DAT GEBEURDE 10 JAAR GELEDEN Venrayse kermis vervolg Jubileumviering SV- Castenray PEEL EN MAAS De zomer van 1969 PEEL EN MAAS Donderdag 3 augustus - Pagina 5 De viering van het 25-jarig be staan van Sportvereniging Casten ray. werd in mei jl. ingezet met de presentatie van een jubileumboek en een jubileumglas. het twee daagse korfbal toernooi voor junio ren en senioren, en het veteranen- voetbaltoernooi. Het hoogtepunt van de festiviteiten ligt echter toch wel en de komende au- gustusweken. Op zondag 6 augustus a.s. wordt de feestviering hervat met een se niorenvoetbaltoernooi voor 2e en 3e elftallen, dat zal plaatsvinden op Sportpark „Heesakker" gele gen tussen Castenray en Oirlo. In totaal strijden 6 teams in 2 poules om de ereplaatsen en de daaraan verbonden trofeeën. In poule A zijn ingedeeld: Oostrum 2, Ysselsteyn 3 en Winnekendonk 3 (W. Did.). In poule B spelen DIS 2 uit Oirlo, Leunen 3 en Castenray 2. Alle wedstrijden duren 2 keer 20 minuten en de eerste poule wedstrijden beginnen om 13.00 uur. Om 16.20 uur vindt de finale plaats. Aansluitend om 17.30 uur de prijsuitreiking. Behalve over het standaardteam beschikt de voetbalafdeling van SV Castenray over nog 4 seniorenelftal len. Het 2e elftal bestaat al vanaf de oprichting, terwyl een jaar later reeds een 3e seniorenteam nodig bleek. Het ledenaantal groeide gestaag, zodat in augustus 1974 ook een 4e elftal aan de competitie kon deelnemen en in 1980 kwam daar zelfs een 5e elftal bij. En alhoewel het de laatste jaren door blessures e.d. weieens de nodige hoofdbre kens kost. alvorens men op de vroe ge zondagochtend met een volledig „vijfde" kan aantreden, is dit toch nog steeds gelukt. En in tijd van nood zijn er altijd nog wel enkele oudspelers, die het vijfde elftal uit de brand willen helpen. CASTENRAY 2 Zondag a.s. zal Castenray 2 uit komen in het eigen voetbaltoer nooi. Hopelijk wordt het een gezellige en sportieve krachtme ting, die een goede voorbereiding vormt op de naderende com petitie. Het wedstrijdsehema ziet er als volgt uit: 13.00 uur Oostrum 2 - Ysselsteyn 3 DIS 2 - Leunen 3 13.50 uur Oostrum 2 - Winnekendonk 3 DIS 2 - Castenray 2 14.40 uur Ysselsteyn 3 - Winnekendonk 3 Leunen 3 - Castenray 2 15.30 uur 3e poule A - 3e poule B 2e poule A - 2e poule B 16.20 uur le poule A - le poule B Voor de arbitrage zijn officiële bondsseheidsrechters aange vraagd. Kampioenschap Castenray 3. Seizoen 1977-11)78. Vln.r. staand: Jan Peeters. Christjan BroereIlay IVeys. Hay Ba l t ussen Gerrit Gooien. Karet Homven, Geert Künen. Hub Cleven. Harrie v. Kuyck (grensr.). Gehurkt: Joos Classens, Henk Baltissen. Leo Druggen. Wiel Dinghs, Jan v. Rhee. Hub Strijbos, Jan Iiamhags. EXPOSITIE Op vrijdag 11 augustus zal om 19.30 uur de officiële opening plaatsvinden van de expositie over 25 jaar SV-Castenray in gemeen schapshuis „De Wis". De openings handeling zal verricht worden dooi de ere voorzitter van SV-Castenray Antoon Dinghs. Hij was het die aan de wieg stond van de Casten rayse sportvereniging en met name in de oprichtingsperiode heel wat moei lijkheden te overwinnen kreeg. On der zijn bezielende leiding werden stevige fundamenten gelegd, waar op de Castenrayse vereniging na 25 jaar nog volop steun vindt. Ondanks het feit dat van enkele belangrijke gebeurtenissen geen beeldmateriaal voorhanden is. biedt de tentoonstelling in „De Wis" toch een interessant overzicht van 25 jaar sporthistorie in Casten ray. Liefst 320 foto's worden op for maat 18x24 cm geëxposeerd, allen voorzien van een toelichtend on derschrift. Verder zijn er diverse materialen te zien. zoals trofeeën en kampioensmedailles, oude te rm's, oude lidmaatschapskaarten van de jeugdafdeling, trainersattri buten, archiefstukken, enz. Al met al de moeite van bezichtigen waard. Van 20.30 - 23.00 uur is de expositie voor iedereen toegankelijk. Op za terdag 12 augustus is de ope ningstijd van 15.00-22.00 uur. Zondag 13 augustus vormt het Castenrayse gemeenschapshuis on derdeel ran een ludieke tocht en Met 5 stemmen vóór en 10 stem men tegen, verwierp de gemeente raad een vooi-stel van b. en w., om een erkend gewetensbezwaarde dienstplichtige als hulpverlener te benoemen van M.A.S.J. G. Strijboseh. die een friture- kraam runde in Veltum. trok zijn Arob-beroep tegen de gemeente in. Stryboséh had een raste plaats in Veltum geeist. maar dat werd door de gemeente niet toegestaan. Wel werd hem toegezegd „straks" in Landweert een tijdelijke stand plaats voor een friture-zaak te mo gen innemen. Het tamboerskorps van Oostrum hield een drukke receptie vanwege het behalen van een eerste prijs met promotie in de eerste divisie, op het Bondsconcours te Bergen. De Zangers van St. Frans maak ten een alleszins geslaagde concer treis door Frankrijk. Men zong o.a. in de Notre Dame van Parijs. In Venray volgden 25 Marokkaan se kinderen het z.g. bi-cultureel on derwijs. In Horst waren dat er slechts zes. Op donderdag 12 juli openden Leny en Lou Aquarius hun bar- bistro aan het Henseniuslein. In een camping in Frankrijk werd de Ven rayse familie I laans zwaar gewond by een gasontplof fing. Hun caravan brandde geheel uit. Een Rotterdams makelaarskan toor vroeg schriftelijk aan vele Ven- rayse middenstanders of men genegen was hun winkelpanden te verkopen aan een Arabisch beleg- gi n gskonso rti um Toon Vullings in Ysselsteyn bouwde de kleinste Moris Mini. Het „Liliputter-autootje" was 1.15 rn korter dan normaal. Tbon behaalde er de eerste prijs mee op de Lips Au- todron in Drunen. Het autootje kwam reeds tweemaal op de televi sie en werd ook gebruikt in een film van Monique van de Ven en Herman van Veen. De raad van State besloot, op ver zoek van de. Milieugroep Venray. tot schorsing van de „verklaring van geen bezwaar" van de Gedeputeer de Staten. Daarmee werd de bouw van een veevoederfabriek van „Sa- weeo" in de Witte Vennen op de lange baan geschoven. In 1882 - aldus een redactioneel artikel in Peel en Maas - waren er in Venray en zijn kerkdorpen, maar liefst 22 beugelbanen. Maar voetbal len, tennissen, hockeyen en volley en kende men hier toen nog niet. De zomer van 1979 schijnt „ab- nbrnaal slecht" te zijn geweest, aldus lezen we in een opruimings- advertentie van Van Opbergen". In Ysselsteyn werd tie 2000e in woner van dit - Ven rays grootste - kerkdorp geboren. Het was Sandra Janssen, ran de Deumeseweg 129 De renovatie van de woningen in Venray-Zuid zou niet doorgaan. Wel zou direct na de vakantie begonnen worden met het achterstallig onder houd. Ook zullen de houten bergin gen vervangen worden door gemetselde bergingen. ook dan zal in de namiddag zoveel mogelijk foto- en ander materiaal worden tentoongesteld. JEUGDTOERNOOI Op zaterdag 12 augustus wordt in het Sportpark „Heesakker" een jeugdvoetbaltoernooi gehouden voor de teams A t/m F. Deelnemen de verenigingen zijn Brughusia. EWC, Meerlo. Wan^sum en Oir- lo/Castenray. In totaal treden 19 teams aan in 6 verschillende pou les. Om 9.00 uur gaan de eerste wedstrijden van start en voor elke leeftijdscategorie vindt tussentijds de prijsuitreiking plaats. LUDIEKE TOCHT Zondag 13 augustus wordt een echte Castenrayse dag. Dan name lijk is er voor alle inwoners een lu dieke tocht van het gemeenschapshuis „De Wis" naar het sportpark „Heesakker" en weer terug. Tijdens deze route zijn er zo wel op de heen- als op de terugweg diverse verrassingen en activiteiten ingebouwd. Zo kan men o.a. met een bal mikken op de koppen van de le elftal spelers, kan men stem men raden van Castenrayse men sen en kan men deelnemen aan het grote „Las Vegas Gokspel". In het sportpark kan men uitblazen on der het genot van een drankje, maar kan eveneens deelgenomen worden aan allerlei balonderdelen, b.v. wie trapt een bal het verst, weg? Bij „De Wis." staat het reuze „Stalen Het ligt in de bedoeling aan de Wanssumseweg en aan de Ballon zuil visvijvers aan te leggen. Eerst moet de commisie voor recreatie c.a. zich daarover uitspreken en tenslotte zal de gemeenteraad het laatste woord hebben. Er waren vrijwilligere gevraagd voor het besturen van de buurtbus, welke op 27 augustus zou gaan rij den tussen Venray, Merselo en Vre- depeel. Dë heren J. Houba en L.Janssen werden als raadslid benoemd.* op volgers van de heren G. Thijssen en J. Oudenhoven. De zuivelfabriek aan de Leunse- weg (Campina) vroeg in een adver tentie. voor haar bedrijf te Venray, een botermaker. of iemand die. daarvoor opgeleid wil worden... Wo ist Er gebleben? Het pand Creemers op de Grote Markt, tussen Kapelanie en van Koppel Meubelen, kon eindelijk gesloopt worden, zodat een door braak ontstond van de markt naar de Schoolst raat. Het slopen was eni ge tijd tegengehouden, omdat een aantal krakers bezit had genomen van dit woonhuis. Venray-eentrum telde nog maar twee overdekte wachtruimtes bij bushalten. B. en w. hebben goedge vonden, dat dit aantal tot elf zal worden uitgebreid. „Schachttorens in de Peel...?". In een uitgebreid artikel schrijft de re- daktie, i.v.m. het Nederlands ener gieprobleem. over de 1.8 miljard ton steenkool, die op 1200 nieter diepte in de Peel ligt te wachten. En daaronder zou nog eens 800 moeilijk te exploiteren „zwart goud" zitten. In een brief aan de staatssecreta ris van onderwijs pleitten b. en w. voor het behoud van de kleuter school in Castenray welke in ver band met het geringe aantal leerlingen met sluiting werd be dreigd. Zenuwspel" en wordt de jeugd ver maakt door 3 grappige clowns. Dit zijn slechts enkele van de vele aan- trekkelijke spelondterdelen. waar aan men kan meedoen tijdens deze ludieke tocht. Starten is mogelijk tussen 12.00 en 14.00 uur bij „De Wis" en om 18.00 uur vindt, daar ook de prijsuitreiking plaats. Al met al een druk feestweekend voor de Castenrayse dorpsge meenschap. SLOT Een weekend later vindt het slot van de Jubileumviering plaats. Het programma ziet er dan als volgt uit: Donderdag 17 aug. Jubileumwedstrijd Castenray 1 - Oud VW, aanvang 18.30 uur. in Sportpark „Heesakker" Vrijdag 18 aug. Jeugdacti viteiten. Gemeen schaps huis „De Wis" Zaterdag 19 aug. Korfbalwedstrijd Leden - Oud Le den. aanvang 14.00 uur in sport park „Heesakker" Voetbalwedstrijd le kampioenself tal - selectieteam. 15.00 uur Sport park „Ileësakker" H. Eucharistieviering 18.30 uur Kerk Castenray Reünie met koffietafel 20.00 uur ge meenschapshuis zondag 20 aug. Jubileum receptie ^1.30-13.00 uur gemeenschapshuis 'n leesbare krant 28 juli 1919 zou. volgens een arti kel in dit blad. in Castenray Hand boogschutterij de Batavieren zijn opgericht. Men startte destijds niet 25 schuttere. Uit een advertentie van de Torro. in de julimaand van 1979. noteerde wij en kele artikelen en prijzen, en vergeleken die met de huidige prijzen van dezelf de firma. Het. resultaat vindt u hieronder: 1979 1989 Gala-koffie 2,69 2,89 Pickwick thee 1.09 1,35 Oploskoffie 5.89 6,29 Dreft 1.98 2.89 Iglo-diners 4.75 5,75 HalfVolle melk 0.79 0,99 17.19 20.16 In 10 jaar tijd zijn deze ar tikelen dus gemiddeld ruim 16 duurder gewor den. De grootste prijsver hoging zat bij de zeep. Die ging 46 omhoog. De ove rige artikelen stegen „slechts" 6.5 In de periodiek de „Ilazegaerf van Veldeke Venray, verscheen in de laatste uitgave een artikel over de Venrayse kermis. De schrijver, dhr. Koos Swinkels, belichtte daarin uitvoerig de oude gebruiken, zoals die vroeger bij zon groots volksfeest voorkivamen. Omdat wij het ver haal interessant genoeg vonden voor een grotere lezerskring en spe ciaal hen die niet in Venray gebo ren en getogen zijn. iets willen laten proeven van Ve nray-van - vroeger. nemen wij hieronder het gehele ver haal - met toestemming van de schrijver - over. De kermis, eigenlyk de kerkmis, is de viering van de stichtingsdag van de parochiekerk. De feestdag van St. Petrus'Banden is op 1 augustus. De kermis wordt op de eerstvolgende zondag gehouden. De kermis begon dan ook altijd na de hoogmis, als de precessie ran de Grote Kerk naar de Paterskerk en terug was getrokken. Omdat de kermis het belangrijk ste volksfeest van het jaar was, werd in de week daarvoor de witkwast nog eens door het huis gehaald. De moesttuin kreeg een extra beurt en de zaterdagse veeg- en harkbeurt was de zorgvuldigste van het jaar. Dat lag voor de hand. want de fami lie zou op kermiszondag komen en dan moest alles piekfijn in orde zyn. Op de boerderij was juist de tijd van het meeste werk. Er werd naar gestreefd het koren zoveel mogelijk gemaaid en gebonden te hebben en dat het binnen was of op mijten op het land stond. De stoppels moesten „geböwd" (omgeploegd) zyn, enz. In de bakhuisjes of by de bakker werden de nodige vlaaien gebak ken. De vlaai deed in deze streek kort na 1900 zijn intrede. Na de eer ste wereldoorlog was hij overal ge meengoed geworden. Er waren destijds twee soorten: de ene had een harde deegbodem en de andere was van gistdeeg gemaakt. De vul ling bestond uit alle mogelijke soor ten vruchten, waarby de zwarte pruimen en rijst favoriet waren. Een goede vlaai had weinig deegbo dem en veel vulling: „dun van laer en dik van smaer, och dat heb ik toch zó gaer!" Op het station in Oostrum was ook het nodige te beleven, als de grote kennisspullen aankwamen, zoals de stoomcarousel. De voerlui van Oostmm hadden er werk ge noeg aan. om alles op de Grote Markt en de „Vaerkesmemt" Henseniusplein) af te leveren. Op kenniszondag stapten veel mensen in Oostrum uit de treinen. Rond de eeuwwisseling zochten ve len uit ojize streek eey. ^ienst of werk in Duitsland en met de ker mis wilden zij bij hun familie in Venray zijn. De koetsiers van „de Zwaan" en de „Gouden Leeuw" konden de reizigers niet zonder ex tra ritten in Venray krijgen. De processie na de hoogmis was altijd buitengewoon plechtig. Er wa ren de vaste rustaltaren. maar er werden ook bloemtapijten op de st raten gelegd en in de open deuren stond nogal eens een H. Hartbeeld uitgestald, omgeven door bloemen en brandende kaareen. De hele route was in latere jaren versierd met standaards met witte en gele vlaggen, de pauselijke kleuren. Na afloop was het dan zover, „'t Perdjesspeul" de draaimolen) ging als eerste open. vaak met enke le ritjens, die door de pastoor of de dorpsnotabelen werden betaald. Dan ging men naar huis nadat men al-dan-niet de nodige cafés had bezocht. Tegen die tijd was de familie aangekomen, te voet of in de gehuifde kar, al naar gelang hun welstand. Later natuurlyk met de flets of met de auto. Er werd goed gegeten. Men begon met een stevige rundvleessoep met beschuit. Dan volgden aardappelen met rundvlees en verse greenten. soms nog vooraf gegaan door een zuurvlees van augurken, uitjes en soepvlees. Daarna werd rijstepap opgediend met zwarte pruimen en gedroogde appeltjes. De maaltijd werd besloten met een glaasje gre nadine. Na het eten werd er door de vrou wen afgewassen, terwijl de mannen een goede sigaar rookten en wat bij praatten. Die sigaar kwam nogal eens uit een kistje van 100 stuks, waarmee men moest zien uit te ko men tot de volgende kennis. Wie een sigaar rookte door de week. „dén wièze ze mit de vinger nao". Na de afwas gingen de man hen ,.'t veld kièke". Zij gingen eens kijken hoe hun gastheer boerde en hoe de gewassen erbij stonden. De vrou wen gingen naar de moestuin en het kippenhok om hün gastvrouw eer aan te doen. Dan trok men weer naar de ker mis; de mannen waren een eindje voor dc vrouwen uit. Het „perd jesspeul" was er voor de kinderen: de stoomcaroussel, het lunapark en de schommels voor de groten. Er was meestal wel een kop van Jut. een waarzegger, een snoepkraam en een of andere rariteit zoals de dikke dame, een vlooiencircus of een rariteitentent. Byzohder was de komst van de bewegende film. Riozzi uit Breda maakte filmopnames by het uit gaan van de Grote Kerk en de beel den werden tijdens de kermis onder grote belangstelling vertoond. De goktenten van tegenwoordig kwamen toen niet voor. Er werden wat suiker- en kaneelstokken ge kocht en Campsmoppen. Deze ron de koeken met een gat in het midden waren bestrooid met rode suiker en werden - toen al - ver kocht in de snoepkraam ran Canips uit Horst Ze zijn net zo typisch voor onze streek als het „proeme- tórtje". de tegenwoordige pruimen- punt. De mannen gingen de cafés af rond de kermisterreinen terwijl de vrouwen met de kinderen op de kermis waren. Een vrouw kwam niet in een café. dat hoorde niet. net zo min als dat ze zou roken. Tegenwoordig zou men dat discriminatie noemen. Die was er meer. De vrouw ging zon dags naar de vroegmis, omdat ze het vee moest verzorgen en de man ging naar de hoogmis, om daarna in het café te buurten. In toneel clubs werden de vrouwenrollen door mannen gespeeld, meisjes moesten vroeger thuis zijn dan jon gens enz. Als men ua het bezoek aan de kermisterreinen weer thuis was, werd er een uitgebreide koffietafel gehouden met „pruumkesweg. kleuntjesweg. goej bótter, metwa ore. schink, en kieës" (krentebrood. kandijbrood, boter, metworst, ham en kaas) met vlaai toe. Het bezoek ging dan weer naar huis en het jongvolk ging nog even temg naar de kennis, de café of de danstent van Huisman De danstent bestond dikwyls uit een uitgelegde houten vloer met één mast in het midden, zodat een zeil gespannen kon worden tegen de re gen. Er werd gedanst ran 's mor gens tien tot negen uur 's avonds. Dan was het afgelopen. Één dans kostte 2 of 3 cent, een hele dag bijv. één gulden. „Klöske van Remund" was een trekharmonicaspeler, die bekend was om zijn goede dansmuziek. Na één dans werd er geroepen „half nut!" en ging de muzikant rond voor het dansgeld. Dan volgde de tweede dans en kwam er een korte pauze. Rond de eeuwwisseling werd op de kennis 's zondags nog niet ge danst. maar op maandag, dinsdag en woensdag werd dat dubbel en dwars ingehaald. De schutterijen schoten met de kennis op de vogel. üp de zondag erna beleefde Ven ray tot eind zestiger jaren zijn na- kermis. Pas daarna werden de at tracties afgebroken en was de ker mis echt voorbij. Deze amateurfoto dateert uit de dertiger jaren. Ze werd genomen, toen de kennisjirocessie café In den Engel ]Kisseerde. Verkenners escorteerde het baldakijn, waa onder de Hoogeenv. Heer Deken de monstrans droeg. Daa rachter de gardiaan van de Paterskerk e n ee n der kapelaans. Alsjlam bouwdrogers zien we o.m. burgemeester Oscar v.d. Ix>o in vol ornaat en en kele raadsleden en notabelen. Politie-agent Janssen begeleidde deze heien met getiokken sabel. Ifoltnirrhirf E. Mrjue.maerkern) Ook in 1979 keek de re- daktie terug in de oude Peel en Maas van tien jaar gele den. En het is echt wel inte ressant om daar nu nog eens een bloemlezing van te maken. De zomer van 1969 was heet en droog. Sinds 1947 waren en niet zoveel zomer se dagen geweest. Maar toen kwam de regen - na de va kantie. De aardappelen ver rotten: de graanoogst ging verloren. Theo Bonants werd twin tig jaar geleden landskam pioen handboogschieten. In 1969 kreeg Venray zijn 25.000e inwoner. Één ge volg daarvan was dat men gemeentepolitie kreeg in plaats van rijkspolitie. 1969 was het jaar waarin het viaduct over de Leunse- weg werd gebouwd. Voor 110.000.- werd in 1969 een Magirusbrand- weerladder aangeschaft. Het industrieterrein De Witte Vennen in Oostrum werd vergroot. De gemeente had al 15 ha voor Hollandia Vlaardingen (Nestlé); nu moest men nog 5 ha heb ben voor het tapytfabriek Girvil. dat ook 'n spoorwe gaansluiting wenste. (Het bekende tonnenlijntje.) Er werd in 1969 ook hef tig gediscussieerd in de ge meenteraad over de bouw van 144 z.g. Nedueo- woningen - de flats aan de Haammakersstraat en de Veltumse Kleffen. Burge meester Schols was er heel erg voor. De flats zouden on gekend comfort bieden En wat schreef men in 1969 over het recreatiege bied Vlakwater? „Het wordt hoog tyd, dat het recreatie oord Vlakwater uitbreidings- en verbete- ringsmogelijksheden krygt, om ook Venray op het terrein van de recreatie een rol te doen spelen In Oostrum werd in 1969 officieel de oude watermo len geopend en in dienst ge geven aan de plaatselijke jeugd. De nieuwe school in Vel tum kreeg - nu twintig jaar geleden - de naam Coninx- hof. als herinnering aan het oude Venrayse geslacht Coninx. In 1969 kreeg de gemeen teraad te horen, dat de aan leg van een wate rzu iveringsi nstal lat ie de gemeente 5 miljoen zou gaan kosten. Tien jaar later - in 1979 - was die waterzui veringsinstallatie b(jna klaar. Amper was in 1969 het Bosehveldcollege geopend, of Rank Xerox kwam met grootse bouwplannen. Het bedrijf zou tweemaal zo groot worden. Kosten 36 miljoen. En in het vooruit zicht .werd gesteld de bouw van een internationaal distributie-centrum. En de redactie van dit blad besloot in 1979 haar te rugblik naar 1969 met een advertentie, waarin de nieu we versie ran de Volkswa gen Kever werd aangekondigd. Inclusief b.Lw. kostte dat. karretje toen 4793.60. Hadden we er toen maar tien van gekocht en be waard tot op de dag van vandaag.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5