Zonwering Zonwgtra Ambitieus aktieplan van CDA en P.v.d.A. voor de komende 4 jaar PEEL EN MAAS Nieuwe raadsleden geïnstalleerd Chez Jacques Venrayers vieren bevrijding in Amsterdam ZONWERING VENRAY BV „Speelgoed zonder grenzen" in het „Freulekeshuus" HILHORSiTi WAO VAN SOEST zaterdag bevrijdingsdag 5 mei 1990 GESLOTEN SLAGERIJ DRABBELS Samen op de bres voor het milieu PEEL EN MAAS Jeugdwielerronde Noord Limburg Donderdag koopavond Tweedehands internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-62823 Voor al uw onroerend goed taxaties beëdigd taxateur Makelaars- en Taxatiekantoor 17, Venray, tel. Vijftig Venrayers zijn a.s. zaterdag uitgenodigd op de officiële nationa le herdenking en viering van de be- bel voor informatie of een afspraak in onze showroom. vrijding van ons land, in theater Carré te Amsterdam. Deze vijftig Venrayers vertegenwoordigen de provincie Limburg by dit feestelyk gebeuren. Venray is daartoe door de Commissaris der Koningin uitgeko zen omdat Venray een van de meest door de oorlog getroffen gemeente in Limburg is Om 15.00 uur zaterdagmiddag vertrekt het Venrayse gezelschap per toeringcar Van Ham naar Am sterdam. Onderweg wordt hen een dineetje aangeboden door het pro vinciaal bestuur. In Amsterdam worden zy en de vertegenwoordi gers van andere provincies in Carré met koffie en gebak ontvangen, ter wyl hen na de feest revue nog een drankje en een hapje staat te wachten. Deze nationale viering wordt ge houden in aanwezigheid van Ko ningin Beatrix en Prins Claus. De feestrevue omvat een collage van scenes, dialogen en liedjes over 45 jaar vryheid in Nederland, en werd samengesteld door Jacques Klöters, met behulp van George Groot en Annie M.G. Schmidt. Aan het pro gramma, dat gepresenteerd wordt door Joop van Zijl, wordt medewer king verleend door o.m. Ton Lutz, Isadora Olshansky, Hetty Blok. Ju les de Corte, Jo Fischer, Gerard Cox, Jenny Arean. Peter Lusse en de groep Jeans. Nederland 3 zal vanaf 19.15 uur een rechtstreekse televi sieuitzending verzorgen. terwyl het programma ook op Radio 1 tegelij kertijd is te beluisteren. beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 EN MEDEWERKERS STATIONSWEG 45 Eigenlijk zou iedere in de ge meentepolitiek geïnteresseerde Venraynaar een exemplaar in huis moeten hebben van het gemeen teraadsprogramma, dat de coali tiepartners CDA en PvdA voor de komende vier jaar hebben op gesteld. Men zou dan zelf kunnen konkluderen of en in hoeverre beide 'regeringspartijen1 gestalte geven aan alle (beleidsvoorne mens, welke in hun ruim vijfen twintig bladzijden tellend 'regeerakkoord1 zyn vastgelegd. Peit is in ieder geval, dat de zorg voor het milieu het voornaamste aandachtspunt zal zijn voor de beide partijen die met drie (CDA) en een (PvdA) wethouders in het dagelijks bestuur van de gemeen te —het college van b. en w.— ver tegenwoordigd zullen zyn. Wat betreft het milieu wordt duidelijk gesteld, dat de coalitie partners de aanpak van de proble matiek rond de eigen leefomgeving beschouwen als hun belangrijkste taak voor het begin van de negenti ger jaren. ÉÉN PORTEFEUILLEHOUDER Tbt op heden heeft in feite ieder lid van het college van b. en w. er gens met milieu te maken. In het gemeenteraadsprogramma staat als aktiepunt vermeld, dat de samen hang in het milieubeleid verder vorm zal krijgen door ALLE aspek- ten, die daarmee samenhangen on der te brengen by één wethouder. De ambtelijke organisatie dient daarop zowel in kwalitatieve als in kwantitatieve zin, toegerust te wor den. Op korte termijn zal een bon dig Gemeentelijk Milieubeleidsplan worden opgesteld, waarin het te voeren integrale beleid voor de nieuwe raadsperiode wordt gefor muleerd. Mogelijk komt er een aparte raadscommissie voor milieu zaken. Hierover wordt binnenkort door het college een beslissing ge nomen. Verder komt er een meld punt voor milieuklachten. Dit meldpunt zal ruime publiciteit krij gen. De registratie van de gevallen en hun afhandeling wordt jaarlijks aan de gemeenteraad voorgelegd. HONDEPOEP In het coalitieprogramma zijn in totaal eenendertig aktiepunten, welke betrekking hebben op het milieu, opgenomen. Een van deze punten omvat maatregelen om ver vuiling door honden tegen te gaan. Hondenbezitters zullen ver plicht worden bij het uitlaten van hun viervoeters opruimgereed- schap by zich te hebben. Er komt een verbod om honde-uitwerpse- len op openbaar terrein achter te laten en er zullen speciale uitlaat- terreinen voor honden worden aangewezen. Het toezicht op de naleving wordt uitgevoerd door een ambtenaar met verbaliseren de bevoegdheid. Tevens zal die ambtenaar worden belast met de zorg voor zwerfdieren en de kontrole op een juiste wijze van aanbieding van de huisvuilzak- ken aan de ophaaldienst. 192 AKTIEPUNTEN! Niet voor niets schreven we hier boven. dat eigenlyk iedere in de ge meentepolitiek geïnteresseerde Venraynaar in het bezit zou moeten zijn van het gemeenteraadspro gramma. Het omvat nl. niet minder dan 192 aktiepunten op een veel heid van terreinen. We zullen ons moeten beperken en doen er daar om een geselekteerde greep uit Algemene bestuurlijke zaken De gemeente zet zich in om meer vrouwen en meer mensen uit min derheidsgroepen in dienst te ne men en in leidinggevende funkties dienen meer vrouwen te worden benoemd. Er komt een algemene commis sie voor de behandeling van beroeps- en bezwaarschriften. Op korte termijn zal een aparte voorlichtingsambtenaar worden benoemd. Zeker tot en met 1992 zal het Venray-Divinolandia-projekt wor den voortgezet. Openbare orde en veiligheid Bezien wordt of de burgers voor on eigenlijke werkzaamheden van po litie en brandweer een vergoeding moeten betalen. Waar de sociale veiligheid van de burgers dit aantoonbaar vraagt, zal de openbare verlich ting worden verbeterd. Openbare werken, verkeer en vervoer Doorgaand gemotori seerd verkeer in woonwijken —het centrum van Venray-kom daaron der begrepenzal worden ontmoe digd door: a. het instellen van 30 km zones; b. het bevorderen van een volledi ge en ongehinderde doorgang van het langzame verkeer en c. het be vorderen van een veilige en vlotte afhandeling van het autoverkeer op de buitenring. Een beleidsplan Openbaar Ver voer zal worden opgesteld om het autogebruik terug te dringen en het openbaar vervoer (incL buurt bus) te stimuleren. Schoolzwemmen De gemeen te staat garant voor het behoud van het schoolzwemmen. In principe zal. ook na het gereedkomen van het nieuwe zwembad, geen verho ging van de ouderlijke bijdrage plaatsvinden. Sport en rekreatie Van de re- kreatiegebieden worden achtereen volgens Vlakwater en de Witte Vennen ontwikkeld. Voor het Vlak- watergebied komt op korte termijn een nota m.b.t. de uitgangspunten, waarna de invulling van het Vlak- watergebied nader wordt uit gewerkt. Geestelyke bedienaren Wat betreft de subsidiëring van geestelyke bedienaren verschil len het CDA en de PvdA van me ning. De bestaande regeling zal deze raadsperiode gehandhaafd blyven. Het CDA zal in deze perio de zijn visie nader toetsen. Woonwagens Begin 1991 wordt de raad een stappenplan voorgelegd met betrekking tot het aanwijzen van een nieuwe woonwa gen lokatie in de nabyheid van een woonwyk. elke week nieuws DONDERDAG 3 MEI 1990 Nr. 18 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING BË? -i» r»i;rn i ïuu CO.tS iC V li 'it iBeitegn De löe .iemiiLwielerropde van Noord-Limburg zal gehouden wor den van maandag 9 juli tot en met vrijdag 13 juli 1990. Deze ronde is een vijfdaagse fietstocht, die in Noord-Limburg verreden wordt voor jongens en meisjes van 10 tot en met 13 jaar. Het doel van de jeugdronde is het bieden van een stuk sportieve ont spanning aan de jeugd, tydens de zomervakantie, in de vorm van een alternatieve vakantiebesteding. Daarnaast is het een bredere ken nismaking met het gebied waarin zij wonen èn met andere jeugdigen uit de regio. Naast de 40 tot 50 km die per dag gefietst worden, worden er een aan tal opdrachten uitgevoerd zoals een individuele tydrit. een behendig- heidsrit, cyclocross, spelleneireuit e.d. Het aantal te rijden kilometers wordt per dag over voor en na de middag verspreid. Tussendoor wordt er gerust en wordt de op dracht gedaan. Aan het einde van de dag gaat iedereen weer naar huis en komt de volgende dag weer te rug. De fietsen worden 's nachts gestald in de etappeplaats. Elke dag zullen er gele truien uit gereikt worden aan de eersten in de diverse klassementen. Ook is er een zwarte trui voor de grootste pechvogel. Er wordt gefietst over de openba re wegen, in een gesloten karavan. die begeleid wordt door o.a. moto ren, bezemwagen, EHBO en begelei ders op de fiets. Daar waar nodig is zal ook de politie aanwezig zijn. Iedereen kan meedoen. Het Is niet van belang of een groep uit een bepaalde vereniging is samen gesteld of zomaar uit een groep kin deren uit een dorp of wyk. Wel is het de bedoeling dat een groep, be staande uit minimaal 6 en maxi maal 10 kinderen, zelf een sponsor zoekt, die de deelname wil financie ren. Zo'n sponsor kan de nodige re- klame maken d.m.v. het programmaboekje of op de shirtjes van de rijders of eventueel d.m.v. een volgauto. Ploegen en sponsors die interesse hebben in de ronde, kunnen meer inlichtingen krygen bij Sjaak Koe nen. tel. 88321 of b(j Jack Schuur- mans, tel. 86286. Onder ongewoon grote belang stelling vond afgelopen dinsdag de installatie en beëdiging plaats van de nieuwe Venrayse gemeenteraad. De nieuwe raad telt maar liefst ze ven nieuwe leden, waarvan het CDA er zes voor haar rekening neemt. Dat zijn de heren C. v.d. Ven, J. Reintjes, J. Janssen, R. Dupont en W. Willems en mevr. W. Koster- Maris. De zevende nieuweling stamt uit de gelederen van de PvdA, dhr. R. Zwiebel. In zyn openingstoespraak wees burgemeester Defesche erop dat de voorliggende periode van vier jaar geen eenvoudige periode zal zijn. 'We zullen moeten selekteren wat kan en wat niet kan en er zullen be langen afgewogen moeten worden', aldus Venrays eerste burger. Vol gens dhr. Defesche zullen beslissin gen aan kritiek onderhevig zijn maar volgens hem is het nu een maal zo, dat het gezamenlijke be lang niet altijd gelijk is aan dat van een individu. Hij wenste de nieuwe gemeenteraad dan ook een vrucht bare en vredige periode toe. WETHOUDERS VERKIEZING In tegenstelling tot vier jaar gele den verliep de verkiezing van de wethouders dit jaar een stuk rusti ger en eensgezinder. In 1986 was de raad zeer verdeeld bij de keuze van mevr. Hoppenreijs-de Loo. Zij werd met een kleine meerderheid boven mevr. Poels-Peters gekozen. Dit jaar lagen de gelederen echter op een lyn. Met algemene stemmen wer den mevr. Hoppenreijs, dhr. Truyen en dhr. Driessen tot wethouder ge kozen. Dhr. Kersten, kandidaat voor de PvdA, werd met 22 stemmen voor en een blanco stem tot wet houder herkozen. Alle vier de kandidaten namen hun benoeming gaarne aan. Mevr. Hoppenreijs noemde het ambt van Venrayse wethouder een groot voor recht om uit te mogen oefenen. 'U kunt op mijn inzet rekenen terwyl ik op de inzet van de gemeenteraad reken'. Dhr. Truyen, nog niet zo lang wethouder, had er zin in. 'Samen hebben we deze raadsperiode voor bereid. Er wachten moeilijke jaren die veel spankracht zullen vergen. Maar met behulp van de achterban en het ambtenarenapparaat kun nen we deze klus klaren' waarmee hij van harte zyn funktie aan vaardde. Voor Bert Kersten was het een voorrecht om op de dag van de ar beid tot wethouder gekozen te mo gen worden. Zeker als op die dag voor de honderdste keer de 1 mei viering wordt herdacht. In zijn kor te periode als wethouder heeft hij zich om moeten buigen van een so listisch leraar tot een samenwer kende wethouder. 'Ik heb snel geleerd dat geduld een schone zaak is', verwoordde dhr. Kersten zijn prille ervaringen. Dat nam niet weg dat hy het ambt gaarne aanvaardde. Dhr. J. Driessen is nieuw in het college van burgemeester en wet houders. In zyn 'maidenspeech' zo als hij het zelf noemde, liet hy weten dat zijn keuze om wethouder te worden een moeilyke keuze was. 'Het is niet niets om deze verant woording op me te nemen, maar het is een interessante taak en een grote uitdaging'. Ondanks het feit dat dhr. Driessen een geboren en getogen Oirlonaar is, moest hij toe geven dat hy in zijn acht jaar raadslidmaatschap ook Venraynaar is geworden. Dhr. Driessen keek ook terug op zijn periode als onderwijzer. Ruim 21 jaar heeft hij onderwijs gegeven op de dorpsschool van Oirlo. 'Elke dag heb ik daarvan volop genoten en het doet pijn om de school te verlaten', aldus dhr. Driessen. Het deed hem wel goed dat een van zijn leerlingen zijn vertrek omschreef als 'Onze meester gaat de burge meester helpen als die iets niet kan...' Dhr. Driessen wees er tenslotte nog op dat hij groot belang hecht aan vrije tijd om zijn hobby's, tui nieren en sport, te kunnen uitoefe nen. Met een 'Ik gun niemand om geleefd te worden en wil dat zelf ook niet', claimde hij wat vrije tijd. Burgemeester Defesche wenste hem daarop sukses met het invul len van zijn vrye zondagavond... Nadat de vier wethouders hun ambt hadden aanvaard werd de ver gadering gesloten en volgde nog een serenade van de joekskapel 'Van toete noch blaoze'. In deze ka pel spelen de echtgenotes van de wethouders Kersten en Driessen. De serenade werd op waardige wijze afgesloten met 'Rooi mien dörp ien de Piel'. Het nieuwe college van b. en w. VLn.r. J Truyen, mevr. M. Hoppenreijs-de Loo, burgemeester H. Defeshce, sekretaris A. de Bever, B. Kersten en J. Driessen. In verband met de dodenherden king op morgen vrijdagd 4 mei, is de wekelykse koopavond verplaatst naar heden don de rdagavond. De winkels in Venray zijn dus vandaag tot 21.00 uur geopend en morgen vrydag tot 18.00 uur. De gemeenteraad van Venray werd vorige week dinsdag verrast met de mededeling dat burge meester Defesche van plan was een nieuwe dienstauto te kopen. Begin dit jaar reed hij zijn vorige dienstauto, tijdens een ongeval, total-los. De verrassing was des te groter toen bleek dat onze eerste burger voor een deugdelijke, 3 jaar oude tweedehands auto had geko zen, wel van zyn favoriete merk Peugeot. De aanschafprijs van deze auto bedraagt 18.000,-. Een mee valler want voor de aanschaf van een nieuwe auto was 40.000,-. KRITIEK Dhr. Houba (VVD) had toch kri tiek op de aanschaf. Volgens hem is dit een besluitvorming die eigen lijk niet kan. Hij vond dat de raad er maar voor Jan Joker bijzit. Eerst wordt een auto gekozen en dan pas gevraagd of het goed is. Tegen de gang van zaken had hij dan ook be zwaar, tegen de aanschaf van de auto zelf niet. BELACHELIJK Dhr. Jan Poels (CDA) had geen kri tiek. Hij was het eens met de geko zen oplossing. Bovendien hoefde, volgens dhr. Poels, de burgemeester nu niet op Peel en Maas te wachten om te kijken of daar een goede tweedehandsè auto in staat. Dhr. Den Brok (Samenwerking) vond de aanschaf van een tweede hands auto in eerste instantie een belachelijke zaak. Maar, nadat hij kennis had genomen van deze wa gen had hij zijn mening toch omge draaid. Maar ook hy was van mening dat de manier waarop de aanschaf geschiedde, slecht was Dhr. Den Brok vond het bovendien jammer dat het geen auto met kata lysator was. Dhr. A. Jansen (PvdA) vond het een stap in de goede richting. Zijn party is geen voorstander van het fenomeen dienstauto maar dit was een duidelijk goedkopere oplossing dan de voorgaande auto's. Boven dien toont volgens hem het college hiermee aan dat zij, gezien de fi nanciële situatie van de gemeente Venray, zeer tegemoetkomend is. De fraktie Van de Vorle had tenslotte geen bezwaren. 'Want', al dus dhr. V.d. Vorle, 'ook wij rijden tweedehands auto's'. Het Geschied- en Oudheidkundig museum ,,'t Freulekeshuus" organi seert van 30 juni t.m. 14 oktober een tentoonstelling over en met speelgoed onder de titel „Speelgoed zonder grenzen". Deze tentoonstel ling wordt ingericht na afloop van de huidige tentoonstelling over „Thei Min en zijn tijdgenoten, waaivoor overigens veel belangstel ling bestaat. „Speelgoed zonder grenzen" wordt samengesteld in samenwer king met het Niederrheinisches Museum für Volkskunde und Kul- turgesehichte Kevelaar en de Speel- O-Theek in Venray. Aandacht zal worden besteed aan het speelgoed uit vroeger jaren tot de zestiger ja ren van deze eeuw. Om deze tentoonstelling zo volle dig mogelijk te laten zijn, wordt een beroep en medewerking gedaan op de Venrayse bevolking. De organisa toren veronderstellen, dat er op me nige zolder nog wel wat oud, maar bruikbaar, speelgoed staat, dat inte ressant genoeg is om geëxposeerd te worden. Wanneer men bereid is dit in bruikleen aan het museum af te staan of misschien ook wel aan het museum wil schenken voor een eventuele volgende speelgoedten toonstelling, kan men kontakt op nemen met dhr. J. Gootzen, voorzitter van het museumbestuur, tel. 83800 of 84178 of met dhr. J. Renkens. tel. 23262 of 84603. I)e aanmeldingstermijn sluit 15 mei a.s. gramma NOS-Laat. Op dinsdag ój mei zal in dit programma aan dacht worden besteed aan de ma kers van de film 'De Vergelen Slag'. De NOS-cameramensen trokken met die maters door Venray en maakten opnames van SL Servati- us, bij het postkantoor, bij de Owte Kerk. vanaf de Hoge Beek. bij het monument langs de Loobeek en op het Du its Kerkhof te Ysselsteyn.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9