Storm raasde over Venray HET JAAR ROND gemeente venray Vlakwatercross suksesvol verlopen Verzin een originele naam en win 500,- Verkiezingslijst Fraktie V.d. Vorle Ingezonden Vlag in top aan Kapelaanspad Exploitatie van de consumptie-loosk in het openlucht zwembad te Venray ander eert 't wat deert 't door Koos Swinkels PEEL EN MAAS Donderdag 1 februari - Pagina 5 moesten de monteurs van de PLEM in aktie komen. De Henri Dunantstraat moest door de politie worden afgezet om dat ijzeren platen vanaf het in dustrieterrein op de weg terecht kwamen. Loonwerker Janssen werd ook met het noodweer gekonfronteerd: het dak van zijn schuur bezweek en kwam terecht op zijn gloednieuwe traktor. Estafette zou haar nieuwe kan toor aan de Accasiastraat officieel openen. De langs het pand ge plaatste feesttent werd dusdanig ge troffen dat deze moest worden afgebroken. De feestelijke opening moest worden uitgesteld. Vanaf de flat de Hoge Beek lava- men stukken dakplaten en een schotelantenne naar beneden. De antenne kwam op een daar gepar keerde auto van mevr. M. terecht Schade aan auto 1.500,-- De zen ders Veronique en MTV konden die avond niet worden bekeken. Een verkeersbord aan de Noord singel sneuvelde. Omdat dat ver keersbord voor veiligheid moest zorgen, kwamen de mannen van gemeentewerken in aktie. Een omgevallen boom aan de Broekweg sleurde ook een trans portleiding van de waterleiding mee. Hier moest personeel van de waterleidingmy in aktie komen. Een verkeersbord aan de Deume- seweg werd door de wind opgetild en kwam tegen een ruit van een au tobus terecht. Aan de Timmermannsweg moest de brandweer in aktie komen voor noodherstel aan het dak van een varkensstal. Op het Buskesven kwam een boom op een auto terecht terwijl aan de Pr. Bemhardstraat een boom op een garage terecht kwam. Deze boom werd donderdag nog verwijderd. Vrijdag moest de brand weer in aktie komen om de auto, die de eigenaressen dringend nodig hadden, uit de garage te halen. Aan de Grotestraat moest de brandweer noodvoorzieningen plaatsen nadat de schoorsteen en een deel van de gevel was vernield. Aan de Zandhoek in Oirlo dreig den twee bomen op een stal terecht te komen. De ladderwagen kon niet worden ingezet door de storm. Een geluk bij een ongeluk, want even la ter sneuvelde een derde boom. Die zou anders zeker op de ladderwa gen terecht zyn gekomen. Vrijdag wei-den de bomen alsnog door de brandweer gerooid. Aan de Raadhuisstraat moesten de brandweermannen een dak op om pannen vast te leggen, die een gevaar voor het verkeer opleverden. Verder moest de brandweer voor namelijk in aktie komen voor het verwijderen van bomen of takken die een gevaar vormden. In totaal was dat in de loop van donderdag 44 maal. Daar kwamen in de loop van vrijdag, zaterdag en zondag nog 23 aanvragen om hulpverlening bij, zodat het totaal van de verleende Ook de gemeente Venray is vorige week. tijdens de storm, niet bespaard gebleven. Donderdagmid dag rond 16.00 uur kwamen bij de politie en de alarmcentrale al de eerste meldingen binnen van de door de orkaanachtige wind aange- richtte schade. Het ergst getroffen werden Heide en een gedeelte van Venray van waaruit een spoor van vernielingen richting Oirlo trok. Vanaf 16.00 uur was de telefoon bij de politie dan ook roodgloeiend ter wijl de brandweer meer dan 60 keer moest worden ingezet. In to taal bleken er tot half elf 's avonds zesentwintig brandweermannen te zijn ingezet. Bij Tuincentrum Thuylshof aan de Langstraat werd een tuinderkas vernield door een vijverbak. Ook tuinhuisjes en afdaken vlogen door de lucht en kwamen honderden meters verderop terecht Aan de Broekweg kwam een val lende boom op, de bovenleiding van het elektriciteitsnet terecht. Daar hulpverleningen door de storm ge bracht werd op 67. De laatste vorm van hulpverlening had echter niets met de storm te maken. Dat betrof het blussen van een schoorsteen brand in een bungalow aan de Laurahof. Gelukkig bleek dat zich by al die gevallen nagenoeg geen persoonly- ke ongelukken hebben voorgedaan. Behalve een werknemer van Thuylshof, die moest zich laten be handelen voor door glas veroor zaakte verwondingen aan zijn oog. De woordvoerder van de Ven ray se brandweer, de heer L. Bouwens, vreest dat, wanneer er weer een storm met een windkracht van na- by 10 over Venray zal razen, het niet uitgesloten is. dat de schade dan nog groter zal zyn. Er waren zelfs bewoners van de bovenste verdiepingen van de Hoge Beek, die het die donderdagavond op hun verdieping niet vertrouw den en veiligheid zochten bij kennissen op lager gelegen verdie pingen. De gemeentelijke plantsoenen dienst spreekt over behoorlijke schade in de bossen, de plantsoe nen en aan wegbeplantingen als ge volg van de storm op donderdag jl. Vooral in de gemeentelijke bos sen, waarin de afgelopen maanden onderhoud is gepleegd, is er veel schade door het uitwaaien van de kronen en het omwaaien van al leenstaande bomen. Met name in de Vlakwaterbossen, de Paarde kop (nabij de Konijnenweg) in Ys- selsteyn en de Grasdijk bij Merselo. Aan de Grasdijk is ruim een halve hectare bos platgewaaid. Ook is er veel schade toegebracht aan plant soenen en wegbeplantingen zoals langs de Kuulenweg in Vredepeel en de Laagheidseweg in Venray. waar vooral populieren het hebben moeten ontgelden. De buitendienst van de gemeente heeft met het opruimen van de grootste ravage tot laat in de avond handen vol werk gehad om de wegen weer begaan baar te maken. Afgelopen vrijdag werd het hoog ste punt bereikt van het bouw- projekt aan het Kapelaanspad. Hiermee nadert opnieuw een bouwr- projekt in het centrum haar vol tooiing, waarmee de vernieuwing van het centrum weer een stap ver der is. Het projekt omvat een winkel ruimte van 1.250 m2 en 14 vrij luxe huurwoningen. Wethouder Kersten, die de vlag in top mocht hysen, noemde de bouw een verfraaiing van het centrum. 'Sloop van die oorspronkelijke be bouwing en nieuwbouw van dit complex is een goede keus geweest die past in de verdere ontwikkeling van het centrum', aldus de wet houder. GOED WOONKLIMAAT De 14 luxe woningen zullen vol gens de projektontwikkelaar. Ven rode BV, ongetwijfeld snel bewoond zyn. Nu al is er van diverse kanten interesse getoond. Ook de winkel ruimte zal weldra haar bestemming vinden. Nu al is ongeveer 600 m2 I verhuurd aan Blokker. Het complex is verder voorzien van een lift, wat de aantrekkingskracht alléén maar vergroot. Verder is het de bedoeling het binnenterrein te voorzien van een fraaie aankleding (groen) waar bij het niettemin beloopbaar zal blijven. Ook dit zal het woonkli maat ten goede komen; PRIJSVRAAG 'Bij zo'n mooi complex hoort een mooie naam' vindt men bij Onroe rend Goedmy Ven rode BV. Het be drijf heeft, in overleg met het college van b. en w. besloten een prijsvraag uit te schry ven. Iedereen wordt opgeroepen om voor dit ge bouw een passende naam te verzin nen. De winnaar ontvangt een prijs van 500,-, beschikbaar gesteld door Ven rode BV. De suggesties kunnen tbt 17 februari ingezonden worden bij Venrode BV, Postbus 2, 5800 AA Venray. De jurering is in handen van het college van b. en w. OP KLAARLICHTE DAG By thuiskomst maandagavond ontdekten de bewoners van een wo ning aan de Meester de Haenstraat dat er was ingebroken. De achter deur was geforceerd en uit de wo ning waren de aanwezige sieraden en geld ontvreemd. Hoe groot de waarde was, kon ons in verband met het onderzoek niet worden me degedeeld. INBRAAK IN AUTO In de nacht van 25 op 26 januari jl. werd een ruit van een op de par keerplaats bij het station gepar keerde personenauto ingeslagen, maar uit de auto was niets ont vreemd. Omdat in die nacht op die parkeerplaats vier asielzoekers wer den betrapt bij diefstal van benzine uit geparkeerde auto's, denkt de po litie, dat ook deze vernieling door het viertal zou zyn gepleegd. Het viertal heeft wel bekend in Box meer inbraken in auto's te hebben gepleegd. Of ze ook aan deze in braakpoging schuldig zijn. wordt nu onderzocht Aan de Vlakwatercross, georgani seerd door de Atletiekvereniging Venray Regio, hebben zondag jl. ruim 600 atleten deelgenomen. De loop om de Jo van Oers-Memorial trok ruim 200 leerlingen van Ven- rayse basisscholen. Burgemeester Defesche overhandigde in aanwe zigheid van mevr. Van Oers-Coenen het kunstwerk van Piet Hermans aan de leerlingen van Den Bongerd. Later op de dag bracht Jac van den Broek (GVAC) 'de Vlakwatercross- Pankenloop' voor het tweede ach tereenvolgende jaar op zijn naarn. In het algemeen presteerden roet name Brabantse atleten sterk. De wedstrijden om de !fo van Oers-Memorial, de grote 'Bowling- Venrayloop' en de KNAU-wed- strijden van atleten tot en met 15 jóar trokken veel toeschouwers. La ter op de dag nam hun aantal, ook onder invloed van de verslechterde weersomstandigheden af. Atleten van Triathlonvereniging Venray toonden zich zeer sterk in de trimlopen. Mart van Rooy, Myn- ko Petering, Hennie Frederiks en bij de vrou,wen.Franka Jansen wonnen hun afstanden zonder veel tegenstand. Goede klasseringen be haalden ook Piet van den Oever en Jos Manders van AV Venray. In het totaal verschenen 170 atleten aan de start van de 'Bowling-Ven ray - trimlopen'. De atleten van Atletiekvereniging Venray hebben in eigen huis onder sterk wisselende weersomstandig heden zeer goed gepresteerd in de KNAU-wedstryden. Bij de jongens pupillen-B/C behaalde Kees Ver voort een vierde plaats en bij de pupillen-A liet Johan Coenders het hele lopersVèld achter zic-U.-By de meisjes, püjpiilen-B/C ging, de-over winning naar Myke gchpnenbergi Monique Peeters werd vierde by de meisjes-D. Bij de jongens-D behaal de Jorus Teunissen in een sterk veld een derde plaats. Paul Claes- sens finishte als vyfde. Een mooie prestatie leverde ook Stef Schonen berg met zijn negende plaats. Jasper Schramm (jongens-C) en Pim van den Oever (jongens-B) be haalden beiden een vierde plaats. Bij de meisjes-A werd Sandra Hof- mans over 3.000 meter eerste in 11.26.5. Maijo van Heijster werd vijfde bij de dames. Over de 4.500 meter liep zij 19.18.3. Bij de veteranen-I legde Gé Peterink beslag op de zesde plaats en bij de veteranen-II ging Michel Billekens met de overwinning strijken. De organisatie kan terugkijken op een geslaagde wedstryddag. Er waren weliswaar wat haperingen in de bekendmaking van de uitslagen, maar de meeste atleten hebben daar sportief op gereageerd. Te leurstellend was het aantal deelne mers aan de KNAU-wedstrijden in de kategorieën boven de 15 jaar. In die kategorieën gaapt in de regio Noord-Limburg een groot gat. Dat is er de oorzaak van dat met name Brabantse atleten met de hoofdprij zen gaan strijken. Daar staan in de kategoriën atle ten grote deelnemersaantallen te genover. De grote deelname aan de Jo van Oers-Meinorial opent per- spektieven voor groei van Atletiek vereniging Venray Regio. Boven dien staat ook dit jaar weer een scholenatletiekdag op het program ma en de verwachting is dat zondag jl. heel wat kinderen de smaak van het lopen te pakken hebben gekre gen en dat de deelname daaraan dus groot zal zijn. Een van de hoog tepunten op de wedstrijdkalender van Atletiekvereniging Venray zijn in 1990 de Zuidelijke Pupillen- spelen. Dan strijden leden van atletiekverenigingen in de basis schoolleeftijd om het Pupillenkam- pioenschap van Zuid-Nederland. De basisscholen zullen daarover nog bericht ontvangen. BIJGELOOF. Bijgeloof was niet aan de kalender gebonden, omdat het zich het hele jaar door kon voordoen.Zo bestond onder andere het geloof in bovenna tuurlijke verschijnselen, voor zover die niet door de kerk als waar wor den aangenomen. Veel bijgeloof is (nog) vrij algemeemmet het linker been uit bed stappen brengt slecht humeur voor de komende dag, zwa luwen onder de dakrand brengen het huis geluk, een hoefzijzer met de einden naar boven betekend eve neens geluk. Binnen de gemeente Venray zag men vroeger vooral bij de boe renstand boven ramen, deuren en keldervensters witte kruisen op de muren gekalkt, om alle hekserij en donder af te weren. Op de Haag in Merselo hangen twee donderballen in de Maria-muurkapel, die net als ooit onze kerstboomballen, de don der en bliksem moesten afwenden. Afkloppen bestaat nog. Als men iets goeds vaststelde bijv. dat het al dagenlang mooi weer was. dan moest men dat met de knokkels van de vingers afkloppen op ongeverfd hout. anders kon het wel eens snel veranderen. Huislook bood bescherming tegen Onder het motto 'Fraktie V.d. Vor le, 1990-1994, kiezen voor kwaliteit van leven' is deze week de verkie zingslijst van deze party bekendge maakt. De lyst ziet er als volgt uit: 1. Van de Vorle (Joost), Kenne- dystraat 11 2. Lemmens (Gerrit), Kuiperstraat 17 3. Fhssotte (Hanny), Ouvertu restraat 23 4. Marks (John), Sambastraat 5 5. Van de Vorst (Theo), Kamperfoe lie 66 6. Herben (Frans), Schakel 8 7. Janssen geb. Baur (Mies), Cho- r. pinstraat 32 O f ,Q. 8; Bistervels (Peter), Bolderik 61 9. Voermans geb. Linders (Mia) Deurneseweg 77, Heide 10. Hendrix (Frans), Nieuw- landstraat 1 11. Driessen geb. Engels (Bea), FA- gotstraat 33 12. Heeren (Tbon), Schakel 6 13. Weyts (André), St. Antoni- usstraat 111 14. Croymans (Piet), St. Franciscus- laan 7 15. Van Wyk geb. Grit (Dieny), Mambostraat 40 16. Driessen (Ria), Chopinstraat 13 17. Vermeulen (Bert), Verdistraat 21 18. Janssen (Peter), Mozartstraat 36 19. Op Hey (Antoon), Eikenlaan 7 20. Philipsen (Ben), Doormanstraat 56 de bliksem en ontbrak op nagenoeg geen enkel dak. Hier en daar ziet men by oude huizen een vlierstruik. Deze had veel tunkties: bescherming tegen heksery, tegen verzuring van de melk, tegen ongedierte en tegen ongelukken. De geneeskrachtige werking van de schors en de bessen is nog altyd bekend. Hét kruisteken weerde af tegen heksery, de duivel en vervloekin gen, de palmtak tegen misoogst, on weer en ziekten onder planten en dieren. Op de hoeken van akkers, in kie ren van stallen en in bijenkorven werden de gewijde takjes gestoken. Ook in het Venrayse woonden vroeger mensen, die door bezwerin gen iemand van kwalen konden ver lossen. ongedierte weren enz. Deze erfelijke kunst ging over van een man op een vrouw en omgekeerd. De bezweerders werden "striekers" genoemd. Herinneringen aan byge- loof leven nog voort in het aftellen van de knopen aan kleren om een mening te krijgen:ja-nee-ja-nee enz. De kinderen bliezen in mei en juni tegen uitgebloeide paardebloemen. Als ze in één keer alle zaadpluisjes weg konden blazen, werden ze hon derd jaar oud. Prinsenpro klamatie Zwarte Humor In uw verslag over de Prinsenpro- klamatie schryft u o.a.: 'de enige buut deze avond was van Henk van Dooremalen. Vorig jaar was hy nog het Haantje van de Tbren. nu bracht hy de nodige ZWARTE HU MOR als duiveltje'. Nou, maar goed, dat er niet meer van dergelijke buuts waren! Henk van Dooremalen was wel 'ver' ge daald van de Hoge Tbren tot een aanval o.a. op de Geestelijkheid cq. de Katholieke Kerk. Velen met my hebben in deze zit ting zijn uithalen beslist niet ge waardeerd! HelTis voor my Althans dan ook onbegrijpelijk, dat zo'n teksten door de commissie Prin- senproklamatie van de Piëlhaas wo reien goedgekeurd (of is dit in de ze moderne tyd niet meer aan de orde?). Dat een bomvolle zaal zyn buut ook niet kon waarderen was duide lijk merkbaar aan het schamele ap plaus! De Hofkapel was praktisch de enige die zyn buut nog af en toe even muzikaal ondersteunde. Vele bezoekers zyn gekwetst door zyn uitlatingen en ik mag dan mis schien de heer Van Dooremalen ad viseren: hreng a.u.b. Gezonde Humor en laat Gods Kerk in het midden!' Th.G.. V. Ga zo ook nooit met de tafelpoot lussen de benen zitten, je trouwt dan binnen een jaar met een wedu we of een weduwnaar, of in zeven jaar niet. veldeke venray vereniging voor venrayse volkscultuur „Gebruiken het jaar rond" is een wekelykse rubriek, samengesteld door de leden can Veldeke Venray, over de volksgebruiken die binnen de gemeente Venray voorkwamen tussen 1870 en 1940, zoveel moge lijk geordend naar tijd in het jaar. Diverse beschrijvingen moesten al gemeen gehouden worden. Veldeke Venray is zeer benieuwd naar de reakties van de lezers. Vooral wan neer meer details naar voren wor den gebracht, die een waardevolle aanvulling kunnen zyn. Ons adres is: Veldeke Venray, postbus 52.5800 AB Ven ray. Burgemeester en Wèthouders van Venray roepen serieuze gegadigden "op voor de voor de seizoenen 1990 en 19Ó1 (1 mertpt 1 sep tember). Gedacht worduaan een bekwaam\oer- soon, die in staat is de kiosk, met inacht neming van de gestelde voorwaarden en bepalingen te exploiteren. Gegadigden wórden verzocht voor 15 februari a.s. in te schrijven onder vermelding van de nodi ge gegevens. Nadere informaties kunnen worden ingewonnen ten gemeentehuize, Raadhuisstraat 1, tel. 04780-23404. Bezoek alleen na afspraak op de onderafdeling Beheer welzijnsaccommodaties. HEUVEL V

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5