KANKERBESTRIJDING MOET DOORGAAN 1 r>o i* r^i Vakantie is een goed begin van een opleiding Kursus: 'Creatieve visualisatie en genezing' Kursus-informatie-bus op de markt in Venray Citroën-meeting Confetti JUM Merselo Schaken Eenheid Overwint PEEL EN MAAS Donderdag 23 augustus - Pagina 11 Over kanker wordt tegenwoordig gemakkelijker gesproken. |e kunt het risico op kanker zelf beperken. Vroege ontdekking bevordert de kans op genezing. Onderzoek naar nieuwe behandelingen heeft de kans op genezing verbeterd. Aan begeleiding van kankerpatiënten en hun familie moet meer aandacht worden besteed. Om lopend onderzoek en andere activiteiten te kunnen voortzetten, blijft veel geld nodig. De Nederlandse Kankerbestrijding moet doorgaan. Ik blijf geven. Maak meer mogelijk. NEE NEE NEE NEE NEE NEE IA NEE Geef! NEDERLANDSE mm KANKERBESTRIJDING KONINGIN WILHELMINA FONDS MS/I Ur ^Rdlssni Nederlandse Kankerbestrijding Sophialaan 8,1075 BR Amsterdam. Tel.: 020-6640991. Collecte 27 augustus t/m 8 september. Giro: 26000. Bank: 70.70.70.007. Juist in vakanties is er ty'd om eens rustig na te denken, besluiten te nemen. De Stichting Volwasse nen Educatie Noordelijk Limburg verzorgt al jaren een scala van kur- sussen voor volwassenen die méér willen. Direkt na de vakantie regent het dan ook inschry vingen. Hieronder volgt het relaas van Maryke. Zy schreef op tyd in voor een nieuwe kursus. WEET U WAAROM DE BERLUNSE MUUR NIET? U kent ons vast wel... Ongetwij feld heeft u ons kursusaanbod wel eens gezien. In een folder, een ad vertentie, een affiche. De Stichting Volwassenen Educatie Noordelijk Limburg is immers al jaren een be kende en erkende opleider speciaal voor volwassenen. U leert ons én uzelf echt kennen in één van de ve le kursussen. Lees het verhaal van Maryke maar eens. Ze heeft twee kinderen, een doch ter van 17 en een zoon van 11. Ze heet Marijke, ze is 42, ze is huis vrouw en tot vorig jaar 'voor de volle honderd procent voor de kin deren thuis gebleven'. Zoals dat met huisvrouwen gaat Vóór haar huwe lijk werkte ze in de zwakzinnigen zorg. maar zoals dat ging in die tyd ze moest ontslag nemen toen ze ging trouwen. 'Dat stond zelfs in ons kontrakt', zegt ze. De eerste ja ren had ze d'r handen vol aan de kroost maar kinderen worden gro ter, gaan naar school en Marijke kwam wat ruimer in haar tyd te zit ten. Zoals dat gaat met huisvrou wen. Dus wilde Marijke 'wel iets gaan doen'. Maar wat- Na wat aarzeling besloot ze vorig jaar de stoute schoenen aan te trek ken en stapte ze binnen op de Open Dag van de Stichting Volwassenen Educatie. Enkele weken later stapte ze eerlijk is eerlijk met een be hoorlijke portie lood in haar schoe nen hetzelfde gebouw weer binnen om te beginnen aan haar eerste jaar. 'Wist ik veel wat me te wach ten stond', zegt ze, 'en zo'n held ben ik nou ook weer niet. Maar ik ben 's avonds enthousiast thuis gekomen. En na een jaar kan ik je één ding zeggen: ik heb er een club hele aar dige mensen by gekreggen... Waar uit die club bestond? Marijke: 'De jongste was 21, de oudste 68, de ene had alleen maar lagere school, de andere had op de universiteit geze ten, er zat echt van alles tussen. En dót maakte het nou juist zo leuk'. BERLIJN SE MUUR Twee dagen per week was Marijke by de Stichting Volwassenen Edu catie in Venray te vinden: dinsdag middag voor de kursus Engels en Nederlands, woensdagmorgen voor de thema-ochtend. Thema ochtend? Marijke somt op: 'We hebben het gehad over politiek, programma's van de partijen door gesnuffeld, naar Den Haag geweest en een Tweede Kamerlid het vuur aan de schenen gelegd. We zyn bij een krant geweest. Toen de Berlyn- se Muur viel hebben we dat behan deld en over Rusland hebben we het gehad. Aktuele zaken, noem maar op. En daar zitten we dan niet over te zwammen, nee hoor, daar wordt serieus op in gegaan'. En niet dat het leren in het begin meeviel, dat niet 'Als je een tyd lang niet in de klas hebt gezeten, moet je je weer leren koncentreren. En ik wist echt niet dat luisteren zo moeilijk kan zyn. Je moet', zo zegt ze, 'opnieuw leren om te leren'. Waarop ze vertelt dat het in het be gin toch wel een grappige ervaring was, zy met haar twee kinderen, om de keukentafel, alle drie bezig met hun eigen huiswerk... VERWARMINGSKETEL Tben ze er eenmaal goed lol in kreeg, besloot Maryke zich ook maar in te schrijven voor een aan tal korte kursussen die de Stichting Volwassenen Educatie in de avond uren geeft. Zo heeft ze een aantal dinsdagavonden typeles gehad, ze heeft het een en ander opgestoken óver computers en ze is ook aan het knutselen geslagen. 'Ja', zegt ze 'we hebben een verwarmingsketel bin nenste buiten gehaald, we zyn in de elektriciteitskast gedoken en nou weet ik tenminste hoe ik zelf een lamp moet aansluiten in huis'. GEDICHT 'Ach', zegt ze, 'sommige mensen by ons in de groep kwamen om wat beter voorbereid te raken op een mogelijke nieuwe baan. Ik persoon lijk zit niet zo om een baantje bui tenshuis te springen. Maar om avond in, avond uit achter die tele visie te zitten, daar ben ik geen mens voor. Weet je, als je twintig jaar lang in zo'n huishouden zit, sluimer je toch wat weg'. Dan: 'Na een jaar merkje wat die twee dagen betekenen. Tben we hier voor het eerst kwamen, waren er bij die geen woord durfden te zeggen. Er gens naar toe bellen durfden er veel niet en by de dokter was het altyd braaf ja en amen. En dan moet je ons nou eens zien...' Vervolgens diept Maryke een ge dichtenbundel uit haar tas. Gevuld met sonnetten van deelnemers van de Open School. Er zit er een van haar by. 'Nooit gedacht dat ik dat ook nog kon', lachte ze. Ergens in de bundel lees ik de woorden: 'Op vele vlakken beter funktioneren via de educatie voor volwassenen: lerend leven, het leven leren'. 'Ja, natuurlijk', zegt Maryke, 'vol gendjaar ga ik door. Wat dacht jij!' En dan, enigszins guitig: 'Weet jjj wat effektieve assertiviteit bete kent? Nou, ik wel...' BELANGSTELLING Wat u nu gelezen hebt is zomaar een ervaring van een kursist. Wilt u meer weten over de kursussen van de Stichting Volwassenen Educatie Noordelijk Limburg, Schoolstraat 41, 5961 EG Horst, bel dan 04709-3298 of 6197. Op donderdag 30 augustus 1990 gaat Stichting Focus van start met bovenstaande kursus. De kursist maakt in deze kursus kennis met het wonderiyke vermogen van de geest om beelden te vormen en om te zetten in de dagelijkse realiteit van lichaam en geest. Aan alles wat we doen en wat er is ging ooit een beeld vooraf, hetzij bewust, hetzij onbewust We kennen allemaal wel de gevol gen van een negatieve beeldvor ming. Het behoeft geen betoog dat ontwikkeling en juist, positief ge bruik van dit beeldend vermogen een weldaad voor lichaam en geest zal zyn, wat betreft gezondheid en vervulling. De kursus bestaat uit 6 lesavon- den van 20.00 tot 22.15 uur. Voor nadere informatie en/of inschrij ving kan men schriftelijk terecht by het sekretariaat van Stichting Focus, Etudestraat 21, 5802 EP Ven ray, of telefonisch: 04780-80963 en 04780-89979. Dit kan in het hele weekend of door de week na 17.00 uur. HONDENZAKEN Leden van een jeugdkamp had den last van een grote loslopende hond. Deze had weliswaar nog geen jeugdige kampeerders aangevallen, maar de leiding vond het toch maar benauwd dat zo een grote hond steeds naar dat aan de Maashese- weg gelegen kamp kwam. De eige naar kon worden opgespoord. Die verklaarde dat zyn hond een 'echte wegloper' was. De politie heeft de eigenaar te verstaan gegeven dat hy maatregelen moet nemen zodat de hond aangelynd blijft. In de Serenadestraat had een niet aangeiynde hond een 21-jarige in woonster in het voorbygaan gebe ten. De beten waren niet ernstig maar de dame deed wel aangifte by de politie. Die spoorde de eigenaar op en ook deze werd te verstaan ge geven dat de hond aangelynd moest bly ven omdat anders proces verbaal zal worden opgemaakt DIEFSTAL VIDEO REKORDER Uit een aan de Schoolstraat gele gen elektrozaak werd een videore- korder ter waarde van 1.399,- ontvreemd. Hoe de diefstal heeft plaatsgevonden kon niet worden vastgesteld. POLITIE VERLEENDE ASSISTENTIE De rykspolitie van Noord- Limburg werd vorige week woens dagavond met spoed naar het AZC te Blitterswyck geroepen omdat daar problemen waren. Tben er bo vendien een bosbran<ye uitbrak in de gemeente Meerlo, werd assisten tie verzocht van de Venrayse politie en die verleende graag die buren- dienst De bosbrand was aanvankelijk door de Meerlose brandweer moei lijk te lokaliseren. Tben dat was ge beurd bleek de brand mee te vallen en was die spoedig geblust De kursus-informatie-bus van het Educatief Centrum bezoekt komen de week een aantal weekmarkten in Noordeiyk Limburg. Juist deze dagen starten vele kursussen en opleidingen weer met een nieuw programma. By de start van dit sei zoen geeft het Educatief Centrum kosteloos informatie over de vele raogelykheden in de regio. Wie er over denkt een kursus te gaan doen. wie een opleiding wil volgen of een bepaalde scholing zoekt kan maandagmiddag 27 augustus te recht in de kursus-informatie-bus op de weekmarkt in Venray. De bus is bovendien aanwezig op de open dag aan de Oostsingel 37 op zater dag 1 september. Het kursusaanbod voor volwasse nen is de laatste jaren flink uitge breid. De keuzemogelykheden zyn aanzienlyk groter geworden. Het gevolg daarvan is echter wel dat het niet gemakkeiyker wordt om een kursus of opleiding te kiezen. Het Educatief Centrum Noord- en Midden-Limburg heeft daarom zo veel mogelyk informatie verzameld over onderwys, scholing en vor ming voor volwassenen in deze regio. De kursussen lopen uiteen van al gemene ontwikkeling tot omscho ling en van vrye tydsbesteding tot diplomagericht onderwys. Op de bus geeft een konsulent van het Educatief Centrum gratis informa tie en desgewenst ook advies. Op 24, 25 en 26 augustus komen de leden met hun auto's van Ci troen Club Nederland voor het der de jaar naar Limburg. Dit jaar worden hun tenten, net zoals vorig jaar, opgeslagen op sportpark 'De Broekberg' te Wanssum. Drie dagen gezellig samen in Wanssum. Er zullen verschillende aktivitei- ten plaatsvinden. Zo is er oa. een convooirit onder begeleiding van onze grote en altyd lachende vriend Jan Wèyers met zyn machti ge Diamond truck op zaterdagmid dag door Wanssum en omstreken. Die zelfde zaterdag zal een selektie van Citroen Club Nederland aantre den om met de veteranen van Wanssum uit te gaan maken wie de beste voetballers in huis heeft Zondagmorgen vertrekt de stoet dan richting Kronenberg (Seve- num) naar het evenemententerrein waar ze de internationale truck show van de Horster Trucker Club zullen by wonen. Daar zal o.a. de mooiste Citroen van dat weekend bekendgemaakt worden. Dit zyn slechts enkele punten uit het programma wat mede dankzij Autobedryf Van Gorp uit Venray tot stand kwam. Kom gerust eens kyken in Wans sum of Kronenberg, dan ziet u ook eens hoe een autoryder die lid is van CCNL zyn vrye tijd invult By deze bent u uitgenodigd. Wilt u in lichtingen of hebt u vragen, bel dan gerust Hans en Carla Broere, Ci troen Club Nederland, regio Lim burg. tel. 04780-82680. Close-harmony groep A.s. woensdag om 20.00 uur repe titie voor het combo, om 20.30 uur voor de hele groep. Wy zoeken nog een goede tenor en bas tussen 20 en 40 jaar. Meld je aan by Robert Janssen, tel. 86224 of by Gertie Sikes, tel. 11542. Vrydag 24 aug.: Zyn we om 19.00 open voor de jeugd van 12 tot 15 jaar. Zaterdag 25 aug.: Open vanaf 20.00 uur voor 15 jaar en ouder. Zondag 26 aug.: Open vanaf 15.00 uur voor 15 jaar en ouder, 's Avonds video. Op dinsdag 28 aug. a.s. start het seizoen 1990/1991 met de eerste clubavond, waarby de schakers zich kunnen meten in toemooi- schema's en simultaan wedstryden. De algemene ledenvergadering is op dinsdag 4 sept,, waarvan de agenda toegestuurd zal worden. Tbemooi/simultaan wordt ook gespeeld op dinsdag 11 sept, waar na wy 18 sept starten met de huis houdelijke kompetitie en rekreatieschaak. Belangstellenden zyn vanaf 11 sept van harte welkom om kennis te maken met de schaakvereniging en haar mogelykheden de kennis van het spel uit de breiden. Speelavonden zyn: dinsdags van af 20.00 uur. Adres: Kennedyplein 1. Venray. Inlichtingen worden graag in het clubgebouw gegeven en kunnen ook by het sekretariaat verkregen worden. W. Frederiks, tel. 04780- 89271. WINKELDIEFSTAL Een 27-jarige uit Arnhem af komstige dame werd door het win kelpersoneel betrapt by diefstal van speelgoed uit een zaak aan de Mer- seloseweg. Ze werd aan de politie overgegeven. De waarde bedroeg ƒ30,-. Sinds zyn oprichting, enige maanden geleden, heeft politiehon denvereniging 'Eenheid Overwint' reeds zyn tweede grote sukses be haald. Zondag 19 augustus jl. werd door dresseur Jan Verhoeven met een binnen de vereniging opgeleide hond op de kampioenswedstryd in Heeswyk-Dinther de tweede prys gewonnen. De hond behaalde deze prys met het zeer hoge puntento taal van 432.5, slechts 2.5 punt la ger dan het maximaal haalbare. Inmiddels heeft Eenheid Over wint zyn officiële erkenning tot po litiehondenvereniging verkregen. Volgens de voorzitter van de nieuwe vereniging zyn de opmerkeiyke suksessen vooral te danken aan de prima samenwerking en de inzet van de leden van Eenheid Overwint Op 22 en 23 september a.s. organiseert de vereniging twee oefendagen op zyn terrein aan de Energieweg, 's Ochtends wordt be gonnen met de vooroefeningen. In de middag vindt het zg. 'stelwerk' plaats. Belangstellenden worden van harte uitgenodigd de oefenin gen by te komen komen. INBRAKEN IN YSSELSTEYN In de nacht van maandag op dins dag werd in Ysselsteyn op verschil lende plaatsen ingebroken. Uit de manier waarop toegang tot de wo ningen werd verkregen, kan wor den opgemaakt dat hier dezelfde dader aan het werk is geweest In al le gevallen werd de achterdeur met een valse sleutel opengebroken. Aan de Heidseweg werden alle kasten doorzocht en heeft de dader kennelyk naar geld gezocht want de kleuren t.v., de video en de com puter bleven onaangeroerd. Wel werd een spaarpot meegenomen. Ook aan de Heidseweg was een woning doorzocht Hier werden twee portemonnees met inhoud (ƒ145.-) ontvreemd. Ttevens werd een horloge meegenomen. By een 3e woning aan de Heidse weg werd een portemonnee met ƒ30,- en een tweede portemonnee met ƒ300,- meegenomen. Groter was de buit bij de familie V.d. C. Daar werden 3 spaarpotjes met vermoedelyk een bedrag van ƒ30,- meegenomen en een geldbe drag van ƒ300,-. Daarnaast werden ook 18 Eurocheques en de daarby behorende pasjes meegenomen. Een wandelaar vond in de buurt dinsdagmiddag drie spaarpotjes te rug. Die bleken van hun inhoud ontdaan te zyn. Verder werd in die nacht het slot van een garage aan de Dillingstraat geforceerd en uit die garage werden enkele gereedschappen, waaronder een banksiypmachine, vfakschuur- machine, decopeerzaag en hegge- schaar ontvreemd. Dit alles met een waarde van ƒ1.000,-. BEROVING OP PR. BERNHARDSTRAAT Dinsdagmiddag omstreeks 17.00 uur liep een 53-jarige Venrayse da me op het trottoir langs de Pr. Bem- hardstraat toen plotseling een jongeman van naar schatting 17 jaar oud. haar tasje uit haar handen trok en daarmee verdween. In het tasje zaten haar bankpasje, cheques en wat geld. Hoewel de politie onmiddellyk een grootscheepse zoekaktie start te, kon de dader niet worden ge pakt Er is een goed signalement van de dader bekend en het is niet onmogeiyk dat deze in gezelschap was van een ander persoon en mo gelyk met een brommer of auto is verder gegaan. Daarom verzoekt dé politie, mensen die getuige zyn ge weest en zich nog niet bij de politie hebben gemeld, dit alsnog te doen. INBRAKEN Door forcering was toegang ver kregen tot de aan de Smakterveld- weg gelegen tennishal. Ontvreemd werden snoep en sigaretten, alles ter waarde van enkele honderden guldens. Uit een kelderbox aan de Mo- zartstraat was een butagasfles ont vreemd. Ook hier was toegang verkregen middels forcering. Vermoedelyk was met gebruik making van een valse sleutel toe gang verkregen tot een achter een woning aan de Mozartstraat gelegen schuurtje. Ontvreemd werden le vensmiddelen ter waarde van enke le honderden guldens. Door forcering van het bevoorra dingsluik van café-bar 't Koetshuis aan het Schoutenstraatje, was toe gang verkregen tot het café. De da der wist de foolenpot van de 'fooien' te ontdoen en een aantal sloffen shag en sigaretten mee te nemen. Tbtale waarde ƒ1.500,-. Tuincentrum Thuylshof aan de Langstraat kreeg weer ongewenst bezoek. Iemand verschafte zich toe gang door forcering van een schuif deur en vervolgens werd een kas opengebroken. De dader moet wel op de hoogte zyn geweest, want uit de kast wist hy een geldbedrag van ƒ2.000,- mee te nemen. 14 UUR RIJVERBOD In de nacht van dinsdag op woensdag om kwart over vier, wek te het rygedrag van een auto bestuurder op de Albionstraat de aandacht van de politie. Het bleek dat de bestuurder wel erg diep in het bekende glaasje had gekeken. Een ryverbod van 14 uur, aanzeg ging van proces-verbaal en achter lating van de auto werd zyn deel. I

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11