f5000.- PEEL EN MAAS Huiswerkbegeleidingsproject kampt met tekort aan vrijwilligers Venray bemoeit zich met mondiale vraagstukken felilifi W!!« Harrie Beerkens in de VUT Grote belangstelling voor 'gebruiken het jaar rond' Wereldkinderen zoekt sponsors MARKT STAATSLOT Varkensaktie stempelaktie Ingezonden FOTO PRINTSHOP VENRAY 0M3mm Geslaagd De markt tijdens de feestdagen Politie vraagt dringend getuigen voor wegpiraterij Ton voor buschauffeurs Telefoonstoring De gemeente Venray heeft een itwerkingnotitie opgesteld, faarin wordt aangegeven op wel- e wyze het beleid met betrek ing tot mondiale vraagstukken oncreet gestalte krijgt. Ttevens (jn hierin de richtlijnen opgeno- ien, welke worden gehanteerd y de te nemen besluiten, die ver- andhouden met ontwikkelings amenwerking, handhaving van nensenrechten en bevordering an vrede en veiligheid. Deze no- ie zal op donderdag 6 december |oor de commisie Onderwijs, eugd, Sport en Recreatie worden lehandeld. In deze notitie is een actiepro- ramma opgenomen, dat jaarlijks >y de vaststelling van de beleidsbe- roting zal worden bijgesteld, liertoe behoren o.m. een voort- jangsbeslissing m.b.t. de financiële indersteuning van het project Divi- lolandia, voorlichting aan en be- ivustwordening van de Venrayse bevolking over ontwikkelingssa menwerking, ondersteuning van de Wereldwinkel en het bevorderen van het gebruik van Max Havelaar- koffie. De gemeente handhaaft voor de jaren 1991 e.v. maximaal het bedrag van ƒ25.000,- op jaarbasis tbv activi teiten op het gebied van ontwikke lingssamenwerking JUMELAGE Door de gemeente wordt een on derzoek ingesteld naar de mogelijk heid voor het aangaan van een jumelage (samenwerking met en steun geven aan een gemeente in het buitenland). Hierbij wordt niet in de eerste plaats gedacht aan uit wisseling op cultureel en sportief gebied. Bij het aangaan van een ju melage zal een meerwaarde moeten worden toegevoegd, waarbij met na me moet worden gelet op de be wustmaking van de Venrayse bevolking en aan de ondersteuning van lokale democratieën. By het kiezen van een jumelage- partner zal worden gekeken naar een Oostblokland en/of naar een ge meente uit een land van herkomst van in Venray verblijvende migran ten (met name Turkye en Marokko). LIDMAATSCHAP LOTA Zoals bekend had Venray het plan zich aan te sluiten bij de LOTA, de Vereniging Lagere Overleden Tbgen Apartheid. Hiervan wordt afgezien vanwege de ontwikkelingen in Zuid Afrika zelf, alsmede in de taakstel ling van de LOTA (niet alleen infor matiepunt, maar ook actiegroep). Aansluiting wordt heroverwogen, wanneer de ontwikkelingen in Zuid Afrika niet in de gewenste richting verlopen c.q. de LOTA een andere taakstelling kiest. BIJ CHR.JANSEN AAN DE GROTE IS EEN MISSCHIEN EEN VERMOGEN WAARD! Slgarenhuls Chr. Jansen Grote MarW-22 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1990 Nr. 48 HONDERDENELFDE JAARGANG Inbraak in Woning By thuiskomst ontdekte bewon- ders van een woning aan de Arons kelk dat er was ingebroken. Tbegang was verkregen door ver breking aan de achterzijde. Ont vreemd werd een videorecorder ter waarde van 1200,-. Zaterdagavond, tijdens een zeer drukke receptie, heeft. Harrie Beer kens afscheid genomen van ons be drijf, na byna 30 jaren zijn beste krachten te hebben gegeven als machine-zetter van Peel en Maas. Harrie, die nu 60 jaar wordt, be- Igon zyn opleiding in het drukkers vak als 'snotjong' by onze collega, de firma Messemaeckers. Na een Het uniformenfonds van het Muziek- en Majorettenshowkoips Petrus Banden laat geen gele genheid voorbij gaan om geld bij een te halen, zodat de drumband en de mqjoretten tijdens de Tkptoe van 1991 geheel in nieuwe kleding kun nen optreden. Afgelopen weekend !nam men, tijdens de winkeluren, de gelegenheid aan om een „var- Ikensaktie" te organiseren. Iedere bezoeker van het Venrayse winkel centrum kon meedingen naar het gewicht van een varken, met als in zet, natuurlijk dat varken. Het juiste gewicht, 111,6 werd zowaar geraden door dhr. J. Berkers uit Ys- selsteyn. Tbch was het varken niet echt be reid om aan de aktie mee te wer ken. Of het nu aan de muziek lag van MMSK Petrus Banden, die op moment kwam aangemar- cheerd öf dat het beest in de gaten kreeg dat zyn einde nabij was. we weten het niet maar het varken deed een geslaagde poging om te ontsnappen. Het dier heeft niet lang van zyn vryheid kunnen ge nieten want de mensen van het uniformenfonds bleken ook handi ge varkensvangers te zijn. In het komend half jaar zijn er nog diverse andere akties van het uniformenfonds te verwachten om de muzikanten en mqjoretten in het nieuwe te kunnen steken. win met onze aantal jacen als handzetter werk zaam te zijn geweest, trok hij naar Boekdrukkerij Helmond, waar hy als machine-zetter meewerkte aan de uitgave van kranten, periodie ken en boeken. Nog meer speciaal werk werd hem toevertrouwd bij Loonzetterij Venlona te Venlo. Het dagelijks op-en neer reizen naar zijn werkplek, werd hem op den duur toch te veel. En toen hij ruim 29 geleden de kans kreeg om in ons bedrijf te komen werken, heeft hij die kans met beide han den aangegrepen en, naar hy zelf zegt hij heeft er nooit spijt van gehad. Toen onze drukkerij en zettery een aantal jaren geleden de eerste schrede zette op het gebied van fo tografische tekstverwerking, was dat voor Harrie geen probleem. Hy draaide lustig mee. Iets anders was het, toen ons bedryf overschakelde op computer-gestuurde zetmetho- den; toen vond Harrie het toch maar beter plaats te ruimen voor een jongere generatie. Maar, uitein delijk kwam hy evengoed in het computergebeuren terecht, toen hij de verzorging van de complete abonnementen-administratie in- clucief het wekelijks postklaar ma ken van zo'n duizend geadresseerde kranten op zich nam. Achter dat alles zet Harrie nu een dikke punt, nu hy vervroegd van een verdiend pensioen kan gaan ge nieten. Zijn hobby's: fietsen, jeu de boules en Lourdes-bedevaarten zul len ongetwijfeld uitgebreid aan bod komen. Het is hem van harte gegund. Begrijpelijk dat onze directie, zijn collegae en zyn vele familie, vrien den en relaties, zijn afscheid niet zonder meer voorby laten gaan; maar zijn vele verdiensten uitge breid wisten te honoreren. Inbraken in personenauto's Een 20 jarige inwoner van het Duitse Mulheim zal aan zijn verblijf in Venray minder prettige herinne ringen hebben. By terugkeer bij zijn auto aan de Blauwververstraat ontdekte hy dat met geweld toe gang was verkregen. Uit de auto werden de radiocassetterecorder, 10 cassettebandjes, 2 geluidsboxen, plus zyn rybewys en paspoort ont vreemd. Schade voor hem ƒ2500,- By een inbraak in een personen auto aan de Werckenslaan waren geen braaksporen te ontdekken. Mogelijk heeft de dader by die in braak gebruik gemaakt van een val se sleutel. Ontvreemd werd de autoradio die een waarde heeft van ƒ500,- Drank in bestuurder Het rijgedrag van een bestuurder van een personenauto op de Ripse- weg was voor de politie aanleiding een onderzoek in te stellen. Het bleek dat die bestuurder alcohol had genuttigd. Hy kreeg een rijver bod van 3 uur en een transaktie van 250,- aangeboden. Venray's hart vol tropisch hardhout Onlangs is ook de vernieuwing van de Schoolstraat en de Bleek een feit geworden. Een fantastisch win kelcentrum waar Venray terecht trots op kan zyn. Tbch moeten er Venraynaren zijn, die met enig schaamrood op de kaken door de Bleek lopen. Overal treft men n.l. die donkere hardhouten marke ringspaaltjes aan; u weet wel, die souveniertjes uit het tropisch re genwoud. Aanvankelijk verbaasde mij dit zeer, te meer daar burge meester en wethouders van Venray in een eerder gerichte brief aan mij hadden laten weten in de Bleek en de Schoolstraat, recyelingspalen te zullen gebruiken. Enkele weken ge leden lieten de heren de Bruyn en de heer Hartzemd van Openbare Werken en Milieu my in een per soonlijk gesprek weten, dat er een 'procedurefout' gemaakt was: men had verzuimd de aannemer ervan op de hoogte te stellen! Jammer, an dere markeringspalen zouden een blyvende getuigenis geweest zyn van een daadwerkelijk milieube wust gemeentebeleid, en een stimu lans voor de burgers ook af te zien van 't gebruik van tropisch hard hout. Maar de gemeente kan veel goedmaken: al is 't maar door in na volging van andere gemeenten 'n verbod op het gebruik van tropisch hardhout in de bouw af te kondigen. Namens Milieu Vereniging Rein Verhoeven. Politie hield weer controle's De dorpsraad van Vredepeel kreeg nu wel gelijk met hun klach ten dat er op de Twistweg te hard wordt gereden. De politie hield daar vrijdag tussen 8.30 en 9.15 uur snelheidscontrole's. Er passeerden 74 auto's. Er werden 34 foto's ge maakt van auto's die meer dan 85 km. reden. De hoogste gemeten snelheid bedroeg op die gevaarlijke weg..... 116 km. per uur. Zaterdag hield de politie met as sistentie van de leden van de Reser- vepolitie weer controle op het dragen van de autogordel. Er werd gecontroleerd van 10.30 tot 12.00 uur op de Leunseweg. 160 auto's werden hier gecontroleerd en er werden 12 transakties aange boden voor het niet dragen van de gorden. Van 12.00 tot 13.00 uur werd gecontroleerd en daar werden 27 transacties aangeboden. Op die plek werd later van 14.00 tot 15.30 uur opnieuw gecontroleerd en toen werden 132 auto's aangehouden, 20 transacties werden uitgereikt voor het niet dragen van de autogordel. De woordvoerder van de politie verzekerde ons met die controle's te blijven doorgaan. Brandje Maandagmiddag brak er brand uit in een aan de Grotestraat gele gen leegstaand pand. Vermoedelijk hebben enkele jongens nadat ze in dat pand waren geklommen, enke le kranten en tijdschriften in brand gestoken. Gelukkig werd de brand tijdig ontdekt en kon de brand worden geblust De brand weer behoefde niet in aktie te ko men en de politie hoopt die 'brandstichters' te kunnen ach terhalen. Inbraak in bouwkeet Met geweld was toegang verkre gen tot een bouwkeet van een bouwbedrijf nabij het zwembad. Ontvreemd werden gereedschap pen een radio en het telefoon toestel. Inbraak in woning Door forcering van de achterdeur was toegang verkregen tot een wo ning in Merselo. Ontvreemd wer den een kleurentelevisie en een videorecorder. deze maand WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Sinds nov. 1989 bestaat onder het toeziend oog van het RISC in Ven ray het huiswerkbegeleidingspro- jekt voor Allochtonen. Kinderen van buitenlandse ouders kunnen hier terecht om begeleiding te kry- gen by hun huiswerk. Begeleiding die thuis vaak niet mogelijk is om dat de Nederlandse taal voor die ouders vaak problemen geeft. Dit leide ondermeer tot taalach terstand by de kinderen, als zy naar de basisschool gaan. In nov. 1989 werd met 22 leerlin gen gestart van Turkse afkomst (jongens en meisjes). Dit aantal groeide uit tot 39 in maart van dit jaar. Opvallend was dat vooral meis jes de klas goed bleven bezoeken terwyl by de jongens het verloop groter is. Vermoedelijk zit dit in het feit dat veel jongens op sportgroe- pen zitten of andere bezigheden hebben die hun voorkeur genieten. Uit een enquete onder de leerlin gen is gebleken dat het huiswerkbe- geleidingsprojekt door hen als zeer zinvol wordt ervaren. In dit school jaar is het projekt voortgezet. Maar liefst veertig leerlingen hebben zich hiervoor aangemeld. Tekort aan begeleiding Ondanks deze positieve geluiden kampt het huiswerkbegelei- dingsprojekt met een groot pro bleem: gebrek aan begeleiding. Momenteel heeft men vier vrijwilli gers die zich met dit projekt bezig houden. Elke vrijwilliger kan zes leerlingen begeleiden. Meer is niet mogelyk omdat die zes alle aan dacht van de vrijwilliger opeisen. Dit betekent dat er zo'n 16 leerlin gen op een wachtlijst zyn gezet. Het zou ons zeer veelwaard zyn als we het vrywilligersbestand kun nen uitbreiden, antwoorde dhr. Gerritsen van het RISC ons desge vraagd. Er zyn echter al veel pogin gen om vrijwilligers aan te trekken, echter zonder resultaat. Het succes van het projekt wordt daarmee enigszins overschaduwd.' Als er mensen zyn, die interesse in dit werk hebben, dan kunnen zy zich b(j het RISC melden, tel. 86245 VOLMAAKT OP ZICHZELF Amper een week na het uitko men van het boekje 'Gebruiken het jaar rond' mag nu al geconstateerd worden dat dit boekje een succes is. Het 76 pagina's dikke boekje gaat grif over de toonbanken van de di verse verkooppunten. De plaatselij ke en regionale kranten hebben al uitgebreid aandacht aan het boekje besteed wat de verkoop zeer ten goede is gekomen. Ook omroep Limburg heeft inmiddels interesse getoond en zal in het programma 'Het ei van St. Joost' op heden, don derdag 29 nov. tussen 17.00 en 18.00 uur aandacht schenken aan 'Gebruiken het jaar rond'. In dit dialekt-en volksculturele program ma komt samensteller Koos Swin- kels aan het woord om delen van de Venrayse folkloren nader toe te lichten. Het boekje 'Gebruiken het jaar rond' leent zich uitstekend om de komende feestdagen als ge schenk van de hand te doen. Het is te verkrijgen op de navolgende ver kooppunten: Boekhandel/drukkerij van den Munckhof, Grotestraat 68; Credit Lyonais bank, Paterstraat; Rabobank, Merseloseweg 5; Lec- tuurhal. Grotestraat 5. Bovendien is, voor de feestdagen, het boefje verkrijgbaar by Miy'a Kateman-van Opbergen, Deumseweg 37, tel. 83286 en by Ad van Zwol, Trij- nestraat 15 Leunen, tel. 85011. Wereldkinderen heeft dringend sponsors nodig voor hun project in de sloppenwijken van Manilla. Ruim 400 sponsorkinderen wach ten op een sponsor die hun de mo gelijkheid geeft voor een menswaardig bestaan. De toestand waarin deze mensen moeten leven is zeer slecht. Elke week stellen wy u één van de gezinnen voor. Voor slechts 65,- per kwartaal biedt u de kans aan één van deze kinderen om naar school te gaan, te voor zien van kleding en voeding voor het gezin. Deze week stellen wij aan u voor: Linda Alondres, zij is 9 jaar oud en zit in de derde klas. Haar vader is arbeider in een konstruktie bedryf en verdient ƒ100,- per maand. Haar Aan de Rijksuniversiteit te Lei den, in de Rechtsgeleerdheid is geslaagd. Anita Jacobs voor Neder lands Recht. In december zal de maandag- markt op 24 en 31 december op an dere tyden plaatsvinden dan normaal. In plaats van 12.00 uur tot 16.00 uur zal op deze dagen de markt al om 10.00 uur beginnen. De markt is dan om 14.00 uur af gelopen. moeder is inpakster en verdient ƒ30,- per maand. Zij wonen in een klein huisje wat gemaakt is van plaatwerk. Hiervoor betalen zy ƒ10,- huur. Linda heeft twee oudere zusters die ook nog naar school gaan. Later wil Linda graag ver pleegster worden om de zieke men sen te helpen. Het inkomen van vader en moeder is onvoldoende om het gezin te onderhouden. Bel dan nu: 04780-86909, Elly of Luc Hageman. Wij verstrekken u graag meer inlichtingen over ons spon sorproject te Manilla. Tip: Wordt sponsor samen met uw familie, buren of vereniging. De politie verzoekt dringend dat getuigen van navolgend voorval zich op het bureau melden. Zaterdagmorgen omstreeks 11.30 uur reed een personenauto, bestuurd door een 27-jarige in woonster uit Wellerlooi over de Deumeseweg. komende uit de rich ting Wanssum. Ter hoogte van de vi aducten reed dicht achter haar een bestelbusje. Dit werkte irriterend, maar dat werd nog erger toen zy by de afslag naar de Leunseweg vaart minderde. De auto haalde haar in en sneed haar de weg af. Het geluk te haar nog maar net een botsing te voorkomen. Op de afslag naar tie Leunseweg stopte die auto. Een ge tuige die alles had gezien bemoeide zich ermee en dat had weer tot ge volg dat er dreigementen zouden zyn geuit in de trend van „Ik heb je kenteken wel gezien en ik zal je kr(jgen". De inwoonster van Wellerlooi was behoorlijk over haar toeren en het duurde lang voordat ze uit haar af gesloten auto durfde te komen. Ze ging met de getuige, weer aangifte doen bij de politie, die kon de iden titeit van de wegpiraat (de politie had er geen ander woord voor) ach ter. Het bleek een 41-jarige inwoner van het Gelderse Gendt te z(jn. De „Piraat" ontkent natuurlek al les en hulp van de verschillende weggebruikers, die getuige zyn ge weest, is dringend gewenst. Een groep buschauffeurs van de Zuid Ooster heeft tijdens de laatste trekking van de Staatsloterij de ƒ100.000,- gewonnen. De chauf feurs die al vele jaren spelen waren hier natuurlijk dolgelukkig mee. Byna net zo gelukkig als de chauf feurs was mevr. Ophey van de Hu» bertusstraat. Zij was degene die de loten aan de chauffeurs had ver kocht. Het was voor haar al de zesde keer dat een op haar verkocht lot de ƒ100.000,- was gevallen. Wie afgelopen maandag tussen drie en vy f uur buiten Venray wilde bellen had pech. Door een fout b(j werkzaamheden, aan de centrale was dit nagenoeg niet mogelyk. Slechts een beperkt aantal lynen was beschikbaar die daardoor over belast raakten. Het duurde twee uur voordat de storing ontdekt werd. Dit kwam ondermeer doordat ook het storingsriummer 007 moei lijk te bereiken was, evenals het 06-11 Alarmnummer. Telefoneren binnen Venray leverde gelukkig geen probleem op. part-time medewerk(st)ers werkzaamheden in de vroege avonduren inlichtingen uitsluitend op werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur, tel. 04780-10100 van elswijk schoonmaakbedrijf „de lelie" bv hoenderstraat 85 postbus 72 5800 ab venray -

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11