Vakantie en vrijetijd DAT GEBEURDE 10 JAAR GELEDEN Bouwservice 04780-81350 bouwbedrijf Verhoeven Venray bv Brandgevaar De droogte met problemen PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 27 juli - Pagina 9 NEDERLANDERS zl|n de algelopen jaren steeds meer televisie gaan kijken en minder gaan lezen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Overigens doen de Nederlanders gelukkig ook nog wel andere dingen dan tv kijken. Uit het laatste 'Statistisch Zakboek', uitgave van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, kan worden geconcludeerd dat sport en hobbies steeds meer (vrije) tijd van de mensen vragen, dat het bezoek aan musea, con certzalen e.d. toeneemt en dat ook vakanties en dagjes uit een belangrijke plaats Innemen In het vrl|etl|dspatroon van de Nederlan ders In de jaren tachtig. GEMIDDELDE KIJKTIJD TV-KIJKEN NAM TOE TV-KIJKEN scoort hoog in ons land als een van de vormen van vrijetijds besteding binnenshuis. In 1986 keek 96 procent van de Nederlanders van 18 jaar en ouder regelmatig naar de tv tegen 93 procent in 1980. Weliswaar zegt eenzelfde percentage regelmatig kranten, tijdschriften en boeken te le zen, maar het onderzoek van het Cen traal Planbureau wees uit dat in de laatste tien jaaar het aantal uren dat men leest is afgenomen en het aantal uren dat men tv kijkt, is toegenomen. In de periode 1976-1986 is hettv-kijken gemiddeld toegenomen van 1 uur 55 minuten per dag tot 2 uur en 15 minu ten per dag. Het lezen nam in die periode af van 52 minuten tot 45 minu ten per dag. De toename van de kijktijd hangt ver moedelijk samen met een vergroting van het zenderaanbod. Er wordt bij voorbeeld meer naar buitenlandse zenders gekeken dan tien jaar gele den. In 1985 was 13 procent van de kijktijd voor buitenlandse stations, in 1986 16 procent. Er wordt ook steeds meer overdag tv gekeken. En mensen die ontevreden zijn over de program ma's (vooral de hoger opgeleiden) we ten met behulp van de videorecorder tegenwoordig heel leuke programma's voor zichzelf samen te stellen. Ook radio luisteren wordt veel gedaan. On geveer 90 procent van de Nederlan ders zegt dat regelmatig te doen. Luis teren naar platen en banden doet een kleine 80 procent en door de compact disk zal dit pecentage zeker nog stij gen. Uitgaan AAN hobbies (verzamelen, kweken, sleutelen aan auto of andere appara ten) doet 54 procent van de mannen en 35 procent van de vrouwen. Beoefenen van muziek, dans, toneel, zang en andere culturele activiteiten doet on geveer 30 procent van de Nederlan ders en spelen en spelletjes winnen de laatste jaren duidelijk aan aantrek kingskracht. Circa 62 procent van onze bevolking doet er met enige regelmaat aan. Bij de vrijetijdsbesteding buitens huis staan wandelen en fietsen hoog genoteerd (85 procent van de bevol king). Bezoek aan sportwedstrijden is vooral een mannenzaak. Ongeveer 45 procent van hen bezoekt sportwed strijden tegen hooguit 30 procent van de vrouwen. Vrouwen zwemmen iets vaker dan mannen. Uitgaan doen de Nederlanders volop. Theaters en concertzalen trekken veel publiek. In het seizoen 1986/1987 trok het toneel 1,8 miljoen bezoekers. Een derde van dit bezoek betrof het (ge subsidieerde) beroepstoneel. Veel be langstelling was er voor orkestconcer ten, bijna 1,2 miljoen bezoekers voor de beroepsorkesten. Popconcerten trekken ook massale bezoekersaantal len, in het seizoen 1986/1987 bijna 900.000, dat is ruim 100.000 meer dan het seizoen daarvoor De opera trekt ongeveer een kwart miljoen bezoekers per jaar, operettes en musicals zelfs 600.000. Het cabaret ligt duidelijk in de gunst van het publiek met liefst 850.000 bezoekers. Nederlanders zijn zeer museum-min ded. In 1984 trokken de 539 openge stelde musea in ons land meer dan 15 miljoen bezoekers en in 1986 trokken de 572 opengestelde musea zelfs 17,5 Tengevolge van de bouwvak-vakantie is ons kantoor gesloten van 17 juli tot en met 11 augustus. Om in noodgevallen toch van dienst te kunnen zijn is onze SERVICE-DIENST op werkdagen bereikbaar onder telefoonnummer miljoen bezoekers. De belangstelling van de bezoekers gaat vooral uit naar geschiedenis en beeldende kunst. Tentoonstellingen daarover trekken bijna 55 procent van het totaal aantal museumbezoekers. Maar ook ten toonstellingen over bedrijf en techniek doen het uitzonderlijk goed en trokken in 1986 3,4 miljoen kijkers. Vakanties IN het recreatiepatroon van de Neder landers zijn dagjes/weekend uit en vooral vakanties een steeds grotere rol gaan vervullen. Helaas besteden de Nederlanders meer geld voor vakan ties in het buitenland dan buitenlan ders dat in Nederland doen. Dat heeft te maken met het feit cïat Nederland relatief klein is en ook niet direct een klimaat heeft dat bijvoorbeeld de zon- aanbidders weet te trekken. Hèt vakan tieland voor de meeste Nederlanders (zomervakantie) is Frankrijk, waar 22 procent van onze vakantiegangers naar toegaat. Duitsland is een goede tweede (17 procent), Spanje handhaaft zich op de derde plaats (12 procent van de Nederlanders gaat daarheen) en Oostenrijk bezet de vierde plaats (9 procent). België en Italië worden ook veel bezocht door Nederlanders. Grie kenland en Joegoslavië trokken in 1987 aanmerkelijk minder Nederlan ders dan in 1986. Afwachten of dit een tijdelijk verschijnsel is of niet. Ook de belangstelling voor Groot-Brittannië loopt iets terug terwijl die voor de Oostbloklanden stijgt. Wat winterva- kanties betreft: Oostenrijk trek liefst een kwart van alle Nederlanders, die op wintervakantie gaan. West-Duits- land is een zeer goede tweede (20 procent). Veel Nederlanders blijven in eigen land tijdens de zomervakanties. Van de toe ristengebieden in eigen land doen de Noordzeebadplaatsen het nog altijd erg goed. Zij trokken in 1987 ruim 17 procent van de binnenlandse toeris ten. De Veluwe en Veluwerand hand haven zich keurig op de tweede plaats (11 procent) en verder zijn Brabant en Limburg ook behoorlijk in trek, even als Drenthe. Vooral per auto HET vakantievervoermiddel bij uitstek blijkt de auto te zijn. Voor binnen landse zomervakanties maakt 85 pro cent van de mensen gebruik van de auto, voor buitenlandse vakanties is dat 64 procent. Sinds 1987 neemt het maken van vliegreizen weer sterk toe en loopt het aantal touringcarreizen terug. Kamperen doen veel Nederlanders nog altijd graag ook en vooral in eigen land. In 1986 waren er in ons land bijna 2900 kampeeraccomodaties met ruim 55.000 overnachtingen (alleen van Nederlanders). Inmiddels heeft Neder land ook zo'n duizend-watersportac- comodaties, waar zeer veel belangstel ling voor is. In 1985 was de bezettings graad ligplaatsen in water 82 procent en dat is lang niet slecht. Het moge duidelijk zijn dat door verdere toene ming van de vrijetijd de behoefte aan recreatie (binnens- en buitenshuis) al leen nog maar groter zal worden en overheid, media en bedrijfsleven zul len daar attent op moeten inspelen. Vakantie-tips Maak een lijstje van de din gen die u mee wilt nemen. Vergeet niet de onmisbare kleinigheden als flesopener, kurketrekker, blikopener, ve ters, schaartje, elastiek, vei ligheidsspelden en schoen smeer, Gaat u naar het buitenland? Neem dan vooral een tweede portemonnee mee voor uw buitenlands geld. Geef de sleutel van het huis bij de buren af. Zij kunnen dan desgewenst ook de planten water geven. Vergeet vooral niet voor on derweg een plastic zak met nat washandje mee te ne men. Na bijvoorbeeld het schoonmaken van fruit is dit onontbeerlijk, maar ook de kindermondjes zijn dan in een wip weer schoon. Op wandelingen is het goed suikerklontjes en een citroen mee te nemen. In de citroen een opening snijden, waar het klontje in past. Dit zuigt zich dan vol citroensap en is afdoende tegen dorst. Neem vooral plastic zakken en zakjes mee. Gemakkelijk voor brood, dingen die net jes bewaard moeten blijven, vuil goed en nog vele andere zaken. Gaat uw hond mee op vakan tie? Zorg er dan voor dat het dier is ingeënt tegen honds dolheid en dat de papieren voor de wederinvoer in Ne derland in orde zijn. De die renarts kan u aan het vereiste certificaat helpen. Op officiële kampeerterrei nen in Nederland moet iede re persoon boven de 16 jaar in het bezit zijn van een kampkaart. Denkt u erom, dat u in het buitenland uw auto niet mag laten gebruiken door een in gezetene van het land waar u gastvrijheid geniet en dat hij niet gebruikt mag worden om personen en/of goede ren tegen betaling te vervoe ren. Ook mag u uw voertuig niet wijzigen of verkopen en bij ongeval of beschadiging zonder me'er achterlaten. Drinkwater onderweg is niet altijd even betrouwbaar. Kook het voor het gebruik, of neem anders mineraalwa ter, ook voor het tandenpoet- Vreemde gerechten kunnen darmstoornissen veroorza ken. Het beste is dan een dag niet te eten, de voeten warm te houden (warm voetbad of krufk) en daarna weer met droge toast en rijst te begin nen. Het handige windscherm op het open strand of veld wordt nog praktischer als u er en kele grote zakken opstikt. Spoel het eetgerei bij het kamperen na het afwassen even om in een tweede teiltje of bakje met schoon water ter wille van de hygiëne. Plak een kaartje of etiket met uw adres op kleine voorwer pen. zoals briletui's. camera- tassen. hoezen van sportat- tributen. bagage e.d. Een dagje op het water? Doe dan fotomateriaal in een blik ken bus die u kunt dichtplak- ken met plakband of leuko plast. Met een klein reis-strijkijzer- tje kunt u veel kreukels en valse plooien wegtoveren als uw kleren uit de koffers ko men. Het meenemen van enkele vlekkenmiddeltjes (bij de drogist verkrijgbaar) voor komt tijdens uw vakantie een tekort aan passende kledij. Voor uw huisdieren bestaan er dierenpensions. Laat ze dus niet alleen achter in een onbewoond huis. Neemt u een hond mee op reis naar het buitenland, dan moet u in het bezit zijn van een verkla ring, dat het dier ingeënt is. Haal de antenne uit uw t.v.- toestel. Bij eventueel onweer heeft de bliksem geen kans in te slaan. Denkt u er aan, alle etensres ten zorgvuldig te verwijde ren. want muizen en ratten zijn liefhebbers, ze weten de weg om hun voedsel te vin den door alles stuk te knagen indien zij ruiken dat er iets van hun gading aanwezig is. Sluit de hoofdkraan van uw waterleiding goed af, maar leg een briefje op een goed zichtbare plaats in uw huis, waarop vermeld staat waar zich de hoofdkraan bevindt. Spanjoletten draait u stevig dicht, alle deuren sluit u met zorg en natuurlijk vergeet u de kelder- en w.c.-raampjes met. Het valraam in uw keu ken moet ook gesloten wor den. De hoofdschakelaar van het licht draait u om en ook de stoppen draait u los; dat voorkomt kortsluiting. Vergeet vooral niet de hoofd kraan van het gas dicht te draaien. Onverwacht kunt u een dok ter nodig hebben. Vergeet daarom vooral uw zieken- fondskaart(en) niet. Als u onderweg graag an sichtkaarten schrijft, vergeet dan uw adresboekje niet. Uw beste, kennissen kunnen er anders bij inschieten. Als u per auto reist, laat dan de 'groene kaart' van de ver zekering niet thuis liggen. Een zakschaartje, een noti tieboekje. ballpoints, de toe behoren van uw camera, een zonnebril en een aansteker kunnen niet gemist worden. Gaat u kamperen, dan is een afdekzeiltje onontbeerlijk. Ook een kampeerbijl, een tentlantaarn, reparatiespul len voor de tent, een Engelse sleutel, naaigerei, een blik opener en een kroonkurk- wipper horen er bij. Voor onderweg mag zeker niet ontbreken: een kam- peerterreinengids, een ver rekijker. een kompas, een toeristenkaart, natuurgidsen en een woordenboekje. Denkt u aan uw reischeques, bankpapier en eventueel benzinebonnen? Voor kampeerders kunnen slaapsokken meer dan eens van pas komen. Plastic zak ken voor vuil goed nemen maar een klein plaatsje in. Zalf tegen insektenbeten, zonnebrandolie, een ther mometer, pleisters, jodium, vormen de kleinste reisapo theek. Minder mag u niet meenemen. In de kinderafdeling van het St. Elisabeth ziekenhuis worden voort aan de ouders meer betrokken by de opname en behandeling van hun kind. Een speciale introduk- tiefolder geeft de ouders tekst en uitleg. De kinderen zouden er wel bij varen. In Oostrum bestond de jeugdvere niging ADOR 10 jaar. "Aktief Door Ontspanning en Recreatie" telde 100 leden tussen 6 en 15 jaar en maar liefst 20 leiders en leidsters. Een speciaal feestprogramma was samengesteld. Tydens een kort maar hevig on weer werd grote schade aangericht in Ysselsteyn en Vredepeel. De af watering kon het vele hemelwater niet verwerken. De akkers stonden blank en het peil van het Defensie kanaal was nog nooit zo hoog ge weest. Op sommige plaatsen liep het water zelfs over de oever. Daar- by nog een hagelbui, met hagel zo groot als duiveneieren... Rank Xerox hield open huis. voor al ook om de nieuwe afdeling voor elektronika aan het publiek voor te stellen. Het voorlopig wijkcentrum Vel- tum, ondergebracht in een woning in de Gratenstraat, moest het pand verlaten. Er werd te weinig gebruik van gemaakt. Men zou kunnen uit wijken naar een ruimte in de open bare school De Keg aan de Blauwververstraat. Bij een grootscheepse autokon- trole in onze gemeente werden 1260 voertuigen aangehouden. 56 Processen verbaal moesten worden opgemaakt. In opdracht van het gemeente bestuur is voor het eerst een platte grond van Venray in meerkleuren druk uitgevoerd. Aan de Overloonseweg, net over de kruising met de Noordsingel was men bezig met de bouw van een nieuw bejaardencomplex. Voor re kening van "St. Anna en St. Ser- vaas" werden er twee paviljoens gebouwd, voor 156 patiënten van de beide Venrayse inrichtingen. Een ambtelijke werkgroep heeft suggesties aangedragen om b. en w. een energiebesparingsbeleid te la ten ontwikkelen, niet alleen in het Net zo goed als in Frankrijk en Spanje, zyn ook onze bossen door de wekenlange warmte bijzonder brandgevaarlijk. De niet al te grote regen/onweersbuien hebben daar nog niet veel aan veranderd. Het is daarom, dat men bij of in de bossen bijzonder voorzichtig moet zijn met vuur. Het roken zou men feitelijk in de natuur achterwege moeten la ten. Ook een nonchalant uit een rij dende auto weggegooide sigarettenpeuk kan de droge ber men in brand zetten. Voorzichtig heid is geboden. Verniel de natuur niet nog eens extra... Het komt de laatste dagen her haaldelijk voor dat weggebruikers, en dan hoofdzakelijk fietsers en bromfietsers, verkeersgevaarlijke hinder ondervinden van de enor me waterkanonnen, welke niet al leen de landbouwgronden nat houden, maar dikwijls ook fietspad en weg beregenen, met als gevolg dat men. als men als weggebruiker daar niet op is voorbereid, door die enorme waterstralen uit de koers kan geraken met alle gevolgen van dien. Een landbouwer heeft daar voor al verschillende malen van de politie een waarschuwing gekre gen, maar daar stoorde hy zich niet aan. Er is nu proces verbaal tegen hem opgemaakt. In de nacht van zondag op maandag kreeg de politie verschil lende telefoontjes van bewoners van het Brukske, die uit de slaap werden gehouden door een langs de Henri Dunantstraat staande be- regeningsinstallatie, welke nogal wat geluid maakte, zodat slapen on mogelijk was. De politie heeft daar op de motor van de tractor, welke het water moest oppompen, afgezet. Maandagmorgen kreeg die land bouwer de mededeling, dat het met die overlast moest zijn afgelopen, daar anders proces verbaal zou wor den opgemaakt. Dat zijn de twee ergste geval len van overlast welke de politie be reikte. Maar veel meer klachten kwamen binnen over geluidsover last. omdat de radio in de buurt te hard aanstond. Daar waar mogelijk trad de politie vermanend op, met als gevolg dat in de meeste gevallen die geluidsoverlast werd vermin derd. 'n leesbare krant gemeentehuis, maar ook in openba re gebouwen zoals scholen en sportzaken. De 17-jarige Martien Kappel won de eerste prijs bij de Nationale Affiche-tekenwedstryd van het Vei ligheidsinstituut te Amsterdam. Martien Kappel Reekgraafot raat was leerling van de Venravse L.T.S. Een navordering door de Woning bouwvereniging aan de bewoners van de verschillende flats, voor de hoge verwarmingskosten in de laatste winter, werd niet in dank aanvaard. In een speciaal belegde huurdersvergadering werd het "verwai-mingsdebat" uiteindelijk een klachtenboek. Er bleek aan de flats zo van alles te mankeren. Dik wijls vond dat z'n oorzaak in de slechte kwaliteit bouwmaterialen welke men destijds, op bevel van de minister, moest gebruiken. In de brandweerkazerne van Ven- lo werd een regionale alarmcentra le ingericht. Het gehele gewest Noord-Limburg kreeg één telefoon nummer voor brandmeldingen en ambulance-oproepen. De folders die rondgestuurd waren, om de burgerij hierover in te lichten, ver meldde echter een foutief mun- men. Daardoor ontstond verwar ring. Binnen één week werden nieuwe, verbeterde folders huis- aan-huis bezorgd. Op de Algemene Begraafplaats Boschhuizen kon men de daders niet te pakken krijgen, die by tijd en wyle de bloemen op de graven weghaalden en elders op één graf verzamelden. In de gemeenteraad werd voor gesteld akkoord te gaan met het in stellen van een gemeentevlag. Eerder had de commissie voor kui tuur een ontwerp-vlag gedeeltelijk afgekeurd, omdat er geen bijenkorf op de vlag voorkwam. Een Venrayse autohandelaar vond op straat een aktetas, waarin by nadere beschouwing voor der tigduizend gulden aan geld en waarde papieren zat. De tas werd op het politiebureau gedeponeerd en later door de eigenaar opgehaald. Een beloning voor de eerlijke vin der zat er niet aan. Zelfs geen dank-je-wel. De gemeente verkocht 246 m2 grond aan de Jan Hensenstraat, naast schildersbedrijf Theuws. voor de bouw van een nieuwe Mid- denstandsbank. Landelijk werd de verplichting ingevoerd voor het plaatsen van oraiye reflektoren op de zy kanten van aan hangers, traillers. bagage- wagentjes, enz. Drumband Limbra '69 van Smakt-IIolthees, bestond 10 jaar. Het korps telde 24 dames. Bij de feestelijkheden rond dit 2e lustrum behoorde o.m. een drukband- konkours. De gemeenteraad stelde kredie ten beschikbaar voor de bouw van 32 bejaardenwoningen en 46 klei ne woningen aan de Antoniusstraat en de Franciscuslaan: voor de bouw van 14 woningwetwoningen aan de Willemstraat-Maasheseweg: en voor de bouw van 6 bejaardenwoningen aan de Langeweg. De gemeente werd blij gemaakt met. een douceurtje van drie mil joen gulden. Het betrof aanvullende rijksbijdragen over de afgelopen ja ren en achterstallige rente-vergoe dingen. Meteen wist men dat geld te besteden: een mihoen als verho ging van de onvoorziene uitgaven over 1979 en twee miljoen voor het afschrijven van oude kredieten, zo dat men daarover ook geen rente meer behoefde te betalen. Op 16 juli 1899 zo lezen we in Peel en Maas van 29 iuni 1979 werd in Venray officieel de Raiffei- senbank opgericht. Later werd dat Boerenleenbank en weer later Ra bobank. Geen officiële festiviteiten van de Venrayse gemeentepolitie by het feit dat onze gemeente 10 jaar ge meentepolitie heeft, maar wel de aanbieding van een "zwartboek" over de abominabele slechte huis vesting van het korps. Die slechte huisvesting sprak al uit het ge geven. dat de politie op drie plaat sen gehuisvest was: in de Wilhelminastraat. in de Grotestraat 1 en Grotestraat 11. De werkgroep die de mogelyk- heid moest onderzoeken om te ko men tot integratie van de drie in Venray en Horst bestaande VWO- HAVO-schoolbesturen achtte zich van haar taak ontheven. Er waren te grote fundamentele meningsver schillen. De PvdA afdeling Venray pro testeerde by b. en w. en by de gede puteerde staten van Limburg, over het ongekontroleerd storten van vuil. in de voormalige zandafgra- ving van Vermeulen aan de Meerlo- sedijk te Oirlo. In feite was alleen het storten van het zg. inerte vuil (puin e.d.) toegestaan. De heer Ver meulen ontkende dat er verboden stoffen gestort zouden zyn en span de een kort geding aan tegen het PvdA-raadslid Konings. De gemeentelijke commissie voor openbare werken adviseerde 440.000,- beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een sloop- terrein op de Smakterheide. De aanleg van het rijwielpad langs de Overloonseweg was duur der geworden dan gepland. Dit van wege de hogere grondprijzen. De totale aanleg zou 850.000.- ver gen. waarvan 285.000.- ten laste van de gemeente. De rest betaalt de provincie. Zuster Gervasia (Bets) Reintjes uit Leunen, sinds 1957 werkzaam in voormalig Belgisch Kongo, deed een dringend beroep op de Venray se bevolking, om haar financieel te steunen voor de aanleg ran een "waterprojekt" in haar missie gebied. 'n leesbare krant Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Broodkruimels zijn niet ge schikt voor goudvissen. Het brood gaat schimmelen in het water. Zijn uw voeten erg vermoeid, dan helpt een bad in citroen water heel goed. Worden de knoppen van uw geranium geel, dan is dat een teken dat ze te warm staat. Zelfs de zuurste appelen zijn goed eetbaar, als u ze raspt met een suikerklontje. Slepende deuren moeten zo veel mogelijk hersteld wor den door de scharnieren vast te zetten. Pas als op deze wijze geen verbetering is te verkrijgen, mag de schaaf er aan te pas komen, maar met mate. Wanneer onze zelfgemaakte mayonaise te dun is gewor den. kunnen we ze weer dik maken door toevoeging van een lepel heet water. Een hard geworden bad handdoek kunnen we weer soepel krijgen door deze een nacht te weken in water met azijn. Daarna wassen en spoelen. Uitgezakte knieën in heren pantalons kunt u voorkomen door aan de binnenkant een stukje katoen te naaien. Zwart marmer kunt u eerst afnemen met zeepsop, daar na inwrijven met stofdoek spray. In laten trekken en flink uitwrijven. Gegraveerd koper kan goed worden schoongemaakt met een borsteltje, gedoopt in sterke, warme azijn. Met een flanellen doek nawrijven. Zilverwerk kan heel goed met een stukje schuimplastic in plaats van een doekje ge poetst worden. Schuimplas tic geeft mee en u kunt er mee op de moeilijkste plaat sen komen. Weet u niet meer welk ei rauw en welk ei gekookt is? Draai elk ei even rond en laat het dan opeens los. Een rauw ei blijft vrijwel dadelijk stil liggen, een gekookt ei draait nog even door. Schuifladen glijden niet altijd even gemakkelijk. Wrijf met een stukje droge zeep langs de glijvlakken. Het euvel is gauw verholpen. Uw lidcactus moet niet in de felle zon staan en heeft vrij veel water nodig. Wanneer een dier veel aan hout knaagt, is dit een teken van verlangen naar wat zout. Vetvlekken in niet of moeilijk wasbare stoffen kunt u bet ten met tetra of benzine. De plekken bestrooien met talk poeder of maizena en dit na 1 dag wegborstelen. Indien groenten of vruchten aanzetten, neemt u ze direct van het vuur en zet u de pan in een bak met koud water. De aangezette groenten zul len dan weer loslaten Stof moet u niet uit boeken kloppen, doch wegblazen met de stofzuiger. U voor komt daarmee het loslaten van de bladen of het uit el kaar gaan van de band. Bittere komkommers legt u, in stukken gesneden, een paar uur in het water en de bittere smaak is verdwenen. Marmer kunt u meestal lij men met waterglas of een mengsel van gelatine en azijn Grote marmeren stuk ken worden gerepareerd met gips. met water aangemengd tot een papje. Vlug werken, want het droogt snel. Kopergroen kan men verwij deren door de plekken boven een spiritusvlam te verwar men en daarbij goed af te wrijven. Smeer de druppeltjes vita mine. die uw huiskat moet innemen, op z'n pootje en u hebt geen moeite de drup pels naar binnen te krijgen. Is de jus te vet, maar wel smakelijk, schep de boven ste laag vet er dan af. inplaats van er water aan toe te voe gen. Nikkelen voorwerpen mag u met in sodawater wassen. Dagelijkse wasbeurt met ge woon heet water en wrijven met een schone doek is het beste middel om deze voor werpen vele jaren 'als nieuw' te houden. Mandjes van teen, raffia en soortgelijk materiaal moeten eerst droog gereinigd, daar na met een vochtige doek afgenomen en tenslotte be handeld worden met een sopje van alkalivrij wasmid del. Glas in lood moet van tijd tot tijd gecontroleerd worden op kleine afscheidingen tussen het glas en het lood. Tijdige reparatie wordt dubbel ver goed door besparing op de verwarming. Restjes warme melk mogen we nooit bij koude melk voe gen. Hierdoor wordt de melk veel sneller aan bederf on derhevig. Voor het nuttigen van rauwe groenten kunnen we vol staan met de helft of minder dan de helft van de hoeveel heid, die we nodig hebben voor het bereiden van ge kookte groenten. Wanneer u een kluwen touw in gebruik neemt, doet u ver standig deze in een rond passend blikje te doen. Mid den in de deksel maakt u een gaatje, waardoor u het losse einde van de kluwen haalt. De kluwen zal nooit meer on verwachts kunnen aflopen en in de war raken. Wanneer hete dranken in glazen gegoten worden kan het gevaar van springen van het glas voorkomen worden door het glas op een koud stenen bord te plaatsen. Bij de vlam in de pan, direct een goed passende deksel er op en de vlam dooft. Geen water gebruiken. Aanslag op glazen kunt u verwijderen door het glas een kwartiertje in verdunde azijn te leggen en mocht de aanslag ook binnenin zitten, dan ook verdunde azijn in de karaf. Voor uw toiletbenodigdhe den kunt u een leuke hanger maken. Een rechthoekige lap. waarop u eveneens rechthoekige lapjes stikt van verschillende grootte. Op hangen aan een stokje dat u door een zoom steekt. De geschiktste plaats is vlak naast de wastafel.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9