MET DE TREIN NAAR ZWITSERLAND BUSPENDEL OOSTENRIJK ANVR MET EIGEN AUTO NAAR FRANKRIJK GASTENRENNEN IN OOSTENRIJK TOERSKIEN, SNEEUWSURFEN, SKISAFARI PEEL EN MAAS Donderdag 26 oktober - Paginat F INFOPAGINA WINTERSPORT INFOPAGINA WINTERSPORT INFOPAGINA WINTERSPORT INFOPAGINA MEER VAKANTIE MET TOERISTIEK Informatie verzamelen over wintersport vakanties is leuk, maar het is ook moei lijk om de juiste keuze te maken uit win tersportplaatsen, accommodatie en fa ciliteiten. Wie zet de zaak eens een voudig op een rijtje? Uw reisadviesburo beschikt over het gereedschap bij uitstek om de juiste va kantie voor u uit te zoeken, TOERIS TIEK. Toeristiek-informatie-computer is een begrip in de reiswereld, elk ANVR reisadviesburo werkt ermee. Elke win tersporter of winter vakantieganger zou er naar moeten vragen. Ook de nieuwe ski-atlassen zijn bij veel ANVR reisad- viesburo's ter inzage beschikbaar. Plaatsbeschrijvingen Medewerkers van Toeristiek (meer dan 25) reizen het hele jaar rond om als een soort keurmeester de zomer- en wintersportplaatsen te bekijken. Van elke belangrijke wintersportplaats ma ken zij een plaatsbeschrijving, een op somming van de faciliteiten, zoals liften, skischolen (voor welke leeftijd), hotels, appartementen, pensions, hoe deze ge legen zijn t.o.v. de liften en het dorp, hoeveel meters van de skihelling enz Objektieve informatie, die u helpt om de juiste vakantie te kiezen. Per plaats wordt in detail ingegaan op ski-, langlauf- en andere sportmogelijk heden (rodelen, wandelen, etc.). Ge schikt of ongeschikt voor kinderen. Ge schikt of ongeschikt voor beginners. Uitgebreide informatie over skilessen, skipassen en niet te vergeten après-ski. Een gedeelte van deze informatie vindt u ook in de brochure van de reisorgani saties. De informatie wordt compleet gemaakt met exacte plattegronden van alle be schreven plaatsen. Dit is vooral prettig als u precies wilt weten hoe ver de door u gekozen accommodatie van wandel paden, langlaufloipes of skipistes verwij derd ligt en hoe u deze kunt bereiken. Rijdt er een skibus? Gratis? De Toeris tiek zal het u kunnen vertellen. De informatie van bijna 300 wintersport bestemmingen in o.a. Oostenrijk, Zwit serland, Frankrijk, Duitsland en Italië, zijn op deze wijze bij uw ANVR reisad viesburo beschikbaar. De meeste infor matie is beschikbaar op papier, maar er zijn ook veel aansluitingen rechtstreeks op de grote Toeristiek-informatie-com puter. Computer De Toeristiek computer geeft ook een dagelijks beeld van beschikbare aanbie dingen. Prijzen van verschillende reisor ganisaties kunnen worden vergeleken. De computer helpt ook bij uw vakantie op maat U geeft bijvoorbeeld aan welk type vakantieplaats u zoekt en welk type accommodatie. De ANVR reisadviseur kan u dan met behulp van de computer een voorstel doen. Toeristiek is beschik baar bij alle ANVR reisadviesburo's. Uw wintersportvakantie naar Zwitserland begint al op het station. De romantiek van komfortabele treinen, die u naar Zwitserland brengen zal menigeen aanspreken. Het is gezellig in de trein, men heeft de ruimte en kan af en toe de benen strekken. Bovendien ontmoet u vele leuke mensen en is de treinreis een ware belevenis. een beginner als een gevorderde kan zich prima Vërmaken in de Zwitserse sneeuw. Een aantiibwintersportgèbiieden zijn uiterst sneeuwzeker. Het uitzicht wisselt met de minuut, va riërend van het wat platte Nederland tot de besneeuwde bergtoppen bij utf eindbestemming in Zwitserland. De treinen waarmee u naar Zwitserland reist, zijn moderne, snelle en comforta bele vervoermiddelen. De Zwitsers zijn een zeer gastvrij volk en de accommodatie is over het alge meen kraakhelder. Er zijn vele keuze mogelijkheden. van redelijk eenvoudig tot superluxe. Crans Montana, ook wel het zonneterras van Zwitserland ge noemd, heeft prachtige dorpskernen en een gezellige sfeer. Vanzelfsprekend zijn er uitstekende restaurants. De ski- en langlaufmogelijkheden in Zwitserland zijn zeer uitgebreid, zowel De Trein Per dagtrein of per nachttrein, dat is de eerste keuze die men moet maken. Over het algemeen is de nachttrein het meest voor de hand liggend, omdat de winter sportvakantie altijd te kort is en 's nachts reizen betekent dat u eerder de ski's onder kunt binden. De ALPEN EXPRES is de meest be kende wintersport-vakantietrein. Deze trein met couchette (lig)- en zitrijtuig rijdt vanaf Den Haag CS via Utrecht CS, Eindhoven en Venlo naar Chur en Brig. U kunt in deze trein kiezen uit verschil lende reismogelijkheden. standaardklasse: U reist in comfor tabele zitrijtuigen met maximaal 6 perso nen per compartiment. Deze zitplaatsen zijn voorzien van uitschuifbare zittingen. Het ontbijt is niet inbegrepen. toeristenklasse: Deze klasse is iden tiek aan de standaardklasse, maar nu met maximaal 4 personen per comparti ment. Ook hier is het ontbijt niet inbe grepen. couchette (ligplaats)Met 6 personen per compartiment,. Uw bedje wordt gespreid, compleet met deken, kussen en frisse lakens. Het ontbijt is hier zowel heen als terug inbegrepen. Vanzelfsprekend gaan de lange latten gratis mee in speciaal daarvoor gere serveerde compartimenten. Wat dacht u van een sfeervol en betaal baar dineetje in het restauratierijtuig of een gekoeld muzikaal drankje in het bar/buffetrijtuig terwijl u met een flinke gang richting piste rolt? De tarieven zullen u meevallen! Alle in formatie is verkrijgbaar bij het ANVR reisadviesburo. LANGLAUFEN IS EEN SPORTIEVE SPORT Langzaam in het spoor naar boven klauterend op de lange latten is iets wat u met alpine ski's niet hoeft te proberen. Met het sportieve langlaufen is zo'n natuurtocht echter wel voor u wegge legd. Dat langlaufen alleen voor mensen met hoogtevrees is, wordt door elke lang laufer tegengesproken. Het wandelend skiën of skiënd wandelen wordt ook bij jonge mensen steeds populairder. Lang laufen geeft meer beweging dan alpine skiën. Met een bepaalde kadans kan een goede langlaufer urenlang vele kilome ters voorbewerkt langlaufspoor volgen tussen de dennebomen, de bossen, over besneeuwde weiden en tussen boeren schuren door zonder te hoeven wachten op skiliften. Het is een zeer ontspannen sport. Enig uithoudingsvermogen maakt de sport nog plezieriger, want hoewel elke Nederlander geniet van een natuur wandeling vraagt langlaufen toch iets meer inspanning. Lekker één zijn met de geurende, stille natuur, een hele tijd niemand tegenkomen, een heuveltje op klimmen om vervolgens relaxed weer het heuveltje af te glijden aan de andere zijde, veel mensen willen niets liever dan langlaufen. Uitrusting De langlauf-uitrusting is lichter dan de 'alpinë-uitrusting. De schoenen zitten prettiger en zijn soepeler. De ski's zijn smaller en flexibeler, de schoen zit alleen aan de voorzijde aan de ski vast. Houdt u ook met de kleding rekening met bewegingsvrijheid. Over het alge meen is een langlaufpak iets lichter dan een skipak, maar natuurlijk kunt u het ook in spijkerbroek proberen, wat prima gaat, zolang u niet valt. Loipes Sommige wintersportgebieden beschik ken over veel loipes (langlauf-sporen). Een klein aantal gebieden hebben geen loipes. Laat u voorlichten bij uw ANVR reisadviesburo, dat beschikt over Toe ristiek plaatsinformatie. Men kan u pre cies vertellen hoe groot of hoe goed een gebied is voor langlaufsport. Bij sneeuw- rijke winters kan een langlaufer een dag je of weekendje Sauerland of Ardennen eens overwegen. Afhankelijk van het weer zijn dit hele leuke "tussendoor tjes". WANDELEN IN DE "WINDSTILLE" SNEEUW stromend beekje. Het bruisende water verdwijnt in de diepte. Na drie uur wan delen is het al half vier. We moeten voor het donker terug zijn. Bovendien willen we de après ski niet missen. Want hoe wel het après ski heet, is het ook gezel lig voor bergwandelaars. "Après wan der n" zullen we maar zeggen. En wat begon met een frisse neus eindigt in een dappere wandeling die als sportieve prestatie niet onder doet. Nadat we weer binnen komen in de warmte van het Gaslhaus voelen we ons langzaam rozig worden. En met een voldaan gevoel nemen we een slokje. Het ratelende geluid van de skiliften wordt zwakker. Het vriendelijke jodel- geluid uit de plaatselijke "Stube" is ver vaagd. Het geklingel van een arreslee wordt steeds luider, passeert en wordt weer zwakker. We wandelen op een bergpaadje, ergens in Oostenrijk. Onze profielzolen zetten zich knerpend in de verse sneeuw. Het is windstil. We ruiken de dennebomen. die statig langs het pad staan, bedekt met de verse sneeuw. Een half uur later ontdekken we een voederplaats voor herten en gemzen. Er is echter geen beest te zien. We lopen verder en zien een wild ANVR REISADVIESBURO Haarlem Reizen adviseren is een vak! Of het nu gaat om een vakantiereis of zakenreis, voor een zorgeloos verloop ervan bent u aangewezen op een gekwalificeerde reisadviseur. Medewerkers van de bij de ANVR aan gesloten reisadviesburo's zijn bij uitstek deskundig op het gebied van reizen. Goed opgeleid en bijgeschoold als zij zijn kunnen zij u alles vertellen overde door u gewenste bestemming. Zij regelen uw reis en verblijf tot in de puntjes en ze geven u graag advies over de verschillende aspekten van uw vakantie. Vaak wordt gedacht, dat aan die kwali teit ook een extra prijskaartje hangt. Fout. De ook bij de ANVR aangesloten touroperators kunnen, doordat zij in het groot inkopen, aanzienlijke kortingen bedingen, die aan de klant worden doorgegeven. Kom eens langs, een ANVR reisadvies buro zit altijd bij u in de buurt, en herkent u aan dit vignet. REISADVIESBURO Tirol/Zell am See/Saalbach Gasterennen zijn een leuke afsluiting van een of twee weken lessen of oefe nen. Elke skiër met wedstrijdinstinct kijkt er naar uit: de wekelijkse gasterennen. Voor kinderen en volwassenen wordt in vrijwel elke Oostenrijkse plaats een wed strijd georganiseerd. Het inschrijfgeld is minimaal. Vooral de gezelligheid telt tij dens de gasterennen, hoewel de deelne mers er natuurlijk anders over denken. Juichende vaders, die hun kleine zoont jes aanmoedigen. Wel jong. maar vaak sneller dan Pa zelf. De medailles worden rijkelijk verdeeld' onder de winnaars. Het is gezellig. Meestal op vrijdag vin den de wedstrijden plaats. Er wordt een parcours uitgezet met slalom en een stukje in "Schuss" de berg af. De Oostenrijkers zelf mogen niet meedoen, omdat het uitdrukkelijk wedstrijden voor de gasten zijn. De overwinningen worden vaak gevierd in de Stube (het cafe). De typische Oostenrijkse drankjes, zoals Jaegertee (het is wel heet, maar verder heeft het met thee niets te ma ken: het is een soort alcoholische grog); glühwein of ohstler. En voor de kinderen is een heisse schokolade na het gasterennen natuurlijk een ware traktatie. En al deze heerlijkheden maken, dat een vakantie in de sneeuw in Oostenrijk wel fris is, maar niet koud. Vakantie vieren in de sneeuw heeft iets spran- kelends. Wintersporters houden ook vol dat wintersporten een milde vorm van verslaving is. Amsterdam/Kitzbühel Per luxe touringcar naar Oostenrijk, is een van de goedkoopste manieren om op uw wintersportbestemming te komen. Indien u extra luxe wenst, dan is de Royal Class de aangewezen weg. De Royal Class touringcars zijn uitgerust met slechts 32 zitplaatsen. Dat geeft per persoon tussen de 20 en 30 cm méér beenruimte. Vrijwel alle pendelbussen zijn uitgerust met bar, toilet, dubbele beglazing en uit stekende stoelen met verstelbare rug leuning. Bovendien worden in de meeste touringcars gratis videoprogramma's vertoond en er is altijd een muziekinstal latie. De prijzen van busvervoer (pendel is alleen vervoer) zijn relatief laag. Per per soon betaalt men naar Oostenrijk circa 150,-. De prijs ligt op topvertrekdagen iets hoger en in he* laagseizoen iets lager. Indien u onderweg op comforta bele wijze wilt slapen dan kunt u ook met de slaapbus naar een aantal bestem mingen rijden. De toeslag bedraagt circa 50,- per persoon. Uw stoel wordt 's avonds een comfortabele ligplaats. U krijgt kussentjes, 'n plaid en slofjes. Waarheen? Pendelbussen komen overal. Van Kitzbühel tot Saalbach, van Zeil am See tot St. Anton, alle belangrijke winter sportplaatsen zijn per pendelbus bereik baar. Tijdens de krokusvakantie wordt het uitgebreide routenet door een aantal touringcarbedrijven nog verder ver groot. Behalve Oostenrijk zijn ook Frankrijk, Zwitserland, Joegoslavië, Zuid-Duitsland en Italië per pendelbus bereikbaar. Vraag uw ANVR reisadviesburo in welke plaatsen u kunt instappen. Voor een kleine groep mensen is gewoon skiën of langlaufen niet span nend genoeg meer (hoewel we ons dat nauwelijks kunnen voorstellen!). Als het traditionele skiën u niet meer zo boeit, dan moet u eens iets nieuws proberen. Toerskiën Toerskiën is één zijn met de bergen, een kombinatie van bergbeklimmen en skiën. Met kleefvellen onder je ski's en in een klein groepje de berg op om ver volgens door de ongerepte natuur naar beneden te skiën. De overnachtingen vinden plaats in hotels of berghutten, afhankelijk van de organisatie. De toch ten duren gemiddeld een week. Het is wel noodzakelijk dat de deelnemers be hoorlijk geoefende skiërs zijn met een goede konditie, want zwaar is het wel. Voor iedereen, die wel eens iets anders wil dan het gebaande pad, is het rond trekken door de bergen de oplossing. Sneeuwsurfen U heeft ze allemaal wel eens gezien op plaatjes. Snowboards. Een snowboard (sneeuwplank) is een nieuwe, kleine surfplank met 2 bevestigingspunten voor skischoenen. Men staat dwars op de glijrichting. Voor elke skiër die van een uitdaging houdt, is het snowboard- en ideaal. Het is wel aan te raden om les te nemen in het snowboarden. Zelf prut sen met deze plankjes is vooral voor het achterwerk een pijnlijke aangelegen heid. Na enkele lessen is het plezier bovendien veel groter. Het naar bene den suizen op zo'n board is vooral popu lair in Les Arcs in Frankrijk. Hier zijn de boards ook te huur. Bij een aantal win tersportzaken in Nederland kunt u trou wens ook snowboards huren. Verwar snowboarden niet met monoskiën. Monoskiën is gelijk aan traditioneel skiën, het enige verschil is dat u slechts over één dubbelbrede ski beschikt. Een skileraar in Frankrijk merkte eens op dat monoskiën gemakkelijk is, omdat je ski's niet over elkaar kunnen schieten... Maar door de hoge snelheden, die ge haald kunnen worden met monoskiën blijft het een moeilijke sport Skisafari: avontuur De skisafari's zijn gericht op het ont dekken van veel verschillende skigebie den. In de Franse Tarentaise organiseert men pure skisafari's. In de meeste reis brochures treft u skisafari's aan die van uit één standplaats elke dag een ander skigebied aandoen. Een goede gids is bij een dergelijke tocht van groot be lang, ook omdat er nog wel eens een stukje pure sneeuw moet worden over brugd, zonder naamborden of herken ningstekens. Wie er echt met de rugzak op uit wil trekken kan informatie krijgen bij het Oostenrijks verkeersburo (020- 12 96 82), Zwitsers verkeersburo (020- 22 20 33) of bij het Frans verkeersburo (020-20 15 03). Het snelst en gemakke lijkst informeert u echter bij uw ANVR reisadviesburo. SPIJKERBROEK OF SKIPAK Als je niet te veel valt, kun je in je spij kerbroek skiën. Toch is voor veel mensen een skipak ideaal. Het is heerlijk warm, water (sneeuw) afstotend en leuk om te zien. Er zijn modellen met afritsbare mouwen die vooral erg handig zijn als het warm weer wordt Let bij aankoop altijd goed op het materiaal. Er zijn nog steeds van die gladde nylon pakken in de handel. Als men daar mee valt, dan werkt zo'n pak als een sleetje: de snelheid wordt niet geremd, maar neemt juist toe. Wanten of handschoenen Wanten zijn voor een beginnende skiër zeker aan te bevelen, omdat bij een val de vingers in principe geen kant op kun nen. Handschoenen geven meer vrij heid, zijn vaak duurder en ook wat min der warm. STICHTING GARANTIEFONDS REISGELDEN (SGR) Rotterdam Al een aantal jaren bestaat er een uniek garantiefonds voor alle konsumenten die bij een aangesloten reisburo boeken, namelijk het Garantiefonds Reisgelden. Het is van belang te weten dat elk ANVR reisadviesburo bij dit Fonds is aange sloten. Een ANVR reisadviesburo is herkenbaar aan het op het reisburo aangebrachte vignet met de lachende wereldbol. Indien u uw rqis boekt bij een SGR- deelnemer, dan valt die reis onder de garantie van dit Fonds. Deze garantie houdt in dat de kon- sument tegen een geringe vergoeding ervan verzekerd is zijn vooruitbetaalde reisgeld terug te krijgen, als de reisor ganisator, de vervoerder, de accommo datieverschaffer of de verkoper zelf door financieel onvermogen de overeen gekomen tegenprestatie (de reis dus) niet kan leveren. Bij boekingen voor 100,- of meer dient u bij de bevestiging van uw reis een garantiecertificaat te ontvangen. (Vraag daar zonodig uitdrukkelijk naar.) De kosten hiervan bedragen 10,- per boeking voor maximaal 9 personen. Op het certificaat staat hoe te handelen bij recht op terugbetaling. Uw reissom is dus gegarandeerd bij alle ANVR reisadviesburo's die allemaal deelnemer zijn in de SGR. GARANTIEFONDS REISGELDEN Les Arcs De Franse Alpen zijn perfekt bereik baar met de eigen auto. Via Basel ri jdt u in 10-15 uur naar uw Franse wnitersportplkèts. Waar moet u aan denken als u met de auto op winter sport gaat? En waarom is Frankrijk als wintersportbestemming zo bij zonder? Heeft u wel eens van parapente gehoord? Het van een berg afskiën en uw tocht vervolgen per parachute? Het is span nend en bijzonder. Zoals zo veel in de Franse wintersportplaatsen: gedurfd, nieuw en opwindend. De skigebieden in de Savoie, de Franse Alpen, zijn bijzonder uitgestrekt en zo wel voor beginners als gevorderden en profs een uitdaging. Vele skigebieden sluiten op elkaar aan en geven op die wijze een enorm skigebied. Men kan er dagen skiën zonder ook maar een keer dezelfde piste af te leggen: heerlijk gewoon. Veel mensen hebben een beetje angst voor het rappe, Franse taaltje. Natuurlijk is het prettig als u een mondje Frans spreekt, maar nodig is het niet: alle ski leraren en jonge mensen spreken Engels, en een klein aantal spreekt zelfs een mondje Nederlands. Voor kinderen zijn de Franse Alpen een paradijs: vooral voor de kleine kinderen is veel accommodatie beschikbaar in de vorm van creches, dagverblijven en kinderskiclubs. En juist bij kinderen blijkt taal geen belemmering te zijn Accommodatie De accommodatie zult u tevoren willen bespreken. Overleg met uw ANVR reisadviesburo wat u moet meenemen (zoals lakens voor appartementen) en tot hoe laat u kunt arriveren, en welke accommodatie het best bij uw wensen en budget past. Ook is het van belang te weten of uw appartement of hotel aan de skipiste ligt, of dat u met uw zware skischoenen nog een stukje moet lopen. Een rustige of een centrale ligging kunt u ook laten uitzoeken bij uw ANVR reisadviesburo, dat over uitgebreide in formatie beschikt, naast de reisbrochu-" res heeft men niet alleen de Toeristiek wintersportinformatie maar tevens een ruime ervaring. Reservering liftpas/ski's/skilessen In veel gevallen kunt u skilessen en lift- passen al bij de boeking reserveren. Dat scheelt dan wachten op de plaats van bestemming. Een verschil in prijs is er over het algemeen niet, tenzij u een all- in pakket koopt, waarin accommodatie, liftpas en soms ook de huur van de ski's en de schoenen is begrepen. U bent dan vaak aanzienlijk goedkoper uit. De auto U kunt met uw eigen auto of met een huurauto naar Frankrijk gaan. Het voor deel van een huurauto is, dat u erop kuht rekenen dat deze uitstekend onder houden en verzekerd is. Als uw eigen auto wat krap is voor alle personen en bagage dan is een (grotere) huurauto een goede oplossing. Zorg dus ook als je huurt voor sneeuwkettingen, en leg ze er thuis alvast een keertje om. Als u met de eigen auto gaat, denk dan aan vol doende anti-vries. Vanzelfsprekend helpt Uw ANVR reisad viesburo de auto-wintersporter aan de juiste aanvullende verzekeringen, zoals internationale hulpdienst; vervangend vervoer als de eigen auto onherstelbare schade oploopt of een tijdelijke casco verzekering voor het geval u normaal alleen WA verzekerd bent De route Via het verkeersburo^en via uw ANVR reisadviesburo ontvangt u voldoende documentatie en reisbescheiden. Een gedetailleerde auto-kaart (te koop bij de boekhandel) is altijd aan te raden als u met de auto gaaL Welke plaats? De Franse wintersportplaatsen, noemt men ook wel "stations". Ze zijn modern en beschikken over alle denkbare fa ciliteiten (kinderclub, sauna, enz). De meest bekende Franse wintersport plaats is Les Arcs. Er zijn wintersport- mogelijkheden op drie niveaus: Are 1600, Are 1800 en Are 2000. Met de trein kunt u via Brussel ook in het daldorpje Bourg Saint Maurice komen, waar een snel treintje u naar Are 1600 brengt Als u liever het vliegtuig neemt, dan zijn er mogelijkheden met Air France via Lyon of Geneve (inclusief bustransfer). Ook de bus biedt met haar pendelvervoer een alternatief voor de auto. Vraag uw ANVR reisadviesburo om advies over accommodatie en wijze van vervoer.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 16