J*. Zware kritiek op gewestelijk milieubeleid Ontgronding Witte Vennen van start Jubileumoptreden Grad en Petran voor goed doel PEEL EN MAAS PASPOORT VOOR V0LV0-VGUGH6ID volvo Geniet het vertrouwen Première tijdens jeugdzitting: De Hazekeutel heeft eigen carnavalsliedjes RAEDiïS SAT 1 Ingezonden Nieuw ziekenhuispasje voor Venlo, Venray en Horst St Nicolaasaktie 00Z0 Piet Hermans kwart eeuw pottenbakker „Het Meerdal" gaat een meer open beleid voeren PagifEEL EN MAAS Donderdag 27 december - Pagina 5 Vorige week donderdag is op de i |Witte Vennen officieel de ontgron ding van dit gebied van start ge gaan. De eerste kuub zand werd door oud-wethouder Claessens vak kundig op een vrachtwagen van Maessen Grondverzet b.v. geladen. Afgelopen maand werd door de gemeente met dhr. Maessen over eenstemming bereikt over de ver koop van dit 47 ha grote gebied. Dagelijks zullen zo'n 50 vrachtwa gens met zand dit terrein verlaten. Over een jaar of vier zal dan een wa- 1 terpias van ongeveer 18 meter diep zijn ontstaan. Rondom deze plas zullen 200 recreatiebungalows wor den gebouwd. Het voornemen om de Witte Ven nen te ontgronden is al ongeveer vier jaar oud. Dhr. H. Maessen was op zoek naar zand. Hy maakte zich bezorgd over de toekomst. De toen malige wethouder Claessens liet hem toen, als grap, weten dat hij nog wel een flinke plak grond had liggen. Daarmee bedoelde hij de Witte Vennen. Dit industrieterrein kon de gemeente Venray aan de straatstenen niet kwijt en de rente last die daarop rustte werd steeds zwaarder. De grap van de oud-wethouder werd door dhr. Maessen serieus op genomen en enkele weken later meldde dhr. Maessen zich bij Claes sens om verder te praten over dit gebied. Dat leidde uiteindelijk tot de grondverkoop, afgelopen maand, voor ruim 8,3 miljoen gulden. Daar om was de oud-wethouder de eer ge gund om een start met de ontgronding te maken (zie foto). De jaarlijkse bonte avond van car navalsvereniging De Spurriemök in .Oirlo heeft dit jaar een bijzonder hoogtepunt. Het in deze regio ver maarde komische duo Grad en Pe tran viert dan het feit dat zy precies 11 jaar geleden voor het eerst als duo in Oirlo optraden. Het duop wordt gevormd door de oud Oirlo- naar Ten Duyf en Joep Joosten. Tijdens de carnavalsavond in Oir lo, vrijdagavond 4 januari, treden verder tal van plaatselijke artiesten op: de buutreedner Beerlings en de groep Neutjes Rang. Na enkele jaren in Oirlo zeer suc cesvol te zijn geweest mochten Grad eii Petran als Oirlose inzen ding optreden tijdens de viering van het 4x11 jubileum van de Piël- haas. Dit .was zo'n succes dat optre dens in Circus Mök volgden. „Dat werd een groot succes en de kran ten schreven zeer positief', weet Ten Duijf zich nog te herinneren. Weer later namen Grad en Petran deel aan de Venrayse revue. Zij vormden daarin de rode draad. Grad-en Petran schreven en com poneerden de afgelopen jaren vele liedjes die zy meesterlijk op humo ristische en droge wijze vertolkten tijdens de honderden carnavalszit tingen in heel Zuid Nederland. Naar schatting heeft het duo al meer dan 250 optredens verzorgd. JUBILEUMSHOW Het duo werkt momenteel aan de totstandkoming van een muziek- cassette waarop een verzameling komt te staan van de beste liedjes. Deze cassette zal worden geprsen- teerd tijdens een grootse culturele happening op zaterdag 23 novem ber 1991 in de schouwburg. Tijdens deze avond treden tal van carnava leske topartiesten op die in de loop van de afgelopen elf jaar samen met Grad en Petran op de bühne heb ben gestaan. De opbrengst van de cassette en presentatie is helemaal bestemd voor de nieuwe speeltuin van het vakantietehuis voor geeste lijk gehandicapte kinderen 't Raay- ke te Tien ray. Een speciale commissie werkt momenteel aan dit programma. uw weekblad Het is onze grootste zorg om ongelukken te voorkomen, zonder compromissen te sluiten wat betreft het rijplezier. Een Volvo is dan ook gebouwd vanuit het Dynamisch Veiligheidsconcept. Dat betekent dat alle onderdelen, van remmen tot instrumentarium, erop gericht zijn ongelukken r te^oorkomen. Zekerheid op de weg. onder alle omstandigheden, dat kenmerkt Volvo. [AK'l* op uw 8«nak naar Oe gouden glas op kabel-tv Venlo, kanaal 10, moiaiBk en kies pagina 21Z. AUTOBEDRIJF HANS KOK VENLO B.V., VENRAYSEWEG 28. VENLO-BLERICK, TEL.: 077-821818. Op zondagmiddag 6 januari om 14.11 uur houdt de Hazekeutel in de Venrayse Schouwburg weer de jeugdzitting voor alle Venrayse kin deren. Deze keer een heel speciale jeugdzitting want dan zullen voor het eerst twee carnavalsliedjes ten gehore worden gebracht, die spe ciaal voor de Hazekeutel zijn ge schreven: het „Hazekeutellied", geschreven door Wim Snijders en „D'n Hazekeutel laot niemes al- lieën", dat door diens zoon Bert is geschreven. Beide nummers zijn gearran geerd door Wiel Swaghoven. De Hofkapel zet dit liedje a.s. zaterdag, samen met kinderkoor De Bande lieren, op cassette. Dit koor zal het nummer tijdens de jeugdzitting uitvoeren. De liedjes zijn op cassette gezet om vooral de scholen en jeugdvere nigingen in de gelegenheid te stel- VOOR ELKE KLUS! Karwei*Onderhoudsdiensr BOUWBEDRIJF BEL. TEL. 04780-89591 EN KOBUS KOMT. len de liedjes samen met de kinderen te kunnen zingen. Casset tes kunnen daarom besteld worden bij het secretariaat van de Hazekeu tel, Gerrie v.d. Munckhof, tel. 10598. DIERENWERELD De jeugdzitting op 6 januari zal geheel in het teken staan van de dierenwereld. In deze sfeer zal de oude jeugdprins Renz 1 afscheid nemen en de nieuwe jeugdprins be kend worden gemaakt. Naast gezellig hossen zijn er die middag tal van optredens. Zo zullen ondermeer de kinderen fvan Opan- lca een boerendans uitvoeren. Het duo Niels de Klerk en Pascal van Daal zullen een wervelende play back act opvoeren en de garde van de Hazekeutel zal ook een dans op voeren. Naast de bekendmaking van de jeugdprins is er natuurlijk ook het bekendmaken van het jeugdboe- renbruidspaartje. Rondom de jeugdzitting wordt, net als vorig jaar, een ballonnenwedstrijd gehou den. Verder kunnen de kinderen zich gratis laten schmincken. Een van de hoogtepunten deze middag, zal het uitreiken van de Or de van de Hazekeutel zijn. Die wordt overhandigd aan Sjang Vol- lenberg, zoals wij vorige week reeds berichtten. „Zyn" vereniging. De Springplank, en ook Jong Neder land, zullen de Hazekeutel deze middag bystaan zodat het program ma ongestoord en vlot zal verlopen. De jeugdzitting duurt tot ongeveer 17.00 uur. In verband met technische pro blemen is de nieuwe zender SAT 1 niet op kanaal 45 maar op kanaal 47+ te bekijken. By de behandeling van de begro ting van de gemeente Venray deze maand heeft de fraktie v.d. Vorle de landelyke partijen verweten, dat zy geen oog hebben voor de oplopende kosten voor de mensen met de lage re inkomens en dat zij aan de lei band lopen van de regering. II y was dan ook tegen de verhoging van de onroerend goed belasting en de ri oolrechten. Natuurlijk is iedere par ty vry om voor of tegen een belastingverhoging te zyn maar wy vinden dat die partij dan ook de ge volgen van die beslissing moet dragen. Ieder, die de publiciteit rondom de artikel status van onze gemeente heeft gevolgd, weet dat het Ryk als voorwaarde heeft gesteld dat steun van het Rijk alléén gegeven wordt als de gemeente ook haar bydragen levert. Als de verhoging van de on roerend goed belasting en de riool heffing niet zouden doorgaan betekent dit dat Venray geen extra geld van het Rijk krijg en dat zij de begroting van 1991 alsnog klop pend moet maken. De gemeente zou dan 11 miljoen gulden in 1991 moeten bezuinigen. Zelfs al zouden we alle uitgaven voor cultuur, sport, jeugd- en jonge renwerk en recreatie schrappen (en dit betekent o.a. sluiting van de bi bliotheek, de muziekschool, het zwembad, het cultureel centrum en de sporthal, het afschaffen van de subsidies voor aanpassing van wo ningen aan bejaarden, van subsi dies aan zangverenigingen, toneelverenigingen, speeltuinen, het jeugd- en jongerenwerk en het afschaffen van het onderhoud aan bossen) dan zijn we er nog'niet. Neen, dan zullen we ook maatrege len moeten nemen die wettelijk niet eens kunnen, zoals het afschaf fen van de brandweer, de politie en het sluiten van alle basisscholen. Het is daarom wel erg goedkoop om te zeggen, dat je tegen de be- lastingverhogipg bent, zonder aan te geven hoe de gemeente het gat in de begrotinmg dan moet opvullen. Maar de fractie van de Vorle kan het nog goed maken. Over een paar maanden, als de extra bijdrage van het Ryk in de gemeente raad ter sprake komt, wordt nog gesproken over de uitgaven van de gemeente. Wij dagen van de Vorle uit om op dat moment aan te geven hoe de ge meente Venray in 1991 11 miljoen kan bezuinigen en hoe de bezuini gingen voor de komende jaren ér- uit moeten zien, zodat wij uiteindelijk weer een gezonde ge meente worden. Het bestuur van de PvdA afd. Venray, n.d. Piet Kroft, voorzitter. Op 1 januari 1991 wordt overge gaan op één patiënten registratie systeem voor het St. Maartens Gasthuis Venlo, het St Elisabeth Zieken huis Venray en de polikli niek Horst, die vallen onde de ge meenschappelijke naam Ziekenhuizen Noord-Limburg. Wat betekent deze verandering voor de patiënten? Vanaf die datum zal één ziekenhuispasje voor alle drie de lokaties geldig zyn. De patiënten zullen dan ook hun oude pasje moeten inruilen voor een nieuw,i dat voorzien is van het nieuwe vig net van de Ziekenhuizen Noord- Limburg. Tegelijkertijd zal het ge wijzigde Ziekenfondsnummer wor den overgenomen. Groot voordeel voor de patiënten is dat zy in het vervolg met één ziekenhuispasje in Venlo, Venray en Horst terecht kun nen, wanneer zij voor een opname, een afspraak met de specialist, een onderzoek of een behandeling ko men. De patiënten die in het bezit zyn van een pasje van het Venrayse ziekenhuis of de polikliniek in Horst moeten vanaf 1 januari 1991 hun oude pasje inruilen voor het nieuwe. Is men in het bezit van een recent ziekenhuispasje van het SL Maartens Gasthuis, dan kan men hiermee tot 1 april 1991 terecht op alle lokaties van Ziekenhuizen Noord-Limburg. De nieuwe pasjes zyn verkrijgbaar bij de afdelingen: opname in Venlo en de afspraken- buro's in Venray en Horst. Ook dit jaar is er door de Oostrumse Organisatie van Zelf standige Ondernemers, de OOZO, een St. Nicolaasaktie georgani seerd. Op donderdag 13 dec. jl. werd door dhr. Paantjes. kand. notaris uit Oostrum, de trekking verricht Pryswinnaars van een kadobon van ƒ25,- of ƒ50,- werden de fam. Vennekens, J. Reijntjes-Cleven, Y. Zanders, Th. Linskens, J. de Beer, W. v.d Osch, T. Fleurkens. M. Lau- rensse, H. de Kleijn, M. van Hout G. Bouten, H. Derks, M. Peeters- Ermers, M. van Tilburg, U. Ttermote, W. Cox-Janssen, fam. Willems. G. Vermeulen, fam. Peters, P. Verhei- jen, J. Wismans en fam. Heitling. De hoofdprijs, een damesfiets, is gewonnen door de fam. Rutten van de Randenrade (foto). Op zondag 16 december is tijdens een gezellige byeenkomst de prijzen door de kerstman uitgereikt. Wethouder Hoppenreijs heeft vo rige week donderdag, tijdens de vergadering van de gewestraad, fel le kritiek geuit inzake het milieube leid van het gewest. Zij deed dit nadat in de commissievergadering voor milieu op 9 december en ty- dens de begrotingsbehandeling op 18 december, de Venrayse politici zich erg kritisch hadden opgesteld tegenover dit milieubeleid. Het gewest Noord-Limburg een samenwerkingsverband van Noord limburgse gemeenten, buigt zich momenteel over de problematiek van de afvalverwerking na 1 januar a.s. Dan is de Zuringspeel in Ameri ca gesloten en wordt het Noordlim burgse huisveuil in het Zuidlim burgse Schinnen gestort Hiervoor zijn ingrijpende maatregelen nodig die veel geld kosten. Hoeveel geld is nogal vaag en juist dat stoort de Venrayse politici. OVERSTORT Om het huisvuil in Schinnen te krijgen is het de bedoeling dat op 1 januari 1993 in Venlo een centrale overstortplaats in gebruik wordt ge nomen. Voor die tyd worden in Venlo, Bergen, Reuver en Wanssum tijdelijke overslagstations gerea liseerd. In oktober was het gewest over eengekomen dat voor deze tijdelij ke overslagstations ƒ650.000,- beschikbaar zou moeten komen. Dit bedrag was gebaseerd op gege vens van een extern adviesbureau. Nu, nog geen twee maanden later, blijkt die ƒ650.000,- ontoereikend te zijn. Er zou in totaal ƒ800.000,- in deze overslagstations geinvesteerd moeten worden. Verder werd door het gewest voor gesteld om het eerder vastgestelde tarief van ƒ90,- per ton gemeente lijk afval te verhogen naar ƒ96.75. De afvalverwerking van het Noord limburgse huisvuil zou omgere kend hierdoor maar liefst 1,37 miljoen gulden duurder uitvallen dan eerst was geraamd... Met die verhoging van het tarief naar ƒ96,75 zal de Venrayse bevol king in 1991 echter niet worden ge confronteerd. KRITIEK In haar toelichting aan de com missie Milieu, op 9 december jl. liet wethouder Iloppenreys weten zeer ontevreden te zijn over deze gang van zaken. Toch kan de gemeente, op basis van alle gegevens, niets an ders doen dan akkoortgaan met de ze voorstellen.Al is het met de rug tegen de muur", aldus de we thouder. De commissieleden waren niet of nauwelyks te spreken over het voorstel van het gewest, zoals dat naar de gemeente was verzonden. „Dit getuigt van weinig of geen be leid", liet dhr. Willems van het CDA weten. Dhr. A. Jansen (PvdA) kon zich hierby helemaal aansluiten. „Dit voorstel is een vrij chaotische hoop papier zonder heldere lyn". Het ge heel maakt volgens hem een knulli ge indruk wat in zijn ogen de cyfers onbetrouwbaar maakt. Wat hem be treft mocht de wethouder zich best kritisch opstellen tijdens de verga dering van de gewestraad. Dhr. Palmen (WD) had de stuk ken vry laat in zijn bezit gekregen maar treurde hier niet om. „We snappen er toch niéts van", meende hy. Hy doelde hiermee op de wyze waarop de diverse tarieven tot stand waren gekomen. „Dit getuigt van weinig beleid". De wethouder was blij dat zij zo veel steun kreeg vanuit de commis sie. „Ik heb hier een machteloos gevoel by", aldus de wethouder. „Het is schandalig om te zien dat een ingehuurd bureau een basisra ming van de kosten heeft gemaakt waar achteraf nog eens 47% bove nop moet". VREEMD Voor de diverse commissieleden had de „chaotische hoop papier" toch nog enkele vragen opge roepen. Dhr. Willems constateerde dat een partikulier voor 10,- 300 kg af val kan afleveren by het over slagstation. De gemeente moet per ton ƒ90.- betalen. Hy vond dit vreemd. Volgens de wethouder is dit gedaan om illegale stort te voor komen. Tégen een redely k tarief kan vry willig gestort worden. Dhr. Jansen had vraagtekens by de huur van de overslagstalions. Voor het station Venlo moet ruim ƒ260.000,- huur worden betaald. Hier wordt ongeveer 52.000 ton huisvuil overgeslagen. Voor de drie overige stations, Reuver. Bergen en Wanssum, hoeft slecht^ ƒ165.797,- huur te worden betaald, terwyl hier ongeveer 105.000 ton huisvuil wordt overgeslagen. Verder constateerde dhr. Jansen een verschil in overslag- en trans portkosten. „In Venlo kost overslag ƒ28,75 per ton, wat ook in de cyfers is terug te vinden. In Bergen, Reu ver en Wanssum kost de overslag slechts ƒ24,06 per ton. wat niet in de cijfers terug te vinden is maar wel te berekenen valt." Dhr. Jansen sprak over een amateuristische kostenanalyse. „Het is al zuur dal het afvalstoffentarief verhoogd wordt maar het is wrang dat het op basis van zulke berekeningen moet gaan". De kritiek van de Venrayse politi ci heeft er toe geleid dat het gewest- bestuur een discussienota gaat opstellen waarin de samenhang tussen allerlei milieuzaken aan de orde komt. Wethouder Hoppenreijs heeft het gewestbestuur wel laten weten kritisch te blijven totdat een duidelijke structuur en een plan van aanpak komt. „Dat is de zaak waard", aldus de wethouder. Vorige week woensdag deed zich een uitzonderlyk verschijnsel voor op de Vrije Academie. Velen hebben voor het eerst van hun leven hun docent keramiek, Piet Hermans, met een mond vol tanden zien staan. Hij had dan ook alle reden om een poosje sprakeloos te zijn omdat hy een spontane huldiging vanwege het feit dat hij 25 jaar als pottenbakker door het leven gaat, beslist niet had verwacht. De groep cursisten van de woens dagavondclub waren in augustus achter dit „geheim" gekomen, toen zij met hun docente op excursie wa ren naar het pottenbakkersdorp La Borne in de buurt van Parijs. Tben had hij verteid dat hij in 1965 de eerste beginselen van het potten bakken had geleerd van Frans Slot in Epe, die op zijn beurt weer de kunst had geleerd van Chris Lanoy. „Zo is het gekomen" en „Waar blijft de tijd" had Piet toen gezegd, maar zijn cursisten wisten genoeg.... Piet stond woensdag al vreemd te kijken, toen zijn cursisten chique gekleed binnenkwamen. Nog vreemder vond hij het dat er vanuit St Servatius en andere instellingen en verenigingen, waarmee hij rela ties onderhoudt, mensen binnen kwamen. Zelfs toen zijn vrouw, kinderen en zyn opvolger vorst Huub binnenkwamen, wist hy eigenlijk niet wat er aan de hand was. Dat bleek bas toen hem een oorkonde werd overhandigd, waar op vermeld stond, dat hij nu zijn zilveren jubileum als pottenbakker vierde. En opdat hij niet zou verge ten waar de tijd blijft, werd hem te vens een horloge aangeboden. En zo raakte Piet Hermans niet alleen sprakeloos, maar ook nog eens erg onder de indruk.... Diefstallen uit electrozaak Er werd aangifte gedaan van diefstal uit een electrozaak aan de Schoolstraat. Ontvreemd werden daar een CD-speler, een Ladyshave en een scheerapparaat op batterij, ter waarde van ƒ1250.- Hoe de diefstal heeft plaats gevonden kon niet worden achterhaald. W in keidiefstallen Een 29 jarige inwoonster werd in een warenhuis aan de Grotestraat betrapt toen zy een fles wyn zonder te betalen wilde toeeigenen. Zy werd aan de politie overgegeven, die tevens constateerde dat zij ook nog een kurkentrekker had gestolen. Bovendien had zy twee dames schoenen by zich, die zy zich in een schoenenzaak had toegeeigend. Na verhoor werd ze huiswaarts ge zonden. Wie is de eigenaar van de schapen? Vorige week zondag werden aan de Beekweg drie schapen aangetrof fen die door de politie werden veilig gesteld in een weide. Maandag lie pen de drie schapen weer op de Beekweg. Nu 'met twee vermeer derd. Het lukte de politie niet de eigenaar te achterhalen. Zy hoopt dat de eigenaar zich na het lezen van dit bericht zal melden want de politie wil toch van deze vangst af. Dat de aanwezigheid van vakan tieparken op het grondgebied van de gemeente Horst een goede zaak voor voor de gemeentekas van' die gemeente, bleek vrijdagmiddag toen Center Pares in het vakantie park Het Meerdal vyftig nieuwe luxe vierslaapkamerbungalows in gebruik nam. Bij die gelegenheid deelde een gelukkige burgemeester Fhsol van Horst mede, dat het Meer dal goed was voor een jaarlijks be drag van 75.000,- toeristenbelas ting. Geen wonder dat hy graag an- wezig wilde zijn bij de ingebruikna me van de 50 nieuwe bungalows en dat hy zijn blijdschap over de aan wezigheid van dit vakantiepark niet onder stoelen of banken stak. Het Meerdal telt momenteel - in clusief de nieuwe aanwinst - 704 bungalows, waarin per jaar ruim 200.000 gasten verbly ven. En al die gasten zijn weer goed voor het beta len van toeristenbelasting. Volgens general manager F. Bolweg zit het Meerdal nog steeds in de lift want in het nieuwe jaar zullen nog eens vyftig bungalows worden gereali seerd en zullen de bungalows uit de eerste fase van het Meerdal gereno veerd zijn. Overigens gaat het Meerdal er al les aan doen om zich in de regio te profileren. Was dit subtropisch va- kan tieparadys voorheen een geslo ten park, thans is het beleid zodanig gewyzigd dat nu de deuren wijd openstaan voor de regio, zodat 1 ook de omliggende plaatsen, inclu sief Venray, kunnen profiteren van de aanwezigheid van de vele gasten van het Meerdal. Om dat te bewy- zen overhandigde de heer Bolweg de VW van Horst een bedrag van ƒ750,-, voor de inrichting van het nieuwe VW kantoor in Horst Wan neer men dan weet dat vroeger ook de plaatselijke VW uit het park werd geweerd, dan bewyst dit ge schenk wel duidelyk dat het Meer dal een nieuwe koers gaat varen. Dat mag dan ook wel, want het Meerdal is sinds de oprichting in 1971 uitgegroeid tot een van de mo- demeste en meest luxe vakantie bungalowparken in Nederland. Het is overigens een bekend gege ven dat ook Venray veel profijt heeft van oa. het Meerdal. Veel parkbe zoekers doen Venray aan wat gunstig is voor de middenstand. Veel Venraynaren zyn werkzaam in dit park, wal ook weer gunstig is voor de werkgelegenheid.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5