Chez Jacques le fidiatten uan öe (Erote ÜCrrk H.V. Manual Distriktsfinale 4e klasse libre in Venray Peelland Dartbond Tennisclub Rodhe Atletiekvereniging Venray-Regio Kegelen Tweede Duathlon Kampioen van Venray PEEL EN MAAS Donderdag 9 november - Pagina 'EEl internationale haarmode dames - heren - visagie Uitslagen: Ja A: Manual-Merefeldia 1 28-10 Ma B: Manual-Ospel 1 8-6 Hsen: Popeye 1-Manual 15-21 Dj B: Breeton Sp. 1-Manual 22-13 lij B: Merefeldia 1-Manual 15-21 Waar was weer de zaaldienst??? Nu Heren junioren. Programma zaterdag 11 nov.: Ja A: Manual-Vios 09.30 Ma B: Manual-Bevo Heidia C 10.15 Drecr: Eksplosion-Manual v.15.45 Zaaldienst: Dames Junioren. Programma zondag 12 nov.: Dsen: Manual-Rapiditas 13.00 Dj B: Manual-Wittenhorst 14.05 Hj B: Manual-Iiercules 15.10 Hsen: Manual-Wittenhorst 16.15 Zaaldienst: zie schema wat jullie allemaal hebben gekregen van jullie trainer/coach veertien da gen geleden. Manual bindt ook Popeye aan Zegekar In de derde kompetitiewedstrijd van het seizoen heeft Manual zijn puntentotaal op 5 gebracht en voert daarmee de ranglijst aan van de tweede klasse. Net als vorige week heeft de hechte formatie uit Venray laten zien dat met simpel aan- valsspel en een sterke verdediging wedstrijden te winnen zijn. Volgende week wacht een op pa pier moeilijkere tegenstander. Her cules uit Reuver. Manual heeft echter het voordeel dat deze wed- stryd thuis gespeeld wordt in sport hal "De Wetteling". Het team rekent op veel publieke steun en luide aan moedigingen. Zodat als deze wed strijd gestreden is ook een tweede mythe uit de historie (na Popeye ook Hercules) aan de alsmaar door denderende zegekar uit Venray ge bonden kan worden. Aanvang is 15.10 uur. Komt allen, entree gratis. Op vrijdag, zaterdag en zondag a.s. (10, 11 en 12 november) wordt in Venray de distriktsfinale gespeeld van de 4e klasse libre ran de KNBB. Het evenement vindt plaats in lokaliteit d'n Oldtimer aan de Henseniusstraat. Aanvang op vrijdag om 19.30 uur en op de beide andere dagen om 11.00 uur. De organisatie van het geheel is in handen van biljartvereniging DOS uit Venray. Acht deelnemers zullen onder ling uitmaken wie straks als winnaar mag uitkomen in de ge westelijke finale die door het distrikt De Kempen zal worden ge organiseerd. Die gewestelijke finalewedstrij den zijn op 8, 9 en 10 december a.s. langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Uitslagen le bekerronde: Crown darts-Den Engel 2-11 Twelfe Pionts-de Pielhaas 3-10 de Pielhaas 2-Coat of arms 2 7-6 Pica ladies-fam. Flodder 5-8 D'n Brouwer 1-Picardy boys 7-6 de Starters-Bull eyes 4-9 Uitslagen 30 okt tot 3 nov.: Den Engel-Porky's 4-5 de Pielhaas 1-Trouble 20 4-5 Midnight 1-Bull eyes 2-7 Picardie boys-de Pielhaas 2 1-8 't Iluukske-Pica ladies 8-1 Tumbeling dices-Twelfe pionts 7-2 Programma 13 tot 17 nov.: Den Engel-Alleman Buil eyers-Trouble 20 Midnight 1-de Pielhaas 1 Coat of arms-de Pielhaas 2 de Pielhaas 3-'t Pleintje Commandery 2-Pica ladies Picardie boys-Natte pijltjes Twelfe Pionts-Gigantjes door B.A.M. KRUYSEN Grote buit bi inbraak Voor de derde maal in vrij koi tijd werd een inbraak gepleegd garagebedrijf Van de V. aan Leunseweg. Ook deze keer werd omheining doorgeknipt en loodsdeur opengebroken. Van bedrijfsterrein werd een geslot Volkswagenbusje ontvreemd en de loods een zestigtal buitenband in verschillende afmetingen, e aantal accu's en autoradio's. De toradio's waren net aangevuld een eerdere inbraak. De totale wa de bedraagt meer dan 50.000,. Tijdens de eerdere inbraken we een Volkswagenbusje ontvreen )AP1 Dat werd later op het terrein 'van voormalige Zuivelfabriek, gedeel lijk gesloopt, teruggevonden. De buit van de laatste inbraak aanvankelijk twee personenauto maar die werden op de parket plaast van "De Wieënhof' openi an broken teruggevonden, ontda ruii van de daarin aanwezige radi 803 apparatuur. De politie denkt dat beide inbi fch* ken met elkaar te maken hebbf.etei en door dezelfde daders zijn pleegd. GLOEDNIEUWE AUTO GESTOlA^J Gel li etrc op Een gloednieuwe Opel Kadett waarde van 33.000,- werd voorl woning ran de aan de Kempwegi ene nende eigenaar gestolen. De au*6" had slechts 200 km gereden. OPRIJPLAAT GESTOLEN Ten nadele van een aan de Sm terweg gelegen bedrijf werd een stalen oprijplaat ter waarde Dn. f 'Ifinn- rtoctnlpn 3.000- gestolen. KELDERBOX IN BRAND Zondagavond moest de brai weer in aktie komen voor een ginnende brand in een keldert onder een flat aan de Veltumse KI fen. hier was een grote rookontw keling ontstaan, omdat de t opgeslagen kleding en beddej in brand was geraakt. De brat weer kon uitbreiding voorkomt De schade bedraagt toch enkele d —I zenden guldens. De benadeelde Me de familie C. Technische mensen hebben vermoeden dat de brand in de k derbox opzettelijk is gesticht, wa '"r* de toegangsdeur was geforceerd, fenc Wi e St 304 Ge! 2 i ]UK bit Ge no GESTOLEN AUTO UITGEBRAND TERUGGEVON D[ De eind vorige week aan de 80c tumse Kleffen gestolen dure 0| Kadett is kompleet uitgebrand ruggevonden nabij zandopgrav gen in Well. De eigenaar had y deze auto nog pas 200 kilometer i toplezier gehad. Het onderzo naar de vermoedelijke dader v deze diefstal wordt voortgezet. e WEER INBRAAK OP GARAGETERREIN OH In het afgelopen weekend hebb jyj onbekenden, door het doorkn pen van de omheining, toegang v kregen tot het garageterrein van AMV-garage aan de Paul Burgmi ge weg. het bleek een gerichte inbra te zijn, want van een daar gestal wagen zyn de wielen ontvreen Voor de garagehouder een scha post van 1.100,-. SIERBEELDEN GESTOLEN Vanaf het terrein van tuinspe< list K. aan de Beekweg, werden zg. sierbeelden gestolen. De waai van deze beelden bedraagt ongevt 1.000,- het uitbetaald bedrag waarschjj !n lijk niet Vermeldenswaard in dit verbaitui is de plaats van de vensters, waai Bi genoemde glasmakers hun glaa aanbrachten. In genoemde men a.n rie staat geschreven: "vier glas neffens de haldeur boven kruis" (de haldeur was de deur m het zuiderportaal); "een glas m fens de geerfkamer" (de oude cristie): "vier glasen neffens tegi het fenerabel husken" (het in 18 afgebroken sacramentshuis); 2 n< glasen ter side het portael, het en fin naer de vonte" (tussen de zuid! 'Is gang en de plaats waar de doopvo Ike stond); "nogh twee glasen in glas boven de mettenstoel van prister" (de stoel waar de priest de gebeden in het morgenuur bai en "een glas onder de bibloted (de bibliotheek lag boven het zul erportaal). Uit een overeenkomst gesloteni 13 september 1735 tussen pastoor W. Sonnemans, kei meester P. Verstappen, de schef nen Hendriks van de Stal Hendrick Cremers. Johan Kerstei met Joh. van de Valck en Joh. Calgf laen, glazen make ra, blijkt dat hier om onderhouds- en repar werken ging. Dan is nog bekend, de op 14 old hi ber 1803 geboren Venrayse glasn ker Johan Cornelius Derix, die de eerste helft van de negentiei eeuw naar Goch (D) verhuisde, huwde daar op 23 april 1833 ra Petronella Fenten. Hij vestigde zi( later in Kevelaer (D). Zijn zoon W helm werd de stichter van de reldvermaarde "Glasmalerie Deri) in die plaats. ~h R 8 Na deze uitgebreide inleiding <J« 4 het glasblazen vervolgen wij volgfi v de week met een artikel over dë brandschilderde ramen in de Gro Kerk, uit het atelier van Fr. Nicol te Roermond. 1 n Automatisering I11 de loop van deze week krijgen al onze leden een brief in de brie venbus, waarin hun persoonsgege vens staan vermeld, zoals ze in de computer zyn opgeslagen. Men wordt verzocht deze gegevens te kontrolpren en eventueel aan te passen c.q. te wyzigen. Deze gege vens hadden wij graag voor 1 dec. weer retour i.v.m. de juiste opgaaf aan KNLTB een aanmaak van pas jes. Verder is ook hiervan afhanke lijk de kontributiebijdrage voor 1990. Gelijktijdig met de retourne ring van de persoonsgegevens ont vangen wy' graag de zwart/wit pasfoto. Lustrumviering In het weekend van 17 nov. her denkt onze tennisclub het feit dat zij tien jaar geleden is opgericht. Op 17 nov. worth ter gelegenheid hier van een receptie gehouden van 19.00-20.00 uur in paviljoen Land- weert. Aansluitend hieraan is voor de leden en genodigden een feest avond met live-music van Mart v.d. Helm. Zaterdag 18 nov. staat geheel in het teken van de jeugd. Overdag hebben zy een spellencircuit en 's avonds een kampvuur met disco. Zondag 18 nov. staat voor de hele Rodhe-familie, vrienden en beken den een fietstocht op het program ma. Hopelijk is het weer ons goed gezind en kunnen we gezellig en ge zond genieten van een prachtige herfst-fietstocht Trainingen Zaai Maandag: 17.00-18.00 uur Pupil len, gymzaal Brukske. Donderdag: 17.30-18.30 uur C-jun., sportzaal MAVO, Min. Ch. Ruys- straat; 18.30-19.30 uur D-jun., sport zaal MAVO, Min. Ch. Ruysstraat: 19.30-21.00 uur A/B-jun. sen., sportzaal MAVO, Min. Ch. Ruys straat. Baan Dinsdag: 18.00-19.00 uur C-jun.: 19.30-21.00 uur A/B-jun; sen.; 19.00-20.30 uur Rekreanten. Donderdag: 19.00-20.30 uur Re kreanten (baan wegtraining). Bos Zaterdag: 10.00-11.15 uur Pupil len en D-jun.: 10.00-11.00 uur Re kreanten. Leukermeerloop De Leukermeerloop op zondag 12 nov. start om 10.30 uur. Beide af standen. 5900 of 11800m, starten gelijktijdig. Inschrijving is moge lijk tot een half uur voor aanvang van de wedstrijd in jeugdsporthotel Bergerheide. Kosten van deelname bedragen 5.-- per persoon. Oud papier Iedere zaterdag kan tussen 10.30 en 16.00 uur oud papier worden in geleverd in de container van AV Venray met opschrift LOR1JN op de hoek van de Kempweg/Westsingel. Wedstrijdagenda 12 Nov. Well: Leukermeerloop. 19 Nov. Nijmegen: Zevenheuve- lenloop 5-15 km v.a. 10.30-12.00 uur. 25 Nov. Swartbroek: lh marathon- 1,4-7-12,3 km v.a. 11.00-11.10 uur 30 Nov. Venray: Coopertest op at letiekbaan 19.00 uur. De uitslagen in de derde en vier de ronde van de kegel kompetitie in de "Kring Venray" zyn: Poule 1: de Poedelaars-'t Kegeltje 1678-1730 Flatsere-Young Calahan 1485-1782 't Gootje-Young Calahan 1600-1726 de Flatsere-'t Kegeltje 1505-1664 Poule 2: Hazinnekes-Volle Bak 1684-1781 de Treffera-Flower Power 1672-2053 Old Calahan-Flower Pow. 1671-2054 Hazinnekes-de Treffers 1722-1692 De standen: POule 1: 1. The Young Calahan 1776,6 2. 't Kegeltje 1684,0 3. de Poedelaara 1670,3 4. 't Gootje 1614.3 5. de Flatsere 1516,0 Poule 2: 1. Flower Power 2049,6 2. Volle Bak 1806.3 3. de Hazinnekes 1709.5 4. The Old Calahan 1694,3 5. de Treffers 1691,3 Het programma voor de volgen de ronde is: Di 14 nov.: 19.00 uur Young Calahan-de Poedelaars. Wo 15 nov.: 21.00 uur de Treffers- The Old Calahan. Do 16 nov.: 14.00 uur de Flaters-'t Gootje. Do 16 nov.: 20.00 uur Flower Power-Voile Bak. 't Kegeltje en de Hazinnekes zijn deze ronde vrij. Alle wedstrijden vinden plaats op de kegelbanen van The Old Cala han, de Gouden Leeuw 14 te Venray. Belangstellenden zijn natuurlijk al tijd welkom. Zondag 12 november 1989 gaat. om 10.00 uur de eerste serie van start in het gemeentelijk combibad van Venray. voor de deelnemers aan de tweede Duathlon van Venray. Nadat men 750 meter gezwom men heeft zal men zich snel afdro gen en omkleden en 10 km gaan lopen in de bossen van Vlakwater. Men loopt dan over de paden van het trimparcoura en op de "wegen" Vlakwater (achter de tennishal) en Hardeweg (achter de manege). Tbesehouwers en toevallige pas santen worden verzocht honden aan de lijn te houden en de aanwij zingen van de baancommissarissen op te volgen zodat het voor de deel nemers een mooie en eerlijke wed strijd kan zijn. Rond 12.00 uur zullen de laatste lopers binnenkomen. Bij de heren wordt veel strijd ver wacht tussen Henrie Drieshen (lid Triathlon Vereniging Regio Venray) en Nick Marijnissen uit Bergen op Zoom. Beide Tri-atleten behaalden 't algelopen jaar hoge plaatseringen in de diverse triathion-wedstrijden in Nederland. Henrie Drieshen is Zuid- Nederlands kampioen geworden van 1989 en heeft de kwart triath lon van Venray op z'11 naam ge schreven. Nick Marijnissen heeft de West- Brabant kwart triathlon gewonnen en is onlangs op Mallorca op de kwart triathlon eerste geworden. In het hoogste Nederlands klasse ment het EETC is Henrie 5e en Nick 9e geworden. Buiten dit gegeven zal Henrie zijn uiterste best doen om zijn titel te verdedigen die hij vorig jaar behaalde. Bij de dames zal de strijd vooral gaan tussen Frank Jansen (lid Tri athlon Vereniging Regio Venray) en Anette Schuurman uit Voorburg. Franka behaalde overwinningen op de kwart triathlons van Uden en Venray. Andere bekende regionale tri atleten die aan de start verschijnen zijn: Henny Freriks flid TVRV) die de duathlon van Geleen gewonnen heeft. Peter Scheres zal ook aan de start komen; hij is op Mallorca op de kwart triathlon 5e geworden. Rob Kwaaitaal uit Sevenum behoort ook bij de favorieten. Het vorig jaar werd hij 3e en dit jaar is hij weer erg vooruit gegaan. Als u zin heeft om een leuke, ge zellige wedstrijd te bezoeken, waar bij gezwommen en gelopen wordt, kom dan zondag a.s. naar het ge meentelijk combibad in Venray. De toegang is gratis. Om 10.00 uur is de start van de rekreanten en om 10.40 uur gaan de wedstrydatleten van start. De organisatie is in handen van Triathlon Vereniging Regio Venray. TOT ZIENS! Tijdens de onlangs gehouden Na tionale wedstryd is Paddy van dhr. B. Janssen kampioen van Venray geworden. Het is voor de zesde achtereen volgende keer dat PHV "Bij Dag en Nacht" deze beker in de wacht weet te slepen. Deze wedstrijd wordt jaarlijks door een van de vier politiehonden clubs van Venray georganiseerd, in het kader van het Politiehond 1 programma van de KNPV, onder toezicht van erkende keurmeesters en met erkende pakwerkers. Naar dit jaarlijks sportieve treffen wordt door de clubs erg toegeleefd: het is een afsluiting van het sportjaar. Om de onderlinge samenwerking te bevorderen worden ook regelma tig oefenwedstrijden georganiseerd. De samenwerkingscommissie, die verantwoordelijk is voor bo venstaande aktiviteiten, mag terug zien op een suksesvol jaar. We hopen dat ze de sportieve samen werking in de toekomst kunnen vasthouden en mogelijk zelfs nog kunnen verbeteren. Nu de wisselbeker voor de tweede keer bij PHV "Bij Dag en Nacht" blijft, hopen we dat dit een extra uitdaging is voor de Venrayse hon denliefhebbers! Zaterdag 4 november werd de Tri- athlonvereniging Regio Venray 40 ldedingpakketten, bestaande uit een trainingspak en een running set, aangeboden door voorzitter John Raadschelders van de Organi satie Triathlon Regio Venray. Hij kon dit pakket aanbieden dankzij o.a. de volgende sponsoren: Van de Kamp Assurantiën Ven ray; Wielerspeeiaalzaak Frans Thijs Vierlingsbeek; Shoe-Fit Jos de Haas Tegelen; Bio-Racing Elsloo; Sport voeding en Sportverzorging Labora torium Bom; New Balance Nederland; Organisatie Triathlon Regio Venray en de vele andere on dernemers uit de regio Venray die ook donaties gegeven hebben. De Triathlon Vereniging Regio Venray leverde dit jaar o.a. de vol gende prestaties-, Zuid-Nederlands Kampioen; 2 keer Limburgs Kampi oen en het Limburgs Kampioen schap voor Verenigingen. De Organisatie Triathlon Regio Venray behoort al jaren tot, de best gewaardeerde triathlonwedstrijden van Nederland en is voor het jaar 1990 kandidaat voor het Zuid- Nederlands Kampioenschap Tri athlon. De leden van de Triathlonvereni- ging Regio Venray en de Organisatie Triathlon Regio Venray willen u al len hartelijk bedanken en hopen ook in de toekomst aan een sportie ve uitstraling van de Regio Venray te kunnen bijdragen. Oude gebrand schilderde ramen in de Grote Kerk INLEIDING De vervaardiging van glas-in-lood kent een traditie van vele eeuwen. A vanaf de vierde eeuw werden in Europa vensters afgesloten met lichtdoorlatend glas en het oudst bewaarde gebrandschilderd glas da teert uit de tiende eeuw. Vroeger waren er t wee methoden om vlakke glasplaatjes te vervaardi gen. De techniek'om grote glazen te maken was toen nog onbekend. Bij een van de methoden werd een langwerpige ballon geblazen, waar van de koppen werden afgeknipt. Er ontstond dan een cylinder, die opgengeknipt en gladgestreken werd. Men kreeg dan glazen plaat jes. By het brandschilderen werden op de plaatjes, blank of gekleurd, details aangebracht met brandverf (grisaille). Na de beschildering wer- den de plaatjes in een oven tot ruim 600 graden verhit, waarby het gri saille zich vastzette aan het gloei end glas. Daama werden de stukken glas als een mozalk bij el kaar gevoegd en in lood gerat. Deze middeleeuwse methode wordt nu nog in grote lijnen zo toe gepast. Een 17de eeuwse glasblazer aan het werk. In die tijd kende de glazeniers kunst hoogtijdagen. Dat kwam on der andere door een aantal technische vernieuwingen in de bouw. Dooride introduktie van het spits booggewelf verloren de wanden gro tendeels hun dragende funktie, waardoor de mogelijkheid ontstond 0111 hele muurdelen door glas te vervangen. Het licht dat de kerken binnenviel voor de gelovigen het zinnebeeld van Christus speelde een belangrijke rol in de geloofsbe leving. I11 de zeventiende eeuw ging het sterk bergafwaarts met de glasschil derkunst. Niet alleen door het ge bruik van verf^waardoor het sprankelend en transparante ka rakter wegviel ook het niet ge bruiken van het van oudsher door en door gekleurd glas. waren hier van de oorzaak. Daarbij kwam nog het uitblijven van opdrachten en het gebrek aan belangstelling, met het gevolg dat uiteindelyk de vak kennis verloren ging. I11 het begin en vooral in het mid den van de negentiende eeuw ken de de glazenierskunst weer een grote bloeiperiode. Vanaf die tijd werd het katholieke kerkgebouw een symbool van religieuze vrij heid. De kerk verbreidde nieuwe devoties met een sterk emotioneel karakter, zoals de Mariaverering. Het gebrandschilderde venster, met zijn bijbelse figuren, kreeg niet al leen een lichtgevende, ook soms in kombinatie met andere ramen een onderwijzende funktie. VENRAYSE GLASMAKERS De oudste voorhanden zijnde ge gevens dateren uit de zeventiende eeuw. In een lijst van Venrayse in woners wordt melding gemaakt van twee glasmakers, namelijk Henrich Nabben en Thijs van Gelder. Uit ver dere gegevens blijkt dat op het ein de van de zeventiende, begin achttiende eeuw op "het Eind" in de buurt van het voormalige jachthuis van het kasteel Makken een glasblazerij gevestigd was. In deze boerderij tevens glas blazerij woonde in 1726 een ze ker Simon Nabben, mogelijk verwant aan bovengenoemde Hen rich Nabben. Ook zou in de zeventiende en achttiende eeuw op de Boschhui zen gebrand glas vervaardigd zijn. Waren zij de makers van de ruitjes van het Patersklooster, de Veltumse Kapel, enz.? Hun namen zijn (nog) niet bekend. Het ligt in de bedoe ling t.z.t. over deze Venrayse glas- branderskunst een publikatie te wijden. In 1735 vervaardigden twee Ven rayse glasmakers glazen voor de Grote Kerk. I11 "een memorie wegens het maeken der glasen voor de Hooghe Kerck tot Venray voor de jaeren 1736 en 1738". wordt vermeld dat J.M. Catelaen en Joh. van de Valek, negentig glazen in de kerkvensters plaatsten, waarvoor zij 90,- ont vingen. 01' dit gebrandschilderde glazen waren is niet bekend; gezien Een gebrandschilderd ruitje uit het Patersklooster.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 18