Houbensteyn-Porkhof gaat vlees afzetten bij de ENCEBE Mgr. Verriet verdient een straatnaam Uit de raad van Vierlingsbeek Belgische gemeente raad op bezoek bij raad Vierlingsbeek Frater Petrus Innocentius Verrie f IN MEMORIAM TVIavo-leerlingen op stage F.N.V. PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 1 februari - Pagina 13 In het rijtje van bekend gewor den Venrayers zoals Gysbert van der Gaet, Dr. Henri Poels, Rutgerus van Veltum, Comelis Raedts. Jan Poels, Herman Maas. Godfried Hen- schenius, Lambertus Gruterus, Mgr. Wynhoven en Mgr. Goumans, hoort ongetwijfeld ook Mgr. Verriet thuis. Hy was als Petnis, Johannes, Hu- bertus Verriet geboren te Venray op 4 november 1880. Zijn ouders waren Mathijs Ver riet, geboren te Blerick op 30 no vember 1850, en Petronella Coopmans, die op 12 maart 1855 te Venray het levenslicht aan schouwde. Het echtpaar was gehuwd op 10 mei 1878 en woonde oorspronkelijk op de Kruisen. In het begin der tachtiger jaren begonnen ze aan het Henseniusplein een winkel in kruidenierswaren, waar later ma nufacturen aan werden toegevoegd. Na de lagere school (aan de Schoolstraat) te hebben doorlopen, ging Petrus Verriet studeren bij de paters Franciscanen in Venray. Merkwaardiger wijze werd hy echter geen Franciscaan maar deed hij in september 1898 zijn intrede in het klooster der Dominicanen te Huissen (Gelderland). Op 15 augustus 1905 werd hy in de kathedrale kerk te Utrecht door Mgr. Henricus van de Wetering (1850-1929), de aartsbisschop van Utrecht, tot priester gewyd. Daarna volgde weldra zijn benoeming tot leraar aan het St. Dominicus Colle ge te Nijmegen, -waar hy wiskunde doceerde. VERTREK NAAR CURACAO Lang duurde zyn leraarschap niet, want in april 1909 werd hij door zyn Orde uitgezonden naar de Missie van Curacao. Na daar enige tyd redakteur te zyn geweest van het blad "La Cruz", werd hij sekreta- ris van Mgr. Vuylsteke, de aposto lisch vicaris van Curacao, welke funktie hy uitoefende tot 1913. Daarna werd pater Verriet be noemd tot pastoor van Westpunt op Curacao. Het parochiebezoek en ook dat aan buurtpastoors deed hy per kitoki (een klein ry tuigje). Tben het rijtuigje eens kantelde, werd de pastoor tegen de harde Curacaose bodem geslingerd en brak hy een arm waardoor hy zijn leven lang een stijve rechterhand heeft overge houden.. Hij werkte in Westpunt met grote y ver en enthousiasme en won spoe dig de sympathie van zyn parochia nen. Men noemde hem "pastor ta bon" (de goede pastoor). In januari 1914 ging hy weer te rug naar Willemstad (de hoofdstad van Curacao), waar hy zyn vroegere funktie weer opvatte tot juni 1914, toen hy werd benoemd tot pastoor van Oranjestad op Aruba. ZWAKKE GEZONDHEID Ook daar spaarde hij zichzelf niet en moest hy al zijn inspanningen bekopen met een aantasting van zijn gezondheid. Dit maakte in 1918 een terugkeer naar zyn vaderland noodzakelijk. Op Curacao geloofde men niet dat men hem nog ooit te rug zou zien. Groot was dan ook de verbazing op Curacao toen met pater Verriet in 1920 terug zag komen. Een ver blijf van enkele jaren in het klooster te Huissen en in zijn gelief de geboorteplaats Venray, hadden zijn krachten weer enigszins op peil gebracht. De bedoeling was dat hij op de pastorie van Otrabanda-Willemstad een "rustig" leven zou gaan leiden. Maar dit viel hem moeilyk, het lag niet in zijn aard. Al spoedig ont plooide hij weer een grote werk kracht. Hij werd adviseur van de R.K. Volksbond, stichtte het blad l'La Union", richtte een zieken- en be grafenisfonds op, redigeerde twee kranten (La Union en de Amigoe di Curacao) en bestuurde als tijdelijk rektor het St. Elisabeth Gasthuis. Tydens een vakantie in Neder land bereikte pater Verriet op 13 november 1931 vanuit Huissen te Venray het bericht dat hij door Ro me was benoemd tot Apostolisch Vicaris van Curacao. Het Aposto lisch Vicariaat van Curacao was op gericht in 1842 en in 1848 overgedragen aan de paters Domi nicanen. De "sociale" pater Verriet was hiermee de opvolger geworden van de in augustus 1930 overleden Mgr. Michael Vuylsteke. Venray was zeer ingenomen met deze eervolle benoeming. De zon dag daarop bracht het Ven rays Fan farecorps (de latere Harmonie Euterpe) de prominente zoon een serenade. bUNHUH 'f»o, Directeur A. C. Btermen. Agent voor Aruba. Or*a|cjud. J. E. Crocs. Nmuuium Sen NxoUl. G D. Holllee. Bankier». HolUodiehe Baal ilitriUt: Contclenbesteeg 27. duro Condi Bink. beide te Willtsnud. Curitao, N. (trnfieoo. 1550. Rednctic no. I8S8. but N.V.. bijkantoor ie Vtnray (Nederl. op 1 maart 1941 omgezet in een dagblad. Gedurende de Tweede Wereldoor log riep Mgr. Verrict de gelovigen herhaaldelijk op te bidden en te ge tuigen voor de rechtvaardige stryd die het Moederland te voeren had tegen de wrede Duitse onder drukkers. Ondanks zyn tanende gezond heid bracht Mgr. Verriet begin maart 1948 een werkbezoek aan het eiland Aruba. Enkele uren na zyn aankomst aldaar werd hy. ge troffen door een hartaanval waar aan hy een week later bezweek. Na een plechtige uitvaartdienst in de kathedraal van Willemstad werd de overledene onder overweldigen de belangstelling het was een rouwstoet zoals Curacao nog niet had gekend op 10 maart 1948 be graven op het Dominicaner kerkhof. Tot besluit, de vraag lykt gewet tigd waarom men in Venray tot dus ver geen straatnaam heeft gewyd aan deze excellente Venrayer. W.J.W. Willemsen van de Orde der Predikheren, De wydeling werd titulair- bisscliop van Eleuthema (Kreta) en koos tot zyn wapenspreuk: Vrede der gerechtigheid en heeriykheid der godsvrucht. Nadat de nieuwe bisschop op 22 april 1932 vanuit Amsterdam per s.s. "Venezuela" vertrokken was naar Curacao, deed hy op 11 mei zyn intrede in het Vicariaat Als bisschop toonde hy zich zoals hy vroeger was geweest: een man met grote geestdrift onderne mingslust en een grote sociale ge zindheid. Groot was zyn inzet voor de jeugd van de Antillen. Onder zyn bezielende leiding kwamen tot stand de K.J.M., de KJ.V., de Padvin- dery, de Jonge Wacht een Sport- centrale, clubhuizen, enz. Ook liet hij nieuwe kerken bou wen of herbouwen, o.a. te Groot Kwartier (Curacao) en San Nicolas (Aruba). Verder bevorderde hy de bouw van bejaardenhuizen op Bo naire. St Maarten en St Eustatius. BISSCHOPSWIJDING Titulair Bisschop van Eleutherna Achtste Apostolisch Vicarius van Curasao Assistent-Bisschop bij den Pauselijken Troon Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Ook de katholieke pers ging hem nog altyd zeer ter harte. Op zyn ini tiatief werd de "Amigoe di Curacao" Dr. Herman Sala, de president van de Fanfare, hield bij die gele genheid een feestelijke toespraak die hij beëindigde met de hoop uit te spreken dat de bisschopswyding zou kunnen plaatsvinden in de mo numentale parochiekerk van Venray. De hoop van dr. Sala werd bewaar heid. Op 6 januari 1932 (Driekonin gen) werd pastoor Verriet imde St. Petrus Banden kerk door Mgr. J.H.C. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, tot bisschop gewijd. Hij werd daar bij geassisteerd door de bisschop pen van Den Bosch, Haarlem en Breda. In de overvolle kerk bevonden zich o.a. Baron van Hövell tot Westerflier, gouverneur van de pro vincie Limburg, Dr. Poels, Jan Poels, Jos Maenen, Oscar van de Loo, bur gemeester van Venray. pater C. Kuh- ne, ontwerper van het wapen van de nieuwe bisschop en deken Cre- mers van Horst, die het bisdom Roermond vertegenwoordigde. Rijdende vakJlfttidsvinkel is thuis in belastingen Afgelopen weekend werd een overeenkomst getekend door de di- rekties van de Coöperatieve Bra bantse Vee- en Vleescentrale van de NCB, Houbensteyn Porkhof en Hou- bensteyn Holding b.v. In de praktijk wil dit zeggen dat het bij Porkhof geproduceerde vlees vanuit dit commerciële samenwerkingsver band, op de markt wordt gebracht. Verder zal de produktie stijgen van 1.100 naar 2.500 slachtingen per week. Voor deze verhoogde aanvoer van slachtvarkens zal de ENCEBE zorg dragen. Hiermee komt een ein de aan de geruchtenstroom dat Houbensteyn de slagery zou moe ten sluiten. Er zijn inderdaad wel problemen geweest met de afzet van vlees maar door deze samen werking voert Porkhof de produk tie zelfs verder op. Verwacht wordt dat de produktie uiteindelijk tot 3.000 varkens per week zal stijgen. ALLES ONDER EEN DAK Het moge bekend zyn dat Jan Houben, eigenaar van Houbenstyn, zo'n 28 jaar geleden als kippefok- ker is begonnen. Thans wordt er dagelijks zorggedragen over 3.000 zeugen en 20.000 mestvarkens. Het bedrijf heeft alles in eigen hand: de KI, veevoer en sinds enige tijd ook de slachting. De stelling 'van zaadje tot karbonaatje' mag dan wel ko misch klinken, het is wel de rea liteit. In de week van 5 t/m 9 februari gaan 115 leerlingen van de derde klas van Mavo 'De Kolk' uit Venray de schoolbanken verruilen voor een leerstage by een bedrijf, winkel of instelling. Hiervoor hebben ruim 90 bedrijven of instellingen hun medewerking toegezegd. j.Hl nW8W Voordat de burgemeester van de gemeente Vierlingsbeek aan de af werking van de agenda van de raadsvergadering begon, wilde hij, zij het laat, ,toch de beste wensen voor het jaar 1990 uitspreken. Zoals bekend zal de burgemeester van de gemeente Vierlingsbeek dit jaar af scheid nemen. Tten aanzien van de komende verkiezingen riep de bur gemeester alle inwoners op, geen smet te werpen op die verkiezingen en deze waardig te doen verlopen. Vierlingsbeek waardig. Tan aanzien van de op handen zynde herindeling had de burge meester meer vertrouwen gekregen omtrent het zelfstandig blijven van de gemeente Vierlingsbeek. DE AGENDA De wyziging Subsidieverorde ning Stands- en Dorpsvernieuwing was voor verschillende frakties aan leiding om het college de opdracht te geven aan de daarvoor in aan merking komende personen goede informatie te geven. De vragenstel lers werden op hun wenken be diend want een folder met die voorlichting is klaar en zal aan de daarvoor in aanmerking komende personen worden verzonden. Ten behoeve van het bouwrijp maken van de 2e fase bedrijventer rein Overloon werd een bedrag van 325.125,- beschikbaar gesteld. Vrijwel alle frakties in de raad spraken er hun zorg over uit dat het college reeds nu aandacht zal moeten gaan schenken aan de rea lisering van een tweede bedrijven terrein in Vierlings. Het eerste, waarvan nu de realisering in voor bereiding is, heeft 12 jaar geduurd en is nu met 5 kandidaten reeds ge heel vol. Wethouder Litjens zegde graag toe nu al kontakt op te nemen met de provinciale instanties. De PK-fraktie had alleen moeite dat de afstand tussen het bedrijven terrein en de Joodse begraafplaats maar 5 meter was. Dat vond deze fraktie te weinig. Er zal nog overleg plaatsvinden met het stichtings bestuur van de Joodse begraaf plaats. De raadsvoorzitter is ook voorzitter van dat stichtings bestuur, dus dat zit waarschijnlyk wel goed. Het college werd gemachtigd door de raad om het krediet voor de vervanging van de keukeninrich ting, een bedrag van 8.344,-, te oversehryden. Die overschryding was nodig omdat aanvankelijk per soneel van openbare werken hun diensten zouden verlenen aan die vervanging. Door ziekte van het personeel moest dat worden uit besteed. Later krijgt de raad wel het bedrag van die overschrijding te horen. Momenteel zijn bij Houbensteyn en Porkhof 55 mensen in dienst. Door uitbreiding van de slachterij moeten moeten daar zo'n 20 men sen bijkomen. Dat is een van de problemen waarmee het bedryf momenteel kampt. Nu kan het te kort aan vakmensen nog worden aangevuld door personeel van uit- beenbedrijven uit te wisselen. In deze omgeving zijn vakmensen op het slacht-gebied zeldzaam. 'Mis schien dat door scholing daar in de toekomst iets aan gedaan kan wor den' is de gedachte van Jan Houben. TOEKOMST Houbensteyn is een echt familie bedrijf. Behalve de steun van zyn echtgenote weet Jan Houben ook zyn vijf kinderen achter zich. Zij al len hebben een plaats binnen het bedrijf gevonden. Ze hebben daar voor wel alle vijf flink moeten stu deren, of zijn daar nog mee bezig. Elke veertien dagen vindt er fami- lieberaad plaats, waar dan van ge dachten wordt gewisseld over het heden en de toekomst van het bedrijf. Die toekomst ziet Jan Houben wel zitten. Ondanks het feit dat zyn be dryf vaak tot de grootste veroor zakers van mestoverlast wordt gerekend heeft Jan Houben zeer ze ker zorg over het milieu. Hy be treurt het ten zeerste dat de bouw van de mestverwerkingsfabriek geen doorgang heeft kunnen vin den. Zelf heeft hij al de nodige investeringen gedaan om de mest overlast zo veel mogelijk te kunnen beperken. Hij zal zich desalniette min blijven inzetten voor de komst van een mestverwerkingsfabriek in deze omgeving. VERNIELINGEN Weer moest worden gekonsta- teerd dat een ruit van een school in het Brukske was vernield. Of het een begin van een inbraak was kon niet worden vastgesteld. INBRAAK IN GARAGELOODS Met geweld was toegang verkre gen tot een aan de Beekweg te Mer- selo gelegen garageloods van de firma P. Uit de garage werden ge reedschappen, radio-apparatuur en onderdelen van auto's ontvreemd. De waarde werd geschat op 10.000,-. De meeste leerlingen zyn ge plaatst in een bedrijf in Venray of direkte omgeving. Enkele leerlin gen hebben een stageplaats gevon den die wat verder verwijderd is van de school. De leerlingen gaan die week 'meedraaien' in het bedrijf. Dit houdt in dat de arbeidstijden in principe dezelfde zijn die voor de andere werknemers in het betref fende bedryf gelden. Alleen nacht diensten zijn voor de leerling verboden. De bedoeling van deze week is dat de leerlingen kennis maken met het begrip arbeid in al zijn facetten. In de lessen voorafgaande aan deze stageweek is in de klas in een aan tal lessen aandacht besteed aan ver schillende zaken die met werk te maken hebben, zoals beloning, ar beidsbeleving. arbeidsbelasting, CAO's, veiligheid. Als eerste onderdeel hebben de leerlingen de opdracht gekregen om volgens de regelen der kunst een sollicitatiebrief te schrijven. Aan de medewerkende bedry ven is verzocht hierop in te spelen door de leerlingen uit te nodigen voor een 'sollicitatiegesprek'. Als afslui ting van deze week zal aan de bedrijven verzocht worden een 'be oordelingsformulier' in te vullen over het funktioneren van de leerling. De eerste maandag na de stage zullen de leerlingen in een geza menlijke bijeenkomst in de gym zaal van de school verslag doen van hun bevindingen. In de Mavo- school zal in de week daarna een tentoonstelling gehouden worden van werkstukken over de stage week die door de leerlingen ge maakt zijn. VERNIELINGEN AAN PERSONENAUTO Een op het terrein van het P.C.V. St. Servatius geparkeerde perso nenauto wérd beschadigd aange troffen. De schade bedraagt enkele honderden guldens. BUITENLAMP De diefstal van een reklamebui- tenlamp van een friturezaak aan de Kennedystraat ging niet door. De dader werd betrapt door personeel van de bewakingsdienst. De dader ging aan de haal zonder lamp. De gewaarschuwde "politie kon de da der niet meer achterhalen. Donderdagmiddag arriveerde in het gemeenschapshuis te Vierlings beek een delegatie uit de Vlaamse gemeente Bocholt met aan het hoofd burgemeester G. Martens en zyn vier schepenen (wethouders). In 1988 was vanuit de raad van Vierlingsbeek het verzoek aan bur gemeester Van de Moosdijk gedaan, om kontakten te leggen met een ge meente over de grenzen heen, wel ke vergelijkbaar zou zyn met de gemeente Vierlingsbeek. En daar had de burgemeester wel oren naar en had al vry kort daarna kontakt met de gemeente Bocholt. In sep tember 1988 vond reeds de eerste ontmoeting plaats in de gemeente Bocholt Daar maakte de raad van Vierlingsbeek een raadsvergade ring mee. Verder werd in die ge meente de dag op een aangepaste wijze doorgebracht. Nu vond de returnontmoeting plaats en het gemeentebestuur had eigenlyk een te zwaar en overladen Alweer enkele jaren organiseerde de Voedingsbond FNV de zgn. krea- tieve kinderkampen. Dit jaar is voor een andere opzet gekozen. De kampen die we dit jaar organiseren zijn echte vakantiekampen met de nadruk op sport en spel. Dit jaar wordt het kamp georgani seerd door de Bouw-, Hout- en de Voedingsbond FNV. Dat er een sa menwerking is gekomen met de Bouw- en Houtbond FNV is niet zo vreemd; zij organiseert al 29 jaar kinderkampen. Bij dit gezamenlijke kinderkamp heeft dat zijn mee- en tegenvallers. Dit jaar zullen alleen kinderen mee mogen die geboren zijn in 1977 en een van de ouders/verzorgers is een jaar lid van de FNV. De week voor de kinderen in deze regio is van 13 tot 18 augustus. De kinderkampen worden helemaal door de bond betaald. Opgave dient te geschieden voor 2 maart a.s. by P. Smits. Vivaldistraat 35. 5802 JK Venray. tel. 04780- 87933 of op kantoor Utrecht, t.a.v. Nancy Zeebregts, 030-738328. Breng bij opgave van uw kind(eren) een geboortebewijs mee. Deelne- mers/sters ontvangen ruim op tyd informatie. 'n abonnement waard programma opgezet. Dit begon met de begroeting in het Overloon se ge meenschapshuis, waarna een be zoek aan het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum. Natuurlijk werd door de raad van Bocholt met be langstelling de beraadslagingen ge volgd van de raadsvergadering, die toevallig een korte agenda bevatte. Terwijl burgemeester, schepenen en raadsleden de vergadering vol genden, brachten hun dames een bezoek aan een geitenhoudery en kaasmakerij in Vierlingsbeek. De rest van de avond werd in het ge meenschapshuis van Overloon doorgebracht. Als aandenken aan het bezoek werd aan de Vlaamse gasten een re kenmachientje aangeboden, niet omdat de Belgen niet zouden kun nen rekenen, maar wel omdat ze tij dens dat rekenen in gedachten bij de gemeente Vierlingsbeek konden zyn omdat de rekenmachines uit gevoerd waren met het fraaie wa pen van Vielingsbeek. YTDEOREKORDER ONTVREEMD Er werd aangifte gedaan van diefstal van een videorekorder uit een hotel in het centrum. Hoe en wanneer die diefstal heeft plaatsge vonden is niet bekend. INBRAAK GING NIET DOOR In de vroege mórgen van dinsdag sloegen de honden van de familie H. aan de Geysterseweg te Oostrum 'aan' omdat er mogelijk aan de deur werd gerommeld. De bewoner stel de dé politie op de hoogte. By het onderzoek kon zy alleen wat voetstappen ontdekken. Mogelyk is de dader door het 'aanslaan' Van de honden op de vlucht geslagen. ASIELZOEKERS WERDEN GEHOLPEN Aan het station te Venray arri veerden zaterdagavond rond mid dernacht een echtpaar met 8 kinderen met een brieQe b(j zich. Daarop stond de route van Amster dam naar Venray-station en van- daaruit naar het opvangcentrum Het Roekenbosch te Blitterswijck. Een telefoontje naar het opvangcen trum had geen resultaat, waarna de Venrayse politie werd ingeschakeld. Ook zij hadden moeilykheden met de taal van de asielzoekers, die uit Libanon afkomstig bleken te zijn. De politie nam kontakt op met het opvangcentrum. Daar zorgde men voor vervoer van Venray naar Het Roekenbosch. De belastingaangifte wordt straks een stuk eenvoudiger. Een leuke boodschap, maar of dit ook werke lijk zo is zal pas volgend jaar duide lijk worden. U heeft er nu nog niets aan. Steeds meer mensen krijgen de laatste jaren juist te maken met belastingformulieren. Vaak weten ze daar geen raad mee. Want hoe zit het met die voetoverheveling van tweeverdieners? Heeft het zin om een teruggaalbiljet aan te vragen als je niet automatisch wordt aan geslagen? Welke kosten zijn voor 1989 nog aftrekbaar? Met deze èn andere belastingvra- gen kunt u by de FNV terecht. De rijdende vakbondswinkel van de Dienstenbond FNV staat op 5 fe bruari 1990. van 9.00 tot 15.00 uur. weer in de Schoolstraat in Venray. In de bus zyn belastingdeskundi gen aanwezig. Zij kunnen u advise ren of u byvoorbeeld een T-biljet moet aanvragen of juist niet. Of zy zorgen voor een ander gratis be lastingadvies. Helpen bij het invullen van een aangifteformulier is ook een FNV- aktiviteit. Jaarlijks maken tiendui zenden mensen in heel het lang ge bruik van deze service. In de bus worden géén formulieren ingevuld. Maar er kan wel een afspraak met de FNV-belastinginvullers worden gemaakt Heeft u andere vragen? Byvoor beeld over uw loonstrookje? Over uw werk? Uw uitkering? Zijn er on- duidelijkheden over de studiebeurs van uw dochter of zoon? Of over de huursubsidie? Met al deze vragen kunt u in de Schoolstraat in Venray terecht. Voor meer informatie: 06- 52123599. Dan bent u rechtstreeks verbonden met de rydende vak bondswinkel. Of bij de heer J. Pee ters, tel. 04780-85874. TOP 12 SPEL VERBODEN Het was de afdeling byzondere wetten van de politie ter kennis ge bracht dat in een café in Oostrum het Top 12 spel zou worden gespeeld. Dit in de wet op de Kansspelen als verbodengere gistreerde spel, kan vergeleken worden met de zg..kettingbrief. Na de eerste inleg moeten de volgende keer twee medespelers worden meegebracht, en ook deze moeten weer inleggen. Als er maar voldoen de mensen na de eerste inleg ko men, kan men geld winnen. De organisator is nog altyd het beste af. De caféhouder, zo bleek uit het onderzoek, bleek ter goede trouw te zijn en meende de wet niet te heb ben overtreden. Hy heeft medege deeld geem medewerking meer te verlenen. Omdat geen herhaling te verwachten is. is het deze keer by een waarschuwing gebleven.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 13