aoneowcAw: ALS JE EEN HAND VERKNALT, GA JETOCH GEWOON EEN NIEUWE HALEN. t firijatten mn öe drut ÜCcrk Je bent een rund als je met vuurwerk stunt, sire BOmCNty NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak Nota Ouderenbeleid Rookverbod in het raadhuis Bekendmaking Bouwvergunning verleend Bouwvergunning aangevraagd Bouwvergunning aangevraagd 'EEL EN MAAS Donderdag 28 december - Pagina 7 Bel gratis voor informatie: Stichting Consument en Veiligheid 06-02 20220. RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is tevens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uit sluitend na telefonische afspraak worden afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur bestuurszaken, openbare orde en veiligheid, kermissen en markten, dorps- en wijkraden, voorlichting en inspraak, eco nomische aangelegenheden, werkgelegenheid, handel en mid denstand, bevordering toerisme, culturele zaken, sportzaken, re- kreatie, personeelszaken, organi satie, informatica en interne dienstverlening. Wethouder W.A. Claessens (loco-burgemeester) Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. openbare werken, verkeer en vervoer, reiniging, energiebespa ring, ruilverkaveling, eigendom men (m.u.v. verkoop bouwkavels in bestemmingsplannen), agrari sche zaken, milieuzaken. Wethouder mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. sociale zaken, emancipatie, samenlevingsopbouw, gezond heidszorg, culturele minderhe den, werklozenzorg, bejaarden zorg en coördinatie welzijns planning. Wethouder J.H.M.O. Truyen Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. financiën, belastingen, grond bedrijf (m.u.v. exploitatie bestem mingsplannen en verkoop bouw kavels in bestemmingsplannen), gemeentegaranties, onderwijs, volwassen-educatie, kinderop vang, jeugd- en jongerenwerk, akkommodatiebeleid, mondiale vraagstukken en kabelnet voorzieningen. Wethouder drs. H.M. Kersten Maandag van 10.00-11.00 uur. ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoe zicht, welstandstoezicht, stede- bouw, verkoop bouwkavels in bestemmingsplannen en exploi tatie bestemmingsplannen. Koperen ornamenten van de Grote Kerk INLEIDING Over de geelgietery. ook wel Di- nanderie genoemd, werd reeds ge schreven in een tweetal artikelen van 5 en 12 januari jl. Die handel den over de geelkoperen Arendleze naar van de Grote Kerk. De produktie van de werkplaat sen te Dinant in de Ardennen nam kwalitatief en kwantitatief zulk een vooraanstaande plaats in. dat Di- nanderie als algemene naam ging dienen voor de in de 14de en 15de eeuw in roodbrons en geelkoper vervaardigde gebruiksvoorwerpen Ook wanneer deze niet in Dinant maar elders gemaakt waren. Na de verwoesting van die stad door Karei de Stoute, hadden zich verscheidene ambachtslieden uit Dinant elders gevestigd zoals te Maastricht. Namen, Brussel. Brug ge en Mechelen. De koperen lezenaar uit de Grote Kerk zou rond 1500 te Maastricht vervaardigd zijn. In Keulen was een atelier ge vestigd, dat zich bezig hield met het maken van geelkoperen grafzerk- Eind 1989 heeft het college van burgemeester en wethouders de ge meentelijke nota ouderenbeleid vrijgegeven voor inspraak. Deze no ta geeft beleidslijnen aan op diver se. voor ouderen belangrijke terreinen, zoals huisvesting, ver voer en verkeer, zorg en maatschap pelijke participatie. De nota is ter inspraak toegezon den aan diverse organisaties en in stellingen. die ouderen tot hun doelgroep rekenen. Ook alle dorps- en wijkraden hebben een exem plaar ontvangen. Tot 10 februari a.s. heeft een ieder —organisaties als ook indivi duele personende gelegenheid te reageren. De nota is voor be langstellenden op verzoek ver krijgbaar bij de afdeling Welzijn van het raadhuis. De afgelopen weken hebt u het ongetwijfeld al vele malen gehoord en gezien: met ingang van 1 janua ri 1990 geldt een rookverbod voor openbare gebouwen. Dat geldt dus ook voor het raad huis en daarom hebben burge meester en wethouders besloten, dat met ingang van die datum over eenkomstig de Tabakswet in het raadhuis een rookverbod geldt voor alle ruimten, met uitzondering van de werkkamers, waarin zich geen loketten en/of balies be vinden. Uiteraard geldt dit rookverbod niet alleen voor de ambtenaren en de gemeentebestuurders, maar ook voor al diegenen, die het raadhuis bezoeken. Gedeputeerde Staten van Lim burg maken bekend, dat zy bij besluit d.d. 7 november 1989 een zone. als bedoeld in artikel 53 van de Wet geluidhinder, hebben vast gesteld rond het industrieterrein Witte Vennen te Venray. De vastgestelde zone. alsmede alle andere ter zake zijnde stukken lig gen ter inzage van 8 januari 1990 tot 8 februari 1990 en wel: in het Provinciehuis te Maas tricht (bibliotheek) tijdens de werkuren: in het gemeentehuis van Ven ray eveneens tijdens de werkuren. Gedeputeerde Staten van Lim- platen. Volgens dr. Fr. Gorissen. zouden de vijf platen (één hoofd plaat en vier boekplaten) van de grafzerk van pastoor Van der Gaet te Keulen ontstaan zijn. Zij werden bij toeval ontdekt en op een re- konstruktie van genoemde zerk on der de orgel aangebracht. Zij dateren uit het einde van de 15de eeuw en zijn belangrijke laat middeleeuwse kerkomamenten. In de zuidelijke Nederlanden wa ren te Brussel de befaamde geelgie- ters van Thienen werkzaam in de tweede helft van de 15de begin 16de eeuw. In de noordelijke Nederlanden bepaalde men zich lange tijd tot het gieten van eenvoudige gebruiks voorwerpen zoals potten op drie poten naar aardewerkmodel. De fij nere gietkunst kwam pas later in de 16de en 17de eeuw tot ontwik keling. Na de vestiging in de genoemde steden gingen de geelgieters zich aaneensluiten tot gilden en regle menten werden samengesteld. Met de kerk werden nauwe betrekkin gen onderhouden. Bronzen en ko peren voorwerpen, als kandelaars, kroonluchters en altaarkruisen werden daarvoor vervaardigd. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 19 december 1989 voor de on derstaande bouwplannen bouwver gunning verleend. Zy die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zyn getroffen, kun nen op grond van de wet AROB daartegen bij het college van burge meester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrft in dienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. het bouwen van een garage aan de Viearieweg 41 te Leunen. t.n.v. M.GJ. Tyssen; het bouwen van een garage aan de Viearieweg 43 te Leunen, Ln.v. A.J.M. Smedts: het bouwen van een hobby ruimte aan de Sanshofstraat 56 te Venray. t.n.v. P.G.M. Goumans; het bouwen van een serre aan de St An ton iusst raat 7 te Venray. t.n.v. P.M.J. Wijnen; het uitbreiden van een pluim veestal aan de Timmermannsweg 120 te Ysselsteyn, t.n.v. Maatschap Pijnenborg; het bouwen van een pluim veestal aan de Timmermannsweg 120 te Ysselsteyn. t.n.v. Maatschap Pijnenborg; het intern verbouwen van het ziekenhuis aan de Merseloseweg te Venray, t.n.v. St. Elisabeth Zie kenhuis; het bouwen van een tuinhuis je aan de Zandbleek 48 te Venray. Ln.v. H.J.M. Arts; het wijzigen van een raam aan de Julianasingel 11 te Venray. t.n.v. H. van Noorden; het verbouwen van een win kelpand aan de Merseloseweg 6 te Venray; t.n.v. J.T. Theuws-, hot bouwen van een woning aan de Matterhomlaan 25 te Ven ray. t.n.v. H. te Poel. Gildestraat 97 te Hilvarenbeek; het plaatsen van een plastic boogkas aan de Mgr. Hanssenstraat 77 te Oostrum, t.n.v. H.G. Ho- lierhoek: het bouwen van twee wonin gen met garages aan Grootdorp 60 en 62 te Merselo. t.n.v. J.G.W. Pub- ben, Loonsedijk 12 te Merselo. ^De burgemeester van Venray. mr. H.J.M. Defesche burg. namens dezen. De direkteur van de Hoofdgroep Verkeer. Waterstaat en Milieu, o.l. Het Hoofd van de Afdeling Milieu. (drs. E. Eggink) Soms werd een kroonluchter ge schonken. wat blijkt uit de inscrip tie die men er op aantreft. Hoe groot ook de bedrevenheid en de kunstzin van de edelsmeden in de Romaanse periode geweest moge zyn. niet minder belangrijk waren de resultaten van het geel- gieten, toen deze ambachten tot zelfstandige beroepen waren gewor den. Wel trad op de duur versobe ring op in vorm en versiering, maar het ware wezen van het materiaal kwam in eenvoud meer tot gelding. I)E GEELKOPEREN KROONLUCHTER VAN PASTOOR VAN DER GAET In zyn testament van 1490 schenkt pastoor Van der Gaet een grote geelkoperen kroonluchter, die in zijn kannunikswoning te Utrecht hing. Deze kroonluchter kwam naar Venray en hing later voor het gotische Maria-altaar. Pastoor Pascal Schmeits schreef hierover 'Onder de Apostelbeelden, tegen de kolommen (behalve onder het beeld van de H. Paulus. dat bo ven den preekstoel staat) en on der de beelden van Christus Artikel 18a van de Wet. R.O. Burgemeester en wethouders van Venray zijn voornemens om op grond van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstel ling te verlenen van het ter plaatse geldende bestemmingsplan ten be hoeve van de navolgende bouw plannen: het bouwen van een open ber ging aan Dennenoord 15 te Venray: het bouwen van een tuinhuis je aan de Langeweg 37 te Venray. Ln.v. A.G. Heetkamp: het bouwen van een carport aan de Houtzagerstraat 10 te Ven ray. t.n.v. mevr. M.P.H. Janssen. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 29 december 1989 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de onderafdeling bouw en woningtoezicht, kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termyn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray mr. H.J.M. Defesche DE AKTIEVE SPORT VOOR IEDEREEN Burgemeester en wethouders van Venray zyn voornemens aan de na volgende bouwaanv ragen medewer king te verlenen. het bouwen van een gara ge/berging aan de SL Servatiusweg 9 te Venray. t.n.v. P.J.M. Strijbos; het bouwen van een garage aan De Leng 16 te Oirlo. Ln.v. A.W.H. Fleurkens; het uitbreiden van een wo ning met kantoorruimte aan de Gil destraat 16 te Oostrum, t.n.v. F.P.M. Ryshouwer; het bouwen van een E-ksast, pomp/sproeiberging aan de Beek te Merselo. Ln.v. F.J. Muijsers, Klein- dorp 23 te Merselo: het uitbreiden van een wo ning aan de Dakdekkerstraat 12 te Venray. Ln.v. A.G.J. Janssen; het plaatsen van een open ber- gruimt aan de Casten rayseweg 28 te Oirlo. t.n.v. L.W.M. Manders: het bouwen van een woning (Salvator) en O.L. Vrouw bij den in gang van het koor. staan dertien groote koperen armluchters, elk voor één kaars: het zyn heerlijke voortbrengselen der geelgieters- kunst van de 15de eeuw, misschien een kwart eeuw ouder dan de koor lezenaar'. Verschillende gronden wettigen bij ons het vermoeden dat het on derdeden zijn van één grooten oor- spronkelijken kroonluchter'. (Dit blijkt ook duidelijk uit de bevesti- gingskonstruktie.) Verder schreef Schmeits 'Wij vin den in de kerkarchieven dat voor het altaar van O.L. Vrouw, door de fam. Versieyen (uit Venray) gesticht, dagelijks onder het lof aan een daarvoor opgehangen kroonluchter twaalf kaarsen brandden, op kosten van de kerkfabriek (bestuur) en vyf op kosten van den tijdelijken bene ficiant (bedienaar) van het altaar. Het wil ons voorkomen dat de hui dige armluchters, die wel 200 jaren ouder z(jn dan de meeste Aposte len. van dezen oorspronkelijken luchter zijn'. Pastoor Schmeits vermoedde, dat de grote kroonluchter 'door neerstorting' zwaar beschadigd werd en dat hy vervangen werd door een 17de eeuwse kleinere kroonluchter met zestien armen. Pastoor Schmeits stelde verder vast dat 'Indien die zware vracht gebro ken koperwerken (opgeslagen bo- Kandelaars uit de 15de en 16de eeuw aan de Athoslaan te Venray, Ln.v. W. Koppens. Hoekendaal 12 te Bakel; het herbouwen van een dans gelegenheid aan de Langstraat 4 te Venray. Ln.v. J.A.G.M. Jansen; het bouwen van een woning aan de Ringweg 10a te Ysselsteyn. Ln.v. M.J.G.M. van Dyck; het bouwen van een loods voor droge mestopslag aan de Mo ven het zuidportaal) niet voor eenige jaren verkocht was. waren vele vragen omtrent onze verdwe nen of geschonden kunstvoorwer pen gemakkelijk opgelost'. Dit geldt ook voor dé verdwenen koperen ornamenten van de unie ke arendlezenaar, die nu in de schatkamer van de Grote Kerk staat opgesteld. Hieraan ontbreken o.a. de zg. liehtarmen, waarop kaarsen geplaatst konden worden, om het boek dat de arend met zijn vleugels vasthield, te verlichten DE VOORNAAMSTE OVERIGE KOPEREN VOORWERPEN In de inventarisatielijst van de kerk werden in 1833 onder meel de volgende koperen voorwerpen vermeld: de reeds genoemde luch ters onder de Apostelen; 22 'gedre- ve kopere luchters (kandelaars) op hoofdaltaren en andere altaren'; 18 'van koper geslage armluchters voor de beelden langs de muren en de vont'; 6 'kleine van geslage ko Kandelaars uit de 17de en 18de eeuw lenhoek 14 te Oirlo. Ln.v. L.H.H. Janssen: het bouwen van een woning met garage aan Oeldershof te Oirlo. t.n.v. P.A.M. Willems. Haalakker 43 te Oirlo. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 29 december 1989 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter per gemaakte wandluchters aan de pilaren tot verlichting van de kerk'. Ook nu nog is de Grote Kerk wel byzonder rijk aan geelkoperen kan delaars. Ongeveer 70 in aantal, van uiteenlopende vormen en datering n.m. van de 15de tot en met de 18de eeuw. Zy zullen veelal de vele alta ren in de Grote Kerk gesierd hebben. De belangrijkste kandelaar is wel die uit de 15de eeuw; een op drie liggende leeuwtjes, rechte schacht, met knopen, gekanteelde vetsehaal met pin (hoog 27 cm). Dan volgen nog twee exemplaren uit de XVIde eeuw en een van rond 1700. De overigen zijn van jongere datum. Vermeldenswaard is dat te Venray in de Hofstraat een befaamde ko perslager woonde die tot ver in de omtrek belangrijke koperwerken vooral voor kerken vervaardigde, zoals kandelaars. Zyn naam was Ar nold Wevers, gehuwd op 6 mei 1772 met Johanna Maria Groethuvsen. Ook van zyn hand zijn in de Grote Kerk kandelaars aanwezig. inzage b(j de onderafdeling bouw en woningtoezichL kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). (iedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray. mr. H.J.M. Defesche T>t slot de opmerking dat ondanks het verlies van een deel van de kerkinventaris in de vorige eeuwen— toch met voldoening ge- konstateerd moet worden, dat in de laatste jaren een aantal waardevolle kuiistv<K>rwerpen. die dreigden ver loren te gaan. teruggevonden en ge restaureerd konden worden en voor de Grote Kerk behouden ble ven. Zoals: de smeedijzeren draai- kraan van de doopvont (16de eeuw); de smeedijzeren kaarsenstandaard (17de eeuw): de oude communie banken (19de eeuw): de mensa van het sacramentshuis (16de eeuw); tie cikehouten portaaldeur (17de eeuw): het geschilderd paneel van een altaar-drieluik (16de eeuw) en plaatsing van de herontdekte graf zerkplaten van de zerk van pastoor Gysbert van der Gael (15de eeuw). De, in onze Grote Kerk. Im*waar de kerkschatten horen hier van nature thuis en geven een onbe- driegelijk l>ecld van een oude, hoogst belangrijke cultuur. HÈ door B.A.M. KRUYSEN Krant/kandelaars 17de eeuw

Peel en Maas | 1989 | | pagina 7