I HET JAAR ROND X Gebruiken het jaar rond PEEL EN MAAS Donderdag 15 november - Pagina p£ Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Bindstraat 6, tel. 81275; kapl. II. de Wit O.F.M.. I'atersstraat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855; kapl. L. Houben, Dr. Poelsstraat 4, tel. 11664. Zaterdag: H. Elisabeth van Hon- garye. 9.00 Lsm. voor de overlede nen (A.koll.). 19.00 ZONDAGS DIENST verzorgd door het dames koor St. Cecilia uit St. Anthonius O.L. van dhr. J. Ansems; overl. ouders Laurensse-Maassen en zoon Jacques; Piet Keysers (koll.); Leo Gooren (koll.); Anna Wijnhoven- Peters (koll.); overl. echtp. Ilendriks-Theelen; Bertus Albers (koll.); Arièle Janssen-Cuppen (koll.); Ben Peters (koll.); uit dankbaarheid voor verkregen gunst en voor goede gezondheid te.v. de II. Maagd Maria; overl. ouders (B). Zondag: 33e Zondag door het jaar. 8.00 Lsm. Theodorus Pouwels en Heerbroer. 9.30 Lat. Hgm. Ber nard Styns; Wilhelmus Ilubertus Janssen; Wilhelmina v.d. Munckhof-Sangers; Gertruda Thijssen-Maters. 11.00 H. Mis met volkszang: Antonet Janssen-Jans (koll.); Jo Coenen-Verheugen (koll.); jrd. Eauline Corzilius; Gerrit Gossens. Maandag: 9.00 Lsm. oude stich tingen. Dinsdag: 9.00 Lsm. Nella Ver- blakt; Herman Ebbink; Piet Janssen-Oudenhoven en overl. fam. 19.00 Lsm. Anna Wijnhoven-Peters (buurt); Annie v. Groeningen- Fornier (koll.); Teng van Meijel (S); Pauline Corzilius. Woensdag: Opdracht van de H. Maagd Maria in de Tempel. 9.00 Lsm. voor de overledenen (A.koll.). 15.00 H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. een 85e verjaardag van mevr. Janssen-van Daal. Aronskelk 17. Donderdag: H. Cecilia. 9.00 Lsm. jrd. Jan Gubbels. 19.00 Lsm. voor de overleden (A.koll.). Vrijdag: H. Clemens. 9.00 Lsm. tot zekere intentie. De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten: Zo: 9.30 Hans van Pelt en Louis Truyen. Misdienaars en lektoren: Za: 19.00 Tom Fooien en Peter Harre- wyn. Lektor: W. Bistervels. Zo: 9.30 Gertjan en Pieter Reijnders; 11.00 Bart Thomassen en Jules Vullings. Lektor: A. Noyens. Kapel St. Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang. Voorganger: J. Korff. Lektrice: Zr. Jacinta. Misd.: Bas Dirkx. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger: J. Korlï. Lektrice: Zr. Hélène. Maandag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Dinsdag: 13.30 Liturgiegroep. 16.45 Groepsmeditatie in het Stilte centrum (Pav. G., Ie deur reóhts) o.l.v. G. van Loenen. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Donderdag: 16.45 Groepsmedita tie in het Stiltecentrum o.l.v. G. van Loenen. Vrijdag: Geen viering. Paterskerk Zaterdag: 8.00 Elisa Palm en t.e.v. II. Geest, 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIERING. Pater Florentius Lucassen; Clemens Pijls; overl. ouders Vollenberg- Aerts; An Vranken-Geuyen; Toon Jeuken (fam. Claessens); Tbni Siebers-Rutten (koll.); Tbon van Ooi; jrg. Martien Stoks. Zondag: 9.00 Voor Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 10.15 Hoogmis gezongen door de Zangers van St. Frans; Tiny Min-Vermeulen (koll.); jrg. Jacob Janssen. 11.45 Wilhelmi na v.d. Munckhof-Sangers; Pierre Hendricx (buurt). 18.00 Pater Flo rentius Lucassen. In dit weekend is de meerop brengst van de kollekte voor het werk van de Radboudstichting, het wetenschappelijk onderwijsfonds voor onderwys en vorming op goe de grond. Maandag: 8.00 Voor overledenen. 19.00 Overl. fam. Philipsen. Dinsdag: 8.00 T.e.v. St Antonius. 19.00 Toon Jeuken; lev. en overl. lam. Arts-Brunken; overl. lam. Rijnja-Manders. Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 19.00 Lev. en overl. lam.; Piet Claessens. Donderdag: 8.00 Mathilde Was- scher en t.e.v. H. Geest. 19.00 Johan na Camps (Derde Orde); overl. ouders Piet Maas-Derkx. Vrijdag: 8.00 Dam. Peters-Arts. 19.00 Gezinsmis voor overl. fam.; overl. ouders Euwals, Jan en Harry; overl. ouders Seijkens-Peters. Misdienaars en akolieten: Za: 18.30 Leo Pouwels. Zo: 9.00 Martijn Smelt; 10.15 Johan Pouwels; 11.45 Pascal en Emiel Kusters; 18.00 René Jansbeken. Ma en wo: 19.00 Lieke. Di en vr: 19.00 Roel. Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Eucharistievie ring t.e.v. Maria tot zekere intentie; voor de parochie. Zondag: 10.00 Hoogmis. Voor Jo han Wouters; Ingrid van Rossum; Ombre Fhcettes de Chanel - duo - (oogschaduw duo) De nieuwe schat van Chanel weet zich veilig geborgen in een pracht doosje van zwarte lak. Meer dan kostbaar, meer dan volmaakt Een trouwe metgezel, die oneindig veel betoverende nuances biedt en even zoveel facetten voor een schitteren de maquillage. De wetenschappelijke kennis van Chanel Een wetenschappelijk doordacht dosering van natuurlijk bestandde len en verbindingen, een verzach tend bestanddeel, dat het opbren gen vergemakkelijkt en ...zyde poeder. Ombre Fhcettes de Chanel Duo betekent een nieuwe mijlpaal in het onderzoek van Chanel naar nog meer komfort en zachtheid en naar een maquillage die nog langer houdt By iedere kleur zorgen de PARFUMERIE BYOUX Passage 12 Venray irïserende pigmenten lichteflèkten die altyd even zacht en even ver- lynd zijn. Het talent vair Chanel Met Ombre Fhcettes hebben de createurs bij Chanel geheel nieuwe kleurenkombinaties voor ogen ge had. Harmonieus of juist kontraste rend. Stralende en warme tinten, die de modetrends van dit najaar volledig volgen. Donkergroen nuan ces gaan samen met goud-beige to nen. De blauwe en zachtpaarse tinten waren zelden zo intens stra lend. Elk 'duo' bestaat uit twee kleu ren die op elkaar zijn afgestemd, soms een tikkeltje gewaagd, maar altijd origineel en bijzonder smaak vol. Meestal doet een heldere nuance een wat donkerder tint ver rassend oplichten. Schitterende ef- fekten bieden extra diepte aan de kleuren, zacht-glanzend als zyde of heel licht iriserend. SALON DE BEAUTE ZONNEKUREN Telefoon 04780-83877 overl. ouders Doorakkers- Smeulders. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: 18.00-18.30 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora vondmis voor de 33e zondag door het jaar. Kinderwoorddienst Zang door het Kinder- en Jeugdkoor. Voor Ber Beerkens; Maria Goumans-Janssen; overl. ouders Van Bergen-Stiphout en zoon Jos; Sjef Janssen (koll.); Maria Rutten- Camps (koll.); Lei Versteegen (koll.); Jan van Gerwen (koll.); Wil Jacobs (v.d. buurt); overl. ouders Rijks- Slangen; Allerzielen (koll.). Zondag: 33e Zondag door het jaar. 8.30 Voor het geestelijk en tij delijk welzijn van de parochie. 10.00 Hoogmis. Nederlands. Voor Mia Swinkels-Crijnen; Jan Schmitz; overl. fam. Van Vegchel-Arts; overl. ouders Albers-van Leeuwen en fam.; overl. leden van het Legioen van Maria. 11.30 Harry Schrooten; Allerzielen (koll.); Theo van Gerven. Maandag: 8.00 Voor zieken. 19.00 Annelies Bete rams en overl. fam. Dinsdag: 8.00 Om vergiffenis van zonden te verkrijgen; Sjef Gies- berts. 19.00 Elizabeth Geurts; Jan van Gerwen (buurt). Woensdag: Gedachtenis van de opdracht van de H. Maagd Maria in de tempel. 8.00 Martinus Pont man en Gysbertus van Blokland. 19.00 Voor de weldoeners van de pa rochie; Mariëlle Nooyen. Donderdag: Gedachtenis van de H. Cecilia. 8.00 Voor priester- en di akenroepingen en roepingen tot het religieuze leven. 19.00 Tbon Lange (koll.). Vrijdag: Gedachtenis van de H. Clemens I, paus en martelaar. 8.00 Overl. ouders Van Rooy-Hendriks en zonen. 19.00 Gerlach van Ass. Mededeling: De gespreksgroep aan de pastorie (Kapl. B. Clemens) is deze week weer op donderdagavond (22 nov.) om 19.45 uur. Boekenstand: In het weekend van 17 en 18 nov. is er weer een uit stalling in de kerk van boeken voor jong en oud. Bestellingen kunt u opgeven en worden voor St. Nico- laas thuisbezorgd. Akolieten en misdienaars: Zo: 8.30 V.d. Oever; 10.00 Pascal en Ur- bain v. Weert, Robert Versteegen. 11.30 H. Fijneman. Di: 19.00 Emiel Ubaghs. Do: 19.00 José Plasencia. Vr: 19.00 Alberto Alvarez. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Overl. ouders Bonants-Groothusen; Moeke Ver meulen; overl. ouders Camps- Wolters; overl. ouders Houwen- Jacobs; Wim Heidens; Mia Hermans-Voermans; Herman Brug- geman; Wim Pluk (namens Gil- déstr.) (Gem.koor). Zondag: 8.30 Uit dankbaarheid. 10.00 Overl. ouders Jeucken en kin deren; Mina Derkx; overl. fam. Peeters-Verstegen; Sjef v.d. Brandt; Wim Volleberg (namens vrienden) (koor 'Harmony'). Maandag: 9.00 Gest. jrd. Willem Loonen en Elisabeth v. Heijster. Dinsdag: 9.00 Bert Daniëls en overl. fam. Woensdag: 9.00 Voor 'n ernstig zieke. Donderdag: 9.00 Tot zekere in tentie. Vrijdag: 9.00 Greta Lemmens. Misdienaars: Za: 19.00 Kim Her mans, Bianca en Saskia Janssen, Bianca Camps. Zo: 8.30 Ludo van Mill. Jom Rongen, Robert Janssen, Mark van Dijk; 10.00 Lieke Volle- berg, Stephanie Janssen, Saskia Lit- jens, Veronique Philipsen. Parochie Oirlo Vrijdag: Feest van de H. Machu- tus. 9.00 Opening van het feest van de H. Machutus. H. Mis t.e.v. H. Ma ch utus; Carolien Philipsen. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Kin derkoor). Hendrika Steeghs- Versteegeri; Antoon Maessen; overl. lam. (H); Peter van Rhee; overl. ouders Tielen-Verstappen; overl. ouders Hesen-Heijligers; lev. en overl. leden handboogschutterij Willem Ttell; overl. leden van de Broederschap van de H. Machutus; fam. Vogelzangs-Jeurissen. Zondag: 11.00 Hoogmis. (Heren koor); overl. ouders Gommans-van Rhee; overl. fam. (A); Jan en Hans Toebast; uit dankbaarheid (T); lev. leden van de Broederschap van de H. Machutus. Woensdag: 14.00 H. Mis t.e.v. H. Machutus vanweg de Bond van Ouderen; tevens sluiting Machu- tusfeest. Donderdag: 14.00 PI. gez. H. Mis b.gv. 25-j. huw. feest echtp. Voermans-Baten. Vrijdag: 9.00 H. Mis 13.30 PI. Huw.mis bruidspaar Rosebel-van Rhee Na de diensten zegening van brood en water t.e.v. de H. Machutus en verering van de relikwie. Parochie Leunen 33e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Lsm. lev. en overl-leden van de Imkersvereni ging Venray; Mathijs van Kempen en Johanna Lochtens; Sjaak Clas sens; Antoon Voermans, echtgen. en zoon Antoon; Dien van Osch- Vullings; Jo Pijpers (vw NS); jrg. Harrie Comelissen. Zondag: 10.00 Hgm. gest jrd. overl. ouders Josef en Petronella Litjens-Nabuurs; Piet Vullings en echtgen.; Gerard Marcellis. 11.15 Gerard Thyssen. 14.30 Doopviering We plaatsen deze week een foi die in 1923 is gemaakt op 't Mali veld in Den Haag De hepjj Germind de Loyers van Heng Associatie de 'Vooruitgang' Venray-Horst en Sevenum wistl Den Haag het landskampioenschf in de wacht te slepen. Voor de a ciatie en de landbouwers regio een zeer belangrijke beurtenis. Jarenlang had de Hengsten ciatie uitstekende vaderpaarden haar bezit. Zeer bekend was nl. legerldarische hengst Nico van Mi lo. Een goed onderkomen en ve zorging vonden de hengsten in stallen van Hannes Rambags Casten ray. Op de kar op de foto zien we Ran bags met naast hem een,onbekend Limburgse schone. Links van d kampioen zien we Jacob Rambaj en rechts Jacob van Osch. Archieffoto J. v.d Putte Anouk Vullings. 15.00 Doopviering Roy Loonen. Maandag: 19.00 Lsm. Pastoor Jac ques Haenen en overl. lam.; gest. jrd. Hendrik van Soest echtgen. en dochter Lena; Johannes Voermans, en echtgen. Dinsdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Geurts-Reijnders; fam. Claessens- Wismans; Jo Pijpers (vw koersbal- club); Leo Loenen en overl. fam. Woensdag: Opdracht van de H. Maagd Maria in de tempel. 19.00 Lsm. Maria Loonen-Scheffers; overl. fam. Heldens-v.d. Sterren; maandd. Harrie Versteegen. Donderdag: H. Cecilai, maagd en martelares. 19.00 Lsm. overl. fam. Jenniskens-Bouwmans; Wim Manders en Mien Litjens-Lemmen; Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels. Vrijdag: 13.30 Hgm b.g.v. 25-j huw. G. Zegers en M. Erben. 15.00 Huw.mis Guus Reintjes en Jeannet- te Smedts. 19.00 Lsm. Anna en Ger rit Bouten, overl. ouders en overl. fam. Akolieten: Za: 19.00 Anke van Osch en Martine Josten. Zo: 10.00 Erik Litjens, Frank en Paul de Klein; 11.15 Maaike Leijssen en Wendy Thoone. Misdienaars: ma t/m vr: 19.00 Tom Backus en Stijn van Glabbeek. Lektoren: Za: 19.00 Mia Theunis. Zo: Harry Bovée. Gedoopt: Kim Loonen, Gus- senstraat 20; Emma Weijs, Weth. Reintjcsstraat 7; Kevin. Voermans, Vicarieweg 38. Huwelyksafk.: Guus Reintjes en Jeannette Smedts, beiden uit onze parochie (3e roep); Pieter-Jan Ver- heiynen uit onze parochie en Ingrid Hagens uit Wanssum (3e roep); Mar tin Jaspers en Jolanda van Dalen, beiden uit onze parochie (le roep). Rektoraat Heide Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Gertruda v. Meijel-Seijkens (koll.); Jan Droesen. Zondag: 33e Zondag door het jaar. 10.00 Hoogmis voor lev. en overl. fam. Camps-v.d. Pas; Stefanie Coppus-de Groot (koll.); Sjang Jans sen en zoon Jan. Akolieten: Ri chard Janssen. Misdienaars v.d. week: Erwin en Rob. Woensdag: Gedachtenis van de opdracht van de H. Maagd Maria in de tempel. 8.00 H. Mis voor Sjef Willems. Vrijdag: Gedachtenis van de H. Clemens, paus en martelaar. 8.00 H. Mis uit dankbaarheid. Rektoraat Veulen 33e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Hgm. voor Jac. Classens; Marlie Weys; uit dank baarheid. Zondag: 11.00 Hoogmis voor Leen v. Staveren; Gerardus Houben en echtgen.; overl. fam. Timmermans-Jacobs. Maandag: 8.30 H. Mis voor overl. ouders Heldens-Dreissen en zoons.. Dinsdag: 8.30 H. Mis voor Sjeng en Piet Heesen. Woensdag: 8.30 H. Mis voor de parochie. Donderdag: 8.30 H. Mis. Vrijdag: 8.30 H. Mis. 19.00 H. Mis t.e.v. H. Cecilia voor de parochie. Akolieten: Zo: Peter Knapen en Marcel Vermulst. Misdienaars: Ruud Bexkens en Gertjan Holtermans. Parochie Ysselsteyn 33e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 H. van Vegchel- Muijsers en zoon Jan (buurt); jrd. Lamb. Janssen en echtgen. en Piet Janssen; Chr. Gooren-Keysers; D. Kleuskens-Wynen; G. Janssen. Deze viering wordt muzikaal opge luisterd door het Venrays Man nenkoor. Zondag: 9.30 Jrd. M.G. van Dijck- Wismans; Adrianus Jespers. 11.15 P. Potten en overl. fam. Potten- Coopmans; overl. fain. Jansen- Philipsen. Maandag: 19.00 Jrd. ouders Jeurissen-Janssen. Woensdag: 19.00 Fhm. Custers en H. Broeren; Wilh. Bollen en echt gen.; Jacques Claessens en overl. fam.; overl. fam. Bergmans- Janssen. Donderdag: 1^.30 Ledei overl. leden LVB. Deze dienst staat in het teken van de jaarlijkse vie ring van onze Patrones de H. Oda. Vrijdag: 14.00 T.i.v. Zilv. bruidspaar Stevens-Smeets. 19.00 Geen dienst. Misdienaars: Za: 19.00 D. v.d. Burgt en A. Philipsen. Zo: 9.30 J. Jaspers en C. Smits; 11.15 Maij. en I. Potten. Ma en wo: B. Pouwels en T. van Asten. Do: 19.30 D. Wijnands en E. Jenniskens. Vr: 14.00 T. Berkers en S. Slangen. Spreuk van de week: "Roddel blijft de gevaarlijkste luchtveront reiniging" (B.Z.N.) Doopschema: (december) Op de zondagen 2, 16 en 30 kan in onze kerk het H. Doopsel worden toege diend. Maak tijdig een afspraak!. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Voor de intenties reünie fam. Muysers. Misd.: Roel Creemers en Paul Arts. Zondag: 10.00 Maria en Johanna v. Ry'swijck. Misd.: Bas Wilms en Roel Wismans. 11.30 Voor overlede nen. Misd.: Willem Loonen en Rob bert Windsant. Maandag: 8.30 Jgt. Jan Mathijs Michels en Gertrudis Verheyen. Dinsdag: 8.30 Fhm. Janssen- Pubben. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 Ceciliafeest; voor alle koorle den. Misd.-. Karin Duykers en Ellen Poels. Donderdag: 8.30 Gerard van Luy- telaat Vrydag: 15.00 Dankmis Zilv. bruiloft Harrie Jacobs en Frieda Lormans. Kerk poetsen: Mevr. Arts- Lenssen en mevr. Arts-Driessen. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: H. Elisabeth van Hon garije. 19.00 Martinus van Kasteren. Zondag: 33e Zondag door het jaar. Onderwijszondag. 10.00 Fiam. Lenkens. Maandag: H. Mechtildis. 8.30 Bijz. int. (MJ). Dinsdag: 8.30 Fhm. Cornelissen- Hendriks. Woensdag: Opdracht van Maria in de tempel. 19.30 Voor het koor (Ceciliafeest). Donderdag: H. Cecilia. 8.30 Uit dankbaarheid (V.d. Heuvel-Peters). Vrijdag: H. Clemens, paus en martelaar. 8.30 Kerk in Vietnam. Misdienaars: Za: Bart en Claudia. Zo: Janine en Rob. Lektoren: Za: Josien Claessens. Zo: Jan Classens. Een gedachte: God zegt tot de mens 'Ik geef je het leven voor niets anders dan om gelukkig te zijn' (Phil Bosmans). Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor fam. Verstegen-Kuijpers en fam. V.d. Winkel-van Kempen en t.z.i. Zondag: 8.30 II. Mis te Holthees uit dankbaarheid en v.b.i. 10.00 Hoogmis voor overl. ouders Klee- mans; Josephina en Henricus Jans sen; Sjaak Janssen en Johannes v.d. Winkel en t.z.i. Woensdag: 9.30 H. Mis te.v. de H. Jozef en uit dankbaarheid. Vrijdag: 9.30 H. Mis voor al onze overledenen. Protestantse Kerkengemeensehap Venray e.o. Op zondag 18 nov. zal in het IM- BO, Leunseweg 2a te Venray, de heer P. Molenaar uit Geldrop voor gaan in de dienst. Aanvangstijd is. 10.00 uur. Tijdens de dienst is er kinderopvang en wordt er kinder- nevendienst gehouden. Jehovah Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak met als thema Gebeden die door God verhoord worden in de Koninkrijkszaal aan de Henri Du- nantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. de een weet de ander eert wat dei door Koos Swinkels Bij een beet door een grotere hond wordt dat 7 1/2 stuiver. De armen moeten dan 9 dagen bidden ter ere van de Heilige Hubertus. Een maatje drank (waarschijnlijk 20cc) kost 30 stuiver, waarvan ook aan de armen gegeven moet worden om het bidden. Als een dolle hond heeft doorgebe ten, dan wordt de wond als volgt ver zorgd viermaal daags worden op de wond kortgesneden vlierbladeren, wynruit en wat gujeren gelegd, na dat de wond met azijn is uitgewas sen (giyeren is de dialectnaam voor guichelheil). Het oude verband moet steeds worden verbrand en de won de mag alleen maar worden aange raakt, als de hand in een doek gewikkeld is, die ook moet worden verbrand. Een beest wordt hetzelfde verzorgd. Men kan dan ook de drank in de wond druppelen en het dier met water begieten. Als het dier niet binnen 9 dagen genezen is, moet het worden doodgeschoten. De kruiden voor de drank en voor het poeder moeten Wórden geplukt van 8 dagen vóór Sint-Jan (24 juni) tot 8 dagen erna. In september kan het ook nog, maar dan zijn de kruiden moeilijker te vinden en hun werking is minder krachtig. De kruiden zyn: "leygroen (hegge- rank) en kruen canebendick (de bloem van de gezegende distel), wijn ruit, de schutjes van den vlieren- boom jonge scheuten van de gewone vlier), brunne betuni (wel licht betonie), ij sop selfs genaemt la- vie (hysop), jonge peterselie (verse peterselie) van de mier (muur) en aesrut (mogelijk poelruit) De hoeveelheden waren ongeveer gelijk. Alles werd gezuiverd, gewas sen en ontsteeld. Na het uitlekken werd het mengsel op een tafel in de zon gedroogd. Dan werd alles fijn ge hakt en in een vijzel gestampt. Het sap werd uitgeperst in een klein sterk zakje, waarna het nog een keer gehakt en gedroogd werd. Voor de derde keer werd ge droogd, nu in het donker in een af gesloten pot. Het medicijn werd tenslotte in een papieren zak gedaan en in het donker bewaard. Voordat het gebruikt werd, werd het nog eens gestampt en gezeefd. Daarna werd de juiste dosis afgewo gen. Als de 9 kruiden niet alle te vin den waren, mocht men wat meer nemen van de distel, de wijnruir en de vlierscheuten. "Een hond geve men het poeder met boter of vet op een bord, een koe krijgt het in een koolblad, een paard in de keel, een schaap in bolletjes zuurdeeg, een mens in botermelk en een varken kort gebroken. Na bra ken moet het medicijn opnieuw toe gediend worden De uitgeperste drank moest per kan met een pint zure, bij voorkeur witte, azijn worden vermengd. Hy werd bewaard in gesloten flessen en na 4 weken in een glas geschonken. De drank moest helder zijn en naar kruiden ruiken. Als hij stonk of als er een vel op dreef, was hij onbruik baar. Goede drank was 5 tot 6 jaar houdbaar. "Enden dranck is voor die gebeten sijn of slaves slijm of speeksel) onfangen hebben of ayem of die roomen (=melk) van een koij gedroncken die het onder de ley heeft". Of dit probate middel in Veltum ook daadwerkelijk gebruikt werd, is nergens terug te vinden. Daarnaast had ook het Hubertus- brood een preventieve werking. Het werd daarom op veel plaatsen bewaard voor evetuele gevallen. Als men het gegeten had, kon men een dolle hond veijagen met de spreuk" "Ik kwam al over Sint Hubertus zyn graf zonder stok of zonder staf, kwa de hond, sta stille, 't is Sint Huber tus' wille". SINT MAARTEN -11 NOVEMBER. St Martinus van Tours is in de fol klore een belangrijke heilige, omdat zijn feest op veel plaatsen gepaard ging met vreugdevuren. In Casten- ray leeft dit herfstvuur nog in de herinnering. Langs de Maas iq Ven- lo is dat nog veel langer gedaan. Ee kinderoptocht trekt elk jaar in Vei lo in de avonduren. Ook in Veltui wordt zo'n kinderoptocht gehoudei Venray kende tot de jaren zest het gebruik om uit de mangelkeldi een flinke biet te halen en die zo vi mogelijk uit te hollen. Ze werden i uitgesneden, dat er duidelijk een g zicht te zien was, als binnenin eei kaarsje of een zaklamp aangedaai werd. Daarmee zwierven groepje kinderen over de straten. De donke re dagen van het jaar waren al be gonnen en zo mochten ze nog eem een keer laat naar bed. De kinderen werden vroeger ban gehouden om ongelukken te voorko men. Als kind leerde je, dat in di diepe turfgaten watermannen zaten die je naar beneden wilden trekken In de winterdag moest je 's avond maar zoveel mogelijk binnen blij ven, want achter de heg, tussen d( koeien of achter de bomen kon di "boe-kei" boeman) staan, die je ook wel wilde meenemen. Het spel met de uitgeholde mangelen was voor de kleinsten heel spannend en griezelig. ST. CATHARINA - 22 NOVEMBER "Mit Sinte Katrien motte de koe we én de lien". "Sinte Katrien zaek, raegent 't zes waek". iek, as 't raegenljl NOVEMBER. I m houden ee» ST. CECILIA- 22 NOVEMBER. Veel verenigingen maal per jaar hun dag van potverte ren. De kerkkoren doen dat vanouds op 22 november, de fees! dag van St.Cecilia, hun patrones. Iedereen, die op.de een of andere manier iets met de kerk te doen heeft, wordt op die dag getracteerd Veel verenigingen, vooral de zang en muziekverenigingen, hebben dal overgenomen tot de dag van van daag toe. Deze haast vertrouwd ge worden rubriek van Veldeke- Venray, die vanaf januari re-, gelmatig in Peel en Maas is verschenen, zal binnenkort in boekvorm verschijnen. Het boek telt 76 pagina's, is rijkelijk voorzien van vaak unieke foto's en gaat 15,- kosten. Het eerste exemplaar van dit unieke boekwerk over de Venrayse volkscultuur zal rond 20 november aanstaan de uitgereikt worden. Daarna is het verkrijgbaar bij: Boekhandel v.d. Munck* hof, Grotestraat Venray; Credit Lyonnais Bank, 1 Patersstraat Venray Rabobank, Merseloseweg Venray Bovendien vóór de feestda gen by Maja Kateman-van Opbergen, Deurneseweg 37. tel. 83286 en Ad van Zwol, Try nesstraat 15, Leunen, tel. 85011. Waneer u het boek thuis bezorgd wilt hebben is dat mogelijk. De verzend-/bezorg- kosten bedragen 5,- extra.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 20