„Afscheid nemen van een hondje doet altijd pijn' Trui Janssen van Kennel „Janslust" Veulen: TECKEL LABRADOR RETRIEVER Informatie voor studerenden die in het derde kwartaal 18 jaar worden Geen spreekuur Bouwvergunning verleend Brabantse stier niet meer aan banden PEEL EN MAAS Donderdag 27 juli - Pagina 5 Het is 50 jaar geleden, dat by de familie Fijten in Roggel de trouwe huishond, een Heidewachtel, onder kar en paard terecht kwam en jam merlik het leven verloor. Achter bleven vier kleine pups, die hun moeder feitelijk nog niet konden missen. Met veel liefde en geduld werden die jonge hondjes door de dochter des huizes. Truus Fijten. met de fles groot gebracht... Sindsdien is de liefde voor al wat hond is, bij Truus (of Trui zoals ze nu genoemd wordt) alleen nog maar toegenomen. Na de Heidewachtels kreeg ze van haar ouders een Barsoi, een der fraaiste hondenrassen, en later nog eens twee teckels. Maar toen ze trouwde, kreeg ze die dieren niet mee... En zo belandde ze, zonder hon den, maar met haar man Sef Jans sen, aan de Lorbaan in Veulen. TECKELS Lang heeft Trui het echter niet zonder honden volgehouden. En manlief was zo goed niet of er moesten weer een paar teckels ko men. En daarmee is ze toen aan het fokken gegaan - nu al 32 jaar lang. Telkens het ïas verbeterend met de allerbeste dieren. Alle teckel-rassen zijn daar aan de Lorbaan vertegen woordigd: kortharige, langharige, ruwharige enz. De Téckel - officieel heet ie Dashond - is ecu van de meeste geliefde hondenras sen in Europa. De oorzaak van zijn populariteit kan ge vonden worden in zijn veel zijdige persoonlijkheid: vriendelijkheid die niet vleie rig is, uitbundigheid getem perd door gezond verstand en trouw vermengd met een goede dosis koppigheid. Wel ke rassen verdienen een der gelijke beschrijving? In vroegere tyden was evenals thans de specialiteit van de Teckel: het jagen on der de grond (konijnenholen e.d.), voor zover men van een specialiteit kan spreken bij een zo veelzijdig ras. dat even dikwijls gebruikt wordt om wild op sporen en voor het geweer te brengen Hoe dan ook, de meeste Teckels worden tegenwoordig als huishond gehouden, hoe wel sommige fokkers probe ren zijn uitstekende jachthoedanigheden te be houden. Spottenderwijs noemt men een Teckel „een laag bij de gronds hondje", die twee honden lang en een halve hond hoog is.... Op de boerderij werd in een van de schuren plaats ingeruimd voor de steeds maar in aantal groeiende teckels. De kennel kreeg een naam: „Janslust" en raakte wijd en zyd bekend, als leverancier van raszui vere teckels met stamboom. LABRADORS Sef, haar man, die als hobby jaagt, bracht ooit eens een collega-jager mee naar huis. Die was in het bezit van een Labrador Retriever, als jachthond. Het dier voelde zich bij moeder Janssen meteen op zijn ge mak, en die genegenheid was we derkerig. Het duurde dan ook niet lang, of de eerste Labradors kregen hun kennel aan de Lorbaan. En zoals het met de teckels ging, zo ging het toen - 20 jaar geleden - ook met de Labradors: fokken en telkens weer het ras verbeteren. Zo nu en dan worden enkele reuen ge kocht om te zorgen voor nieuw bloed in de foklijn. Daarbij wordt erg nauwkeurig te werk gegaan. Heupdysplasie bijvoorbeeld, treft men op „Janslust" niet aan. Heupdysplasie - gebrekkige heup gewrichten - komt nogal eens voor bij grote en zware rashonden. Wan neer men op „Janslust" gaat fok ken, worden de dieren eerst onderzocht op heupdysplasie, door middel van röntgen foto's welke door een deskundige commissie be oordeeld worden. Als men zeker weet, dat de heupgewrichten in or de zijn, wordt tot fokken overge gaan. Op het ogenblik beschikt men daarvoor over 7 fokreuen. De Labradors worden gefokt in de bekende kleuren: zwart blond en bruin. In totaal, teckels en Labradors, hebben de Janssens nu zo'n hon derd dieren. En hoewel er steeds ge fokt wordt voor de verkoop, doet het toch altijd weer pijn als men van de pups of jonge honden afscheid moet nemen. ui Het bedryf beschikt, over een groot aantal buiten- en binnenken- nels. van waaruit de honden de be zoekers luid keffend en blaffend verwelkomen. Doch op een kort commando van moeder Janssen, keert de rust al gauw weer terug. Elke morgen worden de afzonder lijke kennels schoongespöten en wordt de hondenpoep via een goot afgevoerd. Tydens de warme dagen van deze zomer (hondsdagen) ging ook 's middags de waterslang door de kennels en de honden lieten zich dan maar wat graag „douchen". De Labrador Retriever is een Brits ras. Sommigen van zijn voorvaders waren Cana dese honden, die aan boord van vissersboten naar Enge land kwamen. Het ras werd in het begin van deze eeuw erkend en heeft sindsdien grote populariteit verworven; eerst alleen als werkende jachthond, nu ook steeds meer als huishond en zelfs voor africhting, o.a. voor blinden-geleidehond en om drugs op te sporen. Zyn rustige, gewillige en vriende lijke aard en uitmuntende neus maken hem zeer ge schikt voor deze uiteenlopen de taken. De Labrador is een sterk ge bouwde, krachtige hond. Het brede hoofd heeft bruine of hazelnootkleurige ogen met een schrandere en goedaardi ge uitdrukking; het lichaam is gedrongen en de benen zijn zwaar en niet te lang. De staart is een kenmerkende eigenschap van het ras: mid delmatig lang. rondom dik en met het tamelijk korte haar van de Labrador bedekt krijgt hij een rond aanzien. Men noemt het een ot terstaart. Natuurlijk is al het werk met die honden! honden teveel voor Trui. Zij wonlt dan ook dagelijks door een van haar zoons geholpen. De nog zogende pups worden met hun moeder in de binnenkennels verzorgd, zodat de verzengende zon hen niet kan deren. In die binnenkennels treft men ook „de oude van dagen" aan. Hon den waarmee men in de afgelopen jaren heeft gefokt maar die daar voor nu te oud zijn geworden. Ze worden tot hun dood verzorgd, want moeder Janssen kan er geen afscheid van nemen... Met de jonge fokdieren gaat men ook regelmatig naar tentoonstellin gen of z.g. fokdagen. Dat doet men alleen al om de dieren door een des kundige jury te laten beoordelen en te laten kwalificeren. Dat daar prak tisch altijd de waardering „uitmun tend" op volgt is geen wonder, als men ziet met welke zorg en liefde de dieren worden omringd. Bekend is de tv-spot „top fokkers voeren hun honden xyz". Ook bij de Janssens heeft men een speciale keus gemaakt uit het grote aanbod in hondenvoer. Het merk zullen wij u niet verklappen, maar dat het de honden goed doet, kan iedereen wel zien. En u begrijpt, dat voor honderd honden dagelijks heel wat voer nodig is.... SCHAPEN Het zal iedereen zonder meer dui delijk zyn, dat de vele tientallen kennels behoorlyk wat ruimte op dit boerenerf in beslag nemen. We waren dan ook nieuwsgierig wat er van dit van oorsprong landbouwbe drijf. is overgebleven. En het ant woord is eigenlyk weer een vehaal op zichzelf: Sef Janssen fokt scha pen Een héle grote kudde van deze wollige dieren laat hij grazen op weiden tot ver in de regio. En ook deze schapen zijn voor de verkoop bestemd. Dat is al jaren zo. want Janssen hield al schapen, toen dat in deze streken nog een zeldzaam heid was, of liever gezegd: een zeld zaamheid was geworden na het verdwijnen ran de grote en kleine schaapscompagnieën, en de Peel voor het grootste gedeelte ontgon nen werd. GROTESTRAAT 7 VENRAY TEL. 04780-84263 RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak wor den afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur.- (openbare orde en veiligheid, finan ciën, economische zaken, voorlich ting en inspraak, grondbedrijf, be lastingen, toerisme). Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare werken, verkeer en ver voer, reiniging, energiebesparing, ei gendommen en grondverwerving, agrarische zaken, hinderwetszaken, coördinatie milieuzaken). Wethouder H.P.T.M. Willems Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, verkoop bouw terreinen in bestemmingsplannen, personeelszaken en organisatie). Wethouder, mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (sociale zaken, samenlevingsop bouw, gezondheidszorg, bejaarden zorg, culturele minderheden, eman- NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Leerlingen en studenten die na 1 juli 1989, maar voor 1 oktober 1989 18 jaar worden, komen met ingang van 1 oktober 1989 in aanmerking Op maandag 31 juli vervallen de spreekuren van de wethouders Wil lems en mevr. Hoppenreys-de Loo. Voor dringende aangelegenheden kan men zich wenden tot de betref fende afdeling. cipatie, werklozenzorg en coördina tie welzijnsplanning). Wethouder J.A.A. van Oers Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (onderwijs, volwassenenonderwijs, vrije akademie, muziekschool, bibli otheek, sportzaken, culturele zaken, museum, jeugd- en jongerenwerk, accommodatiebeleid welzijnssector) Het spreekuur wordt voorlopig waargenomen door wethouder mevr. E. Hoppenreijs-de Loo, m.u.v. het onderdeelcultuur", dat wordt waargenomen door de burge meester. voor Studiefinanciering 18 Vanaf die datum vervalt het recht op de kinderbijslag en een tegemoetko ming in de studiekosten. Ouders van deze studerenden kunnen voor de maanden augustus en septem ber nog een beroep doen op de rege ling Tegemoetkoming Studiekosten. Tegemoetkoming Studiekosten. De tegemoetkoming die voor deze twee maanden worden verstrekt kan bestaan uit: de tegemoetkoming in het les geld op collegegeld; de tegemoetkoming in de di rek te studiekosten (zoals boeken en leermiddelen); 2/12 deel van de tegemoetko ming in de reiskosten of 2/12 deel van de tegemoetko ming in de meerkosten van het uit wonend zijn. De uiteindelijke bedragen die worden toegekend, zijn afhankelijk van het belastbaar inkomen van de verzorgende ouders, het aantal fi nancieel afhankelijke kinderen en het. eventueel vermogen. Uit het verleden is gebleken dat juist veel ouders van deze groep leerlingen in verwarring werden gebracht. De formulierenstroom van zowel de produktgroep Tege moetkoming Studiekosten als de produktgroep Studiefinanciering loopt voor deze studerenden name lijk parallel. Hoe moet Studiefinanciering worden aangevraagd? De leerlingen moeten Studiefi nanciering zelf aanvragen. Dat kun nen zij doen door een aanmeldings formulier in te vullen en op te stu ren. Er zijn twee aanmeldingsfor mulieren: één voor békende en één voor onbekende klanten. Bekende klanten Als de ouders ran een leerling die 18 jaar wordt voor deze leerling Te gemoetkoming Studiekosten heb ben aangevraagd (dit jaar of een jaar hiervoor), dan staat de leerling bij "Studiefinanciering gere gistreerd. De leerling is dan een be kende klant en krijgt ongeveer 5 maanden voor de datum waarop hij recht zou hebben op Studiefinan ciering automatisch een aanmel dingsformulier thuisgestuurd. Dit is het zogenaamde Ab- formulier (aanmelding bekende klant, wit van kleur). Onbekende klanten Als de student niet bij Studiefi nanciering staat geregistreerd (via zijn ouders), is hij een onbekende klant. In dit geval moet het Ao- formulier (aanmelding onbekende klant, blauw van kleur) worden in gevuld en opgestuurd. Deze formu lieren zijn verkrijgbaar op school, regionale Steunpunten Studiefi nanciering. postkantoren en biblio theken. Op tijd aanvragen, minstens 3 maanden van tevoren De student moet altijd zelf aan vragen. Vraagt hij niet aan. dan ont vangt hy geen Studiefinanciering. Hij kan alleen Studiefinanciering ontvangen als hy een aanvraagfor mulier heeft ingezonden. Studiefi nanciering wordt nooit met terugwerkende kracht toegekend. Het is daarom erg belangrijk dat de student op tyd aanvraagt. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 18 juli 1989 voor de on derstaande bouwplannen bouwver gunning verleend. Zij die menen door afgifte van één of meer van de ze vergunningen rechtsstreeks in hun belang te zijn getroffen, kun nen op grond ran de wet AROB daartegen bij het college van burge meester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrift in dienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. het oprichten van een woon huis met bedrijfsruimte aan de Har- deweg 6 te Venray, t.n.v. J.II. Albers, Adelbertweg 21 te Venray; het bouwen van een garage aan de Vicarieweg 49 te Leunen, t.n.v. J.A.J. Hellegers: het bouwen van een tuinhuis je erfafscheiding aan de Maijo- lein 27 te Venray. t.n.v. G.H. Nooyen; het bouwen ran een gara ge/berging aan de Rector Cre- mersstraat 3 te Smakt tn.v. P.H.M. Deenen; het bouwen van een carport aan de Kruisstraat 3 te Venray, t.n.v. J.E.II.C. Veldpaus; het bouwen van een tuinhuis je aan Luzerne 1 te Venray. t.n.v. W.M. Willems; het overkappen van een terras aan de Blauwververstraat 13 te Ven ray, tn.v. J.J.M. Thomassen: het bouwen van een tuinhuis je aan de Rumbastraat 11 te Venray, tn.v. G. Wagenaar: het wijzigen van een dakkapel aan de Gertrudisstraat 10 te Oirlo, tn.v. H.A.W. Baars. De burgemeester van Venray. mr. H.J.M. Defesche Boeren uit Noord-Brabant kun nen over enkele maanden weer met een genist hart met hun stier naar een te dekken koe. Gedeputeerde Staten stellen voor een aantal oude verordeningen in te trekken. Eén daarvan is het Noord-Brabants stie renreglement Deze verordening moest de fokkerij in de provincie een beetje in toom houden. 5 Niet elke stier mocht de koe ran de buurman dekken. Of zoals arti kel 2 ad. 1 van het in 1962 vast gestelde Reglement op het houden van stieren in Noord-Brabant het omschrijft: „Het is verboden ande re dan ingeschreven stieren tot dekking van vrouwelyk rundvee aan te bevelen, aan te bieden, voort te brengen, te gebruiken of ter be schikking te stellen." Ook ongelukjes zyn niet geoor loofd, vond de provincie. Daarom was het ook verboden om op een erf of perceel of in een stal. „waar zich een ander dan een ingeschreven of een voorlopig ingeschreven stier bevindt, vrouwelijk rundvee toe te laten dat de eigenaar van de stier niet in eigendom toebehoort", zoals artikel 3 voorschrijft. Niet inge schreven stieren wordt echter nog wel een lolletje gegund. Artikel 3 geldt niet voor percelen of stallen die in gebruik zyn bij een slager of een houder van een slachthuis, „in dien wordt aangetoond dat de stier of het vrouwelijk rundvee onmid dellijk bestemd is voor de slachtbank". Gaat de stier toch stiekem op be zoek bij het vrouwelyk rundvee ran de buurman, dan wordt zowel de houder van de stier als zijn buur man gestraft met een boete van ten hoogste 75 gulden. Als de stier op stap is gegaan omdat het weiland waar hij in liep niet goed was af gesloten met omheiningen en hek ken. dan krijgt alleen zyn eigenaar een boete van ten hoogste 75 gulden. Na de komst van de kunstmatige inseminatie is deze regeling echter in de slop geraakt. Stieren mogen niet meer met hun baas op stap. maar worden, als ze foktechnisch daarvoor in aanmerking komen, gestationeerd in een stal van de KI- vereniging. Voor de provincie een reden om de regeling in te trekken. WINDMOLENS Ook een verordening uit 1903 is verouderd en kan worden ingetrok ken. zo adviseert GS. Het gaat hier om het „Reglement houdende be palingen tot wering van beplantin gen in de nabyheid ran windmolens, dienende tot uitma- ling van water uit de waterschap pen in de provcincie Noord-Brabant." Hoge bomen mogen de wind voor de molen niet wegnemen en daar om werd deze regeling opgesteld. Artikel 1 vermeldt: „Het is verbo den beplantingen te hebben of aan te leggen van opgaande of afgeknot te bomen en van heesters binnen een afstand van 200 meter en ran rijs- en hakhout, en strijkgewassen binnen een afstand van 200 meter, van windmolens dienende tot uit mal ing van water uit de water schappen." Overtreders worden gestraft met „eene geldboete van ten hoogste 5.-." Ook moet de be planting binnen twee weken wor den verwijderd. Maar ook deze verordening is niet meer van toepassing, vinden GS. Elektro- en dieselmotoren hebben de molen de wind uit de zeilen ge nomen. Hoge bomen deert hen niet meer. Overtreders kunnen dus voortaan de vijf piek in de zak houden.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5