4' spetters Zit voor Venray het gevaar in de lucht? Bouw mestfabriek uu mogelijk $anï f Villeroy&Boch CENTER EMOFRA WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Voor élke timmerklus: IjPAAR-HYPOTHEEK I In memoriam Bruggeman Oostrum Ondanks protesten van bewoners van Heide Hanneke Naus De Vergeten Slag Gedachtenis- bijeenkomst in Maashees Slagers onderscheiden BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! Bazar op St. Anna De meest gesorteerde ledermodezaak bij u in de buurt .ma belle' DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1989 Nr. 39 HONDERDENTIENDE JAARGANG M PEEL EN MAAS UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 31 cl. per mm ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 13,00 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO I 18.00 4 GROTESTRAAT 23 VENRAY Huidverzorgingsbehandelingen nieuwe stijl - blok I f25,- voor het winkelpersoneel op vrijdag en zaterdag tussen de middag open en aparte parfums Schoutenstraatje 16 CENTRUM-VENRAY Tel. 04780-82705 stoffenboetiek Niet de grootste, wij willen de beste zijn. Zoekt U ECHT iets aparts? Komt U dan eens bij ONS kijken! f=i F=a i r^vi e i passage 10 venray tel. 04780-85772 ■ias**' Bel 04780-89591 en ...KOBUS komt RÉI VAN DE KAMP ASSURANTIËN ^^ejefooj^«8C^7jj7^J Op 76-jarige leeftijd is woensdag 20 september overleden Herman Bruggeman uit Oostrum. Brugge man was jarenlang lid van de dorpsraad Werkcomité Oost mm. Ook was het een van de oprichters van de carnavalsvereniging de Kar- klingels. Bruggeman heeft grote ver diensten op het militaire vlak. Als lid van de Vrijwillige Burgerwacht vocht hij in mei 1940 tegen de Duit se troepen, die Nederland binnen vielen. Na korte tegenstand tegen de overmacht werd hij bij Maas tricht krijgsgevangene. Na de capitulatie van Duitsland meldde hij zich als oorlogsvrijwilli ger en vertrok naar Indonesië, waar hij in Java en Nieuw-Guinea was gestationeerd. Om beroepsmili tair te kunnen worden meldde hij zich als vrijwilliger voor Korea, waar hij als lid van het Ned. Deta chement van de Verenigde Naties werd ingedeeld. Tijdens het zg generaals-incident, waarbij een Amerikaanse generaal werd gegij zeld, verwierf Bruggeman een deko ratie voor de bevrijding van deze onvoorzichtige generaal. Deze deko ratie is een van de totaal 10 die deze onderofficier verwierf in drie ver schillende oorlogen. Bruggeman was mede-oprichter van het Veteranen Legioen Neder land, afdeling Venray, thans Bond van Wapenbroeders geheten. Aan vankelijk als penningmeester, werd hij voorzitter van deze afdeling Ven ray, die internationale bekendheid kreeg door het organiseren van pel grimages voor Britse Oorlogswedu wen naar het Britse Oorlogskerkhof te Venray. Niet alleen om deze we duwen hun laatste wens in vervul ling te doen gaan, doch om tevens de jongere generaties te tonen hoe hoog de prijs van onze vryheid is. was hy mede-initiatiefnemer van de inmiddels traditionele herden kingsbijeenkomst op genoemd kerkhof. Op zijn uitdrukkelijke wens werd hij door zijn mede-wapenbroeders met Bondseer naar zijn laatste rust plaats gedragen, de kist bedekt met de vlag waaronder hij zo lang heeft gediend. Zoals wij vorige week reeds in dit blad schreven, hebben b. en w. in hun antwoord aan de fraktie Van de Vorle over toenemend vliegver keer boven Venray verklaard, dat zij de noodzaak niet zien, daartegen op te treden. "Zolang er een lucht macht is, zal er ook geoefend moe ten worden" en "Ongevallen behoren tot de risiko's van het maatschappelijk leven". In de raadsvergadering van jl. dinsdag ging de heer Lemmens van de fraktie Van de Vorle, naaer op het antwoord van b. en w. in. "Voor de daadwerkelijke veiligheid van onze burgers, tegen onnodig vlieg- gevaar, missen wij een krachtdadig antwoord uwerzijds", aldus dhr. Lemmens. Hij noemde een vlieg tuigramp zoals in Ramstein (D) en Klein Brogel (B) zeer wel denkbaar boven Venrays grondgebied. Lem mens illustreerde dat met de ver melding van zes neergestorte vliegtuigen in onze omgeving sinds de vroege 50er jaren. Het begon met het Vlakwater, vervolgens een straaljager bij de Kraaijenhut. Be gin 60er jaren viel er een in de Spurkt en op het einde van de 60er jaren een in de Vredepeel en een in Wanssum. En tenslotte onlangs nog in Bergen. De vliegbewegingen aldus de fraktie Van de Vorle vanaf Laar- bruch. Bruggen en Wildenrath in Duitsland, de Peel en Volkel en Klein Brogel in België vinden plaats in een vierkant, waarbij het Ven ray - se grondgebied een centrale plaats inneemt. Hier in de lucht, op minder dan 300 meter hoogte, wordt gestunt, met bulderende motoren die nog een extra stuwkracht krygen door speciale injekties. De milieu onvriendelijke en uiterst giftige brandstof wordt hier zomaar over onze hoofden uitgegoten, aldus dhr. Lemmens, die er aan toevoegde dat deze vliegtuigen ook hun overschot aan benzine in de lucht lozen, om met minder gewicht te kunnen landen. Een gedeeltelijke oplossing zou zijn, het laagvliegen hier te verbie den, zoals dat ook in Duitsland het geval is. Dan wordt het voor de pilo ten minder aantrekkelijk boven een woongebied te stunten. Van de mensen wordt verwacht, zo zegt deze fraktie, dat men zuinig is met brandstof; dat men een kata lysator en een geluidsdemper in zijn auto stopt. De vliegtuigen daarentegen sproeien hun veron treinigde uitlaatgassen op drinkwa tergebieden, natuurgebieden en op onze toch al verzuurde uitlaat gassen. De heer Lemmens besloot zyn be toog met de stelling dat het echt wel nodig is, dat het gemeentebestuur gaat optreden tegen het vliegtuigla waai. Deelname aan de werkgroep anti-vliegtuiglawaai, bundeling van de Venrayse vredesbeweging en de internationale milieu-deiensie, kan zulk een krachtig protest teweeg brengen, dat Defensie hiervoor ka- pituleert.... De bewoners van Heide zijn er niet in geslaagd de verschillende frakties in de Venrayse gemeente raad er van te overtuigen dat het geen goede zaak is, om in Heide een mestverwerkingsfabriek op te richten. Slechts vijf raadsleden, mevr. Poels-Feters, de fraktie Sa menwerking en de fraktie Van de Vorle, voelden aan, dat een moge lijke aantasting van het leefmi lieu, de nog onduidelijk milieu hygiënische effekten en de niet gegarandeerd blijvende klein schaligheid voldoende aanleiding zijn om nee te zeggen tegen de plannen. De CDA-fraktie bij monde van dhr. Jan Reintjes noemde de mest verwerking een levensgroot pro bleem, waar we echter niet onderuit kunnen. Hij betreurde het dat ten gevolge van deze problema tiek twee kerkdorpen als het ware tegenover elkaar komen te staan. "Gehoord hebbende de vele nega tieve reakties gaat de CDA-fraktie niet met het voorstel van b. en w. akkoord". Alsdus deze woordvoer der in eerste instantie. Later, toen wethouder Willems de zaken nog eens op een rijtje had ge zet, bleek de fraktie haar standpunt te hebben gewijzigd en de ingedien de bezwaren van de Heidse rekla- manten ongegrond te achten. De heer Den Brok (SV) konsta- teerde dat in en rond de Peel 65% van de Nederlandse mestoverschot ten worden geproduceerd. Het was dan ook verheugend dat vanuit de ze kant twee initiatieven waren ont plooid om die mestoverschotten te gaan verwerken. Dat de gemeente niet in staat is geweest die initiatie ven volledig te ondersteunen, on der meer door een goede keuze van fabriekslokaties. noemde hy een mogelijk gevolg van het feit dat in het college lieden zitten met twee petten op; of is het college te zwak? Er is volgens spreker "rücksicht- loos" over de bezwaren van deze kleine gemeenschap heen gelopen. Dhr. Den Brok verwachtte ook pro blemen als straks zo'n proeffabriek In de Keulsche Pot loundue-, gourmet- en specialiteiten- restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON De overvolle kerk in Oostrum ge tuigde van het feit dat een gewaar deerd medemens uit ons midden werd gerukt. Als teken van rouw wordt de lustrumviering van de Bond van Wapenbroeders Afdeling Venray uitgesteld tot nadere orde. Op de foto dhr. Bruggeman tijdens een kranslegging op het Engels mi litair kerkhof. zou willen uitbreiden. Hierom, en om de vele onzekerheden op mi lieugebied stemde zyn fraktie tegen het voorstel van b. en w. Wethouder Willems nam de uitla tingen van dhr. Den Brok hoog op. "Met dergelijke minachtende en makkelijk scorende opmerkingen wordt de waarheid geweld aan gedaan". Dhr. L. Janssen (WD) maakte het kort. De raad heeft op 27 juni een haastig besluit genomen. Was dat soms te haastig? Voor hem was het belangrijk te weten wanneer de lo- katie Heide ten gemeentehuize be kend was. Volgens wethouder Willems was op 13 juni de lokatie Heide als voor stel bij b. en w. gelanceerd. Natuur lijk is er tijdens het zoeken naar een geschikte lokatie al eerder over gepraat, ook met Scarabee. Maar nooit in definitieve zin. Dhr. Kersten (PvdA) vond het niet zinnig alles nog eens te herhalen wat uiteindelijk aanleiding is ge weest om een lokatie in Heide aan te wijzen. Zinniger was het de raad, maar ook de Heidse bevolking ga ranties te geven. Garanties over de verwerking van de restprodukten; want ook als de mest verwerkt is bljjft er nog "iets" van over. Garan ties ook over het behoud van de kleinschaligheid, zodat nooit grote re hoeveelheden mest dan 250.000 ton per jaar verwerkt mogen wor den. En tenslotte de erkenning van de Dorpsraad als (rechtspersoonlij- ke) gesprekspartner, want wat dat betreft heeft de Arob-rechter zeker een ander standpunt dan b. en w. Het zal mede afhangen van de antwoorden van het college welk standpunt wy uiteindelijk zullen innemen, aldus dhr. Kersten. Wethouder Willems noemde de verwerking van de restprodukten een zaak welke door de Provincie wordt geregeld bij de afgifte van een afvalstoffenvergunning. Dat is mo menteel nog niet aan de orde. Maar gegarandeerd, dat de Provincie vol doende waarborgen zal vragen. De kleinschaligheid heeft steeds by alle besprekingen en in alle stukken voorop gestaan. Ook de af valstoffenvergunning zal straks die kleinschaligheid als een van de voorwaarden in de vergunning op nemen. En tenslotte stelt ook de MER (mil ieu-effekt-rapportage) die kleinschaligheid als voorwaarde. Dhr. Lemmens van de fraktie Van de Vorle, was kort in zyn kommen- taar. "Als u naar ons geluisterd had, had nu al op de Smakterheide een mestverwerkingsfabriek in wer king kunnen zyn..." Deze fraktie bleef pertinent tegen een dergelijke fabriek in een kleine gemeenschap. Wethouder Willems resumeerde nog even de procedures. Voor de ge meente bestaat die uit het aanwij zen van een lokatie; de wijziging van het bestemmingsplan: de afgif te van een bouwvergunning Tfegen die procedures zijn in feite geen be zwaren ingediend, want de bezwa ren hebben vrijwel uitsluitend betrekking op de milieu-effekten. Die milieu-effekten zyn door de MER niet als een belemmering in geschat. Maar desondanks gaat men straks in het vervolg van de procedures die milieu-effekten toch zeer nauwkeurig onderzoe ken, voordat een afvalstoffenver gunning wordt afgegeven. De dan volgende stemming had tenslotte het al eerder genoemde resultaat: 17 stemmen voor het voorstel van b. en w.; 5 stemmen te gen. Daarmee zyn de bezwaren van de Heidse reklamenten ongegrond verklaard en kan de gemeente bij Gedeputeerde Staten van Limburg de vereiste verklaring van geen be zwaar aanvragen, waarna een bouwvergunning kan worden verleend. De vele, vele tientallen Heidse be woners, die deze vergadering bij woonden zyn ongetwijfeld teleurgesteld huiswaarts gegaan. Na hun openbaar gesprek, vorige week vrijdag met de heren Truyen, Reintjes en Van Soest hadden zy van de CDA-fraktie vrywel zeker een ander standpunt ver wacht. Of zy nog overwegen elders hun gelijk te halen, is momenteel niet bekend. Vorige week hebben wy in een ar tikel in dit blad nogmaals de aan dacht gevestigd op de Venrayse ontwikkelingshelpster, Hanneke Naus, die momenteel onder erbar melijke omstandigheden in het zeer onrustige land Peru hulp ver leend aan bejaarden. Bejaarden die aan de rand van het bestaan leven. Voor degenen die het werk van Hanneke Naus financieel willen on dersteunen, vermeldden wy het bankrekeningnummer. In een ge deelte van onze oplage is dat num mer echter niet goed overgekomen. Reden waarom wy het hier nog even herhalen: Rabobank rek.nr. 17.39.70.966 Ln.v. J.H. Naus. serviesgoed - kristal - glas - bestek WMF de Villeroy Boch catalogus ligt voor U klaar patchwork-qui Iting-st off en woonideeën kado-artikelen schilderijen - aquarellen zijdebloemen meubels antiek perzen - berbers moderne vloerkleden tafellinnen kussens woonaccessoires hebbedingen tineke meurs VENRAY Schoutenstraatje 6 Tel. 04780-88566 iets leuks voor 'n ander... wat fijns voor jezelf Komende maand oktober herdenken we de 45e veijaardag van onze bevrijding Het is nog niet bekend of in Venray in tegenstel ling tot Overloon aan die herden king bijzondere aandacht zal worden besteed. Wel staat vast dat op zondag 15 oktober weer een do denherdenking zal plaatshebben op het Engels kerkhof aan de Hoen- de reumat. Ook staat nu definitief vast. dat op woensdag 18 oktober, zowel 's mid dags als 's avonds in de zaal van Venrays schouwburg een vertoning zal worden gegeven van de oorlogs- dokumentaire "De Vergeten Slag". Door omstandigheden kon deze vi deofilm in het vooijaar alleen in het Oorlogsmuseum te Overloon vertoond worden. Nu krjjgt men alsnog de kans deze dokumentaire in Venray te bekijken. Kaartjes voor deze voorstellingen zijn inmiddels in voorverkoop by Sigarenmagazijn Maan in de Pa- tersstraat. Barbecue restaurant Zondag 1 oktober a.s. zal om 10.30 uur in de eucharistieviering in de kerk te Maashees hulde en dank ge bracht worden aan de H. Maria. Door haar voorspraak, hebben vele mensen, 45 jaren terug in 1944 in de oorlogsdagen een goede schuil plaats gevonden nabij de familie Smits en familie Renders. Allen die daar in die dagen ver bleven hebben de bevrijding onge schonden meegemaakt. Vorige week zyn 600 slager- worstmakers voor hun excellent vakmanschap door het Instituut Ambachtelijke Slagersprodukten (I.A.S.) bekroond. Zy ontvingen voor een of meerdere produkten uit eigen worstkeuken een goudster- erkenning met een geldigheids duur van een jaar. In onze gemeente kwamen voor een goudster in aanmerking: Slage rij Drabbels aan de Stationsweg voor zyn gebraden gehakt en J. van Gassel aan de Timmermannsweg te Ysselsteyn voor zyn gekookte ach terham. Deze slagers hebben het afgelo pen jaar hun produkten diverse malen ter keuring aan het I.A.S. aangeboden om ze te beoordelen op kriteria waaraan de konsument de meeste waard hecht. De onder scheiden produkten kunnen nu nog op elk gewenst moment gekon- troleerd worden. Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 Heythuysen, Telefoon 04749-3866 Zoals elk jaar is er ook dit jaar weer een "bazar" op de geronto- psychiatrische afdeling van het P.C.V., op de lokatie St. Anna. De "bazar" wordt gehouden op woensdag 4 oktober 1989 in het restaurant, van 10.00 tot 17.00 uur. Op deze dag worden spullen die de bewoners en bewoonsters zelf ge maakt hebben tentoongesteld en verkocht. Het handwerk loopt uit een van brei- en borduurwerk tot houtbewerking Met de opbrengst van verkochte spullen worden weer nieuwe mate rialen aangeschaft. leren dames pantalons 298.- en 259.- leren minirokken 149.- en 79.- leren heren of damesjack 219.- en 129.- suede damesjassen (kort model) 349.- leren buideltassen 34.95 Jleder Mode Schoolstraat 24 5801 BP Venray Tel 04780-83500 ledermode tassenmode exclusive blousen luxe 'Karin' Byoux exclusive panty's leerreparatie's 'Laimböck' handschoenen

Peel en Maas | 1989 | | pagina 1