maar... in Venray PEEL EN MAAS VAVA Het huidige gebruik van het rekreatiegebied "Vlakwater" Reünie Boschveldcollege Venray Psychiatrische Centra gaan samenwerken Chez Jacques Rashonden in sporthal 'De Wetteling' 1761 Het NCRV-televisieteam "Paree iajeur" zou in Venray ruime inspi- atie kunnen opdoen voor een aan- al coupletten vóór het refrein: "Dat toch allemaal, kllemaal, klle- naal maar in Nederland". Men be- (oeft het woordje "Nederland" Heen maar te vervangen door Venray" om televisiekijkend Ne- lerland plat voor de buis te krijgen, fent de laatste maanden blykt in- ens van alles te kunnen, wat voor prt nog tot de onmogelijkheden leek te behoren. Het eerste couplet zou ter inlei- ling gewyd kunnen worden aan de nestlabriek van Heide. Wat een langjevol inwoners van Ysselsteyn rel kon. lukte de dorpsraad van leide en partikulieren, kortom de ehele bevolking van dit kerkdorp, liet. De gemeenteraad speelde het Haar om goed onderbouwde be waarschriften tegen de vestiging an een mestverwerkingsinstallatie n Heide, zo maar van de tafel te ve len. Refrein: "Dat kan toch alle- naal maar in Venray". Een reeks volgende coupletten ou de bezuinigingsdrift van de emeente Venray tot onderwerp unnen hebben. De gemeente ba- anceert op de rand van de financië- afgrond. moet de belastingen erhogen en een nieuwe (riool)be- jsting invoeren; bezuinigt op de traatverlichting waardoor de halve leente in het duister wordt ge luld, laat noodzakelijk onderhoud wegen en zwembad achterwege eu moet noodgedwongen bij herha- ing "nee" zeggen tegen allerlei 1 ïoodzakelijke prioriteiten. En dan wordt de begroting voor 589 door Gedeputeerde Staten liet goedgekeurd en moet Venray Noodgedwongen met de bedelstaf n de hand bij het Rijk de artikel-12 Itatus gaan aanvragen. Want zon- ler bijstand van het Rijk koerst het emeenteschip regelrecht op een ankroet af. Het wordt september en dan tornt uit Maastricht het bericht, dat le gemeentebegroting voor het jaar 989 alsnog wordt goedgekeurd. En ot veler verbazing loopt gelijktijdig iet schip met geld de Venrayse ha- fen binnen. "De gemeente mag wee miljoen meer uitgeven om de ipgelopen achterstand ongedaan te naken" melden de kranten. De loor de jaren heen opgespaarde re- ierves mogen worden aangespro- ;en om zoals dat heet "de ichterstand niet nóg groter te ma ten". Er is bijna geen tijd meer om le gemeenteraad te laten beslissen int het geld moet voor het einde in het jaar zijn besteed. De wegen tunnen worden opgeknapt, het fel- igeerde herstel van de fietspaden angs de Beekweg kan plaatsvinden en er lean een nieuwe aansluiting vorden gemaakt op het stamriool n De Brabander. Dat kan ineens al lemaal, allemaal in Venray. Ergens diep in een gemeentela iggen mooie plannen om het ge- neentelijk zwembad te renoveren m te moderniseren. Dat is hard no- lig. want het bad is aardig verkom- nerd door het ontbreken van loodzakelijk onderhoud, jaar in aar uit. Maar nu blijkt, dat dit iwembad zowel in bouwkundig/ ïchnisch als in funktioneel op- icht niet meer van deze tijd is. Uit le gemeentelijke hoed wordt in- ens een nieuw zwembadplan geto- rerd. Een nieuw zwembad? Zeg naar zwemparadijs, met een wa tertje, verscholen tussen planten en palmen; een golfslagbad met wild waterbeek en een zestig meter lange waterglijbaan, met whirlpool en regengrot, met een waterval en turbo-douches, met vloerspuiters en massagestralen, met sauna, sqashbanen en zonnestudio. Een modem zwembad met beweegbare vloer, maar niet dieper dan twee meter en dus zónder duikplank. Kosten bijna negen miljoen excl. btw en een aanvaardbaar jaarlijks tekort van slechts 750.000,-. Wie in Venray heeft om zo'n stuk "statussymbool" gevraagd? Of er geen sub-tropische zwemparadij zen in bereik- en berijdbare afstan den van Venray liggen. De Zwemvereniging SPIO waarschijn lijk niet. Die zou lijkt ons te vreden zyn met een fatsoenlek drie meter diep gemoderniseerd en ge renoveerd wedstrydbad. De bevol king van Venray? Zij heeft zeker in een tijd van bezuinigingen nooit geprakkizeerd over golfslag, whirlpool, turbo-douches en massa gestralen. Laat staan over een sau na en een zonnestudio. Misschien wel over een mooi modem zwem bad, waarvan de plannen in de ge meentela lagen en dat ook 's avonds goed bereikbaar is b.v. over een bre dere en goed verlicht Parkweg en waarin te zwemmen is voor een be taalbaar prijsje. En ook de plaats staat al vast Ven ray heeft immers zo'n mooie groene long die als uitloper van het Vlakwater-rekreatiegebied in de be bouwing steekt. Dat in de uiterste longkwab de blokhut staat van "Jong Nederland" mag geen be zwaar zijn voor het realiseren van het nieuwe zwemparadijs. Mogen de omwonenden ook wat zeggen? Natuurlijk, want participatie en in spraak hebben eens hoog in Ven- rays vaandel gestaan. In de raadzaal voeren zij tegenargument na tegen argument aan. Achter de groene ta- In de door HéVo Bouwmanage ment BV te Veghel voor de gemeen te opgestelde profielschets voor de ontwikkeling van het rekreatiege bied Vlakwater, wordt een aantal "ekonomische dragers", zowel voor Vlakwater als voor het nieuwe re- kreatiezwembad opgesomd. De stu die hierover moet op korte termijn ter hand worden genomen en afge rond. Uitgaande van de profiel schets betekent dit zo goed als zeker het einde van het natuurge bied Vlakwater en het duperen van een viertal verenigingen. En dan gaan we nog voorbij aan de gebrui kers van de trimbanen en de Coo- perbaan, de vele wandelaars, stiltezoekers, natuurgenieters of zo maar hondenuitlaters. BLOKHUT VAN JONG NEDERLAND Als het nieuwe zwemparadijs wordt gerealiseerd op de hoek West- singel/Kempweg moet de blokhut van "Jong Nederland" verdwijnen. Deze zeer aktieve jeugdvereniging telt op dit moment negentig leden, die op iedere-door-de-weekse dag met hun vijfentwintig leidsters en leiders intensief van deze akkom- modatie gebruikmaken. In de weekends en in de vakantieperio des vinden jongerengroepen uit Venray en van elders hier een ideaal onderdak. JEU DE BOULESBAAN Achter het voormalige restaurant Vlakwater ligt de Jeu de boules- baanvan de Jeu de Boulesclub Ven ray (Petanque), die zestig leden telt. De baan is met name op zondagen en dinsdagen druk in gebruik; bij goed weer zelfs iedere dag. PERDSTAL VAN "EUTERPE" De Perdstal, vroeger opgezet als kantine bij de opgeheven camping Vlakwater, is al jaren in gebruik bij Jeu de Boulesbaan Op zondag 15 oktober a.s. wordt wederom de jaarlijkse Clubmatch van K.C. Venray e.o. gehouden. K.C. Venray is een kynologen Club, die zich bezighoudt met alle zaken rondom het "honden" gebeuren. Er worden gehoorzaamheidsopleidin gen gegeven, men kan meedoen aan behendigheid of lezingen en dia-avonden bezoeken. Voor ras honden is er de ringtraining en de clubmatch. De Clubmatch is ieder jaar weer het "klapstuk" voor deze aktieve vereniging. Maanden van voorbe reiding zijn er aan vooraf gegaan om op 15 oktober alles vlot te laten verlopen, als maar liefst 300 hon den hun beste "pootje" voor komen zetten in sporthal "De Wetteling". Zes keurmeesters zullen iedere hond aan de hand van de diverse rasstandaards op schoonheid keu ren. Het publiek krijgt via de micro foon informatie over de lassen en het bijbehorende karakter. Van alle de Kon. Harmonie "Euterpedie rond 175 leden heeft. Vier tot vijf dagen per week is deze akkommo- datie in gebruik t.b.v. repetities van het harmonie-orkest, de drum band, het jeugdorkest de interne individuele opleiding en als repeti tielokaal voor individuele leden. Daarnaast wordt de Perdstal ge bruikt door andere Venrayse muziekgroepen, zoals het Senioren orkest en de Rooyse Hofkapel. Vol gens afspraak mag ook de Jeu de Boulesclub Venray van deze akkom- modatie gebruikmaken. FIETSCROSSBAAN Achter in het Vlakwatergebied, nabij de Hardeweg, ligt de onlangs nog uitgebreide en van een eenvou dig onderkomen voorziene fiets- crossbaan van Flying Flies. Hoewel de vereniging vijfentwintig leden telt in de leeftijd tussen 6 en 40 jaar is dit aantal voor een fietscrossclub aan de hoge kant. Op de baan wordt gemiddeld driemaal per week ge traind voor deelname aan nationale en internationale wedstrijden. Ook worden hier nationale wedstrijden georganiseerd. De baan wordt de mooiste van de afdeling Zuid genoemd. HET BOSGEBIED In het bosgebied, waarop de pro fielschets van toepassing is, wordt al enige maanden zeer aktief onder houd gepleegd (door de gemeen te...). Overtollige bomen worden gekapt om meer licht en lucht te krijgen voor de onderbegroeiing. Zijn we goed ingelicht, dan ligt het in de bedoeling straks de paden op te knappen en langs de paden en op de weiden wat bloemen te plan ten om het geheel aantrekkelijker te maken. De werkzaamheden gaan gestaag door, alsof er geen profiel schets als een Zwaard van Damo cles boven dit mooie natuurgebied hangt... bankstellen, eethoeken, kasten, salontafels, bed den, vloerkleden, klein goed, etc. Uit faillissement nieuwe lederen en Lode- wijk bankstellen, cadeau- en Chinese artikelen. Boedel in en verkoop Wissel - meubelen Mgr. Geurtsstraat 44 Maashees, tel. 04782-571 rassen zal uiteindelijk een "beste van het ras" worden gekozen, die als vertegenwoordiger van het ras, deel mag nemen aan de Rasgroep- keuringen. In de Nederlandse kynologie zijn alle rassen onderverdeeld in negen groepen, nl. Dogachtigen, Herders honden, Windhonden, Lopende Honden en Dashonden, Pinchers en Schnautzers, Staande Honden Spaniels en Retrievers, Kees en Poo- lachtigen en Gezelschapshonden. Na de Rasgroepkeuringen zullen er dus negen groepswinnaars overbly- ven die samen gaan stryden voor de titel "Beste van de Clubmatch van K.C. Venray e.o. 1989". Maar eerst zullen de Beste Puppy, de Bes te Veteraan en de Beste van de Kam pioensklasse worden gehuldigd. Evenals de Meerdere Hondenklasse en de Beste Zelfgefokte zullen ook zij een prys van de goedvoorziene prij zentafel in ontvangst mogen ne men. Trouwens niemand gaat die dag met lege handen naar huis. Al met al dus een dag waar van al les te zien en te beleven valt, waar zowel bezoekers als exposanten met volle teugen kunnen genieten van al die grote, kleine, lang-, kort- of ruwharige viervoeters die in alle maten en kleuren vertegenwoor- fel wordt driftig geluisterd. Dat een van de drie luisterenden konstant in zyn papieren zit verdiept, mag geen naam hebben. Model A of mo del B? Het zou wat, want zo wordt bij herhaling gezegd "Uw opmer king wordt door ons meegenomen". Waar naar toe en hoe? Niemand achter de groene tafel heeft één let ter op papier geschreven. Als men dan toch in het rekrea tiegebied van Vlakwater gaat spit ten. kan er nog wel wat bij. Of beter gezegd: van af! Het gebied toeganke lijk maken voor/door trimmers, wandelaars, ruiters, picknick en eventueel een kinderboerderij, door langs de Kempweg en deels Hardeweg appartementenbouw van 15 eenheden te plannen... (of heeft u liever bungalowbouw? Dat kan als alternatief). O ja. daar ligt een mooie fietscrossbaan. Geen pro bleem. Moet maar gewoon weg. En dan vanaf een beter ontsloten tenniskompleks naar het woonge bied daar waar aan het restau rant Vlakwater stond meteen maar 10 ha bestemmen voor men sen, die zo hoog nodig een tweede woning willen hebben. Liggen daar geen (op zondag druk-bespeelde) jeu de boulesbaan. een trimbaan en een Cooperbaan? Dat zyn géén rekreatieve voorzieningen en die passen niet in een rekreatie- stiltégebied met tweede woningen, appartementenbouw of zo men wenst bungalowbouw. Net zo min als er 'n Perdstal in past... Het gebied moet éven worden af- gezoomd by de Westsingel. Dat kan met luxueuze kantorenbouw. Maar dan wel beperkt van omvang zo vlak by het zwemparadijs. Het oude zwembad is ryp voor de sloop en wat moet je dan nog met dat grote parkeerterrein? De bezoe kers van het ziekenhuis gebruiken het toch niet. Dus: toe maar jon gens de beuk er in, vooruit maar lui, zet 'm op! Hier is een mooi plek je voor woningbouw van het niveau "Westeinde" nietwaar? Wat past er dan nog meer in een gebied, dat toegankelijk moet worden gemaakt voor trimmers, wandelaars of andere stille natuur- zoekers? Natuurlijk, dat men daar niet direkt aan heeft gedacht: een evenementenhal, logies/hotel, therapiecentrum. Is er nog een stukkie groen over opdat de "groen- long"-funktie van Vlakwater behou den blijft? Uiteraard. Het Odapark als wandeltuin, maar dan wél met een horecafaciliteit. Is Venray dat u toekomstbeeld? Uiteraard, want de gemeenteraad mag er geen "nee" tegen zeggen. Het is nu of nooit Men zou over een paar jaar eens mogen zeggen, dat men in 1989 de boot heeft gemist Dag bomen, dag bloemen, dag vo gels, dag konijntjes, dag fietscros- sers, dag jeu de boulers, dag trimbaan, dag Cooperbaan, dag hondenuitlaters en misschien óók nog: dag Perdstal... want dót kan kl- lemaal kllemaal kllemaal kllemaal maar... in Venray! DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 Nr. 41 HONDERDENTIENDE JAARGANG digd zullen zyn. Ga dus eens kyken de 15e okto ber, het is zeker de moeite waard. Uw hond moet u thuis laten als u niet bent ingeschreven, want hoe gek het ook klinkt uw hond mag er niet in. Om besmetting van ziekten te voorkomen worden nl. 's mor gens voor aanvang alle ingeschre ven honden door dierenartsen gekontroleerd. Na het afsluiten van de veterinaire keuringen mag er dan ook werkelijk "geen hond meer in". Opening van de Clubmatch 9.30 uur, sluiting omstreeks 17.00 uur. Plaats van handeling: sporthal "De Wetteling", Zuidsingel. Venray. Zaterdag 2 december a.s. wordt op het Boschveldcollege aan de Zuidsingel in Venray een grote reünie gehouden in het kader van de Lustrumfeesten. De belangstel ling van de oud-leerlingen is bij zonder groot Honderden hebben zich reeds aangemeld. Het huidige Boschveldcollege is bij de oudere generatie bekend als het vroegere "Gymnasium Imma- culatae Conceptionis", daarna als het "Lyceum voor Jongens" en sinds 1969 gevestigd in de nieuwe school aan de Zuidsingel. Dit jaar viet het college zijn vierde lustrum met verschillende bijzondere akti- viteiten voor de leerlingen een een cabaret- en musicalvoorstelling, die in de lustrumweek (27 nov. t/m 2 dec.) in de schouwburg te Venray zal worden opgevoerd. Het volledige programma, dat over het hele schooljaar gespreid is, zal binnenkort uitvoeriger in dit blad worden gepubliceerd. Een van de vele aktiviteiten is de reünie op zaterdag 2 december. De laatste reünie werd gehouden bij de viering van het derde lustrum in 1984. Toen werden de eindexaminandi van de jaren 1970-1980 uitgenodigd en was het door de massale opkomst een bui tengewoon gezellig feest. Ook by een diploma-uitreiking of andere festiviteiten blykt ieder jaar weer, dat vele oud-leerlingen graat nog eens terugkeren op het Boschveld college. Door de grote aantallen eindexa menkandidaten van de jaren 80 en om te voorkomen, dat het Bosch veldcollege te klein is om alle oud leerlingen te ontvangen, was de reüniecommissie genoodzaakt een keuze te moeten maken. Voor deze reünie nodigt zy alle oud-leerlingen uit van de jaargan gen 1980 t/m 1985 én de jaargangen van het "RK Lyceum voor Jongens" 1960 t/m 1970. Voor velen van deze kategorie zal het een bijzondere er varing zijn om na twintig of zelfs dertig jaar de klas- en jaargenoten van toen weer te ontmoeten. internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Tijdens de presentatie van het jaarverslag van de Stichting Psy chiatrisch Centrum Venray werd medegedeeld dat op korte termyn samenwerkingsverbanden zullen worden gevormd. Doel daarvan is, de psychiatrische hulp dichter by huis te brengen en alcoholverslaaf den en jongeren te helpen. Het P.C.V. gaat nu binnenkort sa menwerkingsverbanden aan met de Regionale Instelling voor Ambu lante Geestelijke Gezondheidszorg Noord-Limburg, om meer be schermde woonvormen te kreëren. Deze woningen zijn bestemd voor patiënten die niet langer in een kli niek thuishoren, maar toch nog niet zelfstandig kunnen wonen. Ook wordt bekeken hoe psychiatri sche hulp meer ter plaatse kan wor den gegeven, dichter dus bij de mensen die deze hulp nodig hebben. De beschermde woonvormen zul len tot ontwikkeling kunnen ko men door samenwerking met patiëntenorganisaties en met het RIAGG. Ook zal er een hechte sa menwerking komen met de Venlo- se kliniek voor kinderpsychiatrie, die door bundeling van krachten zich kan toespitsen op kinderen tot 16 jaar. terwijl het P.C.V. de jongeren tot 21 jaar voor haar rekening kan nemen. Door deze manier van sa menwerken wil het P.C.V. iets doen aan het grote tekort aan opvang plaatsen voor jeugdige psychiatri sche patiënten. Deze week nog heeft het P.C.V. een samenwerkingsverband onderte kend met "Welterhof' in Heerlen en de Consultatiebureaus voor Al cohol en Drugs, om samen de ver slaafde patiënten te helpen. Alcohol- en drugspatiënten kun nen op Pascalis te Oostrum terecht Drugspatiënten kunnen ook in "Welterhof' in Heerlen behandeld worden. Voor deze samenwerking zijn bij het ministerie extra bedden aangevraagd. Men hoopt daardoor méér te kunnen Üoen en in het by- zonder meer gericht de verslaafden te kunnen helpen. Zorg heeft het P.C.V.-bestuur ook over de vergrijzing van de patiën ten; het aantal oudere patiënten neemt toe. Op het psychiatrisch centrum Sf Anna zal een poliklinische vorm worden gekreëerd met 52 onder zoek- en behandelingsplaatsen, om dat bekend is dat daarnaar een duidelijke behoefte bestaat. Omdat het P.C.V. een goed labora torium heeft, zal gestart worden met een onderzoek biologische psy chiatrie. Naar het relaliegedrag en de hersenfunktie by de patiënten is immers nog te weinig onderzoek verricht Dat onderzoek zal in sa menwerking met de Universiteit plaatsvinden. Van belang is ook, dal gestart kan worden met de A-opleiding voor psychiater. Die opleiding duurt 4,5 jaar en daarvan zullen er 3 jaar in de psychiatrische centra worden doorgebracht. Acht plaatsingsmoge lijkheden zyn daar voor geschapen, mede omdat er een groot tekort is aan-psychiaters. Voor de reüniecommissie is het achterhalen van de juiste adressen het moeilijkste onderdeel van de organisatie. Al maandenlang wordt er intensief speurwerk verricht. Iedere oud-leerling van de bovenge noemde jaargangen. die geen uitno diging heeft ontvangen, kan zich uiteraard ook aanmelden door over making van 15.-- op rekeningnr. 17.39.53.360 van Rabobank Venray (of gironr. Rabobank: 106861) t.n.v. Reüniecommissie met vermelding van adres en het examenjaar.. Om te bereiken dat zoveel moge- lijk klas- en jaargenoten op deze dag elkaar kunnen ontmoeten (des te leuker is het natuurlijk voor iedereen) doet de reüniecommissie een beroep op iedereen, om adres sen van mede-leerlingen schrifte lijk dan wel telefonisch door te geven aan de school (Zuidsingel 1. 5802 EA Venray. tel. 04780-85844). Verder zal in de toekomst onder zoek worden gedaan naar wat de pa tiënten eigenlijk verwachten van hun behandeling. Ook daarover is te weinig bekend. Tijdens de presentatie werd er op gewezen dat ook het personeel meer te maken krijgt met agressie ve patiënten. Daarom moesten er in het verslagjaar meer patiënten wor den afgezonderd en moesten er meer kalmerende middelen wor den toegediend. Dat is niet alleen in Venray het geval. In het jaarverslag staal o.m. dat 33 maal melding is gemaakt door personeel van "handelend agressief gedrag". De meldingscommissie "Incidenten Patiëntenzorg" houdt die ontwikkelingen in de gaten, juist omdat er sprake is van een toe name. De heer Van Weers, direkteur Patiëntenzorg, dacht dat dit gedrag ook te maken had met de maat schappelijke ontwikkelingen. Kijk maar naar het voetballen, zo ver klaarde de heer V&n Weers. Maar, het kan ook komen doordat de op name van patiënten dikwijls te lang wordt uitgesteld. Eveneens kan het zyn, dat de werkdruk, veroorzaakt door de bezuinigingen, het verple gend personeel minder tijd aan de verpleging kan besteden dan de pa tiënt gewend was. Ook dat facet is nog niet onderzocht Dat er minder verplegend perso neel op de afdelingen is. kan oor zaak zijn dat er bijna driemaal zoveel valpartijen van patiënten zyn geweest, dan het jaar daarvoor. Het is echter ook mogelijk, dat het verplegend personeel, méér dan in het verleden, van die valpartijen melding maakL Intern werd in 't verslagjaar veel aandacht besteed aan het voort gang- en herstrukturerings- en or ganisatieproces; daarbij stond met name het patiëntenzorgbeleid centraal. Al zullen er dit jaar vijftien bed den moeten worden ingeleverd, het bestuur doet alle mogelijke moeite om op de een of andere wijze aan vulling te krygen voor bijvoorbeeld specialisatie. Was het in vroegere jaren zó. dat de besturen van de beide psychia trische centra St, Anna en SL Ser- vatius een eigen beleid voerden, zonder inspraak van welke belan genvereniging ook, nu staat het stichtingsbestuur open voor alle wensen en verlangens welke de ge nezing van de patiënten maar kan bevorderen. Zo kunnen ook de On dernemingsraden. welke goed funktioneren. hun aandeel daarin leveren.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9