BINATIE Overschotbedrijven bundelen zich om mestprobleem aan te pakken 6 VOOR DETAIL Suksesvolle semi-interland handboogschieten Tentoonstelling 'Speelgoed zonder grenzen' Boschveldcollege naar 'Mauthausen' Oneigenlijk gebruik Orchideeënshow D'n Hof Overloon Geslaagd D» Ie-delige combinatie -i' w\N OÖRSCHOT MODE Venray's Mannenkoor op concertreis naar Budapest Wat is het gastouderprojekt? Snel sukses Antiekbeurs in schouwburg Alweer extra voorstelling in streekschouwburg PEEL EN MAAS Donderdag 11 oktober - Pagina 5 Onlangs is in Noord-Limburg de CAROM opgericht. CAROM staat voor Coöperatieve Afzet Regeling Organische Mest CAROM heeft als doel het bundelen van de over schotbedrijven om oplossingen voor het mestprobleem aan te dra gen. Deze organisatie richt zich hierbij vooral op de afzet van var- kensdrij finest. Voorzitter van de CAROM is oud-wethouder Claes- sens. die in april, bij zyn afscheid al aankondigde dat hij, figuurlijk, in de mest zou duiken. MESTPROBLEEM De gemeente Ven ray heeft de twij felachtige eer om de grootste mest overschotgemeente van Limburg te zyn. De jaarlijkse mestproduktie is hier ruim 800.000 ton, waarvan by- na 450.000 ton overschot is. Wim Claessens is zich al langer bewust van dit probleem. Al in de zeventiger jaren maakte hij zich zorgen over de groeiende mestpro duktie. Hij vindt hot jammer dat pas de laatste jaren de ernst van het probleem by de boeren èn bij de burgers is doorgedrongen. De problemen die mest met zich meebrengt zijn in het kort: ammonjak-emissie in de lucht (ver zuring) en verontreiniging van het grondwater door fosfaten in de mest die over het land wordt uit- De boeren zijn zich er nu terdege van bewust dat deze problematiek aangepakt moet worden. Zo is men al enkele jaren bezig met de verbe tering van het veevoer en de distri butie van mest naar gebieden waar mest tekort is. Hiermee zyn al goe de resultaten bereikt. Een andere wyze om het mestprobleem aan te pakken, mestverwerking, komt echter maar moeizaam van de grond. Het Landbouwschap heeft hier voor nu een plan ontwikkeld dat ook in politiek Den Haag goed is ontvangen. De kern van dat plan is dat veehouders in overechotgebie- den samen de bouw van verwer kingsfabrieken betalen en ook tekorten in de exploitatie aanvul len. Het gaat hier alleen om de be- dry ven die per jaar meer dan 125 kilo fosfaat per hectare produceren (de zg. overschotbedrijven). Het plan van het Landbouwschap is erop gebaseerd dat de overschot bedrijven een bestemmingsheffing betalen naast de al bestaande over schotheffing. Verder sluiten de veehouders tegen betaling leve- ringskontrakten af met de regiona le mestbank of met paitikuliere initiatiefnemers waardoor hij het recht èn de plicht heeft om minstens tien jaar een bepaalde hoeveelheid mest te leveren. Verder zal de veehouder een bepaald be drag per geleverde ton mest moeten gaan betalen. Met de gelden die de veehouders betalen worden mestverwerkingsfa brieken meegefinancierd. De mestbank bepaalt vervolgens wat er met de geleverde mest ge beurt: naar een verwerkingsfabriek of naar akkerbouwers in tekortge- bieden. Dit plan moet er toe leiden dat in 1992 ongeveer 2,25 miljoen ton mest in fabrieken wordt verwerkt. Dit is een aanzet tot de 6 miljoen ton mest, die het kabinet in 1995 verwerkt wil zien worden. CAROM CAROM past in dit verhaal als een belangenbehartiger van de vlees varkenshouders. Het wil voor de overschotbedrijven oplossingen aandragen voor het mestprobleem. 'We willen' dit doen door voorlich ting op bedrijfsniveau, en zorg te dragen voor de mestdistibutie mid dels afzetkontrakten naar o.a. te- kortgebieden', licht Wim Claessens de doelstelling van CAROM toe. 'Ver der willen we initiatieven om tot verwerking te komen ondersteu nen öf zelf ter hand nemen. Hierbij hoort ook dat we er voor zorgen dat mestverwerkingsfabrieken op een konstante aanvoer van mest kun nen rekenen'. Volgens Claessens zal binnenkort de mestproducent op papier aan moeten kunnen tonen waar hij met zijn mest blijft. 'Ook hier wil CA ROM een rol gaan spelen door deze zaken voor de agrariër kontraktu- eel te regelen zodat hij bij kontrole ook daadwerkelijk aan kan tonen wat er met zijn mest is gebeurd'. Verder zal CAROM namens de vleesvarkenshouders plaats nemen in diverse overlegorganen zoals het Mestplatform Limburg en een in de toekomst te vormen Mestbank Zuid Nederland. Verder zal CAROM ook samen gaan werken met andere be langenorganisaties zoals CUVAK (voor zeugen- en kalverenhouders) en COBRAM (pluimveehouderij). WERVING Vleesvarkenshouders kunnen zich bij CAROM aanmelden als lid. Hierover volgen binnenkort enkele publikaties terwijl de vleesvarkens- houders een mailing ontvangen over het hoe, wat en waarom van CAROM. Door lid te worden kunnen de vleesvarkenshouders gezamen lijk de schouders onder het mest overschotprobleem zetten. Een probleem wat hen allen na aan het hart ligt en dat volgens Claessens zeker hier in Noord-Limburg opge lost moet worden. Jerusalem viert feest Het is 75 jaar geleden, dat begonnen werd met 'on derwijs voor katholieke meisjes van de gegoede stand', zoals zuster Maria- Teresia afgelopen zaterdag vertelde in haar toespraak. Vlak daarvoor had zij, middels het doorknippen van een lint, de nieuwbouw van Jerusalem officieel geopend. Een openingshandeling die niet vlekkeloos verliep. Het was de bedoeling dat een tros ballonnen de lucht in zou gaan. Door het ge wicht vcun de staart bleven de ballonnen vlak boven de grond z weven. Toen ook de staart verwijderd was, zochten de ballonnen eindelijk het luchtruim. Het nieuwe gebouw, dat toch wel afsteekt tegen de oude schoolgebouwen, heeft de toepasselijke naam 'Contrast' gekregen. Tijdens de receptie werd het schoolbestuur gefeliciteerd met dit nieuwe gebouw èn met het 75-jarig jubileum. Zo bood dhr. Den Brok, namens de o ud-leraren een stenen kunst werk aan met daarop het Jerusalem-vignet. Namens de ouderraad bood mevr. Beaujean een kunstwerk aan. Dit zal door de Venrayse kunstenaar Joop Wismans worden vervaardigd. Het is de bedoeling dat dit kunstwerk een mooi plekje in de hal van de nieuwbouw zal krijgen. Zuster Maria-Teresia is overigens een van de bijna 2000 oud-leerlingen die afgelopen zaterdag terugkeerden naar hun oude school. Hiermee wer den de verwachtingen, die de organisatie daar van te voren van had, ruimschoots overtroffen. De reünie mag zonder meer geslaagd worden ge noemd en vele oude banden werden op die dag opnieuw aangehaald. De rest van deze week is het ook nog feest op Jerusalem. Zo zullen de leer lingen zich inspannen om geld bijeen te kijgen voor een gezoruiheidscen- trum in Chili. De opbrengst van deze akties zullen ivij binnenkort kunnen melden. De Commissie Jeugdvoorlichting van de Stichting 'Samenwerkend Verzet 1940-1945' organiseert in de herfstvakantie een reis naar het voormalige concentratiekamp Mauthausen bij Linz in Oosten ryk. Deelnemers zyn mensen uit het or ganiserend comité, ex-politieke gevangenen, verzetsmensen en leerlingen en docenten van ver schillende scholen in Nederland. Doel van de reis is het doorgeven van ervaringen van mensen die in concentratiekampen hebben geze ten en het hebben overleefd, aan de jongere generatie van nu. Van het Boschveldcollege nemen vier leerlingen en twee docenten deel aan deze reis. SNELHEIDSKONTROLES Maandag werden weer op diverse plaatsen snelheidskontroles ge houden. Van 730 tot 8.45 uur Henri Du- nantstaat: 34 bestuurders reden te snel terwijl de Gatsometer op 71 km was gesteld. De hoogste snel heid hier was 97 km/uur. Van 9.45 tot 10.30 uur Hoofd straat Oirlo: 34 bestuurders te snel gemeten boven de 61 km en de hoogste snelheid was hier 80 km. Van 11.15 tot 12.05 uur Groot- dorp Merselo: 7 bestuurders te snel, hoogste snelheid 72 km. Van 12.15 tot 12.30 uur Merse- loseweg tegenover het ziekenhuis: 6 bestuurders te snel, hoogste snel heid 73 km. Van 14.00 tot 15.00 uur weer de Hoofdstraat te Oirlo: 20 bestuur ders te snel en de hoogste snelheid bedroeg hier 81 kmAiur. Steeds meer konstateren mede werkers van de gemeente, maar ook raads- en commissieleden, dat de info-borden van de gemeente, on eigenlijk gebruikt worden. De info borden, waarin zich een platte grond van de gemeente Ven ray be vindt, staan óp alle invalswegen van Venray en de invalswegen van de di verse wijken. Steeds vaker wordt echter aan de achterzyde van deze borden reklamemateriaal geplakt, zonder dat de gemeente daarvoor roestemming heeft gegeven. Dhr. Broeksteeg vari—het CDA maakte daar afgelopen donderdag, tijdens de commissievergadering openbare werken melding van. Hij was van mening dat hiertegen opgetreden moet worden. Wethouder Truijen liet weten dat hij deze signalen ook al had ontvan gen. 'De gemeente zal het niet nala ten om hier tegen op te treden', liet hij weten. Moeilijk zal dat niet zijn. Men kan immers heel gemakkelijk lezen wie het reklamemateriaal op de info-borden heeft geplakt. De Botanische Tuin D'n Hof Over loon, organiseert een orchiedeeën- show op zaterdag en zondag 13 en 14 oktober in samenwerking met de midden- en noord-limburgse Or- chideeënverenging en kring Eind hoven. De kas van 8 bij 13 meter wordt geheel ingericht met in Ne derland gekweekte orchideeën. De ze deelnemende verenigingen zijn reeds maanden doende de mooiste planten uit hun kollektie tydig voor de show in bloei te krijgen. De groeiomstandigheden variëren van een tropisch warm klimaat tot de koude noordelijke streken. Het kweken en/of verzorgen van orchideeën is een hobby geworden van' enkele duizenden liefhebbers, waarvan velen verenigd zijn in de Nederlandse Orchideeënvereni- ging. Maar voor de liefhebbers die niet aangesloten zijn is bij deze ge legenheid veel informatie te kry- gen. Tijdens deze show zullen leden van de Orchideeënvereniging voor lichting geven over de kweek, lucht vochtigheid, bemesting, ongedierte en groeiomstandigheden. Aan de hand van deze informatie, en de groeiomstandigheden op uw ven sterbank kennende, kunt u zelf be oordelen of de plant al of niet geschikt is voor uw vensterbank. Ook is er een stand waar u orchi- deeënplanten en boeken kunt ko pen. Tévens is er een videofilm te zien over orchideeën in de bij enstand waar je eens rustig van kunt genieten. De openingstijden van D'n Hof, Stevensbeekseweg 19 zyn van 10.00 tot 17.00 uur. Aan de Katholieke Universiteit te Nymegen slaagde op 2 oktober voor het doctoraal examen psychologie Dirk van Dierendonck. Aan de Hogeschool Holland te Diemen slaagde Marion Claessens voor de studierichting hoger be roepsonderwijs in de vakken ge schiedenis. kunst, cultuur, educatie en theologie. modern, gestept jasje in Hermès-dessin. Grotestraat 73. Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Na het zeer suksesvolle optreden tijdens 't Zuid Nederlands Mannen- korenfestival in Meyel waarbij 't Venray's Mannenkoor werd uitge roepen tot beste koor van het festi val, staat er weer een nieuwe krachtproef te wachten, nl. de 5-daagse concertreis dit weekend naar Budapest. Op vrijdag 12 okto ber vertrekt het 160 man sterke gezelschap met 4 bussen naar Hon garije, in gezelschap van de be schermheer van het koor burge meester H.J.M Defesche en echt genote. Diverse concerten staan er voor dirigent Pierre Gerits en zijn koor op het programma, nl. een optre den op het schiereiland Tihany in de abdijkerk; een avondconcert met het gastkoor uit Thpalco; een concert en H. Mis in de Steplians Basiliek en als hoogtepunt een groot concert in de beroemde con certzaal Redout in Budapest. Bij dit optreden wordt het koor begeleid door enkele bekende Hongaarse so listen, en het aldaar zeer bekende Budapester Studentenchor zal me de deze avond muzikaal opluis teren. Naast dit vocale programma is er ook veel tijd ingeruimd voor diver se excursies waaronder Tïipelea Thi- hani en de bronnenplaats Heviz. In Budapest zal worden bezocht 04, Fi- scherbastion. Parlementsgebouw, Heldenplein en vele andere be zienswaardigheden in deze mooie stad. De overnachtingen vinden plaats in een mooi hotel aan het Ba- latonmeer. Donderdagmorgen hoopt men weer gezond en wel in Venray te arriveren. Dit is een projekt, dat kontakten tot stand brengt tussen mensen die opvang voor hun kinderen zoeken en mensen die deze opvang willen bieden. Iedereen die volwassen is, al dan niet met eigen kinderen, die er ple zier in heeft de zorg voor een kind van een ander op zich te nemen, kan zich bij ons opgeven als gastouder. De opvang vindt plaats bij de gastouder thuis. De tyden van op vang kunnen variëren, b.v. enkele uren per dag tot hele dagen. Gast oudere kunnen zelf aangeven voor hoeveel uren per week zy zich be schikbaar willen stellen. Het gastouderprojekt richt zich op kinderen van 0-12 jaar. Iedereen die opvang zoekt voor zyn/haar kinderen, kan zich bij ons aanmelden als vraagouder. Onze gastoudere ontvangen een opvangvergoeding per uur. Voor meer informatie: Kinderdag verblijf 'Duimelot', Beukenlaan 6. 5802 CK Venray, tel. 04780-87110. VANDALISME AAN SCHOOL Weer werd er vandalisme ge pleegd by de basisschool 'De Foeke- pot' in het Brukske. Nu bleek het hekwerk tussen twee leslokalen vernield te zyn. Hoe groot de scha de is kon niet worden mede gedeeld. De afgelopen zondag gehouden handboog semi-interland tussen Bel gisch Limburg en Nederlands Limburg, georganiseerd door hand boogsportvereniging Diana, is zeer suksesvol verlopen. De 'organiserende vereniging kreeg zeer veel lof over hét .verloop van de wedstrijd, die gehou den werd in Garage Van Haren. Nadat burgemeester Defesche het openingsschot gelost had werden de wedstrijden begonnen. Er ontspon zich een zeer spannende strijd, met na me tussen de Belgische en Nederlandse heren, die door de Belgen nipt, met slechts 1 punt verschil werd gewonnen. Bij de dames waren de Neder landse dames beter. Met 59 punten verschil wonnen de dames overduide lijk. Ook bij de jeugd gingen de Nederlanders met de winst strijken. Met een verschil van slechts 7 punten werd er van de Belgische jeugd ge wonnen. Na de ploegenwedstrijd werd er nog een individuele wedstrijd gehouden. De Nederlander Djels bleek te sterk voor de Belgische Snoekx. Ook by de dames was de Nederlandse Hendrickx beter dan L. Callewaert. Alleen by de jeugd was de Belgische Dilien beter dan de Nederlandse Janssen. Al met al kan de organisatie terugkijken op een goed geslaagd toernooi. In het Geschied- en Oudheidkun dig Museum 't Freulekeshuus Ven ray wordt de tentoonstelling gehouden 'Speelgoed zonder gren zen'. Deze tentoonstelling is opge bouwd uit bruiklenen van partiku- lieren, de Speelotheek Venray en het Niederrheinisches Museum für Volkskunde und Kulturgeschichte Kevelaer. De kollektie uit Kevelaer komt uit de daar aangebrachte speelgoedverzameling van me vrouw Juliane Metzger. Kenmer kend aan deze tentoonstelling is dat het speelgoed komt uit of betrek king heeft op speelgoedproduktie- landen in Europa. Het meeste speelgoed komt uit Duitsland. In de tentoonstelling is te zien: Speelgoed uit het begin van deze eeuw, zoals poppenhuizen, buiten speelgoed, etc. tot en met speelgoed uit deze tijd, zoals Lego, Fischer- techniek, etc. Verder zijn er te zien bouwdozen, gezelschapsspelen, poppenkast, een oude toverlan taarn, een timmerkist, poppen, barbi-poppen met toebehoren, pop penwagens, serviesjes, etc. Ook zijn er verschillende stuks speelgoed te zien die alleen buiten gebruikt wer den zoals schaatsen, hoepel, knik kers, e.d. Erg aantrekkelijk om te bekijken zijn de speelgoedaltaar tjes met toebehoren, de serie model-spoorweg treinstellen. In de tentoonstelling is een Lego- treinstel opgebouwd, dat geduren de de openingsuren rydL Tterwijl de oudere deze ten toonstelling en de andere onderde len van de vaste kollekties bezichtigen, kunnen de kleinste kinderen spelen met het speelgoed in de speelhoek. Ze kunnen dan kijken naar de schatten uit hun jeugd en herinneringen ophalen aan 'die goede oude tyd'. De tentoonstelling staat nog tot en met zondag 14 oktober a.s. en is geopend op zaterdag- en zondag middag van 14.00 tot 17.00 uur. Het bestuur van het museum hoopt u in het laatste weekend van de tentoonstelling in grote aantal len te mogen verwelkomen. VEROORZAKER GEWOND In de nacht van 27 op 28 septem ber werd een op de Langstraat ge parkeerde personenauto van een inwoner, beschadigd aangetroffen. Een grote deuk in het spatbord en de motorkap onder het bloed. Het vermoeden is dat een fietser of een bromfietser tegen de geparkeerde auto is gebotst en op de motorkap terecht is gekomen. Navraag by de Eerste Hulp van het ziekenhuis le verde geen resultaat op. De politie roept eventuele getuigen op zich met haar in verbinding te stellen want de eigenaar van de auto zit met een behoorlijke strop. Enigszins ontevreden deed dhr. Verkoeyen afgelopen don derdag. tydens de commissie vergadering voor openbare werken en verkeer, de medede ling dat ze hem op de Oude Oostrumseweg niet meer zou den zien. 'Ik weet dal ik daar niet meer moet zyn. Het duurde veel te lang voordat ik daar door kon rijden'. Hy wees hiermee naar de gewijzigde verkeerssitu atie. Sinds vorige week is de T- splitsing Oude Oostrumseweg- Juliansingel-Paierelaan gewy- zigd. Verkeer dal vanaf de Oude Oostrumseweg komt moet voort aan voorrang verlenen aan het overige verkeer. Bovendien mag men op de Oude Oostrumseweg niet meer zomaar parkeren. Hiervoor zijn links en rechts van de weg bepaalde stroken aangewezen om te parkeren. Dit verspringd parkeren moet de snelheid die de auto's daar ma ken. eruit nemen. Wethouder Trijen was ver heugd dat dhr. Verkoeyen zo ontstemd was. 'Dat is nu precies wat we met deze maatregelen be oogd hebben', liet hy weten. 'Ik had alleen niet gedacht dat deze maatregelen zo snel sukses zou den hebben. Op 12, 13 en 14 oktober wordt in de schouwburg te Venray een grote Antiekbeurs gehouden, waaraan door zo'n veertig antiquairs uit Ne derland wordt deelgenomen. De be zoekers aan deze antiekbeurs kunnen verzekerd zijn van een mi me keuze aan antiquiteiten, verza- melobjekten en voorwerpen uit grootmoederstyd in allerlei prijs klassen. De liefhebbers van oude meubelen vinden een mime keu2e aan betaalbare meubelen. De prijs is afhankelyk van de staat waarin de meubels verkeren, de ouderdom en de gebruikte houtsoort. Boven dien is de styl en de wyze waarop de meubelen gerestaureerd zyn ook van invloed. De bezoekers zullen o.a. aantref fen: eikehouten kasten, bóeren- meubelen. gefineerde kasten, mahoniehouten kasten, secretaires, eetkamers, voltaires, servieskasten. naaitafels, geslepen spiegels, enz. enz. Klein antiek: Iets moois zal altijd plezier geven en zal zijn waarde al tijd behouden. Mooie antieke voor werpen zullen altijd tot de verbeelding van de mensen spre ken. Unieke gouden en zilveren sie raden. bronzen beelden, aardewerk en porselein, schilderijen, prenten, boeken, grammofoons, tinnen en koperen gebruiksvoorwerpen, glas en kristal, juwelen, klokken en horloges, oud gereedschap, enz. enz. De Antiekbeurs is geopend vry- dag 12 okt van 18-21.00 uur: zater dag 13 okt. van 11.00-17.00 uur en zondag 14 okt van 11.00-18.00 uur. Het bijna onmogelijke is toch nog gelukt. Er komt een extra voorstel ling van MINI MAXI en wel op za terdag 27 april. De vooretelling van 21 november was in één dag totaal uitverkocht Het heeft maanden geduurd voor men Mini en Maxi be reid vond om ergens in de Europe se toernee een dag die ze als vrye dag hadden bedoeld, om dan toch te spelen. Deze show is het toppunt van muzikaliteit en het staat wel vast dat ook deze voorstelling snel volgeboekt zal zyn. Maar er zyn meer extra vooretel ling. Op 2 november De Frank Boeyen Groep; op 14 november een extra voorstelling van Paul van Vliet's jubileumshow, op 26 novem ber van de musical A Night at the Cotton Club en op 19 februari een extra voorstelling van Jack Spij kerman. De schouwburg van Venray be leeft dus gouden tyden en dat schept perspektieven voor het daar opvolgende lustrumseizoen, waar voor na al kontrakten getekend zijn met Toon Hermans. Youp van 't Hek en André van Duin. GEEN WAARSCHUWINGEN MEER Vorige week heeft de politie naar aanleiding van klachten, die ge rechtvaardigd bleken, kontrole uitgeoefend naar het verkeerege- vaarlyke gedrag wan scholieren, ko mende uit de richting Oostrum en gaande in de richting van het cen trum. Tér hoogte wan St. Servatius wordt per brommer en fiets de Sta tionsweg overgestoken en wordt ge bruik gemaakt van het linker fietspad. Vervolgens wordt links af geslagen by de Oostsingel. Daarna wordt de Oostsingel overgestoken bij de Charles Ruysstraat. al dan niet gebruik makend van het groe ne verkeerslicht. Er hebben zich daar al verschil lende byna-ongelukken voorge daan. De politie deelde vorige week waarschuwingen uit maar een woordvoerder van de politie zei dat in de toekomst proces-verbaal zal worden uitgereikt De leerlingen zijn dan op weg naar diverse scho len in Venray.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5