PEEL EN MAAS Twee gouden bruidsparen in Veltum De Kruuze geheel gerenoveerd 's Winters de bloemetjes nog buiten zetten/ Start met een nieuwe funktie en een nieuwe naam Open dag Wat doet Wereldkinderen In het winkelcentrum Venray staat komende maand iets belangrijks te gebeuren voor de consument! Zie krant volgende week! Per dag Corsa f 45.- Kadett f 53.- Ascona f 62.- Per week f 287,- f 340- f 395.- Vraag onze volled aan. Reserveer tijc Prijzen zijn exclus en all-nsks-verzek vrij per dag. )e tarieflijst ïf 18.5% BTW enng en 200 km Ate be Garage bv Venray Oude Oostrumseweg 4. 5802 CC Venray Tel. 04780 - 8 62 00 Na een verblijf van 14 maanden op het Psychiatrisch Centrum Ven ray verhuizen bewoners en perso neel van Verpleeghuis De Kruuze weer naar het totaal gerenoveerde gebouw. Eén dag vóór de verhuizing, a.s. zondag 12 november, zal een Open Dag worden gehouden van 13.00- 16.00 uur voor alle belangstellen den van de regio. In de loop van de ochtend zal, tij dens een besloten byeenkomst van familieleden van bewoners en per soneel, tevens de nieuwe naam voor het verpleeghuis worden bekendge- t. De voorzitter van het Bestuur, dhr. W. Smeets, zal een toe lichting geven bij de naam welke iteindelijk is uitgekozen uit de inzendingen. De burgemeester ran Venray, dhr. H. Defesche, zal daarna de nieuwe naam onthullen. Daarmee wordt een belangrijke periode van bijna 10 jaar afgesloten waarin bestuur en direktie de plan nen van de renovatie hebben ont wikkeld en vorm gegeven. DEMENTE OUDEREN De Kruuze startte in 1968 met de verpleging van demente ouderen nadat het voormalige Paters- klooster van de Franciscanen daar toe was aangepast. Verpleeghuiszorg kwam in die ja ren naar voren als een nieuwe loot aan de stam van ziekenhuisvoorzie ningen en ontwikkelde zich vry snel tot een vorm van zorg voor ouderen welke gespecialiseerd en op wereldschaal redelijk uniek te noemen is. Ook de visie en uitgangspunten in de zorg en verpleging verander den waardoor o.a. de akkommoda- tie aanpassing behoefden. Kleinschaligheid, privacy en openheid waren kernbegrippen voor het te renoveren gebouw welke door ir. A. Reichert. architekt te Venray, vertaald werden in een ont werp dat medio 1982 reeds werd goedgekeurd. De formele procedures van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen en de beperkte financiële middelen waren er mede de oorzaak van dat het nog jaren duurde voordat de de finitieve vergunning door het mini sterie van WVC werd verleend. Het startsein voor de renovatie werd gegeven op 7 september 1988. Nu, ruim een jaar later, treffen we een gebouw aan dat aan de buiten kant nauwelijks enige verandering heeft ondergaan, behoudens de zeer fraaie en eigentijdse nieuwe entree aan de Beukenlaan (zie foto). In het gebouw zelf zijn duidelijk de vele karakteristieke elementen be waard gebleven. Men is er daarbij in geslaagd om het hele gebouw van binnen geheel eigentyds vorm te geven en in te richten waarbij gebruik gemaakt is van de nieuwste technieken op het gebied van o.a. kommunikatie, luchtbehandeling en veiligheid. INRICHTING De woonafdelingen zijn klein schalig van opzet. Elke afdeling heeft 21 bewoners verdeeld over twee huiskamers. Nog vrij uniek in de verpleeghuiswereld is daarbij het gegeven dat bijna alle slaapka mers bestemd zijn voor éën of twee personen waardoor een redelijke vorm van privacy gewaarborgd kan worden. Bovendien zijn in alle slaapkamers aansluitingsmoge- kijkheden voor telefoon en televisie terwijl een centraal radiosysteem reeds is ingebouwd. Een aantal centrale voorzienin gen zoals restaurant, vergaderruim ten, kantoren, ruimten voor fysiotherapie, ergotherapie en logo pedie, kapel, kapsalon, keuken en dagbehandeling bevinden zich alle maal op de begane grond. OPEN KARAKTER Inrichting en aankleding nodi gen uit tot een bezoek, hetgeen ook de opzet van de ontwerpers is ge weest. De direktie is er veel aan gelegen om het vernieuwde ver pleeghuis een duidelijk open ka rakter te geven en de faciliteiten zo mogelijk ook ter beschikking te stellen voor diverse maatschappelij ke groeperingen. Eerste oriënteren de gesprekken zijn in deze reeds gevoerd met de direktie van het RISC met de intentie te bezien of ouderen, die daarvoor geïndiceerd zijn, de warme maaltijd in het fraaie restaurant van het verpleeg huis kunnen gebruiken. Een kleine groep ouderen uit de direkte omgeving maakt reeds ja renlang gebruik van het biljart van De Kruuze en zit reeds maanden weer te wachten om even na de ver huizing de ballen weer over het groene laken te kunnen stoten. Een zeer belangrijke groep van personen die dagelijks in De Kruu ze te zien zijn is de groep vrijwilli gers die op tal van plekken bewoners en personeel ondersteu nen in de zorg voor onze hulpbe hoevende ouderen. LICHAMELIJK HULPBEHOEVEND Heel markant binnen de ontwik kelingen van dit moment is het feit dat direkt na de verhuizing gestart wordt met een nieuwe funktie: de behandeling en verpleging van per sonen die lichamelijk hulpbehoe vend zijn geworden. Een en ander is tot stand geko men door goede samenwerking en afstemming met het verpleeghuis St. Antonius te Horst. Men heeft voor 40 bedden de erkenningen uitgewisseld waardoor vanaf half november in St. Antonius ook de menterende ouderen kunnen wor den opgenomen. Daannee zijn vooral ook de belangen gediend van familieleden die voorheen voor een bezoek vaak moeizame bustochten moesten ondernemen. De regio Venray en regio Horst beschikken nu, ieder apart, over komplete ver pleeghuiszorg. Alleen de dagbehandelingsfunk- tie blijft voorlopig nog zoals die voorheen was: voor dementie in De Kruuze, voor somatiek in Antonius. NAAMSVERANDERING De nieuwe funktie van De Kruu ze, behandeling en verpleging van somatisch hulpbehoevende oude ren, is mede aanleiding geweest de naam van het verpleeghuis te gaan veranderen. Direktie en medewerkers willen niet alleen de nieuwe naam, de nieuwe funktie en het geheel gere noveerde gebouw onderstrepen maar attenderen nog eens op het belang van goede zorg voor ouderen. De 170 medewerkers van De Kruuze werken daar dagelijks aan met als vertrekpunt de wens van de bewoners. Aangezien de wensen en de bewoners veranderen willen de medewerkers de verpleging, de be geleiding en de diensten steeds weer zoveel 'mogelijk daarop af stemmen. Vfcririeuwing blijft dan ook konstante noodzaak om kwali tatief goede zorg te garanderen. Aan motivatie ontbreekt het dui delijk niet bij de medewerkers van (nu nog) De Kruuze. Het vernieuw de gebouw is daartoe weer een ex tra stimulans. De beschikbare financiële midde len voor de dagelijkse bezetting, an ders gezegd voor voldoende handen aan het bed, blijven een ernstige bron van zorg. Uit onderzoek in 1987 is gebleken dat voor goede ver pleeghuiszorg 20% extra personeel nodig zou zijn. Recente rapporten als: "Nat kan niet wachten" en Ba siszorg, minimum zorg" hebben dat nog een konkreet onderstreept. OPEN HUIS Nu zondag 12 november zal het verpleeghuis haar deuren 's mid dags open zetten voor alle be langstellenden uit de regio. Het belooft een feestelijk, gastvrij beuren te worden waarbij tal van medewerkers u graag te woord zul len staan. De eerste indruk: Verrassend! ïO Wereldkinderen is een vereni ging die hulp wil bieden aan kinde ren in nood. Dat wist u natuurlijk allang Zij doet dit door het geven van projekthulp, sponsoring en adoptie. Deze volgorde is niet zo maar wil lekeurig in de statuten weergege ven. Dat is een heel bewuste keuze. Hulp wordt in eerste instantie gege ven door geld voor projekten en sponsoring beschikbaar te stellen en pas in laatste instantie, dus wan neer dat niet het beoogde effekt zal geven, komt adoptie. Helaas zijn er veel mensen die twyfelen aan het nut van hulpverle ning. Strijkstokken en bodemloze putten worden nogal eens voor de gehaald als er om hulp wordt aagd. TV. en kranten overstel pen ons vaak met berichten die dat l(jken te onderstrepen. Inderdaad, als we alle ellende uit willen bannen, moet er nog heel wat gebeuren. De enige oplossing om dat te bereiken is er aan te be ginnen. Want niet helpen, helpt zeker niet! Meer dan 6.000 kinderen worden door Wereldkinderen geholpen. Een druppel op een gloeiende plaat. Miljoenen kinderen zijn verplicht op zo n gloeiende plaat te leven. Een andere keuze hebben deze kinde ren niet. Toevallig werden zij gebo ren in India, Thailand of in de Filippijnen of noem maar een der de wereld land. En heus niet ieder kind dat daar leeft is het geluk be schoren te worden geadopteerd. Juist voor die achterblijvers, by na allemaal dus, vraagt Wereld kinderen uw hulp. Wilt u Wereld kinderen financieel steunen, vraag dan de brochure aan waarin een in schrijfformulier is opgenomen. U kunt donateur, sponsor of pro- jektdeelnemer worden. Sponsor bent u voor 65,- per kwartaal, waarvan 60- overge maakt wordt naar het sponsorkind en zijn familie. Voor meer informatie kunt u bel len naar Elly of Luc Hageman. Pet tenmakerstraat 14, Venray. Ttel. 04780-86909. Het ligt aan u of zo'n kind-van-de- gloeiende-plaat een toekomst krijgt of niet. Denk erom. van uitstel komt afstel, doe het dus! Drie dagen later is er weer feest en dan bij de familie KREIJFELT- van EMMERIK in een aan de Vel- tumse Kleffen gelegen flat. De gouden bruidegom WIM KREIJFELT (70), geboren en geto gen in Utrecht, ging na het doorlo pen van de lagere school de opleiding volgen als orthopedisch schoenmaker. Dat was wel een uit komst in die krisisjaren want dat vak werd ook nog goed betaald ook. Hij begon zelfs in Zeist een eigen schoenmakerij. Jammer dat er pro blemen kwamen en er naar een an der vak moest worden uitgekeken. Dat werd gevonden in de gieterij afdeling van Inalfa aan de Kanaal dijk in Utrecht. In 1955 werd dat bedrijf verplaatst naar Venray en dat betekende voor de Kreyfelts ver huizen naar Venray. De gouden bruidegom begon in Venray als voorman in de Galvanische afde ling. Hij klom op tot onderbaas en werd later zelfs afdelingschef. Jam mer dat zyn gezondheid er oorzaak van was dat hy in 1976 op 57-jarige leeftijd in de WAO terecht kwam. De gouden bruid. JO EMMERIK (69) is geboren en getogen in de Ryp Wetering een klein dorp in de polder. Zy moest ook gaan dienen, maar kwam bij een slager als dienstbode. Ze leerde haar latere bruidegom kennen in Leiden in de bioscoop, waar ze de film "De Jan tjes" bezocht Het was een kennismaking met haar latere brui degom die als militair in Leiden lag. Na een verkeringstijd werd er ge trouwd en men ging in Utrecht wo nen. (Voor het trouwen kreeg de militair ook één dag verlof.) Na daar 17 jaar te hebben gewoond, gingen ze naar Venray. Niet onvermeld mag blyven. dat de gouden bruid tien jaar lang in de huishoudelijke dienst van de LTS heeft gewerkt. Op de flat aan de Vel- tumse Kleffen is ze best tevreden. Al jaren verzamelt zy alles wat maar te verzamelen is. Momenteel gaat haar hobby uit naar ansicht kaarten van kerken. Wie weet zijn er nog lezers die haar daarmee een plezier kunnen doen... Uit hun huwelyk werden 3 kin deren geboren en die zullen met 8 kleinkinderen het gouden feest meemaken. Op vrijdag 24 novem ber zal het feest beginnen met een plechtige eucharistieviering in de Veltumse Kapel, welke om 14.00 uur begint. Het verdere feest zal in het Gastencentrum "De Wieënhof" worden voortgezet ledereen. die zich geroepen voelt het gouden paar geluk te wensen, kan daar van 18.30 tot 1930 uur terecht Ja, waarom niet! In onze wintertuin kan dat. Vanwege de opening, deze maand, wordt U hartelijk ontvangen met 'n hui scocktail. Tevens hebben wij 'n feestmenu voor de prijs van 30,-. U bent van harte welkom. P.S. Reservering gewenst. fêeólaurant ,,~$n de KeuLclie pot Holthesedijk 2, Overloon Telefoon 04788-1774 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 Nr. 45 HONDERDENTIENDE JAARGANG Al voor f 45.- per dag bent u al op weg naar een lekker weekendje Pariis. Waar u ook heen wilt, Happy-Rent wi|st u de weg. In zo n comfortabele luxe Huur-Opel. Het openbaar vervoer is duurder, kijkt u maar. KXMOEUGOmxUKN De buurtschap Veltum zal binnen één week twee gouden bruidsparen in haar midden hebben. Sinds 10 jaar is de aan de Gra- tenstraat wonende gouden bruide gom SJEF SEIJKENS (77) met zijn vrouw weer terug in Veltum. maar het had niet veel gescheeld of zij waren in de Rips gebleven, waar ze 40 jaar lief en leed deelden. Als zijn nl. in de Rips een woning hadden kunnen vinden, waren zij niet naar Venray teruggegaan. De gouden bruidegom bracht zijn jeugd door op de Kuluut. Na de lage re school werd hij boerenknecht en melkventer by Geurts, maar dat be viel hem eigenlijk maar weinig want hij wilde vooruit. Het was in die tijd in Venray moeilijk om iets te leren. Maar toen hij de kans kreeg bij Martens in Leunen aan de slag te gaan als leerling timmer man, gfe'ep hy die aan. Daar in Leu nen werd de basis gelegd voor zyn verdere loopbaan. Hij kreeg in de Rips werk en daar begon hy zelfs in de moeilijke jaren een eigen bedryf als aannemer-timmerman. Vele jaren heeft hy mogen wer ken o.a. als onderhoudstimmer- man op het vliegveld "De Peel" en dat hij zijn werk goed deed bleek wel; hy kreeg zelfs opdrachten voor het vliegveld Twente. Hy werd opgeroepen voor de mo bilisatie en in die tyd werd er ge trouwd. Daarvoor kreeg hij één dag verlof. En na het trouwen bleef het jonge paar tydens de mobilisatie, oorlog en bezetting in de Rips wonen. Hij kwam bij de brandweer waar van hij 18 jaar commandant was. Spektakulaire branden waren er nauwelijks. Maar er waren wel tra gische hulpverleningen en die bly ven hem nog steeds by; trieste Verkeersongelukken, vooral op de Midden Peélweg Er werden 5 kinderen uit hun huweiyk geboren en die zullen met 9 kleinkinderen het grote feest meemaken op dinsdag 21 novem ber. Om 14.00 uur zal in de Vredeskerk een plechtige eucha ristieviering te hunner intentie worden opgedragen en dan zal het verdere feest in "In den Engel" plaatsvinden, ledereen krygt de ge legenheid het gouden paar geluk te wensen van 18.30 tot. 19.30 uur. De gouden bruid NEL BONANTS (76) is geboren en getogen in het Oostbrabantse Beugen en komt uit een gezin van 13 kinderen. Z(j was de middelste tussen 9 broers in. Omdat zy de oudste dochter was kon haar moeder haar goed gebrui ken. Als er hulp bij dorpsgenoten moest worden geboden zei moeder: "die mensen moeten geholpen wor den" en dan was Nel goed genoeg om daar te gaan aanpakken.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 11