00 Mgr. Wijnhoven, priester en sociaal werker in New Orleans Adverteer in Peel en Maas Ingezonden nieuw ook voor bedrijfs wagens APK KEURING Zo hoort het Onopzettelijk werd een ruit van een woning aan de Past Stry- kersstraat te Leunen met een steen ingegooid. Daarvan werd aangifte by de politie gedaan. Tben die de aangifte kwam opnemen kwam de 'stenengooier' met een van zyn ouders naar de bewoner. De knaap die de steen had gegooid had thuis alles verteld. Zo werd de schade net jes geregeld. Buitenlamp vernield Een buitenlamp, staande by de ingang van een bungalow aan de Heidseweg, was opzettelyk kapot gegooid. Gewonde bij botsing Zondagavond even na 22.00 uur l^tte eert 19-jarige bestuurder van een personenauto, toen hij vanaf de ventweg van de Deumeseweg de weg wilde opryden, onvoldoende op het verkeer. Daardoor ontstond een botsing met een over die weg rijdende personenauto, bestuurd door een 50-jarige inwoner. Naast materiële schade moest een van de inzittenden voor behandeling van opgelopen verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Diefstal vlag Tten nadele van de jeugdvereni ging Jong Nederland werd haar ver- enigingsvlag, wapperend aan hun clublokaal, ontvreemd. De diefstal heeft plaatsgevonden in de nacht van 23 op ,24 december. Weer diefstal autologo Een inwoonster deed aangifte van diefstal van een Mercedesster van haar aan de Ursulastraat geparkeer de auto. Bromfietser had hoge snelheid Vry dagavond omstreeks half ne gen reed een 16-jarige bromfiets bestuurder uit Meerlo met hoge snelheid vanaf de Hoenderstraat de kruising by de Schoolstraat-Markt straat op. Hij botste daarbij tegen een personenauto, bestuurd door een inwoner van Bakel en vervol gens botste hij tegen een personen auto bestuurd door een inwoner uit Ven ray. By de botsing liep de brom fietsbestuurder een beenbreuk op en moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De bromfiets werd zwaar beschadigd, de personen auto's liepen geen noemenswaardi ge schade op. Politie vraagt getuigen In de nacht van zaterdag op zon dag, omstreeks 01.00 uur werd een naby een discotheek op het Gou den Leeuwterrein staande brom fiets van een 17-jarige inwoner opzettelijk in brand gestoken. Hoewel de brand nog voor de komst van de brandweer geblust was liep de bromfiets grote schade op. De waarde van de bromfiets be droeg ƒ1.600,-. Omdat bekend is dat verschillen dejongeren getuigen waren van de ze brandstichting, verzoekt de politie die getuigen om zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met de politie. Hierdoor moet het moge- lyk zyn om de "brandstichter' aan te houden. Laagstaande zon Volgens zyn eigen verklaring was de laagstaande zon oorzaak dat een 25-jarige inwoner van Horst- America op de Beekweg met zyn auto niet de juiste koers volgde maar in een bocht rechtdoor reed. In een aan de linkerzyde van de weg gelegen sloot kwam hij tot stilstand. De auto liep behoorlyke schade op. De bestuurder had geen noemenswaardig letsel. Auto in brand Vrydagavond omstreeks 20.00 uur ontdekte een uit Meerlo af komstige bestuurder van een perso nenauto, ter hoogte van de Oirloseheide, dat er vlammen on der de motorkap uitkwamen. Hij stopte zyn auto, maar die viel niet meer te redden. Overstekende hond Om een overstekende hond niet dood te ryden, week een 26-jarige, uit Vierlingsbeek afkomstige bestuurder van een personenauto op de Deumeseweg uit Hij raakte echter de macht over zyn stuur kwyt en kwam in de wegberm tot stilstand. De auto üep schade op. De bestuurder kwam met de schrik vry terwyl de hond in geen velden of wegen meer te bekennen was. Vandalisme Met een scherp voorwerp waren twee banden kapot gestoken van een aan de Nevadahof geparkeerde personenauto, wan een inwoner. Schade ƒ600,-. De uitverkorenen, zo zou je ze kunnen noemen. Prins Piet de IV. samen met zijn adjudanten Ben en Grad, omdat zij dit jaar de Piélhaastrevn met vastelaovend op sleeptouw nemen, Gladys Kroh, omdat zij vorige week in Maastricht werd uitgeroepen tot Miss Limburg. Tijdens dejeugdzitting, afgelopen zondag, stond het prinselijk drietal er op dat zij samen met Miss Limburg vereeuwigd zouden worden. Omdat het moeilijk was om Gladys in hun midden te laten staan, icerd besloten om Miss Limburg op handen te dragen. En zo hoort het ook.. PIËLHAAS WEKT WAKKER!!! Ay, ay, kom makt d'r wat van. Now al ien de opruuming!!! Kennelek hit Jan Boezeroen nie (mer) gewiëte waor heej de Venraod- se Vastelaovesschlager no. 2 van 88/89 kos koëpe en hit heej ge- maend um te motte besluute dit Venraods vastelaovesliecye, ien on vervalst Huil-lands op de plaat te zette. Weej viende dit en biëstig umslachtige en dure methode um ien 't bezit te komme van (aide) Rooise vastelaovesliecyes en wille hum en andere dan ok gaer de hel pende Piëlhaaspoët toestaeke dur de vastelaovesplaat waor dit liedje op stöt, an te bieje vur de pries van ƒ3,. Jan B. waor ziede now toch mit bezig? (Waar bent u. nu toch mee doende?) As ge lid wart geworre van de Piëlhaas (ƒ22, per jaar) dan had- de kunne wiëte dat dit liedje al twië jaor ien de opruuming verkocht wert vur ƒ3,. Dan warde geej vur ƒ25, verrig gewist, hadde beej Cir cus Mök binne gekund en hadde nog 3 finder liedjes op de koëp toe gehad. Te wiëte: Ik bin 't zat, Olliede gillie d'n olliën ok, en PIELHAAS WERT WAKKER!!! Speciaal vur de meense die zellef en vastelaovesliecye wille zinge hit de Kemissie Liet^e dit joar de ECH TE vastelaoveslie<yes: 't Is niks ge- daon, As Ivan hoe, 't Is altied wat en Marie, op cassette laote zette. Op kant 1, meziek én zang en op kant 2, meziek zónder zang, zoëdat Piël- haze en Hazinne en ók Jan B. de liedjes zéllef mit kunne kwaeke ien eur AEGE taal. Kemissie Liedje Hugo Stappers, vurzitter FUSIE VENRAYSE JOEKSKAPELLEN Kijk ik begryp goed. dat met het oog op een verenigd Europa, er diverse bedrijven hier in Nederland zyn die op één of andere manier de handen ineen slaan. Men vormt hiermee een krachtig bolwerk te genover de VS, Japan en andere grote commerciële landen. Dat dit zoals uw artikel dit ver meldde nu ook al moet gaan ge beuren met onze eigen Venrayse joekskapellen dat vindt ongeteken de toch wel een beetje te ver gaan. Zelf een verwoed lid zynde van één der genoemde kapellen, neem ik het myn bestuur zeer kwalyk,- dat over deze fusie-kwestie met geen enkel woord is gerept, laat staan dat er met ons enig overleg is gepleegd. En zeg nu zelf: ondemocratischer kan het niet Als eenling kan ik natuurlyk moeiiyk ageren tegen myn be stuur, vandaar myn oproep aan alle leden van: Moj Zat, Rats d'r Nève, Van Tbete noch Blaoze en Efkes Waachte. Kom zaterdag 12 januari om 20.00 uur naar de Volle Maan en laat horen dat je een volledig lid bent van je eigen joekskapel. Th. Rompet PEEL EN MAAS 'n abonnement waard WOER 785-1441 DE DRIESPRONG AUTOVERHUUR Speciale vacantie tarieven incl. km 04780-85828 RADIO EN ANTENNEB0UW Reparaties en nieuwbouw R. POTS Hoebertweg 4a :966 ND America 04764-1335 sanitaire showroom h.clephas bv henseniusstraat 4-6 venray tel. 04780-84865 AUTOBANDEN z.g.arn. alle maten, bek. merken ook 50-60-65-70 TRX series vanaf 25.- incl. mont ba lanceren Geopend 's maandags en woensdags van 18-22 uur. 's zaterdags van 9-18 uur Inl. 04781-1297/1220 INTERRELATIE L.C.H. Relatiebemiddelingsburo met de grootste part nerkrant, keuze uit duizenden, unieke rei zen voor alleenstaan den en feestavonden. Voor informatie in uw regio: Mevr. Th. v.d. Heuvel Tel. 04780-11215/85887 of 043-256745 gasfornuis defect bel 84865 h.clephas bv henseniusstraat 4-6 V venray UITLAATSERVICE Jan van Nies Langstraat 49 - Venray Tel. 04780-87360 WU BLIJVEN AL UW INLUSTWERK VERZORGEN tevens het adres voor sieraden-reparaties en voor het knopen van uw parels VOESTEN v/h BOETIEK WIGREE Christoffelkruid 32 Landweert tel. 04780-10098 Dakdekkers onderhoudsbedrijf P. WILLEMS voor al uw dak-, lood-, zinkwerken, nieuwbouw reparatie onderhoud Bazuinstraat 20 Venray Tel. 04780-80373 Voor al uw autoschade Autoschade Hulsterdreef bv VRIJBLIJVEND SCHADETAXATIE De Hulst 18 - Venray Achter VERA Tel. 04780-88881 diepvries defect.... bel 84865 h.clephas bv it 4-6 venray VUILE VLOERBEDEKKING schoonmaakbedryf "De Kemp" Lange weg 50 tel. 04780-82624 DE DRIESPRONG WASSERETTE Brienshoekweg 9 service centrale verwarming sanitair-riolering bel 12222 h.clephas bv de hulst 24 venray Auto Lenders Wilhelminastraat 29a Venray Tel. 04780-11113 BETONNEN J betonklinkers I afrasterlngspalen, grindtegels, belonschuttingen, betonbulzen, sierhekken en bloembakken Betonbedryf L. DE GROOT Dr. Verbeeklaan 23 SL Anthonis JTfel. 08858-2446 cursus: geheugentrai- Voor inlichtingen en/of ning voor 50 plussers aanmeldingen kunt u start: maandagmorgen bellen met 21 jan. 10 lessen van VOLKSUNIVERSITEIT 9.30-12.00 ƒ40,- VENRAY E.O. plaats: 04780-80185 Oostsingel 37a Venray Volksuniversiteit waar hy op 15 augustus zyn eerste H. Mis opdroeg in zyn geboorte plaats. Daarna was hij een jaar kapelaan in de St. Maryparochie en vervol gens was hy van 1912 tot 1914 ver bonden aan de SL Louiskathedraal. In 1915 werd hy benoemd tot vice- sekretaris van het aartsbisdom, een funktie die hij in 1909 ook al korte tijd. vervuld had. Van 1917 tot 1935 was Wynhoven pastoor van de SL Joseph-parochie te Gretna Green, een sta4je gelegen tegenover New Orleans, aan de over zijde van de Mississippi. De kerk werd beschouwd als de 'moeder kerk' op de 'Weyibank' van de Mis sissippi. KERKEN- EN SCHOLENBOUW In die periode kwamen op initia tief en onder leiding van pastoor Wynhoven zeven kerken tot stand in de omgeving van New Orleans. Ook liet hij nog zeven scholen bouwen. In de tijd dat hij in Gretna Green werkzaam was, bracht de oud- Ven rayer in 1934 nog weer eens een bezoek aan zyn vroegere woon plaats. De reden van het bezoek was tweeërlei. Zyn ouders, die inmid dels verhuisd waren naar de Gro- testraaL vierden hun gouden huwelyksfeest en hyzelf het 25-jarig priesterfeest. By gelegenheid van zyn zilveren priesterfeest was hy door Paus Pius XI benoemd tot zyn HuisprelaaL waaraan de titel van Monseigneur verbonden was. In 1935 verliet de zeer populaire pastoor, die bekend stond om zyn korte, maar zeer overtuigende pre ken, Gretna Green, omdat hij was benoemd tot pastoor van de paro chie van O.L. Vrouw van Lourdes in New Orleans. De parochie zat diep in de schuld, maar in de negen jaar dat hij daar werkzaam was, wist hy de schuldenlast met twee/derde te verminderen. SOCIAAL WERKER Naast zyn priesterschap vervulde Wynhoven ook een belangryke rol als sociaal werker. Al in 1910 sticht te hij het 'Vincentius Hotel', een te huis voor de vele daklozen in New Orleans. In vijf jaar tijds vonden meer dan 115.000 zwervers er een nachtverblijf, werden er meer dan 95.000 maaltijden verstrekt en kon aan meer dan tienduizend zwervers een baan worden aangeboden. By de hulpverlening speelden geloof of ras geen enkele rol. Ook de problemen van de jeugd hadden zijn volle aandacht. Onder zijn bezielende leiding kwam er een tehuis tot stand voor weesjon gens en jongens uit 'gebroken' ge zinnen. Het tehuis kreeg de naam 'Hope Heaven'. Korte tijd later werd eenzelfde te huis opgericht met de naam 'Ma donna Manor' voor meisjes. Het complex (60 ha.) omvatte behalve de verblijfsruimten voor de kinde ren ook administratieruimten, scholen, tuinen, sportvelden, een zwembad en een boerdery. VENRAYSE HULP Geruime tyd werd deze boerdery beheerd door Thomas Jenniskens uit Leunen, die in 1919 naar New Orleans was geëmigreerd. Maar ook andere Venrayers die naar de 'Nieu- Mgr. Wijnhoven (links) in gesprek met Mgr. G. Shaw, aartsbisschop van New Orleans, (foto: B. Kruysen) we Wereld' waren vertrokken, ver leenden pastoor Wijnhoven bestand. Zo hielpen Toon Pouwels (metse laar) en zyn neef Tbon Pouwels (schilder) bij de bouw van het wees huis 'Hope Heaven' en by de bouw van scholen. Niet onvermeld mogen blyven de aktiviteiten van Wynhoven op het 16 PEEL EN MAAS Donderdag 10 Januari - Pagina 7 Ouders en familie van Mgr. Wijnho ven voor hun woning in de Kruisstraat (twintiger jaren). gebied van de katholieke pers. Van 1912 tot 1917 had hy de leiding over* het aartsbisdomblad "The Morning Star' en in 1932 richtte hy het blad 'Catholic Action of the South' op„ waarvan hy tot 1944 de hoofdredak- teur was. Verder schreef hy in de periode 1937-1943 nog een tiental populaire boeken op apologetisch gebied. Aan het wel zeer werkzaam leven van pastoor Wynhoven kwam een eind op 14 september 1944. toen hy tydens een korte vakantie in de staat Massachusetts werd getroffen door een hartaanval. Hy werd be graven in de tuin van het door hem gestichtte weeshuis 'Hope Heaven'. Een eenvoudig monument siert daar zyn graf. Een na zyn dood gesticht bejaar denhuis (11 verdiepingen), gelegen in de nabyheid van zyn laatste rust plaats, draagt zyn naam. In Venray hoorde men het nieuws van het overlyden van de oud-dorpsgenoot pas maanden na zyn dood. Het kontakt met Ameri ka was verbroken omdat ons land bezet was door de Duitsers die in oorlog waren met de Verenigde Sta ten. Uiteindeiyk bereikte zyn fami lie in Venray het bericht (na da bevryding) via Amerikaanse soldaten. In Venray wordt de herinnering aan Mgr. Wijnhoven bewaard in de naam van het parkje dat gelegen is aan de Paterslaan/KruisstraaL dichtby zyn geboortehuis en het H. Hartbeeld, waarvan hy in 1931 door een royale gift de oprich ting mogelyk maakte. WJ.M. Willemsen Drossaerts, die om familiaire rede nen Venray bezocht (een familielid van hem was getrouwd met de Ven rayse sigarenfabrikant Albert Es- ser), kreeg van de jonge gymnasiast de vraag voorgelegd, of hij mee zou mogen gaan naar New Orleans om daar een priesteropleiding- te volgen. Drossaerts, die inzag dat hy met een wilskrachtige en zeer vastbeslo ten jongeman te doen had, had daar geen bezwaar tegen, maar hy kon zyn uiteindelijke toestemming natuurlyk eerst geven, nadat hij een gesprek met de ouders had gevoerd. EMOTIONEEL GESPREK Dat gesprek had enige tijd later plaats in de ouderlyke woning aan de Kruisstraat. Het droeg een zeer emotioneel karakter, omdat de ouders in een zware tweestryd stonden. Het was uiteraard een zwa re beslissing voor hen om hun enig kind, al op mindeijarige leeftyd, naar den vreemde te zien vertrek ken. Uiteindelyk gaven de diepgelo vige ouders, tussen de tranen door, ter Wille Gods, toch hun toe stemming. Enige tijd later vertrok het twee tal naar de overkant van de Atlanti sche Oceaan. Het is aannemelyk dat Drossaerts de kosten van de overtocht voor zyn rekening heeft genomen. Zeker is wel dat hy Piet Wynhoven heeft begeleid by zyn studie voor het priesterschap. Na in New Orleans aan het Boulig- ney seminarie filosofie en op het Kenrick seminarie in SL Louis the ologie te hebben gestudeerd, werd Piet Wynhoven op 11 juni 1909, door de aartsbisschop (later kardi naal van SL Louis) John J. Glennon tot priester gewyd. GROOT ÉLAN Meteen na zyn wijding begon de nieuwe priester, gekenmerkt met grote yver en doorzettingsvermo gen, aan zijn arbeid in New Orleans. De stad die in 1718 was gesticht door Franse emigranten aan de monding van de Mississippi, was een smeltkroes van nationaliteiten en ze had een groot percentage aan zwarte bevolking. Hij was benoemd tot kapelaan in de parochie van St. Franciscus van Assisie en tevens tot vice-sekretaris van het aartsbisdom New Orleans. In de zomer van 1911 bracht hy een korte vakantie door in Venray, Mgr. Wijnhoven op jacht in de om geving van New Orleans. (foto: B. Kruysen) f Op 30 december 1884 maakte de ambtenaar van de Burgerlyke Stand van de gemeente Venray de geboorte-akte op van de op die dag geboren Petrus, Martinus, Huber- tus Wynhoven. Hy was het eerste, en naar later zou blijken, het enige kind uit het op 10 april 1883 geslo ten huwelyk tussen Johannes H. Wynhoven en Anna M. Theuws. Het echtpaar was gehuisvest in een pand gelegen aan de KruisstraaL met huisnummer 24. Vader Wijnhoven, die van beroep timmerman-molenmaker was, bouwde in zyn loopbaan verschil lende windmolens, zoals de SL Ca- tharinamolen van Koonings te Leunen (1893), de Antoniusmolen van Van Aarssen te Venray (1898) en de St. Josephmolen te Heide (1904). Zoon Piet ging, toen hij van de la gere school af was, een opleiding volgen aan het gymnasium van de Franciscanen te Venray. Tydens deze studie kwam hy in de zomer van 1904 in kon takt met de Brabantse priester Arthur G.C.H. Drossaerts, geboren te Breda op 14 september 1862, priester gewyd in de SL Janskathe draal te Den Bosch op 15 juni 1889 en in 1890 als missionaris naar New Orleans in de Verenigde Staten vertrokken.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 7