GEBRUIKEN HET JAAR RÓND OUDE F0TÖ\ H0©t«iS i^JQURMML: PEEL EN MAAS Gebruiken het jaar rond MICHELS PEEL EN MAAS Donderdag 22 november - Pagina PEl Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Eindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M.. I'ütersstraat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855; kapl. L. Houben, Dr. Poelsstraat 4. tel. 11664. Zaterdag: 9.00 Lsm. ouders Neetpson-Custers; 19.00 ZONDAGS DIENST; voor de levende en overle den leden van de Kon. Harmonie Euterpe t.e.v. St. Cecilia; fam. van Soest-Backus en zoon Jan; Leo Hal mans (prs. ver. woningbouw); Wal ter Lichteveld (buurt); Bertus Albers (coll.); Zondag: Christus Koning van het heelal: hoogfeest 8.00 Lsm. overl. ouders Janssen-Huybers; 9.30 Lat. hoogmis voor de levende en overl. leden van ons kerkelijk zangkoor t.e.v. St Cecilia; Wilhelmi- na van den Munckhof-Sangers; Nel ly Janssen-Muis (coll.) Bernard Styns; Tbon Jeuken (buurt); overl. ouders (B); Ben Peters (coll.): 11.00 GEZINSMIS: Dorothea Ariëns- Hendriks en overl. familie; Adèle Janssen-Cuppen; Jeanette Ti llemans-Janssen Maandag: 9.00 Lsm. Dora Greefkens Dinsdag: 9.00 Lsm. Jo Custers; Maria Gertr. Smits, ouders, broers en zusters; Greta Lemmens; Ben Schim van der Loeft' en tam. Savel- bergh. 19.00 Lsm. Z.E.H. Pastoor Amouni Essers, ouders, broers en zuters. Woensdag: 9.00 Lsm. ZEH pastoor Amouni Essers. ouders, broers en zusters (S) Donderdag: 9.00 Lsm. Theo Ver meulen; 19.00 Lsm. voor de overle denen (A. coll.) Vrydag: 9.00 Lsm. tot zekere in tentie; overl. ouders (B) De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten: Zo: 9.30 Gerard Hop penbrouwers en Sef Muijsers. Misdienaars en lektoren: Za: 19.00 Irma Maassen en Monique Volleberg, Lector J. Truyen. Zo: 8.00 Maikel en Maurice Brons; 9.30 Frank Kappel en Ties Koop mans, 11.00 Nicole Cremers en Domini que Schreinemachers. Kapel St. Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang m.m.v. het huisor kest o.l.v. Ad Haans. Voorganger: G. van Loenen. Lektrice Zr. Helene. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger: G. van Loenen. Lekt Zr. Jacinta. Maandag en woensdag: 16.45 Li turgieviering in de kapel. Dinsdag en donderdag: 16.45 Groepsmeditatie in het Stiltecen trum (Pav. G., Ie deur rechts) o.l.v. G. v. Loenen. Dinsdag: 13.30 uur litur- giegroep. Paterskerk Zaterdag: 8.00 Constance Snij ders en Jacoba Palm. 17.00 Gelegen heid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIERING. Wim Verlens- donk, Jan Brekelmans (koll.), overl. lam. Claessens-Philipsen, Josephi- na Campsteyn-Jansen (coll.), Geor ge Derks (coll.) Zondag: 9.00 Voor Antoon en Nel Luypers-Philipsen, Petronella Relouw-van Kempen; 10.15 Hoog mis gezongen door Crescendo: fa milie van Dierendonck, Tbni Siebers-Rutten en Arnold Gerrits (Crescendo); 11.45 Anna Schpieitz- Reijnders (coll.), jrgt ouders van Waayenburg-Jansen en familie; jrg. Richard Jenniskens; 18.00 overl. fam. Philipsen, Giel Vermeulen. Maandag: 8.00 overl. ouders en familie (B); 19.00 Antoon Lucassen. Dinsdag: 8.00 tot bijzondere in tentie; 19.00 Doortje Wiertz-van den Heuvel. Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen; 19.00 Rosa van de Berken-Gommans (Derde Orde); overl. fam. de Jong-Hanen, Gerard van der Waarden. Donderdag: 8.00 overledenen; 19.00 Wilhelmina van den Munckhof-Sangers, Giel Troisfon- taine en zoon René. Vrijdag: 8.00 tot zekere intentie; 19.00 Gezinsmis Toon Jeuken. Misdienaars en akolieten: Za-. 18.30 Jaap Janssen.. Zo: 9.00 Leo Pouwels; 10.15 Martij n Smelt; 11.45 Johan Pouwels; 18.00 Pascal en Emiel Kusters. Maandag en vrijdag 19.00 Wendy; dinsdag en donderdag 19.00 Patrick. Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Eucharistievie ring Le.v. Maria, tot zekere intentie. Zondag: 10.00 Hoogmis tot inten tie van de koorleden; levende en overl. fam. Swinkels; Jan van den Hurk (buurt). Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: 18.00-18.30 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora vondmis voor het hoogfeest van Christus Koning. Zang door het jon gerenkoor Chrisko. Kinderwoord dienst. Voor Ger Smits (coll.); voor Lei Versteegen (coll.); Sjef Janssen (coll.); Jan van Gerwen (coll.); Wiel Jacobs (coll.); Allerzielen (coll.); Har- rie Mommen (coll.); jrgt. Antoon van Soest. Zondag: Hoogfeest van Christus Koning van het Heelal. 8.30 voor het geestelijk en tijdel yk welzyn van de parochie. 10.00 Hoogmis, gregoriaans. Jan Schmitz-, overl. ouders Reijnders-van Kuijk, Jan Es- sing en dochter Tonnie; 11.30 Aller zielen (coll.); Maandag: om de gave van liefde te vragen; 8.00 om de gave van lief de te vragen. 19.00 voor de zieken van de parochie; fam. Drabbels. Dinsdag: 8.00 Sjef Giesberts; 19.00 voor de eenheid van de Christenen. Woensdag: 8.00 om de eendracht te bevorderen. 19.00 voor de leven de en overl. fam. J. Hoedemaekers. Donderdag: 8.00 om de genade te vragen van een zalige dood. 19.00 voor Tbon Lange (coll.); Vrijdag: Feest van H. Andreas, apostel. 8.00 voor overl. ouders van Rooy-Hendriks en zonen. 19.00 als eerherstel aan het Goddelijk hart. Mededeling: Gespreksgroep aan de pastorie (kapl. B. Clemens) op donderdagavond om 19.45 uur. Akolieten en misdienaars: Zo: 8.30 V.d. Oever; 10.00 Pascal en Ur- bain v. Weert, Robert Versteegen. 11.30 H. Fijneman. Di: 19.00 Emiel Ubaghs. Do: 19.00 José Plasencia. Vr: 19.00 Alberto Alvarez. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Bair van Dijk, Harry Achten en overl. ouders; overl. ouders Sikes-Rutten, Bert Egelmeers (namens broers en zusters), gest.jrd. Petronella en Ger- trudis Derks; Giel Vennekens en Hendrica Verschuren. Zondag: 8.30 voor 'n goede uit komst. 10.00 overl. fam. Broeren- Kersten; gest. jrd. overl. ouders Janssen-Peeters; overl. fam. Schraven-Joosten; jrd. Sjeng Potten en overl. familie; jrd. Ibon Kleus- kens; gest. jrd. overl. ouders Janssen-Taeken; Giel Vennekens en Hendrica Vennekens-Verschuren (gem. koor, volkszang). Maandag: 9-00 tot zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 jaardienst Piet Direks. Quick eyes van Clinique mooie ogen in een oogwenk Vrouwen hebben tegenwoordig een druk leven. Wanneer ze oogmake-up aanbrengen, moet dat dan ook snel en goed gebeuren. Het resultaat moet perfekt zijn. De oogmake-up moet gemakkelijk aan te brengen, gemakkelijk mee te ne men en multi-funktioneel zijn. Maar dit is geen nieuws voor u. Wat is dan wel het nieuws? De oplossing van.Clinique: Quick Eyes. Een moderne oogmake-up, ontwor pen door specialisten, die zorgt voor een prachtig resultaat en die snel en gemakkelijk aan te brengen is. Clinique Quick Eyes: alles wat u nodig heeft voor een perfekte oogmake-up in één slank toverpot lood dat u overal mee naar toe kunt nemen. Aan de ene kant een oog potlood en aan de andere kant een oogschaduw. Een slimme alles-in- één oplossing. De oogschaduw heeft nog een nieuwtje: het zit nu ih een capsule even draaien aan de mini- applicator en u kunt omlynen, con touren aanbrengen en accentue ren. Ideaal voor op reis. Verkrygbaar in 8 uitgekiende kleu ren. 01 - willow, zacht, geraffineerd blauw grijs; 02 - black, de basis voor elke oogmake-up; 03 - khaki, een zeer gewilde, neutrale kleur; 04 - sa ble, voor warme accenten; 05 - ha zel, voor een subtiele glans; 06 - green, een kleur die bij iedereen past; 07 - blue-violet, een diepe indi goblauwe kleur met een vleugje paars; 08 - juniper, een zeer draag bare, aantrekkelijke blauwgroene kleur. En uiteraard is Quick Eyes op al lergie getest en 100% parfumvry. Ook is dit produkt door oogartsen getest. Belangryke zaken wanneer het om oogmake-up gaat. Clinique Quick Eyes, de niet te overtreffen alles-in-één oogmake- up. Alweer een reden die nog eelis duidelyk onderstreept dat Clinique het gezicht van de toekonlst bepaalt Woensdag: 9.00 overl. fam. Kerkhof-Vriens. Donderdag: 9.00 uit dank baarheid. Vrijdag: 9.00 tot zekere intentie. 14.45 uur voor het bruidspaar van Delft-Bik (gem. koor). Misdienaars: Za: 19.00 Sander en Eric Schuurmans, Tom Vaessen, Mark Camps. Zo: 8.30 Lonneke van Asseldonk, Karlijn Jacobs. Ursula Comelissen, Martine Bonants; 10.00 Yvonne Thielen, Nicole van Osch. Daphne Reyntjes, Astrid Heitling. Parochie Oirlo Zaterdag: 15.30 uur gez. H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. 80e veijaar- dag mevr. Steeghs-Lucassen. Tevens voor Wim Steeghs. 19.00 Gez. H. Mis (dameskoor), st. Piet Rongen, Maria Huberdina Strybos en zoon Mar- tien; st. Christiaan Steeghs en Pe tronella Smits; Piet Verstappen; Bert v.d. \fen namens Familie Leysten; Antoon Maessen-, Grad Rongen. Zondag: 11.00 Hoogmis. Heren koor. Overleden familie (A); Leven den en overldenen van de familie v.d. Pasch-Jeurissen. Uit dank baarheid. Woensdag: 9.00 H. Mis Carolien Philipsen; Maria Cox Wolters. Vrijdag: 14.00 H. Mis PI. Gez. H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. 25-jarig huwelijksfeest echtpaar Hendrix- Sprücken. Parochie Leunen Hoogfeest Christus Koning van het Heelal. In dit weekend zal onze plaatsgenote, zuster Bets Reintjes de predikatie verzorgen tydens alle eucharistievieringen. Op het einde van deze maand vertrekt zy weer naar haar missie in Zaire. De mee ropbrengst van de kollekte is voor haar missiewerk. Zaterdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Janssen-Litjens; Mathijs Litjens en echtgen. Wim Jenneskens (vw de buurt); oud-deken Antoon Loonen; Frans Strolenberg. Zondag: 10.00 Hgm. t.e.v. H. Ca- tharina, patrones v. onze parochie (v.w. fam. A.); Anna Martens- Clephas; overl. fam. Claessens- Gussen; gest jrd. Gertruda van Op bergen. 11.15 Harry Heesen Maandag: 19.00 Lsm. Eduard en Stans Dietz; pastoor Jacques Hae- nen en overl. familie. Dinsdag: 19.00 Lsm. Tang en An na Verhey en; overl. ouders Michels- van de Voort. Woensdag: 19.00 Lsm. Piet Jans sen en echtgenote en overl. fam. Janssen-Martens; gest. jrd. Peter Loonen en Johanna Willemsen. Donderdag: 19.00 Lsm. FAM. Koenen-Jan ssen Vrijdag: H. Andreas, apostel. 13.30 hgm. b.g.v. 40 jarig huwe- lyk van Gerrit Achten en Leen Achten Fleurkens. 19.00 Lsm. jrd. overl. ouders Martens-Smedts en Henri Martens. Akolieten: Za: 19.00 Erik Litjens en Jos Direks. Zo: Hgm. Eef Le(jsen, Daan Loenen en Frank Litjens; 11.15 Bobbby Le(jendekkers en Stijn van Glabbeek. Misdienaars: ma thn vr: 19.00 Marcel Broers en Robby Willems. Lektoren: Za: 19.00 Gonny Weijs. Zo: Lies v. Bavel. Rektoraat Heide Zaterdag: 19.30 Avondmis voor overl. ouders Th. Voermans en C. Leyssen en tevens voor de overle den ouders Peeters-Janssen en Hu- bertus Janssen en Anna Maria Philipsen. Zondag: 10.00 Hoogmis voor Ste fan ie Coppus-de Groot (coll.); Johan- nus en Hendrikus van Kempen en Ger van Kempen-Friessen en voor de overl. familie Janssen-Peeters. Misdienaars v.d. week: Angelique en Eddie. Woensdag: 8.00 H. Mis voor Helm Claes en overl. fam. leden. Vrijdag: 8.00 H. Mis voor de over leden ouders Willems-Janssen en kinderen. Rektoraat Veulen Hoogfeest van Christus Koning. Zaterdag: 19.00 Hgm. Jac Ewals en echtgenote; hgm. v.d. parochie. Zondag: 11.00 Hoogmis voor Jo van Oers. Maandag: 8.30 H. Mis vd. Pa rochie. Dinsdag: 8.30 H. Mis Maria v.d. Broek-Creemers. Woensdag: 8.30 H. Mis Bèr en Wim van Ooi en overl. fam. Donderdag: 8.30 H. Mis overl. fam. Weys-Houben. Vrijdag: 8.30 H. Mis. Akolieten: Zo: Jan Pieter Litjens en Martin Hagens. Misdienaars: Bas Snoeks en Rob Hendrix. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 (Kerkelyk zang koor Vivace): Ouders van Soest- Swinkels; W. Winnen en echtgeno te; overl. fam. Vogels-Jeurissen; uit dankbaarheid (een 80 jarige). Zondag: 9.30 R. de Boer-van Sta veren; geestelijk welzijn van onze parochie; 11.15 overl. ouders Janssen-Philipsen Maandag: 19.00 Grad Arts en overl. fam.; tot zekere intentie (H). Woensdag: 19.00 C. Dijkhuizen- Camps (bew. Immenhof); overl; ouders Philipsen-Cremers; overl. fa milie Lemmen-Heldens. Vrijdag: 19.00 GEEN DIENST. 14.00 uur ti.v. het zilveren bruidspaar van de Pas-Bovee. Misdienaars: Za: 19.00 T R, Jenniskens. Zo: 9.30 I. Potten en I. Slangen; 11.15 Marl. Potten en A. Philipsen. Ma. 2 wo. C. Smits en K. Jaspers; vr. i4.00 N. Jaspers-T. Berkers. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Antoon Arts en Anna v.d. Zanden; Fhm. Verstegen- Arts; Misd.: Selma Derkx en Anja v. Dyck. Zondag: 10.00 Hoogfeest v. Christus Koning. Maria en Johanna v. Ryswijck; Misd.: Karin Duykers en Ellen Poels. 11.30 voor overlede nen. Misd.: Kim Thielens en Anke Broeren. Maandag: 8.30 Piet v. Rijswyck. Dinsdag: 8.30 Maryke en Johan na v. Rijswyck. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 Truus Hendrix-Marcellis. Misd.: Yvonne Tijssen en Monique Gommans. Donderdag: 8.30 Antonius Poels, echtgenote en zoon Henricus. Vrijdag: 8.30 voor overledenen. Kerk poetsen: Mevr. Arts- Driessen en Mevr. Stiphoud-v. Osch. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: 19.00 voor de parochie. Zondag: feest van Christus Ko ning. 10.00 Martinus van Kasteren en fam. Arts-Kuijpers. Maandag: 8.30 bijzond. intentie. MJ Dinsdag: 8.30 voor de vrede. Woensdag: 8.30 fam. Pouwels-v.d. Steeg. Donderdag: 8.30 overl. fam. Bloemen-Brienen. Vrijdag: 8.30 int. jagersvere niging. Misdienaars: Za: Olga en Marie ke.. Zo: Patricia en Peter. Lektoren: Za: Dora Arts-Mennen. Zo: Maria Lenkens-Ermens. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor fam. Rouwens-Hijnemans, Mia Bouten-Gijsberts en voor mevr, Hermans-Jenniskens en t.z.i. Zondag: 8.30 H. Mis te Hol thees voor Piet Ermers. 10.00 Hoogmis voor Martien Hermans en overl. fam. Derkx-Meulensteen, overl. ouders Asselbergs-Keursen en voor overll. ouders Thijssen-Geurts, Ar- noldus Reijnders, Ria v.d. Oord- Berge en Bertholdus Heijnen. Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef en uit dankbaarheid. Vrijdag: 9.30 H. Mis t.e.v. H. Hart. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 25 november zal in het IMBO, Leunseweg 2a te Venray, ds. H. van Es voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tydens de dienst is er kinderopvang en wordt er kindemevendienst ge houden. Jehovah Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bywonen van een bybeltoespraak met als thema Bent U tevreden met Jehova's voorzieningen, in de Koninkrijkszaal aan de Henri Du- nantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. OECUMENISCHE BASISGROEP Heel de Kerk, heel de wereld A.s. zondag 25 november is er een viering van de oecumenische basis groep "Heel de kerk, heel de we reld". Thema van deze viering is "Aarde mijn aarde, myn moeders huis". Plaats: Kapel bejaardencen trum Het Schuttersveld, Bergweg, Venray. Aanvang: 11.15 uur. Voor de kinderen is er een kindemeven dienst. de een weet 't de ander eert 't wat deert 't I J lil' door Koos Swinkels 'n abonnement waard BEGRAFENISSEN. "Hy het de soeplepel nergeleed". Vanaf ongeveer 100 jaar geleden waren bij een begrafenis de volgen de gebruiken in zwang: KINDERBEGRAFENIS Je was kind, tot je de eerste communie had ge daan. De kindersterfte was toen nog groot, soms tot 25% en een kinder- begrafenis (Engelenmis) kwam dus veel voor. In plaats van een zwart kleed kwam er een wit over de kist te liggen, versierd met bonte bloe men en bloemenkransjes. Een ver sierd kruis werd door een buurkind van hetzelfde geslacht vooruit ge dragen. Als de kist met zand was bedekt, strooiden twee meisjes palmtakjes en bloemen op het graf. Er werd en kel met de kleine klokken geluid. De lijkdragers hadden een dennetakje in de hand, dat met zwart en wit lint was versierd. By ONGEHUWDEN gebeurde een begrafenis hetzelfde, behalve dan dat men een zwart kistlaken gebruikte en de grote klok werd geluid. By de mannen werden by voorkeur rode, en bij de vrouwen blauwe bloemen gebruikt, die door de jongens en meisjes uit de buurt om het hoofd werden gelegd. Dit werd ook "pieë- len" genoemd. Bij GETROUWDE mensen waren de dragers ook getrouwden uit de buurt. Na elke begrafenis, als de mannen hun lange zwarte rouw mantels en de vrouwen hun falie hadden afgedaan en de buurtbewo ners het graf mooi hadden opge maakt, stond in het sterfhuis de koffie klaar. Dat was een werk ge weest voor de naaste buurvrouwen. Er werden dan boterhammen met suiker of metworst gegeten. De lijk dragers kregen jenever met suiker en rozijnen. Ook gebeurde het dat de dragers eerst afgeborreld werden en dat daarna de naaste verwanten van de dode een uitgebreide koffietafel, een overvloed aan eten en drinken, gebruikten. Nia afloop bad men een rozenhoedje voor de overledene en- pas 's middags ging men naar huis. De buurt had het er maar druk mee. Behalve dat ze te voet of te paard moesten gaan aanzeggen (=liekbidde) tot hoogstens 2 uren soms niet- waakten, baden de rozen krans en kregen een fles jenever met een borrelglaasje zonder voet mee om zich moed iq te drinken. De fles was 's morgens meestal wel leeg. In Oirlo waakten buurmeisjes, die rond middernacht koffie kregen. Op de dag van de begrafenis werd de kist gesloten en het lijk het huis uitgedragen, met de voeten vooruit. De luiken en deuren waren dan gesloten. Over de spiegel'hing een doek en de klok was stilgezet. Na de begrafenis ontdeed de buurman het huis van deze uiterlijke rouw tekenen. Als men te ver van de kerk woon de om de kist te dragen, werd die op 3 bosjes stro, het "liekstroj", op de kar geschoven. De naaste verwanten en soms nog meer, gingen op de kist zitten en ble ven daar tot in de straten van het dorp. De stoet volgde de vaste ker- kroute, de lykweg. In Castenray heet een weg, die in de richting van Leu nen gaat, nog altyd zo en Oirlo ken de zijn "liekvaore" (lykweg) in het Boddenbroek. In een begrafenisstoet liepen de mannen voorop. Daarachter kwamen de vrouwen en kinderen. Bij elk kruispunt werd er gebeden voor de rust van de ziel. Op de terugweg naar huis werden de strobosjes op een vasten plek -als het kon by een kruis of kapel- in de vorm van een kruis in de berm neer gelegd. Oorsponkelyk gebeurde dit om de geest van de dode te beletten terug te keren. Dit was ook een van de redenen, waarom men de deuren en luiken sloot. De kinderen werd altyd op het hart gedrukt van de strobosjes af te blijven. Die moesten blyven liggen tot ze vergaan waren. Men geloofde namelijk nog van oudsher, dat dé ziel van de dode zou kunnen probe ren de weg naar huis terug te zoe ken, zolang de bosjes nog niet verrot waren. Van diverse plaatsen is ook bekend, dat de begrafenisstoet daar om met opzet een andere weg naar huis nam dan op de heenweg naar de kerk. Bij deftige begrafenissen werd het lijk aan huis door de geestelijkheid afgehaald. Na de mis was er dan vaak een brooduitdeling aan de armen. ver lopen bij de familieleden, het graf werd gedolven, het lyk gedra gen, 2 mannen de klok luidden en de vrouwen de rozenkrans voorba den, voor de koffie zorgden, en men bijsprong bij de verzorging van het vee, werd ook 's nachts bij de dode gewaakt. De kist was dan open met aan hoofd- en voeteneinde een paar brandende kaarsen. Toen de naobe- re het lijk nog kistten -rond 1900- werden op de bodem van de kist drie strooien kruisjes gemaakt, die men met een waskaars vastsmolt. Twee is werden ze afgelost, Hoe later men begraven werd, hoe deftiger. De rouwtijd volgde. Voor ouders, man, vrouw en kinderen was dat één jaar en zes weken, voor broers en zussen een half jaar en zes we ken, voor ooms en tantes 3 maan den en voor neven en nichten 6 weken. De rouwkleur was zwart. De vrou wen droegen géén sieraden, of het moesten speciale zwarte rouwsiera- den zijn. Omdat het sterftecijfer hoog was en de rouwtijd lang, komt de kleder dracht van de streek somber over. Deze week een niet eerder plaatste foto van leerlingen van Mulo-school, thans Mavo de Ko De foto is gemaakt tydens de de wereldoorlog, rond 1943. Hetl trof hier een uitstapje van groep leerlingen naar de dien tuin in Arnhem. Aan de namen v de jongens ziet U dat in die jaren; Mulo een grote streekfunktie ha Uit de omliggende doipen ging vele jongeren naar de Mulo. Redt voor ons om ook de plaatsnam by de niet-Venrayers erbij te melden. Op de bovenste ry v.l.n.r. van Rooy (Oostrum), Frans Wijnfc ven (Tien ray), Wiel ReurskQ (Overloon), Harry Dietz (Tiennj Joos Kronenberg, Sjaak Jai (Geysteren), Frans Braam (Lottu® Harry Janssen (Ysselsteyn), ft Custers (Oostrum), Chris Derksa Piet Rouvroye, Jac. Op 't Ve (Oostrum). Midden v.l.n.r. Piet Beerken Tbon Vollenberg (Castenray), Han Stevens, Chris Derksen, Janssen. Zittend v.l.n.r. Taon Pypers, Ji Vollenberg, Jan Driessen, Meest; Revis, Martien v.d. Heuvel, Ja Boom, Karei Timmermai (Wanssum). Eigenlijk is ze bont van kleur, mai dat kon je byna alleen maar vaststt len bij weeskinderen. De vrouwe wisselden hun witte, met kleurij kunstbloemen versierde toer va een zwarte onversierde in de roui tijd. De mannen droegen een zwj te knoop op hun revers of es rouwband om de arm. Het gebruik om bidprentji "dodspreentjes" uit te delen aanó bezoekers van de begrafenis, kwaï voor 1850 hier weinig voor. In tweede helft van de vorige eem groeide het gebruik 'met in overw gend zwart en zilvergrijs uitgevoe de plaatjes met doodshoofde: zerken, kruisen en kransen. Opd achterzijde stond niet, zoals tegei woordig, een herinnering aan d overledene, maar een gebed voo hem of haar. Later kwamen de po: tretprentjes in zwang. Met de smaal van de tijd zy n ze veranderd tot d gedachtenisprentjes van tegei woordig. Naast deze prentjes bestonden oo communie- en vormselprentec priesterwydingsprenten, heiligen en missieprentjes, bedevaart- en bedsprentjes. In de vorige eeuw wei den diverse prentjes uitgevoerd me machinaal papierkantwerk om d randen, goud opdruk en bonte klei rendruk. Het kerkboek was plaats om ze in te bewaren. Deze haast vertrouwd ge- worden rubriek van Veldeke- Venray die vanaf januari re gelmatig in Peel en Maas verschenen, zal binnenkort in boekvorm verscliyuen. Het boek telt 76 pagina's, is rijkelijk voorzien van vaak unieke foto's en gaat ƒ15,-; kosten. Het eerste exemplaar van dit unieke boekwerk over de Venrayse volkscultuur zal rond 20 november aanstaan de uitgereikt worden. Daarna is het verkrygbaar bty Boekhandel vd. Munck- hof, Grotestraat Venray; Credit Lyonnais Bank, Patersstraat Venray Rabobank, Merseloseweg Venray Bovendien vóór de feestda gen by Mqja Kateman-vam Opbergen, Deumeseweg 37. tel. 83286 en Ad van ZwoL Trynesstraat 15, Leunen, tel. 85011. Waneer u het boek thuis bezorgd wilt hebben is dat mogelijk. De vex-zeud-/bezorg- kosten bedragen 5,- extra. BOUWKUNDIG ADVIESBURO Voor reken-.tekenwerk en advies ten aanzien van: Beton, staal en hout constructies Nieuwbouw en Verbouw, Hinderwetten. Ringweg 8 5813 BP Ysselsteyn Tel. 04785-2020 Fax 2019 7.) PARFUMERIE BYOUX Passage 12 Venray

Peel en Maas | 1990 | | pagina 20