PEEL EN MAAS Een gratis kleurenadvies? Venrayse jongeren terug van internationale sportuitwisseling Oud-verkennersleid(st)ers schonken J. Colsen het nieuwe St. Jorisbeeld Opening tennissakkommodatie in Leunen Het carillon speelde weer op kerkhof VEBFfr WAND CORPAIM Is bij Cor Paint vanzelfsprekend, en hoort bij onze service. Toy'Run MTC Aostrum 1990 voor goed doel kindertehuis 't Raayke WAO VAN SOEST ^^"naZiuriyk'^r^g^^^imiëm Bestemd voor te bouwen St. Joriskapel Paterslaan 7 Venray Telefoon 04780-82810 Per dag Corsa f 45,- Kadett f53,- Ascona f 62,- Per week f 287.- f 340,- f395,- Vraag onze volledige tarieflijst aan. Reserveer tijdig. Prijzen zijn exclusief 18,5% BTW en inclusief all-risks verzekering en 200 km vrij per da 9 Op zondag 16 september organi seert MTC (Motor Tber Club) Aostrum een gezamenlijke toer tocht (toy run) over een lengte van 120 km door Venray en zyn kerkdorpen. Iedere deelnemer dient dan een stuk speelgoed zichtbaar op de mo tor te binden (dit moet lukken vlak na al die kermissen). De speel goedstukken worden dan halver wege de rit aangeboden b\j kindertehuis 't Raayke in Tienray, waar ook een groot gedeelte van de sponsor- en inschrijfgelden naar toe gaan. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ15,-. incl. 2 konsumptiebonnen en een mooi aandenken (per motor). De sponsoring gebeurt tot nu toe door: Motor- en Autorijschaool De Bruin, Venray; 't Allemanscafé Oostrum. Meerdere sponsors zyn natuurlijk van harte welkom. Na het sukses van vorig jaar (82 motoren) moet het dit jaar toch luk ken om 100 motoren b(j elkaar te krygen voor een goed doel. 100 Is tevens het maximum wat zich kan laten inschrijven. Alle deelnemers worden op zon dag 16 september om 1130 uur ver wacht bij het Allemanscafé in Oostrum (to. de kerk), waar de mo toren dan tot 12.30 uur gratis te be zichtigen zijn voor het publiek en de jury, want dit jaar zijn er door de deelnemers ook prijzen te winnen. Zoals.- de oudste deelnemer, de jongste deelnemer (in bezit van gel dig rijbewijs), de oudste motor en de verst komende deelnemer. Ook is er dit jaar aan de inwendige mens gedacht en zullen er diverse broodjes en soep te koop zijn. Inschrijfformulieren z(jn ver krijgbaar in ons clublokaal 't Alle manscafé, Mgr. Hanssenstraat 45. 5807 BA Oostrum, tel. 04780-81325. Inschrijven is mogelijk tot 10 sep tember. Voor meer informatie kunt u bellen met Mare (83777) of Henri (81325). beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 rQU t-nt Atebe Garage bv Venray Oude Oostrumseweg 4, 5802 CC Venray 'I j/A Tel. 04780-8 62 00 soms één, vaker twee of zelfs drie. Dat z(jn de mensen waarbij je je we' of niet thuis gaat voelen, waar je al die tijd kind, gezinslid bent. Waar je aanvankelijk na veel slikken wat durft te vragen in die vreemde taal. Na twee weken is die schroom weg. Met of zonder fouten; je begrijpt el kaar. Hoe moeilijk is het dan niet als je gastgezin slechts een paar woorden Frans, Duits en Engels kent en jy eigenlijk ook niet zo veel meer. Dat vraagt veel geduld en in zet van beide kanten. En die was er ook. Alle deelneemsters en deelne mers zijn het daar over eens. Alle maal zijn ze uitgenodigd om nog eens te komen, de eerste brieven zijn al onderweg naar 'Dad and Mum'. Die menselijke kontakten, je gevoelens voor elkaar, die vergeet je nooit meer. En die zijn overal ter wereld hetzelfde; of je nu in Rus land, de USA of in Nederland woont. UONUbHUAU XI Auuuaius issu nr. HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Al voor f 45.- per dag even er tussenuit knijpen in je eigen Huur-Qpel. Waar u ook heen wilt, Happy-Rent wijst u de weg. In zo n comfortabele luxe Huur-Opel. Het openbaar/ vervoer is duurder, kijkt u maar. VOOHOBMOPB.HUREM I Het lijkt er op, alsof de geschie denis zich herhaalt In juli 1950 gaf het arcliitektenbureau Margry en Lerou het St Jorisbeeld voor de door de firma Nelissen ge schonken St Joriskapel in de door haar gebouwde woonwijk, dat later de naam 'Wit Desselke' zou krijgen. Architekt Joop Col sen, die vrijdag jl. tachtig jaar werd, kreeg van de oud-leidsters en leiders van de door hem in 1937 opgerichte r.k. Verkenners- groep een nieuw St Jorisbeeld. Het is de bedoeling, dat dit beeld geplaatst wordt in de nieuwe St .Joriskapel, voor de totstand koming waarvan momenteel de Werkgroep Kruisen en Kapellen zich beijvert Het schenken van St Jorisbeelden blijkt dus een zaak van architekten te zijn... SINT JORIS VIERING Overigens is er een duidelijk ver band te leggen tussen de heer Joop Colsen, de Venrayse verkennerij en St. Joris met de draak. In 1937 werd de r.k. verkennersgroep door Joop Colsen opgericht. Maar liefst zeven twintig jaar lang was hij hopman, groepsleider en in de laatste jaren distrikts-commissaris. Een van de hoogtepunten uit het leven van een verkenner was de viering op 23 april van het feest van St. Joris, de patroonheilige van de katholieke verkenners. Die dag begon met een H. Mis, gevolgd door een vlagge- parade. Onder de mis kregen de verkenners een gewijde bloem meestal een rode tulp, ai\jer of anemoon uitgereikt, welke de he le dag werd gedragen. Dat was de enige dag waarop het uniform ook op school mocht worden gedragen. De dag werd besloten met een groot gezellig kampvuur, waarin na af loop de bloemen werden verbrand. BU SINT JORISKAPEL Na de inwijding van de St Joris kapel in het St. Jorispark door de ken W. Berden op 23 juli, kwamen hier jaarlijks op 23 april 'met spe ciale toestemming van Vader Bis schop' de verkenners bijeen voor de traditionele H. Mis met vlaggepa- rade. Maar zoals men weet was de St, Joriskapel geen lang leven be schoren. Het bouwwerkje was een middelpunt van vandalisme. Regel matig werden het St, Jorisbeeld en de glas-in-lood ramen, voorstellende Michael Pro en St. Petrus' Banden vernield. Geleidelijk aan verdween ook het koperen dak van de kapel. Op 30 augustus 1966 schreef Peel en Maas: 'St Joriskapel te Venray gesloopt Met leedwezen is door ge meentewerken het St Joriskapel- letje aan het Desselke te Venray gesloopt Het jeugdvandalisme was jammer genoeg niet te stoppen. HECHTE VERKENNERS BAND Het St. Joriskapelletje verdween en in de jaren daarna werd ook het 'Spel van verkennen' van Lord Ba den Powell op een andere leest ge schoeid, maar de hechte band, die zeventwintig jaar lang onder de leidsters en leiders was ontstaan, is gebleven. Er zijn nu nog ongeveer 45 oud-leidsters en -leiders, die dankzij Joop Colsen, nog jaarlijks in Smakt bijeenkomen om met el kaar het St Jorisfeest te vieren en uiteraard oude herinneringen op te halen. Van hen kwam het initiatief 'hun grote vader' en 'trekker van veel zaken' op zijn tachtigste ver jaardag een nieuw St Jorisbeeld te geven, mede als blyk van hun grote waardering voor het instandhou den van de oude verkennersban den, die in deze vorm wellicht uniek is in Nederland. REPLICA VAN OUDE BEELD Uit een brief van het college van b. en w. aan Veldeke Venray blijkt dat het gemeentebestuur positief staat ten opzichte van het initiatief tot herbouw van de St Joriskapel in het toekomstige St Joriskwartier (het voormalige Wit Desselke) en dat de herbouw van de kapel wordt meegenomen als uitgangspunt b(j de verdere ontwikkeling van het Desselke en omgeving. De maker van het oorspronkelij ke beeld. Keramische Industrie b.v. 'St. Joris' in Beesel kreeg de op dracht aan de hand van de nog aan wezige mal een nieuw beeld te maken. De oud-verkennersleid(st) ers waren bereid de kosten hiervan te betalen. Het beeld 'St. Joris met de draak' met een hoogte van 53 cm en een breedte van 37 cm. in meerdere kleuren geschilderd, werd vrijdag jl. door een deputatie van de vroege re leidsters en leiders aan Joop Col sen. die tachtig jaar werd, aangeboden. Straks zal het een plaatsje krijgen in de nieuwe St Jo riskapel, waarvan gehoopt wordt dat het langer zal blijven bestaan dan het kapelletje uit 1950. Na een verblijf van vfer weken in de USA of Rusland, kwam onlangs een groep Venrayse sporters, waar onder kunstzwemsters met coa ches, hockeyers met coach, volleybalspeelsters met coach en een ruiter, terug. In het kader van Sport For Understanding (SFU) maakten zij kennis met een heel andere cultuur. Hun favoriete sport vormt de basis die men samen heeft met de gastclub en/of gastfa- milies. Vanuit deze basis leert men elkaar en het gastland beter ken- 'nen. Ongeveer eenderde van de tijd werd besteed aan de sportbeoefe ning en eenderde aan cultuur. De verdere tijd werd doorgebracht bij de gastgezinnen. Het SFU-meisj es-volleybalteam heeft in Twinsburg Ohio, veel wedstrijden kunnen spelen met wisselende resultaten. Want SFU laat iedereen deelnemen aan het uitzendprogramma, ongeacht het technisch niveau. Zo'n team heeft dus zowel goede als minder goede deelneemsters. Rob Heymans, de hockeyer die vier weken in Moskou heeft doorge bracht vond het niveau van de Rus sen beduidend lager. Hij speelde met zijn ploeg o.a. tegen Jong Rus land, hun A-team zelfs, en werd door hén verslagen met 5-0. Hij denkt dat het A-team van Jong Ne derland over hen heen gelopen zou zijn. Rob heeft met z'n jongens heel wat wedstrijden gespeeld in de vier weken, maar bracht ook erg veel tijd door met reizen van en naar zyn gastgezin. Soms was hij daar wel vier uur per dag mee bezit. Een hele ervaring vond hy het om op een rubber veld te spelen. De bal maakt dan werkelijk gekke sprongen. Dat was even wennen! De kunstzwemsters kwamen in Cincinnati bij de Synchrogators, een club die landelyk hoog aange schreven staat. Hun A-team behaal de in de tijd dat de Venrayse zwemsters daar waren de 2e plaats in de Nationale Kampioenschap pen. Technisch lagen de Amerika nen dan ook ver voor en de Venrayse meisjes hebben er veel geleerd. SPORT Sportbeoefening neemt in de USA bij jongeren een heel belang rijke plaats in. Via de sport kan iemand nl. een scholarship halen voor de universiteit, een beurs dus om te gaan studeren. Tijdens je uni versitaire studie krijg je dan nog meer training en kom je voor de universiteit in wedstrijden uit. Sporten in de USA betekent dan ook zorgen dat je zo goed mogelijk wordt Zes tot acht uur trainen per week is heel gewoon. De coaches zyn daar duidelijk de baas, zonder diskussiemogelijkheden over trai ningen e.d. De kunstzwemsters konden hier wat van proeven in Cincinnati en in Canton, Ohio. In Cincinnati werd dagelijks twee k drie uur getraind, op zaterdagen zelfs van 's morgens 6 tot 11 uur. De volleybalsters maakten kennis met een nieuwe sport 'Wallyball', volleybal met net in een squash- ruimte waarbij wanden en plafond gebruikt mogen worden. Hun coach, Frans Jenniskens, heeft de spelregels meegekregen. UITSTAPJES Culturele uitstapjes waren er ge noeg, soms wel te veel en was het to tale programma eigen te vol. Wat te denken van het beroemde circus van Moskou, de even beroemde Nia gara Watervallen, de oudste stad van Rusland, Amerika's grootste pretpark Sea World, de ruimte vaartinstallaties van NASA, pio nierskampen en koöperatieve kolchos in Rusland, showoptredens van de kunstzwemsters in The Beach' en de 'Skyland Pine Club', de Zoo in Cincinnati, Hoover- en por- celeinfabrieken. Meedoen aan de Hall of Fame Parade in Nederlandse klederdrachten, deelnemen aan de Twinsday Parade (met zo'n 2.000 tweelingen) en de 2e prijs winnen. En allemaal zyn ze ook op tv. geweest Enkele opvallende culturele ver schillen die in het oog lopen, waren winkels die 24 uur per dag open zijn, of juist dicht elke keer dat je iets nodig had. Rustig verkeer dat zich aan de regels houdt en auto's die zich niet aan de maximum snel heden houden; rustig rijden in de USA en hardryders in Moskou. Auto's die zo anders zijn, vooral 60er jaren modellen in Rusland, de nieuwste modellen in de USA. COMMUNICATIE Vaak is er met verbazing gerea geerd op voor ons zo andere ge woontes en gedragingen. En ook naar de Nederlanders zal wel vaker raar gekeken zyn, niet alleen van wege de 'wooden shoes'. En dan zyn De schitterende kunstgrastennis banen, aangelegd op sportpark 't Klaverblad in Leunen, worden a.s. zondag 26 augustus door de wet houder van sportzaken dhr. J. Driessen officieel geopend. De ten nisvereniging Leunen-Veulen-Heide heeft hiermee een primeur, want dit zijn de eerste kunstgrasbanen in de gemeente Venray. De tennisvereniging Leunen- Veulen-Heide werd op 17 januari jl. opgericht In samenwerking met de Sportstichting en de gebruikers van sportpark 't Klaverblad, SV Leunen en korfbalvereniging Orarye-Wit, werden de twee tennis banen gerealiseerd op het sport park. Op 10 april werd begonnen met de aanleg en in het weekeinde van 11 mei waren de tennisbanen gereed. Waarom koos de tennisvereni ging voor kunstgras- i.p.v. gravelba- nen? Ondanks dat de kunstgras- banen eens zo duur zyn, biedt dit vele voordelen. Zoals de duurzaam heid; de grasmat blijft 10 jaar bespeelbaar; het vergt weinig on derhoud en de banen kunnen in tensief gebruikt worden, vrijwel het gehele jaar. De banen zyn opgebouwd uit een zandbed van 25 cm. daarboven een lavalaag van 12 cm. Daaroverheen ligt een drukverdelersdoek wat uit eindelijk wordt afgedekt door de kunstgrasmat Na de aanleg werd de grasmat ingestrooid met gestraald zand. In totaal ligt er 30 ton zand verdeeld over de twee banen. Beide tennisbanen zyn ook voorzien van verlichting, wat 's avonds een schit terend beeld geeft. De belangstelling en het enthou siasme voor de tennissport is enorm groot. De vereniging telt nu 163 senior- en 35 juniorleden. Voor de senioren geldt, door de enorme toeloop, zelfs een ledenstop. Op de wachtlijst staan nu al 30 personen. Voor de junioren geldt géén le denstop. De tennisvereniging heeft ook de beschikking over een trainer, Gé Korsten uit Maasbree. Omdat er nog veel beginners onder de leden zyn, wordt volop gebruik gemaakt van de trainingslessen. Voor de jeugdle den is de vereniging bezig met het opzetten van een jeugdplan. On danks het enthousiasme en het gro te aantal leden, kan de tennissport niet rekenen op steun van de ge meente. De gemeente beschouwt tennis niet als een basisvoorzie ning en dus komen alle kosten voor rekening van de vereniging. Gezien de groei van het aantal tennissers en de ontwikkeling van deze sport is, volgens het bestuur van de ten nisvereniging Leunen-Veulen- Heide, dit standpunt nu toch wel enigszins achterhaald. Het openingsprogramma van zondag 26 augustus is als volgt: 14.00 uur opening door wethouder J. Driessen. Aansluitend een de monstratieparty tussen de B- spelers Gé Korsten en Frank van Spaa. Van 1530 tot 16.30 uur recep tie in de kantine op het sportpark. MAN WAS NIET LEVENLOOS By de politie kwam een melding binnen dat in een café aan de Hen- seniusstraat een 'vreemde' man le venloos op een stoel zou zitten. Die man bleek niet 'levenloos' te zijn. Het bleek een ex-inwoner van Ven ray te zyn, die nog in het opspo ringsregister vermeld stond. Hij moest nog een straf van 30 dagen uitzitten. Daarmee kon hy gelijk beginnen want hy werd, in afwach ting van overbrenging naar de straf gevangenis, in de daarvoor bestem de ruimte in het politiebureau opgeborgen. BRAND IN YSSELSTEYNS BEDRUF Dankzy snel en doeltreffend in grijpen van het personeel van een aan de Gezellenbaan te Ysselsteyn gelegen bedryf, kon een brand in zijn kiem worden gesmoord. By het lassen waren vonken in de ontvet- bak gekomen. Die bak was in brand gevlogen. Hoewel de brandweer reeds was gealarmeerd behoefde die niet in aktie te komen. Wel kon- troleerden zy of de brand goéd was geblust De schade bleef gering. Zondagmiddag, precies volgens de geprogrammeenie tyden, speel de het carillon weer haar melodie over het inmense Duitse soldaten- kerkhof in Ysselsteyn. Dat deed de 90-jarige Clara von Zitzewitz goed nadat ze bij twee eerdere bezoeken aan het kerkhof niet haar carillon had horen spelen. Zy sprak tydens ons bezoek aan haar, de bezorgd heid hierover uit. Ze kan immers gerust de stichteres worden ge noemd van dit carillon. Wy hebben in ons artikel vorige week, uitvoe rig het ontstaan van dat carillon en haar aandeel beschreven. Het is bekend dat de mechaniek van dit carillon door het vele ge bruik aan slytage onderhevig is. Er werd ons nogmaals verzekerd dat de Volksbund Deutsche Kriegsgra- berfürsorge er alles aan zal doen om dit carillon, zoals ook by de overname van het kerkhof is be paald, blyvend te laten spelen. Zondagmiddag was Clara von Zit zewitz voor de laatste maal aan het graf van haar zoon en benadrukte nog eens hoe dankbaar ze was voor de zorg die vroeger de Nederlandse regering, verpersoonlijkt door kapi tein Timmermans, aan het graf van haar zoon had besteed. Voor het laatst keek zijn over 't inmense kerkhof, dat zij van een kale onher bergzame Peelvlakte heeft zien uit groeien tot een waardig monument van de aanklacht: 'nooit meer de waanzin van de oorlog'. Een aan klacht die juist in deze dagen een aparte betekenis heeft.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9