1 tHdjatten uan t(Srotc HCcrk Gratis bepaling kwali teit van het grondwater in de gemeente Venray Algemene ontheffing sluitingsuur Schoolstraat tijdelijk af gesloten voor autoverkeer Kleding- inzameling Bekend making Bekend making Ophaaldienst huisvuil tijdens feestdagen Kollektekalender december 1989 Bekend making Bekend making Bouwvergunning aangevraagd Bouwvergunning aangevraagd Bouwvergunning aangevraagd Bouwvergunning verleend PEEL EN MAAS ^eel en maas Donderdag 7 december - Pagina 9 raadhuis venray Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 am VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is tevens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uit sluitend na telefonische afspraak worden afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur ^bestuurszaken, openbare orde veiligheid, kermissen en markten, dorps- en wijkraden, voorlichting en inspraak, eco nomische aangelegenheden, werkgelegenheid, handel en mid denstand, bevordering toerisme, culturele zaken, sportzaken, re- kreatie, personeelszaken, organi satie, infornlatica en interne dienstverlening. Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. openbare werken, verkeer en vervoer, reiniging, energiebespa ring, ruilverkaveling, eigendom men (m.u.v. verkoop bouwkavels in bestemmingsplannen), agrari sche zaken, milieuzaken, ruimte lijke ordening, volkshuisvesting, bouw- en woningtoezicht, wel standstoezicht en stedebouw. Wethouder mevr. E.M.A.A. Hoppenreys-de Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. sociale zaken, emancipatie, samenlevingsopbouw, gezond heidszorg, culturele minderhe den, werklozenzorg, bejaarden zorg en coördinatie welzijns- ilanning. >thouder H.M.O. Truyen •nderdag van 09.00 tot 10.00 juur. inanciën, belastingen, grond bedrijf (incl. exploitatie bestem mingsplannen en verkoop bouw kavels in bestemmingsplannen), gemeentegaranties, onderwijs, volwassen-educatie, kinderop vang, jeugd- en jongerenwerk, akkommodatiebeleid en mondia le vraagstukken. De burgemeester van Venray ver- sent hierby gelet op de artikelen en 48 van de Algemene Politiever- rdening Venray algemene ont- effing van het sluitingsuur voor orecabedrijven in de nacht van 31 ecember 1989 op 1 januari 1990, iet dien verstande dat deze onthef- ng niet geldt voor horecabedry- en die worden geëxploiteerd door sn sportvereniging of -stichting. De burgemeester voornoemd. NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak In verband met werkzaamheden aan de riolering by de schouwburg zal de Schoolstraat op dinsdag 12 december a.s. de gehele dag zyn af gesloten voor autoverkeer. Bevoorradingsverkeer lean de Schoolstraat bereiken via de route Hofstraat, Grote Markt. Marktstraat. Inrijden van de Schoolstraat vanaf de Marktstraat wordt gedurende de wegafsluiting toegestaan voor voer tuigen, niet langer dan 11 meter. De Schoolstraat blijft in beginsel wel toegankelijk voor fietsers en voetgangers. Men moet echter met enige beperking van het wegge bruik rekening houden. Voor nadere inlichtingen kunt u kontakt opnemen met de heer J. de Bruijn van de afdeling Openbare Werken, tel. (04780-)23383. 19 Dec.: Stichting "Geef Max de zak". WILHELMINAPLFJN" De burgemeester van Venray, maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat met ingang van 8 december 1989, gedurende 1 maand, bij de afdeling VROM in het gemeente huis te Venray, voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp voor het bestemmingsplan Wilhelmina- plein. Dit ontwerp heeft betrekking op het gebied omgeven door de Julia- nasingel. Hofstraat. Grotestraat en Wilhelminastraat. Het plan beoogd met name de ontwikkeling van eta- lageffonten aan de pleinzijde van de aan het Wilhelminaplein gele gen bebouwing tegen te gaan als mede op termyn het oprichten van een parkeergebouw op het plein mogelijk te maken. Gedurende de bovengenoemde termijn bestaat voor een ieder gele genheid tot het indienen van schriftelijke bezwaren bij de ge meenteraad van Venray, Postbus 500. 5800 AM Venray. Burgemeester en wethouders van Venray maken hierdoor bekend, dat Gedeputeerde Staten van Lim burg bij besluit ran 14 november 1989, nr. 89/31749F goedkeuring hebben verleend aan het besluit van burgemeester en wethouders van Venray tot hernieuwde vaststel ling van de gemeenschappelijke regeling Werkvoorzieningsschap Noord-Limburg-West. Deze regeling treedt inwerking op 1 januari 1990. De regeling ligt gedurende één maand voor eenieder ter inzage op kamer 105 van het raadhuis. Raad huisstraat 1, alhier. Op maandag 25 en dinsdag 26 de cember wordt in verband met de Kerstviering geen huisvuilopge- haald. Ook op maandag 1 januari 1990 (Nieuwjaar) valt de route van de huisvuilophaaldienst uit. Omdat de maandagroute dan twee keer achter elkaar zou verval len. is besloten een extra ophaaldag voor deze route in te las sen, nl. op zaterdag 23 december 1989. Op die dag wordt dus het huisvuil opgehaald langs de route die anders op maandag wordt gereden. Tijdens genoemde feestdagen zal ook de reginale stortplaats gesloten zijn. Op zaterdag 23 december 1989 zal deze geopend zijn van 08.00 tot 16.45 uur. 9 Dec.: Amnesty International (plaatselijke aktie: straatkollekte in Grotestraat en De Bleek). 16 Dec.: Tamboer- en Pijperkorps Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan (plaatselijke aktie in het kader van het jeugdkollektewezen). 18 t/m 22 Dec.: Vluchtelingen Werk (landelijke aktie). Alleen voor deze akties is een kol- lektevergunning verleend. Koliek teren buiten de aangegeven periode is niet toegestaan. De kollektanten en kollektrices moeten een op de kollekte gericht legitimatiebewijs kunnen tonen. RIJKSWEG A 73 ZUID De burgemeester van Venray. maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat met ingang van 8 december 1989, gedurende 1 maand, by de afdeling VROM in het gemeente huis te Venray, voor een ieder ter inzage ligt het bestemmingsplan "Rijksweg A 73 Zuid", zoals dit door de gemeenteraad in zyn vergade ring van 28 november 1989 werd vastgesteld. Bij de vaststelling van het plan zijn in het ontwerp wijzigingen aangebracht Derhalve zijn zowel zy, die zich tydig met bezwaren tot de gemeen teraad hebben gewend, als zij, die bezwaren hebben tegen de aange brachte wijzigingen, bevoegd bin nen de bovengenoemde termijn bezwaren tegen het vastgestelde bestemmingsplan in te dienen bij Gedeputeerde Staten van Limburg, Postbus 6202 MA Maastricht. De burgemeester van Venray, maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 22 ran de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad van Venray in zijn vergadering van 28 november 1989 in voorbereiding heeft ver klaard: 1. een partiële herziening van het bestemmingsplan "Buitenge bied" voor een terrein gelegen aan en nabij de Veulenseweg 20 te Veulen, ten behoeve van de bouw van een kantoor en opslag loods voor het ter plaatse ge vestigde mengvoederbedrijf; 2. een partiële herziening van het bestemmingsplan "Buitenge bied" voor een terrein gelegen aan de Beekweg 56 te Merselo, ten behoeve van het verbouwen van de boerderij Beekweg 56 tot twee burgerwoningen; 3. een partiële herziening van het bestemmingsplan "Centrum" voor het perceel gelegen aan de Patersstraat 31 te Venray, ten be hoeve van de vestiging van een woninginrichtingszaak. Deze voorbereidingsbesluiten tre den in werking met ingang van 7 december 1989 en liggen voor een ieder ter inzage in het raadhuis, af deling VROM, Raadhuisstraat 1 te Venray, tydens kantooruren van 09.00 tot 12.00 uur. Art 19 WRO/50,8 woningwet Burgemeester en wethouders van Venray zyn voornemens om met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelyke Ordening en/of artikel 50, lid 8, van de Wo ningwet, medewerking te verlenen aan de navolgende bouwaan- vrage(n): het bouwen van een woning aan de Buitenhof te Oostrum, t.n.v. G.P.R.M. Janssen, Kiosk 43 te Venray. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 8 december 1989 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de onderafdeling bouw en woningtoezicht, kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termyn kunnen eventuele bezwaren schriftelyk by burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray. mr. H.J.M. Defesche Artikel 18a van de Wet R.O. Burgemeester en wethouders van Venray zijn voornemens om op grond ran artikel 18a ran de Wet op de Ruimtelyke Ordening vrijstel ling te verlenen van het ter plaatse geldende bestemmingsplan ten be hoeve van de navolgende bouw plannen: het bouwen van een tuinhuis je aan de Pastoor Verheggenstraat 37 te Castenray, t.n.v. T.A.M. Seykens. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 8 december 1989 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de onderafdeling bouw en woningtoezicht, kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelyk by burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray mr. H.J.M. Defesche Burgemeester en wethouders van Venray zijn voornemens aan de na volgende bouwaanvragen medewer king te verlenen. het bouwen van een woning in het bestemmingsplan Hardeweg te Venray. t.n.v. J.H.A. Philipsen. Ho- ningklaver 40 te Venray. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 8 december 1989 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de onderafdeling bouw en woningtoezicht, kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelyk by burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray. mr. H.J.M. Defesche Burgemeester en wethouders ran Venray hebben in hun vergadering van 28 november 1989 voor de on derstaande bouwplannen bouwver gunning verleend. Zij die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zyn getroffen, kun nen op grond van de wet AROB daartegen by het college van burge meester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaarsehrft in dienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. het bouwen van een mo tors tailing carport aan Bosscher- molen 14 te Venray. t.n.v. HJ.M. de Bruyn: het bouwen van een carport aan de Hubertusstraat 25 te Venray. Ln.v. L.H.G. Hendriks; het bouwen van een berging aan de Peter Janssen weg 3 Ui Ys- selsteyn, Ln.v. J.H.I1.M. Maessen; het uitbryiden van een var kensstal aan de Timmennannsweg 129 te Ysselsteyn. Ln.v. RJ.M. Arts; het bouwen van een machine- loods en opslagruimte aan de Lor- baan 12a te Veulen, Ln.v. J.G.M. Litjens; het bouwen van een veld- schuur aan de Ericaweg 4 te Oirlo. Ln.v. Maatschap Wismans-Janssen: het bouwen van een woning aan de Heidse Peelweg 27 te Ys selsteyn. t.n.v. C.AJ. Hellegers. Heidse Peelsweg 29 te Ysselsteyn; het aanbouwen van een b(J- keuken en werkkamer aan Zand- bleek 44 te Venray, Ln.v. Gebebouw b.v.. Achterdyk 18 te Helmond: het uitbreiden van een wo ning aan de Sohutsboom 19 te Ven ray. t.n.v. M.W.L. Spee; het uitbreiden van een tuin bouwkas en het slopen van bestaan de opstallen aan de Piter Tulpstraat 11a te Ysselsteyn. Ln.v. G.M. Donkers: het bouwen van een tuinmuur aan de Urbanusweg 9 te Leunen. Ln.v. W.A. v.d. Ligt. De burgemeester van Venray. mr. H J.M. Defesche. burgemeester drs. A.W.M. de Bever, sekretaris 'n abonnement waard Op zaterdag 9 december a.s. staan enkele chemici van de Vrye Universiteit van Amsterdam voor u klaar om kosteloos uw grondwater te onderzoeken op nitraaL nitriet en de zuurgraad. Dit unieke onder zoek is reeds in andere gemeenten gedaan en de chemici van de Uni versiteit beschikken dan ook over veel kennis en ervaring op dit gebied. Dit kosteloze onderzoek wordt door de chemiewinkel van de Uni versiteit verricht om de kwaliteit van het grondwater in de gemeente Venray in beeld te brengen. Aan de hand van dit onderzoek wordt ge tracht de vraag te beantwoorden of het grondwater nog voor konsump- tie of ander gebruik geschikt is. In dien ook u graag de kwaliteit van het grondwater wilt weten en hier over vragen hebt breng dan het grondwater in een schoon flesje naar de plaats die voor u het gemak kelijkst bereikbaar is. De uiLslag van het onderzoek krygt u meteen mee en uw vragen worden direkt beantwoord. Hieronder vindt u een overzicht van de tijden en plaatsen waarop u uw grondwater op een voor u ge schikt tydstip en plaats kunt inle veren. Het onderzoek kan kosteloos geschieden omdat hel hier een al gemeen belang betreft. Bel na 4 december voor meer in formatie: G. de Bruvn. tel. 08859-53081. Lokaties en t(jden om de grond- watermonsters te bezorgen. Venray: Grotestraat (winkelstraat tussen muziekschool en Postkan toor), van 10.00 tot 12.00 uur. Oostrum: In de Winkelstraat na bij de kerk en de bank. van 12.30 tot 14.00 uur. Ysselsteyn: Nabij de supermarkL van 14.30 tot 16.30 uur. De overige zilver- schatten van de Grote Kerk INLEIDING Aanvankelijk gebruikten de -Jttiesters gewone bekers voor het «nsacreren van de wijn. Weldra [wam een algemeen verspreid type foor-, een ronde schaal, soms voor- ien van twee oren, gedragen door sen stam met een nodus (knoop), lie op een voet rustte. De vorm en versiering maakten veranderingen door en werden telkens aangepast <an de stijl van de tyd. De kelken hebben tot verschillen- ie doeleinden gediend. De conse- iratiekelk werd gebruikt om het II. disoffer op te dragen. De ministe- iële van groter formaat was voorbehouden om de geconsacreer- 1e wijn aan de gelovigen uit te de en. De communie, onder twee jedaanten, bleef in het westen in wang tot in de 13de eeuw. De doop- ièlk werd de pasgedoopten voorge- >ouden, om er een mengels van toning en melk uit te drinken. De lodenkelk van tin of lood, vindt oen terug in graven van priesters "ra bisschoppen. In de 14de eeuw krijgen de kel ten een slanker aanzicht, onder an- lere de kom werd toen half iivormig en de voet veelhoekig en irsierd met ingegraveerde heili- lenfiguren. door B.A.M. KRUYSEN In de 15de eeuw was de stam vaak achtkantig, de knoop meestal van diverse knoppen voorzien. Enkele Venrayse zilverwerken uit de Grote Kerk, zoals een kelk en een ciborie werden in Antwerpen gemaakt en zyn van merken voor zien. Nabij het Antwerps stadhuis getuigt.tot op heden de benaming van de Zilversmidstraat reeds be kend in de 13de eeuw van een eeuwenoude bedrijvigheid van edelsmeden in de Scheldestad. In 1456 stichtten zij een zelfstandige gilde met St. Eligius (Eloy) als pa troon. Hoewel het reglement van deze gilde in 1456 reeds het slaan van een stedelyk keurmerk voor schreef, is het gothische edelsmeedmerk, dat dankzij het merk met het hancye als Antwerps smeedwerk kon erkend worden, uiterst schaars. Het Antwerps renaissance-zilver omstreeks 1530-1540 ontstaan is door verschillende en tevens be langrijke werken, bekend. De merkwaardige bloei, die de edelsmeedkunst te Antwerpen een handelsmetropool op interna tionaal niveau tijdens de XVIIe eeuw kende, drukte dan ook haar stempel op menige kerkschat in de noordelijke Nederlanden. De vele relaties met de zuidelijke Nederlan den in deze eeuw toen er ook de opleiding van de priesters plaats vond kon daar onder meer de oorzaak van zyn geweest. Voordat wordt overgegaan op de beschrijving van de kelken en cibo ries van de Grote Kerk, eerst nog de vermelding van de zilveren stralen- monstrans. (De torenvormige op bouw van de monstransen werd omstreeks het midden van de XVIIe eeuw geleidelyk door de zonne- of stralenmonstrans ver drongen.) De stralenmonstrans uit de Grote Kerk dateert uit de 18e eeuw en heeft onder andere in re liëf het borstbeeld van St. Petrus. De monstrans is voorzien van de vol gende merken: het stadsteken (bok je Boxmeer); een gekroonde Z en het meesterteken CR (Christiaan Rijke). Deze edelsmid werd in 1727 te Grave geboren en stierfin 1811 te Boxmeer. DE KELKEN VAN DE GROTE KERK Zoals reeds eerder geschreven, werden de H. Vaten bewaard in het sacramentshuis naast het hoofdal taar. In het kerkarchief zijn een aantal gegevens bekend van de kel ken. die in de Grote Kerk aanwezig waren. Uit 1582 het gegeven dat er vier kelken worden bewaard. Zy dragen allen een heilige-naam: St. Bernard, St. Peter, St. Anna en St. Antonius. Mogelijk hebben zij toe behoord aan de rectoren, bedie naars van de toen aanwezige altaren. Dit vermoeden zou be vestigd kunnen worden door een vermelding uit 1617, waarin naast de vier reeds genoemde kelken ook voorkomt "een silvere kelk die der kerkeken toebehoort" (dus eigen dom was van de kerk). In de inventarisatielyst van 1833 komen vijf van binnen en buiten vergulde kelken voor met pateen en lepeltjes. Zij werden toen niet na der beschreven. De eerste duidelij ke omschrijving van twee 17de eeuwse kelken, komt van pastoor Pascal Schmeits in 1914. Op de voet van de eerste kelk staat de naam Maria Maes gegraveerd. Streekhistoricus pastoor M.J. Janssen schreef in zijn aantekenin gen rond 1870, dat deze Maria Maes mogelyk de Venrayse zuster was die op 15 maart 1689 tot mater gekozen werd van het klooster te Haren bij Megen. Op de kelk, die vennoedel yk door haar geschonken werd, komen de volgende merken voor: Stadsmerk Antwerpen; een gekroonde P en een druiventros, mogelijk het edelsmidmerk van Willen van der Mont uit Antwerpen. De tweede 17de eeuwse kelk, eveneens van verguld zilver met daarop het tafereel Christus aan het kruis is zonder enig merkteken, zodat herkomst en maker onbe kend blijven. Nog worden in de kerk bewaard twee latere kelken, waarvan de ene geschonken werd door burge meester Fr. Verblackt (1817-1847). Het is een neogotische kelk van zil ver en dateert uit de 19de eeuw en is voorzien van een inscriptie. De andere is afkomstig van pastoor Pascal Schmeits en werd in 1880 door de Akense edelsmid Aug. Wit te vervaardigd. Deze kelk is rijk ver sier met bladwerk en parels. DE CIBORIES VAN DE GROTE KERK In de inventarislijst van de kerk, van 1833, staan drie cibories ter- meld. De eerste "een zilvere, van binnen vergulde ciborie". Deze is niet meer aanwezig. Mogelyk werd zy in 1804 verkocht i.v.m. de on kosten die gemaakt werden by de plaatsing van het orgel uit het opge heven ldooster van Kalkar. In het De 17de eeuwse kelk. zonder nierken. kerkarchief berust een rapport hierover, waarin vermeld wordt dat het een en ander "tot groote onte vredenheid" van pastoor Houben heeft plaatsgevonden. Verder was in 1833 nog aanwezig een cibori, "voorts komende uit het opgeheve convent Jeruzalem al hier" met de aantekening "is terug gegaan". De derde ciborie "een groot zilve re ciborie, voorts komende uit de opgeheve minderbroeders. nu an nexe kerk alhier". Pastoor Pascal Schmeits schreef over deze derde ciborie "Nog bezit de kerk een grote pyxis ciborie), klaarblijkelyk uit een Francisca nenklooster afkomstig en ter bedie ning eener groote parochie, want de cuppa kom) houdt bij de twee duizend specie hosties)". Deze ciborie is 55 cm hoog, met afbeeldingen zoals het laatste De grote ciborie, in 1660 te Antwer pen vervaardigd. avondmaal en figuren van de H. Franciseus en Bonaventura. Als merken: de keur van Antwerpen, een G en een gekroonde D 1660/1661), met een latere gravering dat de ciborie van de Grote Kerk is. Verder staat er een nogal raadsel achtig opschrift in gegraveerd, waaruit pastoor Schmeits konklu- deerL dat de schenker een zekere Joannes Antonius van Hout zou zyn (1660 Juli 22). Pater Beda Ver beek O.F.M. is echter een andere mening toegedaan, als hy in 1947 schreef "Op 22 Juli 1660 schonken zeer waarschynlyk de gezusters Van Rosmalen de grote ciborie, die thans nog in de parochiekerk van Venray wordt gebruikt. De ge zusters Ykn Rosmalen waren de pa ters "goedgezind" en legateerden wel "een silvere coopken (kleine ci borie) voor het authaer van de se ven Weën, om aldaar de heylige Communie vuyt te reyeken tot ge- De kelk. in 1625 te Anticerpen ver vaardigd. Schenking Maria Maes. reiff van de gemeynte ge lovigen)". Zoals reeds geschreven is de cibo rie van de I^terskerk, die nu in de schatkamer bewaard wordL 55 cm hoog en dus van groot formaat. Verder bezit de kerk nog drie mo derne cibories, twee van verguld zil ver. vervaardigd resp. in 1926 in 1936. door de edelsmid Esser uit Weert, de derde uit 1952, verguld zilver en gemaakt door Kersten- Leroy. Met inscriptie D.D. Jean Ibels (1870-1934) en Jean nette Poels-Poels (1875-1949). Ook bezit de kerk nog zilveren ampullen mei bladen (ca. 1800) (Boxmeers makely); zilveren wie- rooksvaten. aanwysstokken en kroontjes. Ondanks oorlogsgeweld, verkoop, verwaarlozing en onkunde, kan de Venrayse Grote Kerk zich gelukkig pryzen met zon ryke zilverschat.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9