PEEL EN MAAS m Gezelligheid troef' bij uw Kerstinkopen in Venray P.C.V. biedt nieuwe therapie tegen herfst- en winterdepressies Milieupark zou oplossing zijn voor gescheiden n goedkopere afvalverwerking Kerstconcert 1990 Poppenmaakster Annie Thijssen opnieuw in de prijzen EEN AUTO VAN DE KERSTMAN? X Raadslid L. Janssen gaf milieules Dalland-KI: 300.000 doses in 1990 PEEL EN MAAS JOOP WITTE anisatie bij Inalfa Kindernet op Venrayse kabel Amerikaanse politieauto's fr VO LVO Geniet het vertrouwen Tydens de algemene beschou-' wingen, afgelopen dinsdag lieten do diverse frakties weten dat er ge zocht moest worden naar een wyze van afvalverwerking die voor de burger goedkoper zou zyn. Dhr. L. Janssen (WD) vond dat hij meer moest doen. Hij had al een plannet je uitgewerkt en legde dit voor aan de overige raadsleden. Hiervoor maakte hy gébruik van een overhead-projektor. Het was voor het eerst dat tijdens algemene be schouwingen een raadslid in een betoog van dit instrument gebruik maakt. Dhr. Janssen vond dat we de ko mende tyd onze creativiteit eens wat meer richting „verbeterings voorstellen" aan moeten wenden en wat' minder in de richting van „wat zyn de kosten en op wie kun nen we ze verhalen". Hij voegde woord by daad en presenteerde een plan om de tonnages afvalstoffen te rug te dringen middels inzameling en tariefsverlaging op basis van een stukje zelfwerkzaamheid. ,Bij gescheiden afval inzameling een hoge graad van recyclimg mogelyk en gaan de verwerkings kosten met sprongen omlaag", ver- Dhr. Janssen achter de overhead- projekter, laat %ien hoe volgens hem gescheiden afvalinzameling op goedkope wijze kan gebeuren. duidelykte Janssen zijn plan. Om gescheiden huisvuil op te halen heeft een Rotterdams bedryf kunststof verzamelbakken, in de vorm van bollen, geproduceerd. Hierin kunnen blank glas, ge kleurd glas, papier, karton, blik, plastic flessen, textiel en olie apart ingezameld worden. De gemeente koopt deze bollen en richten in de diverse wyken zogenaamde milieu parken in waar deze bollen ge plaatst worden. Bewoners kunnen, op momenten dat het hun uitkomt, het huisafval, gescheiden, zelf naar deze bakken brengen. Dit vuil wordt vervolgens gescheiden naar de overstort getransporteerd en vandaaruit verder verwerkt. Als voordelen noemde dhr. Jans sen gescheiden inzameling, goede recycling mogelykheden en het feit dat het eerste deel van de transport- weg, het huisvuil aan huis ophalen en wegbrengen, nu voor rekening van de burger komt waardoor ze zelf besparen op hun eigen aanslag afvalstoffenheffing. Bovendien wordt zo meteen een bijdrage gele verd aan het milieubewustzyn van de mensen. Dhr. Janssen wees erop dat dit systeem buiten Nederland al goed werkt. In de Verenigde Staten en Taiwan wordt dit systeem volop ge bruikt. In Nederland wordt in Til burg met dit systeem bemoedigen de resultaten behaald. Hij vroeg het college van b. en w. of zy deze moge- lykheid grondig wilden onder zoeken. Wethouder Hoppenreijs het we ten dat dit plan voors en tegens heeft maar dat er meer alternatie ven zijn. „Het opstellen van een mi lieubeleidsplan is nu echter eerst aan de orde. Pas dan kunnen we gaan zoeken naar een voor Ven ray goed systeem van afvalverwerking". Dhr: Jansen (PvdA) vond het voor stel van de VVD een oningekaderd voorstel. Hy noemde het zelfs een dode mus die gereanimeerd moest worden. Naar zyn weten wordt in Tilburg naast dit projekt, nog ge woon met de vuilniswagen het huisvuil opgehaald. Vanuit het Dalland KI distributie centrum te Overloon is donderdag 13 december 1990, de 300.000ste dosis sperma van 1990 geleverd. In totaal zullen er dit jaar via Overloon ongeveer 315.000 doses worden uit geleverd. De groei komt hiermee dit jaar uit op zo'n 12.5%, 5% hoger dan aanvankelijk gedacht werd. Doe- het-zelf KI 20,1% tegen 3,6% by de inseminatoren-KI. Vanuit het Dal- land KI-distributiecentrum worden de Dalland KI-activiteiten voor Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland uit gevoerd. In het Noorden van het land wordt samengewerkt met coö peratieve KI-verenigingen. Het Dal land K3 deel is in die regio met 20% gegroeid tot een aantal van 120.000 dosès. De 300.000ste dosis, een Doe-het- zelf dosis, is met een feestelyk tint je by Dalland vermeerderaar P. Jile- sen te Beugen bezorgt door de heer B. Jubbega, hoofd van het Dalland KI-distributiecentrum en dhr. C.J. Kuiper, technisch directeur van Dalland. Voor 1991 wordt een verder groei verwacht van zo'n 9%. Deze komt bijna volledig ten goede aan de groei van de Doe-het-zelf-KI voor de inseminatoren-KI wordt een gerin ge groei verwacht Dalland levert in Nederland en ver daarbuiten varkensfokmateri- aal dat volgens verscheidene (in ternationale merkentoetsen tot de beste ter wereld behoort. Het be drijf levert niet alleen de fokdieren maar ook alle kennis en technische ondersteuning die nodig zyn voor het verbeteren van de totale varken seconomie. In Nederland levert Dal ian jaariyks ca. 5 mihoen slachtdieren, waarvan zo'n 2.5 mil joen in Nederland. De export neemt nog steeds in betekenis toe. Dalland heeft 2 eigen kembedry- ven: 't Roosendaal te Venray met 1400 zeugenplaatsen en Dalland Meuse te Stenay (Frankryk) met 400 zeugenplaatsen. Beide bedry- ven zyn tevens uitgerust met een ruime onderzoekcapaciteit Poging tot inbraak By een poging tot inbraak in een garage aan de Morenahof is de da der kennelijk in zyn werk gestoord, De deur van de garage was behoorlijk bewerkt maar de dader is niet binnen geweest. De schade bedraagt ongeveer ƒ200,-. Met medewerking van: Crescendo olv. Theo Jacobs, 1. Het was een ma- ged uitverkoren, 2. Een kind is ons geboren, 3. Ere zy God. Venrode olv. Jean vd Till aart, 1. Lulqjze, Jezuniu, 2. Gdy éliczna, 3. Stille nacht Solist: Henk Koenen. Ars Musica olv. Rop Berben, 1. Komt hier bezoecken die u ziel be mint, 2. Comt verwondert u hier menschen, 3. Stille nacht. Venrays mannenkoor olv. Pierre Gerrits, 1. Resonet in Laudibus, 2. Midden in de winternacht, 3. Les choeurs Angeliques ont chanté Noel, 4. White Christmas. Zangers van St Frans olv. Wim Buys 1. Resonet in Laudibus, 2. s'Nami Bog, 3. Kommet ihr Hirten. Gezameiyke koren olv. Rop Ber ben, pianobegeleiding: Jean van de Tillaart: 1. Die Könige, 2. Cantique de Noël Minuit Chrétien, (soliste Anita Byvoet, sopraan). elke week nieuws Wij wensen u Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1991 De Bleek 39 tel. 04780-88^59 DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 Nr. 51 HONDERDENELFDE JAARGANG Bij metaal warenfabriek Inalfa aan de Maasheseweg komen in de loop van 1991 en 1992 50 tot 60 ar beidsplaatsen te vervallen. Dit zal gebeuren zonder dat er gedwongen ontslagen vallen. Vcor tien mede werkers zal Inalfa een arbeidsplaats zoeken buiten het bedryf terwyi vijfentwintig mensen intern wor den overgeplaatst Verder zullen contrakten van uitzendkrachten en tydelijk personeel niet worden ver lengd. By deze reorganisatie zyn de productie afdelingen niet betrok ken, Momenteel werken er by Inal fa ongeveer 500 mensen. Problemen by grote concerns zoals DAF en PHilips, waaraan Inalfa le vert, hebben geleid tot een terug gang in de bedrijvigheid. Verder is er de komende 2 3 jaar minder werk in de order-voorbereidende afdelingen zoals ontwikkeling, werkvoorbereiding en gereed schapscontrole. Bovendien staan de financiële resultaten van Inalfa on der grote druk. Een stijging van het inversteringsniveau is noodzakelijk om de toekomst van het bedryf ze ker te stellen. SOCIAAL PLAN Voor deze reorganisatie heeft de directie met de ondernemings raad en de bonden een Sociaal Plan opgezet Uitgangspunt hier bij is dat niemand ontslagen wordt Binnen twee jaar tyd zal Inalfa voor tien personen bemid delen naar een andere baan. Ge zocht zal worden naar een gelykwaardige functie. "Zou iemand binnen 1 jaar nadat hy el ders een andere functie heeft aan vaard, buiten z^jn schuld om ontslagen worden, dan neemt In alfa deze persoon terug in dienst om alsnog in een nieuwe baan te bemiddelen. "By de keuze van de personen die ons bedryf moeten verlaten, hebben we niet alleen naar het functioneren gekeken. Ook het sociale as pekt heeft een rol gespeeld" benadrukte E. Peters, hooft personeelszaken by Inalfa, de voorzichtigheid waarmee de direktie deze reorganisatie door voert. Dhr. Peters heeft er alle ver trouwen in dat voor de tien mensen elders een baan gevon den kan worden. "Nu al hebben drie personen een goede aanbie ding van andere bedryven op zak". Met ingang van uiterlyk 22 de cember zullen op het Venrayse ka belnet de zenders Kindernet en Sat 1 worden doorgegeven. De zender Kindernet wordt in de ochtendu ren doorgegeven als een aanvulling op BRT 2. Die zendt in de ochtendu ren n.l. niet uit. Kindemet is te zien op kanaal 28. Op kanaal 45 zal de duitstalige zender SAT 1 te zien zyn. Deze zender zal voorlopig wor den doorgegeven. Uit reacties van abonnees is gebleken dat er een voorkeur voor deze zender bestaat Wel worden er nog een aantal alter natieven onderzocht zodat het niet onmogeiyk is dat er in de toekomst voor een andere zender gekozen wordt Met deze aanvullingen is het aantal televisiezenders dat door Ka beltelevisie Venray wordt doorgege ven op 18 gekomen. De rykspolitie van Horst riep de assistentie in van de Venrayse poli tie voor het aanhouden van twee personenautos met de kenmerken van Amerikaanse politieauto's. Het opschrift was "Hayway Patrol Poli ce". De politie hield de auto's op Venrays grondgebied aan, maar al waren daar woorden op aange bracht van amerikaanse politie, de zwaailichten etc. ontbraken. Omdat de twee bestuurders, beiden uit Se- venum afkomstig verder hun za ken in orde hadden, konden z(j hun weg vervolgen. Er kon niets strafbaars worden geconstateerd. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De gezelligheid staat deze dagen voorop in Venray. De plaatselyke winkeliers, verenigd in Het Winkel centrum Venray, hebben weer goed hun best gedaan om hun klanten t(jdens de kerstinkopen een aange naam verblyf in het hartje van Ven ray te garanderen. Muziek, kerstversieringen, de kerststal en de kans öp de hoofdprijs van de stempeiaktie (ƒ5000,- aan waarde bonnen) maken een bezoek aan het Venrayse winkelcentrum meer dan waard. Vooral tydens de koopavon den 20 en 21 december, op zaterdag 22 en op de koopzondag 23 decem ber, kunt U de gezelligheid van de Venrayse kerstsfeer zelf komen proeven. VERSIERING In het centrum kunt U zelf constateren dat dit b(jna is omgeto verd tot een dennenbos. By alle winkels staan versierde kleine den- neboompjes terwyl er her en der in het centrum vele grotere dennen zfin geplaatst. Boven de winkelstraten hangen versieringen van dennentakken. Deze groenlinten zyn door leerlin gen van de Biologische School by- een gevlochten. Zy doen dat al enkele jaren om zo een bydrage te leveren aan een gezellig Venray. Een andere bydrage aan deze ver siering van Venray is de kerststal op de Grote Markt Meer hierover leest U elders in dit blad. VRIJDAG 21 DECEMBER Deze avond staat in het teken van de opening van de kerststal. „Ik heb van huure zegge dat van huure zegge komt" is het motto van van huure zegge die deze opening op hun eigen byzondere wyze luister by zullen zetten. ZATERDAG 22 DECEMBER Het Venrayse kamerkoor Contrast zal op zaterdag 22 december optre den. Zy zullen Engels- en Duitstali ge liederen ten gehore brengen op diverse lokaties in het centrum. ZONDAG 23 DECEMBER Op zondag 23 december is in het winkelcentrum van Venray alles te beleven. Op het Henseniusplein zal er een heuse kerstmarkt zijn. De markt kramen zyn dan wel iets anders op gesteld als 's maandags maar zeker niet minder gezellig. Een tweetal draaiorgels zorgt voor leuke muziek. De draaiorgels staan opgesteld op de hoek van de Passage-Schoolstraat en op het Hen seniusplein. In de Bleek staat een heuse piano la, U weet wel, zo'n zelfspelende pia no die U vaak in Western-films ziet Dit instrument laat een grote varië teit aan muziek horen. In De Bleek en ook op de Grote Markt staan houten Kersthuisjes. Hier zijn versnaperingen verkrijg baar. Ook de Glühwein zal dit jaar weer niet ontbreken. De Kerstman heeft zich deze dag in De Bleek by de Torro gevestigd. waar hy aan de kinderen wat lek kers uitdeelL Diverse muziekgezelschappen zullen deze middag hun kunnen ten hore brengen. Zo zal het Jeug dorkest van de Koninklyke Harmo nie Euterpe op de Grote Markt kerstliederen spelen. Een jeugdig muzikaal trio zal door het Venrayse centrum trekken. In de Grote Kerk zal het traditionele Kerstconcert van diverse Venrayse koren op deze zondag plaatsvinden. Aanvang 16.00 uur. Voor de kinderen staal er verder op de Grote Markt de vliegtuig- kinder satum. een gloednieuwe at tractie van de Venrayse kermis-, exploitant Geven. ETALAGEWEDSTRIJD De Venrayse winkeliers houden on derling ook een etalagewedstryd. Nu zult U wel zeggen, wat moet ik als klant daar nu mee. Welnu, steeds meer zien de winkeliers deze wedstryd als een stulye prestige en daarom doen velen hun uiterste best om van hun etalage ook iets bijzonders te maken. Daarom is het bekyken van die etalages vaak meer dan de moeite waard. STEMPELEN U ziet het, in Venray is de komende dagen van alles te beleven. En... van alles te winnen. Meer over de stem peiaktie leest U elders in deze krant Maar vergeet niet U kunt uw volle kaarten inleveren tot en met maandag 24 december. Doen! Ongeveer 7% van de bevolking heeft in herfst en winter last van somberheid en het gevoel niet ge lukkig te zyn zonder dat daarvoor een aanwysbare oorzaak is. Deze ge voelens wyzen op een seizoensge bonden stemmingsstoornis die ook wel depressie wordt genoemd. Het vermoeden bestaat dat de depressie ontstaat doordat het lichaam als het ware een overdosis van het hor moon melatonine krijgt. Die overdosis wordt gevormd als het zo merse overwicht van het licht om slaat in het winterse overwicht van de duisternis. Het lichaam produ ceert melontanine namelyk in het donker en by daglicht wordt het weer afgebroken. Herfst- en winter depressies kunnen dan ook voorko men of bestreden worden met behulp van lichttherapie. Het Psy chiatrisch Centrum Venray past sinds 1989 deze therapie toe. Men sen die aan seizoengebonden depressie leiden, kunnen op verwij zing van hun huisarts van deze the rapie gebruik maken. De behande ling wordt over het algemeen niet als belastend ervaren. Lichttherapie is het gedurende langere of kortere tyd blootstellen van het lichaam aan een extra hoe veelheid licht Via de ogen wordt op deze wyze de melatonineproduktie onderdrukt Om een seizoensge bonden depressie te voorkomen op het moment dat die de kop op steekt kan een behandeling gedu rende vyf dagen, van 8.00 tot 10.00 uur al voldoende zyn. Andere men sen hebben een wat langere en in tensievere behandeling nodig, maar zyn dan voor de rest van het donkere seizoen van hun depressie af. By een kleine groep mensen is herhaling van de therapie geduren de het donkere seizoen noodzake- lyk. En er is een groep die gedurende het hele seizoen regel matige behandeling nodig heeft. De behandeling kent over het al gemeen maar weinig by werkingen. Soms melden patiënten hoofdpyn Dolle stier De Venrayse politie verleent af en toe over de grenzen van de gemeen te assistentie aan collega's. Zo werd ook zaterdagavond hulp ingeroepen door de Horster Rykspolitie. Aan de St Maartensweg by Meterik had een dolle stier zyn baas aangeval len, waarop het dier de bossen was ingevlucht Een zoekaktie in de bos sen leverde niets op. Een zoekaktie door de eigenaar, zondagmorgen, leverde wel wat op. Hy signaleerde het dier en waar schuwde de politie, waarop een Venrayse hoofdagent die bevoegd is om een verdovingsgeweer te hante ren, zich naar Meterik spoedde. De stier had blykbaar een vaag ver moeden en ging op jacht naar de boer en de agent die zich ternau wernood konden veilig stellen. Dat de stier geen zin had om zich te la ten vangen bleek uit het feit dat maar liefst vier verdovingsspuiten afgeschoten werden, voordat het dier zich ter aarde vleidde. Pas toen kon de" stier teruggebracht worden naar de stal. en toegenomen prikkelbaarheid. By mensen met epilepsie, suiker ziekte of oogaandoeningen is het noodzakelyk na te gaan of lichtthe rapie in hun geval wel raadzaam is. Naar de wisselwerking tussen licht en lichaamfuncties is nog veel onderzoek nodig. Tbepassing van lichttherapie in de praktyk heeft in ieder geval uitgewezen dat zy een goede uitwerking heeft by mensen die ïyden aan seizoensdepressie. Informatie over deze therapie is verkrygbaar by huisartsen en de polikliniek van het Psychiatrisch Centrum Venray, tel. 04780-27633. Annie Thyssen, de bekende Ven rayse poppenmaakster heeft zich afgelopen zondag opnieuw in de pry zen gewerkt. In Maasbree won zy de vyfde editie van de amateur tentoonstelling voor de Limburgse creativiteitsprys. Van de 104 inge zonden creaties, niet alleen poppen maar ook schilderyen. textiele werkvormen, zydeschilderyen, houtsnywerken, sieraden, kera miek en glastechnieken, werd zy door de jury het hoogste gewaar deerd. Hiermee mocht Annie Thys sen een grote beker en VVV waardebonnen in ontvangst ne men. Annie Thijssen kreeg deze prys voor het gehele werk wat zy tydens deze tentoonstelling had meegenomen. Dit bestond hoofdza- kelyk uit bosfiguren die in grotere en kleine groepen diverse kunst werken vormden. Ook had zy enke le punkers en poppen met geïmpregneerde kleren by zich. Annie Thijssen werkt hoofdzake- lyk met natuurprodukten. De pop pen worden vervaardigd van klei of papiermachë. Zelfs de verf die ze ge bruikt is op natuurlyke basis. Met name de bosfiguren die zy maakt, krygen hierdoor een byzonder ef- fekt "De mensen denken dan vaak dat zo'n creatie uit metaal vervaar digd is en zyn dan verbaasd als ze voelen dat het klei of papier maché is". Dat niet, maar wel bij iedere nieuwe of ge bruikte auto, een kado van de Kerstman! Show van .19 december t/m 24 december AUTOBEDRIJF HANS KOK VEXLO BA. \T:X K AYS KW i 28. YKNI.O-IILKIIICK. TIL.: 077-821818

Peel en Maas | 1990 | | pagina 13