I1 Gemeente Venray heeft een zeer ambitieus zwembadplan Buurt zet grote vraagtekens bij gemeentelij Venrayse bouwers slaan handen ineen PEEL EN MAAS Zuster Truus Lemmens uit Oostrum vijftig jaar in Pakistan Gala d'Automne Gouden zuster 17 oktober 1989 a.s. Brandweer Rank Xerox weer eerste prijs Asielhouder gehuldigd DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 Nr. 40 HONDERDENTIENDE JAARGANG "Een natje en een droogje on der de palmboom, met de voeten in het water en het geheel onder één dak in een fijn klimaat en een rekreatieve sociale sfeer." Deze zin zou zó geplukt kunnen zijn uit een reisfolder, die reklame maakt voor een vakantieverblijf aan zon nige stranden. Maar we hebben hem gevonden in een gemeente lijke notitie, waarin wordt gepleit voor de bouw van een "zwempa radijs" in "hartje Venray", kom pleet met golfslagbad, een waterglijbaan van 60 meter, wild- waterbeek, whirlpool, regengrot, waterval, turbo-douche, vloer- spuiters, massage-stralen en di verse fonteinen1: veel planten, palmen en sfeerverlichting. En als exploitatieversterkers wordt daar bij nog gedacht aan een sauna, squashbanen en een zonnestudio. De totale investering voor dit zwem- en rekreatiekompleks in Venray wordt alsdan geraamd op 8.870.000, exclusief btw. Met deze "Notitie standpunt b. en w. van Venray met betrekking tot de renovatie/vernieuwbouw zwem bad en ontwikkeling Vlakwaterge- bied d.d. 22 september 1989" is dan ineens alle geheimzinnigheid rond de ambitieuze zwembadplannen van de gemeente VOORSTELLEN AAN DE RAAD B. én w. hebben na aangereikte rapportages en adviezen gekonklu- deerd. dat een zwem- en rekreatie kompleks, zoals door HëVo Bouwmanagement BV uit Veghel is geadviseerd (en zoals hierboven vermeld) in Venray haalbaar moet zijn. Op 31 oktober a.s. zal de ge meenteraad de volgende punten op tafel krijgen'; 1. Het huidige combi-bad aan de Parkweg niet renoveren of aan passen, maar kiezen voor een ge heel nieuwe akkommodatie. 2. De ekonomisehe dragers: sauna, squash en zonnestudio. tot ont wikkeling brengen. 3. De exploitatie maximeren op een tekort op jaarbasis van 75.000. 4. De exploitatie uitbesteden mid dels een risiko-dragende eind- formule. 5. De investering af te grenzen of 8.870.000, exclusief btw, waar in opgenomen de exploitatie versterkers squash, zonnestudio en sauna. 8, Op korte termijn een studie ter hand te nemen en afjej-ohden, waarbij t.a.v. de financiering be zien wo rcir of "provTn cialè' subsi diëring tot de mogelijkheden behoort. 7. Als lokatie kiezen de hoek Kempweg-Westsingel. De belem meringen w.o. de blokhut van Jong Nederland wegnemen d.m.v. alternatieven. ZWEMVOORZIENING Hoewel de schetsmodellen, toegespitst op de (toekomstige) Venrayse situatie nog niet voor handen zijn, blijkt uit de notitie, dat het zwembad een grote kleed- akkommodatie. inclusief kleding- kluisjes, krijgt. Het bad van twee meter diepte krijgt een opper vlakte van 15x25 meter en een beweegbare bodem. Er komt plm. 250 ni2 rekreatiewaler met behal ve de hierboven genoemde voor zieningen verder nog plm. 150 m2 buiten-zwembad met een wildwa- terbeek. De lange glijbaan komt geheel buitenom. De zwemvereniging SPIO is in de exploitatie een belangrijke doel groep. Zij is blij niet de plannen, maar heeft, uiteraard wensen en verlangens zowel van technische als financiële aard. Zij vindt de diepte van 2 meter niet akseptabel in verband met het kunstzwem- men, maar de gemeente vindt de meerkosten voor de aanleg van een drie-meterbad te hoog voor een re latief beperkte groep van 60 leden. De personeelssterkte wordt ge raamd op 15 formatieplaatsen en als entreeprijs wordt gemikt op 5,~ per persoon. In de prognose wordt uitgegaan van een bezoekersaantal van 327.000 per jaar. Intussen zijn er gesprekken gaande om het nieuwe bad door derden te laten exploite ren, waarbij momenteel "Sport fondsen" in beeld is. ONTWIKKELING VLAKWATER Voor het rekreatiegebied Vlakwa ter is op basis van een vluchtige marktverkenning door IlëVo een vi sie ontwikkeld. Er wordt van uitge gaan het natuurgebied toegankelijk te maken voor/door: trimmers, wandelaars, miters, picknick en eventueel kinderboerderij. Het ten- niskompleks moet beter ontsloten worden. Vanaf Jirt tenniskompleks langs de Kempweg en deels Hardeweg zou het grondgebied de bestemming voor appartementenbouw van plm. 80 eenheden kunnen krijgen. Als alternatief geldt bungalowbouw. Vanaf het tennispark tussen ge noemd woongebied en de weg Vlak water zou een gebied kunnen worden bestemd voor zg. tweede woningen (10 per ha.) en de aan sluiting bij de Westsingel zou kunnen worden afgezoomd door luxueuze kantorenbouw. beperkt van omvang. Het Oda-park zou gereaktiveerd kunnen worden als wandeltuin met horeca-faeiliteit c.q. theehuis. Op de plaats van het te slopen zwembad aan de Parkweg en het huidige parkeerterrein zou woning bouw van het niveau "Westeinde" kunnen worden ontwikkeld. De multi-ftmktionele zwemvoor- ziening moet volgens de gedachten- gang uitbreidingsmogelijkheden hebben om toekomstige ontwikke lingen eventueel te kunnen cluste ren (b.v. evenementenhal, logies/ hotel, therapiecentrum, etc.). Bij dat alles zal er voor moeten worden gezorgd, dat de "groenlong- funktie" van Valkwater behouden blijft Volgens het college is deze visie niet spektakulair, maar men heeft in de profielschets een aantal moge lijke ekonomisehe dragers, zowel voor Vlakwater als het rekreatie- bad. Maar, zoals gezegd, de studie moet op korte termijn ter hand worden genomen en afgerond. In een zeer druk bezochte bij eenkomst in het gemeentehuis, werden maandagavond de buurt bewoners van Kempweg, Parkweg en naaste omgeving ingelicht over de gemeentelijke zwembad plannen. Al heel gauw kon men konkluderen, dat die plannen door de aanwezigen niet met ge juich ontvangen werden. Zij vreesden dat hun betrekkelijke rust aan de Kempweg en de fraaie groenvoorziening aan de andere kant van de weg, geweld zal wor den aangedaan. Wat die bewoners betrof, mocht de gemeente gerust uitkijken naar een alternatieve vestigingsplaats voor het nieuwe zwembad. Maar die hoop bleek ijdel; want wat de lokatie betreft houden burgemeester en wethou ders voet bij stuk. Alleen de ge meenteraad kan daar nog wat aan veranderen, door in de raadsver gadering van einde oktober de zwembadlokatie op de hoek Westsingel-Kempweg af te wijzen. Maar ook daar is weinig kans op, want wanneer men nu geen ja zegt tegen deze plannen, dan be hoeft men de komende vijf/zes jaar niet meer aan een nieuw zwembad te denken. Meer dan eens werd er in deze in formatieve bijeenkomst op gewe zen, dat het huidige zwembad niet meer attraktief is. De laatste tien jaar loopt het bezoekers-aantal maar steeds terug. De luxe voorzie ningen die tegenwoordig met het rekreatief zwemmen gepaard gaan, en dat met name in de ons omrin gende bungalowparken e.d„ trek ken de bezoekers van het Venrayse zwembad weg. Tbch zetten de buurtbewoners nog grote vraagtekens bij het hele gebeuren. Een klein rekensomme tje leerde hen namelijk, dat er vol gens de planning gemiddeld 800 bezoekers per dag verwacht wor den. Waar denkt men die vandaan te halen'? Gaat straks het watergebeuren in de Witte Vennen geen geduchte konkurrent worden van het nieuwe zwembad? Hoe moeten de fietsers via de drukke Westsingel het nieuwe zwembad bereiken, er is geeneens een fietspad? Wordt het aan te leggen parkeer terrein straks ook benut door gebruikers van de te bouwen kanto renflat? Wordt dan de Kempweg weer een openbare parkeerplaats? Is de nieuwe zwembadakkommo- datie -over 10 tot 15 jaar weer niet achterhaald. Wordt rondom het nieuwe zwem bad ook zo zuinig omgesprongen met de openbare verlichting, zoals in de omliggende wy ken? Zo ja, dan kan men de avondbezoekers wel vergeten- Waar moet de jeugd van de blok hut straks haar onderkomen zoe- Drie Venrayse bouwondernemin gen hebben de handen ineen geslagen en zijn een samenwer kingsverband aangegaan. Onder de naam 3+ DE BESTE BOUWERS zul len Bouwbedrijf Raedts Zn.. Ver hoeven Venray B.V. en Bouwmij Janssen b.v., gezamenlijk prqjekten Jl gaan ontwikkelen. De eerste resul- j taten van dit samenwerkingsver- 4 band zullen binnenkort in I Landweert en in plan Hardeweg uit- gevoerd gaan worden. Het betreft biet zo'n 45 woningen. De drie be drijven zullen wel hun eigen identi teit behouden. Er is dus geen sprake van een fusie. Het is min of meer toevallig dat deze bedrijven een samenwerkïngs verband zijn aangegaan. De drie ondernemers kwamen elkaar let- terlijk tegen op het gemeentehuis. met alle drie dezelfde interesse, nl. bouwen in plan Hardeweg. Al snel kwam men tot de konklusie dat als men samen plannen kon ontwik kelen, dat voor alle bedrijven voor delen zou betekenen. Nu gaat men binnenkort bijvoorbeeld in Land weert samen 23 premie-A wonin gen bouwen. Zonder samenwerk ingsverband zou iedere aannemer er ongeveer acht gebouwd hebben. Door deze grotere produk- tiestroom is het bouwen financieel aantrekkelijker, maar ook de finan ciering van de bouw. Dit voordeel kan worden overgedragen aan de konsument. de koper dus. die voor minder geld een betere woning kan kopen. Dus is één van de grote voorde len, die het samenwerkingsver band 3+ met zich meebrengt. Andere voordelen zyn de kwali teitsverbetering en nieuwe ideeën. De kwaliteit wordt verbeterd door dat de drie bedrijven hun gezamen lijk projekt zodanig kontroleren. dat woningen foutloos aan de koper opgeleverd kunnen worden. Nieu we ideeën ontstaan doordat plan nenmakers van drie verschillende bedrijven zich samen over een pro jekt buigen. De samenwerkende bouwbedrijven willen zelfs zover gaan dat na oplevering de koper 1 .jaar garantie krygt. CONTINUÏTEIT De ondernemers van 3 zyn ver der van mening dat nu de continuï teit van hun bedrijven gewaarborgd blijft. Doordat er grotere produk- tiestromen ontstaan, waardoor goedkoper gewerkt kan worden, zullen er meer woningen verkocht worden, zodat de vraag naar wonin gen van 3+ zal toenemen. Overi- ken? Aan de donkere Hoopweg, of bij hef'oiide zwembad? Ook de bouwplannen in de bos sen van het Vlakwater, nabij de Hardeweg konden niet de instem ming krijgen van de buurtbewo ners. De daar geplande lintbebou wing van 15 woningen en nog eens zo'n 80 zomer- of tweede woninkjes verderop in de bossen, doet het he le wandelgebied verdwijnen. Maar niet aUeen dat: ook de jeu de bou- lesbaan moet verdwijnen, evenals de fletserossbaan. En de Perdstal zal wel volgen.... En als men dan ook nog op het terrein van het oude zwembad een woningkompleks gaat bouwen zo als in Westeinde, dan bljjft er van een rekreatiegebied zoals dat ge dacht is, weinig over. Als slotkonklusie zou men mo gen zeggen: men maakt het de be zoekers van het nieuwe zwembad èn de bewoners van de vakantiewo ninkjes wel aantrekkelijk: maar wat aantrekkelijks blijft er voor de oudere bewoners van de Kempweg over? Namens de gemeente werd be loofd de buurt op de hoogte te blij ven houden van de ontwikkelingen in zijn algemeenheid. Men kan straks nog tegen de bouwplannen protesteren en de weg van een Arob-beroep staat nog voor ieder van hen open.... gens zal de produktie (bouw) van de projekten in handen zijn van een van individuele bedrijven. KWALITEIT Kwaliteit staat bij 3+ voorop, niet alleen van de woningen, maar ook van de woonkwaliteit. Zo wil men in de toekomst mee gaan praten met de gemeente over bestem mingsplannen. De bouwonderne mers weten wat de klanten willen en kunnen deze kennis overdragen aan de gemeente. Aan bouwervaring heeft 3+ geen gebrek. De drie bedrijven hebben gezamenlijk 340 werknemers en meer dan 150 jaar bouwervaring. Dit gaan zij dus binnenkort in praktijk brengen in de eerder ge noemde projekten. Nieuwe projek ten zijn in wording, maar nog niet meer dan dat TRAININGSPAKKEN ONTVREEMD Uit een kledingzaak aan de Grote Markt werden 5 trainingspakken ter waarde van 750, - ontvreemd. Hoe en wanneer de diefstal heeft plaatsgevonden kon niet worden vastgesteld. Op 14 oktober a.s. is het 50 jaar geleden dat Truus Lemmens uit Oostrum als leek naar Pakistan (toen nog Brits-lndië) vertrok, om daar in te treden bij een inlandse congregatie, genaamd: Francisca nessen Missionarissen van Christus Koning met de bedoeling zich in te zetten voor de meest ar men van dat land. Deze congregatie was daar 5 jaar eerder gesticht door haar oudste broer, Lambert, die er als Fran ciscaans missionaris en eerste Ker kelijke Overste, werkzaam was onder de naam Mgr. Salesius Lemmens. In 1942 is Salesius Lemmens daar op 37-jarige leeftijd door ver drinking om het leven gekomen. Zijn familie had door de oorlogs omstandigheden geen enkel kon- takt met hem. Zy vernamen zijn overlyden via Radio Oranje, de Ne derlandstalige radio-uitzending vanuit Engeland. Niet alleen voor de familie was zyn overlijden een harde slag Ook zijn congregatie en niet in het minst zijn zuster Truus. die nog maar drie jaar in Pakistan was, betreurden zijn heengaan bij zonder Maar het leven ging verder, ook voor zuster Truus. Zij ging zich he lemaal inzetten voor de geestelijk en lichamelijk gehandicapten en al die anderen die uit de Pakistaanse samenleving verstoten werden. En met sukses! Zy heeft intussen, dank zij de fi nanciële steun van Nederland, acht huizen en een ziekenhuisje kun nen bouwen voor haar stumpers. In het vele werk, dat al deze verstote- nen met zich mee brengen, wordt ze bijgestaan door haar mede zusters en de vele vrijwilligers uit Nederland. Een van die medezusters mag hier speciaal genoemd worden: zuster Annie Rijn, eveneens uit Ne derland afkomstig. Op de foto staat ze rechts van Zr. Truus Lemmens. Zuster Annie was twee jaar eerder in Pakistan, dan zuster Truus. Zij. leerde de congregatie kennen door haar broer, die daar als Francis caanse Missiebroeder werkzaam was. Momenteel verzorgt zij veel ad ministratief werk voor zuster Truus. Samen zijn ze de twee enige Nederlanders maar ook de twee eni ge blanken in hun Pakistaanse zusterorde, welke nog steeds nieu we roepingen aantrekt. Zuster Annie is nu 86 jaar: zuster Truus is op 1 juli 75 jaar geworden. Het was niet de bedoeling van zuster Truus ooit nog eens naar Ne derland terug te keren. Feitelijk voelde ze zich te oud voor zo'n reis, maar meer nog hield de band met haar kinderen haar in Pakistan vast. "Ik ben ingetreden bij een In landse Congregatie, daar hoor ik thuis, en daar wil ik "straks", lus sen mijn mede-zusters en kinderen sterven..." Maar haar Bisschop dacht daar duidelijk anders over. Op zijn ad vies komt zuster Truus toch nog rond '20 oktober naar Nederland, om hier met haar familie haar Gou den feest te vieren. Met heel veel dankbaarheid ontvangt zuster Truus regelma tig geld en goederen voor haar misdeelde kinderen. Haar gou den zusterfeest èn haar 75ste veijaardag zijn echter toch wel bijzondere gelegenheden om haar met wat extra's te verras sen. Wie dat dp?*n wil„cn moge lijk nog voor haar komst naar Nederland, kan terecht b(j de Stichting Thuisfront Truus Lemmens, Postbus 446, 6130 AK Sittard. Postgiro 359.59.40. Rabo bank 14.76.55.412. UNIEK VOOR VENRAY EN OMGEVING 0p 17 oktober zijn ook kaarten verkrijgbaar aan de kassa van de schouwburg m.m.v. Chez Jacques Haarmode Venray Caesar Jonge Mannenmode Venray Ma Belle Ledermode Venray Ton's Bloemenhof Horst Verhulst Stoffen Venlo Koonings Bruids en Celegenheidsmode Deurne Frank Covers Couturier Amsterdam kaarten verkrijgbaar bij bovengenoemde zaken Sponsored by: Bolure Hair Care Systems Voor de 39e keer wei-den door de brandweerkring Helmond wedstrij den gehouden voor bedrijfsbrand- weren. Het door de organisatoren uitgekozen projekt een fa briekspand in Mierlo-Hout was voor de bedrijfsbrandweer van Rank Xerox een prima objekt. Er moesten niet alleen veel slangen worden uitgelegd, maar ook op gro te hoogte uit hel brandende pand een slachtoffer worden bevrijd. Frans Pingen, de bevelvoerder van Rank Xerox, had een ploeg sa mengesteld. welke slechts weinig moeite had. om na verkenning, het slachtoffer naar beneden te krijgen. Terecht bleek dan ook. de ploeg van Rank Xerox tie beste ploeg te zijn. want de gedoodverfde ploegen van 1BC uit Best en Heineken wer den tweede resp. derde. De ploeg van Rank Xerox was tie enige ploeg uit Limburg. Werelddierendag gisteren woensdag 4 oktober was voor de afdeling Venray van tie Dierenbe- seberming een mooie aanleiding om dhr. F. van Bergen, van het die renasiel De Berghaag in Oostrum. eens extra in het (herfst)ztumet je te plaatsen. "Een stille werker", zei Theo Kruuwel. voorzitter van tie Dierenbescherming, een man die met veel liefde tie dakloze dieren verzorgt. Maar het blijft niet bij ver zorging alleen. Van Bergen zet alles op alles tuil zijn zwerfdieren een nieuw tehuis te kunnen aanbieden. Als dunk. namens tie Venrayse al- deling. mocht Fr. vim Bergen een oorkont Ier en een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 11