Gemeentelijk homo-beleid in een notitie vastgelegd f 89.5 NU PEEL EN MAAS PtiCE In maart krijgt ieder huishouden een box voor klein chemisch afval Jo van Oers-Memorial een bijzondere trofee Opnieuw veiling voor reuma-patiënten Raad keurt gemeentelijk beleid t.a.v. fraude bij sociale uitkeringen goed V MARKT COR PAINT de grootste verf en behangzaak van de regio. honderden rollen acrijl behang /Tinf~Tr-f) DAMES CLEANING STAATSLOT Aanrijdingen met gewonden Interieur verzorgsters Piëlhazinnen van Rooy overdag koffie gebak werksfeer tel. 04780-87024 CARNAVALS AANBIEDING Tijdens de raadsvergadering van juni 1986 werd door het COC een homo-nota aangeboden aan het Venrayse gemeentebestuur. Intus sen is deze nota van alle kanten be keken en bestudeerd. Dit heeft geresulteerd in een standpuntbepa ling door het college van b. en vv. over het te voeren beleid. De notitie. waarin dit beleid staat uitgestip peld, is deze week in de commissie voor algemene zaken aan de orde geweest. Het college onderkent, dat de ho moseksuele medemens op een aan tal terreinen in een moeilijke en meer kwetsbare positie verkeert, dan veel ander inwoners, ofschoon deze konstatering b.v. ook geldt voor gehandicapten, etnische min- derheden, vrouwen en ouderen. B. en w. zijn van mening, dat zoveel mogelijk in het algemeen voldoen de aandacht moet bestaan voor alle groeperingen in de samenleving en derhalve niet uitsluitend de - doelgroep-benadering dient te wor den gehanteerd. Tegen die achter grond wil het college dan ook de in de notitie opgenomen voornemens geplaatst zien. BELEIDSVOORNEMENS De subsidiëring van het COC afd. Venray zal worden voortgezet om dat deze vereniging als belangenbe- hartigster van homoseksuele inwoners kan optreden. Aktivitei- ten, die uitsluitend liggen in de sfeer van ontmoeting, ontspanning en rekreatie, zijn niet subsidiabel. De huisvesting van het COC in het pand van OJC Dingus aan de Hoen derstraat dient te worden gekonti- nueerd. Voor specifieke aandacht voor ho moseksuele personeelsleden/ medewerkers acht het college in de huidige situatie onvoldoende aan leiding. Uiteraard zal in voorko- mende gevallen zeer serieus worden ingegaan op aan te dragen knelpunten en/of problemen. Het nemen van maatregelen of re gelingen met betrekking tot het wo nen wordt niet opportuun geacht, mede omdat er by het gemeente bestuur niets bekend is van moge lijke diskriminerende behandeling van homoseksuele inwoners. Wat betreft het onderwijs wordt in de nota gesteld, dat de gemeente lijke verantwoordelijkheid en be voegdheid slechts betrekking hebben op de openbare scholen. Korrigerende c.q. disciplinaire maatregelen kunnen alleen wor den genomen als er sprake is van diskriminerende opmerkingen of handelwijzen. Wel kan de gemeente via het regelmatig overleg met de direkties van de openbare scholen bevorderen, dat met name in het kader van de wereld-oriëntatie de diverse samenlevingsvormen —op een aan de leeftyd van de leerlin gen aangepaste wijzeaan bod komen. Met betrekking tot manifestaties op het gebied van kunst en cultuur gericht op emancipatie van de ho moseksuele medemens, zullen geen andere kriteria worden gehan teerd voor subsidiëring, dan de al gemeen geldende. Daarbij is het college niet voornemens specifieke maatregelen te treffen voor aparte aktiviteiten voor homoseksuelen. Maar wel is het college zonder meer bereid om —waar nodigmaatre gelen te treffen, die diskriminatie van deze groep kan verhinderen cq. bestrijden. De politie zal o.m. preventieve ser- veillance uitvoeren op ontmoe tingsplaatsen van homoseksuelen en in overleg met het COC, indien daartoe aanleiding bestaat, infor matie verstrekken. Met deze notitie hoopt het ge meentebestuur een hanteerbaar en realistisch richtsnoer te hebben Afgelopen zondag werd tijdens de Vlakwatercross door meer dan 200 scholieren gestreden om de Jo van Oers-Memorial. Uiteindelijk bleek dat de lopers van de basisschool De Bongerd het snelst gelopen hadden. Gisteren, woensdag, kon Wim Willems, voorzitter van AV Venray, de trofee aan de kinderen van De Bongerd overhandigen. De trofee is een bijzondere trofee geworden. Niet alleen de achter grondgedachte die bij de initiatief nemers heerst, eerbetuigen aan Jo van Oers. is uitzonderlijk. Ook het kunstwerk zelf mag heel bijzonder genoemd worden. Het is een boek, met opengeslagen pagi na's die cultuur, sport, rekreatie, onderwijs en jeugd uitbeelden. Dit voor een gemeentelijk homobeleid in de komende jaren. COC OP Z'N GAT Tydens de behandeling van de homo-notitie door de commissie al gemene zaken, bleek dat het COC in Venray op z'n gat lag. Dhr. Den Brok kon niemand van het COC berei ken. Het postbusnummer in Ven ray was opgeheven terwyl ook de bijeenkomsten in Dingus verleden tijd zijn. Dhr. Den Brok vond dit een verontrustende zaak. Zijn frak- tie is verder van mening dat, wil men een goed homo-beleid volgen, de homofiel gelijk moet stellen met de hetero. 'Pas dan is er geen sprake van diskriminatie', aldus Den Brok. Ondanks het feit dat deze notitie een begin is van een homobeleid in Venray had dhr. Den Brok ook eni ge suggesties. Volgens hem moet er in de bibliotheek meer homolek- tuur komen. Ook ten aanzien van het onderwijs meende Den Brok dat daar een vooroordeel moet wor den weggenomen. Den Brok kon zich overigens niet vinden met 'de vergelijking van homofielen met gehandicapten en ouderen. Dhr. Jansen (PvdA) hecht grote waarde aan een goed beleid. Hij voerde vier aanknopingspunten aan waarop het beleid kan worden uitgevoerd: voorlichting op scholen (evt. met hulp van een theater groep); personeelsbeleid op het ge meentehuis; preventief beleid via de GGD; een goed preventief en re pressief politiebeleid. Dhr. Jansen vond het ook zinvol om het beleid naar verloop van tijd te evalueren. Dhr. Reintjes (CDA) vond de noti tie een goede basis om mee verder te kunnen. Ook de heren Houba en V.d. Vorle waren die mening toege daan. Zy beiden vonden dat de homoseksuelen niet bevoordeeld mogen gaan worden. 'Stel iedereen gelijk', meende dhr. Houba. Dhr. V.d. Vorle was verder van mening dat voorlichting over homoseksue len niet op de basisschool thuis hoort. Volgens hem zijn kinderen onder twaalf jaar niet capabel om zoiets te snappen. Burgemeester Defesche was echter de mening toe gedaan dat kinderen van 10 jaar te genwoordig meer weten dan we af en toe denken. Ook dhr. Den Brok was het niet met dhr. V.d. Vorle eens. Volgens hem komen homo seksuele jongeren rond de 17 jaar in een konfliktsituatie terecht om dat dit op het basisonderwijs altyd angstvallig verzwegen is. BIJ CHR.JANSEN AAN DE GROTE IS EEN MISSCHIEN EEN VERMOGEN WAARD Slgarenhuis Chr. Jansen Grote Markt 22 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 Nr. 5 HONDEROENELFDE JAARGANG Donderdagmorgen vonden bin nen het uur een viertal verkeers ongevallen plaats waarbij in drie gevallen gewonden moesten wor den geregistreerd. Even voor 08.00 uur vond voor de ogen van de bemanning van de surveillance-auto een botsing plaats tussen een personenauto en een fietster. De surveillance-auto stond voorgesorteerd op de kruising Oostsingel-Henri Dunantstraat met daar achter nog een andere perso nenauto. Vanaf de Henri Dunant straat stak voor die auto's een 36-jarige fietster de Zuidsingel over terwijl op dat moment een perso nenauto kwam aanryden. De dame werd geschept en voor de ogen van de politie op het wegdek gegooid. Ze werd met beenverwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Een kwartier later reed een aantal scholieren, komende vanaf de Sparrendreef in de richting van de Mgr. Hanssenstraat. Op de krui sing Wanssumseweg stonden enke le auto's voorgesorteerd. De meeste scholieren stopten, doch een van hen stak de weg over terwijl op dat moment een bestelbus naderde. De bestuurder kon de overstekende scholier niet meer ontwijken. Ook hij werd geschept kwam op het wegdek terecht en moest met o.a. een enkelbreuk naar het zieken huis worden vervoerd. Even voor half negen werd een 17-jarige bromfietser uit Ys- selsteyn op de kruising Langstraat 'aangereden door een personen auto, bestuurd door een 37-jarige inwoner. Ook deze bromfietser werd naar het ziekenhuis overge bracht met lichte verwondingen. normaal ,fcHK§5 PATERSLAAN 7 VENRAY zyn zaken die Jo van Oers jaren lang als wethouder heeft behartigd. Het kunstwerk is vervaardigd door Piet Hermans. De Jera uit Yssel- steyn heeft spontaan de kosten van dit kunstwerk op zich genomen. By de Jera is men van mening dat Jo van Oers zich ook voor hen op on schatbare wijze heeft ingezet De Jo van Oers-Memorial zal voor lopig een bijzondere plaats krijgen op Den Bongerd. Later zal deze wissel-trofee overgebracht worden naar het gemeentehuis alwaar het een in het oog springende plek zal krijgen. Volgend jaar, op 27 januari, zullen dan weer honderden scho lieren stryden om deze trofee, om zo de herinnering aan Jo van Oers te bewaren. De le, veiling, die in april 1989 werd gehouden door de Venrayse Lions Club is zo'n groot sukses ge bleken, dat besloten is om er dit voo ij aar een vervolg aan te geven. Niet alleen was de opbrengst van de eerste veiling in alle opzichten uit stekend, maar meer nog bleek, dat met de verworven financiën voor zien kon worden in een al lang be staande behoefte bij Venrayse reuma-patiënten Zoals u zich wellicht kunt herin neren werd de opbrengst besteed aan Reuma-patiënten Vereniging Venray, die nu haar leden wekelyks kan laten zwemmen. Daarbij zorgt de Lions Club naast het beschik baar stellen van de zwemfaciliteiten ook voor het vervoer. Er blijken echter nog meer be hoeften te bestaan by de gehandi capten in de regio, voor welke behoeften geen bijpassende subsi diepotjes of wettelijke regelingen bestaan. Daarom besloten de Lions om op zondag 25 maart a.s. een 2e veiling te organiseren. Ook deze tweede veiling zal weer plaats vinden in de grote hal van de voormalige melkfa briek aan de Leunseweg. Op zaterdag 17 en zondag 18 maart kunt u op die plaats uw goe deren inleveren. Zoals bekend is de opbrengst van de ingebrachte goe deren op de veiling geheel bestemd voor de inbrenger daarvan, maar komen de opcenten en het 'in- brenggeld' ten goede aan Lions Club Venray. Op vrijdag 23 en zaterdag 24 maart, alsmede op zondagmorgen, de dag van de veiling zelf is er gele genheid tot kijken. Het lijkt verstandig om nu al te kyken of u geen spullen hebt, die u op die manier te gelde wilt maken en waar tevens ook nog een goed doel van kan meeprofiteren. Maar reserveer zondag 25 maart a.s. in ieder geval in uw agenda. Nadere informatie volgt in de dag en weekbladen, alsmede op de raam- en strooibiljetten, die u bin nenkort zult aantreffen. HOND AAN BOOM GEBONDEN Maandagavond rond half twaalf kwam er bij de politie een melding binnen dat een hond aan een boom vastgebonden was, nabij het ge meen telyk zwembad. Die hond jankte en dat geluid was voor de buurt niet meer om aan te horen. De politie ging ter plaatse kijken en ontdekte een grote Duitse herder, vastgebonden aan een boom. De hond gedroeg zich erg agres sief en de hoofdagent die de hond wilde bevrijden, moest dit met de hondenvangstok doen. Overgebracht naar het politiebu reau werd vastgesteld dat de eige naar geen vingerwijzing naar zijn identiteit had achtergelaten. Later is de herdershond naar het asiel te Oostrum gebracht waar het eventueel op een nieuwe baas zal wachten. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op 12 maart a.s. wordt in Ven ray begonnen met de distributie van een box voor het gescheiden aanbieden van klein chemisch af val. Wanneer op 30 maart ieder huishouden een dergelijke KC'A- box heeft, zullen de boxen vier maal per jaar —voor het eerst in juniworden ingezameld vol gens vastgestelde routes met een zg. chemocar, bemand met des kundig personeel van Speciaal Transport Cotrans b.v. te Deurne; het zelfde bedryf, dat binnen de gemeente Venray wekelijks het huisvuil ophaalt. De boxen (van het merk Curver) hebben een afmeting van 37x35 cm, een diepte van 25 cm en een in houd van 23 liter. Zij zyn voorzien van een kind-veilige afsluiting (druk-draaisysteem). Tot het klein chemisch afval, dat hierin moet worden bewaard totdat het ingezameld wordt, behoren o.m. batterijen, verfresten, oude ge neesmiddelen, bestrydingsmidde- len, cosmetica, minerale olieën en vetten, oplosmiddelen, fotografi sche chemicaliën, etc. DISTRIBUTIE De boxen, die eigendom van de gemeente blyven, zullen in de eer ste drie weken van maart worden gedistribueerd door deskundig per soneel, dat eventuele vragen kan beantwoorden. Indien na de ronde de bewoners niet thuis worden ge troffen, wordt een kaart' achter gelaten, waarmee men by het gemeentelijk depot aan de Acacia straat de box kan afhalen. DE INZAMELING Voor de eerste keer zal de inhoud van de boxen worden opgehaald vanaf 5 juni t/m 22 juni. De inzame ling volgens de vastgestelde route gebeurt met een zg. 'chemocar'. die pp bepaalde plaatsen zal stoppen. Men dient de boxen zelf naar de chemocar te brengen omdat het bij curver KCA-milieubox uter- en kleuterveili de wet verboden is deze aan de straat te zetten. Ten behoeve van mensen, die overdag niet thuis zyn. zal de wagen van 18.00 tot 20.00 uur op een centraal in de dagroute gele gen punt stoppen. Het ingezamelde klein chemisch afval wordt afgevoerd naar de Afval Verwerking Rijnmond (AVR). Uiteraard wordt op de medewer king van iedereen gerekend. Vooraf zal door de gemeente op ruime schaal voorlichting worden gege ven over de noodzaak, het hoe en het waarom van het gescheiden in zamelen van deze kleine chemische afvalstoffen. KRITIEK Ondanks het feit dat het door de gemeente uitgewerkte plan er goed uitzag had dhr. Jansen (PvdA) toch wat kritische kanttekeningen tij dens de behandeling van deze zaak in de commissie voor openbare werken. Tten eerste vond hij het jammer dat niet het voorstel van zijn partij gevolgd was om de boxen door Venrayse verenigingen te la ten bezorgen. Dit zou goedkoper zyn en voor de verenigingen een extra centje betekenen. Meer kri tiek had hij echter op het feit dat de volledige afhandeling van het opha len van Klein Chemisch Afval in handen was gelegd van Cotrans. 'Waarom Cotrans en niet Hoogers?' vroeg h(j zich af. Volgens hem heeft dit laatste bedrfjf veel meer erva ring met het ophalen van KCA. Bo vendien had dit bedrijf een offerte aan de gemeente gedaan die qua prys nauwelijks afweek van de prys van Cotrans. Volgens dhr. Jan sen heeft de gemeente nooit eexi reaktie gegeven op deze offerte. Bo vendien kan Cotrans het afval niet direkt kwyt by de Afval Verwerking Rijnmond. Hoogers kan dit wel. Tenslotte meende dhr. Jansen dat de gemeente flexibeler kan werken als het de verwerking van afval in het algemeen door verschillende bedrijven laat verrichten. Dhr. Grootjans van gemeentewer ken vond de kritiek van dhr. Jan sen niet terecht. 'In 1988 is, na overleg, besloten om met Cotrans het ophalen van KCA te bekyken en uit te gaan voeren. Dit bedryf werkt al vele jaren, tot volle tevredenheid, voor de gemeente. Bovendien heeft Cotrans wel dcgelyk ervaring met KCA, gezien de proeven die het be dryf heeft gedaan', meende dhr. Grootjans. Volgens hem bood (en biedt dit nu nog) voldoende houvast om met Cotrans te werken. Verder stelde dhr. Grootjans dat het best lean zijn dat Hoogers een offerte heeft uitgebracht. 'Dit is dan onge vraagd gebeurd. De gemeente is daarom niet verplicht hierop te rea geren', aldus Grootjans. Dhr. Jansen bleef over dit laatste het tegendeel beweren. Hij stelde dat het een gemiste kans is dat niet met een ander bedryf als Cotrans in zee is gegaan. 'Ik wil niet de inte griteit van Cotrans in twijfel trek ken maar ik zit toch met enkele vragen', vervolgde dhr. Jansen. Hij vroeg dan ook om de commissie hierover uitgebreid in te lichten en was van mening dat serieus overwo gen, of op zijn minst bekeken moet worden, of het niet beter is om met een andere partner in zee te gaan. Vorige week dinsdag heeft de Ven rayse gemeenteraad het nieuwe be leid goedgekeurd ten aanzien van fraude bij sociale uitkeringen. En kele weken geleden zijn wij al uit voerig op dit nieuw beleid ingegaan. De raad was niet unaniem in deze zaak. Vooral op het gebied van de privacy van de kliënten (uitkerings gerechtigden). waren er enkele vraagtekens. Met name de Partij van de Arbeid stelde zich zeer kri tisch op. BELEID Het nieuwe beleid van de ge meente komt in het kort hier op neer: verbetering van de voorlich ting over de gevolgen van fraude; Wij hebben ook werkzaamheden voor Kom gratis kennismaken met onze: (uiteraard geheel vrijblijvend!) Neem vandaag nog telefonisch kontakt op met mevr. M.J. Price fraudegevallen meer in de media publiceren; verbetering van de kon takten tussen kliënt en sociale za ken; kritische verifikatie van de door kliënt verstrekte gegevens; handhaving van het huidige kon- trolesysteem met een uitbreiding daarvan in de vorm van onaange kondigde kontroles aan huis, voor dat de sociale recherche wordt ingeschakeld. SPANNINGSVELD Vooral tegen dit laatste voorstel hadden de PvdA en ook de WD be zwaren. Volgens mevr. Kemmelings (PvdA) kan een kliënt op zo'n mo ment moeilijk de toegang weigeren, ondanks dat die daartoe gerechtigd is. Bovendien vindt zij dat de kon- trole niet door de maatschappelyk werker moet worden uitgevoerd maar door de sociale recherche. De relatie tussen de maatschappelyk werker en de kliënt loopt hierdoor volgens haar te veel schade op. Ook dhr. Janssen had op dit punt enige moeilijkheden. Volgens het voorstel kan een kliënt, die eerder gefraudeerd heeft, rekenen op een onaangekondigde herkontrole. Vol gens dhr. Janssen betekent dit: 'Eens een dief, altijd 'n dief. Op dat punt kon hy zich niet met het voor stel verenigen. Volgens wethouder Hoppenreijs is toezien op fraude en aanpak hier van een wezenlijk onderdeel van de uitvoering van het sociaal stelsel. Het roept volgens haar inderdaad een spanningsveld op tussen de persoonlijke levenssfeer van een kliënt en het belang van de fraude bestrijding. Zo'n onaangekondigde kontrole geeft inderdaad dat span ningsveld aan. De wethouder was echter van mening dat binnen dit spanningsveld naar een goede maatregel gezocht was. De wethou der voegde daaraan toe, dat voordat het tot een onaangekondigde her kontrole komt. er heel wat intern overleg heeft plaatsgevonden. SCHORSING De PvdA-fraktie kon zich hier nog niet helemaal mee verenigen en vroeg om schorsing van de vergade ring. Na intern overleg liet fraktie- leider Jansen weten dat op deze maatregel na, de fraktie akkoord ging met het voorstel. 'Wy willen de relatie tussen kliënt en sociale za ken beschermen. Volgens ons gaat dit mis. wethouder Hoppenreijs had begrip voor deze zorgvuldige af weging. Zy zegde toe o'm over een jaar het beleid te evalueren en op nieuw af te wegen. VERNIELINGEN AAN SCHOOL Er werd aangifte gedaan van ver nielingen aan een school in Land- weert Met verf was de ingang besmeurd terwijl ook aan de deur vernielingen waren aangericht. De schade wordt geschat op 1.200,-. VERKEERSZUIL OMVER Een nog onbekend^gebleven auto mobilist ramde een op de kruising Beekweg-Wests i n gel-Noo rds i n gel staand verkeersbord. Volgens een getuige reed de auto met hoge snel heid tegen het bord aan. om vervol gens gewoon door te rijden. Bij het ontw. afdr. van uw kleurenfilm ontvangt u een waardebon voor een gratis vergroting 20/28 JOOP WITTE Jan Hensenstraat 2 (achter de schouwburg) tel. 04780-88559 aktie geldig van 1/2 t/m 10/3 1990

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11