De Vredeskerk: een na-oorlogs symbool van vergeving Achterstallig onderhoud aan wegen vergt bedrag van bijna 15 miljoen Interessante tentoon stelling over geld in Venrays museum Venray promotie Zuivelboerderij unicum in Venray Vrije Academie kampt weer met gebrek aan ruimte Ook na vijfentwintig jaar: Bestrijding van de criminaliteit Donderdag 23 november - Pagina 7 Zondag a.s. viert de parochie van Christus Koning (Vredeskerk) haar vijfentwintig jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal oni 10.30 uur een plechtige hoogmis worden opgedragen, met gregori aanse zang door het parochieel koor. Na deze H. Mis zal er een kranslegging zijn bij het Vredesmo- nument vóór de kerk, ter nage dachtenis van alle slachtoffers van de oorlog en van alle overleden pa rochianen. GESCHIEDENIS Grotere en kleinere oorlogskerk- hoven getuigen van de verschrikke lijke strijd, die aan het einde van de tweede wereldoorlog, in het najaar van 1944 in Noord-Limburg werd geleverd, tussen oprukkende Ame rikaanse en Britse troepen en fana tiek verdedigende Duitsers. Oostelijk Noord-Brabant en Noord- Limburg werden het slagveld van Nederland, waarbij het Brabantse (Eerloon èn ons eigen Venray hét zwaar hadden te verduren. In en om Overloon woedde de slag om Overloon. een van de zwaarste veldslagen van de tweede wereld oorlog en Venray zelf werd vanuit de lucht gebombardeerd en door honderden kanonnen in puin ge schoten. Bij de bevrijding bleken de ver woestingen in het. noorden van on ze provincie van een ontstellend grote omvang te zijn. Er waren niet minder dan 48 kerken geheel of ge deeltelijk verwoest. KERKENBOUW Men had geen betere plaats kun nen kiezen dan juist Venray om er een Vredeskerk te bouwen, een kerk. die een monument van de vrede wil zijn. eën internationale getuigenis van de wil om die vrede te bewaren en tevens een symbool van de herboren broederschap tus sen de volkeren, een brug tussen de naties. De Vredeskerk. toegewijd aan Christus Koning de Vorst van de Vrede, werd de derde parochiekerk van Venray-centrum. Zij kwam tot stand door vele gif ten uit Venray. dat in korte tijd een ton bij elkaar bracht, uit Nederland en uit de landen, die hier in 1944 verbitterd met elkaar hadden ge vochten. Zo schonken de Duitse ka tholieken niet minder dan '200.000 DM en kwamen er giften van Paus Johannes XXIII en de Duitse Bondsregering. PASTOOR W. GEERITS De Vredeskerk werd ontworpen door de Maastrichtse architekt Th. Boosten jr. en gebouwd door Gebr. Janssen uit Venray. De kruisplanting, op de plaats waar het hoofdaltaar zou komen, '27 oktober 1963, kan gelden als het be gin van de bouwaktiviteiten. Op 3 mei 1964 legde de wijbisschop van Keulen de eerste steen en na een bouwtijd van slechts 205 dagen kon de Vredeskerk op 25 oktober 1964 worden ingezegend. Diezelfde dag werd bouwpastoor W. Geerits als eerste pastoor geïnstalleerd. Op 30 mei 1965 tenslotte volgde de officië le consecratie van het kerkgebouw door Mgr. P. Moors, de toenmalige bisschop van Roermond. Zeer opvallend in het interieur van de Vredeskerk is het ruime, halfronde priesterkoor met het marmeren hoofdaltaar en het sa cramentsaltaar met het tabernakel, waarop vier meesterlijke brons reliëfs van Bemelmans. Het grote driehoekige raam rechts stelt vredesduiven voor, opstijgend van de aarde, door bo- Vrijdagavond is in het Venrays museum "'t Freulekeshuus" de ten toonstelling "Van Keizer Augustus tof Creditcard" geopend. Het is een byzonder interessante en boeiende expositie geworden rond de in en rond Venray gevonden munten, waarvan de oudste dateert uit de tyd van de Romeinse keizer Augustus. Het betalingsverkeer heeft dooi de eeuwen heen een enorme ont wikkeling doorgemaakt. Was het tweeduizend jaar geleden nog zo, dat tegenover goederen of arbeids kracht iets van gelyke waarde als ruilmiddel behoorde te staan, thans is het zo. dat er geld "uit de muur" kan worden gehaald, dat de bankdeuren zich openen met een betaalpasje en dat het "thuisban kieren" per computer al tot de mo gelijkheden behoort. Alles wat ligt tussen ruilhandel en creditcard is in het museum op overzichtelijke wijze tentoon gesteld. Het is verbazingwekkend te konstateren hoe de opstellers van deze expositie er in zijn geslaagd zo veel boeiend materiaal te verzame len over alles wat met munten, geld en betalingsverkeer heeft te maken. Wy zijn er dan ook vast van over tuigd, dat deze expositie zeer veel belangstellenden zal trekken. Bij gelegenheid van deze opening werd door de heer G A. Schutte het boekje "Van Keizer Augustus tot Creditcard", door hem in samen werking met de heer G. Verlinden geschreven, gepresenteerd. Door dr. J.W.G.A. van Rens, voorzitter van het bestuur van de Rabobank werd op een muntenweegschaal van een zeventiende eeuwse geldwisselaar een stuiver uit 1929 afgewogen als openingshandeling. Hij schonk het museum een serie munten uit dat jaar, toen de Boerenleenbank in Venray dertig jaar bestond. De tentoonstelling blijft tot 25 fe bruari 1990 en is iedere zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. ASIELZOEKER MELDDE ZICH Donderdag vervoegde zich op het politiebureau een 21-jarige Roe meen. die asiel vroeg als politiek vluchteling. Hij werd vrijdag op transport gesteld naar het opvang centrum in Goes, in afwachting van de beslissing tot verlening van poli tiek asiel. ONVOORZICHTIGE OVERSTEEK. Zonder voldoende op het verkeer te letten stak een 62-jarige fietser de Deumeseweg ter hoogte van We- verslo over. Een uit de richting Ys- selsteyn komende personenauto had hy kennelijk door de stand van de zon. te laat opgemerkt. De auto bestuurder. afkomstig uit Veldho ven. kon de fiqfser niet meer ontwijken. De fietser moest gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd. men gesymboliseerd, naar de zon, die de Vredesvorst Christus voor stelt. Het raam is een werk van de Heerlense kunstenaar Eugène Lau- dy. De andere ramen, diep- en warm gekleurd glas in beton zijn van Mariens. Met financiële steun uit verschil lende landen werd het Vredesmo- nument, het monument vóór de kerk aan het Kennedyplein opge richt. Op 9 mei 1971 werd het ont huld door Kardinaal Alfrink. SYMBOLIEK Behalve uit wandplaten met teksten in het Duits. Engels en Ne- derlans aan de voorgevel, bestaat het Vredesmonument uit een aan tal betonnen pilaren van ongelijke hoogte, die de oorlogsverwoestin gen uitbeelden en de namen dragen van twee Engelse, drie Ne derlandse en twaalf Duitse steden, dié allen zwaar getroffen wetdén door, het oorlogsgeweld. Aan de voet van de zuilentalen, waarin een carillon werd aange bracht, ligt een grafsteen met de tekst: "Reiken wij, over de gaven heen, elkaar de hand van vriend schap en vrede met de bede: Nooit meer oorlog". Met dit markante Vredesmonu ment houdt de Vredeskerk de herinnering levendig aan de ver schrikkingen t van de tweede we reldoorlog, maar liet werd vooral opgericht als bewijs, dat vroegere vijanden elkaar kunnen vergeven, dat zij samen kunnen trachten de bede "nooit meer oorlog" waar te maken. Uw Vredeskerk in Venray staat er als een teken van verbondenheid van alle volkeren met elkaar. Zij is bovendien de ontmoetingsplaats van de gelovige, naar vrede verlan gende mens met elkaar en met zijn God. die de vrede zelf is. In het begrotingsjaar 1990 zal voor de noodzakelijk blijvende bestrijding van de criminaliteit enerzijds aansluiting moeten wor den gezocht bij het inmiddels tot stand gekomen lokale plan inzake de aanpak van veel voorkomende criminaliteit, terwijl anderzijds de zwaardere criminaliteit en met name de bestrijding daarvan aandacht van de politie zal blijven vergen. Omdat de politie zich op het ter rein van de criminaliteitsbestrij ding bewust dient te zijn van haar regionale verantwoordelijkheden, zal dit moeten lyden tot samenwer king tussen de politiekorpsen van Venray en Hprst. Hierover wordt, half december een rapport, uitge bracht. In 1990 zal, mede naar aanleiding van opmerkingen van de gemeente raad, aandacht worden geschonken aan gokverslaving. Aan de raad zal dan worden voorgelegd in hoeverre door gemeentelijke regelgeving aan dat verschijnsel het hoofd kan wor den geboden. REIGER TEGEN AUTO Op de Veulensewaterweg kreeg een Venrayse automobilist een rei ger tegen zijn auto. De vogel werd gewond en kon worden gevangen. Door bemiddeling van de politie is 't dier naar het dierenopvangcen trum ran Brinkman in Horst over gebracht, waar getracht zal worden de reiger weer op te knappen, waar na hij in de Peel zijn vrijheid kan terugkrijgen. Enorme ravage na ongeluk op kruising te Ysselsteyn Donderdagmorgen, toen de ver keerslichten op de kruising te Ys selsteyn buiten werking waren, verleende een Spaanse truck met oplegger, komende uit de richting Vredepeel, geen voorrang aan een uit de richting Deume komende bestelbus. Omdat de verkeerslich ten buiten werking waren had deze bestelbus voorrang, maar de Spaan se bestuurder dacht op een voor- rangsweg te zitten. Bij de botsing ontstond een enor me ravage. De truck met oplegger en de bestelbus werden totaal ver nield. De verkeerslichtinstallatie werd uit z'n verband gerukt, terwijl de bestuurder ran de Spaanse truck en de uit Mierlo afkomstige bestelbusbestuurder èn een inzit tende van de bestelbus slechts licht gewond raakten. Na behandeling in het ziekenhuis konden ze naar huis worden vervoerd. De brandweer verleende assisten tie bij de opruimingswerkzaamhe den. Het verkeer op deze drukke wegen Midden Peelweg en Deur- neseweg had gedurende twee uur grote hinder door dit ongeval en moest worden omgeleid. INBRAAK IN SCHOOL Omdat geen sporen van braak werden aangetroffen denkt de poli tie dat de dader met gebruikma king van een sleutel toegang heeft weten te verkrygen tot de Prot. Chr. School "De Hommel" aan de Oost- singel. Diverse kasten en laden wa ren doorzocht. Ontvreemd werden een aantal balpoints. gummen, re kenmachientje, poppen voor de poppenkast en nog wat schrijfgerei. De totale waarde bedraagt ongeveer 800.-. ZONDER KAPVERGUNNING Een bewoner van de Veulenseweg kreeg proces-verbaal aangezegd, terzake het zonder kapvergunning kappen ran een inlandse eik. Hem •zal in ieder geval een herplanting worden opgelegd, naast de boete welke de rechter hem zal opleggen. WEER 25-PONDER GEVONDEN Op een perceel aan de Anduslaan kwam tijdens graafwerkzaamheden een zg. "verschoten" 25-ponder Bri- santgranaat naar boven. Omdat de ze "verschoten" exemplaren nog uiterst explosief zijn. zullen de mannen van de EOD dit oorlogstuig met de grootste voorzichtigheid "mimen". Dat de zuinigheid de wijsheid lelijk kan bedriegen, ondervindt de gemeente Venray heel duide lijk. nu de Grontmij nv. afd. In- frastruktuur in De Bilt in opdracht van de gemeente een onderzoek naar de onderhoudssi- tuatie van de wegen heeft in gesteld. Aanleiding van deze studie is de verslechterende on- derhoudstoestand van het wegen net in de gemeente. Het doel daarvan is aan te geven in hoever re de situatie in Venray afwijkt van het landelijke l>eeld en de on- derhoudsbehoefte op objektieve wijze vast te stellen. Bovendien worden oplossingen aangereikt om op termijn tot een normale si tuatie te komen. Het uitgebrachte rapport liegt er niet om. Gesteld wordt, dat in de ko mende drie jaar een bedrag van 15 miljoen nodig is om achter stallig onderhoud aan de wegen uit te voeren. Deze konstatering is be langrijk in verband met de aan vraag van de Artikel-12 status van de gemeente, omdat daardoor de reële onderhoudsbehoefte kan wor den vastgesteld. VERGELIJKINGEN De gemeente heeft in totaal ca. 480 km wegen in beheer, waarvan ongeveer 320 km verhard en 160 km onverhard. De onderhouds- toestand van deze wegen vertoont een achterstand ten opzichte van hetgeen aanvaardbaar is. aldus de rapportage. Op een aantal punten wijkt de si tuatie in de gemeente Venray af van die van vergelijktere gemeenten. Zo is het aantal m2 verharding 47% hoger dan in vergelijkbare gemeen ten en per inwoner is het aantal in2 verharding 26% meer dan lande lijk. In Venray liggen 1.5 keer zoveel wegen buiten de bebouwde kom dan landelyk en het percentage as- faltverhardingen binnen de be bouwde kom is ca. driemaal zo groot als landelyk. Verder, zo blijkt uit het rapport, is de verkeersbe lasting op de landbomvwegen 80% en op de overige wegen 25% hoger dan landelijk. Maar ook is ge- konstateerd, dat de konstrukties 10 it 40 cm te dun zijn aangelegd, vol gens de huidige inzichten. Bijna 87% van de verhardingen is meer dan 15 jaar geleden aangelegd. Slechts in totaal 8% heeft de laatste vijf jaar struktureel onderhoud ge had. zodat gekonstateerd wordt, dat de onderhoudstoestand op 45% van de wegen buiten de bebouwde kom slecht tot zeer slecht is. OPLOSSINGEN De Grontmy beveelt ter verbete ring van de situatie een tweetal oplossingen aan: - strukturele verhoging van het in de begroting voor 1990 opgenomen bedrag voor verbetering van wegen Nauwelijks sinds september 1988 is de Vrye Academie ge vestigd in de voormalige kleuter school '"t Berkenhöfke" of deze instelling kampt weer met gebrek aan ruimte. Gemiddeld hebben 30% meer kursisten aan de diverse kursussen deelgenomen. Van de andere kant kon de kursus fotogra fie wegens plaatsgebrek niet door- gaan. Tijdelijk moesten andere ruimten binnen het gebouw wor den ontruimd om b.v. de kursussen tekenen en schilderen inogelyk te maken. De Vrije Academie denkt het ruimtegebrek te kunnen opheffen door de drie aanwezige binnen plaatsen te overkappen en enkele lokalen te vergroten om meer leer- met 2.937959.-. of - het uitvoeren ran een inhaalpro gramma ter grootte ran totaal- 14.802.425.-. Verspreid over drie* jaar vergt dit jaarlyks extra investe ringen ran 4.934.142.-. DITDEIXJK RAPPORT In haar "goede jaren" was Venray trots op haar wegennet ran (toen) 650 km. welke afstand gelyk is aan een retour Maastrieht-Grollingen. Nu bedraagt de totale lengte, ver hard en onverhard, binnen en bui ten de bebouwde kom. inclusief rekreatieve fiets-, ruiter- en wandel paden. niet minder dan 855 km volgens de in de begroting opgeno men kerngegevens. Geen wonder, dat in de "slechte jaren" het een en ander heeft gemankeerd aan het onderhoud omdat er meer dan eens sprake van is geweest verschil lende wegen, als gevolg van de slechte toestand, waarin zy verke ren, voor het verkeer af te sluiten. Daarom is het goed. dat nu een duidelijk rapport over de onder- houdssituatie van de wegen op tafel ligt.. Want nu hoort het gemeente* bestuur keihard van een ander, dat er een enorm verschil bestaat tus sen dB noodzakelijke onderhouds kosten en de beschikbare bedragen op de begroting. Een verschil overi gens. dat «d veel eerder door de dienst gemeentewerken was aan gegeven. lingen per kursus te kunnen toelaten. Momenteel maken 300 ballet schoolleerlingen gebruik van akkommodaties bij het St. Jozef klooster en een dansschool in Ven ray. Daarom wil de Vrije Academie, onderdeel van de Stichting Kunst zinnige vorming Noord-Limburg, bij de school aan de Beukenlaan een balletzaal bouwen. Maar het college stelt in de begroting van 1990. dat het verlenen van mede werking aan deze plannen afhanke lijk is ran de beschikbare financiële ruimte in de begroting. "Venray promotie" was het on derwerp dat. dinsdag jl. in Ossengal Lokaal werd besproken. Ondanks het wijde begrip "promotie" was men het er roerend mee eens dat. de promotie van Venray als plaats, best wel beter kon. Daarbij moet iedereen op één lijn gaan zitten. Met iedereen bedoelen we dan de gemeente, de Venrayse onderne mers en de VVV. Pas dan kan een promotie-plan opgezet en gereali seerd worden. Momenteel is de Erasmus Univer siteit in Rotterdam met een onder zoek bezig op welke wijze Venray zich het beste naar buiten kan pre senteren en welke voorwaarden daarvoor geschapen moeten wor den. De algemene verwachting van de sprekers, dinsdagavond, was dat bovenstaande konklusie en die van de Universiteit, dezelfde zou zijn. Dat de groeperingen nog lang niet op dezelfde lijn zitten werd ook duidelijk. Dhr. Clephas, aanwezig namens het VZO, verweet o.m. te veel tegenwerking ran de gemeen te. Hij bedoelde daarmee dat als er wat georganiseerd werd, de ge meente meteen met de hand openstond om een graantje mee te pikken. Burgemeester Defesche was het niet met hem eens. De ge meente verleent volgens hem daar bij diensten, en die moeten betaald worden. Dhr. Clephas verwees hier bij echter naar andere gemeenten waar men wel bereid was om zon der vergoeding medewerking te verlenen. Ook rond de VW waren er enke le vraagtekens. Volgens krante- artikelen zou slechts 25% van de Venrayse winkeliers donateur van de VW zijn. Volgens dhr. Min. fly ing manager van de VW. is dat wel zo, maar men moet dit anders be kijken. Veel winkeliers stellen dat de aktiviteiten van de VW naar buiten toe. voor hen geen nut heb ben. Deze winkeliers zien het nut van het donateurschap dan ook niet zitten. Men kan echter wel bij deze winkeliers aankloppen als er speciale akties van de VVV zijn, b.v. asperge-fietsfeesten e.d. "Als ik dan bij deze mensen aanklop is dat zel den tevergeefs", aldus dhr. Min. Op de vraag of men in Amster dam bij de VW wist waar Venray lag. antwoordde dhr. Min. dat als dat niet zo was het een slecht VW- kantoor zou zijn. Venray heeft daar entegen een zeer goed VW-kantoor. Hoewel het kantoor de i-status niet heeft, verleent het wel dezelfde diensten als elk i-kantoor. Veel mensen vergeten dit volgens hem. VENRAY NA ZES UUR Het centrum van Venray mag dan wel bijna verbouwd zyn. na zes uur is het echter een dooie boel met te weinig aktiviteiten op sociaal en cultureel gebied. Vooral mensen die van buiten Venray hier verblyven kunnen moeilijk enig vertier vin den. Dat was althans de mening van dhr. Peters, die aan het gesprek deelnam namens de groep van per- soneelsfunktionarissen van grotere bedrijven in het Venrayse. Als voor beeld stelde hij een groep Friese werknemers, die door Inall'a naar Venray was gehaald als uitzend krachten. Tijdens hun verblijf hier kon deze groep zich. na gedane ar beid, nergens goed amuseren. "Venray mist hiervoor een soort Vrijthof', reageerde dhr. Clephas. De Grote Markt zou met enkele ho recagelegenheden veel aantrekke lijker kunnen worden. Hij wees er daarbij op dat niet alleen de vreem delingen in Venray geen vertier kunnen vinden, maar ook de Ven rayse bevolking niet. Hy doelde hiermee op de grote groep Vënray- ers die elke week naar St. Anthonis of Zeeland gaan. In zulke, kleinere, plaatsen, kan men zich ogenschijn lijk wel amuseren. Mathieu Emonts. die als opvolger van Bert Albers voor het eerst Os sengal Lokaal leidde, speelde dit door aan burgemeester Defesche. Zou in het centrum van Venray, speciaal de Grote Markt, zoiets als een Vrijthof gerealiseerd kunnen worden? Volgens de burgemeester zou dit best wel mogelyk zijp, doch zonder problemen zal dit niet gaan. Partikuliere belangen van de pand- eigenaars en het thans geldende bestemmingsplan zullen hierin een grote rol spelen. Hieruit trok Mathieu Emonts de konklusie dat een soort Vrijthof voor Venray wel een eutopie zal blijven. WEER INBRAAK AUTO Door het inslaan van het tocht- raampje was toegang verkregen tot de aan de Koningskaars geparkeer de personenauto. Uit de auto werd de radiocassetterekorder ont vreemd. LICHT GEWOND Onvoldoende opletten was moge lijk de oorzaak, dat. toen op de Cho- pinstraat een autobestuurder uit Ysselsteyn. zyn auto terugzette, de auto tegen een passerende fiets botste. Op die fiets zat behalve de bestuurder ook z'n 9-jarige zoon. Beiden kwamen ten val. De jongen moest voor lichte verwondingen in het ziekenhuis worden behandeld. De bestuurder van de auto schrok en in plaats van op de rem te trap pen, trapte hij het gaspedaal in. waardoor de auto doorschoof en te gen een naderende personenauto botste. Er kan nog gemeld worden, dal de fiets totaal werd venield en de beide auto's werden beschadigd. Jan Slangen aan de Eykenhofweg 7 te Veulen mag zich sinds kort de eigenaar noemen van de éérste zui velboerderij in onze gemeente. Juister gezegd: Jan zorgt op tic boer derij voor de koeien en de kalfjes, en zijn vrouw Jeanne maakt van de melk zuivelprodukten. En dat zijn er heel wat! In uiterst moderne en volkomen hygiënische roestvrij-stalen appara tuur worden die produkten bereid- om ze vervolgens, netjes ingepakt, in het winkeltje ten verkoop aan te bieden. Maar niet alleen in hun eigen winkeltje; op drie andere plaatsen in Venray zyn deze zuivel produkten van de boerdery even eens verkrijgbaar. En welke zijn die produkten? Boerenvoghurt. boerenkamemelk (botermelk), boerenboter, kruiden boter. boerenkwark. boerenkaas en lekkere eieren. L)e boerenkaas vormt op zich al een heel assorti ment. Niet alleen jonge. Jong bele- gen en belegen kaas. maar ook nog in de speciale smaken: mosterd kaas. knoflookkaas. brandnetelkaas en tuinkruidenkaas. Alle kaassoor ten zyn aan het stuk verkrijgbaar, maar ze worden ook speciaal in "baby-kaasformaat" gemaakt. Ze wegen dan ca. 900 gram en zyn uit stekend geschikt om mee te nemen op vakantie, maar evenzeer een leu ke attentie... Het kamen van melk. het maken van boter en kaas op de-"ouderwet se manier" is natuurlyk allang achterhaald. De Warenwet houdt angstvallig een oogje in het zeil en keurt ook de zuivelprodukten wel ke aan de Eykenhofweg 7 gemaakt worden. De stelling dat deze Ven rayse zuivelprodukten (een echte fa briek hebben we hier niet meer) gemaakt worden zonder bind- en conserveermiddelen, en zonder smaak- en kleurstoffen, wordt door die kont role en keuring bevestigd. Trouwens, zo zeggen Jan en Jean ne Slangen-, ons motto op de boer- derij is. dat het gezond moet zyn en loei-lekker. Wie zich daarvan wil overtuigen kan het best eens een kijKI** J?»*" nemen. Zie voor win keltijden de advertentie op de voor pagina van dit blad.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 7