f5000.- PEEL EN MAAS Levende groene erfenissen in voormalige kloostertuin Rank Xerox Venray chenkt gemeenschap een carillon „Gebruiken het jaar rond nu in boekvorm verschenen A.s. zondag koopzondag in Venray zondag koopzondag St. Nicolaas stempelaktie LONGINES Observatietocht rond Venrayse raadhuis PEEL EN MAAS Receptie Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum Unieke kringtentoonstelling PEEL EN MAAS met win met onze ZWITSERSE HORLOGES DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 Nr. 47 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING In het kader van het 25 jaar bestaan van Rank Xerox Venray liet algemeen direkteur F. Stollman afgelopen zater dag weten dat zijn bedrijf aan de Ven rayse gemeenschap een carillon zou schenken. Het gaat hierbij om een ba sismodule van 12 klokken, die tezamen met een van de klokken in de toren van de Grote Kerk, een 13-delig carillon zal vormen. Het carillon kan nog uitge breid worden maar met 13 klokken kan vrijwel elke melodie gespeeld worden. De dertien klokken zullen in eerste instantie automatisch bespeeld worden maar alle mogelijkheden worden open gelaten om in de toekomst het carillon met de hand te kunnen bedienen IDEE Het idee voor een carillon werd gebo ren na contakten tussen Rank Xerox en de VVV. De laatste instantie was op de hoogte van het bestaan van een comité dat zich inzette voor een carillon in de toren van de Grote kerk. Van het een kwam het ander en ook de directie van Rank Xerox kon zich vinden in dit ca deau. Het paste ook helemaal in de ge dachte „Er zit muziek in Rank Xerox". Hen gedachte die ook tot uiting komt op een speciale CD, vervaardigd door meer dan 100 Rank Xerox Venray- medewerkers, die alle bezoekende me dewerkers van Rank Xerox afgelopen zaterdag als geschenk mochten ont vangen. „Een carillon komt in de toren van de Grote Kerk goed tot zijn recht", meende dhr. Stollman tijdens de over- bedankte dhr. Stollman namens de ge hele Venrayse bevolking. Burgemeester Defesche overhandig de vervolgens op zijn beurt het „specu laas" carillon aan het comité dat zich voor het carillon inzet. Deken Busch- man nam namens dat comité het ca deau glunderend in ontvangst. Hij was verheugd dat een wens van velen, zo snel gerealiseerd kon worden.' De Muziekschool Venray bekijkt mo menteel of zij ook een steentje bij kun nen dragen door, indien mogelijk, carillonlessen in het lespakket op te nemen. RUIM 8000 De overhandiging van het cadeau aan de Venrayse gemeenschap was een van de vele hoogtepunten van de open dag die de Rank Xerox voor haar perso neel had georganiseerd. Een open dag die maar liefst 8000 bezoekers trok, on danks, of misschien wel dankzij, het slechte weer. Deze bezoekers kregen een goed beeld van wat er allemaal bij Rank Xerox gebeurt. Aan het eind van het boek mochten zij een tas in ont vangst nemen met daarin naast eerder genoemde CD, een herinneringsboek, genaamd 'Kansen verzilverd' en ge schreven door Jan Derix. In dit boek komen de afgelopen 25 jaar van Rank Xerox uitgebreid in woord en beeld aan de orde. 'n abonnement waard De afdeling Geysteren-Venray van >t Instituut voor Natuurbescherming- jducatie (I.V.N.) heeft in het kader van jar tienjarig bestaan in het Venray's useum 't Freulekeshuus een intere ne tentoonstelling onder de naam iatuurlijk Groen' ingericht. Een ach- ;ntal 'groene groepen', beelden hier tot februari 1991 zeer overzichtelijk hun iuwe betrokkenheid met de natuur, jt. Maar het meest interesante gedeel- van de tentoonstelling bevindt zich jch wel buiten de muren van het mu- ■um. In de voormalige kloostertuin chter het museum en rond het raad- iiis staan n.l. de levende groene erfe- lissen als monumentale restanten van t eens florerende kloostertuin van de usters Ursulinen. Deze prachtige bo- ien, waaronder zeer zeldzame, zijn op- ;nomen in een observatietocht, welke anuit het museum kan worden Etnaakt. Vorig jaar heeft de gemeente een in- entarisatie afgerond van monumenta- jbomen-tenminste vijfentwintig- in de uurt staan van het gemeentehuis. Bij jlegenheid van viering van het tienja- jg bestaan heeft het IVN als cadeau ix)r de gehele bevolking deze bomen an een plaatje voorzien, waarop de aam en de ouderdom zijn te lezen. Be lust of pnbewust hebben het Venrays iiuzeum en het IVN hiermee een on- iersteuning gegeven aan de plannen van de initiatiefgroep, die tussen Grote kerk en gemeentehuis een stadspark wil Baliseren. Men behoeft slechts aan de [and van een in het museum verkrijg bare geschreven gids-de wandeling ings de bomen te maken om onder de adruk te komen van deze levende erfe nissen uit het verleden. Maar ook om bel te betreuren, dat een aantal bomen jechts van een afstand zijn te bekijken, toals de zeer zeldzame Mammoetboom ■n de Doodsbeenderenboom nabij het lusterskerkhof tussen Scholengemeen schap 'Jerusalem' en het gemeentehuis. 200 jaar oude Venijnboom, met een hoogte van 12 meter en een omtrek van 1.5 m en de evenoude Plataan met es- doornachtig blad, die een omtrek van vier meter heeft en een hoogte van 21 meter. Een goudbonte Vederesboom en een Japanse noot, zijn even mooi als zeldzaam. De Doodsbeenderenboom en de Mammoetboom bij het zusterkerkhof zijn eveneens unieke exemplaren, die behoren tot de groene erfenis van de zuster Ursulinen. Dit is slechts een be scheiden greep uit de prachtige bomen, die in de observatietocht zijn op genomen. handiging van het geschenk aan burge meester Defesche. Een symbolische overhandiging overigens, in de vorm van een carillon van gevulde speculaas. Burgemeester Defesche was beduusd van deze geste, maar liet direkt weten dat dit een geweldig cadeau was en hij DE CRYPTE De tocht eindigt in de crypte, waarin Staatsbosbeheer een diorama heeft in gericht. Eerder schreven wij, dat de ge meente bij de aankoop van het klooster de morele verplichting op zich had ge nomen deze ruimte niet te (laten) ge bruiken. Inmiddels is ons duidelijk geworden dat de gemeente toestem ming voor de inrichting van het diora ma heeft gegeven, omdat deze ruimte zich hiervoor uitstekend leent en op geen enkele wijze wordt aangetast. Ver der is ons uit informatie bij de zusters Ursulinen gebleken, dat ook zij zestien jaar na de verkoop van het klooster aan de gemeente, niet meer willen vasthou den aan deze afspraak. OPENSTELLING De tentoonstelling „Natuurlijk Groen" in het Venrayse Museum 't Freulekeshuus is gratis toegankelijk op zaterdag-, zondag- en woensdagmidda gen van 14.00 tot 17.00 uur. Vanuit het museum kan dan de observatietocht worden gemaakt en op die tijden kan ook het diorama in de crypte worden bezocht. Overigens kan men ook op eigen gelegenheid - buiten de openstel lingsuren - de bomen bekijken, want het grootste gedeelte is toegankelijk voor het publiek. De namen en de leeftijd zijn op de bomen aangegeven. Aan deze tentoonstelling is tevens een bomenleerpad als Educatief Project verbonden, dat zich richt op de groepen 7 en 8 van de basisscholen. Sinds wethouder M. Hoppenrijs-de Loo deze tentoonstellin op vrijdag 9 no vember heeft geopend, hebben zeer ve len al een bezoek gebracht aan de tentoonstellin en het raadhuispark. Bestuurder kreeg berouw Op de Langstraat botste, naar later, een 23-jarige uit Vierlingsbeek af komstige bestuurder met zijn auto te gen een geparkeerde personenauto. De veroorzaker reed door maar getuigen stelden de politie van de botsing op de hoogte van het kenteken. Maar voordat de politie aktie had ondernomen kwam de bestuurder zich melden bij de politie. Hij verklaarde spijt te hebben gekregen dat hij was doorgereden. De rubriek „Gebruiken het jaar rond", die U dit jaar regelmatig in Péel en Maas heeft kunnen lezen, is deze week in boekvorm verschenen. In de 76 pagina's tellende uitgave kunt U lezen en zien hoe men in de periode tussen 1870 en 1940 in Venray en omgeving leefde. In chronologische volgorde wor den de gebruiken zoals die in het jaar van toepassing waren, beschreven. Auteur van het boek is Koos Swin- kels, voorzitter van Veldeke Venray. Vel- deke is de vereniging voor Venrayse volkskultuur, die het boek heeft uitge geven. Afgelopen dinsdag werd het eer ste exemplaar overhandigd aan de 97-jarige mevr. Peters-Kemmelings op het Schuttersveld. Zij is de oudste nog in leven zijnde inwoonster van Venray die in de gemeente Venray geboren én getogen is. KENMERKEN „In dit boek wordt de klemtoon ge legd op gedragingen, die karakteristiek zijn geweest voor de volksaard van Ven ray en omgeving. Veel zaken, waar wij tegenwoordig vreemd tegenaan kijken, waren dat vroeger helemaal niet, omdat dj hun plaats hadden binnen de alge mene mentaliteit van Noord-Limburg", geeft auteur Koos Swinkels in de inlei ding van het boek aan. In die inleiding schetst Koos Swin kels ook enkele kenmerken van de Ven rayse bevolking aan, die in die tijd leidden tot de gebruiken zoals ze in het boek omschreven zijn. "Voorop staat het behoudende: dit hebben we altijd zo gedaan en het is altijd goed gegaan. Verder," aldus Koos Swinkels, „was er de volgzaamheid. De pastoor verbood bijvoorbeeld, vanaf zijn preekstoel, het dansen op zondag. Als derde volgt de geslotenheid - tegenover notabelen en autoriteiten (hoeëge hiere). INFORMATIE Veel gebruiken zijn algemeen voor Nederland, andere specifiek voor Ven ray en omstreken. Grondslag voor de informatie die in het boek staat is litera tuuronderzoek. Een zeer belangrijke in formatiebron is echter ook de herinnering van enkele tientallen oude re Venraynaren, vooral Veldeke-leden. „Zonder hun medewerking zou het on mogelijk zijn geweest de typische streek-eigen kanttekeningen te kunnen plaatsen." TYPISCH VENRAYS In het boek kunt U typische Venray se gebruiken vernemen. Enkele voor beelden zijn het zingen van „Vrouwke 't is vastelaovend" door kinderen tijdens Carnaval; het ophalen van eieren door leden van de schutterij, rond pasen, met de bedoeling ze aan de armen van Ven ray te geven; de gebruiken rond de Ven rayse kermis en de verering van diverse heiligen in het Venrayse. Het boekje is vanaf einde deze week te koop in onze boekhanden en bij de Credit Lyonais bank in de Patersstraat. Het kost ƒ15,-. JOOP WITTE De Bleek 39 (achter de schouwburg) tel. 04780-88559 MOOI EN ZELDZAAM I I Er blijft echter voldoende over om bij Ie observatiewandeling even stil te blij- en staan om te kunnen genieten van Ie majestueuze pracht van hetgeen nooit verloren mag gaan, zeker niet door een eventuele aanleg van een foordtangent. Veel van die natuurlijke iracht staat in het park voor.de ingang fan het voormalige klooster, waarboven wens 'Pax Intrantibus' staat ge- liteld. Dat zijn op de eerste plaats de gewel dige, bijna tweehonderd jaar oude brui ne beuken met een omtrek van bijna vier meter en een hoogte van twintig meter. Heel bijzonder is de zeer zeldza me Valse Christusdoorn, die direct op valt, omdat op de stam, met een omtrek van 1.80 m. driedelige bruin-zwarte doornen (met drie stekels) groeien. Deze boom komt oorspronkelijk veel voor in Noord Amerika. Even uniek is de rond Tijdens de open dag werd het comité, dat zich ijvert voor een carillon in Ven ray, officieel op Rank Xerox ontvangen (foto onder), waarna Deken Buschman namens dit comité het cadeau van Rank Xerox Venray, via de burge meester kreeg overhandigd (foto boven). Op de grote foto de valse Christus doorn voor de voormalige hoofdingang van het klooster. Op de kleine foto kan men zien waarom deze boom zo ge noemd is. Op zondag 25 nov. zullen alle winkels in het centrum van Venray open zijn om het winkelend publiek in de gele genheid te stellen om de Sinterklaasin kopen te verzorgen. Vanaf 12.00 tot 17.00 uur zullen de winkels geopend zijn. De organisatie, het Winkelcen trum Venray, heeft er weer voor ge zorgd dat in een gezellige sfeer in het Venrayse centrum vertoefd kan worden. Uiteraard ontbreekt hierbij de Goedhei ligman niet. Sint Nicolaas zal met een groot aantal zwarte pieten door het cen trum trekken. Hij zal dit doen in een mooie koets. De kinderen zullen door de pieten op kleine attenties worden ge- tracteerd. SCHOUWBURG Sint Nicolaas is Venray dit jaar goed gezint want ook op zondag 2 dec. zal hij Venray met een bezoek vereren. Hij zal dan tussen twee uur en half vijf een au diëntie houden in de foyer van de schouwburg. Alle kinderen kunnen dan bij de goedheih'gman terecht om hem een kadootje aan te bieden, een liedje voor hem te zingen of een tekening af te geven. In de Venrayse winkels zijn overigens kleurplaten en bouwplaten te krijgen. Die kunnen op deze zondag,in geleverd worden. Sint Nicolaas zal .de tekeningen en bouwplaten jureren en voor de fraaiste kunstwerken een prijs beschikbaar stellen. Die zal dan op 6 dec. aan de winnaars worden uitgereikt. Ook kunnen de kinderen zelf een kijkdoos maken om aan de Sint te ge ven. Dat kan ook op deze zondag 2 dec. Deze gezellige middag zal muzikaal om- lijkst worden door de Venrayse muzi kant Ad Haans. STEMPELAKTIE De goedheiligman zal deze middag ook de eerste prijsuitreiking doen van de door het Winkelcentrum Venray ge organiseerde Stempelaktie. Voor meer dan 10.000 gulden aan prijzen is door het winkelcentrum beschikbaar gesteld. De stempelaktie duurt tot 25 dec. De hoofdprijs van deze aktie is voor ƒ5000,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende winkeliers. OPENINGSTIJDEN Behalve de koopzondag zijn er ook diverse koopavonden, speciaal voor Sin terklaas. Die avonden, waarbij de win kels tot 21.00 uur open zijn, zijn op donderdag 29 en vrijdag 30 nov.; maan dag 3 dec.; en dinsdag 4 dec Op woens dag 5 dec zullen de winkels om 16.00 uur gesloten zijn. Op zondag 21 oktober j.l. heeft har monie Sub Matris Tutela al.v. Pieter Pbels deelgenomen aan het Bondscon- cours van de Limburgse Bond van Mu ziekgezelschappen, waarbij een le prijs in de afdeling Uitmuntenheid behaald werd. Ter gelegenheid van dit resultaat houden wij een receptie op zaterdag 24 nov. a.s. van 20.00 tot 21.00 uur in het Gemeenschapshuis Watermolenstraat 1 te Oostrum. Tevens houden wij op deze avond onze jaarlijkse Caecillia-avond die om 19.00 uur begint met een H. Mis. Daarna volgt de receptie. Vanaf 21.30 uur wordt de avond voor de leden van de harmonie voortgezet met de jaarlijkse Caecilliaviering. Tijdens deze avond zullen eveneens enkele jubilaris sen gehuldigd worden, vanwege hun ja renlange lidmaatschap van de harmonie Het 25-jarig bestaan van de vogelve reniging „Gevleugelde vrienden" in Wanssum is aanleiding tot het orga niseren van een kringtentoonstel ling die uniek genoemd mag worden omdat het voor de eerste keer is dat een kringtentoonstel ling wordt georganiseerd waaraan wordt deelgenomen door de tot de kring behorende verenigingen die aangesloten zijn bij de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers of de Al gemene Bond van Vogelhouders. Hiermee kan de basis worden geled om dit in de toekomst meer te gaan doen om een beter inzicht te kra gen in het materiaal dat in de krin gen aanwezig is. De leden van de beide Venrayse verenigingen De Huisvriend en De Vogelvrienden zullen ongetwijfeld hun beste vo gels inzetten. De tentoonstelling wordt in het weekend gehouden in het gemeemschapshuis De Zand hoek nabij de kerk in Wanssum. De verenigingen uit Boxmeer, Bergen, Horst, Velden, Sevenum, Well en Vierlingsbeek zullen 1500 Vogels (zowel kleur als kaniers. parkieten groot en klein, wildzang en tropi sche vogels) aan de diverse keurin gen door 20 keurmeesters onderwerpen. Dinsdagavond moesten de ten toon te stellen vogels worden inge leverd en woensdag konden de keurmeesters beginnen aan hun taak de beste aan te wijzen. Vrijdag avond om 20.00 uur zal burge meester Joep Hahn de tentoonstelling openen. Zaterdag en zondag zal de tentoonstelling kunnen worden bezocht ran 10.00 tot 17.00 uur maar zondagmorgen van 10.30 tot 13.30 uur zal ook een receptie worden gehouden ter gele genheid van dit zilveren bestatm van de Wanssumse vogelvereni ging. Piet Hendrix een van de oprichters en nog steeds actief lid zal dan de Bondsspeld van de alge mene Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers ontvangen. uw weekblad

Peel en Maas | 1990 | | pagina 13