9 Recreatief Voetbal Venray wil gelijk worden behandeld J Gemeente maakt in 1991 leven (en dood) van burgers duurder Gemeente Venray steunt Sri Lanka-aetie Amnesty International RIOOL SERVICE Middeleeuwse monnik blijkt populaire detective Nieuw Spraeland wordt op 1 januari zelfstandig I OOK RAEDTS Oud-Indiëgangers opgelet! Lokale Omroep Venray PvdA-nieuws PEEL EN MAAS lina PEEL EN MAAS Donderdag 29 november Pagina 5 De vereniging Recreatief Voetbal Venray heeft in een brief aan de ge meente en aan alle raadsfrakties het verzoek gedaan om te bekyken of RW een gelijke behandeling kan krijgen als SV Venray, als het gaat om de huurtarieven van de sport velden. RW huurt jaarlijks van de ge meente twee grasvelden en betaalt daar ongeveer ƒ8000,- voor. SV Ven ray huurt daarentegen een veld voor ƒ1502,- per seizoen. Afgelopen dinsdag tijdens de raadsvergade ring werden de tarieven voor de Venrayse sportaccommodaties vast- R.W. Recreatief Voetbal Venray is een vereniging die in 1984 is opgericht om het recreatief voetbal in de ruimste zin van het woord te bevor deren. Dit gebeurt door steun en medewerking te verlenen aan hen die recreatief willen voetballen, door het opkomen voor de gemeen schappelijke belangen, door zorg te diagen voor de noodzakelijk ac commodatie en door het gezamelijk bespreken van problemen. Op dit moment zijn bij RW 14 voetbalclubs aangesloten uit de ge meente Venray, die in totaal zo'n 300 voetbalwedstrijden per jaar af werken. Verder organiseren de aan gesloten verenigingen ongeveer tien toernooien per jaar. GELIJKE BEHANDELING In de brief vraagt RW aandacht voor deze ongelijke behandeling. De vereniging verzoekt de raads fracties om hiervoor te pleiten. De vereniging wijst daarbij op het feit dat RW sinds 1984 voor de ge meente een volwaardige en be trouwbare partner is; dat via RW zo'n 150 voetballers wekelijks op sportieve wijze bezig zijn en dat er tussen de doelstelling van SV Ven ray en RW geen verschil zit en daarom een gelijke behandeling op zijn plaats is. NU NIET Tijdens de raadsvergadering bleek dat de raadsfracties deze zaak beslist wel wolden bespreken, maar niet nu. Daarvoor was de brief van RW te laat. Mevr. Roling (Samen werking) vond het bespreken de moeite waard, zodat in de toekomst zulke zaken duidelyk op schrift ko men te staan. Mevr. Kemmelings PVDA stelde voor om bij de eerstvol gende behandeling van de tarieven van sportaccommodaties, dit pro bleem aan de orde te stellen. Vol gens haar is hier inderdaad sprake van een scheve verhouding. Dhr. van Soest CDA was het hier mee eens. Hij vond het jammer dat deze brief niet eerder was binnengeko men. Dan hadden we het nog in de laatste commissievergadering kun nen bespreken. Het college van b. en w. heeft de gemeenteraad geconfronteerd met een bijzondere begroting voor het komende jaar. Zy wordt n.l. gebaseerd op de gemeentebe groting van 1990, die echter door Gedeputeerde Staten van Lim burg niet is goedgekeurd. Daarom is in eerste instantie een 'formele' begroting zonder beleidstoelich- ting ontworpen, die over enkele maanden zal worden gevolgd door een bijgestelde begroting. Dat alles heeft te maken met het feit, dat het rapport n.a.v. het ver zoek van de gemeente om voor 1990 een aanvullende bydrage uit het Gemeentefonds te krijgen (Artikel 12-status) nog niet klaar is. Tot op heden is zeker, dat de be lastingheffing moet worden ver hoogd met ƒ60,- per inwoner, gefaseerd in te voeren door vier jaarlijkse verhogingen van ƒ15,- te beginnen in 1991. Derhalve zullen de onroerend-belasting, de rioolrechten en de afvalstoffen heffing worden verhoogd. Ook staat vast, dat 'trouwen en rou wen' in Yenray het volgend jaar duurder wordt. Ook voor 1991 hoopt de gemeente in aanmerking te kunnen komen voor de Artikel 12-status. De begro- tingsopzet resulteert n.l. in een ge meentebegroting 1991, die een tekort laat zien van een dikke elf miljoen gulden. ONROEREND- GOEDBELASTIN G Wanneer we het bovenstaande vertalen in cyfers percentages en bedragen), dan blijkt, dat de onroerend-goedbelasting met bijna 10% (9.8%) omhoog moet gaan. Per ƒ3000,- van de vastgestelde waarde van een pand, moeten huiseigena ren ƒ7.71 betalen in plaats van het huidige bedrag van ƒ7.02. Huurders worden aangeslagen voor een be drag van ƒ6.18. Dat is 0.56 meer. RIOOLRECHTEN Voor 1991 is - evenals in het vori ge jaar - een bedrag van bijna twee miljoen geraamd aan investerin gen in rioleringen. Op basis daar van wordt de gemeenteraad voorgesteld om de tarieven voor de rioolrechten met 10% te ver hogen. Het college vindt dit een forse verhoging, maar toch wordt verwacht, dat in de toekomst nog forsere stijgingen moet plaats vinden. AFVALSTOFFENHEFFING De afvalstoffenheffing (voor het ophalen van huisvuil) gaat het volgend jaar met maar liefst 85% omhoog naar een bedrag van ƒ240,- in plaats van ƒ132.20. Deze forse stijging heeft o.m. te maken met de voorgenomen sluiting van de regionale stortplaats Zuring- peel. Wanneer straits het afval naar Schinnen in Zuid Limburg moet worden gebracht, moeten de aangesloten op de vuilnisophaal dienst meebetalen in de kosten van overslag, transport en verwer king van het huisvuil. VERHOGING BEGRAAFRECHT Intussen zal op maandag 3 dec. a.s. de commissie voor financiën het college moeten adviseren over het verhogen van het begraaf- recht met een bedrag van ƒ7.50 waardoor het tarief voor het be graven van een stoffelijk over- ZWITSERSE HORLOGES In het klooster van Shrewsbury zwaait hij de scepter over kruiden tuin en apotheek. Maar ook sommi ge aardse zaken, zoals vrouwelijk schoon, hebben zijn aandacht. Zyn levenswijsheid maakt hem tot een toevlucht voor zijn medebroeders en stadgenoten die in nood verke ren. Dan zet hij hark of vyzel neer en wijdt zich met even gróte hartstocht aan het oplossen van de hem voorgelegde zaak. We hebben het over broeder Cadfael de sym pathieke hoofdfiguur uit de span nende middeleeuwse detective romans van Ellis Peters. Ellis Peters ('schuilnaam' van Edith Pargeter in kleine kring bekend als schryfster van histori sche boeken) begon op 46-jarige leeftijd met het schryven van deze charmante detectives. Ze woont in het graafschap Shropshire, een mysterieuze landstreek in de buurt van Wales, en deze omgeving vormt het decor waartegen de Cadfael- speurdersromans zich afspelen. De abdij van Shrewsbury bestaat trou wens nog steeds en verheugt zich de laatste tijd in een groeiende be langstelling. Er is daar zelfs onlangs een Cadfael-kruidentuin geopend! In Engeland is broeder Cadfael zelfs zó beroemd dat zijn verhalen op het ogenblik tot een TV-serie, worden Verwerkt. 'Detective' broeder Cadfael heeft ook de harten van de Nederlandse detective-liefhebbers gestolen. Sinds mei 1988 zyn er twaalf deel tjes verschenen waarvan er inmid dels zon honderdduizend zijn verkocht Deeltje 13 en 14, Een wit te roos en Het stille woud komen net van de pers. Vierdaagse reis te winnen! Voor uitgevery De Boekerij vormt dit alles aanleiding voor een feeste lijke aktie - geheel in stijl met de hoofdfiguur. 'Speur mee met Broe der Cadfael' is een soort quiz. Door in tenminste één van de Cadfael- romans te duiken kunt u een zestal vragen oplossen. De gelukkige win naar (of winnares) krijgt een 2-persoons Mysteiy-reis aangebo den: een retour Londen per vlieg tuig en 4 dagen per luxe autobus het land van broeder Cadfael - ge heimzinnig Shrewsbury - ontdek ken. De 2e t/m 10e prijs is een pakket met de 14-delige Cadfael- reeks in luxe cassette. Wie alvast in de stemming wil komen, moet snel naar de boekhandel om zich te ver- diépen in 'Het heilige vuur' 'De dui velse droom'. Het laatste lijk' en andere spannende deeltjes. En om het deefnameformulier te halen, natuurlijk^ Verkrijgbaar bij Boek handel van den Munckhof. schot op Boschhuizen ƒ337.50 wordt. Ook de kosten van het hu ren van een graf gaat dan met ƒ36,- omhoog. De verhoging van het begraafrecht heeft tot doel het begraven op zaterdagen (waarvoor nu ƒ660 wordt gevraagd) even veel te laten kosten, als het begra ven op maandag t/m vrijdag. Volgens het voorstel zal in de toe komst voor het begraven van maandag t/m zaterdag hétzelfde bedrag in rekening worden ge bracht Met de meer-opbrengst van de huur van een graf op de al gemene begraafplaats Boschhui zen, zal de aule worden opgeknapt TROUWEN WORDT DUURDER Reeds eerder hebben wy meege deeld, dat het mogelijk wordt ook op vrijdagmiddagen - wanneer in verband met de arbeidsduurver korting voor de ambtenaren het gemeentehuis gesloten is - huwe lijksvoltrekkingen te laten plaats vinden, zonder bijbetaling. Nu wordt voorgesteld, ter compensa tie voor alle huwelijksvoltrekkin gen de leges met ƒ12.50 te verhogen en te brengen op ƒ91.50. Ook het trouwboekje zal duurder worden. nog meer Verhogingen De gemeente heeft nog meer ver hogingen van tarieven in petto, want uit de begroting blijkt, dat de legesverordening in haar ge heel wordt aangepast, terwijl ook de leges voor de hinderwet aan aanpassing toe zijn. Verder is er wijziging te verwachten in de ta rieven van de precariorechten, baatbelasting en bouwgrondbe lasting. Het college is van plan om naast de procedure voor de invoe ring van een baatbelasting voor het centrumplan, te starten met de procedure voor de invoering van een baatbelasting, dan wel bouwgrondbelasting voor het bestemmingsplan Smakterheide. voor uw m i KETTING- I m w i FORMULIEREN i w 0 i drukkerij j 0 van den munckhof bv j A grotestraat 68 venray i A w tel. 04780-82727 i w Als u VANAVND koude voeten hebt, moet u MORGEN eens bij ons langs lopen! Op 28 nov. 1990 te 20.00 uur zal in het Gemeenschapshuis de Springplank, Beukenlaan te Ven ray.. Op uitnodiging van de Bond van Wapenbroeders Venray en Om- streeken; als gastspreker zal optre den de Majoor b.d S.A. Lap re ridder mwo van het voormallig KNIL, Ba- taljom 'Andjing Nica'. U allen welbe kend uit de Indie periode. Er zal nadere toelichting gegeven worden over de bittere noodzaak ran het verblijf van de ned. troepen, wat ve len een rampzalig lot bespaarde. E.e.a. zal bydragen tot de erkenning van de Indie-Veteranen. Na de le zing zal getracht worden op al u vra gen een antwoordt te geven, 'dit alles na ruim 40 j/iar'. Sabats, tot straks!!! 1990 Veteranen jaar De Bond van Wapenbroeders Ven ray en omstreeken heeft als meest active afd. in Nederland gehoor ge geven, aan slogan 1991 Veteranen jaar. Activiteiten naar buiten heeft een ledentoename gehad, van meer dan 100 nieuwe aanmeldingen. Dit zyn meest Oud-Indiëgangers die toch nog enig sinds een erkenning zoeken. Programma-overzicht van de uit zending van de Lokale Omroep Ven ray, die verzorgd wordt door de Venrayse Omroep Stichting en te beluisteren op zaterdag 1 dec. van 09.30 tot 14.00 uur op het kabelnet op de FM 102 Mhz. 9.30 uur: Met band, plaat, cas sette en c.d.: Een gevarieerd mu ziek programma voor de zaterdag morgen, dat ook deze week voor u werd samengesteld door Jo v.d. Big- gelaar. 10.30 uur: Het nieuws. Deze week gelezen door Harry Kempen. 10.40 uur: De Vakaturebank. 10.45 uur: Harry Kempen in ge sprek metEen programma met muziek, achtergrondinformatie en gesprekken met gasten over actuele gebeurtenissen. Vandaag staat de komende verjaardag van Sint Nikolaas op het programma. 11.30 uur: Muziek voor 50 Hanna van Beek draait muziek die uw hart verwarmt en uw herinne ringen veijongt. 12.00 uur: De Grote PZN-show. Peter Smits, Louis Peters en Jeroen van Loon brengen u in deze donke re en gure dagen met hun program ma toch weer een lentefris en zomerse muzikale sfeer in uw huis kamer. Voor een verzoekplaat kunt u weer bellen met de VOS studio, tel. 27269. Verder kunt u weer ge nieten van de Jankplaat van Peter, de weespreuk en veel andere, gewo ne maar ook ongewone informatie. 14.00 uur: Sluiting. Brandweer moest in aktie komen Met spoed werd de brandweer gealarmeerd omdat er brand zou zyn uitgebroken in een van de hoogste etages van de flat aan de Veltumse Iüeffen. De melding was zeer onduidelijk maar de brand weer nam geen risico en rukte met groot materiaal uit. Gelukkig be hoefde ze niet in aktie te komen. De rook die ontdekt was, was veroor zaakt doordat er op de galarij vlees werd gebraden c.q. gerookt. De poli tie gaf de 'stokers' te verstaan dat zoiets niet door de beugbei kan. De bij een in aanbouw zijnde wo ning aan de Koningskaars staande container met afval was in brand gestoken. Dat brandje had gevaar kunnen opleveren voor de omge ving maar. de brandweer wist dit brandje in de kiem te smoren. De schade bleef beperkt. Op de Venloseweg kreeg een bestuurder van een vrachtauto een zg. black-out, de vrachtauto kwam op het linkerweggedeelte terecht. De bestuurder trachtte de vracht auto weer ip de juiste koers te krij gen maar dat mislukte. Toen de auto in de talud terecht kwam kan telde deze. De bestuurder wist zich te bevrijden. De auto geraakte daar op in brand maar de brandweer wist dit te blussen. Het heeft even geduurd voordat de weg weer kon worden vrygegeven. Nieuw bestuur: vrijdag 30 nov. zal in de Kiosk om 20.00 uur de jaar vergadering plaatsvinden. De ver schillende jaarverslagen komen aan de orde en er zal een nieuw bestuur ge-herkozen worden. Daar naast zullen verschillende taken in de afdeling opnieuw verdeeld worden. Artikel 12: na een korte pauze zal tydens de jaarvergadering om 21.15 uur de heer A. de Bever, secre taris van de gemeente Venray. een korte inleiding houden over: het waarom van de artikel 12-status in de gemeente Venray en over de in houd van artikel 12 en pratend, dis cussiërend met elkaar kunnen vragen aan de orde komen als: is het mogelijk om nieuw beleid te voeren als je gemeente de artikel 12-status heeft? Hoe verhoudt de ar tikel 12-status zich t.o.v. sociale ver nieuwing? Waar en hoe kun je 'winst' boeken als artikel 12 ge meente? Ook u kunt over deze en andere zaken discussiëren. De vergadering is voor iedereen toegankelijk. Goed nieuws- in de maand no vember hebben zich 5 nieuwe le den aangemeld bij de PvdA Venray. Wilt u het zesde nieuwe lid worden deze maand? Dan moet u snel zyn! Wilt u afwachten of Sinterklaas u een lidmaatschap kado doet? Wilt u voor u lid wordt eerst nog meer we ten? Het kan allemaal! Voor meer informatie bellen naar: Mevr. van Vugt, tel. 82299. Gemeente Venray heeft in een pe titie aan de president van Sri-lanka gevraagd een onderzoek in te stel len naar alle gevallen van buitenge rechtelijke executies en 'verdwijningen' in dat land. Tevens heeft de gemeente gevraagd om schuldigen gerechtelijk te vervol gen en om effectieve maatregelen tegen de schending van de mensen rechten. Met het verzenden van deze peti tie heeft de gemeente steun gege ven aan 'een grote internationale actie van Amnesty International. Deze actie duurt tot eind 1990 en vraagt aandacht voor vele schen dingen van de mensenrechten in Sri-Lanka. VREDESAKKOORD Halverwege 1987 is het aantal ge- weldadigheden in Sri-Lanka sterk toegenomen. In dat jaar wérd door India en Sri-Lank een vrede sakkoord gesloten om een einde te maken aan het conflict in het noordoosten. Sinds het einde van de jaren zeventig vochten daar ge wapende leden van de Tamilmin- derheid voor een onafhankelijk Tamilstaat Het akkoord bepaalde dat een Indiase Vredesmacht ver antwoordelijk werd voor de veilig heid in hel noordoosten in plaats van de Srilankaanse veilig heidstroepen. Het akkoord en de aanwezigheid van Indiase troepen riep veel verzet op: in het noor doosten leverden Tamil Tijgers een gewapende strijd, in het zuid en gebeurde dit door het Singha lese Volksbevrijdingsfront. In 1988 en 1989 'verdwenen' dui zenden mensen. Zij werden ge vangen genomen of gedood door de veiligheidstroepen van de re gering die vergeldingsacties voer den tegen het gewapende verzet van de Tamil Tijgers en het Volks bevrijdingsfront. WEERLOZE BURGERS GEDOOD In november 1988 werd een noodmaatregel van kracht die de veiligheidstroepen de vrijheid gaf met de lichamen van de overle den te doen wat zy wilden, zonder dat een lijkschouwing of officieel onderzoek nodig was. Honderden lijken van slachtoffers van buiten gerechtelijke exeeuties werden langs de kant van de weg of in ri vieren gegooid. Vaak werden zij onherkenbaar verminkt of ver brand. Alleen al in 1989 ontving Amnesty International informa tie over meer dan 3000 mensen die verdwenen zouden zijn. DOOD DOOR MARTELING Eind april 1990 verklaarde de re gering van Sri-Lanka dat krach tens de noodtoestand 13.000 mensen gedetineerd waren. Am nesty International ontving tallo ze berichten over marteling en wrede, onmenselyke of onteren- de behandeling van gevangenen. Gevangenen werden geslagen of kregen eleetrisehe schokken toe gediend. Martelingen gingen soms zo ver dat mensen sum hun verwondingen overleden. Ook zouden gevangenen b(j hun volle bewustzijn in brand zijn gesto ken. Deze gang van zaken gaat lijnreeht in tegen de internationa le normen die waarborgen tegen martelingen voorschrijven. De gemeente Venray is met Am nesty International van mening dat berichten van mensenrech tenschendingen grondig en on partijdig moeten worden onderzocht. Familieleden van de slachtoffers hebben het reelit te weten wat er is gebeurd. Slachtof fers en fiunilielcdcn moeten steun en smartegeld kunnen krijgen. De regering dient haar verant woordelij klieid voor bewezen schendingen van mensenrechten te aanvaarden. Zij dient maatrege len te nemen om verdere schen dingen te voorkomen.- Zij die verantwoordelijk zyn voor de schendingen moeten voor de rechter worden geleid. Juist by gewapend verzet dient er extra op de eerbiedeging van de funda mentele mensenrechten gelet te worden. Ook al zyn de acties van gewapende verzetsgroeperi ngen wijdverbreid en gewelddadig, re geringen mogen nimmer uit het oog verliezen dat ze bepaalde ver plichtingen hebben ten aanzien van de eerbiediging van dergelij ke grondrechten. elke week nieuws Vorige week vrijdag loste zoethouder Driesseri het startschot voor een sponsorloop van kinderen van de Dr. Poelschool Deze school deed mee aan de aktie 'Het zieke kind in beweging'. Verder zijn de opbrengsten van deze loop bedoeld voor een Foster Parents kind dat door deze school is geadop teerd. In totaal liepen de kinderen het mooie bedrag van f1655.- bij elkaar. Mgr. Hanssenstraat 57 5807 BB Oostrum-Venray Tel. 04780-81 469 In het begin van de zeventigerja ren werd aan de Wanssumseweg naast Paschalis, Nieuw-Spraeland, centrum voor zwakzinnigenzorg gebouwd als een afdeling van Sint Servatius (thans PCV). Per 1 jan. 1991 zal Nieuw Sprae land losgekoppeld worden van het PCV en een zelfstandige status krij gen onder leiding van de algemeen directeur, de heer Jos Nauts. Deze verzelfstandiging is noodza kelijk om van overheidswege de er kenning als zwakzinnigeninstituut te krijgen. Omdat Nieuw Spraeland en Pa schalis vaak worden gezien als één geheel, is het goed te weten, dat Pa schalis, de alcoholisten kliniek van het PCV onderdeel blijft van het PCV. Nieuw Spraeland heeft 157 bewo ners, waarvoor 265 personeelleden, (waarvan 230 full-time) werken. In haar beginjaren richtte Nieuw Spraeland zich hoofdzakelijk op de behandeling van zwakzinnige men sen. Met de verzelfstandiging en de officiële erkenning als zwakzinni geninstituut in zicht, is er voor ge kozen Nieuw Spraeland een eigen gezicht te geven. Daarom wordt het instituut gesplitst in een behandel- wijk en een woonwijk. In de woon wijk, het dienstencentrum, wordt momenteel hard gewerkt om het eigen gezicht naar buiten te bren gen door het opzetten van dagop vang, een oppascentrale, hobbyclubs voorzieningen voor zwakzinnige mensen, die niet op Nieuw Spraeland wonen. VERBOUW EN NIEUWBOUW Het is intussen duidelijk gewor den. dat er niet alleen verbouwd, maar ook gebouwd moet worden om zich als goed bekend staand in stituut te kunnen presenteren. Na achttien jaar is gebleken, dat de ac commodatie voor de 157 bewoners niet meer van deze tyd is. Vandaar dat er, zowel in de behan- delwijk als in het dienstencentrum momenteel hard wordt gewerkt aan het verbeteren van de accommoda tie. De bovenverdiepingen van de paviljoens, die momenteel dienst doen als kantoorruimten, worden vrijgemaakt en verbouwd om als bewonersaccommodatie te kunnen dienen. De kantoorruimten worden on dergebracht in een semi-perma- nent gebouw, dat op dit moment verryst achter het receptiegebouw (langs de Wanssumseweg zie foto). De verhuizing is gepland op 19 de cember. Daarna begint de verbou wing van de paviljoens Sparrcndreef en Vellu. Op 1 februari wordt begonnen met de bouw van een z.g. beheers- aceommodatie. waarin de admi nistratie/directie worden ondergebracht Verder bestaan er plannen om el ders in de regio waarschynlyk in Horst een dependance voor 54 per sonen te vestigen. In totaal vergt de verbouw en nieuwbouw een bedrag van 22.1 miljoen. Na het gereedkomen van de nieuwbouw zal geen gebruik meer behoeven te worden gemaakt van de ruimte in Paschalis waar Nieuw Spraeland bewoners hun arbeids- therapic beoefenen.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5