Zonwering ZonwgR uan öe Srote I PEEL EN MAAS ZONWERING VENRAY BV Demonstratie voor jeugd keepers Jumpers '76 EXCLUSIEVE Dames ModE Judo Erised Honk- en Softbalver. Red Caps Venray T.W.C. Oostrum P.H.V. 'Bij Dag en Nacht' Amnesty International Jeugd- natuurwacht Trimclub Venray Skigymnastiek Autocross Casten ray Peelland Operette Koor vraagt nieuwe leden Sint Joris- kapelletje Donderdag 21 september Pagina 13 bel voor informatie of een afspraak in onze showroom. SV Ysselsteyn wil op maandaga vond 25 september a.s. in samen werking met de Stichting Pro Goal een demonstratie geven aan jeugd keepers. Wellicht kent u bo venstaande Stichting von onze huidge trainer Maarten Arts. Al diverse jaren organiseert deze Stichting keeperskampen, waar jonge, veelbelovende keeperstalen- ten de kans krijgen onder deskun dige leiding de fijne kneepjes van het keepersvak te leren. Er wordt gewerkt met o.a. de Tehoek, een bal- lenkanon en diverse andere trai ningsattributen. Aanvangstijd: 19.30 uur. Einde de monstratie: 20.45 uur. Een keeper is een belangrijke pi on in een elftal! Het is dus van groot belang om hen gerichte training te geven, zodat zij goed voorbereid worden op hun taak. Iedereen, die wil komen kyken is van harte welkom! De jaarvergadering is geweest! Voor diegenen die er niet waren: wil je kompetitie spelen, lees het in- formatieboekje zorgvuldig door. Het inschrijfformulier moet door ieder een (dus niet alleen de nieuwe le den) ingevuld worden en deze week nog bij Cees Spitters ingeleverd z\jn! Geen inschrijfformulier, plus recente pasfoto, betekent niet spelen. Zondag 24 sept.: Toernooi Heren 1 en Dames 1 in de Wetteling, 13.00. 19.00 uur "Veteranentoemooi" in de Wetteling. Programma zaterdag 30 sept., Ie kompetitiedag: Meisjes jun-M.Flash I 18.00 Tafel: L. Vosbeek/T. West. Scheids rechters: N. Gonegai/M. Flin- senberg. Aspiranten I-Quo Vadis 1 18.00 Tafel: M. Smelt/A. Barthel. Scheids rechters: E. Sprokkereef/J. Oosterbeek. Dames I-Achilles I 19.00 Tafel; H. v. Rooy/W. v. Gassel. Scheidsrechter: E. Sprokkereef. Heren 2-Yellow Sox I 19.00 "Mel: C. Arts/W. v. Meyel. Scheids rechter: M. Flinsenberg. Heren 1-Lieshout 1 20.00 Tafel: N. Peeters/M. Philipsen. Zaalwacht: B. Sprokkereef. Programma zondag 1 okt., St Servatius: Aspiranten 2-Erp'70 1 15.00 Tafel: M. Abgauw/ E. Duyf. Scheids rechters: M. v. Berlo/H. Jansen. GROTESTRAAT 7 VENRAY TEL. 04780-84263 Al voor f43.- per dag even ertussenuit knijpen in je eigen Huur-Opel. Waar u ook heen wilt, Happy-Rent wijst u de weg, In zo n comfortabele luxe Huur-Opel. Het openbaar vervoer is duurder, kijkt u maar. I voomeua om hurcm Perdao Corsa f 43.- Kadett f 51,- Ascona f 59,- P?r w<?ek f283,- f 338.- f380,- Vraag onze volledige tarieflijst aan. Reserveer tijdig Prijzen zijn exclusief 18,5% BTW en inclusief all-risks-verzekermg en 200 km vri| per dag 1964 1989 Atebè Garage bv Venray Oude Oostrumseweg 4 Telefoon 04780-86200 Op zondag 17 sept. was de judo school Erised uit Venray te gast op een judotoernooi te Oss. Voor meer dere van onze judoka's was dit de eerste keer dat zij op toernooi gin gen. Voor deze judoka's waren er dan ook geen prijzen weggelegd, maar met een ervaring rijker wil dat misschien de volgende keer wel lukken. Voor Ronnie Peetere uit Ys selsteyn zat er wel een prijs in. Na een verloren partij in de voorronde mocht hij judoën voor een 3e plaats, deze besliste hy dan ook met ippon (vol punt) in zyn voordeel. Richard Peetere moest ook in de voorronde zijn meerdere erkennen in een judoko van Judo Ruy Nijme gen, maar ook h(j wist uiteindelijk een 3e plaats te behalen. De Venrayer Luuk de Bruyn was in een poule ingedeeld met 6 jon gens. d.w.z. 5 wedstrijden judoën en dat tegen jongens die een stuk zwaarder waren. Na 3 gewonnen en 2 verloren wedstrijden was de uit slag bekend, ook Luuk was 3e en dat terwyl hij had gewonnen van de nr. 1. Jamm!ër, de volgende keer beter. Guido van Dyck kreeg na 2 jaar hard trainen eindelijk wat hem toe kwam nl. de le plaats. Vaak werd hy ingedeeld in zwaardere gewichts klasse, vaak was hij deelnemer aan te zware wedstrijden en vaak be haalde hy dan ook net geen prijs. Zondag was het zoals het hoorde, de goede leeftijd, de goede gewichts klasse, de goede motivatie en dus leidde dit alles tot de le plaats. Jeroen Janssen keerde na ver schillende dieptepunten in het vo rige seizoen terug op de hoogste trede van het schavot. Na meerdere wedstrijden in de voorronde te heb ben gewonnen besliste hij ook de fi nale heel gemakkelijk in zijn voordeel. lijke kunstschatten in de Grote Kerk, groeide ook het idee om "iets" te doen met de resten-van de tochtportalen. In maart 1986 werd het overgebleven prachtige hout werk met medewerking van de ge meente en later door de fa. Van Rattingen naar een betere ruimte overgebracht. Weldra bleek, dat uit de overgebleven portaalresten slechts één portaaldeur gerestau reerd kon worden. De andere delen waren zo beschadigd, dat herstel niet meer mogelijk was. Na een deskundige restauratie door de heer H. Hoedemakere werd de portaaldeur begin februari 1987 tijdelijk in de bidkapel opgesteld en kort daama opgenomen in de schatkamer van de kerk. Na 43 jaar keerde een restant van een kost baar beeldhouwwerk in het gods huis terug. DE PORTALEN Voor de verwoesting van de kerk stonden de twee eikehouten porta len tegen de noord- en de zuidin gangen. Elk portaal was voorzien van twee grote dubbele deuren en kleine zijdeuren voor dagelijks ge- HB sen: Red Caps-Feniks 14-17 De Venrayse honkballers hebben hun kans op promotie naar de Hoofdklasse uit handen gegeven. Zondag werd er onnodig verloren in de laatste wedstrijd van dit sei zoen van Feniks uit Made. Na een 10-3 voorsprong raakte Venray van slag. De 10-3 voorsprong werd om gezet in een 10-14 achterstand. De Red Caps ploeg probeerde nog terug te slaan maar een 14-17 nederlaag stond er na 9 innings op het sco rebord. De ploeg die volgend jaar weer in de le klasse uitkomt houdt a.s. zon dag een grandioos Seniorentoer- nooi. De Red Caps honkbalploeg zal uitkomen tegen o.a. Mulo Helmond en Bullfighters Cuyk. De soft- balstere zullen o.a. als tegenstan ders hebben Venlo en Bullfighters. Laat u ook eens zien op het honkbal- en softbalveld. De wedstrijden zijn zeker het bekyken waard. Uitslagen: HB sen: Red Caps-Feniks 14-17 SB sen: DVS Aalst-Red Caps 11-3 De Red Caps Venray wil alle deel nemers aan het T-ball toernooi be danken voor deze gezellige dag. Ibt volgend jaar. Afgelopen zondag reden de wedstrijdrennere in Roggel. By de Aspiranten-B wist Tom van Asten een vierde plaats te behalen. Komende zondag rijden de wedstrijdrennere de voorlaatste wedstryd van dit seizoen in Horn. Voor de trimmers staat het derde, en laatste gedeelte van het club kampioenschap op het programma, het vertrek is om half tien voor de ze rit over onbekende afstand. Uitslag onderlinge wedstrijd Op zaterdag 16 sept. werd by de PHV "Bij Dag en Nacht" gestreden om het clubkampioenschap. Titel verdediger was B. Barents met Ben. De wedstryd stond onder leiding van de KNPV-keurmeestere Leen- dere en Van Kuijen. Het pakwerk werd door de eigen helpers ver richt, t.w. M. Klaassens en P. Hereen. Na een sportieve middag was de uitslag als volgt: Nummer een en clubkampioen: dhr. L. Barents met Ben, 425,5 punten. Nummer twee en tevens kampi oenjongen honden: H. Barents met Kazan met 423 resp. 172,5 punten. Een goede derde plaats was voor mevr. M. Watty-Poels met Lobo, 168 punten voor de vooroefeningen, wa terwerk en enkele aanval oefe ningen. Beide laatste honden gaan op 11 okt. naar de najaarekeuring Politie hond 1. Op zondag 17 sept. haalde B. Jans sen met Nero een verdienstelyke vierde plaats met 422,5 punten by de Nationale Wedstrijd in Helmond. Dame en heren nogmaals profici at met de behaalde resultaten. bruik. De grote deuren waren ver sierd met bovenaan engelenkopjes -en-vleugels, die uitliepen in blader- werk; ingehoekte lijsten met mid denrozetten. De namen van de stichters en schenkers zijn bekend, dankzij op schriften, die boven de portalen wa ren aangebracht. Zy werden in het begin van de 20ste eeuw verwij derd. zoals blykt uit een aanteke ning van pastoor Pascal Schmeits in 1914: "De inschriften, waarop het stichtingsjaar en de namen der stichters, met een vrome vraag te bidden voor hunne zielen, heeft men voor eenigen jaren met soda laten afbijten. Wandaad even laak baar als het schenden van een graf of het verbranden van een oude oorkonde". Streekhistoricus pastoor MJ. Janssen heeft de opschriften nog gezien en opgetekend. Hij noteerde in 1877: "De tegenover elkaar staan de portaaldeuren zyn ten geschen ke gegeven, zooals blijkt uit de volgende opschriften: 1 Boven de Marktdeur staat te lezen: OPROEP VAN DE AMNESTY-GROEP VENRAY Op zaterdag 23 sept. staat het kraampje van de Amnesty-groep Venray weer by de muziekschool in de Grotestraat. Deze keer vragen de leden van de Amnesty-groep u om uw bezorgdheid te tonen over de ve le executies in onder meer de vol gende landen: China, Verenigde Staten, Sovjetunie, Irak, Iran. Zuid Afrika en Nigeria. Niet alleen in Venray. over de hele wereld probe ren Amnesty-groepen de afschaf fing van de doodstraf dichterby te brengen. Deze week koncentreren de aktiviteiten zich op het STOPPEN VAN DE EXECUTIES. Ook u kunt weer uw by drage leve ren door b.v. voorbedrukte kaarten te sturen naar de autoriteiten van de bovengenoemde landen. U kunt petities tekenen die naar de betref fende ambassades gezonden wor den. Bovendien kunt u door het oplaten van een ballon, met daar een kaart aan bevestigd, uw en Am- nesty's zorg over executies tonen. De vinder van deze kaart stelt u zo in staat om ook zijn bezorgdheid over de vele terechtstellingen te uiten. Meer inlichtingen over het werk van Amnesty International ei) over haar werk voor de afschaffing van de dppdsfvaf kunt u verkrygen door te bellen naar: Carola Hoede- maekere, tel. 04780-84479. Hallo Jeugdnatuurwachtere, het weekend van 9-10 sept hebben we met de stand van de Jeugdnatuur- wacht tijdens de braderie in Venray veel Jeugdnatuurwachtere en ouders kunnen begroeten. In die stand hebben we het projekt "Oda- park" gepresenteerd en binnen kort gaan we daarmee echt van start Jullie zullen daarbij als Jeugdnatuurwachtere ook worden betrokken, maar daarover komt De deugdenrijcke Aldegonda en Camelia van Rosmaellen, gesusters en geestelicke dochters hebben dit portaal gegeven 1689. 2 Boven de Loonsche deur: Peerken Groenen, de weduwe van Hendrick Claes saliger heft dit por- tael gegeven in den naeme van Jan- neken Claes, haere nichte 1692." In het kerkarchief zijn van deze portalen geen gegevens aanwezig. Omdat het schenkingen waren, ontbreken uiteraard ook de reke ningen. Mogelyk, dat in de toe komst het testament wordt nog nader bericht Verder staat de datum voor de in stallatie voor de nieuwe leden thans vast. Deze datum is: woensdagmid dag, 4 oktober om 14.00 uur in de schouwburg van St Anna. Houdt deze middag dus alvast vry! Ook de winnaars van de zonnebloem-aktie worden dan uitgenodigd. Deze win naars zullen eind volgende week bekend zfjn, als de laatste doorgave is geweest. Hierover lezen jullie vol gende week meer in Peel en Maas. Tot dan. Trimclub: Ons programma: Inlopen c.q. warmlopen 10-12 minuten, oefeningen voor losma ken spieren, loop- of spelkombina- ties, uitlopen. Het geheel duurt 1 uur en werkt zeer ontspannend. Geschikt voor dames en heren van alle leef tijden. Zin om mee te doen! Onze aktiviteiten: Zaterdagmorgen om 7.15 uur van af parkeerplaats ingang "De Vers", Overloon, voor een trainingsduur- loop van 10 km. Zondagmorgen om 09.00 uur ver zamelen by aanvang wandelpad Lorbaan, programma als boven be schreven. li../ -»j Lopersgroep: Maandag- en donderdagavond: verzamelen om 18.30 uur St. Anto- niusveldweg 1. Trainingsloop van 12 km. Verschillende routes. Inlichtingen tel. 85384. Vanaf 2 oktober a.s. organiseert de ANWB wederom de kureus ski gymnastiek. Deze kureus, welke al een aantal jaren ook in Venray wordt gegeven, is een zeer goede en prettige voorbereiding op een win tersportvakantie. Inlichtingen: ANWB-kantoor Venlo, tel. 077-518083. gevonden, waarin de schenking staat vermeld. Ook de makers en de plaats van herkomst (vermoedelyk Vlaamse barok) zijn (nog) niet bekend. GEZUSTERS VAN ROSMAELLEN De enige overgebleven en ge restaureerde portaaldeur. behoorde bij het door de gezusters van Rosmaellen geschonken portaal, dat aan de Marktzyde stond. Wie waren nu deze "gesusters en geestelicke dochters"? Naar alle waarschijnlijkheid behoorden zij tot de zustere, die in de 80-jarige oorlog (1568-1648) om geloofsver volging en in beslagname van hun kloostergebouwen, nl. de keizerlij ke en adellijke Cistercienser Abdy van Binderen in Noord-Brabant, naar Venray vluchtten. Z(j stelden zich hier onder de leiding van de Venrayse Minderbroeders. Het waren hoofdzakelyk "gepro feste stiftdames of joffrouwen con ventuelen". waaronder Helena van Osch, Anna Maria van Eyck, Sophia Broeckhuysen en Eva Bemarda Mo- nix. Zij werden in de oude Paters kerk begraven. De grafzerken met familiewapen werden tydens de brand van het patereklooster in 1925 door het instortende kerkge welf totaal verbrijzeld. Een andere zuster, Mary Paradis, schonk in 1653 aan het klooster een gebrandschilderd ruitje (Ven rayse glasblazerekunst). De ge- zustere van Rosmaellen waren kennelijk niet onbemiddeld, want zo'n kerkportaal met zyn monu mentale gebeeldhouwde eikehou ten deuren, zal toen niet goedkoop zijn geweest Ook kochten zy in 1653 grond en gebouwen van de voorlopige nederzetting van de Minderbroeders aan de Patere- straat op de plaats waar later hotel en brouwery "De Keizer" lagen. Ook schonken zij een grote pixis (ciborie), die nu nog in de Grote Kerk wordt bewaard. Op de voet hiervan staat de datum 22 juli 1660 Het is alweer voor de 6e maal dat autocrossclub 't Veule een auto cross in Casten ray organiseerd en dit jaar wederom met de voetbal club en de Ruiterclub uit Castenray, op het terrein de Vereen aan de Sin- nestraat, waar een grote baan van 350 meter is neergelegd, waar de gastrydere uit Castenray weer gaan stryden woor de grootste Caselse eer. Er hebben zich ongeveer 55 coureure aangemeld en die willen allemaal met de eer gaan stryken. Vanzelfsprekend wordt er ook ge reden in de 1300ec. 1600cc, 2000cc. Het Peelland Operette Koor uit Deume vraagt nieuwe leden. Het gemengde koor, dat nu 5 jaar bestaat en begint met een nieuw re- pertoir, heeft dringend behoefte aan nieuwe leden, ook uit de regio Venray. Jong en oud, man of vrouw, uit Deume of omgeving, iedereen die kan zingen is van harte welkom. Er wordt eenmaal in de week ge repeteerd op dinsdagavond van 20.30-2230 uur in het Gemeen schapshuis De Vierspan te Deume o.l.v. dirigent de heer Fr. Lemmens. Daarnaast zijn er diverse optredens by speciale gelegenheden in de regio. Het ligt in de bedoeling in de na bije toekomst een Weense avond te organiseren, waarby ook delen uit operettes worden gezongen. Deze avond zal uiteraard voor het pu bliek toegankelijk zyn. Heeft u belangstelling, komt u dan eens kyken tijdens onze weke lijkse repetitie op dinsdagavond van 2030-22.30 uur in de Vierspan, waar u kunt horen en met eigen ogen kunt zien, hoe leuk het is om samen mooie muziek te zingen. Wilt u nog meer weten dan kunt u voor inlichtingen terecht bij mevr. M. van Bree, Hoendiep 25, 5751 VB te Deume, tel. 04930-14327 na 17.00 uur. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard met de keur van Antwerpen. Verder schonk zuster Aldegonda. by testa ment van 25 september 1683, geld voor het kopen van boeken voor de bibliotheek van de patere. FAMILIES GROENEN EN CLAESSEN Het portaal in de noordbeuk werd, zoals hierboven vermeld, ge schonken door Peerken (Pieterken) Groenen, namens haar nicht Jan- neken Claea in 1692. Het geslacht Groenen heeft eeu wenlang in Venray gewoond. Tot dit geslacht behoorde Pet rus Groenen, pastoor in Weert in de 17de eeuw. Hy kreeg vooral bekendheid door het stichten van een studiebeurs. Bij testament van 31 december 1635 stichtte hy een kapitaal van 1500 gulden (Venrayse koers) ten behoeve van stüdenten van zijn naaste bloedverwanten. Het geld stond sedert 25 februari 1710 "Op de Gemeente" ad 4%. Op 12 november 1710 kreeg Mar tin Bistervelds de beurs, welke in ging op 25 januarie 1711. De (overleden) echtgenoot van Peerken Groenen. Hendrick Claes- sen, stamde eveneens uit een oud Ven rays geslacht, waarvan de fami lienaam, geschreven als Claes, Claessen of Claessens (of gelatini seerd: Nicolai) nu nog vaak voorkomt. Aan de zuidzijde van de Grote Kerk, tegen de kerkmuur, op het oude kerkhof, staat nu nog een graf- kruis van de stichters van het voor malige noorderportaal. Het opschrift luidt: Hier ligt begraven Hendrick Claes sen, starf A 1658 den 18 Apr. ende Peterken Groenen synne huysvrou- tve StaA 16.jcLen.. ende Adolf Claes sen starf den 21 Meert Anno 1676 Een tweede grafkruis van een fa milielid Claessen stond op het oude kerkhof tussen de bidkapel (zuiditi- vr(je klasse en de rodeo-klasse, die ieder over 3 manches gaan uitma ken wie in hun klasse de winnaar wordt Verder staat er op 't pro gramma de grote winnaarerace. waarin de bekerwinnaars onder ling uitmaken wie de grote kampi oen van die dag wordt. Ook wordt de Damesrace en de af valrace gereden en als slot 't klapstuk van de middag de grote Casselse Crazeyrace. waar gereden en gebotst wordt tot er maar een winnaar overblyft. De wedstrijden beginnen om 12.00 uur. Terrein de Vereen wordt met bonkjes aangegeven. Prijsui treiking een uur na de wedstryd in Gemeenschapshuis de Wis in Castenray. Zoals al eerder meegedeeld, heeft de Werkgroep Kruisen en Kapellen van Veldeke Venray een initiatief ontplooid om te komen tot her bouw van een St Joris-kapelletje in het Desselke. Destyds schonk J.P.A. Nelissen, als aannemer van het Wit- Desselke dit kapelletje aan de ge meenschap. Die gemeenschap is er echter niet bijzonder zuinig mee om gegaan, want na een aantal ja ren was het gebouwije midden op het St Jorispark zo onderko men en beschadigd dat men maar tot sloop is overgegaan. V&n het exterieur het buitc- naanzicht zyn enkele foto's voor radig. /Nan de hand daarvan zijn nieuwe bouwtekeningen te maken, want men wil nu een kapelletje bouwen dat precies hetzelfde ia Maar hoe het interieur er uit gezien heeft, is praktisch een groot raad sel. Er zijn geen tekeningen van. maar men heeft ook geen foto's kunnen achterhalen. Tbch moeten er foto's zijn.... De Werkgroep verwacht dat men by de eerste bewoners van het Wit- Desselke wel zou kunnen slagen. Maar wie zijn die bewoners? en waar wonen ze nu? Daarom deze oproep: Wie heeft een of meer foto's van het interieur van het voormalige St. Joris- kapelletje. De Werkgroep houdt zich gaarne aanbevolen. IJ krijgt de foto's gegarandeerd weer terug. Meldt u ze even of geef ze af aan het buro van dit blad. By voorbaat dank. Foto: Het grafkruis van de familie Claessen. gang) en de toren. Hierop het op schrift met vermelding dal daar begraven lagen Peter Claessen en Heilken van Nun hem. alsmede Jan Claessen en Anna van de Pas. Op beide grafkruisen het familiewapen n.m. twee kepers, vergezeld van drie ruiten. Uit deze Venrayse familie stamt ook Johannes Nicolaas Claessens. die in de 17de eeuw als doctor in de Godgeleerdheid, pastoor was van de St. Severinuskerk in Keulen. Op 20 juli 1623 werd hy door de bisschop van Munster tot wijbisschop ge wijd. In 1625 werd hy genoemd als deken van de in de oorlog ver woeste St. Ludgeruskerk. waar h(j in april 1650 op het priesterkoor werd begraven. Pastoor MJ. Janssen vermeldde In 1882. dat in Munster een schilde rij (met onderschrift) van Mgr. Claessens bewaard werd. De vraag is. of dit schildery het grote bom bardement op Munster op 30 sep tember 1944 heeft overleefd. (Naar gegevens van Ben Kruysen.) De oude portalen van de Grote Kerk INLEIDING Wie de Grote Kerk nog vóór zijn verwoesting heeft gekend, zal ziclr ongetwijfeld de grote tochtportalen herinneren, die in de kerk aan bei de zij-ingangen waren gebouwd. De ze uit het einde van de 17de eeuw daterende portalen hadden tot doel de warmte in de kerk vast te hou den, die andere by het open- en dichtgaan van de kerkdeuren verlo ren zou gaan. Toen de kerktoren in oktober 1944 door de Duitsers werd opgeblazen, stortte een gedeelte van het kerkgewelf op de portalen, die daardoor zwaar beschadigd werden. Na de bevrijding en de evacuatie heeft men de resten van beide por talen opgeslagen in het atelier van restaurateur Piet van Dongen. Na diens vertrek werden zij overge bracht naar het lager van Gemeen tewerken. In het kader van het tentoonstel len voor het publiek van de kerke-

Peel en Maas | 1989 | | pagina 13