kerkelijke pirnm Gaat u mmm verhuizen? de gemeente uw parochie geestelijkheid - uw krant PEEL EN MAAS de een weeft de ander eert 't MWP'lmsim mm PEEL EN MAAS Donderdag 22 februari - Pagina 1 Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Eindstraat 6. tei. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M.. Patersstraat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855. Zaterdag: Maria op zaterdag. 9.00 Lsm. ouders Neeteson-Custers; Harrie Messemaeckers; Gertruda en Amoldina Poels en ouders (S); Deken Willem Berden (S); jrd. ouders Gossens-Kessels. 19.00 ZON- DAGDIENST; Anna Smits-Leissen en Diny (tam. Josten); ouders Duijckers-Philipsen en zoon Pieter; Catharina Lensen; Piet van Lipzig (koll.); Frans Loeffen (koll.); Helm van Vegchel (koll.); Grada Janssen- van Lierop (koll.); Maria van Ryt- Janssen (koll.). Zondag: 8e Zondag door het jaar. 8.00 Lsm. voor de parochie. 990 Lat. Hgm. Jos van Hout (koll.); Maria Loozen-Ackermans; Johan Claessens en beide echtgenoten Jo hanna Fleurkens, Theodora Bister- velds en Wilhelmina Claessens; Nellie v.d. Vorst. 11.00 Volkszang m.m.v. de carnavalsvereniging; Toos de Bruyn-van Els (koll.); Martha Goumans-Janssen (koll.); Theodo- rus Ehren (koll.); Sraar Janssen (koll.). Maandag: 9.00 Lsm. oude stich tingen. Dinsdag: 9.00 Lsm. Martinus Macs en Johanna Maria Janssen (S); Jo Custers. 19.00 Geen H. Mis. Woensdag: Aswoensdag; vasten en onthoudingsdag; begin van de veertigdagentyd. Na de H.H. Mis sen kunt u het askruisje halen. 9.00 Lsm. Martha Goumans- Janssen (buurt); Maria Bistervels-v. Meyel en Jacq Bistervels (S). 19.00 Gezongen H. Mis overl. ouders Van Kessel-Versleyen en zoon Jan; voor het geestelijk- en tijdelijk welzijn van onze parochie. Donderdag: De maand maart is toegewijd aan de H. Jozef, bruide gom van de H. Maagd Maria. 9.00 Lsm. tot zekere intentie. 19.00 Lsm. overl. ouders Jans Beken-Haanen en zoon Arnold; ouders Laurensse- Maassen en zoon Jacques. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand. 9.00 Lsm. t.e.v. het H. Hart van Jezus. Vanaf 9.30 uur wordt de H. Communie naar de zieken ge bracht. Zaterdag: H. Casimir. 9.00 Lsm. fam. Bouten-Hagens; overl. ouders Schols-Leers en overl. fam.; Jacobus Schaeffers, echtgenote en zoon Piet (S); M. Arts-Comelissen en Jeu Jen- niskens. 19.00 ZONDAGDIENST. In de zes noordelyke dekenaten van Limburg zullen in de dekenale ker ken een openingsdienst gehouden worden t.a.v. de Vastenaktie: deze viering zal in teken staan van de Vastenaktie als openingsviering voor het dekenaat Venray. Ouders Janssen-Wynhoven en Marietje van Overveld; Jacques Laurensse (koll.); Hem Barents (koll.); Ben Franssen en Door Graet; Martha Goumans- Janssen (koll.); Theodorus Ehren (koll.); Gerard van Ryswyck en echtgenote en Lambert Kleve en echtgenote; Jan "Flinsenberg en overl. fam.; overl. ouders Antoon Stiphout en Maria Claessens; Maria van Ryt-Janssen (koll.); Grada Janssen-v. Lierop (koll.). De kerk is ter bezichtiging open op woensdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akoiieten Zondag: 9.30 Hans van Pelt Misdienaars en lektoren Zaterdag: 19.00 Peter Harrewyn. Lektor: L. Truyen. Zondag: 8.00 Maikel en Maurice Brons. 9.30 Bart Derkx en Tbm Foo ien; 11.00 Hong Bui en Miriam Lau rensse. Parochie Brukske Zaterdag: Eucharistieviering Voor Francisca Verhelst-van Mill. Zondag: 10.00 Hoogmis. Voor Pe trus Kodoatie. Aswoensdag: 19.00 Eucharistie viering met wyding van de as en uitdeling van het askruisje; int te.v. Maria tot zekere intentie. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Paterskerk Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIE RING. Clemens Pijls (koll.); Lei van Ryt (koll.). Zondag: 9.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen; overl. ouders Stoks-Janssen en zoon Piet en Mar tin; Jeu Janse; Johan Maas-Peters. 10.15 Hoogmis gezongen door Cre scendo; voor byzondere intentie. 11.45 Wilhelmina van den Munckhof-Sangers. 18.00 GEEN avondmis. Maandag: 8.00 Elisa Palm en te.v. H. Geest 19.00 Overl. ouders Akkermans-Timmermans. Dinsdag: 8.00 Overl. ouders en fam. 19.00 Overl. fam. Philipsen. Woensdag: Aswoensdag; vasten- en onthoudingsdag; begin van de veertigdagentijd. 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 19.00 Doort- je Wietz-van den Heuvel; jrg. Joos van den Bekerom. Na de H. Missen wordt het askruisje uitgedeeld. Donderdag: 8.00 Byzondere in tentie. 19.00 Overledenen (of ferbus). Vrijdag: 8.00 T.e.v. O.L. Vrouw van Altyddurende Bijstand. 19.00 Ge zinsmis; overl. ouders Janssen- Krijns en kinderen. Zaterdag: 8.00 Celina Rojer en Constant Rojer. Misdienaars en akoiieten Zaterdag: 18.30 Jaap Janssen. Zondag: 9.00 Martijn Smelt. 10.15 Johan Pouwels. 11.45 Martin Leen- ders. Woensdag: Patrick. Donderdag: Yvonne. Vrydag: Wendy. Vredeskerk Zaterdag: 18.00-18.30 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora vondmis voor de 8e zondag door het jaar. Kinderwoorddienst Zang door het Jongerenkoor Chrisko. Voor Martien v. Tilburg (koll.); overl. ouders (C); (6 wkd) Anna Maria Pijpers-Tillemans; Maria Goumans- Janssen. Zondag: 8e Zondag door het jaar. 8.30 Voor het geestelyk en tydelijk welzyn van de parochie. 10.00 Hoogmis. Nederlands. Jrgt H. Lit- jens-, Thijs en Jeu Arts. 11.30 Leo Bruno (koll.). Maandag: 8.00 Om de genade te vragen van een zalige dood. 19.00 Jacob Emonts en zoon Sjaak. Dinsdag: 8.00 Martinus Pontman en Gysbertus van Blokland. 19.00 Theo Thielen. Woensdag: Aswoensdag; vasten- en onthoudingsdag; begin van de veertigdagentyd. 8.00 Jrgt. Piet Emonts. 19.00 Harrie Stoks (koll.); overl. fam. Pas-Manders. Tydens de H. Missen zegening van de as en uitreiking van het askruisje. Donderdag: 8.00 Voor de zieken in de parochie. 19.00 H. Uur. Uitstel ling van het Allerheiligste. Int. voor priesterroepingen en roepingen tot het religieuze leven; voor Jo Ver- steegen en zoon Martien. Vrydag: 8.00 Als eerherstel aan het Goddelijk Hart. 18.30 Kruiswe goefening. 19.00 Voor overl. ouders Thielen-Hendriks en overl. fam.; jrgt. Arnoldina Aben-v.d. Mond. Zaterdag: I.v.m. Priesterzaterdag geen H. Mis om 8.00 uur. Akoiieten en misdienaars Zaterdag: 19.00 Pascal van Daal. Zondag: 8.30 V.d. Oever. 10.00 Ro bert Versteegen en John Dommeck. 11.30 H. Fijneman. Maandag: 19.00 Pascal van Daal. Dinsdag/vrijdag: 19.. 00 Emiel Ubaghs. Kapel St Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang. Voorganger G. van Loenen. Lektrice Zr. Jacinta. Zondag: 9.30 Liturgieviering met' koor en volkszang Voorganger G. van Loenen. Lektor Br. Artemius. Int.: Joke Landhorst-Helfterka. Maandag: GEEN viering Dinsdag: GEEN viering. Woensdag: 18.30 Liturgieviering b.g.v. Aswoensdag. Voorganger J. Korff. Donderdag: 16.45 Liturgievie ring. Voorganger J. Korff. Vrydag: GEEN viering Fonkelnieuwe lente- en zomerlook Le futur van Lancaster Voor lente- en zomer 1990 heeft het cosmeticahuis Lancaster twee sprankelende, modieuze maquilla- ges gekreëerd. te weten 'Le Palais des Tfendtesses' en 'Le Magique du Reve'. Daarnaast is de ingrypende restylings-operatie van de komplete dekoratieve make-up lijn dit voor jaar afgerond, ook de poederoog schaduw heeft nu een nieuwe, ultrazachte een microfyne samen stelling plus een nieuwe verpak king gekregen, terwyl daarnaast de mascara en de oogpotloden zijn I aangepast. Geheel nieuw zyn de eyeliner-pen, waarmee haarzuivere lijntjes rond het oog getekend kun nen worden en de fixerende oog schaduwbasis, die de oogschaduw van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat perfekt op z'n plaats houdt De samenstelling van alle pro- dukten is gebaseerd op de jongste stand van de wetenschap en is sterk toekomstgericht ontwikkeld. Naast hun 'oerfunktie' elke vrouw mooier te maken, zijn ze byzonder plezierig in gebruik en hebben ze stuk voor stuk optimaal verzorgen de en beschermende eigenschap pen. De naam lag dan ook voor de hand: Le Futur. dan niet vergeterï uw adreswijziging op te geven aan Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (m.m.v. Dameskoor en Kelderband. Thema: Carnaval). Tot intentie van Carnavalsvereniging 'De Spürrie- mökken'; Sef Claessens en zoon Si mon; st Johannes Peters. Antonetta Geurts, Pater Antoon Pe ters en kleinzoon Ted; Hendrika Steeghs-Versteegen; overl. ouders Martens-Philipsen en zoon Piet; Hubertus de Ryck; overl. ouders Tielen-Vërstappen; overl. ouders Hesen-Heyligers en zoon Harrie. Zondag: 11.00 Hoogmis. St Mar tinus Stevens. Huberdina Lenssen en dochter Anna; Jöhanna Gerritsen-Roelofs; Teng Bots en Jo hanna ten Haaf Woensdag: Aswoensdag. 1790 H. Mis met uitreiking van het Askruis je. St. Martien Rongen, Maria Thijs- sen en Petronella Christiaans; te.v. O.L. Vrouw van Alt. Dur. Bijstand (S). Vrydag: Eerste vrydag der maand toegewyd aan verering H. Hart van Jesus. 9.00 H. Mis te.v. H. Hart en voor priesterroepingen; Ca- rolien Philipsen; st. Baten- Jeurissen; st. Herman Kerkhoff, Anna Vervuurt en wederzijdse ouders. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jon ge Garde Koor). Overl. ouders Martens-Philipsen en zoon Piet; overl. v.d. fam. Bomm; overl. v.d. fam. Nelissen-v. Lipzig; uit dank baarheid (N); Dora Baten-v. Arsen namens de buurt; Wiel Baltissen (jrd); St Pieter Jan Driessen en Joh. Duyckers. Parochie Leunen 8e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Deze avondmis wordt mede verzorgd door de leden van de Carnavalsvereniging het Da meskoor en de Blaaskapel. Lsm. le vende en overl. leden v.d. Carnavalsvereniging; overl. fam. Jilesen-v.d. Steeg; Anna Verheijen, overl. ouders en overl. ma.; jrd. An toon Verheijen. Zondag: 10.00 Hgm. als maandd. Tteng Claessens; jrd. Antonetta Direks-Derckx en Henri Direks. 11.15 Gest. jrd. Truus Janssen. Maandag: 19.00 GEEN avondmis. Dinsdag: 19.00 GEEN avondmis. Woensdag: Aswoensdag; vasten- en onthoudingsdag; begin van de veertigdagentyd. 19.00 Tydens de ze mis wordt na het evangelie de as, afkomstig van verbrande palmtak ken van vorig jaar Palmzondag ge zegend en opgelegd (askruisje). Lsm. overl. fam. Koenen-Janssen; Ine Janssen en overl. fam.; Harrie Versteegen (vw v.d.F.). Donderdag: 19.00 Lsm. Frans van Bavel en overl. fam. Vrydag: Eerste Vrydag van de maand. Vanaf 8.45 uur Ziekencom munie aan huis. 19.00 Lsm. te.v. H. Hart (offerblok); Theo Pouwels; weekd. Grada Heldens-Direks (5). Zaterdag: 19.00 Lsm. Harrie Ver steegen (vw fam. V.F.M.); Mien Litjens-Lemmen; Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels; weekd. Eli sabeth Claessens-Wismans (1). Akoiieten Zondag: 10.00 Fred Litjens. Erik Di reks en Paul de Klein. 11.15 Maaike Leyssen en Wendy Thoone. Misdienaars Wo t/m vr: 19.00 Eef Leyssen en Frank Likens. Lektoren Zondag: 11.15 mevr. Lies van Bavel. Huweiyksafk.: Jos Claessens uit Ysselsteyn en Anita Rongen uit on ze parochie (le roep). Overleden: Op 15 febr. 1990 over leed in Huise 'Beukenrode' te Ven ray Elisabeth Claessens-Wismans in de leeftyd van 95 jaar. Na een plechtige Uitvaartdienst in onze pa rochiekerk op 20 febr., legden wy haar te rusten op ons kerkhof in Leunen. Op 18 febr. overleed in het St Eli sabeth ziekenhuis te Venray Wilhel mina Jenniskens-Martens (Blan kenberg 9) in de leeftyd van 95 jaar. Na een plechtige Uitvaartdienst in onze parochiekerk op 22 febr., leg den wy haar te rusten op ons kerk hof in Leunen. Rektoraat Heide Zaterdag: 1990 Avondmis voor Corrie v.d. Ven-v.d. Velden (koll.)-, jgt Sef Rongen. Zondag: 8e Zondag door het jaar. 10.00 Hoogmis voor Rector Cox (koll.); Wilhelmus Voesten en overl. fam.leden. Akoiieten: Marco v. Kempen en André Swinkels. Mis dienaars v.d. week: Martin en Thom. Woensdag: Aswoensdag; vasten- en onthoudingsdag; begin van de veertigdagentyd. 1990 Avondmis, wijding van de as. daarna uitdeling van het askruisje. Vrydag: R00 H. Mis. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor overl. ouders Poels-Michels; Corrie v.d. Ven-v.d. Velden (koll.). Rektoraat Vredepeel Zaterdag: Maria op zaterdag. 19.30 Intentie van Carnavalsvereni ging en overl. fam. Poels-Duykers. Zondag: 8e Zondag door het jaar. Carnavalszondag. 10.00 Jgt. fam. V.d. Pas-Camps; Harry v. Vegchel. Maandag: 8.30 Byz. intentie (M.J.). Dinsdag: H. Gebriel, passionist 890 Byz. int Woensdag: Aswoensdag; vas ten en onthoudingsdag; begin van de veertigdagentyd. 19.30 Avond dienst waarin as gezegend zal wor den en uitgedeeld. Int Fa. V.d. Heuvel-Peters. Donderdag: H. Swietbert 8.30 Harrie Bouten. Vrydag: Eerste Vrydag van de maand. Wereldgebedsdag. 8.30 LVB en H. Hart Zaterdag: H. Casimir. 19.00 Jan en fam. Misdienaars Zaterdag: Ellen en Antoon. Zondag: Gerben en Marieke. Woensdag: Bart en Rob. Lektoren Zaterdag: Carnavalsvereniging Zondag: Maria Lenkens-Ermens. Geniet van de carnaval, maar ver geet ook niet Aswoensdagavond het askruisje te halen. Ook de vraag van de kerk wat betreft vasten en onthouding is geen grap... Rektoraat Veulen 8e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Hgm. Jac Ewals en echtgenote; jgt Petran Muyzers; uit dankbaarheid. Zondag: 11.00 Hoogmis voor Leen v. Staveren. Maandag:, 9.00 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 9.00 H. Mis voor de pa rochie. Woensdag: Aswoensdag; vasten- en onthoudingsdag; begin van de veertigdagentyd. 19.00 H. Mis v.d. levende en overl. leden v.d. Carna valsvereniging. Donderdag: 8.30 H. Mis voo overl. ouders Heldens-Driessen en zoons. Vrydag: Eerste Vrydag van de maand. 890 H. Mis tot byz. int van het H. Hart. Akoiieten zondag: Twan Hagens en Peter Knapen. Misdienaars Gertjan Holtermans en Thys van Kempen. Parochie Ysselsteyn 8e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Levende en overl. leden van onze Carnavalsvere niging. Zondag: 990 Jrd. Past, hille- brandt 11.15 Geestelyk welzyn van onze parochie. Maandag: GEEN dienst Woensdag: Aswoensdag. 19.00 Jrd. J. Keysers; F. Keijsers; N. Michels-Lamers (fam. Schuur- mans); Lei Thyssen; ti.v. de fam. Potten. Tydens de dienst wijding van de as en uitreiking van het as kruisje. Vrydag: Wereldgebedsdag. 19.00 T.i.v. de LVB; overl. fiam. Wismans- Droessen-Gooren Misdienaars Zondag: 9.30 N. Jaspers en C. Smits. 11.15 A. Philipsen en D. Wynands. Woensdag: D. v.d. Burgt en Marl. Potten. Vrydag: B. Slangen en B. Vergeldt. Spreuk van de week "De halve wereld lacht om de rest om alles lachen is 't allerbest!" Even stilstaan on derweg naar Pasen Onder dit thema zal vanaf 28 febr. tot Pasen elke woensdagavond om kwart over 8 een aantal kerkover- wegingen worden gehouden in de Kapel van St. Servatius. U bent al len van harte welkom. Basisgroep Venray, Protestantse Kerk, Gemeente Venray. uw weekblad Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Mathieu v.d. Ven- ne; Petronella Zanders. Misd.: Kim Thielens, Wendy Bonants. Zondag: 10.00 Hanneke v. Rys wyck (koll.). Misd.: Suzanne Wilms en Yvonne Tijssen. 11.30 Anna Arts-v.d. Zanden (koll.). Misd.: Bas Wilms en Willem Loonen. Maandag: 8.30 Maria Poels- Bouten-, Joh. v. Dyck, Hendrika Hoedmakers; A.M. Sanders en kind. Dinsdag: 8.30 Overl. der fam. Hendrix en Pluk. Woensdag: Aswoensdag; vasten- en onthoudingsdag; begin van de veertigdagentijd. 18.40 Rozenhoed je. 19.00 H. Mis met uitdeling van askruisje. Ser en Aleida v.d. Hoo- genhof. Misd.: Roel Cremers en M. Wilms. Donderdag: 8.30 Gerardus Pubben. Vrijdag: Eerste Vrydag van de maand. 8.30 t.e.v. H. Hart-, Piet Arts en Maria v. Cuyck. Zaterdag: 19.00 Pauline Verstee gen (nev. en ni.); Ron Poels. Misd.: Karin Duykers en Joy Arts. Kerk poetsen Mevr. Hendriks-Flinsenberg en mevr. Eyssen v. Dyck. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Giel Vennekens en Hendrica Verschuren- Zondag: 8.30 Overl. fam. Scheerder-Lensen. 10.00 Carna- valsmis. Anna Poels-Janssen; overl. ouders Vermeulen-Moorrees en dochter Truus; overl. ouders Loonen-van Rens en deken Loonen (Oere Tbe en Eikenhofkapel). Maandag: 9.00 Tinus Linders (bew. Bejaarden woningen). Dinsdag: 9.00 Piet Direks en overl. ouders Loonen-van Rens. Woensdag: Aswoensdag; vasten- en onthoudingsdag; begin van de veertigdagentijd. 9.00 Voor 'n goe de uitkomst. 19.00 Voor de overl. van hen die offerden met Allerzie len. Na de H. Missen wordt het as kruisje uitgedeeld. Donderdag: 9.00 Tot zekere in tentie. Vrydag: 9.00 Voor 'n zieke. Zaterdag: 19.00 Gerrit Reintjes; overl. fam. Van Dijk-Claessens. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Pascalle van Ree- nen, Maud van Arsen, Helga Thie len, Sandra van Limbeek. Zondag: 8.30 Ludo van Mil, Jom Rongen, Robert Janssen, Rob Jeuc- ken. 10.00 Carmen Moure, Sjouke Camps. Stephanie Janssen, Saskia Litjens. Vastentijd. De veertigdagentyd of vastentijd, die begint op Aswoens dag herinnert ons eraan, dat het aardse bestaan vergankelijk is. By het ontvangen van het askruisje ho ren we straks 'Bedenk, stof zyt gy en tot stof zult gij wederkeren'. De vastentyd nodigt ons uit tot boete en bekering om straks met Pasen in vreugde onse doopbeloften te hernieuwen. Aswoensdag en Goede Vrijdag zijn nog altijd verplichte vasten- en onthoudingsdagen. Vastenaktie. De opbrengst van de Vastenaktie is ook dit jaar weer bestemd voor het werk van onze dorpsgenote Zuster Truus Lem- mens die werkzaam is in Karachie. U hoort hierover nog meer. Zevenenveertig wagens en groe pen telde in 1939 de eerste carna valsoptocht in Venray. Een van die |N mooi versierde wagens was van Ja- cob Fonck (magazijn 'de Zon') uit de Grotestraat (thans Berden- Trienekens). De in Volendamse kledij uitge doste mensen zyn: v.l.n.r. bovenste ry: Doortje Janssen (Tienray), Sjaak Coenen, achter het masker onbekend, Lambert Lau rensse, Piet Laurensse. Middelste ry": Tbos Coenen, Tony Cristiaans (Swolgen), Mia Coenen, Tbos v.d. Berg. Onderaan: Coenen, Truüs Coe nen, Mien v.d. Berg, Mientje Poels (Weert). Voerman is Toon Janssen. Archieffoto J. v.d. Putten. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis ver zorgd en opgeluisterd door de leden van onze Carnavalsvereniging en onze Fmfare. Int Jan Rouwens en fam; Mia Bouten-Gysberts. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor Piet Ermers en uit dankbaar heid tz.i. 10.00 Hoogmis voor overl. ouders Janssen-Versteegen, Gerar dus de Bruyn. Woensdag: Aswoensdag. 9.30 H. Mis met aswyding en t.e.v. de H. Jo zef; uit dankbaarheid en v.b.i. Vrydag: 9.30 H. Mis t.e.v. het H. Hart eerste Vrydag en tz.i. i Jehovah Getuigen Hierby nodigen wy u uit voor het by wonen van een bybeltoespraak met als thema Zich uitbundig ver heugen in Jehovah op de congres sen in Polen in de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aan- I vang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. OECUMENISCHE BASISGROEP Heel de Kerk, heel de wereld A.s. zondag 25 februari is er een j eucharistieviering van de oecume- nische basisgroep "Heel de kerk, heel de wereld". In deze viering ge- denken wy Pastor F. Sanders, die zondag jl. plotseling van ons is j heengegaan. Plaats: Kapel bejaar dencentrum Het Schuttersveld, I Bergweg Venray. Aanvang: 11.15 uur. Voor de kinderen is er een kin- demevendienst. Protestantse Kerkengemeenschap Op zondag 25 februari zal in het IMBO, Leunseweg 2a te Venray, ds.. H.J.C. van Es voorgaan in een doop-; dienst. Aanvangstijd is" 10.00 uur.j Tydens de dienst is er kinderop vang en wordt er kindemeven- dienst gehouden. „Gebruiken het jaar rond" is een wekelijkse rubriek, samengesteld door de leden can Veldeke Venray, over de volksgebruiken die binnen de gemeente Venray voorkwamen tussen 1870 en 1940, zoveel moge lijk geordend naar tijd in het jaar. Diverse beschrijvingen moesten al gemeen gehouden worden. Veldeke Venray is zeer benieuwd naar de reakties van de lezers. Vooral wan neer meer details naar voren wor den gebracht, die een waardevolle aanvulling kunnen zyn. Ons adres is: Veldeke Venray, postbus 52.5800 AB Venray. VASTELAOVEND De vasten begint 40 dagen vóór Pa sen. Op de avond en de dagen daar voor leefde men zich nog eens extra uit om in de vastentijd zich beter te kunnen voorbereiden op het Paas feest. Het carnaval van tegenwoordig met zijn prinsen, raden van elf, op tochten, pronkzittingen, boeren bruiloften enz. kende vóór de tweede wereldoorlog een voorganger in de vastelaovend. Vastelaovend is 'ne gek. Posse is 'ne eierbek. Pinkstere is 'ne groeëten hieër. Kerstmis bringt de winter wier. De vastenaovend begon op zater dag vóór aswoensdag. De vastena vond werd dan "aangemaakt". Het was een avond met zang en dans in de herbergen. De meest vreemdsoor tige verkleedpartijen werden uitge haald en men trok door de straten. Men ging ook "gorrieën", een spel. Ook het Veulen deed mee met de volksfeesten in de Vastenavondsda- gen. Hier poseren de winnaars van de wielerwedstrijd va n 1925. Zou de middelste van de drie zijn carbid lamp van de fiets hebben ge schroefd om minder gewicht te hebben. waarbij op een rij noten werden ge gooid. Er kon op gewed worden en de opbrengst ging naar de armen van het dorp. De zondag was een "rustige" dag. Er werd in de café's gekaart om pe perkoek en plats (een rond krenten- brood). De kinderen trokken verkleed langs de deuren met de "foekepot" rommelpot). Een keuls potje of een bloempot was strak bespannen met een varkensblaas. Een stok werd in het midden van de blaas gedrukt, als die nog slap en nat was en aan de andere kant met een touwtje stevig vastgebonden. Door langs de stok door de blaas te wrij ven, maakte de jeugd muziek. Ze zongen het liedjeVastelaovend die kumt dn, klinke dp de busse hier en ne stoel en door enne stoel, öp iede re stoel 'n kusse, en daor enne jonkman tusse". Dit lied is in het vergeetboek ge raakt. Anders is het gesteld met het bedellied dat tot het eind van de vijf tigerjaren in zwang was: Vrowke 't i t is vastelaovend, we komme nie tuus vur 't aovend, we hebbe gezonge en niks geluid, snij mar 'n stuk van 't verkesgat. Snij mar diep, snij mar diep, snij mar ien de vingers nie. Dor baove ien de schaarste dm' han- ge de lange waorste, en as de dikke gegaete zien, dan zun de dunne wel boeter zien. Waorstebreej, waorstebreej, gef me 'ne caent, dan go'k vurbeej. In de vorige eeuw werd er door de armen langs de huizen getrokken, maar in deze eeuw was dat het ge bruik van de kinderen geworden. Dat deden ze in een oude broek van vader, een binnenste buiten gekeer de jas enz. Het was hen te doen om noten, appels, een stuk balkenbrij of centen. In de café's kregen ze meestal wat meer. Als een groepje kinderen het rondtrekken moe was, werd de buit verdeeld en was hun feest voorby. De harmonie besloot de dag met een concert. PARFUMERIE BYOUX Passage 12 Venray SALON DE BEAUTE ZONNEKUREN Telefoon 04780-83877

Peel en Maas | 1990 | | pagina 18