Politieke groeperingen bekennen kleur voor de raadsverkiezingen PEEL EN MAAS Verwarring over komst Middelbaar Technisch Onderwijs SAMEN V MAVO-leerlingen enthousiast over de stageweek COR PAINT KANDIDATEN RAADSVERKIEZINGEN Heeft u een idee voor uw wanden en plafonds? Wij hebben er tientallen en laten ze ook nog zien! Op 21 maart touwtrekken om de raadszetels De fraktie v/d Vorle samen met u tegen de andere frakties voor een beter kwaliteit van leven LIJST 3 21 maart 1990 De in de Venrayse gemeenteraad vertegenwoordigde politieke party en en groeperingen hebben zowel letterlyk als figuurlyk kleur be kend voor de verkiezing van een nieuwe raad op 21 maart a.s. Het CDA, de PvdA, fraktie V.d. Vorle, de WD en de fraktie Samenwerking Venray hebben hun doelstellingen voor de komende vier jaar duidelyk te boek gesteld ten behoeve van hun eigen raadswerk, maar ook van hen, die willen weten, wat de partij en cq. groeperingen met de ge meente Venray voor ogen hebben. Het is nog niet eerder gebeurd, dat de frakties zich op zo'n duidelyke manier hebben geprofileerd om de gunst van de kiezers te winnen. Het werkprogramma voor 1990 tot 1994 heeft het CDA verpakt in hun eigen groene 'jas' onder te titel 'Burgers en bestuurders samen ver antwoordelijk'. De PvdA heeft —hoe kan het anders— gekozen voor een rode omslag, waarop als aardige woordspeling staat vermeld: 'Mooi Rooy is niet lelijk... de PvdA werkt eraan!!!' Onder het motto 'Kiezen voor kwaliteit van leven' presen teert de fraktie V.d. Vorle haar pro gramma in zwart op wit wellicht om te symboliseren, dat het wit de kleur is van het volle licht of van het ten volle teruggekaatste licht (op de kleuren van de andere frak ties...) en het zwart de kleur, waarbij geen enkele lichtstraal wordt terug gekaatst. Het eigen gezicht dus zwart op wit. In een blauwe omslag presenteert de WD haar 'Lokaal Li beraal Negentig'. Het werkprogram ma 1990-1994 heeft 'Samenwerking Venray in het geel gestoken. En al is dit boelye qua formaat beduidend kleiner, de duidelykheid is er niet minder om. SAMEN VERANTWOORDELIJK Het werkprogramma 1990-1994 van het CDA is onder de titel 'Burgers en bestuurders samen ver antwoordelijk' op 26 pagina's weer gegeven en zal dienen als leidraad by coalitie-onderhandelingen en het vaststellen van het gemeentebe leidsprogramma. Er worden princi piële keuzen op een (groot) aantal hoofdpunten van het gemeentelijk beleid weergegeven. Met inachtne ming van duidelijke kerntaken wil het CDA —met de Bijbel als uit- ganspunt— van gemeentewege bij dragen aan een verantwoordelijke samenleving, waarvan de feitelijke totstandkoming mede afhangt van de inzet van de Venrayse bevolking. MOOI ROOY IS NIET LELIJK... Het verkiezingsprogramma van de PvdA draagt als motto: 'Mooi Rooy is niet lelijk... de PvdA werkt er aan'. De strekking van die titel moge duidelyk zyn, zegt lijsttrek ker Bert Kersten: Wy willen alle goeds voor Venray en er is nog ge noeg te doen. Het programma zal eveneens de basis vormen voor eventuele coalitie-onderhande lingen en is tevens het socialisti sche kompas voor - le komende vier jaar. Volgens hem is het een ambi- de grootste verf en behangzaak van de regio PATERSLAAN 7 VENRAY tieus, maar desalniettemin rea listisch programma, dat op 41 pagina's —inclusief een duidelyk trefwoordenregister— is verwoord. KWALITEIT VAN LEVEN Fraktie Van de Vorle houdt in zestien volgetikte vellen papier zyn toekomstige kiezers voor, dat een stem op deze partij 'Kiezen voor kwaliteit van leven' betekent De fraktievoorzitter belooft hiervoor elke dag aktief te zyn, binnen en buiten de raad; verkiezingstijd fp niet Samen met de gewone men sen wil de fraktie stryden tegen de hoge woonlasten, onrecht en de ho ge lastendruk. Van de Vorle's programma is een belofte om te vechten voor de recht vaardige wensen van de gewone mensen en voor een gemeenteraad, waarin de burger zich herkent door de invloed van de landelijke partij en op de gemeentepolitiek uit te bannen. Als het aan Van de Vorle ligt is de tyd, dat burgers zich lieten over donderen met termen als individu alisering en funktionele territoriale decentralisatie voor goed voorby, nu de gewone mensen ervaren heb ben, dat deze termen alleen maar dienden om nog meer af te pakken... En dan is het maar te hopen voor de heer Van de Vorle, dat de gewone mensen snappen wat hij bedoelt LOKAAL LIBERAAL NEGENTIG Zesenveertig pagina's —maar dan ,wel met veel wit en een lege pagina— zet de WD haar uit gangspunten en doelstelling uiteen onder het motto 'Lokaal Liberaal Negentig'. Op de linker pagina's staan deze uitgangspunten en doelstelling zo nauwkeurig moge lijk geformuleerd, terwijl op de rechter pagina's de standpunten worden verduidelijkt toegelicht, aangevuld en toegespitst op kon- krete Venrayse situaties en omstan digheden. Kortom: de beginselen van de liberale politiek, met als uit gangspunt een zo goed mogelijke dienstverlening aan de burger, zul len de komende vier jaar in de Ven rayse gemeenteraad de grondslag van het handelen van de WD- fraktie vormen. WERKPROGRAMMA 'SAMENWERKING' Kort en bondig —maar wel voor zien van een duidelijke trefwoor denregister— heeft de fraktie 'Samenwerking Venray' haar op christelijke grondslag gebaseerde aktiviteiten voor de komende vier jaren op slechts 16 (halve) pagina's uiteengezet Zy stelt hierin, dat de fraktie, onafhankelyk van enige landspolitieke party of organisatie, de Venrayse politieke belangen op een doeltreffende en voor iedereen gelyke wyze wil behartigen. Zy wil dit doen door deelname aan raads- en commissiewerk en het betrek ken van belangstellenden en be langhebbenden by het besturen van de gemeente Venray, met respekt voor de opvattingen van an dere politieke partyen en bonafide groeperingen. Het ligt in onze bedoeling om in de komende weken nader in te gaan op de inhoud van deze ver schillende —en toch op bepaalde punten eensluidend^— werkpro gramma's. DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 Nr. 7 HONDERDENELFDE JAARGANG VERNIELINGEN Een in de Dr. Kortmanweg staan de betonnen paal en een verkeers bord sneuvelden. Uit sporen viel op te maken dat dit door een motor voertuig moet zyn veroorzaakt Jammergenoeg heeft de veroorza ker 'vergeten' hiervan aangifte te doen. Gemeentewerken zal voor herstel zorgen. Mogelyk lukt het de dader op te sporen om hem de reke ning te kunnen presenteren. VECHTPARTIJ De politie moest in de nacht van zaterdag op zondag behooriyk in aktie komen. By een vechtparty heeft een 22-jarige inwoner een steekwond in zijn been opgelopen. Het slachtoffer en zyn vriend hadden ruzie gekregen met twee andere inwoners. Die ruzie was een gevolg van een eerdere ruzie tussen de betrokkenen. By de vechtparty van nu werd het slachtoffer ver- moedelyk door zyn vriend, per on geluk, in.zyn been gestoken. Het> slachtoffer moest zich onder medi-' sche behandeling stellen, maar kon later naar huis worden overge bracht. De 23-jarige vriend werd later door de politie aangehouden. Hy bleek de Marokkaanse nationaliteit te bezitten maar niet over een ver blijfsvergunning te beschikken. Hy werd voorlopig door de politie in gesloten. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De mededeling, 2 weken geleden, dat in Venray op 1 augustus Middel baar Ttechnisch Onderwys van start gaat, heeft links en rechts voor de nodige verwarring gezorgd. Met na me in de regio Boxmeer is verbaasd gereageerd. Het dagblad De Gelder lander maakte op 26 januari jl. gewag van een uitspraak van burge meester Hillenaar van Boxmeer, die navraag had laten doen by het mi nisterie, alwaar niets bekend was over een toekenning van een MTS aan Venray. De burgemeester vroeg zich af of Venray niet te voorbarig was. Elders in dat blad wordt de SVM-proceskoördinator De Vos ge citeerd: 'In feite is het advies aan Venray en Boxmeer identiek. Voor beide plaatsen is een negatief ad vies gegeven voor nevenvestigingen van middelbaar technisch on derwys'. Enkele dagen later meldt De Gelderlander dat dhr. Van Lierop, direkteur van de scholengemeen schap 't Hoogveld (voor Middelbaar Dienstverlenend en Gezondheids Onderwys) te Boxmeer het even eens voorbarig vindt dat Venray het hoog van de toren blaast dat in Ven ray MTS-kursussen gegeven wor den en dat de Boxmeerse industrie zich moet aansluiten by dit initia tief. 'Hy is dan ook niet bang voor de Venrayse MBO-plannen', aldus de Gelderlander. FRAKTIE VAN DE VORLE Anders dan anderen en aktief 1 Joos Truijen - wethouder van jeugdzaken, onderwijs en financiën 2 Marlies Hoppenreijs-de Loo - wethouder van sociale zaken en welzijnszorg 3 Jan Driessen - raadslid - leraar basisschool Oirlo - vice-voorzitter CDA-fraktie 4 Cees van de Ven - leraar middelbaar beroeps onderwijs IMBO Venray - lid raadscommissie voor onderwijs, cultuur, jeugd, sport en recreatie B Toon van Soest raadslid bedrijfsleider adviseur dorpsraad Oostrum 9 Toon Broeksteeg - raadslid - secr. CDA-fraktie - voorzitter Lokale Omroep Venray 5 Jan Janssen - agrariër - voorzitter LLTB Ysselsteyn m lid dorpsraad Ysselsteyn 6 Jan Heintjes - melkveehouder - lid raadscommissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken - voorzitter dorpsraad Leunen 7 Henriëtte Poels-Peters - raadslid - voorzitter gem. muziekfederatie - voorzitter Ned. Hartstichting Venray 10 Huub Muljsers I - raadslid - agrariër - voorzitter tuinbouwvereniging Merselo 11 Wiske Koster-Maris - zelfstandig ondernemer detailhandel - vakleerkracht handvaardigheid 12 Bert van Casteren - raadslid - agrariër - bestuurslid bedrijfsverzorgings- dienst Nrd-Limburg 13 Rein Dupont - administrateur/Controller - penningmeester Harmonie Oostrum 14 Angela Bosmans-Aarts - cursusleiding-docente Volks universiteit Venray lid raadscommissie voor ruimtelijke ordening en volks huisvesting 15 Maria Lenkens-Ermers - kringvoorzitter LVB Venray - hoofdbestuurslid LVB Limburg 16 Geert Wismans - historicus-docent geschiedenis - voorzitter CDJA-Venray 17 Ed Cadirci - huismeester Psych. Centr. Venray - beëdigd vertaler/tolk Turks - voorz. Sticht. Platform Buitenlanders - secr.-penn. Abva-Kabo afd. Venray 18 Wim Wiliems - agrariër - lid raadscommisie voor maat schappelijke zorg en sociaal- cultureel werk - voorz. Atletiek Vereniging Venray regio 19 Gerrit Janssen - raadslid - bestuurslid bejaardencentrum Schuttersveld - bestuurslid gezinszorg 20 Lies van Bavel-van Nieu- wenhoven - penningmeester CDA Limburg - regionaal campagneleider - lid raadscommissie onderwijs, cultuur, jeugd, sport en recreatie 21 Henri van de Ven - vertegenwoordiger - voorzitter schoolbestuur Castenray - lid dag. bestuur dorpsraad Castenray 22 Mien Pubben - lid parochiebestuur Merselo - lid CDA-werkgroep voor maat schappelijke zorg en sociaal cultureel werk 23 Toon Ewals - ass. sektieleider Ned. Spoorwegen - bestuurslid CDA-Venray 24 Grad Ciaessens - voorzitter dorpsraad Veulen - secr. dorpsradenoverleg gem. Venray 25 Jan Poels - raadslid - European Logisties Centre Con troller - voorz. Groene Kruis Nrd.- Limburg 26 Fred Welschen algemeen direkteur Inalfa - president-commissaris Kabeltele visie Venray B.V. SVM SVM staal voor Sektorvorming en Vernieuwing Middelbaar Beroeps onderwijs. In heel Nederland moet het aantal scholen voor middelbaar beroepsonderwijs sterk terugge drongen worden (van 400 naar 140). Onder het motto sektorvor ming en vernieuwing wordt dit pro ces door het ministerie van Onderwys gestuurd. Hiervoor zyn drie zg. proces-koördinatoren aan gesteld die als onafhankelijke des kundigen een advies uitbrengen aan het ministerie. Ook het begelei den van fusieprocessen behoort tot hun taak. De proces-koördinatoren hebben 30 aanvragen bekeken voor een nevenvestiging van middelbaar be roepsonderwijs. Slechts 13 daar van, waaronder Venray, hebben een positief advies gekregen voor een nevenvestiging van een Middelbaar Beroeps Onderwijs instelling. Venlo wordt daarby de hoofdvestiging. FUSIE Dit positief advies is mede het gevolg van de fusie van de Noord limburgse instellingen voor Middel baar Beroepsonderwijs. Hierdoor zal nu één instelling ontstaan, het 'College voor Middelbaar Beroeps onderwijs'. Op dit college wordt vanaf 1 augustus, als de fusie een feit is, onderwijs gegeven in de sek toren techniek, ekonomie, dienst verlening en gezondheidszorg. Van alle 3 sektoren kunnen lange oplei dingen (b.v. MTS), deeltijdopleidin gen en korte opleidingen (KMBO) worden gegeven. In feite houdt de fusie in dat er op 1 augustus feitelijk een uitbreiding van het (middelbaar) technisch on derwys in Venray plaatsvindt. Geen wonder dat op het ministerie in Zoetermeer niets bekend was over het toekennen van een MTS- vestiging in Venray. ONZIN Het citaat van proces-koördinator De Vos, als zou voor Venray en Box meer een negatief advies voor een nevenvestiging voor middelbaar be roepsonderwijs zijn gegeven, noemt de betrokkene onzin. 'Als het over de nevenvestigingsproble- matiek gaat is er voor Boxmeer een negatief en voor Venray een positief advies gegeven', aldus De Vos, die hiermee duidelijkheid verschaft. Volgens hem neemt de Tweede Ka mer dit advies zo goed als over, als over de toewijzing van een neven vestiging in Venray beslist wordt. Ook Gedeputeerde Staten van Limburg hebben naar het ministe rie een positief advies gegeven over de fusie tussen de diverse instellin gen waarbij ëén middelbaar beroepsonderwijs-instituut in Noord-Limburg ontstaat met Venlo als hoofdvestiging en Venray als ne venvestiging. BANG Wethouder Truyen van onder wijs, vindt het maar vreemd dat dhr. Van Lierop van 't Hoogveld niet bang is voor de Venrayse MBO- plannen. 'Hij moet juist wél bang zijn. Boxmeer is immers by na de helft kleiner als Venray'. De wethou der doelde daarmee op het feit dat het verzorgingsgebied voor een MBO in Venray veel groter is. Tbch is de wethouder van mening dat vanuit Venray en Limburg politieke druk moet worden uitgeoefend. Hy is dan ook zeer kontent met de brief van Gedeputeerde Staten aan het ministerie. De heer Tteuwen. direkteur van het IMBO is van mening dat het besluit van de Tweede Kamer slechts een formele beslissing is. Zyn school voldoet ruimschoots aan de leerlingennorm die het mi nisterie voor 1993 stelt. Het bestaansrecht van een school hangt dan samen met het leerlingenaan tal. Dat is gesteld op minimaal 600. Op dit moment heeft het IMBO meer dan 800 dagschoolleerlingen. Door de fusie wordt dit alleen maar groter. In de afgelopen week hebben 114 leerlingen van Mavo 'De Kolk' stage gelopen in het kader van arbeids oriëntatie. De bedoeling was vooral om eens rond te mogen kijken in de diverse bedryven, winkels en in stellingen. De ogen en oren open, veel vragen stellen, opdrachten uit voeren en natuuriyk waar mogelyk ook flink de handen uit de mouwen steken. Dit alles was alleen moge lijk door de spontane medewerking van de talloze winkels, bedryven en instellingen. Niet alleen in Venray, maar ook in diverse plaatsen buiten de regio mochten de leerlingen zich oriënte ren. Over meer dan 85 stageplaat sen waren de jongens en meisjes verspreid. Dankzy de onmisbare deskundige ondersteuning van dhr. Jan Craghs en mevr. Annie Ver- bruggen van COA-Venray, heeft de werving van de stageplaatsen een voorspoedig verloop gekend. Tydens de stagebezoeken aan de leerlingen door de leerkrachten bleek weer eens met welk een en thousiasme door byna iedereen werd gewerkt. Dat niet ieder alleen maar positieve geluiden kon laten horen, moge duidelyk zyn. Maar het feit dat 90% van de leerlingen het jammer vond dat het voorby was. geeft aan dat er in zo'n week veel geleerd wordt en dat er door de stagebegeleiders op een bijzonder leuke manier met de leerlingen wordt omgegaan. Groot waren de verhalen afgelo pen maandag tijdens de evaluatie. Door verschillende jongens en meisjes werd mondeling verslag ge daan over hun ervaringen. Dat was voor velen de zoveelste hobbel die er in een tijdsbestek van een week genomen moest worden. Door dhr. Baken, direkteur van de Mavo, werd tijdens een kort woonde nog eens onderstreept, welk belang de school aan het projekt hecht. Dhr. A. Kate man, voorzitter van de VZO (Vereniging van Zelfstandige Ondernemers), was bereid gevon den namens deze vereniging en te vens als participant in het projekt enkele woorden tot de jongelui te richten. Vooral de opmerking, dat hy deze jongens en meisjes be schouwde als de toekomstige ar beidskrachten, met wie met zorg moet worden omgegaan, deed by de leerlingen het besef ontstaan dat het niet zomaar een week was ge weest maar dat ook vanuit de werk gevers wel degelijk het belang van z'n stage onderkent wordt Het tweede deel van de evaluatie bestond uit het maken van een woord-beeldverslag van de stage week. 'Ontwerp een leuk uitziende presentatie kaart waarop ander be langstellenden kunnen zien en le zen waar je hebt vertoefd en wat jouw bevindingen in die week ge weest zijn'. Zo luidde de opdracht. Vol ijver gingen toen 114 leerlingen aan de slag. Al gauw hing er een knusse, gezellige werksfeer, waarin iedereen zijn uiterste best deed om er iets leuks van te maken. Er werd getekend, geschilderd, geschreven en geplakt totdat een fris uitziende affiche-achtige presentatiekaart het resultaat was. Al dit moois is nu te bezichtigen op de bovenverdieping in de gan gen van Mavo 'De Kolk'. Ook tydens de 'Open Dag' a.s. zaterdag van 10 tot 14 uur zullen al deze werkstuk ken nog voor iedereen te bewonde ren zyn. Wy hopen dat menigeen de moeite zal nemen zich op de hoogte te stellen van het vele werk dat door onze leerlingen met zoveel enthousiasme en toewyding is gedaan. Op de foto: Cindy Haneveld, werk zaam by Jos Arts Jeugdmode. "V

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11