PEEL EN MAAS "NIEMAND TEVREDEN" Geen enkele aanleiding aanwezig om gemeente Vierlingsbeek op te heffen Peter Winnen opent "technologiemarkt" op 4 oktober te Venlo Chez Jacques De mestverwerkingsproblematiek ^Wethouder Willems bezocht Heide: Procedures Open Dag fysiotherapie Pijprook informatie avond De Open-School voor volwassenen B. en W. van Vierlingsbeek in nota aan G.S.: Kursussen beroepenoriëntatie en studiekeuze voor volwassenen Kruisvereniging Vierlingsbeek e.o. Kunst geschiedenis "Niemand tevreden", een terech te konklusie die wethouder Wil lems trok na de informatie-avond, afgelopen maandag in Heide. In de Gelderkoel kwam de wethouder voor zo'n 50 mensen tekst en uitleg geven over de lokatiekeuze van het gemeentebestuur, voor de vestiging van een mestverwerkingsfabriek van de LLTB Ysselsteyn/Scarabee. Deze mestverwerkingsfabriek zal, zoals de plannen nu liggen, komen aan de Ysselsteynseweg. Dit zeer te gen de zin van de Heidse bewoners. Zy lieten dit die avond ook duide lijk merken. Hun ongerustheid is vooral gebaseerd op het feit dat nie mand weet wat er precies gaat ko men. en welke overlast zo'n fabriek eventueel mee zal brengen. UVerder is men niet te spreken over de overval, die op het dorp Hei de heeft plaatsgevonden. Heide heeft nauwelijks tijd gehad om te reageren op de gemeentelijke plan nen, of het voorbereidingsbesluit, wat eventuele vestiging op die loka- tie mogelijk maakt, was al geno men. Heide voelt zich achtergesteld ten opzichte van Ysselsteyn. Daar hebben de bewoners ruim een jaar hun stem kunnen laten horen en de tijd gehad om de raad te be werken. PROCEDURES Wethouder Willems begon zijn uitleg met te zeggen dat hij geen zendingsopdracht had, en ook niet verwachtte de Heidse bewoners om te kunnen praten. De wethouder wilde een poging doen om zo duide lijk mogelijk uit te leggen, wat er gebeurd is, wat er nog gaat gebeu ren en waarom het zo gegaan is. In bijgaand kader hebben wij de pro cedures, die tot een eindbesluit moeten leiden, eens op een rij gezet. In zyn toelichting over de keuze van de Ysselsteynseweg gaf wethou- De gemeenteraad van Ven ray heeft in haar vergadering van' 26 juni jl. een voorbereidings besluit genomen betreffende de lokatie Ysselsteynseweg, voor de vestiging van een mestverwer kingsfabriek. Dit is slechts één, en de eerste procedure na de planvorming, die gevolgd moet worden. De procedures kunnen gesplitst worden naar twee stro men. De eerste stroom is die van de ruimtelijke ordening. Deze stroom wordt begeleid door ge meente en provincie. De tweede stroom is die van het milieu. De gemeente staat hierbij op een zijspoor. De gehele milieuproce dure is in handen van het Rijk en de provincie. Na de plaatsbepaling, die be gin juni plaatsvond, werd het bovengenoemde voorberei dingsbesluit genomen. Dit be sluit maakt het mogelijk om straks de eventuele bouw van de mestverwerkingsfabriek op de betreffende lokatie mogelijk te maken. De tweede stap is het aanvra gen van een "verklaring van geen bezwaar". De gemeente gaat met het voorbereidings besluit naar de provincie. Die bekijkt of het voornemen van de gemeente, dat afwijkt van het bestemmingsplan, uitgevoerd mag gaan worden. Na zo'n zes weken krijgt de gemeente te horen of de provincie deze ver klaring van geen bezwaar daad werkelijk afgeeft. Is dit zo, dan kan de raad besluiten om ge- bmik te maken van deze verkla ring van geen bezwaar, om zó de bouw van de mestverwerkings fabriek toe te staan. De initiatief nemers kunnen dan een bouw vergunning aanvragen. De milieustroom loopt via Rijk en provincie. Na de plaats bepaling is door de initiatiefne mers aangeklopt by de MER- commissie. MER staat voor milieu-effect-rapportage. Deze commissie bekykt of vestiging van de mestverwerkingsfabriek, op die lokatie, en het daar te ge bruiken procédé, geen nadelige gevolgen heeft voor het milieu in de omgeving. Omdat de fabriek kleinschalig van opzet is, de verwerking is minder dan 250.000 ton mest per jaar. hoeft geen kompleet rapport gemaakt te worden. Op 18 augustus jl. is hiervoor dan ook ontheffing verleend. Wel is gekeken naar de milieu-gevol gen. De MER-commissie heeft geen nadelige gevolgen voor het milieu, op die lokatie kunnen konstateren. De tweede stap is het geven van een afvalstoffenvergunning door de provincie. De provincie is hier momenteel mee bezig. Wethouder Willems verwacht dat de provincie begin decem ber klaar is met de studie hiero ver en met een besluit komt. Wordt daadwerkelyk een af valstoffenvergunning afgegeven, dan komt de hele kwestie van de mestverwerkingsfabriek weer terug in de raad, die dan een de finitief besluit moet nemen. Iedereen is in de gelegenheid om tegen al deze stappen be zwaar aan te tekenen. „Meug ik now asteblief 'n mestfabriek bouwe. der Willems toe dat het gebeurde zeker geen schoonheidsprijs ver dient. Na de commissievergadering van ruimtelijke ordening van 11 mei jl. waarin de commissie met een nipte meerderheid goedkeu ring gaf aan de lokatie Jan Poelsweg voor de mestverwerkingsfabriek, konstateerde het college van b. en w. een afbrokkeling van deze meer derheid. Daarom besloot het college uit te zien naar nieuwe lokaties en het voorstel Jan Poelsweg niet in de raad te brengen. In de raadsverga dering van 1 juni kreeg wethouder Willems de opdracht van de raad, om vóór de volgende raadsvergade ring met een nieuwe lokatie op de proppen te komen. Wethouder Wil lems zegde dit toe. Inmiddels was ook overleg ge weest met de provincie én met Sca- rabee/LLTB. Tijdens dit overleg is de lokatie Ysselsteynseweg ook ge noemd. Vanuit de provincie kwa men geen bezwarende geluiden, zodat Scarabee/LLTB al op 2 juni een MER-ontheffing aanvroeg. De wethouder omschreef deze zet als voortvarend, want op dat moment, was er nog geen sprake van een de finitieve keuze. Het college van b. en w. heeft pas op 13 juni besloten om de Ysselsteynseweg als lokatie aan te wijzen. Nog diezelfde dag is de dorpsraad van Heide ingelicht. Vervolgens is de commissie voor ruimtelijke ordening akkoord ge gaan en nam de raad met grote meerderheid het advies van de commissie over. ONVREDE Met deze hele gang van zaken heeft men in Heide geen vrede. Het steekt de inwoners dat zij van te vo ren geen inspraak hebben gehad. Het zit hun dwars dat alle bezwaren die ingediend werden, allemaal op korte termijn samengesteld moes ten worden. Er is geen tijd geweest om alles grondig te kunnen onder zoeken. Bovendien heeft de vakan- tietyd hierin een nadelige rol gespeeld. Ysselsteyn daarentegen heeft meer dan een jaar tyd gehad om alles op een rijtje te zetten en met sukses te kunnen protesteren. Ook heerst er onbegrip over het feit dat de mestverwerkingsfabriek in het buitengebied wordt geplaatst en niet op het industrieterrein Smakterheide. Het grootst is echter de angst dat het niet bij één mestverwerkingsfa briek, die minimaal 70.000 ton mest verwerkt, zal blyven. De inwo ners van Heide verwachten, dat als deze fabriek goed funktioneert er ongetwijfeld uitbreiding zal plaats vinden. Johan Loonen, oud-wethouder, scherpte de zaken nog eens aan: Hij vermoedde dat de plannen in Ys selsteyn te gemakkelijk afge scheept waren, dat het Heide-plan al klaar lag. "Straks is er meer no dig". zo stelde hij, "om alle mest te kunnen verwerken". Een andere in woner van Heide trok de vergelij king met Zuringspeel, waar ook maar steeds werd uitgebreid. In Heide ziet men meer nut in een grootschalige aanpak op het in dustrieterrein: "dat zet tenminste zoden aan de dijk". Piet Voermans verweet de ge meenteraad dat zij het boekje te buiten was gegaan. Volgens hem is het onverantwoord om binnen een maand een nieuwe lokatie aan te wijzen en daarvoor een voorberei dingsbesluit te nemen. De gemeen teraad had dit volgens hem niet mogen afdwingen, maar de wethou der had hierop ook mogen wijzen. GEEN ONRECHT Wethouder Willem begreep best wel dat de Heidenaren van te voren meer tijd gewild hadden. Maar vol gens hem komt ook nu de rechts gang niet in gevaar en kunnen er nog altijd bezwaren ingediend worden. Met de stelling dat grootschalige mestverwerking alleen maar het mestprobleem uit de wereld kan helpen, was de wethouder het niet eens. Hij beweerde echter ook niet, dat kleinschalige verwerking de oplossing is. Het brengt volgens hem wel de oplossing dichterbij. Smakterheide is volgens de wet houder geschikt voor grootschalige verwerking. Onderzoeken hebben dit ook uitgewezen. Voor kleinscha lige projekten ligt Smakterheide echter te ver weg van de bron: de mestproducent. Op Smakterheide zou zo'n kleinschalige mestverwer kingsfabriek met veel te hoge trans portkosten komen te zitten. De ekonomische haalbaarheid komt daarbij dan in het geding. In het buitengebied mogen kleinschalige mestverwerkingsfabrieken toege staan worden, mits ze aan alle eisen voldoen. Daarom hebben b. en w. voor een lokatie in het buitenge bied gekozen. Over het eventueel in dé toe komst uitbreiden van deze mestver werkingsfabriek, was wethouder Willems zeer konkreet: er wordt geen toestemming tot uitbreiding verleend, indien de hoeveelheid te verwerken mest boven de 250.000 ton komt. Een snelle rekenaar vond het begrip kleinschaligheid maar vaag: 250.000 ton mag wel, 260.000 niet.... Volgens de wethouder is het LLTB/Scarabee-rocedé gebaseerd op kleinschaligheid. Het is niet de be doeling dat de fabriek uitgroeit, maar dat er meerdere fabrieken verspreid in de gemeente komen te liggen; daar waar de mest geprodu ceerd wordt. De vraag waarom de plannen van de mestverwerkingsfabriek aan de Jan Poelsweg niet doorgingen, meende de wethouder al enkele ke ren beantwoord te hebben: deze plannen konden niet op een meer derheid in de raad steunen, zodat het geen nut had deze plannen in de raad te brengen. POLITIEK TOUWTREKKEN Ondanks dat wethouder Willems zo goed en zo kwaad mogeiyk pro beerde de vragen te beantwoorden, ontaarde de bijeenkomst, buiten zyn schuld om, in een politiek touwtrekken. Johan Loonen vond dat zijn vragen niet bevredigend beantwoord waren. Hij bleef maar vragen-, waarom Ysselsteyn niet en Heide wel. De wethouder wilde hierop niet meer antwoorden maar Bert Kersten, fraktievoorzitter van de PvdA, nam het van hem over: "Op 11 mei jl. was een meerderheid van de commissie ruimtelijke orde ning nog vór de lokatie Jan Poels weg. Die meerderheid bestond uit het CDA, maar brokkelde langzaam af. Uiteindelyk leidde dat tot een minderheid. Dhr. Loonen moest dus het antwoord op zijn vraag maar in zyn eigen partij zoeken", aldus Bert Kersten. Uit de woorden van dhr. Kersten viel op te maken dat de PvdA twij fels heeft. Niet zo zeer tegen de loka tie op zich. Planalogiseh is dit volgens Bert Kersten een goede plek. Ibch heeft zijn fraktie de si tuatie verkeerd ingeschat. "Wij rea liseerden ons te laat, dat de lokatie in Heide, lag en niet in Ysselsteyn". Volgens dhr. Kersten is het proce deren tegen de lokatie, planolo gisch gezien, verspilde energie. Hij raadt de bewoners van Heide aan om zich volledig op het milieu- aspekt te koncentreren. Zodra blykt dat er milieu-technisch twij fels zyn, zal zyn fraktie geen medewerking verlenen aan de toe stemming om de mestverwerkings fabriek te realiseren. Het CDA mag zich vrijdagavond komen verantwoorden bij de Heid se bevolking. De CDA-fraktie mag dan komen uitleggen waarom men de lokatie Ysselsteynseweg een goe de lokatie vindt en vooral, waarom men de lokatie Jan Poelsweg heeft laten vallen. Dat iedereen mensen kent die by een fysiotherapeut onder behande ling zyn of zyn geweest is niet zo verwonderiyk. De helft van de be volking is in de afgelopen jaren be handeld door een fysiotherapeut Dat komt omdat klachten over het houdings- en bewegingsapparaat een gebied waarop de fysiothera peut bij uitstek deskundig is, de meest voorkomende klachten zyn. 30% Van de arbeidsongeschiktheid wordt veroorzaakt door aandoenin gen aan het houdings- en bewe gingsapparaat. Fysiotherapie heeft een heel be langrijke funktie in het opsporen van de oorzaken van klachten, het waar mogelyk opheffen hiervan en het geven van adviezen om herha ling te voorkomen (preventie). Kun nen de klachten niet verholpen worden is het toch mogelijk deze zoveel mogelijk te verlichten waar door kwaliteit van leven verbeterd. Fysiotherapeuten worden niet al leen ingeschakeld by tijdelijke en blijvende aandoeningen maar ook bij sportblessures of voor en na operaties. By kinderen met adem halingsproblemen, motorische stoornissen of houdingsproblemen. En niet te vergeten in deze tyd van vergrijzing hulp bieden aan de ouder wordende mens. Kortom op allerlei terreinen in de gezond heidszorg is de fysiotherapeut werkzaam. Om iedereen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met fysio therapie organiseert het Neder lands Genootschap voor Fysiotherapie (N.G.F.) landelyk een open dag op zaterdag 23 september van 10.00 tot 16.00 uur. In veel praktijken kunt u dan in een ont spannen sfeer onder het genot van een kopje koffie uitleg krygen van deskundige fysiotherapeuten. De fysiotherapeuten van Fysio- therapeutisch Instituut Ven ray. Langstraat 54, heten u alvast van harte welkom. Onder het motto "meer aandacht voor de pijproker en zyn tabak" or ganiseert Koninklijke Theodorus Niemeyer B.V. op 2 oktober a.s. in samenwerking met de Venrayse ta baksspeciaalzaak Chr. Jansen aan de Grote Markt een pyprook- informatie avond. Eenieder die geïnteresseerd is in pijproken, is op deze avond van har te welkom. Er zal ruime aandacht besteed worden aan de teelt van de tabaksplant, het meieren van de verschillende soorten tabalt, en de produktie van pijptabak. Daarnaast wordt u in de gelegenheid gesteld om zelf nader kannis te maken met het assortiment pijptabak (b.v. Sail- mixture) van Koninklijke Theodo rus Niemeyer B.V. Tevens zal de Koninklijke Fhbriek van Tabakspijpen Elbert Gubbels en Zonen B.V. door het geven van een presentatie over de produktie van pijpen een bijdrage aan deze avond leveren. Wilt u deelnemen aan deze unie ke avond dan kunt u zich aanmel den bij Dhr. Jansen, Grote Markt 22, Venray. De desbetreffende avond wordt gehouden in restau rant Buitenlust, Maasheseweg 76,. Venray. Aanvang 20.00 uur. De Open-School is bedoeld voor volwassenen, die willen werken aan hun algemene ontwikkeling en hun schoolkennis willen ophalen. In Venray start binnenkort een nieuwe Open-Schoolkursus. Deze bestaat uit twee bijeenkomsten per week, op de maandagavond en op woensdagavond. Het kursusgeld bedraagt 65,- per jaar. Op woensdagavond wordt er ge werkt aan de vakken Nederlands en Engels. Dit wordt gegeven op twee nivo's, één voor beginners en één voor gevorderden. Op maandagavond wordt er ge werkt aan algemene ontwikkeling studievaardigheden, thema's, een bibliotheekprojekt, het praktisch toepassen van het vak Nederlands, enz. Informatie en aanmelding: Stich ting Volwassenen Educatie Noorde lijk Limburg tel. 04709-3298. DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 Nr. 38 HONDERDENTIENDE JAARGANG In een nota aanGedeputeerde Staten van Noord-Brabant heeft het college van b. en w. van Vier lingsbeek op niet mis te verstane wijze kenbaar gemaakt, dat er geen enkele aanleiding aanwezig is om de gemeente Vierlingsbeek op te heffen. Het is een helder en klaar antwoord op het herinde lingsrapport voor Noordoost- Brabant dat opgesteld is door de commissie Schampers (oud-bur gemeester van Oploo en Uden). Volgens dat rapport dient de ge meente Vierlingsbeek te worden opgeheven. De dorpen Maashees, Holthees, Vierlingsbeek, Groe ningen en Vortum Mullum zou den by de gemeente Boxmeer moeten worden gevoegd, terwijl het kerkdorp Overloon in z(jn ge heel aan de gemeente Opioo zou toevallen. Het college van Vier lingsbeek heeft geen goed woord over voor dit herindelingsrapport en noemt de voorgestelde ophef fing van de gemeente Vierlings beek ronduit absurd. In de nota van het Vierlingsbeek- se college blyft weinig heel van de door de commissie Schampers aan gevoerde motieven, welke tot opheffing van de gemeente Vier lingsbeek zouden moeten leiden. Waar het Ryk van mining is, dat een levensvatbare gemeente ten minste 8.000 inwoners moet tellen, wyst Vierlingsbeek er op, dat deze gemeente binnenkort haar 8.000ste inwoner kan binnenhalen. Bovendien heeft de gemeente vol doende deskundigheid in huis om de huidige en toekomstige proble matiek te kunnen opvangen. Daar naast heeft de gemeente een goede budgettaire positie en ruime span kracht Daarby komt dat de afstand tussen bestuur en burgers in de ge meente niet groot is. LIEVER NAAR VENRAY "Het is naar onze mening absurd te stellen, dat de omstandigheden van Boxmeer moeten leiden tot op heffing van een gemeente, die vol gens de hoofdlijnen van het rjjks- en provinciaal beleid voldoende in staat is haar taak te verrichten en deze ook tot ieders tevredenheid vervult", aldus het Vierlingsbeekse college in zyn reaktie op het herin delingsrapport. En dan voeren b. en w. aan. dat de bevolking van Vierlingsbeek. maar zeker ook die van Overloon. maat schappelijk veel meer geörienteerd is op Venray dan op Boxmeer c.q. Oploo. Om dat de bewijzen heeft het col lege zijn nota voorzien van een bij lage met de volgende interessante gegevens over het aantal schoolver laters in de afgelopen drie jaar en de uitgaande pendel van de be roepsbevolking. KERNEN SMAKT EN HOLTHEES Het college van b. en w. van Vier lingsbeek veegt dan nog even de vloer aan met hetgeen door de com missie Schampers wordt gesteld over de kernen Smakt en Holthees. Gesteld wordt o.m. dat de scheiding van bebouwing van beide kernen geaksentueerd wordt door water loop en spoorlijn.... Hier plaatsen b. en w. van Vierlingsbeek tegenover, dat er geen sprake is van een schei ding van de dorpen door een spoor lijn en een waterloop, maar wel van een schoolvoorbeelk van woonker nen. die maatschappelijk en naar hun ligging en vorm als een een heid moeten worden beschouwd. Beide kernen gebruiken de voorzie ningen in Holthees. Volgens de Vierlingsbeekse bestuurders zou den beide kernen deel moeten uit maken van eenzelfde gemeente. Het landelijke karakter spreekt dan voor het indelen van Smakt bii Basisschool Vierlingsbeek Basisschool Overloon Basisschool Maashees Basisschool Holthees Basisschool Vortum Mullem naar Stevensbeek Boxmeer Venrav 60 48 13 84 - 68 - - 62 7 - 11 13 10 Het totaal aantal basisschoolverla ters in de gemeente Vierlingsbeek bedroeg 376. Daarvan gingen er 164 naar Stevensbeek, 154 naar Venray en 58 naar Boxmeer. Wat betreft de beroepsbevolking: Afkomstig werkzaam in Venray Boxmeer Overloon 139 26 Vierlingsbeek 69 57 Holthees 27 2 Vortum Mullum 21 7 Groeningen 4 10 internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Wielrenner Peter Winnen zal op woensdag 4 oktober in congrescen trum De Maaspoort te Venlo de ope ning verrichten ran de "technologiemarkt" die door het Innovatiecentrum Noord- en Midden-Limburg wordt georgani seerd. Circa 25 bedrijven en instel lingen uit binnen- en buitenland presenteren tydens deze expositie nieuwe produkten en aktiviteiten op het gebied van de technische in novatie. Tbt de deelnemers behoren o.m. Hauzer Tbchnocoating Europe, Inal- fa. Hogeschool Venlo, Nedinsco. Océ van der Grinten, Rank Xerox. Frans Voor het suksesvol volgen van een opleiding en het vinden van een goede baan zijn ook voor vol wassenen om te beginnen twee din gen erg belangryk: Het juiste beroep en de juiste studie kiezen. Op de eerste plaats moet uit de vele mogelijkheden dat beroep of die studie gekozen wor den die het beste past bij de eigen interesses, kapaciteiten en situatie. Studievaardigheden. Op de twee de plaats moet men beschikken over voldoende studievaardighe den, zoals koncentreren, begrij pend lezen, onderscheiden van hoofd- en bijzaken, samenvatten en konklusies trekken, omgaan met huiswerkopdrachten, enz. De Stichting Volwassenen Educa tie organiseert kursussen waarin aan deze twee zaken uitgebreid aan dacht besteed wordt. Er vindt een oriëntatie plaats op allerlei beroe pen en opleidingen. Men wordt be geleid bij het maken van keuzes en de verschillende studievaardighe den worden getraind. De kursussen zijn overdag, dtiren 10 weken en omvatten 3 dagdelen per week. Ze vinden plaats in Ven ray en de kosten bedragen 60,-. Informatie en aanmelding: Stich ting Volwassenen Educatie Noorde lijk Limburg, tel. 04709-3298. Maas. Herumetal, Reef Precisie. TU Eindhoven en kennistransferoen- tra uit Stuttgart en Schwabisch Gmünd. De technologiemarkt, die voor iedereen vanaf 12.30 tot 19.00 uur toegankelijk is, wordt gehouden in het kader van een symposium over technologische samenwerking waarvoor het midden- en kleinbe drijf in Noord- en Midden-Limburg is uitgenodigd. Naast verschillende inleidingen en workshops is er een podiumdiskussie "die geleid wordt door Brandpunt-presentator Tbn Verlind. Het is de eerste grootschalige be drijfsgerichte manifestatie van het in januari jl. opgerichte Innovatie- Centrum dat op 8 november as., eveneens in De Maaspoort te Venlo, een symposium houdt over gieterii- techniek. VANDALISME AAN GEPARKEERD STAANDE AUTO'S Het afgelopen weekend z(jn van dalen weer bezig geweest met het vernielen van personenauto's. Van een aan de Peter Janssen- weg te Ysselsteyn geparkeerde per sonenauto bleken de spiegels en ruitenwissers vernield te zyn. Een aan de Doormanstraat ge parkeerde personenauto bleek met diepe krassen te zyn "gemerkt". Liefst vyf aan de Kempweg ge parkeerde personenauto's bleken met een scherp voorwerp bekrast te zyn. Hel wegwerken hiervan zal.ve- le duizenden guldens gaan kosten. Vierlingsbeek, aldus b. en w. Als er dan toch her-ingedeeld moet worden, dan ware het beter de op Bosmeer georiënteerde gemeen te Oploo bij Boxmeer te voegen en de gemeente Vierlingsbeek, die 50 jaar geleden al met een herindeling te maken heeft gehad, rustig te la ten voortbestaan. En wanneer dan eventueel Smakt by Vierlingsbeek zou worden gevoegd, worth deze ge meente groter en de reden tot op heffing kleiner.... Op donderdag 5 oktober a.s. zal de jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de Kruisvereniging Vier lingsbeek eo. gehouden worden in café De Zwaan te Vierlingsbeek om 19.45 uur. In het eerste deel van de avond wordt aandacht besteed aan enkele bestuurlijke zalen zoals: G.V.O. aktiviteiten. lidmaatschap, af dracht kontributie. Tevens wordt dan afscheid genomen van het vori ge bestuur. In het tweede gedeelte van de avond, dat aanvangt om 20.45 uur. zal dhr. G. Verlellenberg een uiteen zetting geven over het verschijnsel "Hyperventilatie", de oorzaken daa- van en de methoden die er zyn om dit te bestrijden en te leren be heersen. Ook niet leden zyn by het 2e ge deelte van deze avond van harte welkom. De Kruisvereniging Vierlings beek gaat ook een kursus organise ren tegen slapeloosheid. Inlichtingen hierover b(j mevr. Van An del te Holthees, tel. 04782-488 of by mevr. Van den Broek te Over loon, tel. 04788-1847. Op 4 oktober a.s., van 14.00-16.00 uur. start in het REL. Oostsingel 37a, de kursus Kunstgeschiedenis, onder de titel "het beeld van de mens door de eeuwen heen". In deze thematische kursus (10 woensdagen) maakt men een reis door tientallen eeuwen kunstge schiedenis om de uitbeelding van de man. de vrouw, het echtpaar, het kind, vrienden te bekijken middels portretten in beeldhouw- en schil derkunst. Godsdienstige en maat schappelijke aspekten blijken dan van beslissende invloed te z(jn in de weergave van de mens. Is de uit beelding van man en Vrouw nu vry van deze historische beperkingen? Voor inlichtingen, gratis brochu re etc., zie advertentie elders in dit blad. TANKEN ZONDER TE BETALEN Een 32-Jarige bestuurder reed na getankt te hebben aan het tanksta tion aan de Noordsingel weg zonder te betalen. Die vergeetachtigheid komt hem wel duur te staan, want de politie achterhaalde die bestuur der en stelde tevens vast dat de auto niet verzekerd was. Hem werd ook daarvoor proces-verbaal aangezegd.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9