Lambér Laurensse neemt afscheid als voorzitter P.C.V. Rolluiken RoIIm^ 'JAAR ROND School voor Verpleegkundigen Den Hoebert Venray houdt "Open Huis" ccewecs) exposeert werk van patiënten Zilveren Schöpke voor een ijverige verkeersbrigadier HP# 't r ee,riji wat deert 't Chez Jacques ZONWERING VENRAY BV door Koos Swinkels PEEL EN MAAS Donderdag 11 januari - Pagina 5 Reeds eerder hebben wij aange kondigd dat morgen, 12 januari, de heer L.M.M. Laurensse (Lambér) af scheid neemt als voorzitter van het bestuur van de Stichting Psychia trisch Centrum. Zijn opvolger de heer Fasol, burgemeester van de ge meente Horst, die sinds juni 1989 al deel uitmaakt van het bestuur, zal die taak dan overnemen. Verder zal ook mevr. Smeets-Janssen uit Melick tot het bestuur toetreden. EEN VEELBEWOGEN LEVEN Zonder iets te willen overdrijven kunnen wij stellen dat het juist per sonen als de heer Laurensse zijn geweest die een stempel hebben ge drukt op het naoorlogse Venray. Nog maar net de puinhopen van de verwoestingen te hebben opge ruimd. moest Venray aan zijn we deropbouw denken. Juist in die periode werd Lambér Laurensse di- rekteur van de Credietbank, ge vraagd als financieel deskundige zitting te nemen in diverse vereni gingen. Dhr. Laurensse spreekt van de boeiende jaren in die wederop- bouwfase van Venray. Later werd ooit gezegd dat Venray werd gere geerd dopr een tiental personen en dat een daarvan Lambér Laurensse was. Hij werd de man genoemd die meer dan 30 petten kon opzetten. Uit die veelheid van bestuursfunk- ties, waarvan hij er velen tientallen jaren vervulde, doen wij een greep: Groene Kruis, Dekanaal Charitatief Centrum. Stichting Werkplaats (la ter het Werkvoorzieningsschap Noord-Limburg waarvan hij recen telijk afscheid nam na 30 jaar bestuurslid te zijn geweest). Anjer fonds, Studiecommissie, Bejaarden zorg, commissie tot Bevordering van de Welvaart in Limburg, com missie voor Samenwerking Stands organisaties, Industriële Club Venray, Limburgse Katholieke Werkgevers. Muziekschool Venray, President Koninklijke Harmonie Euterpe. Maria Roepaan in Otter- sum, St. Elisabethziekenhuis. Schoolbestuur O.L. Vrouw van Ze ven Smarten en lid van het kerk bestuur, Vereniging voor Vreemdelingenverkker en Venray Vooruit. Stichting Hogeschool voor Theologie en Pastoraat en Stichting Wetenschappelijk Onderwijs te Maastricht, 9 jaar lid van Provincia le Staten van Limburg, Stichting Sportpark Venray, voorzitter van de prov. Kontaktgroep van de Zieken huisraad, lid van het Dagelijks Bestuur Vincentiushuis en nog vele ander bestuursfunkties. Als laatste twee melden wy het Samenwer kingsverband Gezondheidszorg Noord-Limburg en voorzitter van de Stichting Schouwburg Venray. Lambér Laurensse kan van de eer ste nog even deel uitmaken maar in de loop van dit jaar zal hij ook hier van afscheid moeten nemen. Zijn voorzitterschap van de Stichting Schouwburg Venray houdt Lambér Laurensse voorlopig nog aan. NIEUWE LEVENSFASE Het is zo dat door statutaire regels bestuursleden gedwongen worden afscheid te nemen van besturen waar ze zich met veel liefde en inzet hebben ingezet voor die gemeen schap. Lambér verklaart ons dat hij er trots op is zovele jaren het ver trouwen te hebben gehad van de le den van die verenigingen of instellingen, want zonder dat ver trouwen kan geen bestuurslid funktioneren. Ik heb de kans ge kregen om dat te mogen doen en het was, ondanks de vele uren die dikwijls moesten worden besteed,-' echt fijn dat allemaal te mogen doen. Lambér Laurensse heeft hier in ook altijd veel voldoening kun nen vinden. Dertien jaar heb ik mij mogen voorbereiden op de tijd die nu aan breekt. Ik zal nu meer thuis zijn en de telefoon zal minder worden ge bruikt. Ook de brievenbus zal niet meer uitpuilen. Bij een afscheid van een andere stichting heb ik van het personeel een schildersezel ge kregen. Daarop zal ik nu mijn crea tiviteit kunnen gaan uitleven, de fiets die ik kreeg by mijn afscheid bij het Werkvoorzieningsschap Noord-Limburg, zal dan intensiever kunnen worden gebruikt en dan kan ik. in konditie blijven door mij op de golfbaan te Geysteren uit te leven. Wij vermeldde reeds: als voorzit ter van de Stichting Schouwburg Venray blijft er nog een zware klus liggen, want de bouw rond de schouwburg is begonnen. De op dracht is nu om toch ook van de Schoolstraatzijde iets te maken. Dat zal ook moeten gebeuren met het Schouwburgplein. 'Voor die op dracht wil ik my nu graag inzetten, want Venray is nog steeds de moeite waard om daarvoor te werken en ook om daar te leven'. Lambér Laurensse memoreert bij zijn huidige afscheid dat het jam mer is, dat vanwege de veelheid van petten waarmee hij zich mocht tooien, hij niet een dagboek heeft bijgehouden. Dat zou een mooi do- kument zijn geweest over hoe Ven ray na de verwoesting wegr is herbouwd, in al zijn schakeringen van het gemeenschapsleven. v. Ook op hét feit dat zowëlH.M. de Koningin het heeft behaagd de waardering voor zijn werk tot uitdrukking te brengen door bij bevordering het Officierschap in de Orde van Oranje Nassau te verlenen èn dat het Z.H. de Paus heeft behaagd als waarde ring de Orde van St. Silvers ter te verlenen, is dhr. Laurensse erg trots. '4Uf- /7Ü A'Ph internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Op zaterdag 20 januari houdt het opleidingsinstituut voor verpleeg kundige en verzorgende beroepen Den Hoebert aan de Westsingel 1 te Venray Open Huis. In de regio Venray hebben de di verse instellingen in de gezond heidszorg het theoretische deel van hun opleiding tot verpleegkundige en ziekenverzorgende onderge bracht in het opleidingsinstituut Den Hoeber. Zo verzorgt Den Hoe bert de opleidingen: - A-verpleging (algemeen verpleeg kundige) voor het St Elisabeth Ziekenhuis in Venray en het Maas ziekenhuis in Boxmeer; - B-verpleging (psychiatrisch ver pleegkundige) voor het Psychia trisch Centrum Venray; - Z-verpleging (verpleegkundige binnen de zwakzinnigenzorg) voor het zwakzinnigeninstituut Nieuw-Spraeland in Oostrum; - Ziekenverzorgende voor Psychia trisch Centrum Venray, voor ver pleeghuis Beukenrode in Venray en voor verpleeghuis St. Antonius in Horst. Binnen deze in service-opleidingen wordt het praktijk- en theorieleren gekombineerd. Na een beroeps voorbereidende periode van 7 maanden, met 4 oriënterende sta- geweken, komen de leerlingen als leerling-werknemer in dienst van de gezondheidsinstellingen, en be ginnen dan aan een betaalde oplei dingsperiode van ongeveer 3 jaar. De kansen op werk in de gezond heidszorg zullen de komende jaren groter worden dan ze in de afgelo pen tijd zijn geweest. In het begin van de jaren tachtig was de gezond heidszorg weinig aantrekkelijk voor veel mensen, omdat er veel ontslagen vielen, met name bij het pas gediplomeerd personeel. Intus sen is dat door een aantal oorzaken veranderd. Het Nationaal Ziekenhuis Insti tuut heeft berekend, dat in de ge zondheidszorg de komende vijf jaren alleen al in de verpleging 100.000 jongeren nodig zyn om de patiënten in ziekenhuizen, ver pleeghuizen, psychiatrische inrichtingen en zwakzinnigenin richtingen hulp te kunnen blyven garanderen. Al deze ontwikkelin gen zorgen eivoor dat er over heel Nederland jaarlijks duizenden ba nen in de gezondheidszorg zullen vrijkomen. Dat betekent tevens dat meer jongelui een opleiding kun nen volgen. Samen met de aangesloten instel lingen. waarvoor Den Hoebert de theoretische opleiding voor A-, B-. Z- verpleegkundige en Ziekenverzor gende verzorgt, wil men belangstel lenden uitvoerig informeren over de mogelijkheden om binnen de gezondheidsinstellingen van Ven ray, Boxmeer en Horst een oplei ding te kunnen volgen. Het opleidingsinstituut voor ver pleegkundige en verzorgende be roepen 'Den Hoebert' aan de Westsingel 1 te Venray. houdt daar om op zaterdag 20 januari '90 van 10.00 tot 15.00 uur Open Huis. Zowel docenten van de school als werkers uit de ziekenhuizen en ver pleeghuizen zullen u uitvoerig in formeren over de theoretische en praktische opleidingen van alle vier de inservice-opleidingen. bel voor informatie of een afspraak in onze showroom. Op zaterdag 13 januari a.s. opent Jules de Corte om 10.00 uur in de Schouwburg van St, Anna, een van de lokaties van het Psychiatrisch Centrum Venray, een tentoonstel ling van werken ran Henri Jonas. Victor Beckers en een aantal ande re kunstenaars. Deze hebben met elkaar gemeen dat zij enige tyd als patiënt in het PCV hebben ge woond. PCV exposeert hun werk uit die periode ran hun leven onder de titel: 'Psychiatrie, Creativiteit, Veelzijdigheid'. De tentoonstelling is van zaterdag 13 tot en met dins dag 16 januari van 10.00-17.00 uur geopend en voor iedereen die be langstelling heeft vrij toegankelijk. De tentoonstelling is om een aan tal redenen heel bijzonder. Het gaat immers voor een groot deel om werk dat door bekende kunste naars is gemaakt, maar zelden of nooit voor het publiek vrij te be zichtigen is. En de tentoonstelling biedt de medewerkers van het PCV een unieke kans het werk van de kunstenaars eens in hun onderlin ge samenhang te bewonderen. Nor maal hangt het immers verspreid over een aantal ruimtes. Bovendien laat de tentoonstelling zien dat creativiteit een belangrijk hulp middel is als patiënten hun per soonlijkheid willen verkennen of daar uiting aan willen geven. Ook in een psychiatrische omgeving kan dat tot belangrijke artistieke prestaties leiden. Bezoekers kun nen een goed beeld krijgen van de artistieke veelzijdigheid die het re sultaat is van het samengaan van psychiatrie en creativiteit. Van de exposanten is de Maastrichtse schilder Henri Jonas de bekendste. Van hem worden olie verfschilderijen tentoongesteld. Hy schilderde deze in de periode 1934-1937. De onderwerpen van de schilderijen zijn in hoofdzaak reli gieus van karakter. Het is voor het eerst dat het werk in het bezit van het PCV in zijn geheel bijeen is ge bracht. Een aantal schilderijen is in 1952 tentoongesteld ter gelegen heid van de opening van de Petrus Bandenschool in Venray. Toen leid de dat tot een konflikt tussen de weduwe van Henri Jonas en (toen nog) St. Serratius over de vraag wie zich eigenaar van de schilderyen mocht noemen. Voordat het tot een rechtzaak kwam, kon men de zaak in der minne schikken. Ook wer den in de loop van de tijd een aan tal werken uitgeleend voor overzichtstentoonstellingen van Jo nas' werk in Venlo, Hasselt, Maas tricht en Den Bosch. Victor Beckers moet een van de eerste patiënten ran St. Serratius zyn geweest in 1907. Het werk van Beckers, uit Leuven afkomstig, stamt uit de periode 1907-1914. PCV bezit 21 met waterverf ingekleurde pentekeningen die allen op de ten toonstelling te zien zijn. Victor Bec kers heeft tijdens zijn verblijf in St. Serratius zeer waarschijnlijk meer werken gemaakt. Zeker is dat een vyftal tekeningen door brand verlo ren zyn gegaan. Op veel van Victor Beckers' tekeningen zijn gebouwen van St. Serratius afgebeeld. Boven dien tekende hij landschappen. Ook voor dit bezit van het PCV geldt 2/ Boven in de boom. Deze prachtig gevormde figuurgroep van Swarovski Silver Crystal kunt u bij ons bewonderen. Officieel Dealer: Hofstraat 5 Venray dat het voor het eerst byeen wordt gebracht. De rest van de tentoongstelde werken is van zeer recente datum. Het is van de hand van patiënten die in 1989 binnen het PCV verble ven. Deze werken zijn merendeels niet in het bezit van het PCV. De ex posanten hebben wel toestemming gegeven hun werk te exposeren. Hun werk laat eens te meer zien dat creatief-therapeutische bezigheden artistieke waarde kunnen hebben. Het komt dan ook regelmatig voor dat patiënten tijdens hun verblyf in het PCV tot de ontdekking ko men dat zij kunstzinnige aanleg hebben. Een aantal van hen heeft inmiddels elders al exposities gehad. De tentoonstelling wil laten zien hoe er binnen het Psychiatrisch Centrum met creativiteit wordt om gegaan en wat daarvan het resultaat is. Er verschijnt nog een brochure waarin meer informatie over het tentoongestelde werk is op genomen. Zelfs toen zy zelf geen kinderen meer op Coninxhof had heeft mevr. Henny Perree vanaf de oprichting van de 'Ouderbrigade' in 1979 als verkeersbrigadier de schooljeugd begeleid bij het oversteken. Dit heeft zij gedaan totdat twee jaar ge leden de brigade werd opgeheven. Voor de Wykvereniging Veltum en het Wijkcentrum was dit vol doende reden om haar zondag jl., tijdens het gezellige Nieuwjaarstref- fen de wijkonderscheiding het 'Zil veren Schöpke' uit te reiken. Volgens de heer O. Ostendorf. voor zitter van het wykeentrum en de heer J. Litjens, de nieuwe voorzitter ran de wijkvereniging, was mevr. Perree een wykbewoonster. die da- gelyks en zeer plichtsgetrouw, maar onopvallend en in alle be scheidenheid zich heeft ingezet voor de wijk. 'Door dit werk. in het belang ran de veiligheid ran de schooljeugdheeft zij velen aan zich verplicht', zo zei de heer Osten dorf en de heer Litjens voegde daar aan toe. dat de wijk geen andere mogelijkheid heeft haar dankbaar heid voor deze inzet te betuigen, dan baar in aanmerking te laten komen voor deze wijkonderschei ding. 'Misschien dat we met z'n al len nog iets kunnen verzinnen, om de verkeersbrigadiers voor Veltum terug te winnen', rijmde de heer Ostendorf. Velen kwamen mevr. Perree gelukwensen met deze onderschei ding, maar van Coninxhof. waar voor mevr. Perree zich acht jaar lang had ingezet, was niemand te zien... POGING TOT INBRAAK AUTO Ook by een inbraak in een aan de Leunseweg geparkeerde personen auto is de dader in zyn werk gestoord. Met grof geweld was het voorportier "bewerkt' zodat de eige naar met een behoorlyke strop zit te kyken. AANNEMERSBEDRIJF M.J. Teunissen bv Het juiste adres voor: - stallenbouw - woningbouw - industriebouw - verbouw - mestopslagsiio's - kunststof en houten kozijnen onder KOMO-garantie Lovinckplein 5 - Ysselsteyn Tel. 04785-1406/1811 '3 U JANUARI. Neejjaor - 1 januari. Van oudsher heeft deze dag een feestelijk karakter. De Venrayse schutterijen deden het hunne door in hun wijk het nieuwe jaartal op de deuren te schrijven, waarbij het soms niet aan geestigheid ontbrak. De fanfare trok rond op weg naar de bestuursleden en de dorpsnotabelen voor een si gaar of een borrel. In de huiselijke kring werd het nieuwe jaar aange kaart. Om 12.00 uur luidde men het nieuwe jaar in met een feestelijke maaltijd, bestaande uit konijn, zuur kool en worst. Daarna buurtte en borrelde men soms door tot het tijd werd om naar de vroegmis te gaan. Hier en daar werd 's nachts om 12 uur geschoten met geweren of car- bidbussen. Het knal- en siervuur werk is daar later voor in de plaats gekomen. De melkboer en de post bode werden op hun ronde getrak teerd op een sigaar en de slagersknechten wensten de klan ten met een kaartje een zalig nieuw jaar. De schutterijen deden dat later ook. Nog meer dan tegenwoordig, werden wens- en visitekaarten ver stuurd. De meeste nieuwjaarswen sen werden echter mondeling overgebracht Dat kon dan in feite tot en met Driekoningen. De bezoekers werd getrakteerd op een borrel. De vaste klanten van de café's konden ook daar rekenen op een gratis glas. Rond 1900 kwam het nog'geregeld voor. dat de boeren hun eigen jene ver stookten en bier brouwden. Ven ray had 5 grote brouwers en er waren café's in overvloed. Het waren vaak zondagscafé's, die door de week alleen maar bij speciale gelegen he- Üeze nieuwjaarswens van na de 2e Wereldoorlog teas traditiegetrouw nog op de voorzijde versierd met fleurige passetide poëzieplaatjes (Ysselsteyn) den geopend waren. Het kon gebeu ren. dat enkelen pas laat in de avond thuis kwamen De kinderen gingen in de buurt en bij de familie "afwensen wie het eerste kwam kon rekenen op een snoepje, een vijg, een appel, een koekje enz. De kinderen hadden van te voren op school hun uiterste best gedaan op hun nieuwjaarwensje. Het speciale briefpapier, versierd met allerhande kleurige plaatjes, werd in december in de winkels ver kocht en daarop kwam dan de eigen geschreven wens ran het kind bijv.: Zalig nieuwjaar, lieve vader, zalig nieuwjaar, lieve moe. Ik kom op deze mooie morgen het eerst van allen naar u toe. Ik wens u heel veel heil en zegen in dit pas begonnen jaar. en ik hoop dat lieve Heertje u nog menig jaart je spaart. of bij de heel kleinen: Grote mensen wensen elkaar van daag een zalig nieuwjaar maar Toontjeuw kleine man begrijpt daar nog niet heel veel van toch ntep ik met de anderen mee: Ixmg leven pa en ma, hoezee!

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5