"ew°^erc^r"aval Alle pasjes met dit vignet worden razendsnel bediend door de Amro Geldautomaats Pleidooi voor uitbreiding van de brandweerkazerne Rekonstruktie aula algemene begraafplaats Expositie over munten, geld en betalingsverkeer in museum "De Schanseknuppels" en Jac Jacobs 3x11 jaar Opening Vastelaovesseizoen 89/90 Presentatie Vastelaovesplaat 89/90 VERSLEIJEN Jaarverslag 1988 van de brandweer Een slanke *04709-2019 start Bijzondere bijstand laat te wensen over Onkruid- bestrijding Amro Bank IÉII Witte Vennen Afscheid van Vorst Jan Aandacht van Omroep Limburg voor Hazepaeper PEEL EN MAAS De Karklingels Oostrum VARKENSHOUDERIJ^ M NIEUWBOUW b RENOVATIE HOOFDDEALER NEDERLAND OIRLO - VENRAY TELJJ4787 -1941 SERVICE TEL:04787-1266 gin PEEL EN MAASDonderdag 9 november Pagina 7 b. 7* a£ Brandweercommandant Wim- Schillings heeft zijn laatste jaar verslag (over 1988) geschreven, want volgende week vrijdag gaat ook hij gebruikmaken van de VUT- regeling. Dit laatste jaarverslag munt niet uit door geweldige wa penfeiten van de Venrayse brand weer, want spektakulaire branden hebben zich vorig jaar niet voorge daan. Misschien, dat die wapenfei ten wel verscholen liggen in de 84 hulpverleningen, die door de irandweer zyn verricht, maar niet aan de grote klok worden gehan gen. Wie zal zeggen hoeveel men senlevens de mannen van de heer Schillings hebben gered wanneer z(j hielpen by ernstige verkeerson gevallen of het bevrijden van men sen uit benarde situaties? Daarom is het begrijpelijk, dat de brandweercommandant in zijn laatste jaarverslag een pleidooi houdt voor het realiseren van de 2de en 3de fase van de in 1986 ge opende nieuwe brandweerkazerne. Met de uitbreiding met de tweede (ase zou hij al dik tevreden zyn, want het ontbreken van het in- struktie-leslokaal bij de kazerne wordt steeds sterker gevoeld. Dit lo- tevens te gebruiken als de noodzakelijke napraat-, vergader ruimte en kantine, zou volgens hem een "must"' moeten zyn. Want het wordt door hem zeer belangrijk gevonden, dat zyn mannen, zeker emotionele hulpverleningen, met elkaar kunnen napraten om hun emoties zo dit mogeiyk is van zich af te zetten. Hij hoopt dan ook van harte, dat op korte termyn zyn al eerder aangedragen moge lijkheden van uitvoering kunnen worden gerealiseerd. Verder blijkt uit het jaarverslag dat de Venrayse brandweer zeer in- tensief oefent om bij grote kalami- teiten suksesvol te kunnen n optreden. In 1988 bedroeg de di rekte brand schade in de gemeente Ven ray 906.000,-. In dit bedrag is niet in begrepen de brandschade, die is ontstaan door verlies van bos/heide en natuurgebieden. Het wordt betreurd, dat als gevolg van het nog niet afgeronde reorga nisatieproces van het gemeentelijk PECH VOGEL LIJN AUTOJ<W<<IBEDRIJF GEBR. TIMMERMANS HORST Schade' herstellen? Timmermans bellen en het komt gegarandeerd goed apparaat, de vakature van de chef van de kazerne nog niet kon wor den vervuld. Daardoor moesten de reeds in 1987 ingevoerde nood maatregelen ook dit verslagjaar worden voortgezet, zodat in ieder geval de meest dringende werk zaamheden voortgang konden vin den. Deze situatie dient, volgens de heer Schillings, op korte termijn te worden opgelost, wil de brandweer niet in ernstige problemen komen bij het onderhoud in het algemeen en die ran de kontrole van de 1500 brandkranen in de gemeente in het bijzonder. En wat niet iedereen weet is, dat in het verslagjaar de aanvraag van de Venrayse brandweer voor een adoptiekind in het kader van het Foster Parents Plan is ingewilligd. Daardoor is de gemeentebrandweer de gelukkige pleegouder geworden van een zevenjarig adoptiekind Me- lanie uit de Filipijnen. De maand december nadert met rasse schreden. Dat betekent volop feestelijke en gezellige dagen in het vooruitzicht en in de winkels vele verleidelijke december lekkernijen. Maar om nu in januari niet te schiikken van de vele extra pond jes en een broekriem die een gaatje verder moet, bakken 500 geselek- teerde bakkers in Nederland het Malsovit 'Eet U slank' brood. Ook verkrijgbaar bij deze bak kers: Malsovit-Maaltijdkoeken. Malsovit-Koffiekoekjes, Malsovit- Knacke en Malsovit-Slankspread. Haal daarom snel de Malsovit- folders bij de Malsovit bakker. (adv.) AMAZONE VIEL MET PAARI) Een 16-jarige amazone kwam met haar paard zo ongelukkig ten val, dat zij gedeeltelijk onder haar paard terecht kwam. Zij moest met heup- en beenverwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Niet alleen op onze redaktie maar ook bij de verschillende po litieke groeperingen in onze ge meente is geprotesteerd tegen een verplicht gebruik van de aula op de begraafplaats Boschhuizen, zo als dat in een krantenartikel zou zijn gesuggereerd. In de commissie voor openbare werken werd dat nog eens na drukkelijk aan de orde gesteld. Men vond het een goede zaak, dat die aula werd aangepast voor een meer doelmatig gebruik het af scheid nemen van een overledene maar het moet aan de na bestaanden worden overgelaten of zij van de aula gebruik wensen te maken, of het afscheid als van ouds aan het vers gedolven graf willen nemen. Die mogelijkheid, aldus de commissie, moet openblijven, anders hechten wy geen goedkeu ring aan de renovatie- en her- inrichtingskosten. Op veel plaatsen heeft het af scheid van een overledene plaats op een centraal punt op het kerk hof of begraafplaats. Dikwijls bij het hoofdkruis dat de begraaf plaats siert Op andere plaatsen, o.a. in Ven ray, heeft de afscheid- ceremonie met priesterlijk ge bed e.d. nog steeds plaats aan het open graf, waarna de kist wordt neergelaten als de familie en andere belangstellenden ver trokken zijn. Maar ook dat is op plaatsen geen regel. Daar wacht men nog tot de kist in het graf is neergela ten om dan allen een schepje zand in het graf te gooien. Hoe het ook zijn, in Venray wenst men het oude gebruik af scheid bij het graf niet zonder meer gedwongen achterwege te laten. Hoe en waar men afscheid neemt moet een zaak zijn van de naaste familie. Wethouder Claessens kon daar geen definitief standpunt over in nemen. De herinrichting van de aula komt in de begrafeniskosten tot uitdrukking door een verho ging van 40,-. Of er nog een an der tarief moet komen voor hen die van de aula geen gebruik wen sen te maken, óf na gebruik van de aula toch meegaan naar het graf, kon hij in de betreffende ver gadering-niet beoordelen. In b. en w. zal men daar zeer zeker een standpunt over innemen. De wethouder kreeg wel kom- plimenten over de zeer goede opknapbeurt welke aan de paden op de begraafplaats is gegeven. Die fraaie wegen en het goede on derhoud van de bègraafplaats zelf nodigen velen uit om met de be grafenisstoet tot aan het graf mee te lopen. DIEFSTALLEN In het centrum werd de hand tas van een 24-jarige inwoonster ontvreemd. Hierin zaten haar rybe- wijs en paspoort, en een geldbedrag van ongeveer 60,--. Hoe die diefstal precies heeft plaatsgevon den kon niet worden vastgesteld. Uit een aan de Grotestraat ge legen modezaak werd in een onbe waakt ogenblik een schoudertas ontvreemd. In die tas bevonden zich een paspoort, rybewijs en een geldbedrag van 300,--. Uit een onlangs gehouden onder zoek door Konsumenten Kontakt is gebleken dat er binnen de onder scheidene gemeenten in Nederland grote verschillen bestaan in de ma te waarin bijzonder bijstand wordt verleend. Omgerekend naar een be drag per inwoner heeft Venray de twyfelachtige eer in de onderste re gionen te mogen verkeren. Volgens de PvdA afd. Venray is dit een dui- delyk signaal dat de gemeente fina- cieel meer kan doen voor haar ingezetenen die om welke reden dan ook. een beroep moeten doen op de Algemene Bystandswet, dan thans het geval is. Aldus een brief van de PvdA Ven ray aan het Venrayse gemeente bestuur, waarin tevens wordt gekonstateerd dat b. en w. nog steeds geen richtlijnen hebben vastgesteld, die tot leidraad dienen by beslissingeninzake het verle nen van bystand. Volgens de PvdA is het zeer waar schijnlijk dat er in Venray nog on benutte mogelijkheden zyn in de verlening van bijzondere bystand. B. en w. zouden bij het opstellen ran die verplichte richtlijnen die mogelijkheden zo optimaal moge lijk moeten benutten. Het nog steeds ontbreken van dergelijke richtlijnen betekent vol gens de PvdA dat kliënten daardoor onvoldoende op de hoogte zijn van hun rechten en plichten. Daarnaast dienen de richtlijnen tot steun en leidraad voor de bijstandsmaat- schappelyk werkers. Gebleken is, dat na de laatste zachte winters het onkruid op trot toirs en wegen in hevige mate is toegenomen. Kennelijk heeft het strooizout, dat met een strenge win- ter gepaard gaat, ook zyn invloed op de onkruidbestryding. Geen zout wel onkruid. Het zou echter te gek worden, indien met het geld dat men met de niet nodige glad- heidsbestrijding uitspaart, toch moet gaan gebruiken om het on kruid te bestrijden... De heer Van de Vorle wees daarop in de commissie voor openbare werken. Volgens hem zijn de gevol gen van een zachte winter duidelijk te zien in de omgeving van het zie kenhuis, waar het onkruid welig groeit. "Het Venrayse ziekenhuis is een streekziekenhuis", aldus dhr. Van de Vorle, "en dan mag de ge meente toch ook wel een handje uitsteken om dat ziekenhuis netjes voor de dag te laten komen..." INBRAAK IN BEDRIJF Door het doorknippen van de om heining was toegang verkregen tot een aan de Gezellen laan te Ys- selsteyn gelegen bedrijf. Hier wer den een grasmaaier, gazonmaaier en een grondfrais met een geza menlijke waarde van 7.000,- ont vreemd. 24 Uur per dag kunt u nu bij ons terecht. Ook als u klant bent van een andere bank. Julianasingel 7a, Venray. In een tableau rond de kassier van de Boerenleenbank van zo'n negentig jaar geleden, wordt vanaf zaterdag 18 november t/m 25 fe bruari 1990 in het Venrays Museum een tentoonstelling over munten, geld en betalingsverkeer gehouden. Bij deze expositie wordt ruime aan dacht geschonken aan in ons land gebruikte munten door de eeuwen heen en aan muntvondsten uit Ven ray en omgeving. Men heeft gekozen voor de titel "Van Keizer Augustus tot Credit card", omdat de oudste in Venray gevonden munt dateert uit de tyd van de Romeinse keizer Augustus, die regeerde van 31 voor Christus tot 14 na Christus. Met deze munt als uitgangspunt wordt de gehele ontwikkeling van munten, geld en betalingsverkeer gevolgd tot de hui dige moderne tijd van computers en hoogwaardige automatiserings systemen, waarvan de creditcard een voorbeeld is. Er wordt een overzicht gegeven van de in ons gebied gebruikte ruil middelen en munten: van zoutvaat jes tot munten uit het Romeinse Rijk en de tyd van de kruisvaar ders. Noodgeld uit de Franse tyd de zg. assignaten, het Duitse in 11a- tiegeld van na de eerste wereldoor log en noodgeld uit Venray uit de tweede wereldoorlog, zilverbons, etc. Omdat de tentoonstelling een blijvende bydrage wil leveren aan de groeiende belangstelling voor en aan de kennis van dit boeiende aspekt van onze geschiedenis, heeft het museum "t Freulekeshuus" een fraai boekwerkje uitgegeven onder dezelfde titel als de ten toonstelling: "Van Keizer Augustus tot Creditcard". Het boekje is ge schreven door de heren G.A. Schüt- te en G.J.M. Verlinden en is verkrijgbaar voor 5,~. Volgende week, vrijdag 17 novem ber om 20.00 uur. wordt de ten toonstelling officieel geopend door dr. J.W.G.A. van Rens, voorzitter van het bestuur van de Rabobank Ven ray. Tijdens de opening zal ook het boekje worden gepresenteerd. De expositie is voor het publiek te bezichtigen op iedere woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Opnieuw heelt de heer Kusters (PvdA) in de commissie voor open bare werken geklaagd over de lange wachttyden by de gesloten spoor wegovergang in De Witte Vennen. Wachttyden tot 4Vj minuut zijn geen zeldzaamheid. Dat is dan ook de reden dat velen, vooral fietsers, tussen de halve bomen doorglippen om hun weg te vervolgen. Het komt ook vaak voor. aldus dhr. Kusters. dat lange vrachtwa gen kombinaties tydens dat wach ten gedeeltelyk op de Oirloseweg staan en daar het uitzicht belem meren voor het overige verkeer. Wethouder Claessen zei al eens eerder by de Nederlandse Spoorwe gen over die wachttijden te hebben gesproken, maar er biykt dus nog steeds niets te zyn veranderd. Hij zal nogmaals by de betreffende he ren aankloppen. INBRAAK IN WONING Met geweld was toegang verkre gen tot de woning van de fam. J. aan de Antoniusveldweg. De gehele woning bleek doorzocht te zyn maar wat er precies ontvreemd was, is niet bekend. DIEFSTAL Weer vond een diefstal van inist- achterlichten vanaf een op de par keerplaats by het ziekenhuis staande personenauto plaats. Deze keer was de benadeelde een inwo ner van Venray. Aan de vooravond van de elfde ran de elfde beginnen de carnaval- iethebbers zich al te roeren. Dat is iuidelijk te merken aan de kopij die we hierover al ontvingen. Maar op het laatst aan het komende JCL-treffen in Oostrum. volgend reekend. Zoals gebruikelijk stellen wy.de romende weken en maanden weer (raag onze kolommen beschikbaar voor de Venrayse carnavalsvereni gingen. Wel vragen wy ook hen: in- «ndingen liefst zo vroeg mogelijk. Na ruim 23 jaar lid te zyn geweest W-- F Traditioneel wordt in Venray op de le zondag na de 11e november, het nieuwe vastelaovesseizoen ge opend en de nieuwe vastelaoves plaat aan de "Pilhaze en Piëlhazinne" gepresenteerd. Vanaf deze dag kan het vastelao- vesgeweld in Venray weer in alle he vigheid losbarsten. Daartoe zal op zondag 12 november a.s. vanaf 13.11 uur het jaarlijkse "HAZE- PAEPER" gehouden worden in de foyer van de schouwburg De Bee- jekörf. Na de opening van het nieuwe sei zoen door de verenigingsvoorzitter, geassisteerd door de Opperpiëlhaas (burgemeester Defesche), zullen van de Leunense carnavalsvereni ging "De Knöllekes" waarvan 21 jaar als vorst vindt Jan Mar tens het welletjes en hangt hij z'n muts. cape en eretekens aan de kapstok. Het is mooi geweest. Natuurlijk laten de Knöllekes hem niet zo maar vertrekken. Een klinkende receptie voor Jan en zijn vrouw Trijn, zal de waardering on derstrepen welke Jan in al die jaren heeft verworven. Jaren waarin hij als een der belangrijkste figuren van de Leunense carnavalsvereni ging ongetwijfeld zyn stempel heeft gedrukt op de uitbundige vastelao- vesviering in zijn geboorteplaats. Deze receptie wordt hem a.s. zon dag aangeboden in zaal Martens te Leunen en begint om 14.11 uur. ook de nieuwe vastelaovesliedjes "live" gepresenteerd worden. Op het programma staat verder de aan bieding van de eerste vastelao vesplaat 89/90. Dit jaar zal de eerste plaat aangeboden worden aan de heer Jan Verstegen die zijn sporen op muzikaal gebied, in de afgelopen 40 jaren meer dan verdiend heeft en die bekend is van o.a. de Hanno- nie. Seniorenorkest en verschillen de joekskapellen en reeds zijn medewerking verleende als leider van de Boereblaoskapel, aan de eer ste Venrayse vastelaovesplaat in 1965. Ook in het programma opgeno men is de installatie van Ad Hijl tot Senator van De Piëlhaas en de uit reiking van verenigingsmedailles aan mensen met bijzondere ver diensten voor de vastelaovesvere- niging. Drie joekskapellen zullen de no dige aandacht krijgen i.v.m. hun 11-jarig bestaan. Door Albert Martens zal zijn ver zameling vastelaovesmedailles geëxposeerd worden, een stand zal ingericht worden met nostalgische boerebrulleftkleding en uiteraard zal er een stand zijn waar de nieuwe en oude vastelaovesplaten en cas settes te koop zijn. Voor de kinderen, die. mits onder begeleiding, gratis toegang hebben, is een snoepkraam aanwezig en een gelegenheid waar de kinderen te gen een geringe vergoeding, als haas of als clown geschminckt kun nen worden. Verder is er waar- schijnlyk een optreden van een muzikaal kwartet en is er een kraam waar men kan genieten van het uitzonderlijk smakelyke Ven rayse gerecht Hazepaeper. Muzikaal zal het geheel omlijst worden door de Rooyse Hofkapel en het draaiorgel van de heer Huys uit Sevenum. Kortom, een hele "Happening" onder het motto: WEEJ GAEVE D'R ENNEN DRAEJ ANÜ In het programma Plat eweg van Omroep Limburg zal zaterdagmor gen tussen 9 en 10 uur aandacht besteed worden aan het op zondag in Venray te houden Hazepaeper. uw weekblad Tweede liedjesniiddag Op zondag 12 november zal in Oost rum de liedjesmiddag van de Karklingels plaatsvinden. Mocht de organisatie het vorig jaar terugzien op een groot sukses, dit jaar kan met trots worden vermeld dat alle ingezonden liedjes voorzien zijn van eigen tekst en muziek. Natuur- lyk hoopt de organisatie dat de Oostrumse bevolking hen ook dit jaar niet in de kou zal laten staan en in groten getale naar het ge meenschapshuis zullen komen om de deelnemende artiesten te steunen. De middag zal beginnen om 14.00 uur en om 17.00 uur eindigen met de prijsuitreiking. Namens de organisatie wens ik al le artiesten veel sukses met hun op treden. Uit een grap van enkele jeugdige inwoners van Castenray, werd in 1956 carnavalsvereniging "De Schanseknuppels" geboren. Tij dens een bal in het toenmalige gemeenschapshuis werd een niets vermoedende Wiel v.d. Pasch een prinsemuts opgezet en zo tot eerste prins van De Schanseknuppels ge proclameerd. Piet Strijbos was de eerste voorzitter en Hay Strijbos nam de funktie als vorst op zich. C.V. "De Schanseknuppels is altijd een aktieve vereniging geweest in haar 33-jarig bestaan. Zy organi seerde eigen carnavalsbals en zit tingsavonden, in het begin met buitendorpse artiesten, maar de laatste jaren voornamelijk met ar tiesten uit eigen dorp. Ook de zie ken, bejaarden en jeugd bleven nooit vergeten. Tevens wilden ze de plaatselijke of landelyke gebeurte nissen ook graag op carnavaleske manier in een bonte stoet uitdruk ken. Zo trok in 1974 voor de eerste keer een optocht door de straten van Castenray. Door de enorme medewerking van de plaatselijke bevolking is dit nog steeds een jaarlyks terugkeren de aktiviteit welke op camavalszon- dagmiddag plaatsvindt Ook wordt sinds 1981 uit initiatief van de car navalsvereniging door plaatselijke verenigingen jaarlyks een boeren bruiloft georganiseerd, welke camavalsdinsdagavond wordt vol trokken. Zelfs een orde van verdienste wordt uitgereikt aan een inwoner van Castenray die zijn sporen heeft verdiend in de Casten rayse samen leving. De eerste uitreiking van de ze orde vond plaats in 1985. welke nog ieder jaar op camavalsmaan- dagavond in de vorm van "De beste knuppel" terugkeert. In de 33 jaar van het bestaan van carnavalsvereniging "De Schanse knuppels" hebben Piet Strijbos, Hay Strijbos, Piet Dinghs, Ger Smits, Jan Weys en Jan Geerets de voorzittershamer gehanteerd. Als vorsten van De Schanseknup pels fungeerden: Hay Strybos. Ger Raaymakers en Hay Philipsen. Als erevoorzitter werd benoemd Ger Smits en als erelid Jan Weys. Thans bestaat het bestuur uit Jan Geerets (voorzitter). Ties Dings (se- kretaris), Martien Camps (penning meester) en de leden Martien Duykers en Jac Jacobs. Jac Jacobs is sinds de oprichting bij de carnavalsvereniging en zo lang als het bestuur funktioneert heeft Jac hier zitting in. Tevens was hij 17 jaar ondervoorzitter van De Schanseknuppels. De laatste 11 jaar woont Jac bij de Voskes (Meerlo). Desalniettemin bleef hy toch De Schanseknuppels trouw. Na 33 jaar lid van de carnavalsvereniging ge weest te zyn besluit Jac wat betreft het beleven van het carnaval sge- beuren in Castenray het op een la ger pitje te doen. Iedereen die Jac Jacobs en c.v. De Schanseknuppels willen feliciteren met hun 33-jarig foto: Hoedemaehen jubileum worden in de gelegenneid gesteld om dit te doen op de 3x11 jubileumreecptie welke gehouden zal worden op zaterdag 11-11 a.s. in gemeenschapshuis "De Wis" aan vang 20.11 uur. De festiviteiten rond het jubi- leunyaar zullen worden besloten met een reünie op vrydag 17 no vember a.s. frtVi BRIJVOEDERSYSTEMEN jwi DR00GV0EDERAUT0MATISERING MESTVERWERKING <>'i

Peel en Maas | 1989 | | pagina 7