DE SLAG OM OVERLOON EN VENRAY De Vergeten Slag Bevrijders van weleer ook in 1989 welkom 18 Oktober Venray 45 jaar bevrijd in de schouwburg PEEL EN MAAS Donderdag 12 oktober Pagina 15 Woensdag a.s., 18 oktober, is het precies 45 jaar geleden dat Venray 's morgensvroeg om 3 uur opge schrikt werd door een geweldig ar tillerie bombardement. Voor de vele inwoners en evacué's in Venray. die de laatste weken toch al veel hadden meegemaakt, was dit de angstigste nacht van de strijd, deze laatste uren vergden het uiterste. Meter voor meter werd het cen trum van Venray afgemaaid. Plots tegen 6 uur in de morgen viel er een merkwaardige stilte. En daar kwamen de kerels met hun komi sche platte helmen en kleine zwar te stenguns, heel voorzichtig sluipend langs de muur. de Eyst Jorks, de Lancashires, de Norfolks en de Suffolks, zij die ons hadden bevryd. Laat in de middag was Ven ray geheel in Britse handen. (Passa ges uit het slotnummer van het voormalige illegale blad De Zwijger, oktober 1944.) Om deze herinneringen in het le ven te houden en in het kader van de 45-jarige bevrijdingsherdenkin gen van Overloon en Venray, zal de video-film "De Vergeten Slag", die de bewogen oorlogsgebeurtenissen en de bevrijding van Overloon en Venray behandelt, nogmaals ver toond worden. Nu in de schouw burg van Venray. Tbt nog toe is de film al 21 maal vertoond en steeds voor een groot publiek in uitverkochte zaken. We kunnen dus gerust spreken van een groot sukses. Inmiddels wordt de interesse voor de Engelse versie vanuit Enge land ook steeds groter. De voorverkoop voor de voorstel ling van 18 oktober a.s. in de schouwburg, aanvang 14.00 en 20.00 uur verloopt uitstekend. Ook nu weer komen aanvragen voor kaarten van ver buiten de regio. Aangeraden wordt dan ook, om ty- dig in de voorverkoop kaarten te halen of te bestellen by Sigarenma gazijn Janssen (Maan), Petersstraat 5a te Venray. waar men ook vanaf 19 oktober de videoband van "De Vergeten Slag" kan kopen. Prys VHS 60,-. Eveneens bij Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon. werd weerk kaatst en er op de grond vrij goed zicht was. De Duitsers de den de deur achter zich dicht, waarbij ik er een hoorde zeggen: „Ohne Scheinwerfer können sie es nicht mehr Aan hun helm zag ik dat het para chutisten waren, Fallschirmjager. Zij legden hun uitrusting af, waarbij een van hen een eierhandgranaat liet val len, die met een tik-lik geluid over de plavuizen vloer rolde, maar god-zij dank niet ontplofte. We keken staande toe hoe ze zich op onze stoelen rond de kachel zetten. Drie van hen waren nog jong, zo rond de twintig, de vierde was ouder. Hij keek naar de dakpannen boven hem en zei tegen zijn kameraden: „Wenn hier mal eine drauf kommt". Tegen ons spraken ze geen enkel woord. Na een poosje kwamen twee Duitsers een melkkan met dampende macaroni met ham brengen. De sol daten bij de kachel lieten het zich goed smaken en met wat over bleef wisten wij wel raad. De jonge Duitser die buiten stond kwam om de haverklap naar binnen waarbij het water van zijn camou- Duitse krijgsgevangenen wachten gelaten op hun transport groetten vriendelijk en liepen verder door de greppel in de richting Oos- trum. Gedurende de rest van de dag ble ven de Duitsers langs de boerderij te rugstromen. 's Middags gingen we met z'n allen de kelder van de boerderij in. Deze keer vonden we het verstandiger om de schuilkelder bui ten niet te gebruiken. In de kelder gezeten hoorden wij Duitsers een mitrailleur dichtbij het huis opstellen en de vuurcommando's waren in de kelder duidelijk hoorbaar. De uren kropen traag voorbij en met al het krijgsrumoer rondom durf de niemand meer naar boven te gaan. De angst voor de terugtrekkende Duitsers zal er goed in. De kelder was voor al die mensen veel te klein. We zaten dicht op el kaar gepakt en het was er erg be nauwd. Buiten floten de granaten en er werd flink met andere wapens ge schoten. Inmiddels was het donker gewor den. Builen hoorden we een Duitser roepen: „Feuer einstellen! Munition mitnehmen!" Daarop hield het mitrailleurvuur op en werd het stiller. Met het invallen van de duisternis was ook hel granaatvuur minder ge worden. De spanning in de kelder steeg. Plotseling hoorden we voet stappen in de keuken boven ons, de kelderdeur werd opengetrokken en een Duitse soldaat met een met takken gecamoufleerde helm kwam een paar treden de trap af. In het schaarse licht was zijn gezicht moeilijk te onderscheiden. „Der Tommy kommt", zei hij, „noch ein Paar Minuten und dann ist er hier. Bleibt ruhig im Keiler sitzen, er tut euch nichts!" Daarop ging hij terug naar boven en wierp de deur achter zich dicht, waarna zijn voetslappen zich snel over de plavuizen vloer ver wijderden. Muisstil bleven we zitten, niemand sprak een woord. Na een poosje ging Toon Peeters naar boven om pools hoogte te nemen. Nauwelijks had hij de kelderdeur opengestoten of hij riep naar beneden: „Eruit, het huis slaat in brand!" De vrouwen en kin deren begonnen luidkeels te jamme ren en drongen als schapen naar de keldertrap. Wij kwamen als laatsten. In de keuken zagen we rook uit de richting van de stal komen. Vlug liepen we achter de groep vrouwen en kinderen aan. Buiten op het erf ston den Duitsers in het donker naar de brand te kijken. Bij het zien van de vrouwen en kinderen schoten een paar soldaten toe, ondersteunden de vrouwen en brachten ze met hun kin deren naar de schuur die aan de andere kant van het erf stond. Om ons heen nam het granaatvuur weer toe. Bij de stal zag ik Piet Peeters en Toon Stappers temidden van de vlammen de koeien losmaken die daar vastgebonden stonden. Twee koeien renden weg, de derde liep terug in de vlammen en bleef daar op hartverscheurende manier loeien. Redden ging niet meer, de hitte was te groot. Ik kon dit niet aanzien, liep de weg op en vroeg aan een Duitser om het dier uit haar lijden te verlossen. Hij liep met mij mee en met een welgemikt schot schoot hij de koe neer. Nadat het dak in een vonkenregen was ingestort, gingen Piet Stappers en ik de schuur in. De vrouwen en kinderen lagen of zaten op de grond. Iemand begon luidop te bidden en al gauw stegen ontelbare rozenhoedjes ten hemel, totdat men van vermoeid heid en spanning al knikkebollend in slaap viel. Om vier uur in de morgen begon en zwaar artillerie-bombardement dat tot ongeveer zes uur duurde, hetgeen de vrouwen en kinderen weer hele maal van streek maakte. Toen het licht begon te worden gin gen wij allen naar de boerderij van Gerrit Peeters. Er waren geen Duit sers meer te zien. Van de Engelsen was echter ook geen spoor te beken nen. Op de stal van Peelers zochten wij temidden van de zich daar bevinden de evacuées een plaatsje en wachtten op de dingen die zouden komen. De Engelsen moesten nu toch elk mo ment hier zijn. Na een poosje stond ik op en liep naar de keuken om iets te drinken. Uit het raam kijkend zag ik hoe uit de bosrand langs de Maasheseweg de loop van een kanon tevoorschijn kwam. Ongelovig keek ik toe hoe de loop heen en weer zwaaide, even in onze richting bleef staan en daarna wegdraaide naar de boerderij van Wismans die een paar honderd meter rechts voor ons lag. Uit de loop steeg een rookwolkje op en ik zag dat de granaat op het dak van de boerderij ontplofte. Later begreep ik dat het een Engels tankgeschut was geweest. Engelse soldaten op weg naar Venray. flagezeil droop. Hij zei dan iets tegen de anderen en verdween dan weer met duidelijke tegenzin naar buiten. Het was duidelijk dat hij bang was. Na een poosje ging dat de oudere soldaat vervelen en toen de jonge soldaat weer binnenkwam blafte hij hem af waarop de jongen afdroop en niet meer terug kwam. Ook de daaropvolgende dag, dinsdag 17 oktober, vielen er weer veel granaten. Een daarvan viel in het kippenhok van Gerrit Peeters, waarin een honderdtal schapen waren onder gebracht. Veel schapen werden ge dood, andere werden gewond en moesten worden afgemaakt. Het zag er nogal bloederig uit, schapedarmen hingen aan de dakgoot. Het geweer- en mitrailleurvuur was nu goed hoorbaar. Zoals gewoonlijk hadden de Typhoons weer vrij spel boven ons. In de late voormiddag werd het ons duidelijk dat er bewe ging in de situatie was gekomen. Uit de bossen langs de Maasheseweg, ongeveer daar waar nu de fabriek van Rank Xerox staat, kwamen Duitsers, alleen of in groepjes, staken de weg over en liepen door de greppels aan weerszijden van de Smakterveldweg in onze richting. Ze zagen er ver moeid uit, vuil en ongeschoren; het was ze aan te zien dal het niet gemakkelijk hadden gehad. Tegen de middag, we zaten binnen omdat we de terugtrekkende Duitsers niet vertrouwden, kwamen twee onderofficieren de keuken binnen. Ze hadden een baard van een paar dagen en droegen geen wapens. Ze zetten zich aan tafel en vroegen wat te drin ken. Na een half uurtje stonden ze op, ons was en „wir möchten es gerne zurück bekommen, bitte". Der Offi- zier is im Hof, antwoordde hij, „frag es ihn". We gingen de boerderij bin nen en troffen daar de officier ge zeten aan een tafel. Ik zette hem de zaak uiteen en vroeg of we het paard mee mochten nemen. Piel, die hel gesprek met gekromde tenen volgde, stond aan zijn neus te wrijven alsof de hele zaak hem niet i aanging. „Das Pferd bekommen Sie nach dem Krieg zurück", zei de of ficier. Bij hel weggaan kreeg Piet nog tehoren dal men in het bijzijn van een officier niet aan zijn neus staal te wrijven. Op maandag, 16 oktober, zo tussen vier en vijf uur in de morgen, werden we gewekt door hevig motorgeronk uil de richting van Overloon. Dit moesten Engelse tanks zijn die op het punt stonden om in aktie te komen. Het werd weer een dag om niet te ver i gelen. Typhoons vlogen af en aan en de hele dag viel er verspreid granaat vuur. We konden nu ook duidelijk hel vuren van mitrailleurs en hand- nsz wapens horen. Het was duidelijk dat P' na lag; ujjT er een aanval aan de gang was. Voor f de zoveelste keer steeg de hoop dat hetnu wel gauw afgelopen zou zijn. We zagen echter ook steeds meer Duitsers in volledige gevechtsbepak- king in de buurt. tdj| r In de namiddag stond ik op het erf en keek in de richting van Venray. :rnJ Tot mijn verbazing zag ik dat de to- 0L ren van de kerk verdwenen was. Even later hoorden we van iemand, dat de Duitsers de toren hadden opgeblazen. Het moet ook op deze dag geweest zijn dat Toon Stappers met zijn gezin van de boerderij van Gerrit Peeters kwam en bij ons introk. Ook Sjef Peeters, een broer van Gerrit Peeters, s ei voegde zich bij ons. Doordat er bij Gerrit Peeters steeds meer evacuées bijkwamen, meenden ze dat het wel- erd licht bij „Grutters Boerke" beter zou »cti z'jn. een mening waarop ze snel igi terugkwamen. 1 i 's Avonds kwam de regen met bak- p i ken uit de hemel neer. Na het eten md waren de vrouwen en kinderen naar de kelder gegaan, wij bleven in de vj keuken rond de kachel zitten. Ik zat op mijn stoel heen en weer te schui ven want door de kachelwarmte kreeg ik ondraaglijke jeuk. In weken had- i h ^en we a' Seen zeeP ger°ken, laat staan gebruikt. Plotseling werd de deur opengerukt en vier zwaarbewapende Duitsers stapten de keuken in, druipnat in hun camouflagekleding. Buiten voor de deur zag ik in het schijnsel van de keukenlamp nog een jonge Duitser slaan die klaarblijkelijk de wacht 1 moest houden, stfl Engelse schijnwerpers in de buurt iuii| van Overloon richtten hun lichtbun- ,rdi dels tegen de laaghangende wolken i boven Venray waardoor het licht Inmiddels waren er ook nog een paar mensen bij mij komen staan en al gauw heerste er paniek op de stal, daar iedereen verwachtte dat het ka non ook ons onderhanden zou ne men. Piet Weerts zei dat hij niet langer wilde blijven en trok er tussen uit naar de boerderij van Bouten Pietje, een eind terug de Smakter veldweg op. Piet Stappers en ik voelden er niet veel voor om zijn voorbeeld te volgen, daar zaten im mers de Duitsers nog, dachten we. Op het land, achter de boerderij gelegen, vloog plotseling een hooimijt in brand. Hoewel er geschoten werd, vloog Piet Peeters naar buiten om de brand te blussen. Met een riek pro beerde hij de vlammen te doven en slaagde daar nog in ook. Ik be greep niet goed wat hem bezielde, ik had de mijt rustig laten branden. Het was vroeg in de middag en de Engelsen waren nog steeds niet komen opdagen. Piet en ik besloten daarom om de boerderij te verlaten en naar Overloon te gaan. Het was builen stil geworden. We liepen de Smakterveldweg af zonder dat we ook maar een teken van leven zagen. Een paar honderd meter van de Maasheseweg af werden we door een artilleriebeschieting overvallen. Vlug sprongen we de greppel in en drukten ons zo plat mogelijk tegen de grond. De bodem trilde en boven ons klonk het gegier van granaten en het gesis van wegspringende scherven. Eindelijk kwam er een eind aan het vuren, we sprongen opgelucht de greppel uit en vervolgden onze weg. Nadat we de Maasheseweg waren ingeslagen, richting Gasstraat, zagen we eindelijk de khaki-uniformen van de Britten. Ze zaten in schuttersputjes langs de weg, sommigen stonden ach ter een boom en tuurden over de wei landen in de richting waar ze de Duit sers vermoedden. Aan de badges op Shermann-tank ingeschakeld voor het transport van Engelse soldaten. hun schouder zag ik dat het soldaten van de King's Shropshire Light In fantry waren. We bleven niet staan, de soldaten zagen er trouwens ook niet naar uit dat ze bereid waren om een praatje te maken. We staken zo nu en dan de hand op als groet en bietsten gauw een sigaret. Ik kreeg een Woodbine en inhaleerde de rook gretig en diep. Het was heel wat anders dan de „eigen teelt" waaraan we gewend waren, ik begon namelijk even te duizelen Blij liepen we snel voort met een gevoel van enorme opluchting, alle ellende leek nu voorgoed voorbij. De belevenissen van de paar laatste weken hadden voor ons toch wel een domper op de bevrijding gezet. Te midden van de verwoesting die we overal om ons heen zagen en met de doden die we zagen liggen voelden we niet de minste behoefte om uitbundig tegenover de bevrijders te doen. Ons hoofd stond er helemaal niet naar. We waren moe, voelden ons vies en wilden maar één ding, terug naar Dverloon G. G. van Dam Engelse soldaten trekken het bevrij de maar ook venooeste Overloon binnen. De Overloonse bevolking verwel komt ook in 1989 de bevrijders van weleer. "Toen ze in 1944 Overloon binnentrokken waren ze welkom en dat zijn ze ook in 1989 nog." Ik vind het een prestatie van de Over loonse bevolking dat ze nu. 45 jaar later, de bevrijders van weleer byna een week lang onderdak bieden", aldus burgemeester Huub van de Moosdijk in zijn funktie van voor zitter van de Stichting Herdenking Slag om Overloon. Tijdens de her- denkingsweek bezoeken ruim 50 oud-strijders samen met hun echt genotes de slagvelden van oktober 1944. "Het hoogtepunt van de week vind ik de herdeïikingszitting van komende zaterdag", zegt de burge meester. "Vanuit alle betrokken ambassades zal een licht geworpen worden op de gebeurtenissen in de veertiger jaren en wellicht op die van vandaag". Aansluitend op deze zitting in de Overloonse parochiekerk zullen een twintigtal leden van de Over loonse Tberklub het bevrijdings vuur. dat ze in het Franse Caen zullen hebben opgehaald, afleveren bij het bevrijdingsmonument. "Tben de bevrijders in 1944 Over loon bevryd hadden, noemden ze het dorp het Tweede Caen omdat ze sinds hun landing in Normandië nergens meer een dergelijke tegen stand waren tegengekomen". Dit was voor het bestuur van de Stich ting Herdenking Slag om Overloon aanleiding om te proberen het be vrijdingsvuur in deze stad op te ha len. Dit heeft als resultaat gehad dat een delegatie van het bestuur sa men met het Vierlingsbeekse ge meentebestuur in Caen zal worden ontvangen om hen het bevrijdings vuur te overhandigen. Een bijzonder onderdeel in het programma dat de bevrijders zal worden aangeboden is de vertoning van de film "de vergeten slag", waarin de Slag om Overloon en Ven ray met originele beelden van 1944 zal herleven. "Het zal voor hen des te indrukwekkender zijn, omdat ze in de middag voor de vertoning de plaatsen waar ze in 1944 gevochten hebben zullen bezoeken", aldus Van de Moosdyk. Een ander hoogtepunt in de her- denkingsweek is een optreden van de Nederlandse Lucht macht kapel in de Overloonse parochiekerk. "Het wordt een eigentijds optreden met ondermeer een licht muziek programma met een lichtshow", al dus de voorzitter. De Engelse en Amerikaanse gasten zullen, morgen vrijdag om 10.30 uur, ook door het Venrayse gemeentebestuur worden ont vangen. Op 14 oktober, de dag van de be vrijding. zal er in het Overloonse gemeenschapshuis een ontmoe tingsavond plaatsvinden, waaraan naast het Jeugdorkest van Fanfare Vriendenkring een speciaal voor deze gelegenheid overgekomen En gelse Band acte de presence zal ge ven. De Royal Fusiliers zijn een voortzetting van een van de regi menten die in 1944 op de Overloon se slagvelden hebben gevochten. De herdenkingsweek zal op zon dag 15 oktober worden afgesloten met een eucharistieviering in de Overloonse parochiekerk, waarna de traditionele tocht naar de Engel se begraafplaats zal plaatsvinden. Traditioneel zullen ook de kinde ren van de Overloonse basisscholen bloemen leggen op de graven van de soldaten die in 1944 sneuvelden by de strijd voor de vrijheid van de Overloonse bevolking.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 15