nu!!!! 40% 112 r J Tekort aan geschikt personeel bedreigt de regionale economie alle winterkleding voor de jeugd flink afgeprijsd! ruimt op: L een exclusieve collectie schoenen voor dames en heren ïftBUUifaerjöuiEttfirii venray Vanuit auto woning beschoten Inbraak in kerk en pastorie te Castenray Resultaten arbeidsmarkt-onderzoek ruimt op!!! Tot 50% korting korting over de gehele winterkollektie 3ip en 3aiiie kinder-, kleuter en babymode DONDERDAG 3 JANUARI 1991 Nr. 1 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG CpviN: WIJNÖDRANKEM Venray Henseniusstraat 1 04780-81801 -PEEL EN MAAS Venrav Henseniusstraa! 1 04780-81801 UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY Grotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 1MfEE|#Q| Aft I/AA Q l/EklDAV Ckl ftMTTVIMT Advertentieprijs: 33 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar f14,00 W EElVDkMU W Wl\ CrilmT El¥ V lTl U E V I l¥\l - Abonnementsprijs builen de regio f19,00 uitsluitend bij vooruitbetaling f Groot in jonge mode Honderden twaalfde jaargang nr. 1, kunt u vandaag boven deze krant lezen. Opnieuw is een jaar voorbij. Opnieuw hebben wij onze uiterste best gedaan, om onze lezers het af gelopen jaar wekelijks een goede krant in de bus te brengen. 1990 Was voor Peel en Maas een bijzonder jaar. In maart was het precies 110 jaar geleden dat de al lereerste Peel en Maas. toen nog Venrayse Courant, verscheen. 1990 Was ook bijzonder omdat voor Peel en Maas, en voor drukkerij, boek en kantoorboekhandel Van den Munckliof, een nieuwe tijdperk is ingegaan. Na Willem, Sjang, Wim, Dick eri Toon van den Munckhof is het bedrijf nu overgenomen door de vierde generaties Van den Munckhof, Colien, John en Christ. Voor hen was het dan ook bijzon dér belangrijk om dit eerste jaar goed door te komen. En daarmee komen we direkt op de positie van Peel en Maas in het voorbije jaar. In 1990 mocht u maar liefst 940 pagi na's Peel en Maas in uw bus ontvan gen. Dit is weliswaar iets minder dan het voorgaande jaar maar nog altijd een respektabel aantal. In 1990 hebben we wel weer een groot aantal nieuwe abonnees mo gen begroeten. Meer dan 150 men sen hebben zich als nieuwe abonnee bij ons aangemeld. Hier mee is de oplage van Peel en Maas naar een nieuw hoogtepunt geste gen: 11.000 stuks per week. Positieve cijfers dus in een woeli ge krantenwereld, want hoe men het ook wendt of keert, de konkur- rentie op de advertentiemarkt wordt steeds groter. Wij zijn daar om blij dat zowel lezers als adver teerders het vertrouwen in Peel en Maas hebben behouden. Helaas is echter niet alles positief. De afgelopen vier jaar hebben wij de abonnementskosten en de ad vertentietarieven ongewijzigd gela ten. Voor verhoging was ons inziens geen aanleiding. Ook niet na de diverse kosten- en salarisver hogingen, vooral in de afgelopen twee jaar. Thans zyn wij echter, me de gezien de te verwachten ontwik kelingen in 1991, genoodzaakt onze tarieven enigszins aan te passen. Daarom: met ingang van 1 januari 1991 kost een abonnement 14 gul den per halfjaar. De losse mm-prijs voor advertenties gaat omhoog van 31 naar 33 cent. De advertentieta rieven voor kontrakten blijven on gewijzigd. Kleine advertenties, die tot op heden 55 cent per woord kostten, gaan nu 60 cent per woord kosten. Wy vertrouwen erop dat u begrip heelt voor deze verhogingen. Wij zullen er in ieder geval voor zorgen dat u Peel en Maas met genoegen kunt blijven lezen. SPAAR-HYPOTHEEK I f#lVAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray Bij de politie kwam een melding binnen dat er vanuit een rijdende auto met een zware windbuks was geschoten op een woning aan de Laagheidseweg. Hierdoor was een kogelgat ontstaan in een ruit. Later bleek dat daags tevoren ook met een buks was geschoten op dezelfde woning, zonder dat er toen schade was aangericht. Via de meldkamer van de Rijkspolitie Den Bosch werd gevraagd uit te zien naar een perso nenauto van waaruit op woningen werd geschoten. Vanuit Overloon kwamen een drietal meldingen bij de politie binnen. Vermoedelijk hebben dezelfde daders, wat er ble ken in die auto drie personen te zit ten, op die woningen geschoten. Het is de politie van Venray en de rijkspolitie nog niet gelukt de da ders aan te houden. Wel is een goed signalement van de auto bekend. 4-Jarig meisje viel uit keukenraam Op Oudejaarsavond keek een 4-jarig meisje vanuit het keuken raam naar het vuurwerk toen zij haar evenwicht verloor en op de grond terecht kwam. De gealar meerde ambulance hoefde het meisje niet naar het ziekenhuis te vervoeren omdat de opgelopen ver wondingen meevielen. De moeder van het kind meende dat haar dochtertje bewusteloos was geraakt. Later bleek dat ze alleen versuft In de Keulsche Pot foundue-, gourmet- en specialiteiten restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON In de nacht van vrijdag op zater dag was met geweld via de zijdeur ingebroken in de Pastorie van de parochie te Castenray. In een muur kast vonden de inbrekers drie sleu tels, welke toegang gaven tot de kerk en de kluis in de kerk. De kluis was opengemaakt, maar de daarin aanwezige waardevolle kel ken en ciborie werden onaange roerd gelaten. Ook waren kasten en laden, zowel in de sacristie als in de pastorie doorzocht, maar de daar aanwezige spullen waren kennelijk voor de inbrekers niet waardevol of verhandelbaar genoeg. Ondanks het feit dat het goed gaat met de werkgelegen heid in de regio Venray/Gen- nep, wordt de groei van de regionale economie in toene mende mate bedreigd door een tekort aan geschikt perso neel. Dit blijkt uit een groot arbeidsmarkt-onderzoek, dat het Bureau Magis Marktonder zoek uit Aalten, in opdracht van het Arbeidsbureau Ven- ray/Gennep, heeft verricht Alle (ruim) 750 bedrijven met minstens vijf medewerk(st)ers in vaste dienst samen goed voor 85% van de werkgelegenheid in de regio Venray/Gennep (het boerenbe drijf niet meegerekend) werden door het bureau benaderd. De vra gen over o.a. de ontwikkeling van de werkgelegenheid, de werving van personeel en de aansluiting van het onderwijs op de praktijk, werden door meer dan 80% van de benaderde bedrijven beantwoord. De resultaten geven dan ook een re delijk betrouwbaar beeld van de ar beidssituatie in de regio Venray/ Gennep. De resultaten van het onderzoek zijn bijeengebracht in een zeer dui delijke en goed verzorgde brochure, waarin tevens gegevens over de ont wikkeling van de werkloosheid en de verschuiving in de school- en be roepskeuze onder jongeren als aan vullende informatie zyn opgenomen. Len van de ltonklusies is, dat het bedrijfsleven in de regio Venray/ Gennep de toekomst zonnig inziet. Meer dan de helft van de bedryven verwachtte halverwege 1990, dat het tot medio 1991 goed tot zeer goed zal gaan. Ook de verwachtin gen voor de groei van de werkgele genheid zijn gunstig. De werkge vers verwachten tot medio 1991 een styging van het totale personeels bestand met ruim 900 personen (3,6%). Voor de sektoren industrie 3,8%) en commerciële dienstver lening (6,0%) zijn de verwachtingen over de werkgelegenheid uitgespro ken positief. De niet-commerciële dienstverlening daarentegen ver wacht een matige groei van het aan tal arbeidsplaatsen (+1,1%). Uitgespoken positief zyn de werkgelegenheidsverwachtingen in de bedrijfsklassen zakelijke dienst verlening -14,1%), hout- en meu belindustrie 9,2%), bouwinstal- latie 8,8%), handel +7,9%) en ho reca (+7,1%). Hoewel de metaalindustrie een relatief bescheidener groei van het aantal werkzame personen ver wacht (+4,8%), is de groei in abso lute zin veruit het sterkst. De metaalwerkgevers verwachten me dio 1991 bijna 220 werknemers méér in dienst te hebben. De be- drijfsklasse handel volgt op enige afstand met een verwachte groei van 170 werknemers. Op aanmerk- lijk ruimere afstand volgen open baar bestuur, transport, bouw, zakelijke diensten, horeca en bouw- installatie. FORS GEDAALD In de periode 1985-1990 is de werkloosheid in de regio gedaald van 4.444 tot 3.063 (-31%). Dat be tekent, dat in medio 1990 8,7% van de afhankelijke beroepsbevolking werkloos was, tegen 12,7% in 1985. De regionale werkloosheid bleef in 1990 dus duidelijk beneden het landelijke gemiddelde van ca. 12%. De werkloosheid onder jongeren halveerde in dezelfde periode. De ontwikkeling van de werkloos heid onder mannen is beduidend gunstiger, dan onder vrouwen, zo staat in de brochure te lezen. Daal de het percentage werkloze man nen in de periode 1985-1990 met op onze winterkollektie vrijetijdskleding Ook restanten damesmode en kinder kleding moeten weg!!! j Parkeren voor de deur. Vierlingsbeekseweg 18. Let wel op het juiste adres. 46%, by de vrouwen steeg het per centage met 1%. Het werkloos heidspercentage bij de vrouwen lag in 1990 met 13,8% tweemaal zo hoog als by de mannen (6,6%). GESCHIKT PERSONEEL Tegenover de groei van de regio nale economie staat het feit, dat in toenemende mate het gevaar van een tekort aan geschikt personeel bestaat. In het eerste halfjaar van 1990 werden in de bedrijven met min stens 5 werkne(e)m(st)ers ruim 1600 vakatures vervuld. Voor bijna 90% gold een opleidingseis van MBO of lager. Bijna de helft van de vervulde vakatures (46%) was naar het oordeel van de werkgevers 'moeilyk vervulbaar'. In diverse be- dryfsklassen werd deze hoge score nog overtroffen. Koplopers waren bouwinstallatie (81%) en voeding/ genot (80%). MOEILIJKE VAKATURES Tbt de probleemberoepen, waarin vakatures in de regio buitengewoon moeilyk te vervullen zijn, behoren: produktiemedewerker, verpleeg kundige, ziekeverzorgende, bank werker, onderhoudsmonteur, cv- monteur, elektromonteur, timmer man, dakdekker, leraar voortgezet onderwys en kok. De wervingsproblemen treden met name op bij vakatures, waar voor de opleidingseis LTS wordt ge hanteerd. Van deze vakatures (bijna 250) werd 62% tot moeilijk vervul baar bestempeld. Vakatures voor ongeschoolden komen niet alleen in ruime mate voor (27% van het to taal), maar zijn ook voor een be langrijk deel moeilyk vervulbaar. De werkgevers verwachten, dat de wervingsproblemen tot medio 1991 verder toenemen, de aanhoudende groei van de werkgelegenheid zal het aandeel van de moeilijk vervul bare vakatures doen stijgen tot boven 60%. Extreem grote wer vingsproblemen verwachten de werkgevers in de bedrijfsklassen metaalindustrie, bouw en bou winstallatie. MEISJES EN TECHNIEK... Uit het onderzoek is ook naar vo ren gekomen, dat onder meisjes geen animo voor techniek bestaat. De campagnes, die worden gevoerd om meer meisjes een technische opleiding te laten volgen, zetten ook in de regio Venray/Gennep geen zoden aan de dijk. In 1983 werden de derde klassen van de LTS-en bezocht door 17 meisjes. In 1988 waren dat er 15. Naar aanleiding van deze onder zoeksresultaten wil het Arbeids bureau Venray/Gennep met een marktgerichte aanpak de bestaan de problemen aanpakken en het ontstaan van nieuwe knelpunten voorkomen door middel van het geven o.m. van informatie en ad vies en de aktiviteiten van het Uit zendbureau Start Schoolstraat 34, Venray Passage 4 Venray mn ten fflmtrantter ugtgeuprubcn bp Ongangb uan bet 3)aer ©n?es Beeren MXMil Het oude Jaer is weer verdweenen, Het Nieuwe staet weer Maegd'lyck klaer. Een Ooghenblick heeft 't gescheenen, Alsof het niet gheweest en waer. De Jaeren rollen heen als Dampen Soo snel vlleght de vlugge Tydt, Met al haer Vreughden, al haer Rampen Naer d'onbeperckten Eeuwigheid. Wy wenschen U, o Burgherschaeren By het Vernieuwen van den Tydt, Dat God Ons allen moog' bewaeren In Syn Al Voorslenigheid. O, mochten Sorghen en Ellenden Van Venraaid worden afgheweerd. O God, wilt togh Uw Seeghen senden Opdat de Noodt in Deught verkeert. Ghy Vroede Vaadren, die 't bestuuren Van dees Ghemeente op U naemt. Ach wilt dit doen met groot Allure Soodat Ghy den Kiezer niet beschaemt. God doet Uw swaeren Last verlichten, Hy gheeve U wys en cloeck Beleyd, Om ydere Saeck getrouw te righten Naer Billyck- ende Reghtvaerdigheyd. Want siet togh hoe in 't Pril Verleeden Het Venraaids Financiëele Schip, Al dobberend op de woeste Baeren, Te Pletter liep op eenen Clip. Artickel 12 zoude Uytkomst brenghen, Soo bereekende Men uyt alle Macht. Men hoopte sterek op beetre Tyden, Die oock het Oude Jaer niet bracht Driehondertduysend Swemmers moeten In het nieuwe Jaer, soo wordt verwacht, Veel Geld in Venraaids Laetje brenghen 't Is een Kniesoor, die daerom Lacht. Strackx wellicht in de Witte Vennen, Als het Vacantiecentrum Claer Is, Moet er ryckelyck Geld gaan vloeien Maer men twyfelt of dit Waer is. Wat Venraaid in de Loop der Jaeren Aen Nieuwigheden heeft bedacht. Heeft beslist niet wat verwacht werd Tot eenig Resultaet ghebracht. De Blauwe Zone is soo'n Vinding Nymand treckt sich er Yts van Aen. En Hy, die syn Voertuigh wil parkeeren, Die can beeter loopend gaen... Tusschen Raedthuys en de Kerck Light soo'n prachtig Stuck Terreyn, Waer men strackx soo iyn can wandlen Als dit het Venraaids Parck sal syn. Geloof maer niet, dat dit ooyt doorgaet Want Ydereen, die Venraaid kent, Weet by voorbaet dat dit Parck Moet wyeken voor den Noordtangent. Maer dat sal dan over 't Lyck syn Van stoeren Raedtsheer Toon den Broek. Want Yder die het Parck te nae eomt Kryght met Saemenwercking aen den Stock. Laet voor Hem den Clock maer luyden. Of lyver nogh: Het Carillon! Opdat Hy strackx met Deken Buschman, Genieten can van Clanck en Zon. De Maer, die Schout Defesche deed hooren. Dat Hy syn Ambt aen de Wilghen hangt, Die clonck verdrietiglyck in d'Ooren 't Is Nymandt toch, die dat verlangt? Toen Courantiers de Meening vroegen Van Vroeden cort nae dit Bericht, Hadden die Lieden beeter cunnen zwygen Nu verlooren sy jammerlyck hun Ghesicht. Het Goede dat Ons aller Weeghen Tot Nuth en Voordeel is gheweest, Het werd ons Daeghlycks uytgemeeten En staet nogh helder voor den Geest. Want Kersten Bert en Driessen Jan, Soo hebben Wy het Ooyt vernoomen. Die stryden Wie van hen het Meest Met Coppen in den Courant can coomen. Reeds Jaerenlangh wordt er ghesproocken -De Ghedachten eraen alleen maackt Sieck- Over Yts dat er allangh moest coomen: Een heusche, echte Strondtfabrieck. Maer oock in 't Jaer, dat nu Voorby is Nam de Raedt nogh gheen Besluyt; De Varekens scheeten rustigh verder En Nymandt stack een Vingher uyt. Maer ondackx Alles En wat oock de Toecomst baer, Wenscht U Uwen Courantier Een Ryck geseeghent Jaer. G.S. van den Vondel

Peel en Maas | 1991 | | pagina 1