Raadsfrakties steken de handen in eigen boezem en likken hun wonden Herdenking op Volkstrauertag rustig verlopen "Wie helpt de honger stillen?" Kerstpakketten voor Roemeense vluchtelingen Frans Lemmers verhuist naar Patersstraat Algemene beschouwingen op begroting 1990 \<":V - Vage beeld vorming Versmalde Wanssumseweg HILHORSïïM PEEL EN MAAS Tentoonstelling in Eldershome Wörtelstemp op Kersttournee Parkeer problemen bij de LTS R.A.C.-Venray organiseert speelgoedinzamelingsaktie PEEL EN MAAS Donderdag 23 november - Pagina 5 "Wij vragen ons af hoe het mo gelijk is, dat niemand binnen dit huis ooit althans openlijk met de idee is gekomen, dat het zo niet langer kon; dat er ook nog een mogelijkheid was om aan te kloppen bij het Rijk. omdat wij in bijzondere omstandigheden ver keerden", aldus de fraktie "Sa menwerking" in haar algemene beschouwingen op de gemeente begroting 1990. Dat de provincie zelf gemeend heeft aan de nood rem te moeten trekken, moet vol gens deze fraktie toch eigenlijk worden beschouwd als een afgang voor het Venrayse gemeente bestuur. Volgens deze fraktie mag men er niet voor terugschrikken (en "Sa menwerking" zal dat zeker ook niet doen) om voor het forum van de Venrayse gemeenschap na te gaan of er, eit zo ja welke, en door wie. verw\jtbare fouten zijn gemaakt in het verleden. "Het mag in ieder ge val niet zo zijn, dat de indruk kan worden gewekt, dat de Venrayse burger nu wordt opgescheept met grotere bezuinigingen en zwaarde re lasten ten gevolge van een foutief beleid in het verleden, zonder dal daar publiekelijk verantwoording over wordt afgelegd", zo zegt "Sa menwerking". En zij vervolgt: "Als er volgens ons op voorhand één fout in het verleden is aan- te wij zen, is het zeker wel deze. dat wij met z'n allen zelf niet de krcativi- teit. het inzicht en de moed hebben gehad om te komen tot het besluit, waartoe de houding van G.S. ons uiteindelijk heeft gedwongen: het indienen van een aanvraag om een aanvullende uitkering uit het ge meentefonds ex artikel 12. VEN RAY TERUGGEFLOTEN' Ook de CDA-fraklie heeft er moei te mee, dat in het verleden met pas sen en meten de kool en de geit gespaard zijn gebleven. Nu blijkt, dat het echter zo niet langer kan. is Venray door de hogere overheden teruggefloten en moet het, roer om. "Hoe is het zover kunnen ko men?" vraagt het CDA zich af. Ook zij steekt de hand in eigen boezem met zich af te vragen of zij verkeer de prioriteiten 'neeft gesteld of de externe faktoren, die op haar af kwamen verkeerd" hebben inge schat. Net als "Samenwerking" stelt het CDA zich de vraag hoe het kwam, dat niet de gemeente 'zelf maar de provincie als eerste zag, dat het aanvragen van de Artikel-12 sta tus onontkoombaar was. De fraktie pleit er voor om in de commissie voor financiën te zijner tijd de zaken nog eens goed op een rijtje te zetten, zodat "we in staat zijn om hier in de toekomst ons voordeel mee te doen". VERWIJTBAAR GEDRAG? "Laat, te laat kloppen we nu aan Beste missievrienden en dorps genoten. Dankzij de vele weldoeners heb ik al heel wat kinderen en zieken tan de 'hongerdood kunnen rad- den. Bijzonder de kinderen van het hospitaal en dè t.b.c.-lyders. Dit jaar zijn al 192 nieuwe tb.-gevallen in behandeling genomen. De helft van deze zieken kunnen hun medicij nen niet, of maar gedeeltelijk betalen. Zoals u wel weet hebben deze mensen ook een goede voeding no dig, zonder dat is hun behandeling waardeloos. Daarbij heb ik nog de zorg voor 15 weesjes die niemand hebben. Ook hebben we nog een 30-tal blinden en kreupelen, toevallijders en ver schopten onder de mensen, waar niemand voor wil zorgen. Ja. al de ze mensen moeten dagelijks eten en regelmatig kleding hebben en onderdak. Nu wij al dicht bij de feesten van Sinterklaas. Kerstmis en Nieuwjaar zyn, durf ik nogmaals bij jullie aan- voor steun bij het Rijk. Te lang heb ben we gedacht, dat we op eigen kracht de problemen konden oplos sen". zegt de PvdA-fraktie in haar al gemene beschouwingen. Nu Venray Artikel-12 gemeente wordt, zal tot op de bodem uitgezocht moeten worden waar het fout is gegaan. Dan pas zal er inzicht komen op de vraag of er sprake is geweest van verwijtbaar gedrag, voegt zij er aan toe. WONDEN UKKEN... Met de andere frakties grijpt ook de VVD de algemene beschouwin gen aan om haar worden te likken, wanneer ook zij de vraag stelt: "Hoe is het zo ver kunnen komen?" Zij konstateert. dat de WD er een Tijdens de begrotingsbehande ling in de commissie voor onder wijs c.a. moesten enkele commissieleden toch even hun hart luchten. Mevr. Kemmelings (PvdA) en dhr. Driessen (CDA) wa ren van mening dat de begrotings behandeling dit jaar toch wel wat onoverzichtelijk was. "Wij weten niet wat voor vragen de andere par tijen hebben" vond mevr. Kemme lings. Afgelopen maandag werden de algemene beschouwingen door de politieke partijen ingediend en reeds dinsdagavond vond behande ling plaats in de commissie; Dhr. Driessen sprak daarom over een va ge beeldvorming. Wethouder Truijen was het er mee eens dat de huidige begrotings behandeling geen schoonheids prijs verdient. De gang van zaken bij de aanvraag van de Artikel-12 status was daar echter debet aan. Volgens de wethouder is door ieder een (ambtenaren, college en politie ke partijen) hard gewerkt om tot een zo goed mogelijke besluitvor ming te komen. Het college van b. en w. heeft de hele dinsdag eraan besteed om de vragen van de partij en al dezelfde avond te kunnen beantwoorden. Door die snelle gang- van zaken kón hét dan ook best wat langer dan normaal duren voordat de vragen beantwoord waren. Op dit laatste feit werd dan ook spontaan ingesprongen door mevr. Roling van Samenwerking: "Laten we daarom maar snel beginnen!" Twee uur later, nadat alle vragen van de partijen naar volle tevreden heid waren beantwoord, moest mevr. Kemmelings toch nog wel even laten weten dat de ambtena ren een hele prestatie geleverd had den om binnen 24 uur zoveel antwoorden op hun vragen te kun nen geven. kloppen om mij te helpen, voor al die sukkelaars. Hartelijk dank op voorhand en Gods rijkste zegen toegewenst door Zuster Aniceta Jenneskens. Rabobank rek.nr. 17.39.08.918. groot deel van de afgelopen jaren zelf bij is geweest, maar beroept zich er op. dat zij er voor 1988 op heeft gewezen, dat het grondbedrijf een tijdbom onder de gemeentelij ke financiële positie is en voor 1989 de sluitende begroting "een papie ren kwestie" heeft genoemd. In feite speelt de WD-fraktie de Zwarte Piet in handen van het colle ge. al is het dan in vragende zin. Zij stelt, dat de fraktie in geen geval nog financieel genoegen zal nemen met minder dan de gemeente rech tens geldende spelregels toekomt. Van het college verwacht zij, dat het op alle daarvoor in aanmerking ko mende mogelijkheden attendeert. De fraktie stelt dan de vraag: "Bent u het met ons eens, dat het nalaten daarvan als zijnde verwijtbaar, aan uw adres beschouwd moet wor den?" Overigens maakt deze fraktie met slechts negen iuim betikte velletjes zich gemakkelijk van de algemene beschouwingen af. "De ontwerp begroting ligt er en we zullen in de loop van 1990 wel zien welke ruim te Den Haag ons al dan niet toestaat. Op dkt moment zien we wel hoe we die invullen", aldus de WD-fraktie. ZEE- NOCH ZANDBELEID Ondanks het feit, dat de fraktie V.d. Vorle in haar inleiding op haar algemene beschouwingen zegt door tijdgebrek niet in staat te zijn de be groting voor 1990 naar behoren te rug te koppelen naar de basis en daardoor volledig verantwoorde be schouwingen te houden, heeft zij toch een "boekwerk" van 33 blad zijden afgeleverd... Het door het college ten toon gestelde beleid, noemt zij te ambi tieus en daardoor te kwetsbaar. De fraktie zegt: "Voor de burgers bete kent dit: noch zee- nóch zandbe- leid, maar kopje onder en door zware schuldenlast afglijdende, de tomeloze diepte in". En verder: "door handig manouvreren van het college lukt het wonderwel nog steeds om met droge voeten buiten de gevarenlinie te blijven. De ont werper van de boot in De Bleek heeft zijn toekomstvisie vooi] Ven ray op doeltreffende 'wijze en vpor, de burgers nu. begrijpbaar uitge beeld... Het wordt allé zeilen bijzet ten met alle hens aan dek, om niet op de klippen te pletter te slaan, vooral nu voor zoveel gewone men sen het herfstseizoen zich met, al zijn stormen in volle grilligheid presenteert. De frisse milieu-kleur groen verandert in een rood-bruine herfstkleur. De rode draad is door slijtageplekken ontrafeld en het zal nog moeten blijken of de spanning, ontstaan door een aangetrokken lastendruk, weerstaan kan worden. "Wat de gewone mens van een der gelijke ontboezeming moet opste ken, wordt in het boekwerk van V.d. Vorle niet helemaal duidelijk... De provincie heeft o.m. op de Wanssumseweg bij de Mgr. Hans- senstraat in Oostrum. de uit- voegstrook buiten gebruik gesteld. Het verkeer dat van Wanssum komt en naar Oostrum wil. kan niet meer voorsorteren en moet een bijna haakse bocht maken. Deze maatre gel is door de provincie genomen als proef, ter bevordering van de verkeersveiligheid voor het overste kende verkeer, met name het lang zame verkeer. Iets dergelijks heeft men ook ge maakt bij de afslag van de Deurne- seweg naar de Langstraat, langs het perceel van Thuylshof. Het Werkcomité Oostrum is toch niet helemaal tevreden met de ge nomen maatregelen. De provincie heeft namelijk ter plekke de voor sorteer/uitvoegstrook voor de afslag naar de Witte Vennen laten be staan. In de praktijk geeft dat aanleiding tot inhalen. Een auto mobilist die van Wanssum komt en de Mgr. Hanssenstraat in wil rijden, gaat afremmen en langzamer rij den. Het. achter hem rijdende ver keer moet dan ook afremmen, maar ziet dan kans via de linkse uitvoegstrook de afslaande auto te passeren. Het Werkcomité vindt dat niet juist zelfs zeer gevaarlijk. De provincie wil echter een afzet ting Van die linker strook niet over wegen; hooguit de strook wat korter maken. Bij de evaluatie, eind 1990. zal men dan overwegen of de situa tie van dit moment gehandhaafd kan worden, of dat ook de linker strook opgeheven moet worden. Op aandringen van de commissie voor openbare werken en verkeer, zal de gemeente het verzoek van het Werkcomité Oost rum ondersteu nen, door bij de Provincie te beplei ten de linker sorteerstrook in ieder geval in te korten, zodat het inhalen op die kruising praktisch on moge lyk wordt. Het zal mede te danken zijn ge weest aan het rustige optreden van de politie, geassisteerd door de Ko- ninklyke Marechaussee, dat de dodenherdenking op het Duits kerkhof in Ysselsteyn rustig is verlopen. Er was een ware invasie van ver slaggevers van alle mogelyke me dia. die gekomen waren omdat het vermoeden bestond, dat de groep welke zich anti-facisten noemt die herdenking zou komen verstoren. Het kerkhof was goed afgesloten en kon alleen maar via de afsluithek ken welke op de Timmermannsweg geplaatst waren worden bereikt. Er kon op die manier kontrole worden uitgeoefend en alleen personen die een uitnodiging hadden of waarvan aangenomen kon worden dat ze tot de nabestaanden van de aldaar be graven soldaten behoorden, kon den ongehinderd door. De enige "wanklank" welke wij. met vele nabestaanden, ervaarden. was de te lange toespraak van de veldprediker Pfarrer Winckler; een toespraak waarin veel politiek van de laatste dagen verweven was. "Een soldatenkerkhof moet een herinnering blijven aan het grote leed, maar tevens een waarschu wing zijn om te werken aan een blijvende vrede". Dat waren ook de historische woorden die de 16- jarige scholier van de Internationa le Afeentsehool uitsprak'. Na veel jsohboldiskussies over oorlog en ge weld. hadden de scholieren ge vraagd of Ze' namens de jeugd een krans mochten leggen op het Duit se kerkhof. Freiherr Otto von der Gabletz, de Duitse ambassadeur in Nederland, eerde alle doden, soldaten en bur gers van welke nationaliteit dan ook, de slachtoffers in het verzet, de doden in de concentratiekampen en de by bombardementen omge komenen. Speciaal stond hy stil bij de omgekomen Joden. Met 't Sinterklaasfeest in 't voor uitzicht heeft Rotaract Venray 't plan opgevat speelgoed in te zame len voor o.a. 't kinderopvangcen trum in Horst. Alle mensen die thuis speelgoed hebben liggen dat nog in redelijk goede staat verkeert kunnen hun bijdrage leveren tot 't welslagen van deze aktie. Een groot aantal inwoners van Roemenië is van Hongaarse af komst. Zy worden door de Roeme nen achtergesteld in hun taal, scholen en sociale omstandighe den. Door de beperkende maatrege len van de Roemeense regering wordt er bovendien honger en kou de geleden. Om deze redenen zijn tienduizen den van deze Roemeense Hongaren naar Hongarije gevlucht. Daar wor den zij vooral door de Kerken opge vangen. Door de grote toestroom kunnen deze evenwel niet voldoen de hulp bieden. Om hierin tenminste met de Kerstdagen te voorzien, is er door de Stichting "Kerk in Nood- Oostpriesterhulp" in Den Bosch, een Kerstpakketten-aktie gestart. Men wordt gevraagd pakketten sa men te stellen niet duurzame le vensmiddelen zoals koffie, thee. suiker (klontjes) konserven in'blik, chocolade, en andere houdbare ar tikelen, zoals zeep, enz., met een to taal gewicht van niet meer dan 5 kg. Deze zullen vóór de Kerstdagen in Hongarye door de Caritas-organisa- tie aan de vluchtelingen die daar voor in aanmerking koihen. worden uitgereik. Eenieder in Venray en omgeving die aan deze aktie wil meedoen, kan zijn pakket, goed gesloten, en voorzien van naam en adres van de Nadat verschillende kransen wa ren gelegd, o.a. door generaal ma joor Sandrat namens Meent, de Duitse ambassadeur, de Volksbund en namens de legerplaats Budel, legde loco-burgemeester Wim Claessens een krans namens het Venrayse gemeentebestuur. SCHOUDERKLOPJES Tijdens de bijeenkomst in zaal Roelanzia, na de dodenherdenking, nam de heer Winfried Schulte de kans waar om enkele schouder klopjes uit te delen aan personen die zich erg verdienstelijk hadden gemaakt, in een reeks van jaren, om de herdenking waardig te doen verlopen. Hij overhandigde aan de presidenten van het Mannerge- zangverein uit Goch en aan het Ge mengd Koor Vivace uit Ysselsteyn de verdiensteplaquette van de Volksbund uit. Een plaquette werd ook uitgereikt aan commissaris Den Teuling, om in hem de leden van het Venrayse politiekorps te huldigen voor het feitjlat ze steeds op waardige wijze, daar waar moge- Voor al uw onroerend goed taxaties beëdigd taxateur Makelaars- en Taxatiekantoor Patersstraat 17, Venray. iel. 04780-85958 De bedoeling is dat iedereen die wat speelgoed kan missen, 't tele foonnummer draait dat vermeld staat in de advertentie elders in dit blad. Het speelgoed zal dan per soonlijk bij u aan huis afgehaald worden en de leden van Rotaract Venray zullen er dan voor zorgen dat al het speelgoed een goede be stemming zal krijgen. afzender, inleveren op dinsdag middag 28 november a.s. tussen 3 en 5 uur. aan de zij ingang ran de Vredeskerk (aan de Whistlerstraat). "Kerk in Nood-Oostpriesterhulp" zorgt voor verzending naar Honga rije. en dankt u bij voorbaat voor uw hulp. uw weekblad De hobbyclub van het Bejaarden centrum Eldershome te Well, waar in ook enkele Venrayse bejaarden een tehuis hebben gevonden, orga niseert komend weekend weer haar jaarlijkse tentoonstelling van eigen werkstukken. De tentoonstelling is voor het pu blick geopend; zaterdag van 15.00 tot 18.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Gekochte werkstukken kunnen zondag na 15.00 uur worden af gehaald. lijk, alles had gedaan, dat de rust op en rond het kerkhof gedurende meer dan 40 jaar werd bewaard. En dht de politie ook dit jaar weer. nu die rust mogelyk zou worden ver stoord door aktiegroepen. die maat regelen had kunnen nemen dat de herdenking op waardige wijze kon plaatsvinden. Ook kreeg overste De Wolf van de Legerplaats Budel een schouder klopje in de vorm van een oorkon de als dank, terwyl overste De Brouwer van de Bond van Wapen broeders de gouden speld van de Volksbund kreeg opgespeld. De Duitse ambassadeur verzocht ons nog eens nadrukkelijk in ons blad zyn waardering over te bren gen, voor de wijze waarop de bevol king van Venray en in het byzonder de bevolking van Ysselsteyn steeds op bewonderswaardige wijze de doden ran dit soldatenkerkhof respektvol behandeld. Een bevol king, aldus de ambassadeur, welke juist door de oorlog zó veel heeft ge leden, heeft bewezen dat ook zij al het mogelijke deed. dat verzoening over de graven heen mogelijk was geworden. Daarvoor wilde hij, na mens zijn regering, zyn waardering tot uitdrukking brengen. Dat later, rond 14.00 uur. toch de aanwezige aktiegroepen de gelegen heid kregen om bloemen te leggen bij enkele graven werd door slechts enkelen opgemerkt. Waarna de stil te op deze inmense begraafplaats weer terugkeerde en de opvallende en onopvallende politiemensen weer konden inrukken. 15-Jarige autodief Zaterdagavond om half twaalf kreeg de politie een melding bin nen. van hun collega's uit Zutphen. dat daar een aanryding had plaats gevonden met een personenauto welke diezelfde zaterdag, na 18.00 uur, van een garageterrein aan de Horsterweg in Leunen was ont vreemd. De bestuurder van deze gestolen auto een 15-jarige jon gen uit Eefde, woonde tot voor kort in Venray. Op het moment dat de politie zich in verbinding stelde met het garagebedrijf in Leunen, was de diefstal van de auto daar nog niet bemerkt. Tijdens het onderzoek kon een personeelslid herinneren, de jon gen vrijdagmiddag rond het garage bedrijf gezien te hebben. Iben moet hij de kontaktsleutel reeds hebben ontvreemd, waarna hij een dag la ter. na sluiting ran de garage, ge makkelijk de auto heeft kunnen meenemen. De knaap is ingesloten en zal wor den voorgeleid aan de officier ran Justitie te Zutphen. Frans Lemmers Woninginrich ting is voornemens om zijn bedryf te verhuizen naar de Patersstraat. in het voormalige pand ran Garage bedrijf Van Ham. Tkpijthandel Ou denhoven en Assurantiekantoor Bergmans. lemmers is thans ge vestigd in de Grotestraat. Zijn win kelpand heeft een vloeroppervlak van 180 m2. Omdat het bedrijf zich steeds meer gespecialiseerd heeft in slaapkamers en de inrichting daarvan, is deze ruimte veel te klein geworden. Uitbreiding is in de Gro- testraat niet mogelyk. De commissie ruimtolyke orde ning en volkshuisvesting gaf vorige week donderdag haar goedkeuring over deze plannen. Dit was nodig omdat op het pand in de Paters straat geen win koffiestemming ligt. Bovendien heeft de gemeente met AMRO-projektontwikkeling een Op het moment dat in Duitsland de muur in elkaar zakt. gelxMircn ook in Ysselsteyn grensverleggende zaken. De nieuwste sensatie, blues rockband Wörtelstemp. begint a.s. zaterdag mei haar Kerst tournee. Wörtelstemp is een degelyke bluesrockband die in haar nog jon ge carrière al enkele geruchtma kende optredens heeft verzorgd. Het begon allemaal tydens de Big Sessie in Oirlo. Daar werd de l>asis gelegd voor het niet uit te blyven sukses. Tydens de Ysselsteyn se ker mis vond de grote doorbraak plaats. En nadat zy met nog enkele wapen feiten geschiedenis had geschre ven. begint nu de eerste grote tournee. Vanaf de start aanstaande zaterdag. Forest, zal de formatie in de komende feestdagen verschil lende plaatsen in het Noordllm- burgse verblijden met een bezoek in plaatselyke kerststallen en so- zen. Een mooier kerstgeschenk kun je je niet voorstellen. De band hoopt de tournee over een halfjaar af te kunnen sluiten in het Belgische Werchter. Francis. Maurice en Richard zijn vooral bekend van Wörtelstemps' supportershome, de Jera. De vierde. Eric is vooral berucht bij alle jonge meisjes. Wat deze vier spelen zul je zelf moeten zien. Tot a.s. zaterdag in Forest to Ys selsteyn. Het bestuur van de 'technische School heeft weer eens een brief gestuurd naar de gemeente, inzake de parkeerproblemen aan de St. Jo- zefweg. Uit oogpunt van verkeers veiligheid zou de gemeente tiaar verkeersmaatregelen moeten nemen. Aan de St. Jozefweg mag aan bei de zijden geparkeerd worden. Dat geeft vooral in herfst en winter pro blemen. Bij de vele avondkursus- sen welke er gegeven worden, zyn beide zyden van de weg dan ook met auto's bezet. Wat er dan nog voor het verkeer overblijft is min der als een een richt ingsweg. Het bestuur vraagt zich bezorgd af, wat er gebeurt by een ongeval of cala miteit. De school is dan nog maar amper te bereiken. Het tegenover de school gelegen terrein, waarvan het gedeelte aan de Ljmgeweg gereserveerd is voor de bouw van eert nieuw arbeidsbu- ró, is bij redelyk weer wel bruik baar als parkeerterrein, maar het veranderd wel heel gauw in een modderpoel. Geen wonder dus, dat. de schoolbezoeken» hun auto liever langs de weg zetten. De gemeente vindt de problema tiek die al eerder werd "aange kaart" kennelyk nog onvoldoende om maatregelen te treffen. Het schoolbestuur denkt daar echter anders over. reden waarom men weer eens aan "de bel" heeft getrokken. In de commissie voor openbare werken deelde wethouder Claes sens in dit verband nog mede. dat de afdeling openbare werken ton gemeentehuize deze aangelegen heid nog eens zal bekyken. In de vergadering van Januari zullen die parkeerproblemen dan opnieuw aan de orde worden gestold. DIEFSTAL ZADEL FIETS Er werd aangifte gedaan van diefstal van een zadel vanaf een aan de Baehstmat gestalde fiets. LEVENSGEVAARLIJKE BLINDGANGER Maandag gingen, deskundigen ran de politie een kykje nemen op een perceel landbouwgrond aan de Overlooiiseweg, waar een stuk oor logstuig gevonden was. Het bleek een echte 5.5 inch brisantgranaat van Engelse makelij te zyn met een lengte ran maar liefst 75 centime ter. Deze zg. blindganger, een verschoten maar niet ontploft pro- jektiel, is nog levengeraarlyk en zal door de mijnopruimingsdienst on schadelijk wonien gemaakt. overeenkomst gesloten, waarin staat dat de gemeente geen mede werking verleent aan vestiging rati nieuwe winkels in het centrum- plangebied. Van AMRO-zyde is ech ter toestemming gegeven. Dht. V.d. Boogaard (PvdA) vroeg zich nog wel even af. waarom er geen andere lokatie in het centrum te vinden was. waarop wel winkel- bestemming ligt. Zyns inziens is öf komt er genoeg winkel ruimte vry in het centrum. Wethouder Willems legde uit dat een meubelzaak als Lemmers veel m2 vloeroppervlak nodig heeft om een relatief gering aantal produk- ten te kunnen showen en verko pen. Huur of koop in het centrum is dan veel te duur. Reden waarom Lemmers een lokatie afin de rand van het centrum gezocht en gevon den heeft.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5