EEL EN MAAS Noord-tangent opnieuw discussiepunt in verkeersproblematiek Toon Vervoort neemt na 38 dienstjaren afscheid van de politie Piano Stemmen Raadsvergadering" Meerlo-Wanssum FOTO PRINTSHOP VENRAY De arbeidsmarkt n oktober 1990 Nuttige(n) PEEL EN MAAS Guus Tel Asten 1 f 50.- 04936-95171 DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 Nr. 50 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING VÓÓR 1,25 PER STUK (minimum 10 stuks) (achter de schouwburg) tel. 04780-88559 Op 1 januari a.s. zal voor Tbon Vervoort als politieman definitief het doek vallen. Na 38 jar dienstver band bij de politie zal F-adjudant G.A. Vervoort met de F.L.O. (Funkti- onele Leeftijds Ontslag) gaan. Natuurlijk hebben wij voor zijn afscheid een bezoek gebracht aan deze politieman in hart en nieren. Hij heeft zijn beroep steeds als een roeping ervaren en de daarbij altijd de stelling verkondigd dat het be roep van politieman niet ophoud als de werkuren zijn verstreken. „Wantje kunt die taak die je vrijwil- lig op je hebt genomen, niet achter je neerleggen als je het politiebu reau verlaten hebt. Dat neem j,e mee naar huis want je betrokkenheid met alle zaken houdt niet op na je dienst", is zijn mening. Natuurlijk geeft het een genoeg doening als zaken worden opgele- ost maar volgens Tbon Vervoort heeft iedere zaak met mensen te maken, of dat'nu slachtoffers of da ders. Dat er vooral aan slachtoffer hulp meer gedaan moet worden is voor Toon Vervoort duidelijk. ARCENAAR Toon Vervoort is geboren en geto gen in Arcen. Na zijn schoolperiode aldaar ging Tbon Vervoort in dienst In zyn laatste dienstjaar solliciteer de hij bij de rijkspolitie. Dat was in 1952. Er volgde een test en een keu ring en Tbon Vervoort werd aange nomen. Vervolgens werd hij geplaatst op de opleidingsschool in Nistelrode. Die opleiding duurde een jaar. Daarna werd hij geplaatst bij de groep Ossendrecht, met als standplaats Putte. Zijn taak was ge richt op illegale grensoverscheidin- gen en op smokkelaars. Al na twee maanden werd hij over geplaatst naar Oud-Gastel. Die overplaatsing herinnert hij zich nog goed want de verhuizing geschiedde per fiets... In die groep was veel werk aan de winkel. Er ging bijna geen week voorbij of er moest in dat Brabantse land geassisteerd worden op ker missen, wielercourse etc. Het toeval wil dat in die groep een opper wachtmeester zat die later in Ven- ray zyn chef zou worden. Dat was opperwachtmeester Sinke. Na 5 jaar kreeg hij de kans om met iemand te ruilen, die in Venray was geplaatst. Dat werd toegestaan en in september 1959 keerde wachtmeester Tbon Vervoort terug naar Noord Limburg. In die groep werd hij onder adjudant J. Jansen geplaatst. De groep Venray telde toen 12 po litiemensen maar een zeer uit gestrekt gebied. Ook de toenmalige gemeente Wanssum viel onder dit gebied. Het politiebureau was toen ondergebracht in het voormalig ge meentehuis. Het uitgestrekt gebied betekende surveillance.... per fiets. Die afstan den waren groot maar de afstand tot de mensen was in die tijd zeer klein. Eigenlijk kende je iedereen. Er bestond nog geen Veltum, Brukske en Landweert. Venray tel de 22.000 inwoners, er was weinig sprake van criminaliteit en een po litieman was een gezaghebbend figuur. RECHERCHE In de loop der jaren is er echter veel veranderd. Zo werd er een groepsrecherche opgericht In 1970 werd ook Tbon Vervoort hiervoor aangewezen. Dit onderdeel zou Tbon Vervoort niet meer verlaten. Met de groei van de groep steeg Toon Vervoort diverse rangen. Hij werd wachtmeester I by de rijkspo litie, later brigadier bij de gemeen tepolitie en in 1977 werd hij bevorderd tot adjudant. Enkele ja ren geleden werd hij uiteindelijk bevorderd tot F-adjudant In deze funktie neemt hij nu afscheid. De raad van de gemeente Meerlo- Wanssum hield maandagavond een vry korte raadsvergadering en nam de volgende besluiten: Het voorstel om o.a. met de ge meenten Venray, Horst en de maas dorpen een intergemeentelijke milieusamenwerking aan te gaan leverde geen problemen op. In februari a.s., zo beloofde burge meester Hahn, zal het gemeentelijk milieubeleidsplan in de raad aan de orde komen. De Stichting Dienstverlening aan de Bejaarden in de gemeente Meerlo-Wanssum heeft in het verle den de zorg gehad over de bouw en de instandhouding ran de bejaar denwoningen in de gemeente. Dit zyn er in totaal 58. De stichting heeft een overeenkomst bereikt met de Algemene Woningstichting Heerlen die deze woningen zal over nemen. Omdat de gemeente aan de Stichting Dienstverlening voor de Bejaarden altijd geldleningen heeft verstrekt moest de raad haar goed keuring geven aan deze overdracht. Verbazing was er by de fraktie van de PK toen de woordvoerder van het CDA Piet Hendrix, bij de vaststelling van de nieuwe verorde ning reinigingsrecht, vragen stelde die reeds tijdens de commissiever gadering aan de orde waren ge weest. Ook de raadsvoorzitter vond het een en ander onduidelijk te meer daar ook in de behandeling van de begroting antwoorden wa ren gegeven op exact dezelfde vragen. De raad nam het collegevoorstel aan waarmee een verhoging van de afvalstoffenheffing met 96,- een feit is. Een abonnement voor de Centrale Antenne Inrichting gaat ƒ156,60 per jaar kosten. De bijdragen voor de camping Het Karrewiel en Het Roekenbosch komen te vervallen omdat beide in richtingen zelf zorg moeten dragen voor de afvoer van het vuil. •Het plaatsen van een kraakwagen zal financieel worden oriderzoecht. Het college is van oordeel dat de in woners, voor het brengen van grof vuil terecht moeten kunnen bij het ove rslagstation Tijdens de rondvraag pleitte dhr. Janssen voor medewerking aan een onderkomen van de scouting in Blitterswyck. Dit komt nu a.s. maandag al aan de orde in de com missie Welzyn. GROTE ZAKEN In een loopbaan ran e§n politie man komen natuurlijk zaken voor die iemand bij blijven. Veel van de ze „grotere" zaken zijn door de Ven- rayse politie opgelost. „Successen", aldus Tbon Vervoort, „die geboekt konden worden door een goede sa menwerking tussen de geünifor meerde dienst en de recherche. Tteamwork staat aan de basisvan de oplossing van een zaak". Zo zyn ook de diverse moorden, die Venray heeft gekend, opgelost Slechts een zaak, die van het lijk in het maïsveld, ligt nog onopgelost in de kast Volgens Tbon Vervoort zal die ook wel nooit opgelost worden. Dit soort grote zaken vergen veel inzet van een politiekorps. Dit le vert volgens Tbon Vervoort een ho ge werkdruk op. As meli dan in deze zaken het oplossingspercenta ge bekykt kan hij tevreden terug kijken. AFSCHEID De korpsleiding heeft rond zyn afscheid velen in de gelegenheid gesteld om Toon Vervoort een hand te drukken. Op vrijdag 21 decem ber zal er in dansschool Janssen aan de Raadhuisstraat om 16.00 uur een bijeenkomst voor genodigden zijn. om officieel afscheid te nemen van Tbon Vervoort Vanaf 17.00 uur wordt hem een receptie aan geboden. Toon Vervoort heeft op zijn eigen wy ze een invulling gegeven aan het vak van politieman. Invulling die mede tot stand is gekomen met de steun van zyn thuisfront zyn echt genote in het byzonder. Want als hy thuiskwam had hij de zaak, waar hij mee bezig was, nooit achtergela ten op het bureau. Het zal adjudant Vervoort moei lijk vallen om te wennen aan het feit dat hy niet meer naar het bu reau hoeft. Wel krijgt hij de tijd om te zoeken naar een gepaste hobby. En als hy nog eens zou moeten kie zen. dan zou hij wèèr voor politie man kiezen. Over dak bestelbus gelopen Hoe en waar het vandalisme is ge pleegd kon niet worden vastgesteld maar toen een gehuurde bestelbus bij een garagebedrijf werd terugge bracht en die bus gewassen werd, ontdekte men dat het dak van die bestelbus beschadigd was. Uit de beschadigingen kon worden vast gesteld dat over de bus was gelopen. De schade wordt begroot op ƒ3000.- Vechtpartij De politie kreeg een melding bin nen dat op de straat, voor het jonge rencentrum in Ysselsteyn. een massale vechtpartij aan de gang zou zyn. Tben de politie arriveerde was wel een groot aantal jongeren aanwezig, maar van vechten was1', geen sprake. Wel was er, voordat de politie arriveerde, over en weett klappen uitgedeeld, maar toen een'* 'rotje' tussen de vechtenden te recht kwam was het vechten afgelo pen. De politie kon niet achter halen wie dat rotje had gegooid. maand deze JOOP WITTE De Bleek 39 (achter de schouwburg) tel. 04780-88559 Het creëren van een verbindings weg tussen de Stationsweg en de angeweg zal opnieuw een discus- liepunt worden in de Venrayse poli- iek. Dat bleek afgelopen donder lag toen in het gemeentehuis een aformatieve bijeenkomst plaats- rond waarbij uitleg werd gegeven an de parkeemota en het perkeerscirculatieplan. Dhr. Den Brok (Samenwerking) wilde toen al met wethouder Truijen de discussie aangaan over het nut van zo'n tan gent. Wethouder Truijen hield ech ter de boot af en verwees dhr. Den Brok naar de commissie- en raads vergadering, waarin deze nota's be handeld zullen worden. VERANDERINGEN In het verkeerscirculatieplan wordt gesteld dat de Venrayse ver keerssituatie in de komende jaren veel veranderingen zal ondergaan. Als oorzaken hiervan worden o.m. genoemd de verwachte landelijke toename van het autogebruik. Rijksweg 73 tussen Venlo en Nijme gen, voltooiing van het venrayse winkelcentrum, de toenemende woonfunktie van het centrum, het nieuwe indutrieterrein Keizersveld, uitbreiding van Landweert eri de re- creatiëplas aan de Witte Vennen. Om hierop in te spelen is studie verricht naar de huidige en de in de toekomst gewenste verkeerssituatie op het Venrayse wegennet. Met na me de consequenties voor het auto verkeer in het centrum worden in het verkeerscirculatieplan aan gegeven. In de afgelopen maanden is het bemiddelingsbestand zonder baan (BZB) zowel provinciaal als lande lijk afgenomen. Ook-in het gewest Venray is het bemiddelingsbestand zonder baan gedaald. Ultimo. Oktober 1990 waren er in het gewest Venray 2598 (5.3% van de beroepsbevolking) ingeschreve nen zonder baan, eind september 1990 waren dat er 2882 (5.9%), een daling van 284 personen, ofwel 9.9%. Het totaal aantal ingeschre ven schoolverlaters nam af met 93 personen. Bij de mannen was er een daling met 32 personen, bij de vrouwen was er een daling met 61 personen. De daling van het bemid delingsbestand zonder baan kwam voor in beide rayons: in het rayon Gennep, nl een afname van 190 per sonen (-15.9%) en in het rayon Ven ray een afname met 94 personen (-5.6%). In de vergelijkbare periode van augustus 1989 nam in het ray on Gennep het bemiddelings bestand zonder baan af met 5.4% in het rayon Venray nam het af met 3.1%. Mannen Het bemiddelingsbestand van mannen zonder baan is zowel pro vinciaal als landelijk afgenomen. Ook in het gewest Venray nam het aantal ingeschreven mannen af met nl met 129 personen. Het per centage van het bemiddelings bestand zonder baan voor mannen kwam op 4.4% van de beroepsbevol king. De daling van het aantal inge schreven mannen zonder baan deed zich voor in beide rayons: in het rayon Gennep een daling met 105 personen, in het rayon Venray met 24 personen. Vrouwen Het aantal ingeschreven vrouwen zonder baan is zowel provinciaal als landelijk afgenomen. In het gewest Venray nam het aantal ingeschre ven vrouwen af met 155 personen. Het percentage van het bemidde lingsbestand zonder baan voor vrouwen kwam op 6.8% van de be roepsbevolking. De daling van het aantal ingeschreven vrouwen zon der baan deed zich voor in beide Rayons: in Gennep een daling met 85 personen, in Venray een daling met 70 personen. Beroepsgroep Het bemiddelingsbestand zonder baan by de mannen werd in okto ber gekenmerkt door een afname Ui bijna alle beroepsgroepen, name lijk by de beroepsgroepen: bouw- jEen noordtangent tussen Raad huisstraat en Langeweg zou de ver keersdrukte op de Paterslaan moeten verminderen. Dagelijks passeren hier 11.000 voertuigen. CENTRUM As basis voor de uitgangspunten voor de verkeerscirculatie is het Centrumplan genomen. Daarin staat een bevordering van de con centratie van de centrumvoorzie ningen, inclusief wonen voor. Hieruit zyn de volgende uit gangspunten voortgevloeid: verde re beperking gemotoriseerd ver keer in het centrum; weren van doorgaand verkeer in het centrum; betere spreiding van de verkeers druk over de centrumring; het ver beteren van de bereikbaarheid van de grote parkeerterreinen vanaf de centrumring en de verbetering van de bevoorrading van de winkels. KNELPUNTEN In de nota wordt een duidelijk overzicht gegeven van de knelpun ten die de huidige verkeerssituatie in Venray kent. We noemen er een paar: teveel auto's gebruiken de Schoolstraat als doorgaande weg; teveel rijdend verkeer op Hense- niusplein eri bij het Schouwburg plein wat een belemmering is voor de verblijfsfunktie aldaar; onduide lijke verkeerssituatie op de krui sing Patersstraat-Poststraat-Grote- straat-Henseniusplein; sterke toename verkeersintensiteit op de centrumring tengevolge van ver- vakkers B en U (-10), bouwvakkers GWW (-5). metaal (-30), kantoor (-18), handel (-4), horeca (-3), transport (-11), onderwijs (-11), sociaal/genees kundig pers. (-2), algemene dienst (-29), en overige (-11). Slechtseen kleine toename was er bij de be roepsgroep landbouw(+1). Het bemiddelingsbestand zonder baan bij de vrouwen werd eveneens gekenmerkt door een afname in bijna alle beroepsgroepen, name lijk bij: kantoor (-30), landbouw (-5), handel (-29), on derwij sn (-13), so ciaal/geneeskundig personeel (-25), huishoudelijk pers. (-2), algemene dienst (-29). en overigen (-34). Slechts een kleine toename was er bij de horeca (+2). Stroomgegevens Het aantal inschrijvingen in okto ber 1990 bedroeg 398, waarvan 250 in het rayon Venray en 148 in het rayon Gennep. Hiertegenover ston den 804 uitschrijvingen, waarvan 334 in Venray en 470 in Gennep. Vraag In oktober 1990 werden 164 nieu we vakatures aangemeld by het GAB Venray-Gennep. Het aantal openstaande vakatures eind okto ber 1990 kwam daardoor op: 660 of wel 1.4% van de beroepsbevolking. Het volgende overzicht geeft een vergelijking van oktober 1989 en oktober 1990. Op donderdag 6 december, bij aanvang van de commissievergade ring voor onderwijs, jeugd, sport en cultuur, had wethouder, Driessen voor de commissieleden een kleine surprice. In een fraaie feestverpak- king zat een uitnodiging voor een excursie naar de openbare school De Keg in Veltum en naar het IMBO. As afsluiting van deze excursie zal een maaltyd genuttigd worden in het restaurant van het IMBO. Op de achterzijde van de uitnodiging stond het menu vermeld. De wethouder wees de commis sieleden erop dat wat er op de voor zijde stond het nuttige was en dat het aangename op de achterzijde was vermeld. Hij vergat daar o.i. by te vermelden dat het aangename best te nuttigen is 'n abonnement waard JOOP WITTE De Bleek 39 de consequenties voor hét omlig gende gebied nogal ingrijpend zijn zal hierover pas beslist mogen wor den na een grondig onderzoek naar alle aspecten (ruimte, milieu, ver keer, cultureel erfgoed, groen). Om doorgaand verkeer te weren zou er een verkeersstop voor auto's moeten worden gecreërd op de Hoenderstraat, tussen de School straat en de Schakel. De verbreking van de noord-zuid- verbinding in de Deken Thie- lenstraat is ook een van de maatre gelen. Hierover heeft de commissie voor openbare werken en verkeer afgelopen donderdag al haar goed keuring gegeven. Om De Gouden Leeuw beter be reikbaar te maken moet hiervoor een verbindingsweg komen tussen dit parkeerterrein en de Langeweg. Verbreding van de Kempweg met 60 cm maakt deze straat verkeers veiliger voor de fietsers. Aanleg van een permanent par keerterrein tussen Patersstraat en Julianasingel. Hiervoor dienen toe gangswegen gerealiseerd te worden via de Patersstraat en eventueel de Julianasingel. Verbreding van de uitrit aan de Poststraat moet ver keer op die uitrit in twee richtin gen mogelijk maken. Dit zou een ingrypende verandering teweeg brengen op de Julianasingel, van waar inrijden in de Poststraat dan mogelijk moet worden. Aanleg van een bevoorradings- weg achter de Grotestraat, tussen de Poststraat en de Wilhelmi- nastraat om zo de Grotestraat voet- gangersvriendelijk te maken. Verder wordt in de nota voor gesteld om het hele gebied binnen de centrumringen aan te duiden als 30-km zone. Het college van b. en w. zal in de nabije toekomst een standpunt in nemen over dit verkeerscirculatie plan waarna de politiek zich mag gaan buigen over de te nemen maatregelen. Het al dan niet aanleg gen van een weg, over een gebied waar een particulier initiatief een stadspark in gedachten heeft, zal de gemoederen in iedergeval voldoen de bezighouden. keersbeperkende maatregelen el ders in het centrum (met name de Paterslaan krygt per etmaal zo'n 11.000 voertuigen te verwerken); bevoorrading winkels Grotestraat aan de voorzijde gebeurt niet vol gens de regels wat hinderlijk is voor het publiek; de aan- en afvoer- wegen naar het parkeerterrein De Gouden Leeuw zijn niet berekend op die taak. Stuk voor stuk zyn dit knelpun ten, die, als er niets aan gedaan wordt, de verkeerssituatie in Ven ray alleen nog maar zullen ver slechteren. OPLOSSING In de nota worden diverse oplos singen voor de diverse problemen aangedragen. Uit al die oplossingen is een keuze gemaakt dat als voor stel naar voren wordt gebracht Zo zou het Schouwburgplein en het Henseniusplein gereconstru eerd moeten worden met een be perking aan parkeerplaatsen en een oost-westverbinding tussen Schoolstraat en Merseloseweg. In de Schoolstraat zou, vanaf de genoemde oost-westverbinding het inrijden van auto's en bromfietsers in noordelijke richting verboden moeten worden. Alleen bevoorra dend verkeer en bewoners van de Schoolstraat, De Omloop en het Schoutenstraatje zouden hier in mogen rijden. Het verkeer mag wel vanaf de oost-westverbinding de •zuidelijke richting van de Schoolstraat inrijden, richting Leeuwstraat. In het noordelijk gedeelte van de Henseniusstraat zou de rijrichting moeten worden omgedraaid, zodat er een kleine eenrichtingslus Hen seniusstraat, Henseniusplein, Leeuwstraat ontstaat. Aanleg van een nieuwe wegver binding tussen Raadhuisstraat en Eindstraat voor alle verkeer in bei de richtingen. Samen met de aan leg van ontsluitingswegen in het te bebouwen gebied tussen Eind- straat, St. Jozefweg, Langeweg en Hoenderstraat zou dit het noorde lijk deel van de centrumring moe ten vormen (noordtangent). Omdat Het kerkpad is nu nog verboden voor auto's en moterrijders. Maar hoe lang nog

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11