STOMERIJ Veel belangstelling bij Dodenherdenking 17-Jarigen opgelet!!! Stichting 'Down's syndroom' Wereldwinkel Venray Computerclub regio Venray Volksdans vereniging Opanka Rincon Espanol Aspecten van het Paranormale Philatelica F.N.V. info-team PEEL EN MAAS "veltum" Problemen met studiefinanciering Folkloristische dansgroep 'de Hakkespits' De geschiedenis van ons pilsje PEEL EN MAAS Donderdag 22 november - Pagina 5 De stichting 'Down's syndroom' is een organisatie die in 1988 ont staan is door een initiatief van ouders van kinderen met Down's syndroom (in de volksmond 'mon gooltjes genoemd'), met de bedoe ling de leemte in de informatie verschaffing in ons land op dat ge bied op te vullen. Heel algemeen zijn de doelstellingen van de SDS al datgene te bevorderen wat by kan dragen aan de ontplooiing en de ontwikkeling van kinderen en vol wassenen met Down's syndroom, zowel voor wat betreft hun gezond heid als hun opvoeding, hun onder richt en hun ontwikkeling om zodoende hun aanpassing aan en integatie in de maatschappij zoda nig gunstig te beinvloeden, dat zij in overeenstemming met hun eigen [Wensen een zo normaal mogelyk le ven kunnen leiden. Om zo dicht mogelijk bij de ouders van kinde ren met Down's syndroom te ko men, zijn er over het hele land SDS-kernen ontstaan. De SDS-kern Noord-Limburg organiseert op vrij dag 23 nov. een contact avond voor ouders met Down's syndroom kind. Belangstellenden kunnen nadere inlichtingen verkrijgen bij Franka en René Stevens, tel.04780-87889. j Inleveren van gestolen statiegeld bonnen Een 15-jarige knaap dacht op een goedkopen manier aan geld te ko men, door reeds uitbetaalde kassa bonnen van een supermarkt weg te nemen vanaf de plaats waar die be waard worden. Met die bonnen dacht hij dat geld te krijgen. De bonnen worden namelijk op een pin gestoken. Maar de kassierre zag het gaatje in de bonnen en sloeg alarm. De knaap werd aan de politie overgegeven die proces verbaal op maakte. De aanbieding, die hij deze keer deed, bedroeg 8,35. Of hy dat vaker heeft gedaan kon niet worden vastgesteld. Later werd hy huis waarts gezonden. 'De Derde Wereld verdient beter als het aan ons ligt' In de laatste maanden van het jaar rijn er diverse, gelegenheden om ande ren iets kado te geven. Bijvoorbeeld re laties, medewerkers, familie of vrienden. Bij de wereldwinkel in de Grotestraat (tijdelijk gevestigd in de voorm. ijssalon van E Thielen) kunt u dan goed terecht. U vindt hier allerlei geschenkartikelen en levensmiddelen zoals koffie, thee, jam, honing wijn en snoep. Door in de wereldwinkel te ko pen steunt u koöperaties, staats- en kol- lektieve bedrijven in Derde wereldlanden. De producenten daar krijgen zo kans op betereleefomstan digheden, omdat ze voor hun produc ten een eerlijke prijs krijgen. Idieële importorganisaties zoals S.O.S. wereld handel kopen rechtstreeks in bij de pro ducent, zodat de machtige tussenhan del vervalt. Een klein stapje op weg naar een eerlijke handel. Wilt u het werk van de wereldwinkel steunen, dan kan dat ook door dona teur te worden. U ontvangt dan regel matig informatie van het reilen en zeilen van de wereldwinkel. Voor meer informatie; M. van Ze- ben, tel. 11689, openingstijden: ma. 2-5, wo. 2-5, vr. 2-9, za. 10-4 uur.Ook tijdens de komende koopavonden geopend. Enkele keren heeft er in Peel en Maas een artikel gestaan over de op te richten computerclub. Door de zeer vele positieve reactieé hierop nodigt de initiatiefgroep eenieder, die in computers geinteresseert is uit om naar de oprichtingsvergade ring te komen, welke wordt gehou den op woensdag 28 nov. a.s. in de aula van het opleidingsinstituur Den Hoebert aan de Westsingel. Aanvang 20.00 uur. U krijgt dan de uitslag van de en- quete en er zal een bestuur gekozen wordey. Na afloop van het officiële gedeelte bestaat de mogelijkheid om met elkaar ervaring uit te wisse len of bij opgestelde apparatuur een kijkje te nemen. Hopende op een grote opkomst de initiatiefgroep. Maandag 26 nov. oefent de de- monstratiegroep van 19.30-20.30 uur in wijkcentrum 't Schöpke, Vel- tum en van 20.45-22.15 uur dansen de rekreanten. Dinsdag 27 nov. volksdansen van 9.45-11.15 uur in wijkcentrum 't Schöpke, Veltum. Donderdag 29 nov. dansen de kinderen van groep 1, 2 en 3 van 15.15-16.00 uur en de kinderen van groep 4 t/m 8 dansen van 16.15-17.15 uur in wijkcentrum 't Stekske, Landweert. Zondag 2 dec. volksdansen voor paren in wijkcentrum 't Schöpke, Veltum van 20.30-22.00 uur. Voor inlichtingen en opgave: Ger- iy Gielens, tel. 80844. El grupo 'las Rocieras' de Venray en sus ultimas actuaciones, tan to en la fiesta de Venray como el pasa do sabado en Dordrecht, estan de- mostrando que son uno de los mejores grupos folcloricos espano- les en Holanda y de lo que todo el grupo puede estar muy orgulloso, desde estas lineas, un 'olé' para to- das las colaboradoras y algun cola- borador y como no, para todas las chicas de las Rocieras, por el esfuer- zo realizado para llegas a que sean muy aplaudidas en los sitios don de actuan, y al mismo tiempo ser el or- gullo de toda la Colonia Espahola. dejandola muy alta. El prócimo sa bado 24 a las 20 horas Kina como ya se habia comunicado en la Kina anterior, como slempre habra bbue- nos premios y buena armonia. (Za terdag 24 nov. om 20.00 uur zo als altijd gezellige Kina en leuke pry zen.) El prósimo viernes 23 el grupo de hombres teifdré su tarde de charla e intercambio de ideas a partir de las 20 horas. Vrijdag 23 nov. om 20.00 uur Mannen overleg. Un saludo de Hace. Binnenkort begint Stichting Fo cus met de bovenstaande cursus in Blerick en eventueel Venray. In de ze cursus zullen de volgende onder werpen behandeld worden: De wetenschap der parapsycholo gie, de paranormale geneeswyze, paranormale kinderen en hun op voeding, de hulpverlening en het paranormale en de verschillende verschynselen van het paranorma le. De cursus wordt gegeven op don derdagavond van 20.00 uur tot 22.15 uur. De cursus kan door iedereen gevolgd worden maar is ook voor mensen die in de hulpver lening werkzaam zijn tenzeerste aan te bevelen. Voor informatie/in- schryving kan men bellen naar 04780-80963 na 17.00 uur door de week en het gehele weekend. Schriftelyk kan men terecht by het Secretariaat Etudestraat 21, 5802 EP Venray. Op dinsdag 27 nov. is er weer de maandelijkse bijeenkomst in wijk centrum 't Schöpke te Venray. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Heeft u ook interesse in postze gels verzamelen, en bent u nog geen lid van onze vereniging. Kom dan eens een kijkje bij ons nemen. Het verplicht u tot niets, en is ge heel vrijblyvend. U kunt met ons bestuur eens van gedachten wisse len over wat onze vereniging zoal te bieden heeft. Tot ziens op onze bij eenkomst. Ook jeugdige postzegelverzame laars tussen 6 en 16 jaar kunnen op deze dinsdag terecht van 18.00 t/m 19.30 uur. Zij kunnen dan praten en ruilen met hun eigen leeftyd- genoten. Hoe men lid kan worden, kunt u op deze avond vernemen van des kundige leiding, die er voldoende aanwezig is. Kom eens kijken, en neem je ruilboelten mee!!! Elke 2e en 4e donderdag van de maand heeft het FNV Info-team spreekuur in wijkcentrum de Ki osk in het Brukske Venray van 19.00-20.00 uur. Wat doet het FNV Info-team voor U a. Invullen van formulieren; b. Verstrekken van voorlichting en informatie; c. Invullen van belastingformulie ren na afspraak; d. Verwijzen naar eigen vakbond of andere instanties. Het Info-team werk konform door de FNV opgestelde regels, dat houdt in, minder uitgebreid dan voor heen. Dan wyzen wij er u op dat de Rechtskundige Dienst FNV geen spreekuur meer houdt in de regio. Alle zaken worden voortaan volle dig schriftelijk behandeld. Wilt u toch een gesprek met de jurist, dan dient u naar Tilburg te reizen, tel. 013-350315. De koördinatie van het FNV Info- team is in handen van G. Houtap pels. tel. 04780-89043. 'n abonnement waard REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STOPPEN VERHUURTAPUTREINIGER REINIGEN VAN: KLEDING, (VLOER-) KLEDEN DEKENS. DEKBEDDEN. (VITRAGE-) GORDIJNEN. TROUWJAPONNEN. (TUINSTOEL-) KUSSENS. TAPUTEN. STOMERIJ Verkeersongeval Zaterdagavond omstreeks 22.00 uur verleende een 60-jarige bestuurder van een personenauto, afkomstig uit Eindhoven en ko mende vanaf de rondweg Brukske, bij het afslaan van de Henri Du- nantstraat geen voorrang aan een personenauto bestuurd door een 21-jarige inwoner. De botsing was zo hevig dat de hulp van de brandweer moest worden ingeroepen omdat enkele inzittende bekneld waren geraakt. Van de auto uit Eindhoven moesten twee inzittenden met ern stige verwondingen naar het zie kenhuis worden vervoerd. De bestuurder kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis worden overgebracht. Van de Venrayse auto moesten eveneens twee inzitten den naar het ziekenhuis worden vervoerd met min of meer ernstige verwondingen. De hulp van de brandweer was verder nog nodig voor het opruimen van de wrakstukken en het weer berijd baar maken van de weg. Het ver keer - ook de stationsdienst van de Zuidooster - moest worden om geleid. Jongeren van 17 jaar (veelal uit één-oudergezinnen) die verwachten dat ze gaan doorstuderen en nu al weten dat de vaststelling van de ouderlijke bijdrage in het kader van de Wet Studiefinanciering pro blemen op gaat leveren moeten bij tijds maatregelen treffen. Voor het vaststellen van de hoogte van de studiefinanciering is het inkomen van beide natuurlijke ouders van belang. Ook indien de ouders gescheiden zijn en er géén kontakt meer bestaat met de ver trokken ouder. In een beperkt aantal gevallen bestaat echter de mogelijkheid om een beroep te doen op de hard heidsclausule zodat het inkomen van één van beide oudere buiten be schouwing wordt gelaten. Een van die gevallen is dat er door de rechter een lager alimenta tiebedrag is vastgesteld dan volgens de berekening van het ministerie aan ouderlijke bijdrage betaald zou moeten worden, of wanneer de ali mentatie zelfs op nul is gesteld. Het ministerie houdt echter al leen maar rekening met de vast gestelde alimentatie wanneer dit vonnis hooguit 2 jaar oud is op het moment dat je 18 jaar wordt. Is het vonnis van eerdere datum dan ben je dus genoodzaakt om op nieuw aan de rechter vaststelling van de alimentatie te vragen. Gezien de tijd die dit soort proce dures vergt, moet je hier niet te lang mee wachten. Wanneer je wacht tot het aanvraagformulier binnenkomt dan ben je eigenlijk al te laat. Wanneer je nog vragen hebt dan kun je hiervoor terecht bij het Buro voor Rechtshulp, Bergweg 4, Ver- nay, telefonisch bereikbaar tij dens kantooruren tel. 04780- 85968. Veelal zal er dan een af spraak met je gemaakt worden voor één van onze spreekuren. Maandag 26 nov.: Oefenavond, aanvang 20.30 uur in de 'Kiosk' Brukske. Maandag 10 dec.: Oefenavond in de Kiosk. Nieuwe leden aanvang 20.00 uur. Bij verhindering gaarne tijdig doorgeven bij Henny v. Loon, tel. 88541. Hardleers Wij zijn de tel kwijt geraakt hoe dikwijls een 53-jarige inwoner be trapt is geworden bij inbraak, door middel van geweld, bij de slijterij langs de Torro. Even een ruit ver nielen, enkele flessen drank uit de rekken pakken en verdwijnen. Ook nu werd hij weer aangehouden, de ze keer bedroeg de buit 4 flessen sterke drank. Net te weinig gedronken In ons bericht omtrent de twee fietsers die betrokken waren by een aanrijding op de kruising Kruidenlaan-Kristoffelkruid is on gewild een onjuistheid geslopen. Weliswaar hadden beide fietsers al cohol genuttigd en moesten beide de bekende proeven ondergaan, maar een fietser had geluk want zijn blaastest gaf aan dat hij net on der de grens bleef. By een pilsje meer was hem wel proces verbaal aangezegd. Controle autogordel Ook zaterdag hield de politie weer controle op het dragen van de auto gordel. Nu op de Albionstraat. Er werden 92 auto's gecontroleerd, 39 bestuurders kregen een transactie aangeboden voor het niet dragen van de gordel. De politie blijft met de controles doorgaan. Met de hand tussen kantbank By een metaalbedrijf aan de Nieuwhuisweg kwam een 18-jarige werknemer met zyn hand tussen een kantbank terecht waarbij drie eerste kootjes van zijn hand wer den afgeknepen de arbeidsinspec tie stelt een onderzoek in naar de naleving van de veiligheidsvoor schriften. Snelheid en verlichting was aanleiding De grote snelheid en de verlich ting van een bromfiets, rijdende op de Wanssumseweg, waren voor de politie aanleiding een onderzoek in te stellen. Het bleek om een opge voerde bromfiets te gaan die niet voorzien was van een goedkeu ringsnummer. De bromfiets werd in beslag genomen en tegen de bestuurder werd proces-verbaal Later vervoegde de vader van de bromfietsbestuurder zich op het po litiebureau en deed de klacht dat de politie niet het recht had de brom fiets in beslag te nemen. Daarover zal de Rechter wel het laatste woord hebben. Venrays politie actief op Horster gebied De Venrayse politie zag op Horeter gebied een personenauto rijden die verdacht op viel en mogelijk ge bruikt werd om te stropen. Er werd een stopteken gegeven. In de auto werden 2 schijnwerpers aangetrof fen die bij het stropen gebruikt zou den kunnen worden. Die werden in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt, voor het voorhan den hebben van een ongeoorloofd jachtmiddel. Het stropen kon niet worden bewezen en er werd ook geen wild in de auto aangetroffen. Snelheidscontrole Twistweg Het verzoek van de dorpsraad van de Vredepeel kon door de politie worden gehonoreerd. Ze had ge vraagd om snelheidscontrole op de Twistweg, daar zou veel te hard wor den gereden. De politie hield die controle maar van de 17 gecontro leerde auto's reed er geen enkele te snel. Ondanks het resultaat kan de dorpsraad verzekerd zijn dat de po litie zal blijven controleren. Vandalisme Bij de Foekepot was weer de af rastering vernield. Nu over een lengte van 25 meter. Bij een woning aan De Aldeweg geplaatste stenen brievenbus was van de sokkel geslagen. Het kan ook een poging tot diefstal zijn ge weest waarbij de brievenbus by een val is vernield. De schade bedraagt ƒ300,- Een koplamp van een geparkeer de personenauto aan de Pr. Ber- nardstraat was met een steen vernield. De steen werd bij de ver nielde koplamp gevonden. Ondanks het minder gunstige weer waren zondagmorgen enkele honderden nabestaanden van in Nederland gevallen Duitse soldaten naar het Duits kerkhof in Ys- selsteyn gekomen om met de Volks- bund Deutsche Kriegsgraberfüreorge de herden king. ter gelegenheid van Volskr- tauertag, mee te maken. Bovendien waren ook vele tientallen inwoners van Venray en Ysselsteyn, die ook van deze traditie getuige wilden zfin. Het moet worden gezegd dat deze officiële Duitse dodenherdenking niet alleen gaat om de daar begra ven liggende soldaten, maar vooral om alle gevallen die op welke wijze dan ook slachtoffer zijn geworden van het zinloze van een oorlog, met name de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Geen der sprekers ging het verleden en het zinloze van de oorlog uit de weg want zowel de vertegenwoordiger van de Volks- bund Winfried Schulte als de kers verse Duitse Ambassadeur Dr. Klaus Jürgen Citron gingen dieper in op de gebrachte offers. Het was overigens het eerste op treden van de Duitse Ambassadeur sinds hij zijn geloofsbrieven aan H.M. de koningin had overhandigd. Generaal Brackel sprak op per soonlijke titel. Hij legde de nadruk op het feit dat hij als officier aan den lyve had ondervonden wat krijsgevange in de Tweede Wereld oorlog betekend. Maar als voorma lig tegenstander had hij de overtuiging dat alleen door de band van vriendschap te reiken waar een waarborg voor de vrede lean zijn. Een ere-compagnie van het Duitse Leger uit Budel gaf aan de plechtig heid een militair karakter zonder dat die omslijsting storend was. Het is een traditie dat zowel het Ge mengd Koor Vivace uit Ysselsteyn, als het Mannenkoor uit Goch met hun voor de plechtigheid aangepast zang. Deze herdenking tot een waardige herdenking maakten. Nadat de kransen waren gelegd, door o.a. de Duitse Ambassadeur dr. Winfried Schulte en generaal San- dart (namens Afcent in Brunssum): legden ook de burgemeester van Venray en Budel een krans. De verdere kransen werden ge legd door vertegenwoordigers van het Duitse Leger, de schooljeugd van de Afcent School uit Bruns sum. en generaal Brackel b.d. blies de trompetter. „Ich hatt' einen ka- merade... DANK VAN REGERING EN VOLKSBUND In het gemeenschapshuis de Smelehof waar de gasten na afloop van de plechtigheid van het tradi tionele kopje koffie aanwezig waren sprak Winfried Schulte als repre sentant van de Volksbund zijn waardering uit aan het adres van al len welke op de een of andere ma nier zich hadden ingezet voor deze herdenking en dat die op een zo waardige wijze kon verlopen. De po litie welke er voor had gezorgd dat dat deze op een waardige wyze kon plaatsvinden ook al moesten daar voor speciale maatregelen worden genomen. REACTIES Naar aanleiding van ons artikel in Peel en Maas van 1 november jl. over de brief van de Volksbund, neergelegd in de bezoekruimte van het kerkhof en waar gesteld werd dat dit kerkhof in opdracht van de Volksbund was aangelegd met fi nanciële ondersteuning van de Duitse Regering heeft onze redactie van de president van de Volksbund, Dr. Otto Weber, een reactie ontvan gen. Hierin werd gested dat de orga nisatie het betreurt dat ze die misser hebben gemaakt. Met suc ces had hun organisatie in Frank rijk een soortgelijke brief aan de bezoekers uitgedeeld. Er waren zo veel positieve reacties op ontvangen dat deze brief ook by de andere kerkhoven werd uitgereikt. Maar men had vergeten de tekst aante passen want het kerkhof in Ys selsteyn heeft een geheel ander ver leden als de andere kerkhoven en er zullen brieven met een waar heidsgetrouwe tekst daarvoor in de plaats komen. Ook de ker sverse Duitse Ambas sadeur liet in een aan ons gericht schrijven, nog eens duidelyk weten deze grote misser te betreuren. De Duitse Ambassadeur, Dr. Jür gen Citron verzocht ons duidelijk tot uitdrukking te laten komen dat de Duitse Regering de bevolking van Venray en van Ysselsteyn altijd zeer dankbaar zal blyven voor het geen zy hebben gedaan. Die waar dering zal onuitwisbaar blyveh in de geschiedenis van het bestaan van het Duitse soldatenkerkhof in Ysselsteyn. Inbraak in woning Tijdens afwezigheid van de bewo ners maandagmiddag tussen half twee en s'avonds half elf, bleek in gebroken te zijn in een woning aan de Schoolstraat. De dader stal een portefeuille met ƒ2700,- en sieraden in een juwelenkisy'e met een waar de van vele duizende guldens. Bestuurder saboteerde blaastest In de nacht van maandag op dins dag hield de politie in de Hense- niusstraat een personenauto aan en ontdekte dat die Venrayse bestuurder alcohol had genuttigd. De blaastest lukte echter niet, maar de politie heeft nog andere moge lijkheden en dat zal hij wel onder vinden. Hem werd een ryverbod van 12 uur opgelegd. Proces verbaal terzake het rijden onder invloed en het weigeren van medewerking aan het ondergaan van de verschillende testen, werd opgemaakt. Geen rijbewijs en niet verzekerd Het moet je maar overkomen zo als een 21-jarige inwoner. Die kreeg geen vrye doorgang op de kruising Oostsingel-Stationsweg van een 22-jarige in het AZC te Blitterswyck verblijvende asielzoeker. Hij bezat geen rijbewys, reed in een auto die niet verzekerd was, zonder APK keuring en bezat geen geldig deel Het bleef bij de botsing bij mate riële schade. NA duizenden jaren is bier nog steeds een verkwikkende en onverge lijkbare gezelligheidsdrank en dorstlesser, die een vaste plaats in onze samenleving heeft verworven. Waarschijnlijk is bier de oudste drank ter wereld. Merkwaardig is echter dat de brouwindustrie in de lage landen eigenlijk haar opkomst te danken heeft aan het slechte drinkwater, de ergste bron van besmettingen. Dit was dan ook de reden dat daarom bier zo'n vertrouwde drank was en dit nog steeds is. Het water voor de bierbereiding werd van tevoren gekookt waardoor het steriel was. Daarbij komt dat bier de bijzondere eigenschap bezit, onder andere dat tyfus en cholerabacillen er niet in kunnen leven. VERVANGING VAN SLECHT DRINKWATER REEDS in de 15e en 16e eeuw ontstond in tal van steden een bloeiende brouw industrie. De stad Delft bezat omstreeks 1500 niet minder dan 100 brouwerijen, terwijl Haarlem in 1494 zowaar 120 brouwerijen telde. In het midden van de 16e eeuw had Gouda nog 126 brouwe rijen. Een beroemd Gouds produktwas het zogenaamde 'Coyt' bier, zonder hop bereid. Amersfoort bezat in de 13e eeuw 350 brouwerijen. Uiteraard waren dit meestal kleine particuliere bedrijven. Het gebruik van vervuild afvalwater kwam ook in de zeventiende eeuw al voor. In Tilburg had men daarvoor een heel merkwaardige manier: men maak te er een soort bier van. Dit vuile water was afkomstig van de Vlaamse laken- en wolindustrie. Men vermengde wol met terpentijn; het mengsel werd ver volgens gewassen met zeep en urine, daarna spoelde men de zaak in poelen. Het water werd hiervan zo verontrei nigd dat ook het grondwater er van te lijden had. Dit bepaald niet schone water uit de poelen deed men in potten onder toevoeging van zuurdeeg en roggemeel. Het brouwsel werd ge kookt, waarna men het luchtdicht afge sloten enige tijd liet gisten. Onder de naam 'scherp- of scharrebier' dronk men dit eindprodukt. Dit gebeurde in de Gouden eeuw... Zoals gezegd was het een 'soort bier', zij het niet van het beste soort. Gelukkig is het bier van nu, vooral hier te lande, een goed en hygiënisch produkt. Bier is namelijk gevoelig voor infecties, die van buitenaf zouden kunnen ontstaan. Koel en zindelijk gaan dan ook hand in hand. De export van Nederlands bier naar veel landen ter wereld bedraagt meer dan 180 miljoen liter per jaar. De grondstoffen BIER is gegist gerstenat! Het behoort, evenals de meeste wijnen, tot de zwak- alcoholische dranken, het bevat drie tot zes procent alcohol. De drie voornaam ste grondstoffen zijn gerst, zuiver water en hop. Verreweg het grootste gedeelte van gerst voorde Nederlandse brouwe rijen is een produkt van eigen bodem. De derde grondstof van bier is hop, dat wil zeggen de hopbellen, de vrouwelijke bloem van de hopplant. De aromatische hopharsen geven de enigszins bittere, karakteristieke smaak aan het bier. Hop wordt niet in ons land gekweekt, maar geïmporteerd uit onder andere Duits land (Beieren), Joegoslavië. Tsjechos- lowakije en Amerika. Aangezien bier een levende natuur- drank is, wordt het met een buitenge wone zorg en toewijding behandeld. Men neemt de tijd om het bier maan denlang in koele legkelders te bewaren tot het moment dat men er zeker van is dat het produkt volmaakt is. Bier is dus geen fabrieksprodukt, iets wat ten on rechte dikwijls wordt verondersteld. Het brouwproces voltrekt zich in alle rust en laat zich niet haasten. Het brouwproces MET de drie grondstoffen, zuiver water, gerst en pittige hop. kan het brouwen beginnen. Voor de bierbereiding gaat men uit van mout, waaronder men ver staat: brouwgerst die men eerst tot kiemen heeft gebracht en daarna heeft gedroogd. Deze wordt door de brouwe rijen opgeslagen in grote moutsilo's. Naar behoefte wordt een zekere hoe veelheid afgewogen en daarna geplet (dus niet gemalen), in een schrootmo- len. Dit verkregen moutschroot is vol doende voor één brouwsel en wordt tij delijk bewaard in een kleine buffersilo. De brouwmeester laat bij het begin van het brouwen de moutschroot met warm water (ongeveer 50° C) in de beslagke- tel komen. Het, in deze ketel aanwezige roerwerk. zorgt voor een mooi homo geen beslag. Tijdens het mouten zijn gecompliceerde biochemische verbin dingen. zogenaamde enzymen, ont staan, die zeer specifieke reacties snel kunnen laten verlopen, als de omstan digheden daarvoor gunstig gekozen worden. De voornaamste reacties die de brou wer beoogt zijn: het vrijmaken van zet meel uit de zetmeelkorrels. Het zetmeel omzetten in suikers. De eiwitten voor een bepaald gedeelte splitsen in laag moleculaire bestanddelen. Het fabrica geproces van bier is van brouwerij tot brouwenj verschillend. De hier aange duide methode wordt in Nederland veelal toegepast. Hierbij een lijst met de meest bekende biersoorten van de Nederlandse brou werijen. Pilsener is een lichtkleurige biersoort van het 'Pilsener' type; behoort tot de zware biersoorten met 5 vol-procent alcohol. Stamwortgehalte tussen 11 en 12 procent. (Wort is een suikeroplos sing, volgens het Nederlandse woor denboek: ongegist bier). Tegenwoordig is het goudgele, trans-' parante bier het meest gedonken bier type; het is kenmerkend voor de smaak- wijziging die zich na de oorlog vooral bij de jonge generatie heeft gemanifes teerd. Münchener is een donkere biersoort van het 'Münchener" type. eveneens met 5 vol-procent alcohol. Stamwort gehalte tussen 11.5 en 12,5 procent. Deze biersoort is minder gehopt dan Pilsener bier; het is een typische mout- bier met volle smaak, mede doordat het caramelmout bevat. Donker Lager is een biersoort die don ker van kleur is; dit bier bevat minder alcohol, namelijk 3,5 vol-procent alco hol en heeft een stamwortgehalte van 8 tot 9 procent. Een der benamingen waaronder dit Lager bier in de handel is: Oud Bruin. Dit donker Lagerbier is kunstmatig gezoet en daarom in trek bij degenen die zoet bier preferen Bokbler is een seizoendrank, die tradi tiegetrouw omstreeks de maand de cember verkrijgbaar is. Dit extractrijke robijnrode bier heeft een hoger alco holpercentage, namelijk 6,5 vol-procent en een stamwortgehalte van minimaal 16 procent. Dortmunder is een lichtkleurige bier soort van het 'Dortmünder'type. De smaak is iets voller dan van het Pilsener type bier. Het heeft doorgaans een alcoholgehalte van 6 vol-procent met een stamwortgehalte tussen 12 en 13 procent. Stout is een zeer krachtige biersoort, bijzonder donker van kleur en bitter van smaak. In tegenstelling met de andere biersoorten, die alle van het 'ondergis tend' type zijn. is het Stout gewoonlijk met 'bovengist' bereid. Het heeft een alcoholgehalte van 6,5 vol-procent en een stamwortgehalte van minimaal 16 procent. Voorts bestaan er in ons land nog spe ciale. extra zware biersoorten, die doorgaans lichtkleurig zijn. en een al coholpercentage hebben van 6,5 vol- procent Stamwortgehalte van minimaal 16 procent. Pale Ale is eveneens gebrouwen vol gens het zogenaamde ondergistend procédé. I

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5