Artikel-12 status van gemeente maakt het de nieuwe raad niet gemakkelijk MusiqueEnmasse Geslaagde 8 maart viering Venray Minimale opkomst van minima INGEZONDEN Chez Jacques VVD Volgende week woensdag verkiezingen VVD Hulp bij voetklachten VVD Lijsttrekkersdebat in gemeentehuis VVD VVD Abva-Kabo VVD VVD PEEL EN MAAS Donderdag 14 maart - Pagina 7 1. Leo Janssen (47 jaar) organisatie adviseur Venray LIJST 4 VROUWENDAG VENRAY Als lid van een vrouwenbeweging wil ik reageren op deze vrouwendag d.d. 8 maart jl. In een artikel van Peel en Maas van 1 maart stond het volgende: 'Uitdrukkelijk is gesteld dat geen enkele politieke kleur deze vrou wendag zal bepalen'. Organisatie, u bent niet konsekwent. Waarom dan een stemenquête gehouden bij 't begin en einde van deze vrouwen dag? Een toets of vrouwen wel kon sekwent zyn? Zeer bewust heb ik mij ervan ont houden om myn stem uit te bren gen. Verscheidene dames hadden ook hun bedenkingen over deze stemenquête. Zy werden dan ook 'deskundig' benaderd door de da mes van het 'stembureau': 'dit heeft' op de politiek verder geen invloed' en de dames deponeerden hun stemformulier in de stembus. Dit is naar mijn mening niet fair maar ook onjuist, om in zo'n situa ties kiezers te ge(mis)bruiken. Heeft dan ook niets met emancipatiebe leid te maken, doch eerder met het manipuleren van vrouwen. On danks de 'Stemenquête Stunt' was het een goed verzorgde en leerzame middag. Jammer dat er zo weinig tyd beschikbaar was, om de gestel de vragen van de workshops door het forum te laten beantwoorden, waardoor ze vryblyvend óver kwamen. M. Voermans-Linders Deumeseweg 77 Heide Trappen ruxar school Eens mijn idool Maar door bulten en gaten Niet lang te maken. U hielp mee Tot ons tevree Wij trappen nu vrolijk Iedere dag is olijk. Want het pad is glad Op schema gaat 't nu En steeds zijn we op tijd Voor de leuke schoolstrijd. Gedicht van een moeder uit Vrede- peel voor haar zoon ter gelegenheid van de opening van het nieuwe fietspad. Allen die hebben medegewerkt aan de tot standkoming van het nieuwe fietspad van Vredepeel naar Venray HEEL HARTELIJK BE DANKT. Nu kunnen wij weer fijn naar school fietsen. Venrayse scholen bezoekende kinderen uit Vredepeel. By het doorlezen van de werkpro gramma's van de vyf politieke par tijen en groeperingen, die deelnemen aan de raadsverkiezin- Wij staan hier voor u we gaan er graag voor zitten LIJST 4 Geachte medebewoners van Venray De verkiezingen staan weer voor de deur dus is uw weekblad al enige weken een scala van aanbiedingen wie zo goed of nog beter de belan gen van Venray en u in het byzon- der kan behartigen. De FNV doet niet mee aan het politiek gebeuren. Wel zyn er FNV-leden in alle kleu ren en pluimage. Sommigen daar van staan op de lysten die u nu al enige tijd binnen heeft De FNV staat voor belangenbehartiging en de FNV heeft zich in Venray de afge lopen jaren op diverse plaatsen daarvoor ook sterk gemaakt Het FNV vertegenwoordigt zo'n brede laag van de bevolking dat het in staat is om mee te blyven den ken binnen alle politieke groepe ringen in Venray en wy doen ook een beroep op u allen om in ieder geval uw stem uit te gaan brengen! John Marks FNV afd. Venray Woensdag 21 maart komen voet specialisten by V.d. Ven Schoenen, De Bleek 13-15, de Vibrionveer, een Zweedse vinding, demonstreren. Dit vervangingsmiddel van de klas sieke steunzool heeft met name in Duitsland en Amerika grote opgang gemaakt onder mensen met voet klachten en daaruit vloeiende rug klachten. De veer verbetert op buigzame wijze de stand en de hol ling van de voet De gevoelige voor voet wordt extra door verende kupolen ondersteund en de voet kan weer natuurlijk afrollen. De pyn neemt door deze behandeling af en spieren en banden worden weer krachtiger. Ook wordt door het verende effekt bij iedere stap de totale voetvlakte gemasseerd wat een goede doorbloeding bevorderd. Bijkomend voordeel van de Fuss- gold Vibrion-veer is het handzame formaat: de Zweedse vinding past in bijna alle modeschoenen. Na een pauze-jaar heeft de stich ting CultuRooy —na eerst enkele vlekjes op de Rock van Rooy te heb ben weggewerkt— zich opnieuw tót leven laten wekken door een nieuw bestuur. Deze kultuurminnaars, Jan Ver- heyen, Leo Creemers, Alex van Vliet en Jan Engels, hebben een pro gramma voor 1990 opgesteld, waar van het eerste deel op zaterdag 12 mei a.s: het daglicht zal zien. Onder het motto 'muziek en zang anders' biedt de stichting een fors aantal muzikanten een podium in de foyer van Ven rays kultureel cen trum de Beejelcurf. Onder deskun dige leiding van muziekdocenten van de Koopvaart te Nijmegen kun nen saxofinisten en slagwerkers/ percussionisten uit de regio enkele speciaal voor deze gelegenheid ge schreven komposities instuderen. Dit gebeurt op 12 mei a.s. tussen 10.00 en 17.00 uur op verschillende lokaties te Venray; de workshops zyn toegankelyk voor saxofinisten en slagwerkers met èn zonder spe ciale muzikale opleiding, maar wèl in het bezit van eigen instrumen ten. Sofistische kapaciteiten zijn niet belangryk, véél muzikanten wel, zodat we met recht kunnen spreken van 'MusiqueEnmasse'. De workshops monden 's avonds uit in een optreden voor een pu bliek, waarvan wy overtuigd zyn dat 't in groten getale zal toestro men. Want behalve deze byzondere instumentenvertolkingen zal Ven ray kennis kunnen nemen van een bijzondere ontmoeting tussen zangstylen. Begin april studeren het Venrays Mannenkoor èn de Venrayse hip-hop-band What If een aantal muziekstukken in, speciaal voor MusiqueEnmasse. Gezamen- lylc kunnen deze drie muzikale dis ciplines een byzonder optreden bieden. CultuRooy vindt dan ook dat deze inspanningen beloond moeten worden met een afsluitend concert van een band die eveneens vernieu wend bezig moet zyn. Wie 't wor den zal houden we nog even voor ons; we hebben reeds enkele opties lopen. Dus: speel je saxofoon, slagwerk of percussie, reageer dan op on derstaande oproep! Deelname/inschrijfformulier Naam: Adres: Ttel.: Ik doe mee aan MusiqueEnmasse op zaterdag 12 mei 1990. Ik bespeel: 0 saxofoon 0 slagwerk/percussie (aankruisen wat van toepassing is) Stuur deze bon zo snel mogelyk naar: Stichting CultuRooy Postbus 268 5800 AG Venray gen van woensdag 21 maart a.s. blykt telkens, dat de nieuwe ge meenteraad het de komende vier jaar niet gemakkelyk zal krygen. Immers door haar Artikel-12 status staat de gemeente als het ware on der curatele van het ryk. Bij het kiezen van prioriteiten en wensen zal steeds nauw overleg dienen plaats te vinden met de Provincie en het Ministerie van Binnenland se Zaken. CD.A. Het CDA stelt in zyn werkpro gramma, dat het gemeentebestuur zich met het geld van de burgers als een goede rentmeester dient te ge dragen. De besteding van de be schikbare middelen zal daarom met zorg moeten geschieden. Vol gens het CDA zal gestreefd moeten worden naar beheersing van de lastendruk. Grotere doelmatigheid en bestuurlijke vernieuwing heb ben dan ook voorrang boven verho- Frans van Hooft (34 jaar) Advocaat - Leunen t rr T.lJST 4 De JOVD en het CDJA organise ren a.s. maandag, 19 maart, een lijsttrekkersdebat in de burgerzaal' van het raadhuis. Het debat, waar aan alle lijsttrekkers hun medewer king verlenen, zal om 20.15 uur aanvangen. De avond begint met een presentatie van de partijen en de hoofdpunten van hun program ma's. Daarna zal onder leiding van dhr. De Bever, in het dagelijks leven gemeentesekretaris, een diskussie plaatsvinden tussen de diverse lijst trekkers. De organisatie komt hier mee terug op hun eerdere voor nemen om deze avond, die al in juli 1989 gepland was, te verschuiven naar maandag 12 maart. Doordat diverse partijen op die avond hun medewerking niet konden verle nen, kon deze avond geen doorgang vinden. Hierover berichtten wij u reeds vorgie week. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden zag de organi satie zich in eerste instantie ge noodzaakt af te wijken van de oorspronkelijke datum, 19 maart. Gekozen werd in eerste instantie voor 16 maart, maar al snel bleek dat de Jera in Ysselsteyn die avond een politiek jongerencafé had geor ganiseerd. De JOVD en het CDJA bleef toen niets anders over dan naar de 12e uit te wijken, met alle gevolgen van dien. Daarom heeft de organisatie besloten om toch maar weer terug te keren op maandag 19 maart. Die avond zou dhr. Truyen, lysttrekker van het CDA, de slot manifestatie van het CDA in Sittard by wonen. Hij heeft zich alsnog vry- gemaakt voor het ly sttrekkersdebat in Venray. POLITIE WAS SCHAPENVANGER Met de eigenaar kon een 8-tal loslopende schapen op de Veulenseweg-Lorbaan door de poli tie in een weide worden gedreven. Het staat vast dat de schapen moed willig uit de weide zyn gedreven. DIEFSTAL BROMFIETS Er werd aangifte gedaan van diefstal van een bromfiets vanuit een fiat aan de Bachstraat. Merk en waarde kon de gedupeerde niet opgeven. ging van belastingen en tarieven. Een verantwoord financieel beheer kan volgens het CDA ook beteke nen, dat de gemeente in het byzon der aandacht schenkt aan het afstoten van taken of het doen uit voeren daarvan door het particulie re bedrijfsleven. Dit streven moet gericht zyn op een meer doelmatig beheer of een goedkopere oplossing daarvan. Van de burgers mag een reële eigen bydrage worden ge vraagd voor het gebruik van voor zieningen en diensten. Burgers, die werkelijk niet in staat zijn om ge meentelijke belastingen te betalen moeten in individuele gevallen ge hele of gedeeltelijke kwijtschelding krijgen. PARTU VAN DE ARBEID Volgens het werkprogramma van de PvdA zullen de financiën van Venray nauwkeurig geanalyseerd moeten worden. Op basis van die analyse is het volgens deze party pas zinvol om te diskussiëren over de vraag waar en waarom het fout is gegaan. De komende jaren zal Ven ray ervaren —zo stelt het werk programma— dat de Artikel-12 status niét alleen extra geld ople vert van 'Pleegvadertje Staat', maar ook forse offers zal vragen van bur gers en van de eigen organisatie. Nadat de PvdA gekonkludeerd heeft, dat waar het de belasting druk betreft de grenzen van het maatschappelijk aanvaardbare zo goed als bereikt is, wordt gezegd, dat een geïntegreerd en ruimhartig kwytscheldingsbeleid een vangnet- funktie dient te vervullen. VAN DE VORLE 'Als er gekozen moet worden voor kwaliteit voor leven, zullen we niet moeten leren meer geld uit te ge ven, maar hoe we meer kunnen Kies voor deskundigheid, betrouwbaarheid en inzet LIJST 4 INBRAKEN Uit een achter een woning aan de Latyrus gelegen garage werd een kist met bakkersgereedschap gesto len. De waarde van dit gereedschap bedroeg 2.100,-. Via de achterdeur was toegang verkregen tot een woning aan de Bingelkruid. Uit de woning werd een bedrag van 660,- ontvreemd. Eveneens door forcering van de achterdeur was toegang verkregen tot een woning aan de Eligiusweg. Daar werden de radio, tv en cd- apparatuur, en nog andere spullen van de meest uiteenlopende aard, ontvreemd. De waarde werd ge schat op 22.000,-. overhouden om uit de schulden te komen, zodat de gewone mensen hiervan niet de dupe worden. Een grote schuldenlast verlaagt juist de kwaliteit van leven' zegt de fraktie V.d. Vorle in haar werkprogramma voor de komende vier jaren. Volgens V.d. Vorle moeten vele kontrolerende tussenlagen verdwij nen en rechtstreeks onder de verantwoordelijkheid van de wet houder komen. Als Artikel-12 ge meente moet het aantal wethouders van vier naar drie worden terugge bracht; de loco-burgemeester moet door de gemeenteraad worden ge kozen en geld dat nu naar het Ge west gaat moet naar de gemeente worden doorgesluisd. En ook deze fraktie is (uiteraard) van mening, dat er een beter kwytscheldingsbe leid van de plaatselijke heffingen en belastingen moet komen. DE W.D. In haar 'Lokaal Liberaal Negentig' is de WD kort met haar financiële beschouwing. Er wordt een open deur opengetrapt met de stelling, dat de gemeente zuinig en efficiënt met de aan haar toevertrouwde middelen moet omspringen. Ook vindt de WD —kennelijk als enige in de Venrayse gemeenteraaddat belastingen geen instument van inkomenspolitiek mogen zyn. Inkomen wordt bepaald door kontrakt-afspraken tussen werkne mers en werkgevers alsmede (soms) door landelijke politiek. En wat het kwytscheldingsbeleid betreft lezen we in het werkprogramma, dat dit beleid alleen verplichtingen kan betreffen uit publiekrechtelijke hef fingen en alleen op individuele ba sis dient te geschieden. 'SAMENWERKING VENRAV 'De Artikel-12 status mag niet be tekenen, dat het dienstverlenings niveau beneden het toelaatbare mag dalen' zegt de party van de heer A. den Brok. Volgens deze raadsfraktie moet uiterst zuinig met de gemeenschapsgelden wor den omgesprongen en het hele fi nanciële beleid moet zyn gericht op voordurende herwaardering en nieuwe prioriteitstelling. Daar waar de gemeenschap het vraagt, moet tot privatisering worden overge gaan en waar de rechtvaardigheid dat eist, zal het beginsel van diffe rentiatie in de belastingheffing moeten worden doorgevoerd. Sprei ding van betaling van de gemeente lijke belastingen moet volgens 'Samenwerking' zo spoedig moge lijk worden doorgevoerd en ten gunste van de echte minima moet een goed en rechtvaardig onthef- fingsbeleid worden gevoerd. KEUZE AAN DE INWONERS In de afgelopen weken hebben wij ruime aandacht besteed aan de verschillende Venrayse politieke partijen en groeperingen, die op 21 maart zullen deelnemen aan de verkiezing van een nieuwe gemeen teraad. De Venrayse politici hebben —al dan niet met suksesgepro beerd duidelijk te maken wat zy de komende vier jaren willen. Nu is het aan de bevolking van de ge meente Venray om een keuze te ma ken en hun stem te geven aan die partij of groepering waarvan het programma overeenkomt met de eigen wensen. Leonie Cals (41 jaar) Directie secretaresse Merselo LIJST 4 internationale haarmode dames heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Op 13 maart organiseerde de afde ling Venray een feestavond voor haar jubilarissen Voor hun 25-jarig lidmaatschap van da Abva Kabo werden gehul digd: J. Hendriks - tevens bestuurslid van de afdeling S. Rut ten, T. Raaymakers en J. v.d. Vorle. Voor het 40-jarig lidmaatschap: L. Janssen, J. van Bergen, P. Berg mans, H. Janssen, A. v. Rosmalen, J. Bems, H. Jaegers en P. Vermeulen. Een distriktbestuurder hield een toespraak waarna hy het jubileum embleem by de heren opspelde en hen en present aanbood. De echtge notes van de jubilarissen kregen een bos bloemen aangeboden. Ter gelegenheid van de Interna tionale Vrouwendag belegden de ge zamenlijke vrouwenverenigingen uit Venray en kerkdorpen en leden van de werkgroep emancipatiebe leid een bijeenkomst met het the ma: de invloed van de vrouw op de politiek. De bijeenkomst werd ge houden in de burgerzaal van het ge meentehuis. Ca. 100 vrouwen gaven aan de oproep gehoor. De voorzitter van de organiseren de commissie mevr. Halverhout- Sibon opende de bijeenkomst. Daarna was het woord aan wethou der M. Hoppenreijs-de Loo. Zy sprak er haar waardering over uit, dat de diverse vrouwenverenigin gen in gezamenlijk overleg deze bij eenkomst hadden georganiseerd. Vervolgens gaf zy in kort bestek de oorsprong van de Internationale Vrouwendag weer, die al sinds 1910 wordt gehouden. Deze dag heeft over de hele wereld vele gezichten. Wij in het westen praten over luxe problemen, zoals verworven en onbewuste rechten. In de ontwik kelingslanden staan de basisbe hoeften zoals voedsel, kleding en onderdak centraal. Vervolgens schetste zij hoe mo menteel in de politiek de taken ver deeld zyn en hoe belangrijk het is, dat vrouwen aan het politieke be drijf gaan deeKiemen.Zy voerde daarvoor drie redenen aan: a. de demokatische reden. 50% van de bevolking bestaat uit vrouwen; b. de ervaringen van vrouwen zijn in bepaalde zaken groter dan die van mannen; c. verandering van het politieke klimaat. De politiek zou bij een 50/50 verdeling een ander, meer menselijk gezicht krygen. Nadat zy deze redenen wat verder had uitgewerkt, was het tijd voor een kopje koffie en gaf de voorzitter een korte toelichting op de te vor men workshops: budgettering; werkgelegenheid; kinderopvang; milieu; sociale veiligheid; gezond heidszorg. Voor iedere workshop was een deskundige op dat gebied aangetrokken en dat de keuze daar van goed was bleek uit de geani meerde diskussies in de diverse groepen. In de pauze zorgde mevr. Lins- kens (alias Bets Kwats) een politieke conference, die zeer in de smaak viel. Inmiddels bogen de afgevaardig den van de politieke part (jen zich over de hen toegespeelde vragen uit de workshops. In een forum, geleid door mevr. M. Berkers werden de vragen vervolgens door de afgevaar digden van de Venrayse politieke partijen beantwoord. Opvallend was, dat de partijen het in veel ge vallen met elkaar eens waren. Van een harde konffontatie tussen de verschillende partyen was geen sprake en men beluisterde in de antwoorden meer de gemeentepoli tiek dan partijpolitiek. Door de veelheid aan vragen kon niet alles aan de orde komen, maar alle vragen, ervaringen en sug gesties zyn na de bijeenkomst aan de Venrayse politieke partyen ter hand gesteld, zodat zy een goed beeld krygen wat onder de Venray se vrouwen leeft In haar slotwoord bedankte de voorzitter allen, die aan het welsla gen van deze dag hadden mee gewerkt. Tenslotte vroeg mevr. P. Rutten- Thielen, oud -wethouder gemeente Venray. het woord. Zy wilde de aan wezige vrouwen graag een riem on der het hart steken. In de afgelopen jaren is al veel bereikt De tyden dat vrouwen die politiek bezig waren betiteld werden met 'die moet zo nodig' zyn gelukking voorbij. Maar er is nog veel te doen en ze wenste alle aanwezigen daarby heel veel sukses. De woensdag gehouden forum- middag, die bedoeld was voor de uitkeringsgerechtigden en gepensi oneerden, kreeg maar weinig be langstelling van de zijde van deze uitkeringsgerechtigden. De be leidsmedewerker van het landelijk sekretariaat van de werkgroep Uit- keringsregechtigden hield een in leiding. Deze bleek echter niet van toepassing op de Venrayse realiteit. Het Venrayse gemeentebestuur heeft een heel andere filosofie om trent het minimabeleid dan deze beleidsmedewerker eigenlijk in zyn voordracht bedoelde. Mevr. Hoppenreys-de Loo stelde, als wethouder van de gemeente, ook duidelijk dat de voorstellen van het FNV, inzake het minimabeleid, in Venray reeds lang in uitvoering zyn. Fraudebestrijding is en blijft nog nodig en dat werkt zeker pre ventief. Wethouder Kersten betoog de zeer duideiyk dat men in Venray, zeker binnen het college, opkomt voor de zwakkeren in de sa menleving. De reoganisatie by sociale zaken is doorgevoerd en werpt reeds zijn vruchten af. Zowel mej. Cals na mens de WD, als Tbon Den. Brok namens Samenwerking lieten met de heer Lemmens van fraktie V.d. Vorle nog eens duideiyk blijken, wat hun politiek evangelie ten op zichte van de zwakkeren in de sa menleving is en wat zy van hun frakties te verwachten hadden. Het college, zo werd nog eens dui delijk op een vragensteller geant- Met minder gemeente lijke belastingen i minder kwijtscheldingen LIJST 4 \V\fe hadden het over de luchtjes in de Peel en poep op de stoep. Woensdag kunnen jullie Venray een poepje laten ruiken Stem PvdA woord, keert terug van de eerder ingeslagen weg om in het kader van de bezuinigingen de straatverlich ting op diverse plaatsen te halve ren. Er is nu een onderzoek gaande om die beslissing terug te draaien. Zeker by de bejaardenwoningen wil men de gedoofde lampen weer la ten branden. De gemeenteraad zal moeten beslissen of politiek Venray dat er voor over heeft De immateriële nood by de zwak keren in de samenleving is ook in Venray hoog. De gemeente doet dat wat mogelyk is om de zwakkeren te helpen. De minst draagkrachtigen kwamen in het verleden in aan merking voor kwijtschelding van gemeentelijke belastingen. Nu de onroerend goed belasting niet meer is verhoogd en de uitkeringsge rechtigden iets meer krygen uitge keerd, dreigen er verschillenden tussen de wal en het schip te gera ken. Wethouder Hoppenreys kon digde aan, dat het college er over denkt om in afwyking van de lan delijke richtlijnen, hun eigen nor men te versoepelen. Wethouder Kersten vulde aan dat de nota om trent die veranderde zienswijze in wde maak is. De vakbeweging van het FNV wil in Venray een eigen ruimte voor hulp en voorlichting aan de bur gers over de rijks- en gemeentelijke regelingen. Wethouder Kersten stel de duidelijk dat het niet de taak van het gemeentebestuur is om deze ruimte te geven. Wel is de gemeente bereid om mee te zoeken. Het FNV is een zelfstandige organisatie met eigen geld. Zy moet dus in staat zyn een dergelijke ruimte te huren en te exploiteren. Het FNV geeft al en kele avonden voorlichting in het wijkgebouw in het Brukske. maar dat is niet ideaal. In het gebouw van de Bouw- en Houtbond van het FNV is ook geen ruimte. Kantoorruimte huren is te duur. Er werden aan de forumleden verschillende vragen gesteld maar die werden door de diverse verte genwoordigers van de frakties beantwoord. Diskussieleider. de Venrayse journalist Jac Penris, wist die vragen zo toe te spitsen dat de t(jd binnen de verantwoorde pro porties bleef en er niet teveel plaat selijke politiek in werd verweven. Het was alleen jammer dat er maar een hancyevol uitkeringsgerechtig den en gepensioneerden aanwezig Wim Palmen (35 jaar) Leraar klassieke talen Venray LIJST 4

Peel en Maas | 1990 | | pagina 7