De Vorstenraad bestaat 2x11 jaar Kopen? Kom rechtstreeks naar de Rabobank 8.20/0 KAPPEN MET KAPPEN PEEL EN MAAS Kunst in de winkel Callanetics Gimsel steunt Novib-aktie 'Kappen met Kappen' Bruno Lucassen nieuwe Deken Aid Prinse Kompeneej 55 in beweging PEEL EN MAAS Rabobank Starthypotheek: voordelig begin van de beste hypotheek Extra lage rente vanaf Rabobank Q Meer bank voor je geldA A PEEL EN MAAS Donderdag 1 november Pagina 5 KOOP EEN AKTIEBOOMPJE! Een gezamenlijke aktie van NOVib Verswinke! voor gezonde voeding Patersstraat 4 Ven ray 'n abonnement waard Het komt steeds vaker voor dat winkeliers hun etalage opsieren met kunstvoorwerpen, om zo de aandacht van het publiek te trek ken. Dat deed deze week ook de nieuwe leder-schoenen zaak Ca- pretto aan de Grote Markt Schilde ryen van Franca Roess Muller- Jabusch uit Oisterwijk, spelen in op de geëtaleerde schoenen en vormt met die schoenen een twee eenheid. Capretto is nieuw op de Grote Markt en gevestigd, in het pand waar voorheen Top One lederwaren zat. Capretto voert naast lederwaren hoofdzakelijkleren modische schoenen in de allernieuwste kleuren. Uniek bij Capretto zijn de specia le 'denk'kaartjes. Als een klant in de winkel is geweest en hij of zij heeft geen definitieve keus kunnen maken, dan krijgt hij of zij een kaartje mee met daarop alle gege vens over de schoenen die zijn of haar interesse hadden. Besluit de klant die schoenen alsnog te ko pen, dan kan hij of zij met dat kaartje terugkeren naar de winkel, waar men dan heel eenvoudig kan Er is de laatste maapden erg veel vraag naar Callanetics in Ven ray. Callanetics is een systeem van oefe ningen waarby speciaal dié plaat sen waar veel mannen en vrouwen last krijgen van vetafzettiug en ver slapte spieren, onder handen geno men worden. Het zijn uitgekiende oefeningen, verzameld door Callan Pickney, die erg vaak herhaald moeten worden. Voor degenen, die bij Bodywork gy- men zullen sommige oefeningen niet zo nieuw zyn. Ine Clarke van Bodywork gaat nl. jaarlijks naar Engeland om nieuwe ontwikkelin gen op het gebied van gym en dans te leren. Geselekteerde oefeningen van het Callanetics systeem past zy al twee jaar toe in haar lessen. Om aan de vraag naar enkel en a leen Callanetics tegemoet te komen houdt Ine Clarke een inloopuur op woensdag 7 november a.s. om 10.30 uur in haar zaal aan de Leunseweg (IMBO, ingang fietsenstalling) te Venray. Ine Clarke zal dan meer ver tellen over Callanetics en het ver schil met andere vormen van gymnastiek. Ook zal er de gelegen heid zijn om daadwerkelijk de oefe ningen uit te proberen. Iedereen die geïnteresseerd is of vragen heeft is welkom. Neem ge makkelijke kleding mee, van alleen kijken krygt u geen goede indruk of dit de methode voor zal zijn. HELP DE BEWONERS VAN HET TROPISCH REGENWOUD Elke dag worden duizenden bomen gekapt voor de handel in tropisch hardhout. De bewoners van Noord-Borneo zien hun wereld snel verdwijnen. Steun de Dayaks in de strijd voor het behoud van hun leefmilieu. En het onze. Maandag 22 oktober start de Novib-aktie 'Kappen met Kappen' in de 33 Gimsel-vestigingen in Ne derland. De aktie loopt tot en met zaterdag 17 november. Doel is het bijeenbrengen van geld om de Day aks, de inwoners van Sarawak (Noord-Borneo, Maleisië) te steunen in hun verzet tegen de kap van het tropisch regenwoud. Aktie in Gimsel-winkels Onder het motto 'Steun de bewo ners van het tropisch regenwoud- Koop een aktieboompje!' worden in de Gimsel-winkels ambachtelijk ge maakte aktieboompjes verkocht. De boompjes kosten ƒ2,50 per stuk. Van elk verkocht boompje komt ƒ2,- Via de Novib ten goede van de Day aks. Gimsel hoopt uit naam van de klanten minimaal ƒ25.000,- te kun nen overdragen. Houtkap bedreigt bewoners regenwoud In het tropisch regenwoud wor den dagelijks duizenden bomen ge kapt voor de handel in hardhout. Als gevolg daarvan verdwy nt het re genwoud op aarde met een snelheid van 20 miljoen hectare per jaar. Het regenwourdgebied Sarawak op Noord-Borneo zal over 40 jaar een kale vlakte zijn. De toekomst van de Dayaks, de oorspronkelijke bewo ners, is door de houtkap direkt in gevaar. Ecologisch evenwicht Maar ook de toekomst van de we reld wordt door de houtkap be dreigd. Het ecologisch evenwicht op aarde raakt kompleet verstoord als de regenwouden de groene lon gen van de aarde verdwynen. Gimsel vindt het belangryk deze aktie voor het behoud van het re genwoud te steunen, omdat het gaat om het verantwoord omgaan met de natuur. Gimsel streeft zelf een verantwoorde vorm van landbouw na door de verkoop van natuurvoe- ding, produkten uit de biologisch- dynamische landbouw, waarin niet gewerkt wordt met gif en kunst mest Blokkades De Dayaks hebben steun nodig in hun stryd voor het behoud van hun leefmilieu, het regenwoud. Eeuwen lang leefden ze in harmonie met het woud, dat voorzag in hun be hoeftes aan voedsel, bouwmateria len en medicynen. Door de komst van de houthandelaren moesten ze zich steeds verder terugtrekken, tot ze in 1987 niet meer verder terug konden... Petities en protesten by de Maleise regering hielpen niets. Daarom blokkeerden de Dayaks de uitvoerwegen van het hout. De blokkades werden met geweld ont ruimt en verboden verklaard. Maar de Dayaks vechten door. Steun aan Dayaks De Dayaks van Noord-Borneo vechten tegen de vernietiging van het tropisch regenwoud. Het is een strijd voor het behoud van hun leef milieu, maar die strijd gaat de hele wereld aan. Het regenwoud is le vensbelang voor het ecologisch evenwicht op aarde. Novib en Gim sel hopen dat de aktie 'Kappen met Kappen' de Dayaks morele en finan ciële steun kan bieden. Feest bij Rank Xerox. Naast het 25-jarig bestaan dat in november wordt gevierd, vond in oktober, in het Europees Logistiek Centrum van Rank Xe rox een bijzondere gebeurtenis plaats. Vanuit dit centrum werd in nog geen jaar de miljoenste order'uitgeleverd. Hiervoor was speciaal uit Enge land dhr. A. Vickery, overgekomen. Hij is de direlcteur van Rank Xerox Lo gistics Operations. Persoonlijk haalde hij de miljoenste order uit de stelling, verpakte deze en overhandigde die vervolgens aan dhr. Hobus, manager Non Equipment Operations op de Venrayse vestiging. Het ELC is het wereldunjde distributiecentrum van Rank Xerox. Naast komplete machines ivorden ook alle onderdelen vanuit dit centrum naar klanten of servicemonteurs geleverd. Bij Rank Xerox is men momenteel be zig om die aanvoerlijnen naar klanten en monteurs zo kort mogelijk te houden. In de toekomst zullen alle goederen direkt aan de klant of mon teur worden aangeleverd. Dit inkorten van de aanvoerlijnen heeft ertoe ge leid dat het aantal uitgeleverde goederen sinds 1985 gestegen is van 500.000 per jaar tot ruim een miljoen. Verwacht ivordt dat het aa ntal uit te leveren goederen de komende vijfjaar uit zal groeien tot 2.000.000. Op de foto links dhr. Hobus die van dhr. Vicltery de miljoenste uit te leveren order in ontvangst neemt. (Foto-. Foto Achten Venray) Begin oktober heeft bakker Vasse in het Veltumse winkelcentrum zijn bak kerij overgedaan aan bakker Cuijpers. Dhr. en mevr. Cuijpers zijn afkom stig uit Afferden alwaar zij eveneens een zaak hebben. Ter gelegenheid van deze overname heeft bakker Cuijpers een kleur- wedstrijd georganiseerd voor de allerkleinste klantjes. Met sukses, want veel tekeningen werden ingeleverd. Op woensdagmiddag 24 oktober was het zover en konden de prijzen wor den uitgereikt aan de winnaars van deze wedstrijd. Dat waren, in de leef tijd Urn 3 jaar: Guus Gielens; 4-5 jaar: Theo Lankveld; 6-7 jaar: Stefan de Vries; 8-10 jaar: Laura en Karen Peters-, 10 jaar en ouder-. Jamila Chejri, Het werk in het Venrayse centrum verandert ook het gezicht van de Merse- loseweg. Vorige week kon u lezen over luxe appartementen op de hoek van de Kmitweg. Schuin daartegenover, tegen de schouwburg aan, heeft de wo ningbouwvereniging een appartementengebouw laten realiseren. Onder die appartementen is sinds vorige week een nieuwe slijterij geopend: Les Caves - Venrays wijnhuis. Eigenaar van deze zaak is dhr. Joost Wilders uit Blerick. Hij heeft in die plaats eveneens een slijterij. Dhr. Wilders is dus geen onbekende in het vak. Hij wil zijn ervaring nu ook in Venray beproeven. In een groot ivinkél- pand (600 m2 waarvan 450 m2 winkelvloer) voert hij een ruim assorti ment aan dmnken. Vooral het assortiment wijnen is enorm-, van Argentijnse wijn tot Bulgaarse wijn. Zeer bijzonder is de huiswijn van Les Caves, die door dhr. Wilders zelf in Frankrijk wordt gehaald. 'Het is een wijn van hoge kwaliteit', aldus dhr. Wilders. Verder komt men in deze winkel alles tegen wat met drank te maken heeft zoals binnen- en buitenlands gedistilleerd, likeuren, bier maar ook natuurlijk frisdranken. In deze tijd van het jaar kan men er ook voor kerstpakketten terecht Overloon is sinds kort een doe-het-zelf zaak rijkerAan de Oploseweg is sind 18 oktober de Plus Klus zaak Hega Overloon geopend. Een doe-het-zelf zaak met een vloeroppervlak van maar liefst 600 m2 ivaar u terecht kunt voor gereedschap, verf en behang, alle soorten hout en een ruime sortering doe-het-zelf benodigdheden. Ook zijn er Icomplete deuren, schuifdeursyste men, kasten en sanitair te verkrijgen. De officiële ope ning van deze zaak, die gerund wordt door Frank van Gaal en Alice Henekens, vond op 18 oktober plaats. Loco-burgemeester Ronnes van Vierlvngsbeek verrichtte deze opening door een houten plank door te zagen. dorp een persoon werd aangewezen die als kontaktpersoon zou ftinge- ren tussen de kerkdorpen en de Venrayse optochtcommissie. Men kon deze personen zien als toege voegde leden van de optochtcom missie. Dit besluit had inderdaad sukses. De leden van de Vorstenraad wer den nu zelf met de organisatorische problemen van de optocht gekon- fronteerd en ervoeren nu zelf de problemen aan den ïyve. NIEUWE LEDEN By de oprichting van de Vorsten raad in 1968, waren er acht Venray se vastelaovesverenigingen die in de Vorstenraad zitting namen: De Spurriemökke uit Oirlo, de Karklin- gels uit Oostrum, de Schanseknup pels uit Casten ray. de Knöllekes uit Leunen, de Piëlreuze uit Ysselsteyn. de Merselose Zagewetters, 't Dartele Veule uit Veulen en de Venrayse Piëlhaas. In de loop der jaren is er wel be langstelling geweest vanuit de an dere vastelaovesverenigingen in Venray. Zo werd in maart 1974 ge memoreerd dat vanuit Smakt inte resse zou zyn voor de Vorstenraad. Besloten werd om Smakt uit te no digen voor de vergadering van 7 ok tober 1974. Er kwam echter geen afvaardiging vanuit Smakt opdagen. Het meest spraakmakend was wel het verzoek van de Carnavalsvereni ging De Kwakers uit de wyk Bruk- ske. In deze toen nog jonge wyk was een eigen carnavalsvereniging opgericht, die, met name door de rasechte Venrayers, met een scheef oog werd aangekeken. Vanuit de Vorstenraad werd besloten om de Kwakers aspirant-lid te maken voor een periode van een jaar, waarby men gerechtigd was om de vergade ringen by te wonen. Daarna volgde de diskussie of de Kwakers een volwaardig lid mocht worden. By de Piëlhaas was men hierop tegen. Volgens deze vereni ging was de tyd hier nog niet ryp voor. De Piëlhaas werd hierin gesteund door de meeste andere leden. Besloten werd om het aspirant-lidmaatschap te verlengen met een jaar. Er bleef een gespan nen verhouding bestaan tussen de Piëlhaas en de Kwakers. Uiteinde- lyk loste deze kwestie zich eind 1978, begin 1979 vanzelf op. De car-j navalsaktiviteiten in het Brukske waren stilgelegd en de aanvraag tot lidmaatschap van de Kwakers werd ingetrokken... In 1979 kwam ook vanuit Vrede- peel een aanvraag binnen vöör het lidmaatschap. De Kluutetrappers uit die plaats kregen eveneens het aspirant-lidmaatschap aangeboden waarna deze vereniging zonder pro blemen kon toetreden. Hetzelfdt geldt voor de Hetsbuule Zy kregen in 1980 het aspirant lidmaatschap aangeboden. De Heid se vastelaovesvierders haakten al! omdat ze zich als vereniging te klein vonden en dat er te veel ver plichtingen zouden zijn. Inmiddels is de interesse vanuit Heide weer aangewakkerd en zal de Vorsten raad waarschijnlijk haar tiende lid kunnen verwelkomen. Volgende week gaan we wat die per in op het Vorstenraadsbal, waar de vastelaovesverenigingen tydens een gezellig samenzyn de nodige lol trappen... Op zaterdag 27 oktober jl. opende de Aid Prinse Kompeneej hun vastelaoves-seizoen met het tradi tionele Hazediner. Tijdens deze feestelyke byeenkomst werden en kele bestuurswyzigingen officieel bekend gemaakt. Oud-kanselier Frans van Opber gen droeg de voorzittershamer over an de nieuwe kanselier Paul Rippe. Oud-deken Joos Truijen droeg het dekenschap over aan de nieuwe de ken Bruno Lucassen. door hem de ambtsketen om te hangen. Deken Bruno I ging in zyn maiden speech in op de karrière van zyn voorganger. Joos Truyen: Van Prins Carnaval, via deken van de Kompeneej naar wethouder, dus hem (Brurio) staat nog van alles te wachten. Met de winter voor de deur is wat extra beweging heel goed voor u. In kombinatie met muziek zou dat dansles voor ouderen kunnen zyn. Op dinsdagmiddag 13 november a.s. starten wy weer een danskur- sus van 10 lessen, kosten zyn ƒ40,- per persoon. Tijdens deze lessen leert u quickstep (of foxtrot). Engel se wals, tango en cha-cha. .Aanvang 1530 uur. Er is de mogelykheid dat 2 dames samen dansen, doordat 1 ian pernjanent de heren rol danst Heeft u interesse. Schryf dan in! telefonisch dagelijks te bereiken: >4780-10500. 'n abonnement waard Begin november, als het tegen de elfde van de elfde loopt, begint by veel mensen het vastelaovesbloed weer te kriebelen. De meeste carna valsverenigingen organiseren op, of na deze dag wel iets om het nieuwe carnavalsseizoen te starten. Tradi tiegetrouw komen vlak daarna de Venrayse vastelaovesverenigingen by een om gezamenlijk de cama- valssfeer weer op te pakken. Dit ge beurt tijdens het Vorstenraadsbal, dat elk jaar door een andere vereni ging wordt georganiseerd. Het Vorstenraadsbal vloeit voort uit de Vorstenraad. Dit is een samenwer kingsverband van byna alle Venray se carnavalsverenigingen. Diezelfde Vorstenraad bestaat dit jaar 2x11 jaar. Reden voor een groots feest op zaterdag 17 november a.s. in de schouwburg van Venray. Reden voor Peel en Maas om eens terug te blikken in de historie van de Vorstenraad. Deze week en de ko mende twee weken kunt u alles le zen over het wel en wee van de Venrayse Vorstenraad. OPRICHTING Voor de oprichting van de Vorstenraad gaan we terug naar 1967. Op 29 december van dat jaar vond in café Linskens te Oirlo een vergadering plaats waarby afgevaar digden van acht vastelaovesvereni gingen aanwezig waren. Op initia tief van de Oirlose Spurriemökke werden die avond verschillende punten besproken die moesten lei den tot een versteviging van de on derlinge samenwerking en het zeker stellen van de financiële positie van de verenigingen. Uit gangspunt hierby was dat alle ver enigingen aan elkaar gelyk waren en dat de eigen identiteit van elke vereniging bewaard zou blyven. Met betrekking tot de laatste twee punten waren de betrokkenen het snel eens. Ook over de onderlinge samenwerking vond positief over leg plaats. Zo vond men deelname vanuit de kerkdorpen aan de op tocht in Venray van streekbelang. Verder werd een onderlinge uitwis seling of bezoek toegejuicht Dit zou de samenwerking zeker ten goede komen. Het idee van onderlinge uitwisseling leidde uiteindelijk tot het eerste Vorstenraadsbal op 30 november 1969 te Venray. Financieel zat het allemaal wat moeilyker. De meeste verenigingen zaten krap bij kas en waren afhan kelijk van de 'kwartjesregeling'. In die tyd moesten de kasteleins, als er een bal gehouden werd, over de entreegelden 'vermakelykheidsbe- lasting' betalen. Een kwartje van die entreegelden was echter be lastingvrij, maar wel bestemd voor de carnavalsverenigingen. De fi nanciële afwikkeling hiervan ge beurde via de gemeente en de Piëlhaas. De verenigingen hadden deze kwartjes hard nodig, zo bleek uit de vergadering. Met name de deelname aan de optocht kostte de kerkdorpen veel geld. Een voorstel om een dubbeltje van dit kwartje aan de Piëlhaas te geven kreeg daar om ook nauwelyks steun. Konklusie van deze byeenkomst was dat het niet alleen menselyk. maar dringend noodzakeiyk was om een 'regelingscommissie' in het leven te roepen. In deze commissie zouden van iedere carnavalsvereni ging twee bestuursleden zitting moeten hebben, waaruit een voor zitter en sekretaris werden gekozen. Dit leidde tot een tweede vergade ring op 22 januari 1968 in zaal Mar tens te Leunen. Tydens deze vergadering werd de Vorstenraad daadwerkelyk opgericht. Uit hun midden werden de heren J. Ruyten en W. van den Munckhof gekozen als voorzitter en sekretaris. In 1973 werden die taken overgenomen door de heren H. Thomassen en A. Hoogeveen. die dit tot op de dag van vandaag nog doen. VERGADEREN De Vorstenraad vergaderde drie tot vier maal per jaar (nu nog trou wens). Allerlei onderwerpen die met de Vastelaovend te maken heb ben kwamen hierby aan de orde. Opvallend was dat de voorzitter, dhr. Ruyten, die vergaderingen vaak niet kon by wonen wegens an dere sociale verplichtingen. Een van de zaken die door de Vorstenraad werd geregeld is het opstellen van de danskalender. Elk jaar werd een lyst samengesteld met daarop de carnavalsbals. Zo werd voorkomen dat men in el- kaars vaarwater terecht kwam bij de organisatie van die bals. Die danskalender werd vervolgens door de gemeente goedgekeurd. Re gelmatig kwam vanuit de verenigin gen de klacht dat de vergunningen van de gemeente te laat binnen kwamen. In de vergaderingen ging het er veelal gemoedelijk aan toe. Zo kan men in het verslag van de vergade ring van 12 oktober 1970 lezen dat voorzitter Ruyten die 'geanimeerde' vergadering afsloot. OPTOCHT Als er sprake was van kritiek dan kwam die vaak van de kerkdorpen en was die gericht tegen'de Piël haas. Met name de optocht moest het regelmatig ontgelden. Zo was er in 1969 kritiek op het feit dat reeds zondags werd besloten om de op tocht 's maandags, wegens hevige sneeuwval, niet door te laten gaan. Ook het feit dat die optocht reeds de zondag daarop, en niet met half vasten werd gehouden, werd bekri tiseerd. Voorts kreeg de optocht commissie te horen dat te streng werd opgetreden terwyl in andere gevallen (b.v. alkoholgebruik in de optocht door de APK) niet werd op getreden. Ook de uitreiking van herinneringsplaquettes van de op tocht duurden vaak te lang, soms zelfs maanden... Daarom werd binnen de Vorsten raad besloten dat vanuit elk kerk effectieve rente 8.6% Ga dus verder met de Rabobank en laat üw voordeel berekenen. Dit is een initiatief van de gezamei(jke Rabobanken: Broekhuizenvorst. Leunen. Meerio. Merselo. Oirlo. Ooslnun. Swolgen. Venray. Wanssum-BliUerswyek en Ysselsteyn.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5