1 tsdjatten uatt bt Gknte ÜCerk u - PEEL EN MAAS Openbare raads vergadering Bouwvergunning verleend Mededeling over vak O Bekend making Kollektekalender november 1989 Openstelling algemene begraafplaats i.v.m. Allerzielen Bouwvergunning aangevraagd Bouwvergunning aangevraagd Geen spreekuur )ina PEEL EN MAASDonderdag 26 oktober - Pagina 9 RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. 'De afdeling Bevolkingszaken is tevens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uit sluitend na telefonische afspraak worden afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur bestuurszaken, openbare orde en veiligheid, kermissen en markten, dorps- en wijkraden, voorlichting en inspraak, eco nomische aangelegenheden, werkgelegenheid, handel en mid denstand, bevordering toerisme, culturele zaken, sportzaken en rekreatie. Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. openbare werken, verkeer en vervoer, reiniging, energiebespa ring, ruilverkaveling, eigendom men (m.u.v. verkoop bouwkavels in bestemmingsplannen), agrari sche zaken en milieuzaken. Wethouder H.P.T.M. Willems Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. personeelszaken, organisatie, in formatica, interne dienstverle ning, ruimtelijke ordening, volks huisvesting, bouw- en woningtoe zicht, welstandstoezicht, stede- bouw, verkoop bouwkavels in bestemmingsplannen en exploi tatie bestemmingsplannen. Wethouder mevr. E.M.A.A. Hoppenreys-de Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. sociale zaken, emancipatie, (samenlevingsopbouw, gezond heidszorg, culturele minderhe den, werklozenzorg, bejaarden zorg en coördinatie wel zijnsplanning. Wethouder J.H.M.O. Truyen Donderdag van 09.00 tot 10.00 ,uur. financiën, belastingen, grond bedrijf (m.u.v. exploitatie bestem mingsplannen), gemeentegaran ties, onderwijs, volwassen-edu- 'catie, kinderopvang, jeugd- en [jongerenwerk, akkommodatiebe- 'leid en mondiale vraagstukken. 'n leesbare krant NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak Op dinsdag 32 oktober a.s. vindt een openbare vergadering van de gemeenteraad plaats in de raadzaal van het gemeentehuis, aanvang 19.00 uur. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: - Notulen van de openbare ring van de gemeenteraad, gehou den op maandag 4 sept 1989. - Notulen van de openbare vergade ring van de gemeenteraad, gehou den op vrijdag 8 sept 1989. - Notulen van de openbare vergade ring van de gemeenteraad, gehou den op dinsdag 26 sept. 1989. - Ingekomen stukken en medede lingen. - Aanbieding gemeentebegroting 1990. - Aanvaarden schenking van het ar chief van de Eiervereniging Leu nen door de heer J.J. Kaldenbach te Alkmaar. - Vaststelling verordening tot wijzi ging van de "Legesverordening Ven ray 1984". - Wijziging grondverkoop aan Am- ro en de Woningbouwvereniging Noord-Limburg in De Bleek. - Verkoop bosperceel in Ysselsteyn aan mevrouw J.A. Willems- Goossens, Rouwkuilenweg 24 te Ysselsteyn. - Verkoop industriegrond aan Van Rattingen b.v. te Oost rum. - Verkoop grond in bestem mingsplan Keizersveld aan Neli- pak b.v., Maasheseweg 75, Venray. - Beschikbaar stellen van een kre diet ad 1.200.000,- voor aanleg riool in Noordsingel en tussen Noordsingel en Broekweg. - Beschikbaar stellen van een kre diet ad 200.000,- ten behoeve van de rekonstruktie van de Hof straat. - Beschikbaar stellen van een kre diet ten behoeve van het opstellen van een ruimtelijk-ekonomische struktuurvisie voor het centrum van Venray. - Voorbereidingsbesluit bestem mingsplan "Rijksweg A73 Zuid". - Realisering zwem- en relcreatie- centrum. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 17 oktober 1989 voor de on derstaande bouwplannen bouwver gunning verleend. Zij die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zyn getroffen, kun nen op grond van de wet AROB daartegen bij het college van burge meester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrft in dienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. het oprichten van een autobe drijf aan de Henri Dunantstraat 25 te Oostrum, t.n.v. Euro Venray b.v.. Aubadestraat 14 te Venray; het plaatsen van een hobby (dieren)hokje aan de Dr. Kortman n- weg 3a te Venray, tn.v. Infoba Re kreatie: het bouwen van een carport aan de St. Catharinastraat 17b te Leunen. t.n.v. P.J.W.E. Loonen; het bouwen van een garage aan de Vicarieweg 39 te Leunen, t.n.v. L.H.M. van Kempen: het bouwen van een garage/ berging en het lsopen van een be staande aanbouw aan Dr. Kort man nweg 22 te Venray, tn.v. R.J.A. Welbers; het uitbreiden van een rund veestal aan de Vredeweg 9 te Vrede- peel, tn.v. Maatschap Van Bakel; het bouwen van een loods aan de Peel weg 18 te Ysselsteyn, tn.v. J.W.M. v.d. Boogaard: het bouwen van een pergola aan de Deumeseweg 10 te Heide, tn.v. PEG. van Lierop; het bouwen van een garage/ hobbyruimte/tuinkamer/tuinmuur aan de Oranjestraat 10 te Venray, tn.v. G.H.A. Classens; het bouwen van een woning aan de Matterhomlaan 33 te Ven ray, tn.v. P.M.J. Baak, Jan Poelsweg 11 te Ysselsteyn; het verbouwen van een boer derij 3311 de Leunseweg 57 te Leu nen, t.n.v. M.H.M.H. Gommans, Rumbastraat 14 te Venray; het oprichten van een be drijfshal met kantoren op bedrij venterrein "Keizersveld" te Venray, tn.v. Tooling Teknika, St. Cathari nastraat 12a te Leunen het wyzigen van een winkel pui en het aanbrengen van een lui fel aan de Passage 17 te Venray. tn.v. Boekhandel Martin Cuypers b.v.; het bouwen van een garage/ carport aan de Kamperfoelie 82 te Venray. tn.v. J.J.A.M. Krynen: het verbouwen van een woon huis aan de Molenhoek 5 te Oirlo, tn.v. G.J.G. Vriens: het uitbreiden van een maga zijn aan De Bleek 30 te Venray. t.n.v. Torre, Postbus 510 te Helmond. De burgemeester van Venray. mr. HJ.M. Defesche Vorig jaar april hebben wij be kendgemaakt dat tussen het kerk bestuur St. Petrus Banden en het gemeente-bestuur was overeenge komen dat wanneer het niet duide lijk was hoe het precies stond met de rechten op een graf op vak O, er van uitgegaan zou worden dat na de eerste begraving er nog 50 jaar rechten bestaan op dat graf. Het be trof hier graven die vóór 1953 zyn uitgegeven. Inmiddels is door het kerk bestuur een nader onderzoek ge daan naar de vervaldata van de diverse grafrechten die vóór 1953 zijn betaald. Naar aanleiding hier van heeft het kerkbestuur een over zicht samengesteld van de verval data van de grafrechten van graven die vóór 1953 zijn uitgegeven. Na een overleg tussen vertegen woordigers van het kerkbestuur en het gemeentebestuur, is besloten om de door het kerkbestuur op gestelde lijst met de daarop vermel de vervaldata van diverse graven over te nemen. Dit betekent in veel gevallen dat de huidige by het ge meentebestuur bekende vervaldata van graven zullen worden aange past, omdat in voorkomende geval len uitgegaan zal worden van een termijn van 100 jaar grafrecht op graven, gelegen op vak O. Mochten er by u nog vragen zyn over de rechten op de graven op de algemene begraafplaats Boschhui zen, dan kunt u zich wenden tot de afdeling burgerzaken, telefonisch bereikbaar onder nummer (047-80-) 23230. Inspraakavond voor-ontwerp bestemmingsplan Wilhelminaplein. Burgemeester en wethouders van Venray maken gelet op het bepaal de in de Wet op de Ruimtelyke Or dening en de gemeentelijke inspraakverordening bekend dat op maandag 6 november om 19.30 uur in het gemeentehuis van Ven ray, Raadhuisstraat 1 alhier, een in spraakavond zal worden gehouden inzake het voor-ontwerp bestem mingsplan Wilhelminaplein. Dit plan heeft betrekking op het gebied gelegen tussen de Hofstraat, Gretestraat. Wilhelminastraat en Julianasingel. Het plan beoogt enerzijds om zo genaamde frontvorming aan de pleinzijde in het betrokken gebied te voorkomen en anderzijds de voorwaarden om tot een stede- bouwkundige afronding van het ge bied te kunnen komen, vast te leggen. Gedurende de bijeenkomst bestaat voor een ieder gelegenheid tot het plaatsen van op- en/of aan merkingen bij en het stellen van vragen over het voorliggende plan. De daarop betrekking hebbende stukken zyn op aanvraag in het ge meentehuis. afdeling VROM in te zien. 6 t/m 12 nov.: Nationaal Jeugd Fonds, beter bekend als Jantje Be ton (landelijke aktie). 13 t/m 19 nov.; Diabetes Fonds Ne derland (landelijke aktie). 25 nov.: Zwemvereniging Spio (plaatselijke aktie in het kader van het jeugdkollektewezen). Alleen voor deze akties is een kol- lcktevergunning verleend. Koliek teren buiten de aangegeven periode is niet toegestaan. De kollektanten en koliektri ces moeten eèn op de kollekte gericht legitimatiebewijs kunnen tonen. In verband met de verwachte drukte op de algemene begraafplaats "Boschhuizen" in het komend weekeinde, zal de begraafplaats niet toegan kelijk zyn voor auto-verkeer. Een bijkomende reden voor het niet toelaten van (te) intensief autoverkeer op de begraafplaats is. dat daarmee voorko men wordt dat de pas ingezaaide bermen worden stuk gereden of gelopen. Daarom zyn deze. op enkele doorgangen na. afgezet. Voor diegenen, die zwaardere voorwerpen op de t>egraafplaat.s willen ver voeren, dienen met de bovenstaande maatregelen rekening te houden. Wy vragen de bezoekers begrip voor deze situatie, die voor hen helaas enig ongemak met zich mee brengt. Om de begraafplaats zo snel mogelijk weer netjes verzorgd te hebben was de uitvoering in dit seizoen echter noodzakelijk. Burgemeester en wethouders van Venray zijn voornemens aan de na volgende bouwaanvragen medewer king te verlenen. het plaatsen van twee ballen- vangers, een by het rrapveld aan de Kruidvlier/Kogeldistel en een by het trapveld aan de Koninginne- kruid te Venray. tn.v. Gemeente bestuur Venray: het bouwen van een berging aan de Peter Janssenweg 3 te Ys selsteyn, t.n.v. J.H.H.M. Maessen: het bouwen van een ber ging/hobbyruimte aan de St. Odastraat 28 te Venray, t.n.v. Th.L.D. Nellissen; het bouwen van een berging aan de St Odastraat 26 te Venray. t.n.v. R.F. Hitipeuw. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 27 oktober 1989 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage bij de onderafdeling bouw en woningtoezicht, kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche Artikel 18a van de Wet R.O. Burgemeester en wethouders van Venray zijn voornemens om op grond van artikel 18a vau de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstel ling te verlenen van het ter plaatse geldende bestemmingsplan ten be hoeve van de navolgende bouw plannen: het uitbreiden van oen wo ning aan de Leunseweg 35 te Ven ray. tn.v. H.W.II. Martens. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 27 oktober 1989 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de onderafdeling bouw en woningtoezicht kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 Uit 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray mr. II.J.M. Defesche Op maandag 30 oktober a.s. zal wethouder W. Claessens geen spreekuur houden. v,7 door B.A.M. KRUYSEN De verdere lotgevallen van de Venrayse Klokken INLEIDING Met het oog op de mogelijkheid, dat de klokken in de Nederlandse torens gevorderd zouden worden, had de Nederlandse regering, al vóór ons land in de oorlog werd be trokken. de nodige maatregelen ge nomen. Reeds in 1938 voorzag dr. J. Kalf, toenmalig direkteur van de Ryks-Inspektie Kunstbescherming, een eventuele vordering van de klokken in tijd van oorlog. Op zijn verzoek werd in 1939 een enquête gehouden naar de in ons land aan wezige klokken en werden er lijsten opgesteld van klokken, die in elk geval gespaard moesten blijven. Deze klokken vielen onder de term "Monument". De klokken met kerkhistorische, oudheidkundige of echte kunstwaarde werden vóór 1940 reeds voorzien van de letter M. Behalve dit merkteken, kregen'die klokken ook nog een certificaat in vier talen, waarin zowel vriend als vijand werd uitgenodigd, ze in ieder geval te laten hangen. Toen de Duitse oorlogsmachine diverse metalen ging vorderen, be gonnen de Duitsers de klokken uit de torens te halen. Al gauw bleek dat z(j in het zuiden tegen hun uitdrukkelijke belofte in toch een aantal M-klokken uit de torens ïrwyderden. Dit vond plaats in no- ïmber 1942, toen ook in Venray uitse handlangers onder de lei- Jng van P. Meulenberg (Klokken Peter) arriveerden. Zij begonnen Met de klokken roof op 13 novem ber. Nog dezelfde dag deed de toen malige burgemeester II. Janssen een dringend beroep op de betref fende instantie in Den Haag, met het verzoek, dat zeker twee M- klokken namelyk de St. Jan en de Petrusklok niet weggevoerd zouden worden. Het heeft niet mogen baten. Al leen de St. Jansklok bleef in de to ren achter. De overige klokken (waaronder twee kleine minder waardevolle) werden meedogenloos afgevoerd. Ook de Grote Klok on derging hetzelfde lot zoals we in het artikel van vorige week al ver telden. DE ROOF VAN DE GROTE KLOK Degenen, die dit nog beleefd heb ben. zullen zich nog herinneren, dat deze enorme zware klok, bij het neerhalen uit dé toren, met takel en al door de kabels sloeg. Met een De klokkenstoel, waarin de Grote en de Petrusklok, bij gebrek aan een toren, vanaf 1951-1962, opgehan gen waren. enorme klap viel zij in de torenhal, waarbij zij niet alleen zelf werd be schadigd. maar ook de grafzerk van de stichter van de Grote Kerk. Gijs- bert van der Gaet. Wat er met de klok gedurende de 'oorlog is gebeurd is (nog) niet be kend. Tsrwijl allen dachten dat zij aas opgegaan in de smeltkroezen van Krupps Kanonnenfabrieken, bleek zij na de oorlog, hoewel be schadigd, die weg niet gegaan te zijn. Voor de vierde keer werd zij dan in 1951 negen jaar na de roof wéér in de klokkengieterij van de firma Petit en Fritsen hergoten. Zij werd tijdelyk opgehangen in de klokkenstoel op het kerkhof (1951-1962), nadat zij eerst op Pinkstermaandag van genoemd jaar door deken Berden was inge wijd. De vertaling van het opschrift van deze viermaal hergoten reuzen- klok luidt: In het heilig jaar 1950-1951 ben ik herrezen in Venray. Jezus Maria Joseph en de Apostelen ben ik toe gewijd. Onder het dekenaat van Willem Berden in het jaar des he ren 1951 hebben Petit en Fritsen mij hergoten. ST. PETRUSKLOK Zij is de enige klok. die haar doopnaam heeft behouden. Vroeger werd ze 's morgens en 's avonds ge luid. In de volksmond werd ze ook de avondklok genoemd. Gegoten is ze in 1475 door De Ven rayse klokkengieter Jacob van Ven rode. De doorsnede bedraagt 90 cm en ze weegt 450 kg. Het opschrift luidt: Sancte petre in 't jaer ons heren MCCCC en LXXV. Jacop. Clockgeter. Het is de enige klok, die de dorlog goed doorstaan heeft. Ze werd wel door de Duitsers geroofd, maar in juli 1945 teruggevonden. Op 25 juli van genoemd jaar schreef namelijk de direkteur van de Gemeentewer ken te Groningen aan de gemeente Venray, dat daar onze Petrusklok, gemerkt 5-319A was teruggevon den. Zij werd op 16 november 1942 uit de toren gehaald. Daar zy niet beschadigd was, werd zy later op de klokkenstoel op het kerkhof gehan gen, samen met de Grote Klok. ST. CATHARINAKLOK Zij werd gebruikt als Angelus- klok. Gegoten in 1744, had zij een diameter van 75 cm en woog 270 kg. Het opschrift luidde: D. Theodurus van Lendt praetor in Venray Jean Petit en syn soon, hebben my gemaeckt Anno 1744 (met een plaketje met de H. Catrina). In de kerkrekening van 1745 leest men, dat Jean Petit "van het vergieten der nieuwe kloek, samen 91 gulden en 50 stuivers" heeft ver diend. En "Aen Jan Meuws van ver- dienst op syn eygen kosten als den oven tot het klockengieten verveer- digt werdt" (7 gulden en 3 oort). Ook deze klok is meegenomen, maar niet meer teruggekomen. MARIAKLOK Deze klok was oorspronkelijk toe gewijd aan de H. Josef (15 april 1765). Maar de volksmond doopte ze weer om tot Mariaklok. ook omdat deze 1190 kg zware klok geluid De Catharinaklok (links) en de Pe trusklok worden weggevoerd. werd bij Mariafeesten en kinderbe grafenissen. Het opschrift luidde: Alexius en Petrus Petit me funderunt A° 1764. Ook deze klok is nimmer terug gekeerd. ST. JANSKLOK Deze klok was de enige, die na de klokken roof in de toren achter bleef. Uit een schrijven van de In spectie Kunstbescherming te 's-Gravenhage d.d. 10 juni 1940 bleek, dat alleen deze klok in aan merking kwam om als M-klok gespaard te blijven en mocht blij ven hangen. Dit was de klok, die zondags voor de hoogmis geruime tijd geluid werd. Verder werd ze iedere morgen onder de mis van 8 uur (na de con secratie) geluid, in de tijd dat de rogge op het veld bloeide tot aan het feest van St. Jan op 24 juni. Aan deze klok was vroeger ook een vrij primitieve alarm-installatie verbonden, in de vorm van een ha mer. Degene, die brand ontdekte, maakte het toiiw waarmee de ha mer verbonden was los, waarop die enkele malen op de klok sloeg. Dan wisten de luiders dat ze moesten luiden voor brand. De St. Jansklok was dus tevens brandklok. Helaas werd zij zwaar beschadigd bij het opblazen van de kerktoren. De restanten zijn ge bruikt voor het hergieten van ande re Venrayse klokken. Deze 2.330 kg zware St. Jansklok was oorspronkelijk toegewijd aan Maria en in 1521 door de Venrayse klokkengieter Jacob van Venrode gegoten. Dat bleek uit haar op schrift: De gescheurde St Jansklok, bescha digd bij het opblazen van de toren op 16 oktober 1944. Maria heit ic al quaet verdreif ic den levenden rofep ic den doden beclaich ic Anno dni XVCXXI daer bi goeit Jacob Véraid mi (plaketjes. met Calvarie, Madonna. É).L. Vrouw, de Kroning van Maria) TWEE NIEUWE KLOKKEN Op 31 december 1960 krijgt de firma Petit en Fritsen te Aarle- Rixtel de opdracht om voor de Gro te Kerk twee nieuwe klokken te gie ten, namelijk een S.t. Jansklok (2.400 kg) en een Mariaklok (1.750 kg). Zij werden in de klokkengiete rij te Aarle-Rixtel gegoten, in maart 1962 afgeleverd en op het kerkhof in stellages voorlopig opgehangen. Zij dienden ter vervanging van de onder de oorlog door de Duitsers geroofde klokken. Zy werden zoda- nig gegoten, dat ze met de zware Apostelenklok 4.000 kg) en de behouden teruggekomen St. Pe trusklok (450 kg), één kombinatie en by het luiden één harmonisch geheel vormden. Als het ware één aceoord laten horen by het samen- luiden. te weten het zogenaamd Tb Deum-motief. Op zondag Halfvasten (1 april 1962) werden beide klokken ge- doopL Daags voor Pasen luidden de nieuwe klokken voor het eerst uit de nieuwe toren. Het zal deze generatie voortaan altijd tot ere strekken, dat puin en ellende, oorlog, verwoesting en dood. evacuatie en armoede hen niet klein gekregen heeft, integen deel. dat zij opnieuw de krachten heeft weten te verzamelen om op te bouwen wat veruxtesl werd, te her stellen uat vernield werd. In ons artikel, vorige week in dit blad. heeft "de opmaker" een sto rende fout gemaakt door enkele stukjes tekst uit de inleiding, niet in de goede volgorde te plaatsen. Dat veroorzaakte voor onze lezers een kleine puzzel. Daarvoor onze excuses!

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9