Peuterspeelzalen overbrugging tussen het gezin en de school Eerste steen Franse Dalland-Meuse gelegd Raadsvergadering Vierlingsbeek Dertigjarig bestaan van De Zangers van St. Frans Opheffing Vierlingsbeek? n Denksport Indiana Jones Pijprook informatie avond PETER STIPHOUT exploitant van Sport- en Fitness-Centrum Donderdag 28 september - Pagina 5 De varkensfokkerygroepenng Nieuw-Dalland in Ven ray bouwt een tweede kembedryf in het Noord franse Stenay (nab(j Verdun). Hier mee is een investering gemoeid met circa 3 miljoen. De heren Gadbin en Herment, gouverneur en raadsvoorzitter in het gewest Meuse. hebben voor Dalland-Meuse dezer dagen de eer ste steen gelegd. Deze was hiertoe door een drietal medewerkers uit Venray per racefiets in Stenay afge leverd. Technisch direkteur drs. C.J. Kui per van Nieuw-Dalland onder streepte by die gelegenheid het belang van de vestiging in een var- kensarm gebied van Frankryk. Alle genetische uitgangslynen zullen worden gevestigd. Direkte aanlei ding voor de bouw zyn de sterk toe genomen vraag naar fokmateriaal en de mogelykheid om hieraan ook te voldoen by beperkende veteri naire maatregelen in Nederland. Het Nederlandse uitgangsmateri aal voor deze Franse vestiging zal in het Centraal Diergeneeskundig In stituut in Lelystad, een geavan ceerd researchinstituut van de Nederlandse overheid, ziektevry ter wereld worden gebracht en ziekte- vrij worden opgefokt. Voor het in tensieve begeleidende onderzoek AANRIJDINGEN MET GEWONDEN Op de kruising Zuidsingel- Plataanstraat stak een 21-jarige bromfietser de Zuidsingel over en verleende geen voorrang aan de personenauto bestuurd door een 34-jarige dame uit Venray. De brom fietser werd by de botsing gewond. Bij onderzoek in het ziekenhuis bleken die verwondingen mee te vallen en kon hy naar huis worden vervoerd. Op de Steegse Peelweg moest een 19-jarige autobestuurder uit Veulen uitwyken en verloor daarbij de macht over het stuur. Voordat hij de auto weer onder kontrole had. was deze in een links van de weg lo pende sloot tot stilstand gekomen. Twee inzittenden van de auto wer den licht gewond terwijl de auto zwaar werd beschadigd. GESTOLEN GEREEDSCHAP GEVONDEN Aan de Ossendyk werd een aantal gereedschappen gevonden welke zeker van diefstal afkomstig zijn. Ze werden door de politie "veilig" gesteld, in afwachting van de komst van de rechtmatige eigenaar. :3" rr- 3 ter plaatse wordt zowel regionaal als op iandeiyk niveau samenwerking gezocht met Franse researchinstel lingen. Het bedryf in Stenay met vyf me dewerkers, waarvan drie uit Neder land. zal worden geleid door ing. HJ.C. Kouwenberg. thans produc tieleider by Nieuw-Dalland in Venray. Dalland levert in Nederland, en ver daarbuiten, varkensfokmateri- aal dat volgens verscheidene (inter) nationale merkentoetsen tot de bes te ter wereld behoort. Het bedryf le vert niet alleen de fokdieren maar ook alle kennis en technische on dersteuning die nodig zyn voor het verbeteren van de totale varkense- konomie. Dalland levert jaarlijks ruim 50.000 fokdieren voor de Neder landse markt en 20.000 voor ex port In totaal gaat het om circa 5 miyoen slachtdieren, waarvan zo'n 2.5 miyoen in Nederland. De export neemt nog steeds in betekenis toe. I Dalland heeft in de toekomst twee kembedryvcn: 't Roosendaal te Venray met 1.400 zeugenplaatsen en Dalland-Meuse te Stenay met 400 zeugenplaatsen. Beiden heb ben een ruime kapaciteit voor on derzoek. ERNSTIGE SCHADE AAN GEPARKEERDE AUTO De eigenaar van een personen auto uit Horst kwam by terugkeer by zyn aan de Leunseweg gepar keerde auto tot de ontdekking, dat deze behooriyk beschadigd was. De schade bedraagt vele honderden guldens. Van de dader geen spoor. INBRAAK TIJDENS VAKANTIE Tterwyl de bewoners drie weken met vakantie zyn is er ingebroken in hun woning aan de Langeweg. De inbraak werd ontdekt toen de bu ren de achterdeur open zagen staan. Die was, om binnen te ko men. vernield. Voor zover nu reeds vaststaat is zeker de videorekorder gestolen. Wat verder verdwenen is kan eerst worden vastgesteld als de bewoners van vakantie zijn terug gekeerd. WEER RAKET GEVONDEN Weer werd tydens landbouw werkzaamheden aan de* Lorbaan een 15 centimeter Duitse raket ont dekt. Ook deze raket was nog kom pleet en uiterst explosief. De mannen van de EOD zullen zich ook over dit oorlogstuig ontfermen. In de donderdag gehouden raads vergadering van de gemeente Vier lingsbeek werden am. de volgende voorstellen goedgekeurd. Aan de Stichting Volkshuis vesting werden, voor de bouw van 4 bejaardenwoningen en 4 kleine wo ningen in het Groeningseveld, en voor 4 bejaardenwoningen. 2 een gezinswoningen en 6 kleine wonin gen in het plan "De Vlassert" te Overloon, voor een totaal bedrag van 229.024,- bouwkavels ver kocht. Met notaris Verkerk te Vier lingsbeek werden met gesloten beurzen enkele perceeltjes grond geruild. De vaststelling van enkele bestemmingsplannen, o.a. voor het bedryventerrein te Overloon en de Vierlingsbeekseweg 35 te Overloon. 221.883,- Werd beschikbaar gesteld voor het woonryp maken van het bestemmingsplan "De Vlas sert" te Overloon. De Maaskantse fraktie stelde, by de subsidiëring van het Cultu reel Centrum te Venray. voor, het volgend jaar toch eens meer in de richting van Venray te kyken en minder naar wat de commissie Schampers in haar rapport had ver woord. Mogelyk dat dan ook een aanpassing van die subsidiëring kan plaatsvinden. Die staat nu nog op het niveau van 1985. Bij de vaststelling van het ont werpplan basisedukatie werd door de raad aangetekend, dat men niet meer moet uitgeven dan wat men terug krygt van het Ryk. Dat is 28.738,-. Bij de behandeling van de no ta Emancipatie verweet de P.K. het college te weinig aktie te hebben ondernomen. Het college zou laat dunkend over de emancipatie denken.... De heer Van Mil (Overloon) was van oordeel dat emancipatie alleen vruchten kan afwerpen als er een mentaliteitsverandering plaats vindt De gemeente kan alleen aan vullende medewerking verlenen. Er zal nog een lange weg gegaan moeten worden, zo filosofeerde de heer Van Mil. De raadsvoorzitter vond het jam mer dat de P.K. twyfelde aan de goe de bedoelingen van het college, en wethouder Litjens verweet de P.K. dat ze daarmee een slag in de rug van het college had geplaatst. De P.K. diende vervolgens een motie in. om enkele toevoegingen in de nota aan te brengen. Slechts één van de vyf aanvullingen haalde de meerderheid. Dat was. om voor lichting te geven aan jongeren over financiële zelfstandigheid. De verbreding van de Stevens- beekseweg en het herstel van het fietspad Vierlingsbeek zal een hoge re prioriteit krygen. Ovrer een aan te leggen fietspad Radioweg-Stevensbeek naar de nieuwe scholengemeen schap, in samenwerking met de ge meenten Boxmeer en Oploo. nadat de Rijksweg 73 gereed is, zal door de raad op een later tydstip worden behandeld. Tenslotte besloot de raad om medewerking te verlenen aan de verbouw van de Boerenbond te Overloon. De raadsvergadering van de maand oktober zal niet plaatsvin den op donderdag 19 oktober maar op donderdag 26 oktober. Op die vergadering zullen ook de algeme ne beschouwingen plaatsvinden. Op donderdag 2 november zal de raad de begroting behandelen waar na de vaststelling zal plaatsvinden. Die vergadering zal om 14.00 uur aanvangen. in ons artikel, naar aanleiding van de door b. en w. van Vierlings beek aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, gezonden nota. over het rapport Schampers en de even tuele opheffing van de gemeente Vierlingsbeek is ongewild een on volledigheid geslopen welke wy gaarne willen rechtzetten. In het staatje over de pendel vanuit de ge meente Vierlingsbeek werd name lijk Maashees vergeten. Het lystje moet er als volgt uitzien: Werknemers werkzaam in afkomstig uit Vfenray Boxmeer Overloon 139 26 Vierlingsbeek 69 57 Holtliees 27 2 Vortum Mullum 21 7 Groeningen 4 10 MAASHEES 45 4 Tbtaal dus werkzaam In VENRAY 305 personen en in Boxmeer 106 personen. peel en maas Peel en Maas. in samenwerking niet Luxor Theater, organiseert i.v.m. de Nederlandse premiere van INDIANA JONES AND THE LAST CRUSADE een puzzelaktie. Goede inzendingen worden door Peel en Maas uitgeloot. De te winnen pryzen zijn: origi nele Indiana Jones shirts, horloges, gordeltassen, pocketradio's, zonne- kleppen en koeltassen, wat alle maal belangrijke zaken zyn die in de film voorkomen. Sluitingsdatum 15 oktober. Inle veren: Luxor Theater, Merseloseweg te Venray. Bij deze speurpuzzel staat een lijst woorden. Alfabetische gerang schikt. Die woorden zitten kriskras verborgen in het letterdiagram. Met kriskras wordt bedoeld dat de woor den van links naar rechts kunnen staan; van rechts naar links, van bo ven naar beneden; van beneden naar boven of schuin van boven naar beneden en van beneden naar boven. De letters mogen meer dan één keer gebruikt worden. Als u alle woorden hebt weg gestreept, dan bly ven nog een paar letters over die niet gebruikt zyn. Deze letters vormen, van links naar rechts gelezen, een zin die betrek king heeft op het onderwerp van de puzzel. aanval achtervolging archeologie berlijn catacombe fez geboeid geschiedenis gewapend geweer haard italië kruis lijkkist motor museum ober ongeluk pistool regie river phoenix slangen spanje spanning tank treinwagon vader vastbinden venetie wegwijzer zeppelin De overgebleven letters vormen twee titels van Indiana Jones films. T H R I V E R P H 0 E N I X E R T E G G S w E G W Y Z E R M P C 0 E L N E I L E N S G 0 F E I L A T I 0 I W N D 0 0 E L Y K K I S T 0 G 0 G A E N M B Z T A K N A T A M 0 T L P D G 0 E R A I N I D E C B L S 0 E E E F G K U L E G N 0 0 E 0 I V N I W S P A N J E R E S M R E P R D H E 0 F M W T A K R N B L H 0 E H C E E L 0 U N D A R E E Y C B T S S R E D A V E I R N U G N R E H Z E P P E L I N S E A V I I A R C T G N I N N A P S U R A A S E V A S T B I N D E N A R M T H L K Op zondag 1 oktober is het der tigjaar geleden, dat de heer Wim Buys het jongenskoor "De Zan gertjes van Sint Frans" oprichtte. Het hoofddoel van dit jongens koor was het opluisteren van de eucharistievieringen in de Paters kerk. Omdat het koor in de loop der jaren is "versterkt met jöhge mannen, die de baspartijen voor hun rekening nemen, is de bena ming "Zangeryes" veranderd in "Zangers". Maar ondanks deze wyziging heeft men het predikaat "jongenskoor" behouden en blijft men aangesloten by de we reldfederatie van jongenskoren "Pueri Cantores". Een andere verandering is. dat het koor niet specifiek meer ver bonden is met de Paterskerk. Enige tyd geleden werd nl. in een kon- trakt vastgelegd, dat "De Zangers van Sint Frans" eenmaal in de veer tien dagen en op kerkelyke hoog feesten de eucharistievieringen in de Paterskerk zullen opluisteren. Voor de "rest" is het een "gewoon" jongenskoor, maar wel een met een aantal buitengewone bijzon derheden... Op de eerste plaats is het al een uniek verschijnsel, dat een jon genskoor dertig jaar bestaat. Dit komt in Nederland nagenoeg niet voor. Stembreuk is nl. de grootste vijand van een jongenskoor, maai de Zangers van Sint Frans hebben dit weten op te vangen door er voor te zorgen, dat er steeds van onder af Onder het motto "meer aandacht voor de pijproker en zyn tabak" or ganiseert Koninklyke Theodorus Niemeyer B.V. op 2 oktober a.s. in samenwerking met de Venrayse ta baksspeciaalzaak Chr. Jansen aan de Grote Markt een pyprook- informatie avond. Eenieder die geïnteresseerd is in pijproken, is op deze avond van har te welkom. Er zal ruime aandacht besteed worden aan de teelt van de tabaksplant, het meieren van de verschillende soorten tabak en de produktie van pijptabak. Daarnaast wordt u in de gelegenheid gesteld om zelf nader kannis te maken met het assortiment pijptabak (b.v. Sail- mixture) van Koninklijke Theodo rus Niemeyer B.V. Twens zal de Koninklijke Fhbriek van Tabakspijpen Elbert Gubbels en Zonen B.V. door het geven van een presentatie over de produktie ran pijpen een bydrage aan deze avond leveren. Wilt u deelnemen aan deze unie ke avond dan kunt u zich aanmel den bij Dhr. Jansen, Grote Markt 22, Venray. De desbetreffende avond wordt gehouden in restau rant Buitenlust, Maasheseweg 76. venray. Aanvang 20.00 uur. kan worden begonnen met zanger tjes vanaf groep vijf van de basis scholen. Na de stembreuk komen de jongens veelal terug om het koor als baritons of bassen te versterken. Maar de laatste jaren wordt het toch steeds moeilyker jonge zan gers te krijgen. Direkteur Buys heeft onlangf? gepTóbeerd op twee scholen nieuwe leden te werven, omdat hij graag het koor op de volle sterkte van plm. 70 jongens en jon gemannen wil brengen. Zyn pogin gen leken veelbelovend, toen er veertig vingertjes werden geheven. Tben het gesprek met de jongens en hun ouders plaatsvond, kwamen er maar acht... Tbch blijft de heer Buys proberen zo'n twintig nieuwe leden te krijgen om zelf voor het koop op te leiden. MUZIKALE VIERING Tijdens de hoogmis op zondag 1 oktober (10.15 uur) in de Paterskerk zal het dertigjarig jubileum worden gevierd met de uitvoering van de Choral Messe in F. van Anton Bruckner met instrumentale mede werking door Santarello o.l.v. Pater Fhlco. De orgelpartij van dit werk is door Pater Fhlco als stry kerspartij gearrangeerd. Voor deze vierstem mige mis met orkest- en orgelbege leiding heeft het koor tijdens de grote vakantie in Waalre een werk week gehouden, vooral om het moeilylce Christe-gedeelte uit het Kyrie goed onder de knie te krij gen. Het ligt in de bedoeling deze mis ook tijdens de kerstviering in de Paterskerk uit te voeren. Een ander muzikaal hoogtepunt tevens wereldprimeur tijdens de hoogmis van zondag a.s. is de uit voering van het motet "Gestate", gekomponeerd door Huub Wolf, or ganist van de St. Servaaskerk in Maastricht, speciaal voor het vol gend jaar in Maastricht te houden Pueri-Cantores-congres. De kompo sitie zal door alle bij deze interna tionale federatie aangesloten jongenskoren worden gezongen. De Zangers van St Frans zullen dit mo tet na de hoogmis als primeur bren gen. De komponist zal zyn eigen werk op het orgel begeleiden. Vanwege de goede relaties van het koor met de Gregoriusvereniging, zal de voorzitter van het diocees Limburg, aalmoezenier Guido Grond, tijdens de mis een toespraak houden. De jubilerende zangers, die zondag voor het eerst hun nieuwe uniformbroeken aan hebben, mogen na de mis de kerk gangers een kollekteschaal voorhouden. VERDERE VIERING Na de mis komen de zangers met hun ouders en het bestuur samen in de Galmhut. Tijdens een gezellig samenzijn zullen oorkonden wor den uitgereikt aan de jongens die vyf jaar of een veelvoud daarvan lid zyn van het koor. Op 15 oktober biedt het bestuur de jongens een vierdaagse reis naar Straatsburg aan met als hoogtepun ten een hoogmis in de kathedraal en rondleidingen in stad en om geving Peuterspeelzalen zijn gesticht met de bedoeling de ontwikkelings fase in het leven van peuters van 2 tot 4 jaar, nl. de overgang van de we reld van het gezin naar de wereld van de school, gemakkeiyker te la ten verlopen. Al spelende kunnen de jonge kinderen kontakten leg gen met hun leeftijdsgenootjes, waardoor de stap naar de volgende fase: de kleuterschool, gemakkelij ker kan worden gemaakt. Ook de verzorgende ouder kan door de peuterspeelzaal geleidelijk aan ver trouwd raken met de nieuwe situa tie en tegen de tijd, dat de kinderen in vertrouwde handen zyn, benut ten voor andere dingen. In Venray-kom zijn vier peu terspeelzalen: "Centrum". Kolkweg 1, "Hummeltjeshoek" (Brukske), Bachstraat 14a, "De Blokkendoos" (Landweert), Kruidenlaan 116 en "De Mierenhoop" (Veltum), in de flat "Hubenhof De kinderen zyn ondergebracht in groepen van ongeveer 22 kinde ren. Er zyn 2 k 3 vaste leidsters, die samen met een van de ouders met de kinderen spelen, op hen letten of kreatief met hen bezig zyn. Deze vier peuterspeelzalen vor men samen de Stichting Peuter speelzalen, welke zich bezighoudt met het algemeen beleid t.a.v. het opvangen van peuters in deze vier peuterspeelzalen. Naast betaalde leidsters heeft de stichting wegens ontoereikende middelen, ook vrij willigsters in dienst De ouderbijdrage is afhankelijk van het inkomen van de ouders of verzorgenden en of men kiest uit een of twee ochtenden cq. midda gen per week. Wat betreft het inko men zyn de ouders ingedeeld in vier tariefgroepen, welke variëren voor b.v. twee dagdelen tussen 28,50 en 53.-. Men kan een peuter al opgeven, wanneer deze 18 maanden is omdat de meeste peuterspeelzalen een (soms lange) wachtlijst hebben. Wanneer men wil weten hoe het op zo'n peuterspeelzaal toegaat, kan men het beste zelf eens een kylye gaan nemen. Alle peuterspeelzalen in Venray-kom zyn van maandag tot en met vrijdag iedere ochtend zeker tussen 9 en 11 uur met de peuters bezig. VANDALISME Een in een parkeervak bij de Kiosk staande personenauto was met een scherp voorwerp bekrast. Zowel aan de Kattestaart als in de Bleek waren enkele afsluitpaal- tjes uit de grond getrokken. Een bij een garage aan de Wilhelminastraat geparkeerde per sonenauto werd beschadigd aange troffen. Be politie sprak in dit geval van ergerlijk vandalisme. Puur vandalisme was het, om een ruit van de basisschool van St. Petrusbanden met een steen in te gooien. Schade 160,--. Bij de basisschool "De Foeke- pot" werden houten speeltoestellen vernield. Hier bedroeg de schade 300,-. TUINMEUBELEN GESTOLEN Er werd aangifte gedaan van diefstal van een tuintafel en een tuinbankje vanaf een binnenplaats van een woning aan het Deskesven te Merselo. OORLOGSTUIG Nog steeds is Venray niet ver lost van het gevaarlyke oorlogstuig. Tydens graafwerkzaamheden in Oirlo kwam een nog op scherp staande 3,7 inch granaat naar bo ven. Omdat dit een zg. 'blindgan- ger" is, was deze nog gevaarlijker. Tijdens landbouwwerkzaam- heden in het Ven rays Broek kwam een nog op scherp staande 15 centi meter Duitse raket naar boven. De mannen van de EOD zullen voor opruiming van dit oorlogstuig zorgdragen. FIETSER GEVALLEN Op de kruising Julianasingel-Pr. Bemhardstraat kwam een 22-jarige fietser zo ongelukkig te vallen dat hij naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht BESTUURSTER ONDER INVLOED Het rijgedrag van een 32-jarige Venrayse autobestuurster was voor de politie aanleiding een onderzoek in te stéllen. Het bleek dat de dame te diep in het bekende glaasje had gekeken. Er wei^ïiaar een rijver bod van 7 uur opgefegd en ze kreeg de boodschap mee dat proces verbaal zal worden opgemaakt. VANDALISME Een aan de Kempweg geparkeer de personenauto was met een scherp voorwerp bekrast Voor de eigenaar een behoorlyke scha depost De bekende drievoudig Europees en wereldkampioen fietserossen, de Venrayer Peter Stiphout is sinds kort exploitant van het sport- en fitness-centrum aan de Gouden Leeuw nr. 6 boven de gara ge/werkplaats van Taxi 10000. Dit centrum werd voorheen geleid door Stanley de Meer en mag zich in een ruime belangstelling ver heugen. Zoals bekend vloog Peter Stip hout in april jl. met zyn erossfiets, tydens een wedstryd in Waalre, over de kop en werd zeer zwaar ge wond naar het ziekenhuis overge bracht. Gelukkig heeft dat ongeval achteraf geen blijvend letsel veroor zaakt maar momenteel moet Peter nog steeds een halssteun dragen. Hijzelf ziet de toekomst echter weer met vertrouwen tegemoet, en sluit een nieuwe start als fietscrosser he lemaal niet uit Voor zijn revalidatie maakte Peter gebruik van de apparatuur in het fitness centrum. En toen bleek dat Stanley de Meer zyn zinnen op an dere aktiviteiten had gezet was Pe ter er als de kippen by om de zaak over te nemen. Dit sport- en fitness centrum is een van de grotere sportscholen in Limburg en is on dergebracht op twee verdiepingen, met o.a. ook 'n aparte zaal voor fit- aerobic en slanko-fit. Peter Stiphout heeft zich verze kerd ran deskundig en gediplo meerd personeel, o.a. van Sander v.d Eerenbeemt die als gediplo meerd sportschoolhouder in Sit- tard veel ervaring opdeed. Door de voortdurende aanwezig heid van dat deskundig personeel, kan iedereen die het centrum be zoekt, op een volledig verantwoorde wijze bezig zyn. De mogelijkheden van het cen trum zetten we hier even op een rijtje: - fitness- en krachttraining indivi duele vrye training: - algemene trainingsles in groeps verband; - fit-aerobic in groepsverband; - slanko-fit, in groepsverband en in dividueel; - sauna en zonnebankkuren. Het sport- en fitness-centrum van Peter Stiphout is vanaf nu telefo nisch te bereiken onder tel.nr 86110.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5