Roll Jumping Venray in teken van alle Nederlandse provincies Rolluiften ZONWERING VENRAY BV Zeer geslaagd gemeentelijk muziektoernooi Eetcafé van start in Dingus-Venray Politie weer veedrijver Schouwburg Lezing over tuinaanleg Wijnproeverij Pedagogen- praktijk A-opleiding psychiatrie Maasheggen- trimloop Zetduiveltje PEEL EN MAAS Ingezonden S tBelatten mn öe (Brote ÜCerk '"f-fwiliriifliisfitii- Cf!i> fianbiïièfii rn o ieijfji- UiMiis PEEL EN MAAS Donderdag 5 oktober - Pagina 5 Het bestuur van Jumping Venray wil mensen uit alle Nederlandse provincies betrekken bij de aankle ding van het terrein, inclusief de hindernissen, en het samenstellen van het totale programma van dit hippisch evenement, dat op 20 en 21 mei wederom op de Grote Markt in Venray wordt gehouden. Om dit plan te kunnen uitvoeren zoekt het bestuur kontakt met Gro ningers, Friezen, Drenten, Overijs selnaren. Flevolanders, Gelder landers. Noord-Hollanders, Zuid- Hollanders. Utrechtenaren, Zeelan ders en Brabanders die in Venray of omgeving wonen. Samen met deze mensen wil het bestuur van Jum ping Venray nagaan welke karakte ristieke aankleding, aktiviteiten en andere by dragen er uit de Neder landse provincies geleverd kunnen worden. De provincies moeten zich op die manier met hun specifieke kenmerken aan het publiek kun nen presenteren. Daardoor kan er naast het sportieve element een ex tra ontmoetingselement aan het programma worden toegevoegd. Jumping Venray heeft in twee jaar tyd al een grote bekendheid ge kregen in Venray en wijde omge ving. Die bekendheid moet er toe leiden dat in mei aanstaande grote aantallen bezoekers in een gezellige sfeer kennis kunnen maken met de vele facetten van de paardesport Bezoekers moeten geboeid zijn door zowel het programma als alles wat daarom heen gebeurt. Daarom wil het bestuur ook de voorberei ding van het nevenprogramma aan trekkelijk maken. Belangstellenden die ideeën heb ben en/of een bijdrage willen leve ren aan de uitvoering van het plan om alle Nederlandse provincies te presenteren op de Grote Markt in Venray, kunnen kontakt opnemen met de heer C.L. Tseng, te bereiken via Quick Inn Grill Restaurant in Venray, op telefoonnummer 04780- 80250. Een briefje schrijven kan ook, het adres is Jumping Venray, Postbus 125, 5800 AC Venray. Eind oktober zal het bestuur van Jumping Venray alle mensen die gereageerd hebben, uitnodigen voor een bespreking. bel voor informatie of een afspraak in onze showroom. DIEFSTAL ALUMINIUM Ten nadele van de Stichting Be roepsopleidingen worden vanafhet aan de St. Josefweg gelegen oplei dingsinstituut 300 kilo aluminium ontvreemd. Er kon niet worden vastgesteld hoe de diefstal heeft plaatsgevonden. De schade voor de stichting bedraagt 850,-. I INBRAAK BIJ JAKO boor forcering van het hekwerl ett een toegangsdeur is ingebrokei in het bedrijfspand van het failliete bedrijf Jako aan de Smakterweg. Er verdwenen twee personal compu ters, een kleurentelevisie en een vi- deorekorder. Dat alles ter waarde van 5.000.--. ii De gemeentelijke Muziekfedera- tie Venray kan terugzien op een zeer geslaagd muziektoernooi. ty- dens het afgelopen weekeinde in Venray gehouden. Dit jaarlijkse toernooi, waaraan wordt deelgeno men door alle Ven ray se muziekve renigingen van de Federatie, wordt bij toerbeurt georganiseerd door een van die muziekverenigingen. Dit jaar was de organisatie in han den van MMSK St. Petrus Banden en hun Oudercomité. De aula van de Katholieke Technische School was daarvoor omgetoverd in een zeer sfeervolle en fleurige ruimte. Belangrijke doelstelling van dit toernooi is het krijgen van een moment-opname, vastgelegd in een beoo rdel ingsstaat, aan de hand waarvan de deelnemende vereni gingen kunnen zien hoe de muzi kale stand van zaken is. Met name ook voor die verenigingen die gaan deelnemen aan een Bondsconcours is deze moment-opname bijzonder waardevol. Een niet minder belangrijke doelstelling is het zich jaarlijks pre senteren naar het publiek toe, een presentatie die gratis toegankelijk is voor iedereen en waarby ieder een van harte welkom is. En tenslotte biedt het toernooi de mo gelijkheid om naar eikaars musice ren te luisteren en te werken aan de vaardigheid in die presentatie. Voor het eerst werd het toernooi dit jaar in één dag afgewerkt, dit zeer tot tevredenheid van publiek en deelnemers. De gehele dag was er fijne belangstelling. De voorzit ter van de Federatie, mevrouw Poels-Peters. mocht velen welkom heten. Aanwezig was o.a. de direk- teur van de KTS. de heer A. Hijl met echtgenote, de voorzitter en direk- teur van Muziekschool Venray. de heer van Tbor met echtgenote. Een bijzonder woord van welkom ging ook uit naar Martin Maas, die als di rigent van Ons Genoegen uit Oirlo voor het eerst bij dit toernooi aanwezig was. Bovendien werd bij zonder op prijs gesteld de aanwezig heid van de heer P. Janssen uit Merselo, die in het verleden als se- kretaris van de Federatie zich heeft ingezet voor datgene wat nu voor de Federatie bereikt is. De jurering van dit door MMSK St. Petrus Banden bijzonder fijn verzorgde toernooi was in handen van de heer J. Conjaerts. MOEDER EN DOCHTER bedelden Op de Maashéséweg werd een 43-jarige inwoonster en haar 13-jarige doclitéri cïoor de politie aangehouden omdat ze zich schul dig hadden gemaakt aan bedelen Zij hadden reeds 5 gulden by el kaar geschooid. Nadat proces verbaal was opgemaakt werden zij huiswaarts gezonden. Naast Jongerencentrum Dingus in Venray is vorige week een eetcafé van start gegaan onder het motto 'Lekker eten voor een betaalbare prijs'. Het eetcafé is voor iedereen toegankelijk en richt zich vooral op mensen met een smalle beurs. In het eetcafé kan van 17.00 tot 19.00 uur de dagmaaltijd worden besteld. Op maandag, woensdag en vrijdag is er ook een vegetarische variatie op de dagmaaltijd te krij gen. Verder biedt het eetcafé vier weekmenu's waarvan de helft vege tarisch. Deze vier menu's verande ren wekelijks. De warme hap in Dingus kan va riëren van ouderwetse Hollandse kost tot een Mexicaanse schotel of een Indisch gerecht. Overeenkomst tussen alle maaltijden is dat ze met liefde zijn bereid. Het oude pand is nu omgetoverd tot een gezellig, modern eetcafé, met als hoofdkleuren geel, lila en antraciet. Er is plaats voor 28 men sen aan tafeltjes of aan de eetbar. Voor het eetcafé staat een school bord dat uitnodigt eens binnen te komen en te proeven van de gezelli ge sfeer en de goede maaltijden. Nadat een melding was binnenge komen dat op de Venloseweg. tus sen de Deumeseweg en de Maasheseweg, schapen en geiten zouden lopen ging de politie op on derzoek uit. Men trof inderdaad in de talud van deze autoweg een schaap en enkele geiten aan. Die werden in een weide gedreven, waarna een onderzoek naar de eige naar werd ingezet. Even later kwam er weer een mel ding binnen, dat er nog meer vee op dezelfde weg zou lopen. Ook nu weer slaagde de politie erin de die ren in een weide onder te brengen. Men slaagde erin de eigenaar te achterhalen. De afrastering van zijn weide verkeerde in zeer slechte staat. Hij beloofde die afrastering te verbeteren. Vrijwel tegelijkertijd kwam er een melding binnen, dat op de Energieweg een groot aantal paar den zou lopen. Met alle beschikbare mankracht en met hulp van omwo nenden konden maar liefst 16 paar den in een weide worden gedreven. De eigenaar kon worden achter haald. De afrastering van zijn weide was zeer goed. Nu heeft men het sterke vermoeden dat vandalen de paarden hebben opgejaagd, na eerst het toegangshek te hebben geopend. Zondag a.s. staan er twee voorstel lingen op het programma van de Venrayse Streekschouwburg. Om 11.30 uur een optreden van het Bra bants Blazerssextet met daarnaast als sopraan Wilma Verbeet met Rick Debie aan de piano. Dit is een bijzonder concert, omdat het een opmaat is voor radio-opnamen voor Radio Zuid. Dit concert wordt dan ook op drie manieren gesubsi dieerd. Een concert ran deze omvang is anders op een zondag ochtend gewoon niet mogelijk. Het is dan ook te hopen, dat de Venray se muziekliefhebbers zich deze unieke gelegenheid niet laten ont gaan. Beide optredens zijn van een grote klasse en verdienen daarom aller aandacht. Om 14.30 uur komt het Limburgs Jeugdtoneel met De Gelaarsde Kat. Een sprookje dat altijd wel volle za len weet te trekken. Op donderdag 12 okt. komt een nieuwe cabaretier in opkomst naar Venray. Bart Stultiens is zijn naar. Het is een theaterprogramma met uitersten, een gulle lach, een glim lach, een schaterlach en ontroe ring, waarbij muziek een grote rol speelt. Een avond ontspanning voor mensen die van de platgetreden pa den willen afwijken en iets nieuws willen ontdekken. Heden, donderdag, zal om 20.00 uur een lezing worden gehouden over het aanleggen van tuinen. De lezing, die georganiseerd wordt door de Botanische Tuin. zal gehou den worden in de St. Jozefschool te Overloon. Ir. W. Thijssen. tuinarchi- tekt uit Lith, zal deze avond alles over tuinaanleg uitleggen. jknyflttra reden om naar de Wijn- oeverij te komen is, dat elke 25ste Ook dit jaar organiseert Covinet Wyn Drankengroep weer een wijnproeverij. Een selektie van 25 wijnen staat er voor u klaar. Uw fa voriete wyn staat er zeker bij. Esflj proeverij bezoeker een kistje Wijn van het topjaar .1985 krygt._ U bent van harte welkom op zon dag 8 oktober a.s. van 14.00 tot 18.00 uur in de Wieënhof, Leunse- weg 20a te Venray. Natuurlijk is de toegang gratis. U komt toch ook? Met ingang van 2 oktober zyn de openingstijden ran de Pedagogen- praktijk Venray e.o. gewyzigd. De orthopedagogen zyn vanaf die da tum telefonisch bereikbaar voor het geven van informatie en het maken ran afspraken op maandag tot en met donderdag van 14.00 tot 17.00 uur. De Pedagogenpraktyk richt zich op ouders en andere opvoeders die vragen hebben over opvoeding of over de ontwikkeling van kinderen. Men kan by de praktyk terecht voor praktisch advies, diagnostisch on derzoek (sociaal -pedagogisch psychologisch) en begeleiding. Ook organissert de Pedagogenpraktyk trainingen "Omgaan met anderen" voor kinderen en jongeren die moeite hebben met het leggen van kontakten met leeflydsgenoton. Het kantoor van de Pedagogen- praktijk is gevestigd op Marktstraat 8 te Venray, tel. 04780-88229. Maandag jl. is bericht ontvangen, van de Specialisten Registratie Commissie van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst, dat het Psychiatrisch Centrum Venray is erkend als opleidingsinstituut voor de A-opleiding psychiatrie, met de heer dr. W.M.A. Verhoeven als opleider. De A-opleiding psychiatrie gaat op 1 maart 1990 van start. De A-opleiding psychiatrie leidt artsen op tot erkende psychiaters. Er zijn in Nederland naast de 8 uni versitaire ziekenhuizen nog 10 in stellingen die de officiële erkenning hebben als opleidingsin stituut voor de A-opleiding. Het verzorgen van de A-opleiding psychiatrie draagt by tot het stre ven van het Psychiatrisch Centnim Venray om de kwaliteit van de psy chiatrische hulpverlening en be handeling te optimaliseren. Het Wielercomité Vierlingsbeek organiseert a.s. zondag 8 oktober voor de 7e achtereenvolgende maal de "Maasheggenloop". Deze trim- loop die door een van de mooiste gedeeltes van het Land van Cuyk loop, nl. door het welbekende Maas- heggengebied, heeft zo langzamer hand de naam van een klassieker. Inschrijven is mogelijk tot een kwartier (15 riiiii.)-voor vertrek. Het inschrijven vindt plaats in Café- Restaurant "De Zandpoort" te Groe ningen, gelegen aan de weg Venray: Boxmeer Inlichtingen tel. 04781-1874,1635, 1429 en 1826. Soms speelt het zetduiveltje ons wel erg parten. Bijvoorbeeld vorige week. toen we nogmaals de jaarlijk se dodenherdenking op het Engels Militair Kerkhof aan de Hoen derstraat aankondigden. Alleen schreven we toen zondag 15 okto ber. in plaats ran zaterdag 14 okto ber om twee uur namiddag. Een andere storende fout stond in het artikel over het gevaar ran vliegtuigen boven Venray. De uit laatgassen van die machines slaan niet neer op onze toch al verzuurde uitlaatgassen maar wel op onze ver zuurde bosgebieden.... Maar dat had u natuurlijk al begrepen! uw weekblad "EEN OPEN BRIEF AAN GEMEENTE-RAAD VENRAY" Proefmestverwerkingsfabriek Al zyn de bewoners van Heide er niet in geslaagd om de verschillen de frakties te overtuigen dat „een proefmestverwerkingsfabriek iiiet in een kleine gemeenschap thuis hoort, ben ik ervan overtuigd dat wij behalve plichten ook rechten hebben. Een handtekeningaktie wordt ge negeerd, bezwaren worden onge grond verklaart, zodat dit kleine kerkdorp Heide ten opzichte ran het grote kerkdorp Ysselsteyn. door Venrays gemeente wordt gediskri- mineerd. Dit is meer dan triest. Een industriegebied is de enige en ideale lokatie voor het bouwen van een proefmestfabriek ook met de eventuele uitbrei dingsplannen in de toekomst Niet alleen milieu-veiliger, naar myn mening ekonomisch ook eerder haalbaar dan de bouw van één h twee of meer zogenaamd "klein schalige" mestfabrieken verspreid over enkele kerkdorpen, met o.a. dus ook meer aan- en atVoerwegen die aan gepas t/ve rb reed moeten worden enz. Een korte samenvatting uit een bericht ran 20 september jl.: vol gens dhr. Kersten (PvdA) heeft zyn fraktie de situatie verkeerd inge schat. men realiseerde zich te laat, dat deze nieuwe lokatie in Heide lag en niet in Ysselsteyn. Mag, kan, wil of durft deze fraktie niet hun stand punt te herzien? Ik ben het duidelijk eens met de fraktie Van de Vörle. dat BW en de verschillende frakties best eens één keer naar kleine frakties. dorpsra den.en bewonprg lüeiiie kerk dorpen mogen luisteren, liet wil namelijk lang niet altijd zeggen dat de meerderheid ook altyd gelijk heeft. M.V.L. Van redaktie-wege ingekort. Het triomfkruis en de Calvariegroep INLEIDING De kruisiging was een Romeinse vorm van rechtspleging, die alleen op misdadigers uit de laagste vollcs- klasse mocht worden toegepast. Daarom werd deze vonn van te rechtstelling ook wel de slaven- doodstraf genoemd. Een Romeinse burger mocht niet worden gekrui sigd, al zou hij de zwaarste misdaad hebben begaan. De beperking in de toepassing berustte niet op huma niteit, maar op nationale trots. Zelfs de misdadigste Romein werd nog te goed geacht voor de strafvorm, die als de onterendste van alle gerech telijke executies gold. Niet alleen de veroordeelde zelf werd door deze vorm van doodstraf ten diepste ver nederd en geschandvlekt, maar al zijn familieleden deelden in de schande. De Romeinen schrokken echter voor de toepassing van de kruisiging allerminst terug, wan neer het om niet-Romeinen ging. De Joodse wet kende de kruisi ging niet. Christus, door de hoge priester beschuldigd van gods lastering, is op die grond door het Sanhedrin "des doods schuldig" verklaard. Maar volgens de Joodse wet zou het doodvonnis door steni ging zyn voltrokken. De Joodse Ho ge Raad had echter ten tijde van Christus, als gevolg van de Romein se bezetting, geen recht om op eigen gezag doodvonnissen te vol trekken. Halszaken moesten voor de Romense landvoogd worden ge bracht en dit opende voor de Jood door B.A.M. KRUYSEN se leiders de mogelijkheid tegen Christus de doodstraf te eisen. Daarvoor wijzigden zij hun aan klacht. Zij konden verwachten dat de beschuldiging van godslastering op de heidense landvoogd weinig indruk zou maken omdat het Jood se godsbegrip hem niets zei. Zij maakten daarom van de beweerde religieuze misdaad een politieke: "Hij geeft zich uit voor koning van de Joden en ruit het volk op". Daar mee stuurden ze bewust op de krui siging aan. DE VERSCHILLENDE WIJZEN VAN HTBEELDEN VAN DE GESTORVEN CHRISTUS In de eerste eeuwen van het Christendom kwam de afbeelding van Christus aan het kruis niet voor. De kruisdood werd slechts voorgesteld door symbolen. De rechtstreekse voorstelling zou de Romeinse bekeerlingen hebben af geschrikt omdat die straf alleen op slaven van toepassing was. Hierin kwam verandering na de ontdek king van "het ware kruis" door de moeder van keizer Constantijn, die de kruisstraf afschafte en er naar streefde de schande van de Calrarie te laten vergeten. Het kruis moest een ereteken worden: een symbool van overwinning en goddelijke macht. Pas na het jaar 500 verschenen meer naturalistische afbeeldingen van een gekruisigde mensfiguur. Christus werd toen triomferend af gebeeld. als de Verlosser, met opge heven hoofd hangend aan het kruishout. Dergelijke triomfkruisen werden gewoonlijk boven het altaar aan de gewelven gehangen. De figuur van Christus-Koning vond vooral ver breiding in het rijk van Karei de Grote. De geklede en gekroonde Ge kruisigde was in de periode van 800 tot 1200 zeer gebruikelijk. de gothiek legden de kunstenaars meer de nadruk op het lijden en de menselijkheid van Christus. De vroeger horizontaal uitgestrekte armen werden meer naar voren ge bogen en het krampachtig samen getrokken lichaam werd een bijna te zware last. Dit werd tot uitdruk king gebracht door naar voren gestoken knieën. Het kruisbeeld werd gewoonlijk vergezeld van de beelden van Maria en Joannes. HET TRIOMFKRUIS IN DE GROTE KERK Dr. F. Gorissen schreef in 1966 over het triomfkruis in de Venrayse Grote Kerk: "Dit oude kruis is reeds vroeg van zijn oorspronkelijke plaats tussen de koorpijlers verdwe nen. Het is wellicht het uit het ein de van de 15de eeuw daterende kruis met kundig gesneden evange listen-symbolen. dat tegen de west- wand van de noordelijke beuk hangt". (Nu naast de hoofdingang onder het orgel.) Dit kruis, met in het midden een aurioolkruis in een cirkel, is aan de achterkant beschilderd met een klein kruisbeeld en de symbolen van de evangelisten. Het kruis heeft een hoogte van 225 cm, de Christusfiguur 130 cm (15de eeuw). Het zou kunnen zyn, dat het kruis beeld aan de achterzijde is beschil derd om dc priester vanaf het priesterkoor ook zicht te geven op een Christusfiguur. Het is bijzonder jammer, dat het geschilderde klei ne kruisbeeld uit de 15de eeuw, door een latere aanhechting van een ijzeren plaat met schroeven erg is geschonden.... Het is bekend, dat het triomf kruis oorspronkelijk op een zg. tref- of triomfbalk stond op de scheiding van middenschip en priesterkoor. Naar alle waarschijnlijkheid werd toen het kruis ook geflankeerd door de beelden van Maria en Joannes. Het is zeer wel mogelijk, dat in 1802 onder het pastoraat van Chr. Houben het triomfkruis van deze plaats is verdwenen. Tbt dat jaar bevond zich in de kerk een twintigtal eikehouten balken, wel ke halverwege de pilaren met ijze ren ankers waren vastgemaakt. Door pastoor Houben werden de balken, samen met de restanten van het Sacramentshuis publieke lijk verkocht voor 80 gulden en 5 stuivers.... De balken werden uitge broken door Herman Pits, met goedkeuring van Baumeister Friede uit Gelder en onder toezicht van Adolf Verbeek. Het triomfkruis, nu achter in de kerk aanwezig, heeft in de loop van de tijd op diverse plaatsen in de kerk gehangen. Zo vermeldde Dr. A.J. Flament ill 1891, dat het kruis boven de deur van het portaal aan de marktkant hing. CALVARIEKRUIS In het testament (van 1490) van de stichter van de huidige gotische kerk Gysbert v.d. Gaet. wordt ge wag gemaakt van een groot kruis beeld, dat voor 80 Rijnse guldens moest worden gemaakt en een plaats op het kerkhof moest krij gen. Het is wellicht het 180 cm hoge kruis, dat thans nog in de kerk ach ter het hoofdaltaar staat. Dit 15de eeuwse beeld zou van Nederrijnse afkomst zyn. Het wordt nu geflan keerd door een Maria met sluier en Joannes met een boek in foedraal. In verband met een bijzondere ver ering van O.L. Vrouw in den Nood. welke viering zich in Venray eeu wenlang heeft staande gehouden, waren op bepaalde afstanden rond de kerk op zeven steunberen (con- treforten) de voorstellingen van de Zeven Smarten van Maria geschil derd, welk geheel door een hoog Passiekruis werd afgesloten. Pastoor M. Janssen schreef in zyn aantekeningen in 1877. dat dit kruis op het kerkhof achter het hoofdaltaar, by herstelling van de kerk en toren werd verwijderd. Op de muur, waar het kruis heeft geha- gen, waren vóór de restauratie, wel ke onlangs heeft plaatsvonden, nog duidelijk sporen zichtbaar van de plaats waar het kruis en zelfs de overkapping hadden gehangen. Waarschijnlijk waren de muren aan weerszijden van het kruis be pleisterd en beschilderd geweesL Nu nog zijn sporen zichtbaar, dat de stenen (in 1867) waren afgekapt. Als dit het kruis is. dat in op dracht van pastoor Van der Gaet in 1490 voor het kerkhof werd besteld, en in 1867 in de kerk werd ge plaatst. kan dit nooit op de triomf- balk in de kerk hebben gestaan, zoals anderen menen. Alle balken werden immers in 1802 uit de kerk verwijderd. Dit kruis, dat nu samen met Ma ria en Joannes een Calvariegroep vormt, stond vóór de oorlog achter in de kerk. Het ligt in de bedoeling om deze groep nu bijna verscho len aehter het hoofdaltaar meer naar voren te plaatsen, zodat het weer voor iedereen zichtbaar wordt. Deze prachtige vyf- eeuwenoude beeldengroep komt dan op een plaats, die zij meer dan waard is.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5