ie ariiatten uan öe (SnrtE ÜCerk Duivensport Wandelsport I SPAAR-HYPOTHEEK I Spio L.K.I.B. I.S. Venray Excelsior Holthees-Smakt Tennisclub Rodhe PEEL EN MAAS 't Alvertje Red Stars T.W.C. Oostrum Huisvrouwen- kontakt Brukske Kerst- en Nieuwjaars kaarten Toneelgroep Ventiel Jong Nederland!; PEEL EN MAAS Donderdag 23 november - Pagina 25e 9TREEKKAMPIO FINENDAG TE VENRAY Op zondag 17 december a.s. orga niseert PDV "De Zwaluw" haar 25e Streekkampioenendag voor Noord- Limburg en Oostelyk Noord- Brabant. Voor dit evenement, dat. al vele jaren hoog in de belangstelling staat, is inschrijven voor deelname mogelijk tot en met vrijdag 1 de cember a.s. U kunt dit zowel telefo nisch als schriftelijk doen aan: Postbus 1, 5800 AA Ven ray, of tele fonisch (na 20.00 uur) bij il. Peters, 04780-83447, 81149 of 82727. De bedoeling, dat men een zestal inzet, die ditmaal niet gekeurd worden, maar via een loterij mee dingen naar prachtige levensmid delenpakketten. Het inzetten der duiven is op za terdag 16 december a.s. van 19.30 tot 21.30 uur. Na inschrijving ontvangen de deelnemers het pro gramma. dat tijdig wordt thuis gestuurd. Wacht niet tot het laatste moment met inschrijven, want tel- kenjare moeten wij inzenders te leurstellen. De inschrijving is gratis! Alle kampioenen uit Oostelijk Noord-Brabant en Noord-Limburg zijn van harte welkom. Tentoonstelling Vierlingsbeek Heden zaterdag organiseert Vier lingsbeek haar jaarlijkse ten toonstelling voor viertallen. Inzetten van 19.00 tot 20.00 uur in zaal "t Hoekje". Spoorstraat 5 te Vierlingsbeek. Iedereen is natuur lijk van harte welkom. Laten we met. z'n allen Vierlingsbeek steu nen en zet 'n 4-tal. Iedereen heeft prijs! Sint Nicolaas wandeltocht Merselo Zondag 26 nov. organiseren De Natuurvrienden in Merselo voor de veertiende keer een Sint Nicolaas wandeltocht. De start is in zaal Het Anker. Grootdorp 73. Er zijn routes van 5, 10 en 20 km. De start van de 20 km is tussen 9.00-12.00 uur. Voor 5 en 10 km kan gestart worden tussen 9.00 en 13.30 uur. Zoals ieder jaar brengt Sint Nico laas ook weer een heleboel pieten mee. Zy starten om 13.30 uur pre cies voor een wandeling van 4 a 5 km. Na afloop ontvangen alle deelne mers een speciale horinnoringsme- daille of cijfertje en een verrassing van Sint. Nicolaas. Iedereen kan aan deze tocht deel nemen. Het inschrijfgeld voor de 20 km is 3.-rVoor de overige af standen 2,50 (incl. korting). Verdere inlichtingen: tel. 04786-496 of 04780-86035. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Jeugdkollekte - kollektanten Jullie worden op zaterdag 25 no vember a.s. tussen 10.30 en 11.00 uur in het SPIO-huis verwacht. Dan verdelen we de routes. Kom op tijd! We willen om 11.00 uur allen tege lijk vertrekken. Na afloop kom je jouw bus ook weer in het SPIO-huis afleveren. Jullie mogen de inhoud van je eigen bus tellen. Je kunt daar wat drinken en gezellig even napra ten. We hopen dat de 'weergoden' een beetje meewerken. Doe je best en veel sukses. Tot zaterdag. Het SPIO-huis is nog steeds op de Marktstraat 8 te Ven ray. W EDSTRIJ l)Z W EMMEN Zondag wenlen in het zwembad de Meerpaal de prestatiebrevetten verzwommen. De volgende kinderen haalden hun brevet: Brevet 1: Saskia Heijnen. Marly Janssen. Maria Hutten. Marieke Emonts, Peggy Hendriks. Monique van de Wijst, John Kessels. Dong Yun Engels. Paul Hutten, Cindy Fas- sotte, Björn Voermans. Brevet 2: Miriam Under. Josien Gieles, Heidi Jakobs, Remy Claassen. Brevet 3: Mieke Franssen. Tama ra Volleberg. Judith Kateman, Mar- loes Zandbergen, Christel van Raay. Jeroen v. Erkelens. Brevet 4: Nicole Troisfontaine, Monica Clephas, Patrick Franssen. Brevet 5: Nicole Houwen, Susan- ne Swinkels. Brevet 6: Hem co Peetera, Marwin Sant. Allen proficiat met dit behaalde resultaat. Bij de zwemwedstrijd België- Nederland in Horst eindigde de Ne derlandse ploeg als eerste. Mario Linskens zwom hier 100m rugslag in een officieuze tijd van 1.15.5 en de 100m schoolslag in een officieu ze tijd van 1.20.0. KUNSTZ WEMMEN Zaterdag a.s. gewoon training. Za terdag ook laten weten of je mee doet met de Sinterklaasviering op 1 december. Zondag a.s. is de aanvangstijd van de oefenwedstrijd in Blerick ver vroegd. Let op: we verzamelen bij de Wet te ling om 11.45 uur en vertrekken om 12.00 uur. De chauffeurs krij gen een plattegrond. Willen de meisjes die daarvoor getest zijn rekening houden met di- plomazwemmen op zondag 10 dec. in de Meerpaal van 14.00 tot 16.00 uur. WATERPOLO Trainingen: M Herenvrijdag 24 nov. 21.15 uur; dinsdag 28 nov. 22.15 uur. Dames: zondag 26 nov. 10.00 uur: woensdag 29 nov. 19.15 uur. Pupillen: zondag 26 nov. 11.00 uur. Aspiranten: zondag 26 nov. 12.00 uur. Wedstrijden: Heren 1: Zondag 25 nov. SPIO 1- BZV 2. Aanvang 18.45 uur. Vertrek 17.45 uur vanaf de Wetteling. Afmel den: Perrv Brands, tel. 04780- 80298. W.officials: Ivonne Beckers. Jacqueline Martens. Geert Flin senberg. Aspiranten: Zaterdag 25 nov. SPIO A-HZ PC A. Aanvang 19.30 uur. Vertrek 18.30 uur vanaf de Wet teling. Afmeldqn: Paul Flinsenberg, tel. 04780-10490. W.officials: Geert Flinsenberg. Perry Brands. Dames 2: Zaterdag 25 nov. SPIO 2-HZ Sc PC 2. Aanvang 20.15 uur. Vertrek 19.15 uur vanaf Wetteling. Afmelden: Ingrid Wouters, tel 04780-89372. Coach: Jo Houben W.officials: John Custers, Marc van Ampting. Heren 2: Zaterdag 25 nov. SPIO 2-HZ PC 2. Aanvang: 21.00 uur. Vertrek 20.00 uur vanaf de Wette ling. Afmelden: Pepijn Dobbelaer, tel. 81063. Coach: John van Bers. W.officials: John Custers, Marc van Ampting. Uitslagen: Hl: SPIO 1-RZ 1 5-4 H2: SPIO 2-HZ 2 8-7 Dl: SPIO 1-ZVH 1 10-5 D2: SPIO 2-Mosa-R. 1 4-20 Asp: SPIO A-Mosa-R. A 7-14 Onze thuiswedstrijden zijn tegen woordig in Boxmeer maar deson danks is ai het publiek welkom. Tafeltennis te Weert Zondag 12 november 1989 ver trokken we met 7 spelers (sters) om deel te nemen aan het ranglijst- toernooi, georganiseerd door G.S. Weert te Weert. Van onze deelne mers kwam John Jenniskens het verste. Hij werd verdienstelijk le in klasse 2. In het dubbel werden John Jen niskens en Pieter Zwambach 2e achter een dubbel uit Helmond. Na een vermoeide maar toch suk- sesvolle dag gingen we richting Venray. Alle winnaars proficiat met de be haalde resultaten. Ga zo door! Een volgend toernooi nog meer sukses! Uitslagen afgelopen weekeinde: Senioren: Holthees 1-RKDSO 2 1-0 Holt hees 3-Geyste ren 3 2-1 Veteranen: Volharding-Hol thees 8-3 Junioren: HoU'hees CL-Venray C2 Holthees üf-Atiterica D2 Holthees El-Melderslo El Programma aanstaand einde: Senioren: EWC 2-IIoIthees 1 Stormvorgels 3-Holthees 2 Castenray 4-HoIthees 3 Veteranen: De Rips-IIolthees Junioren: Resia Cl-IIolthees Cl 0-8 4-3 7-0 week- 11.00 11.00 10.00 Met als apotheose de familie fietstocht op zondagmiddag sloot Rodhe haar t ienjarig bestaansfeest af. Ideale weersomstandigheden, een prachtig parcours en een vlek keloze organisatie, wat wil men nog meer? Zij die een frisse neus en was za delpijn aksepteerden, hebben met. volle teugen kunnen genieten. Hal verwege de route hadden de organi satoren een rust ingelast bij Houtshop Arts. Daar wachtte een heerlijk kopje koffie en Limburgse vlaai. Aan het einde van de rit wer den de kinderen nog eens extra ge trakteerd op een frietje en de senioren op een hapje en drankje. Naast het sportieve genoegen had de feestcommissie ook nog voor ie dere groep een prijs in petto. Het zwaartepunt lag hier in het "gok ken". De groep Postma was de ge lukkigste. tenvijl het koppel Schoonderbeelt de zwaarte het lichtst had ingeschat. De receptie van vrijdag maakte nog eens duidelijk, dat vele oud leden behoeft hadden de ken nismaking te hernieuwen. Het werd dan ook een gezellige happe ning met als toetje een feestavond tot in de kleine uurtjes, waarbij Ju les Selder zijn meesterschap toon de in het opmaken van schotels. Hierbij mag beslist ook niet onver meld blijven de sfeervolle ambian ce die Irma en Hans Kramer hadden weten te scheppen en het entertainement van Mart v.d. Helm. Dat de feestcommissie tót alles in staat bleek, kwam tot uiting tijdens de juniorendag op zaterdag. Naast een prachtig spellencircuit hadden zij stiekum kontakt opgenomen met Sinterklaas, die die middag toch in Venray was en een bliksem bezoek aan de .junioren van Rodhe wilde inplannen op zijn toch al overvolle agenda, 's Avonds had de jeugd een kampvuur met voor drachten en spelletjes en als afslui ting een disco o.l.v. hun eigen trainer Gerard Bastiaans. Al met al dus een prachtig feest voor elk wat nils. elke week nieuws De uitslag van de derde wedstrijd van de Leukenkoning is: 1. R. Swin kels; 2. P. Cuppen; 3. H. Theeuwen jr.; 4. P. Guppen5. II. Theeuwen sr. De samenstelling van het eerste korps 1996 IS; R. Swinkels, A. Lan-t gekamp, II Theeuwen j r., ,P. Cuppeii en P. Kunen. Bij de koppel wedstrijd van de Fe deratie in Blerick van zaterdag 18 nov. waren er prijzen voor P. Cup pen 2e en H. Hendriks/M. Goorts 5e. Zaterdag 25 nov. is er een koppel wedstrijd van De Ruisvoorn uit Kes- sel in de haven van Blerick. Er wordt gevist van 12.00-15.30 uur. Voor deze wedstrijd opgeven bij P. Kunen. tel. 077-662920 tot a.s. don derdag 20.00 uur. Dames nog 1 punt! Het damesteam ran Red Stars is nog 1 punt van het kampioenschap verwijderd. De Venraysen behaal den dit weekend een ruime 8-2 zege op Effect en vergrootten hiermee hun voorspront tot 9 punten op PJS. Red Stars liet haar tegenstan ders uit Haal te van het begin "af aan weten wie kampioen zal worden. Via een 2-1 voorsprong liepen de Venraysen uit tot 7-1, waarna de einduitslag op 8-2 bepaald werd. Er- ika van Ilooff en Edith Boonekamp speelden foutloos en scoorden een hattrick. Danielle Strolenber voeg de één Overwinning aan haar totaal toe. Door dit resultaat komt Red Stars op 65 punten en de nummer 2 PJS uit Vught kwam door een 7-3 over winning op 56 punten. Dit betekent dat de Venraysen zaterdag tegen PJS slechts één punt hoeven te scoren. Supporters kom de dames zater dag naar het kampioenschap schreeuwen! Heren gedegradeerd Het herenteam is nu definitief ge degradeerd. In Oegstgeest liep Red Sta ra tegen een 12-6 nederlaag aan. Het Bogaard-dubbel opende de sco re van Venrayse kant: waarna Ro nald Bogaard van de kopman van Lifters. Herman v.d. Broek won. Bert Thijssen was goed op dreef-en won van Paul de Jong. Hoewel Bert Bogaard een goede partij speelde verloor hij met 21-19 in de derde partij. Hierna liep de ex- eredivisionist weg bij Red Stars (7-3). Na de pauze waren het. eveneens Ronald Bogaard en Bert. Thijssen die een overwinning behaalden. Bert Bogaard kreeg een punt door dat V.d. Broek geblesseerd opgaf. Arte v.d. Giessen kon niet tot sco ren komen. Einduitslag 12-6. Volgende week speelt Red Stars haar laatste wedstrijd in Groningen tegen de mogelijke kampioen: Ver enigde Spaarbank. Cl ub kampioenschappen Door het 25-jarig jubileum zijn de clubkampioensehappen dit jaar wat later uitgevallen; ze zullen tus sen 16 en 30 december verspeeld worden. De voorronden zullen op doordeweekse avonden plaatsvin den. De finales worden op 30 de cember gespeeld. Opgave kan plaatsvintien door hetinleveren van de inschrijfformulieren bij de trainers of in de ideeënbus. Kampioenen De eerste kampioenen hebben zich reeds aangediend. Het zijn: Heren 4: Peter Bouwmans, Joop Verblakt, Toon Achten, Willy Thijs sen en invaller .Jos v.d. Putten. Heren 5: Jos Achten, Ben Schuh- macher en Peter Bonants. Allen proficiat! De uitslagen: Heren: Red Stars 2-Eindhoven 2 1-9 Red Stars 3-Armada 1 2-7 Red Stars 5-TTC 5 9-1 Red Stars 8-Asterix 3 3-7 Red Stars 11-Devita 1 6-4 BT Lifters 1-Red Stars 1 12-6 't Belke 1-Red Stars 4 4-6 TTC 4-Red Stars 7 6-4 Batave 1-Red Stars 9 7-3 Maasbree 3-Red Stare 10 10-0 Dames: Red Stars 1-Effect 1 8-2 Assen 1-Red Stars 2 4-6 Jongens: Red Stars 2-Elshout 1 8-2 Red Stare 3-ATC Nymegen 1 1-9 Red Stars 4-Helden 1 4-6 Red Stars 6-Panningen 1 3-7 Red Stars 8-Asterix 3 2-8 Armada 3-Red Stars 5 *6-4 TTC 3-Red Stars 7 9-1 Meisjes: Red Stars 2-Victoria (H) 5-5 Vice Versa 1-Red Stars 1 4-6 Destatec 1-Red Stars 3 6-4 Helden 2-Red Stars 4 1-9 Seta 1-Red Stare 5 9-1 Het crossseizoen is inmiddels al weer een drietal wedstrijden oud. In de eerste wedstrijd in Reuver wist Gerrit Janssen een vijfde plaats te behalen in groep II. Mauri ce Engbereen werd zevende in groep I. De tweede wedstrijd leverde we derom een vijfde plaats voor Gerrit op in Nederweerd. Maurice werd hier zesde. Afgelopen zondag werd in Meyel geerosst. Wederom werd Gerrit vij- de in groep II. Marice behaalde hier de vierde plaats in groep I. Thijs van Asten en Piet Engbereen wer den résp. negende en vijftiende. Komend weekend zijn de cros sers vrij om over veertien dagen in aktie te komen in Stramproy. Voor diegenen die ook wel eens aan een cross willen deelnemen, bestaat de mogelijkheid tot het rij den met een daglicentie. Ook kan men natuurlijk deelnemen aan de diverse koppelcrossen o.a. in Oostrum op zaterdag 9 dee. a.s. Ook diegenen die niet op de fiets bezig blijven kunnen in de winter aan de konditie werken. Op de woensdagavond wordt inmiddels al weer enkele weken onder deskun dige leiding in de zaal getraind. Voor informatie betreffende de crossen en de zaaltraining kun je kontakt opnemen met Marc-el. tel. 04780-81179. Dames, heeft u al vernomen, dat u a.s. dinsdag beslist moet komen; Want op 28 november vieren wij Sinterklaas. Weliswaar zonder aan wezigheid van de Grote Baas. Doch dat mag de pret niet drukken, .met «nis.aller inzet zal'deze ochtend best, lukken. U zult zich op een gezellige manier amuseren. En zo vermoeden wij ook nog iets leren! Dus wilt u in de stemming komen van rijmen en gissen, dan mag u dit programma zeker niet missen. Om negen uur opent wijkcentrum de Kiosk zijn deuren. Tbt kwart over elf staat er dan heel wat te ge beuren. De prijs doet vast geen aanslag op uw budget; Waar krijg je voor 2,75 nog koffie met gebak voorgezet? De meest "v uitgebreide Intercard- kollektie ligt bij ons ter inzage. Modeme aquarellisten, maar ook oude meesters als Rembrandt. Spohler en natuurlijk Anton Pieck. Bestel vooral tijdig, uw keuze is dan 't grootst. PI van den munckhof bv I grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 10 iiifcrcaril OPROEP!!! Toneelgroep "Ventiel" doet ec dringend beroep op een enthouf aste vrijwilliger voor de funktie va sekretaris of sekretaresse. Het bestuur bestaat uit een voojfeo zitter. penningmeester (deze behc ren niet tot de spelersgroep) t twee afgevaardigden van de spelei Wij zoeken iemand die het een ui daging vindt om zitting te neme in ons bestuur. Het sekretaria speelt een belangrijke rol met b trekking tot de organisatie ran o; ze toneelgroep. Geïnteresseerden kunnen bellet 04780-80206. ii De kerstkaarten kunt u afhalen j> van 27 nov. tot, 1 dec. op de groep! - avond van uw zoon of dochter. Als i Vergeten bent te bestellen vraaj dan aan de leiding of er nog setjpi kerstkaart en over zijn. Wel kon (am betalen a.u.b. Vraag eens een vriendje of vrien L dinnetje of ze mee gaan naar Jon] Nederland. Tot ziens! Crèchegebruik is op telefonisch verzoek; inlichtingen: bel 81059 87042. Maar dat is voor de meesten ondet u reeds oude koek. Tot slot: kon ook en doe gezellig mee! door B.A.M. KRUYSEN zeldzaam en uniek in diverse buitenlandse musea tentoon gesteld. In de 10de eeuw waren diverse Maaslandsc abdijen vroege eentra van ivoorkunst. De abten waren il lustere bevorderaars van deze kunst en het was in de eerste helft van de 11de eeuw dat de Maasland- se ivoorkunst haar hoogtepunt be reikte. Ook de stad Luik werd een derge lijk centrum, waar ook net als in Het ivoren pax-tablet uit de Grote Kerk (14de eeuw); ter grootte van 5.2x7.7 cm. met in reliëf de Drieko ningen in aanbidding van het Christuskind en zijn moeder. Het 14de eeuwse ivoren pax-tablet uit de Grote Kerk INLEIDING "Wanneer te Venray de vrouwen den eereten kerkgang doen, kussen zij, na de zegening vdor het altaar, een schoone elpenbeenen (ivoren) tablet van 5.2x7,7 cm, waarop in re- lief de Driekoningen". (Zie foto) Zo werd het beschreven door- pastoor Pascal Schmeits in 1914. Dit kostbaar en zeldzaam ivoren pa neeltje, ruim zeshonderd jaar oud. is een produkl van een eeuwen oude ivoorkunsl. In de oudheid en de middel eeuwen kon het ivoor in kostbaar heid wedyveren met de edele metalen zilver en goud. Het was zeldzaam, omdat het uit verre st re ken zoals nagenoeg onbekende gebieden ran Afrika moest wor den ingevoerd. Bij Egyptenaren, Feniciere en de volkeren ran Meso- potamië werd dit weelde artikel ge bruikt voor de vervaardiging van kleine ivoren voorwerpen. De Grie ken in de archaïsche tijd bezaten ivoren beeldjes, terwyl bij de Ro meinen vooral twee soorten van voorwerpen bekend waren, name lijk de pyxis en de diptiek. De pyxis. een rond ivoren doosje, deed aanvankelijk dienst om juwelen te bewaren en later in christelijke tij den als bergplaats voor het II. Sa crament. De profane taferelen, zoals jacht scènes. maakten dan plaats voor christelijke motieven. De diptiek (Lweèluikje) werd oor spronkelijk gebruikt als schrijfta blet. De buitenzyden waren versierd, de binnenzijden waren met was bestreken en dienden om met een still beschreven te worden, hl de 5de en 6de eeuw kwamen rykbewerkte consuldiptieken voor, met onder meer portretten van het toen regerende keizerlijk paar. In de paleisscliool van Karei de Grote te Aken, waar in de 9de eeuw een hoogstaande cultuur heerste, werden diverse waardevolle pro- dukten van de ivoorkunst vervaar digd. Zy worden nu ids uiterst bovengenoemde centra ivoren panelen voor verluchting van boek banden gemaakt werden. Deze ivo ren kunstvoorwerpen vormden het preludium van de gouden eeuw van de Maaslandse kunst. In de 14de eeuw bloeiden in Parijs en omge ving ateliers op. die zich toelegden op de vervaardiging van o.a. ivoren beeldjes.' reisaltaartjes en diptie ken. Het is in die omgeving en tijd. waarin we het Venrayse pax-tablet moeten plaatsen. IIET VENRAYSE PAX-TABLET De apostelen hadden de eerste christenen de'vredeskus aanbevo len: dit was een broederlijke omhel zing, die voor de communie van de celebrant uitging en door de gelovi gen onderling werd doorgegeven. Van de 13de eeuw af komt enige wijziging in deze ceremonie: de priester kuste hetzij een kruis of een reliekhouder, hetzij de pateen of het evangeliarum, dat daarna de gelovigen ter verering werd aan geboden. Aanvankelijk had het pax-tablet (peisberd genoemd in Vlaanderen) geen specifieke vorm. Weldra werd een ivoren plaatje gebruikt, met op de voorzijde een voorstelling van de Tronende Christus. Maria met het kind, een heilige of soms zelfs een volledig tafereel. De rugzijde was voorzien van een oor of handvat, zodat het pax-tablet recht op het al taar kon staan. Het bevatte gewoon lijk een reliek. Het Venrayse is later ingelijst in een houten oriivatting. Pastoor Pascal Schmeits ver moedde dat het ivoren tablet een zijpaneeltje zou zijn van een trip tiek (drieluikje). Men zou eerder moeten denken aan een diptiek, daar het pax-tablet van de Grote Kerk, lichte sporen vertoont van een vroegere aanhechting. Diptie ken bestaan namelijk uit twee ivo ren met scharniertjes verbonden luikjes. Wat stelt het Venrayse pax-tablet voor? Pastoor Paschal Schmeits be schreef het als volgt-. "De Driekoningen: een Koning, geknield, de kroon in de handbiedt zijne gave aan het Kindje, staande op den schoot van Maria. De ande re Koningen, staande gekroond, houden in de eene hand hunne ga ven in vazen met deksels en wijzen met de andere naar een ster. Alles onder drie rondbogen met drielobbige versiering". Van het voor deze streek uniek pax-tablet. met de aanbidding van de drie koningen vindt, men pa ralellen terug in een aantal musea in binnen- en buitenland. In het Rijksmuseum "Het Catharijneeon- vent" te Utrecht worden drie ivoren diptieken bewaard, ook met de af beelding van de aanbidding van de drie koningen.' waarvan één van hetzelfde formaat als het Venrayse exemplaar. Alle drie zijn ook van Franse herkomst en dateren uit het midden en tweede helft van de 14de eeuw. In de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis te Brussel zijn aanwezig: een ivoren diptiek en een rechthoekig ivoren tablet, die eveneens de aanbidding van de drie koningen voorstellen. Herkomst en datering als boven. (Zie foto) Opmerkelijk is, dat een aantal pax-tabletten in particulier bezit ge raakten. In de koliektic van de gebroeders Bourgeois te Keulen die in 1904 aldaar geveild werd kwam ook een ivoren pax-tablet voor met de reeds genoemde afbeelding. In de veilingcatalogus wordt melding ge maakt dat op de rugzijde ran ge noemd tablet mnde holtes waren aangebracht voor het opbergen van relieken. Ook dat pax-tablet De ivoren diptiek van de Konin ke Musea voor Kwnst en Geschiedt p nis te Brussel, wat opmerkelijk overeenkomsten vertoond met lu pax-tablet uit de Grote Kerk, (plaque-reliquaire) stamde uit eci Frans atelier en uit de 14de eeuw In de kollekties van Baron de B( gaerde van het kasteel te Heeswijl die in 1899 te 's-Hertogenboscl geveild werden bevonden ziel een aantal diptieken of zijpaneel tjes daarvan, die eveneens uit de zelfde eeuw dateren en vervaardig! werden in Franse ateliers. Ook hier by weer dezelfde afbeelding van d< aanbidding van de drie koningen. Het is niet bekend of het Venray.' pax-tablet alleen gediend heeft vóoii{ gebruik bij de kerkgang van d< vrouwen. Mogelijk werd het oor sprdnkelyk gebezigd als pax-tablet ter veivanging van de vredeskus een gebruik dat later afgeschaft werd. De kerkgang het eerste bezoek |q dat een vrouw na de geboorte van- haar kind aan de kerk bracht en II waarby de priester over beiden d< zegen uitsprak bestaat nu nit meer. Het enige wat nog aan deze kor gang doet herinneren is het 14df eeuwse uniek en zeldzaam ivo ren pax-tablet. naar alle waarschijn j. lijkheid, het oudste religion#^ voorwerp dat de Grote Kerk bezit. Tb Tb

Peel en Maas | 1989 | | pagina 20