IN DE SCHATKAMER VAN SINT EN DE KERSTMAN ELKE DIAMANT HEEFT Z'N EIGEN KARAKTER GOUD BEHOUDT ZIJN HORLOGE VOOR DE BESTE VIST1JDEN LTI Vrij entree "T- Vrij entree bij de juweliers KLEIN SIERAAD, GROOT i Glanzend uiterlijk Koh-i-noor, I van vuur Zilver en goud uit Finland A Spiraal colliers -4 Actuele horloges pP I BEET! Zwitsers vakmanschap «tee! JS0!.PR«HT|« asrass.ja™1 PEEL EN MAAS Donderdag 6 december - Pagina 10 oor de juweliers breken drukke tijden aan. Het hele iaar door trekken zij al veel bezoekers, maar de decembermaand spant de kroon. Verliefden en verloofden komen rond de sfeervolle kerstdagen rin gen uitzoeken. Bedrijven geven hun relaties in toe nemende mate een blij vend sieraad. Op de ver langlijstjes voor Sinterklaas en de Kerstman staan al lang niet meer de beschei den suikergoedbeesten en marsepeinen varkens van vroeaer, maar horloges, gouden en zilveren han gertjes of fantasiekettin gen. Op deze trend naar duurzame geschenken haken de juweliers in met juwelen, sieraden en horloges in alle prijsklas sen. Vanaf een zilveren hartje van nog geen vijf gulden tot een Bouchard horloge van ruim dertig duizend. Maar de eerste koper wordt net zo attent genolpen als de laatste. Het interieur van juweliers zaken is in vergelijking met vroeger sterk veranderdGe sloten, glazen vitrines heb ben de plaats ingenomen van dichte schappen. Spon taan een sieraad pakken en zien hoe het staat, kan in deze tijd echt niet meer. Die gesloten presentatie heeft ookz'n voordelen, ledereen kan vrij naar binnen lopen en vrijblijvend een wande ling maken langs de vitrines. Juweliers zijn gebonden aan wettelijke bepalingen die de kwaliteit van hun artikelen garanderen. Alle zelfstandi ge juweliers beschikken over net ondernemersdiploma voor de detailhandel in goud, zilver en uurwerken. De meest bekende vakoplei ding is de MTS Schoonho ven, die opleidt tot goud- en zilversmid, juwelier, uur- Jeunesse. Al vanaf 70,-. GESCHENK -k werkmaker en graveur. Een schriftelijke cursus wordtver- zorgd door de Federatie Goud en Zilver in Den Haag. Voor vestiging als-goud- en zilversmid of uurwerkherstel ler is een diploma vakbe kwaamheid nodig. Naastde MTS Schoonhoven leiden verschillende andere scho len op voor vakdiploma's. De bekendste zijn de Vak school voor Uurwerktechniek in Hoorn, de Vakschool Edelsmeden Amsterdam en de MTS Christiaan Huygens- school in Rotterdam. Voor deze winter zijn de stijlen Art Nouveau en Art Deco met een sierlijk lijnen spel van zilver zeer actueel. De sieraden zijn vaak ge combineerd met stenen van zirkonia, markasiet, kunste- maille, onyx of bergkristal. Een trend is ook het vormen van sets. Bijvoorbeeld een combinatie van bijpassen de ringen, armbanden, col liers en oorbellen. Vooral Jeunesse, een betaalbare ju- welencollectie met diamant Voor de 'happy few'. Model Lindbergh van Longines. Replica van hel beroemde navigalie-horloae van Charles Lindbergh, die in 1927 de eerste non-slop vlucht van New York naar Parijs maakte Met gouden band 23 500 - In edelstaol vanaf 4.195 voor jonge mensen, geeft deze vorm van lichaams kunst of body art alle kan sen. De Jeunesse sieraden zijn vervaardigd van 14 karaat goud en gezet met diamant. Jeunesse geeft bij alle sieraden een certificaat van echtheid. Diamant >s het hardste materiaal ter wereld. Diamant is een mineraal van zuivere koolstof dat op zeer grote diepte, onder zeer hoge druk en temperatuur, is gekristalliseerd. De normale kristalvorm is de regelmatig gevormde octaë der/ eon achtvlak van twee piramiden met de bases op elkaar. Daarnaast komen talrijke andere ruwe vormen voor. Via uitbarstingen is diamant door de aardkorst naar puin van de kraters naar zee afvoeren. Met opgegraven erts wordt over tafels met vet geleid. Alleen de diamanten zetten zich in dat vet vast. Afhankelijk van hun kwaliteit en waarde worden ruwe diamanten op twee manieren ge bruikt. De mindere kwaliteiten als industriediamant of voor het snijden, zagen en slijpen van andere diamanten. De beste kwaliteiten worden gekloofd of gezaagd en geslepen tot sierdiamant. Dan pas krijgen ze hun vuur, pracht en schittering. De waarde van diamant is afhan kelijk van vier C's: carat (gewicht), cut (slijpvorm), colour (kleur) en clarity (zuiverheid). Het gewicht wordt uitgedrukt in karaat (0,2 gram). Een steen van 1 gram lijkt weinig, maar kost al heel veel. Met 3016 karaat is de Cuiltnón, de grootste diamant ter wereld, een vermogen waard. De bekend ste diamant is de Koh-i-noor, die waarschijnlijk uit Indio stamt. De naam is Perzisch en betekent berg van vuur. Eeuwenlang is de Koh- i-noor in het bezit geweest van radjah's en sjah's tot de Engelsen hem buit maakten. In 1850 wordt de Koh-i-noor geschonken aan ko ningin Victoria die de ruw be werkte steen opnieuw laat slijpen dooreen Nederlander, Door aeze bewerking ging de Koh-i-noor in gewicht terug tot 108.93 karaat. Op dit moment is de Koh-i-noor te bezichtigen in de Tower van Ion- dén. Diamanten komen in veie slijpvormen, kleuren en zuiverhe den voor. De meest voorkomende slijpvorm is de ronde briljant met 58 facetten. De kfeur varieert van het Fijnste wit (kleurloos) tot don kerbruin. De waarde vermindert naarmate de intensiteit van de gele of bruine kleur toeneemt. Uitzonderlijke kleuren zijn lichtro ze, groen, cognac en zelfs zwart. De zuiverheid loopt van loepzui ver tot grofé aantallen natuurlijke insluifsels. Elke diamant heeft dus een volstrekt eigen identiteit. Diamanten als sieraad Diamonde en Desiree bewegen zich al lang op de internationale diamantmarkt De diamanten worden zorgvuldig gese lecteerd en verwerkt in sieradenlsels]. De merken Diamonde en Desiree heb ben hun eigen groeisysteem voor siera den mei diamonl. Diamonde Memoire beslaat uit een ring, collier, armband of slavenhond van wit of geel goud. De sieraden zijn voorbewerkt en bij elke feestelijke gelegenheid kunnen diamant jes worden bijgezet. Cadeau-diaman ten zijn er al vanaf 0,01 karaat Ze zijn verpakt in een luxe geschenk-etui en voorzien van het Diamonde Waarborg. Goud vormt samen met zilver het hart van de ju welierscollectie. in Duitsland worden al gouden sie- raden verkocht vanaf 8 karaat. In Nederland stelt de wet hogere eisen. Sieraden van minder dan 14 karaat mogen in ons land niet als goud worden ver kocht. Gouden juwelen bestaan altijd uit een lege ring van goud en een ander metaal. Meestal koper, zink of tin. Nu heeft elk goudgehalte zijn eigen keurmerk. Bij 14 karaat is een ander keurmerk in het sieraad geslagen dan bij 18 of 22 karaat. Puur gouden juwelen van 24 karaat worden niet gele verd, omdat bij dit goud gehalte de juwelen te zacht zijn om te dragen. Jr Op dit moment be staat een grote vraag naar geelgoud en bi- of tri-cofor. Bi-color is de combinatie van wit en geel goud, tri-color van wit, geel en rood goud. Ook combinaties van ver schillende schakels en be deltjes aan armbanden en oorbellen zijn hoogst actueel. Bij herensieraden is bi-color de trend. Met cubic zirkonia stenen worden zowel in ringen als dasklemmen speelse accenten aangebracht. Bij Desiree koopt u een sie raad dat binnen de begro ting valt, maar dat later kan worden omgeruild vooreen sieraad met een grotere diamant of met meer dia- mcnlen Desiree brengt verder een nieuwe collec tie verlovingsdiamanlen.' Voor de vrouw subtiele ontwerpen met een aan sprekende diamant, voor ae man krachtige rin gen zonder steen. De combinatie van ronde gouden ring en dia mant vormt hel sym bool voor de blijven- ,de liefde lussen man 'Bn vrouw. Q JJit Finland komt meer dan houten fendiervlees. Sinds enkele jaren exporteren de Finnen de gracieu ze sieraden-collectie van Riita Haicala. De sieraden van deze edelsmid zijn van goud en/of zilver, eventueel gecombineerd met briljant. Bij elk sieraad hoort een certificaat van echtheid. De collectie heet Finish en geeft inder daad de finishing touch aan fees telijke kleding. De collectie mikt vooral op jonge, actieve mensen met gevoel voor nieuwe vormen. Binrten de veelgebruikte ronde vorm van gouden juwelen komen Jdeine series voor met een exclu- Siefclbsign. Het spiraal collier van Martinshof is daar een goed voor beeld van. De kracht van dit col lier zit in de perlonkern diemqt 18 karaat massief gaud'dfOQd U ÉL Rondvallende col liers met kogels van Het spiraal collier is daardoor volkomen rond en blijft altijd vol komen rond om de hals hangen. Aan dit collier worden bij voor keur ronde objecten gedragen. Zoals gouden kogeltjes met of zonder briljant en verschillend in kleur en doorsnede. Naast kleine ouden kogeltjes levert Martins, iof grotere koge joua of I In de digitale horlogelijn van Casio zitten elke keer weer technische hoog standjes. Zo levert Casio een voetbaltimer die onmisbaar is voor scheidsrechters en sup porters. De speel- en bles suretijd kunnen exact worden bijgehouden met de countdown-stop watch- en alarmfuncties. Groot nieuws ook voor vissers. Op de Casio Fish Time staat precies aan gegeven op welke tijden vissers de meeste kans op een goede vangst ma ken. Dat is geen fabeltje, want het bijten van vis sen blijkt afhankelijk te zijn van de maanstand. Het horloge is uitgetest en goedgekeurd door een aantal grote visver enigingen. Verder geeft het horloge gegevens over zonsop- en zonson dergangtijden en de maanlokatie. Va n het horlogefront komt nog meer nieuws. Prisma, hef sterk ste juweliers merk van Neder land, bestaot inmiddels 40 jaar. Zeer veel juweliers! hebben het merk in hun col-1 lectie opgenomen Dat zeg? - genoeg over de kwal; teil en genoemd. Dé horloges zt|n praktisch onverwoestbaar en voor dit stijlvoile fopprpdukt betaalt u dus ook wat meer. De gouden Bouchard horloges horen zeker ook in die catego rie thuis. Wie; echt iets exclu siefs wil dragen, kan dat doen met model la Ligne Medici- De superplatte, gouden kast (18 krt.) is voorzien van een reeks amjojjtW!, -Ï 1 lemaa! volgezet met diaman ten. Andere gouden horloges uit deze lijn hebben een wij zerplaat met e de actuele vormgeving. Dit na jaar brengt Prisma een aantal ver rassende trends voor betaalbare prijzen. Voor de kleinsten de kleur rijke Kiddy-lijn. Voor macho's de camel-look met naturel banden. Voor liefhebbers van een aparte vormgeving modellen met bolle alozen of avontgardlstische mo- dellen. Ook de jopanse produ- centen brengen dit nojaar veel nieuws. Orient bi|voorbeeió. De Orient Elegance is speciaal aan de Europese smook acngepas?. Deze sierlijke en chique modellen zijn technisch perfect. Open top Zwitsers zijn Certino en Bóuchord. Certino wordt wel eens de Mercedes onder de horloges een rijmpje van hvee~reo"einöhT.jWO°rd 19 op een briefkaart en vermefd r'|mp" mieUuneoon.hu,, ki^Fr d,e """1! ?n^en voor 15 d. PoSibUS bes SVïrJ'f:: 1Geslepen diamant 2 Eenheid voor a 3. Grootste diamant Ier wereld 4. HoJ|g 6. Vindplaats Koh-i-noor 7. LuchtvaoJ js 688 7300 AD A Li aer' deskundige jury beoordeeh L f Een De prijswinnaars krijaen l9 thuisgestuurd. De prijken j5j°' <e'sl (,u" P' Jonden jeunesse honger aiamanf t.w v 250 beste visfiid aan eeft de 3. Art Deco broche t.w,v. roo. Gedeerd rfve, met kuns'temoille.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 10