Betrokkenheid van Venray bij voedselprobleem in de wereld Gala d'Automne PEEL EN MAAS Uitwisseling van Venrayse en Russische gezelschappen? Gouden paar in wijk Landweert Kapel van Koninklijke Luchtmacht in Overloon Russisch mime- gezelschap treedt op in Overloon WAO VAN SOEST Aanvulling televisie zenders Aktieweek "Honger hoeft niet" Consumenten winkel ook op vrijdag open Festival Antwerpen 17 oktober 1989 a.s. Twee Venrayse autodieven aangehouden Dactylo Uitzendburo De Russen komen.... Op donderdag 19 en vrydag 20 oktober geeft een Russisch mime-gezelsohap, bestaande uit ca. 30 akteurs en daarmee 's we relds grootste mime-gezelschap. een aantal voorstellingen in Overloon. Dit unieke optreden maakt deel uit van de evenementen, welke de Venrayse serviceclub "Kiwanis" van 18 t/m 21 oktober in een feesttent in Overloon or ganiseert om geld byeen te kry- gen voor voorzieningen in het Oorlogs- en Verzetsmuseum t.b.v. lichamelijk gehandicapten. beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon Q4780-86408 Kabeltelevisie Venray BV Op maandag 2 oktober a.s. zal Ra dio Tfele Veronique naar verwach ting haar televisie-uitzendingen per satelliet opstarten. Onder voorwaarden dat er van overheidswege geen verbod voor doorgifte van deze zender op de ka belnetten wordt uitgevaardigd, zal deze via kanaal 21 op het Venrayse kabelnet worden doorgegeven. Bij het uitgaan van dit persbe richt was de situatie dienaangaan de nog geenszins duidelijk. Gezien deze onduidelijkheid is voor de ontvangst-apparatuur geko zen voor een noodvoorziening. Over eventuele doorgifte van de zender TV 10, waarvan de start op 28 oktober a.s. plaats heeft, zal voor alsnog een afwachtende houding worden aangenomen. Wijziging radiozenders Medio oktober zal een wisseling van radiozenders worden door gevoerd. SWF I op frequentie 105,4 MHz zal worden vervangen door de satelliet-zender Radio 10. SWF II op frequentie 105,9 MHz zal worden vervangen door de satelliet-zender Radio 10 Klassiek. Voor deze radiozender-wisseling zullen naar verwachting zowel de lieftiebbers van moderne als klas sieke muziek veel luisterplezier kunnen beleven. Vanaf zondag 1 oktober zal Ven ray een week lang geattendeerd worden op de onrechtvaardige ver deling van geld en voedsel in de we reld, waarvan met name de Derde Wereldlanden de dupe worden. De Venrayse aktieweek sluit aan by de landelijke aktie, die georganiseerd wordt door een samenwerkingsver band van veertig Landbouw-, Milieu-, Derde Wereld-, Vrouwen- en Konsumentenorganisaties. Voor Venray is het voortouw genomen door de Werkgroep Mondiale Vor ming die de medewerking heeft ge kregen van de Stichting Venray- Divinolandia, Nicaragua-Comité, de Werkgroepen MOV (Missie, Ontwik kelingssamenwerking en Vrede) en Z.W.O. (Zending Werelddiaconaat en Ontwikkelingssamenwerking) en IKVOS (Interkerkelijk Vormings werk Ontwikkelingssamenwer king). Op maandag 11 september jl. is de consumentenwinkel aan de Marktstraat van start gegaan. De consumentenwinkel komt op voor de belangen van de consument. De inwoners van Venray en omgeving kunnen hier terecht met hun vra gen en klachten over produkten of diensten voor een GRATIS advies. In tegenstelling tot eerdere be richtgeving is de consumentenwin kel ook op vrijdag geopend. De openingstijden: maandag van 13.30 tot 17.30 uur: dinsdag t/m vrij dag van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Men kan ook telefonisch informa tie opvragen onder tel.nr. (04780-) 10799. Hoewel het zwaartepunt van de aktie ligt op de grote manifestatie "Honger Hoeft Niet", welke op zater dag 7 oktober in de schouwburg wordt gehouden (waarop wij vol gende week uitvoerig terugkomen), zal men in de loop van de week door affiches op de aktie worden geattendeerd. Het is een bekend feit, dat de derde wereldlanden lage prijzen krijgen voor hun produk ten en veel moeten betalen voor produkten, die zy invoeren. Armoe de en honger zijn daarvan het ge volg. Honger hoeft niet Dat kan men o.m. bereiken door kritisch te zijn bij de aankoop van produkten uit de derde wereld zoals b.v. van zuivere (Max Havelaar) koffie en N icaragua-bananen MIDDENSTAND WERKT MEE De organisatoren van de aktie week hebben in het kader van Kritisch Konsumeren de medewer king gekregen van een aantal za ken, die speciaal in deze week eerlijke produkten verkopen. Zeven van de negen aangezochte horeca bedrijven schenken in deze week alleen Max Havelaarkoffie. Dat zijn: Koffieshop "De Pimpernel", Quick Inn, In den Engel, Het Kleine Ver schil, De Zwaan en De Bonte Koe. Van Eeuwijk (Groenten en Fruit in de Passage) verkoopt Nicaragua- bananen en Grimsel (Patersstraat) verkoopt een veelheid van derde wereld-artikelen. OECUMENISCHE OPENINGSVIERING In overleg met de deken is "een tekst opgesteld voor liturgievierin gen in alle kerken in de gemeente rond het zg. Hongerdoek van Kame roen. onder het motto: Geef ons he den ons dagelyks brood. Op zondag 1 oktober wordt in het IMBO-gebouw aan de Leunseweg (en niet zoals wij vorige week abu sievelijk meldden in de Grote Kerk) om tien uur een oecumenische dienst gehouden. Deze is samen gesteld door de Venrayse basisgroep "Heel de Kerk, heel de wereld" met de Protestantse gemeenschap. VERDERE AKTIVITEITEN In de loop van de week is in de Bi bliotheek een tentoonstelling rond het thema "Kritisch consumeren met het oog op de derde wereld". Op vijf basisscholen wordt de jeugd bij het onderwerp betrokken. Zy ma ken van waardeloos materiaal speelgoed en sieraden, welke vol gende week bij de manifestatie ten toon worden gesteld. Het is niet de bedoeling, dat in de ze week en tydens de manifestatie geld wordt ingezameld voor welk goed doel dan ook. Het gaat er nu alleen maar om. de aandacht te vestigen op de onrechtvaardige ver deling van geld en goederen ten koste van de derde wereldlanden. Het Jonge ren orkest "Bojema" en het Instumentaal Ensemble "Salta- rello" zullen a.s. zaterdag 30 sep tember deelnemen aan het 91ste Festival van de stad Antwerpen. Bij die gelegenheid zullen zij een concert verzorgen rond 15.00 uur 's middags in de Kiosk van Antwer pen die geplaatst staat in de beken de Dierentuin van deze stad. Op het programma staan werken van J. Haydn, A. Vivaldi. L. van Bee thoven. John Williams, Paul Simon. Hugo Alfvén, A.L. Webber. Lionel Richie. De reis naar Antwerpen wordt per bus gemaakt. Vertrek om 9.30 uur Terugkomst in Venray 21.00 uur. UNIEK VOOR VENRAY EN OMGEVING m.m.v. Chez Jacques Haarmode Venray Caesar Jonge Mannenmode Venray Ma Belle Ledermode Venray Ton's Bloemenhof Horst Verhulst Stoffen Venlo Koonings Bruids en Celegenheidsmode Deurne Frank Covers Couturier Amsterdam kaarten verkrijgbaar bij bovengenoemde zaken Sponsored by: a Bolure a Hair Care Systems Het kon wel een onderdeel uit een draaiboek van een TV- politiefilm zyn geweest, wat zich af speelde op de Midden Peel weg ter hoogte van het AC Restaurant te Se- venum en waar twee vrachtwagen chauffeurs hun medewerking aan de Venrayse politie verleenden. Via de meldkamer van de rijkspo litie vernam de Venrayse politie dat in Hora een dure BMW was gesto len en dat een medeplichtige ge bruik maakte van een Alfa Romeo, welke volgens het kenteken op naam stond van een Venrayer. Omdat de auto's werden gesigna leerd op de Napolconsbaan in de richting van de Midden Peelweg. gokte de Venrayse politie er op dat de auto's in de richting Venray, via de Midden Peelweg. zouden rijden. De politie vroeg de medewerking van twee vrachtwagenchauffeurs, die op dat moment pauze hielden in het AC Restaurant, om hun wa gen dusdanig op de Midden Peel weg te plaatsen dat de weg geblokkeerd was. Die gok was goed. want de gestolen BMW reed zich vast in de blokkade. De bestuurder van de gestolen auto bleek een 31-jarige Venrayer te z(jn mo menteel zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Hy kon worden aangehouden. Even later kwam ook de in Ven ray thuishorende Alfa Romeo aan gereden. Die wist aanvankelijk te ontkomen, maar kon toch nog tot stoppen worden gedwongen. Het tweetal werd met de auto's, de gestolen BMW en de Alfa Romeo, naar Venray overgebracht en daar voorgeleid aan de hulpofficier van justitie en later overgedragen aan de rijkspolitic van de groep Heyt- hulzen. De chauffeur van de Alfa Romeo was een 27-jarige Venrayer. Boekhandel van den Munckhof is ook 's maandags de gehele dag geopend Het bekende Dactylo Uitzendburo met 130 vestigingen door geheel Nederland, heef nu ook in Venray een kantoor. Na al een uitgebreid vestigingen- net te hebben opgebouwd in Noord- Limburg en Midden- en Oost- Brabant zal de nieuwe Dactylo- vestiging in Venray een centrale plaats gaan innemen in die regio en vanuit Venray dagelyks gaan sa menwerken met de Dactylo-vesti- gingen in die gebieden. Wat Dactylo Uitzendburo duide lijk anders maakt is haar persoon lijke aanpak in een zakelijke wereld. Zowel met uitzendkrachten als bedryven maakt zy graag per soonlijk kennis. Omdat het per soonlijk kontakt naar zowel de uitzendkracht als hel bedrijf v'a één persoon loopt is de informatie lijn by Dactylo korter. Dactylo Uitzendburo vindt u in Venrav aan de Langstraat 112. lel. 0478(111708. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1989 Nr. 39 HONDERDENTIENDE JAARGANG Al is de wyk Landweert de jongste wyk van Venray, dan wil dat nog niet zeggen dat de buurtbewo ners niet met eikaars wel en wee meeleven. Zo heeft de buurt rond de Bolderik ons meermalen gebeld met de vraag wanneer er eigenlijk een verhaal over het gouden paar in hun straat in ons weekblad zou ver schijnen.... Als je dan by een rasecht Amster dams paar terecht komt, vraag je je wel even af, of echte "MOKUM- MERS" hier wel kunnen aarden. En dan blijkt, dat het gezegde van oude bomen die je niet moet verplanten, niet opgaat bij dit paar. Vanaf de eerste dag nu acht jaar geleden, dat ze op verzoek van hun in Venray woonachtige dochter naar hier ver huisden. hebben ze er geen mo ment spijt van gehad. Wij schreven het reeds, geboren en getogen Mokummers en uit hun mond vertelden ze ons doorspekt met Amsterdamse humor hun le vensverhaal en laten wy zoals men dat van ons gewend is ook nu be ginnen met de levensloop van de gouden bruidegom JOOP HANIA (75) ging na het ver laten tvan de lagere school in Am sterdam in de leer als slager. Dat vak heeft hij 35 jaar uitgeoefend en hij bracht het zelfs tót zelfstandige slager. Dat slagersvak was wel aan trekkelijk in de oorlogsjaren, toen zeker in Amsterdam de hongerwin ter veel van de Amsterdammers heeft gevergd. Uitgekeken op het slagersvak heeft hij daarna nog 15 jaar een kantoorbaan gehad, op het hoofd kantoor van Nestlé in Amsterdam, tot hy gepensioneerd werd. Na 50 jaar op de loonlyst te heb ben gestaand vond hy het wel ge noeg en ging zich uitleven in zijn hobby: schilderen. Zyn riante wo ning aan de Bolderik is dan ook volgehangen met vele fraaie schil derstukken. Wy willen hier zeker geen oordeel vormen over de waar de van die werkstukken, maar kon- kluderen alleen maar dat we ze mooi vonden. Is hy niet bezig met palet en pen seel, dan weet Joop Hania zijn tijd wel te vullen met het maken van fraaie maquettes. Ook deze kregen onze grootste bewondering. Als men dan ook nog weet, dat de gou den bruidegom al jarenlang lijden de is aan de ziekte van Parkinson, dan heeft men nog meer bewonde ring voor de fraaie werkstukken. MIEN DE LANGE (70)., de gouden bruid, is ook geboren en getogen in Amsterdam. Zij kreeg na het verla ten van de lagere school een baan tje in een Opvanghuis voor Hulp aan Onbehuisden. Een werkkring die zy ook na haar huwelijk nog en kele jaren aanhield. Ook zij spreekt van de moeilijke jaren, van oorlog en bezetting. Het is ook aan de Amsterdamse humor te danken, dat ze de problemen van destijds te boven zijn gekomen. Hoewel, de zware tyd van oorlog en bezetting drukt nog altijd een stem pel op hun leven waarin veel verlo ren is gegaan, maar nadien ook veel kon worden opgebouwd. Met hun twee nog in leven zijnde kinderen en hun acht kleinkinde ren verheugen ze zic h op die dag van hun gouden huwelyksfeest. want dat zal op 6 oktober a.a wor den gevierd, in het gemeenschaps huis in Oostrum. Daar krijgt iedereen de gelegenheid hen geluk te wensen, van 19.00 tot 20.00 uur. "Wy hebben hier een rustige en verzorgde oude dag zo er al gespro ken kan worden van 'een oude dag'; wij hebben een buurt waar we trots op zyn, omdat wy vanaf de eerste dag in die buurt zyn opgenomen; en er gaat geen dag voorbij of <l<- kleinkindereirbMHtfiifn» het gaai aldus deze twee tevreden mensen. "In Venray is het goed leven, en van de Ven layers niets dan goed. Wy ge nieten nog iedere dag en verheugen ons zeker dat wy dit feest met de Venrayers mogen meemaken. Dat mag u gerust in de krant zetten... De afgelopen weken trok schouw- burgdirekteur Cattoir, samen met kollega's naar Rusland. Dit alles op uitnodiging van "Culturele betrek kingen". Doel van de reis, die naar Leningrad. Moskou, Kiev en Tiblisi voerde, was het opsporen van voor stellingen. In dat opzicht is de reis een volledig sukses geworden, want de schouwburgdirekteuren zyn er niet open armen ontvangen. Alle deuren wagenwijd open. Zelfs de minister van cultuur ontving een delegatie en de besprekingen dui den er op, dat er veel te halen is in het Rusland van Perestrojka. Men zag een twaalftal voorstellin gen en demonstraties, waarvan Cat toir er. indien mogelijk, vier naar Venray wil walen, als dat financieel haalbaar is. Natuurlijk gaat het dan om voorstellingen van zo n topkwa liteit dat er veel geld mee gemoeid is. Bovendien bestaan de gezel schappen vaak uit meer dan 100 medewerkenden. Zoiets kost uiter aard veel geld, want denk alleen maar aan het vervoer en de logies voor zoveel mensen. Maar er zijn lichtpunten. Vanuit Rusland komt er subsidie. In Ne derland wordt er aan gewerkt. Daar naast zoekt men naar andere kostenverlagende mogelykheden, zoals het onderbrengen van leden in gastgezinnen. Dat kan niet altyd. Cattoir kan verzekeren, dat de gastvrijheid van die mensen on voorstelbaar is. Zo hartelyk als men o.a. in Kiev en Tiblisi ontvangen is, kan men zich nauwelyks voor stellen. De mensen popelen naar kontak ten en willen dolgraag eens naar Nederland komen. Daartoe hebben ze weinig mogelijkheden. Maar in de vorm van gastoptredens is dat te verwezenly ken Het scala van voorstellingen loopt van opera, ballet, spektakulaire show, kozakken-ensembles tot ko ren en orkesten. De heer Cattoir Is in staat om eventuele kontakten te leggen tussen koren en orkesten en wil daarom via dit bericht aftasten of men in Venray daar voor te vin den is. Vanuit Rusland is hem ver zekerd, dat alle medewerking gegeven zal worden. Onderzocht moet nog worden welke gezelschappen voor het sei zoen 1990-1991 in aanmerking komen voor uitwisseling. Voor Cattoir staat vast, dat als hij kan krygen wat hij gezien heeft, Venray de top-kunst uit Rusland te gemoet kan zien. Een aantal jaren geleden was de slogan, liever een rakket in de tuin, dan een Rus in de keuken. Voor Cat toir gaat dit niet meer op, want vooral de Russen uit het zuiden. zyn zulke aardige, joviale en dank bare mensen, dat wat hem betreft zijn huis open zal staan. Uiteraard komen wy op de resul taten van de reis terug, zodra er be kend is welke voorstellingen naar Venray zullen komen. Belangrijk voor Cattoir is evenwel te weten of er verenigingen in Venray zyn, die kontakten willen hebben met Rus sische gezelschappen en/of men ook bereid is zo'n gezelschap in eigen huis te ontvangen. Russen mogen geen geld mee brengen, dus men moet er ook op rekenen, dat veel van onze gastvrij heid zal worden gevraagd. Hier liggen mogelykheden tot culturele uitwisseling, mogelijkhe den tot begrip tussen verschillende volken, maar ook mogelykheden om mensen te ontmoeten die door de Perestrojka de kans krygen een andere wereld te leren kennen en beleven. De heer Cattoir is graag bereid als intermediair op te treden. Als er kontakten uit voortrollen, kan later afgetast worden of de ge meente Venray te vinden is voor een soort partnerschap, dit alles in het licht van verbetering der be trekkingen tussen Oost en West. Dat de Schouwburg hierdoor ook nog topkwaliteit in huis kan halen is mooi meegenomen. bankstellen, eethoeken, kasten, salontafels, bed den, vloerkleden, klein goed, etc. Uit faillissement nieuwe lederen en Lode- wijk bankstellen, cadeau- en Chinese artikelen. Boedel in en verkoop Wissel - meubelen Mgr. Geurtsstraat 44 Maashees, tel. 04782-571 macht musici 13 eigentydse wer ken in zelf geschreven, swingende arrangementen, ondersteund door een lichtshow. f Bij liet eerste optreden van de Luehtmachfjtapel in 19,84 waren de beschikbaretoegangskaarten zeer snel "uitverkocht". Wilt u dit con- Vrijdag 13 oktober a.s. geeft de be faamde Kapel van de Koninklijke Luchtmacht in de R.K. kerk St. The- obaldus te Overloon .een relatiecon cert. Het is de tweede keer dat de Luchtma^tl^pY^ in, Overloon' yp- treedt, hét éérste optreden in 1984 was een groot sukses. Met dit concert, dat wordt aangeboden door de commandant van vliegba sis Volkel/De Peel. draagt de Lucht macht bij aan de aktiviteiten van de Stichting Herdenking Overloon. De 55 musici van Nederlands po pulairste militaire orkest brengen voor de pauze verschillende (semi-) klassieke werken ten gehore. De Kapel van de Koninklijke Lucht macht staat onder leiding van haar direkteur, majoor Lex van Diepen. Na de pauze volgt de grote verras sing. In een 50 minuten durende non-stop show spelen de lucht- cert meebeleven, haal dan snel uw toegangskaart. Deze zijn gratis te verkrijgen bij de plaatselijke ban ken en het Verzetsmuseum. Het concert begint om 20.00 uur, toegang tot de kerk vanaf 19.30 uur.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 11