11 sriiatten uan öe (Srate Kttk Verklaring Bouwvergunning Spreekuren vervallen De beelden uit de pastorie van onvermogen Bestemmingsplan Witte Vennen e.o. verleend Bouwvergunning aangevraagd Hinderwet Donderdag 20 juli - Pagina 5 PEEL EN MAAS RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 AM VENRAY NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Er was feest op het dorp. De winkels sloten om twaalf uur. er waren erepoorten op de toegangswegen, het hoofd van de school had de vlag uitgehangen en bij een danstent jengelde een draaimolen. Bij boer Berendsen was het feestterrein, waar de kinderen zich verveelden en de groten zich vermaakten met bier en zoutjes. Daar had de oude baas zijn zeer zwak moment. Toen hij 35 jaar was. had hij al 14 veroordelingen opgeknapt. Dat was in 1954 en sindsdien had hij de rechtszaal niet meer van binnen gezien. Nu was hij 70 jaar en daar kwam hij weer. Ter gelegenheid van het dorpsfeest had hij een damestasje gepikt. "U had natuurlijk te veel borreltjes op?" veronderstelde de rechter. "Nee, nee", protesteerde de verdachte, "hoogstens een stuk of acht meneer, laten we zeggen negen". "Toch genoeg om te stelen blijkbaar", dacht de officier. "Ik heb niet gestolen, heren". "Niet gestolen?" vroeg de rechter zeer verbaasd, terwijl hij haastig het proces verbaal uit het dossier zocht. "Nee, heren rechters. Die fiets, rechters, die stond daar maar onbeheerd. En toen dacht ik: veronderstel nou 's dat er iemand met dat tasje tussenuit gaat Want er zijn een heleboel oneerlijke mensen in de wereld, rechters. En toen wilde ik het maar zo lang bewaren". "Dus u hebt 't meer uit naastenliefde gedaan", vond de officier. "Maar waarom heeft u dat tasje dan achter uw jasje verstopt toen er iemand aankwam?" vroeg de rechter. De oude baas zweeg een ogenblik. Toen zei hij: "La we nou eens even heel eerlijk tegen mekaar zijn. rechter". "Dat zijn we hier altijd", zei de rechter. '"t Is een zwak ogenblik van me geweest rechters", bekende de verdachte. "Maar wat wilde u dan met dat tasje?" wilde de officier weten, "had u een vriendin?" "Vrouwen?" schrok de zwakke man en hij hief afwerend beide handen op. "Nee, an mijn lijf geen vrouwen. Ik hoopte dat er nog wat in zat. Want 't benne dure dagen, die dorpsfeesten, rechters". Een maand voorwaardelijke gevangenisstraf kreeg hij, conform de eis. En hij had er geen bezwaar tegen. Bij de deur keerde hij zich nog eens om. "Ik wou nog één ding zeggen", zei hij. "Laat maar eens horen", zei de politierechter. "Kijk is rechters. Hare Majesteit onze geëerbiedigde koningin hè, daar benne we allemaal onderdanen van. En die heb al zo veel zorgen. Dat maken we allemaal maar erger met zulk soort dingen. Ik kom hier nooit weer. Ik ben nou een ogenblik zwak geweest, rechters, maar het gebeurt beslist nooit weer". "Prachtig", zei de rechter, "gaat u dan nu maar naar huis". De klant ging... "We zijn hier al heel wat keren beduveld, maar zó nog niet vaak", zei de officier. Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak wor den afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare orde en veiligheid, finan ciën, economische zaken, voorlich ting en inspraak, grondbedrijf, be lastingen, toerisme). Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare werken, verkeer en ver voer, reiniging, energiebesparing, ei gendommen en grondverwerving, agrarische zaken, hinderwetszaken, coördinatie milieuzaken). Wethouder H.P.T.M. Willems Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, verkoop bouw terreinen in bestemmingsplannen, personeelszaken en organisatie). Wethouder, mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (sociale zaken, samenlevingsop bouw, gezondheidszorg, bejaarden zorg, culturele minderheden, eman cipatie, werklozenzorg en coördina tie welzijnsplanning). Wethouder J.A.A. van Oers Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (onderwijs, volwassenenonderwijs, vrije akademie, muziekschool, bibli otheek, sportzaken, culturele zaken, museum, jeugd- en jongerenwerk, accommodatiebeleid welzijnssector) Het spreekuur wordt voorlopig waargenomen door wethouder mevr. E. Hoppenreijs-de Loo, m.u.v. het onderdeel cultuur", dat wordt waargenomen door de burge meester. Op maandag 24 juli a.s. vervallen de spreekuren van de wethouders Claessens. Willems en mevr. Hoppen reys-de Loo. Voor dringende aangelegenheden kan men zich wenden tot de betref fende afdeling op het gemeen tehuis. In de vorige aflevering werd mel ding gemaakt van de ontdekking, door deken Berden (ca. 1935), van acht beelden, waaronder het reeds beschreven beeld van Christus op de Ronde steen. Hierbij moet aange tekend worden dat bij het bezoek van Ben Kruysen aan deken Ber den in 1958, slechts de beelden van Christus op de Ronde steen en O.L. Vrouw (van Ven ray) met name ge noemd werden. Welke de overige gevonden zes beelden waren is niet. exact bekend. Daarom zullen alle beelden - die in 1935 op de pastorie aanwezig waren - hieronder be schreven worden. Hierbij zijn dan ook de zes andere, gevonden, beelden. HET BEELD VAN ST. CORNELIS In de dertiger jaren bevond dit beeld zich in een déplorahele toestand, het was zeer beschadigd, zoals duidelijk blijkt uit de be schrijving van Mialaret uit 1937: „Een vermaakt oud beeld (XIII?), 80 cm hoog, de vooruitgestrekte voorarmen zijdelings toegevoegd, in de linkermouw een hand met een hoorn; de rechter half gebro ken, het hoofd bovenaan kegelvor mig. Het gelaat met korte baard, in De burgemeester van Venray, overwegende, dat het ten behoeve van een snelle afhandeling van aan vragen om een verklaring als be doeld in artikel 11 van de Wet rechtsbijstand on- en minvermo genden gewenst is het onderteke nen van die verklaringen te delegeren; gelet op artikel 75 van de Ge meentewet; besluit: I het ondertekenen van verklarin gen als bedoeld in artikel 11 van de Wet rechtsbijstand on- en minvermogenden op te dragen aan de heer W. Geurts, chef bevol kingszaken en, voor zover het op grond van de omstandigheden gewenst is, aan de heer M. Rut ten, medewerker afdeling Bur gerzaken of de heer W. Crooy- mans, hoofd van de afdeling Bur gerzaken; II in te trekken zijn besluit d.d. 12 oktober 1979 en d.d. 19 december 1985, waarby ondertekening van vóór bedoelde verklaringen is op gedragen aan L. Leenarts en J. Coppelmans. resp. aan P. Her mens. De burgemeester voornoemd. MR. HJ.M. Defesche De burgemeester van Venray, maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 21 juli 1989, ge durende een maand, bij de afdeling VROM in het gemeentehuis te Ven ray, voor een ieder ter inzag ligt het bestemmingsplan "Witte Vennen e.o.". zoals dit door de gemeenteraad in zijn vergadering van 27 juni 1989 werd vastgesteld. Bij de vaststelling van het plan zijn in het ontwerp wijzigingen aangebracht. Derhalve zijn zowel zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeen teraad hebben gewend, als zij, die bezwaren hebben tegen de aange brachte wijzigingen, bevoegd bin nen de bovengenoemde termijn bezwaren tegen het vastgestelde bestemmingsplan in te dienen bij Gedeputeerde Staten van Limburg, Postbus 6202 MA Maastricht. De burgemeester voornoemd, mr. H.J.M. Defesche de trend van 1400 in de verf ge modelleerd. De plooien van de op genomen mantel, met touw en linnen opgevuld en met dikke verf bijgewerkt!!; resten van de oude po lychromie: stelde in zijn laatste toestand de H. Cornelius voor". Na de Tweede Wereldoorlog werd dit beeld door P. van Dongen zeer grondig gerestaureerd en met een t iara en pausstaf voorzien. Het staat nu in de noordbeuk van de kerk. Of dit het Corneliusbeeld is, dat deel uitmaakte van het reeds in 1418 vermeldde altaar van de H. An- tonius Abt, is niet bekend. Evenmin zyn gegevens voorhan den dat dit het beeld zou zijn dat - naast de beelden van St. Jan en Ro- clius - stond op het altaar van O.L. Vrouw in de Nood (le fundatie). HET BEELD VAN O.L. VROUW Dit zwaar beschadigde beeld is door Deken Berden genoemd als door hem gevonden. In 1937 door Mialaret als volgt beschreven: „Madonna in slanke sierlyke Lo- dewijk XV kledij, op de linker voor arm het omgekleede kind; hoogte van het beeld is 120 cm en dateert uit de 18e eeuw (met resten van po lychromie)". In de inventarisatielijst van de Grote Kerk van 1833 is sprake van een beeld van O.L. Vrouw met de Rozenkrans, op het altaar (2e funda tie) dat onder het pastoraat vaan Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van il juli 1989 voor de on derstaande bouwplannen bouwver gunning verleend. Zij die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zyn getroffen, kun nen op grond van de wet AROB daartegen by het college van burge meester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrft in dienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. het oprichten van een woon huis met bedrijfsruimte aan De Hulst 12 te Oostrum, Ln.v. L.A. Mar tens, Kempweg 9 te Venray; het bouwen van een serre aan de Boudewynhof 8 te Venray, t.n.v. EP. Roording; het uitbreiden van een garage aan de St. Antoniusstraat 28 te Ven ray, t.n.v. J.A.J.G. Hendriks; het verbouwen en uitbreiden van een garage/berging aan de St. Antoniusstraat 30 te Venray, t.n.v. J.A.M. Houwen; het uitbreiden van een wo ning aan de Florishof 4 te Venray, t.n.v. V. Mihoglu; het bouwen van een rund veestal aan De Hoef 11 te Leunen. t.n.v. J.W.B. Reintjes; het uitbreiden van een dans school aan de Raadhuisstraat 6 te Venray. t.n.v. Danscentrum P. Janssen. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche Art. 19 WRO/50,8 woningwet Burgemeester en wethouders van Venray zijn voornemens om met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en/of artikel 50. lid 8, van de Wo ningwet, medewerking te verlenen aan de navolgende bouwaan- vrage(n): het oprichten van een be drijfsruimte met kantoren op het bedrijventerrein "Jfeizersveld" te Venray. t.n.v. Tooling Teknika, St. Catharinastraat 12a te Leunen; het oprichten van een mest verwerkingsfabriek aan de Steegse Peel weg te Heide, Ln.v. Organisch Veredelingsbedrijf Venray b.v.. Rouwkuilenweg 24 te Ysselsteym het oprichten van een mest verwerkingsfabriek aan de Ys- selsteynseweg te Heide. Ln.v. L.L.T.B. Ysselsteyn, Peter Janssen - weg 11 te Ysselsteyn. en Scarabee Waste Conversion. Leidsegracht 61 te Amsterdam. van Haeff (1862-1884) werd afge broken. Ook hiervan geen bewijzen dat we met hetzelfde beeld te doen hebben. Het beeld, later voorzien van een scepter, staat nu in de zuidbeuk, daarvoor in de bidkapel en werd daar vereerd als de O.L. Vrouw van Venray. Het draagt nu een later toe gevoegde rozenkrans. HET BEELD VAN ST. JOSEPH Eveneens volgens een beschrij ving van Mialaret in 1937 zwaar be schadigd. hij beschreef het verder als: „St. Joseph, een kind op zijn lin kerarm, met gespreide armpjes. Het beekl is 90 cm hoog uit zacht hout gesneden en dateert van om streeks 1700". Ook hier weer, door afwezigheid van archeologische gegevens in het kerkarchief, niet vast te stellen of men te doen heeft met het St. Jo- sephbeeld dat vermeld wordt in 1833: „Een althaar eertijds opgerigt. ter eere van St. Petrus, nu St. Jo seph." Na restauratie kwam het beeld te recht in de zuidbeuk van de Grote Kerk. MADONNABEELD Madonna gekroond, het haar met vlechten, het kind op de rechte rarm, hoog 85 cm. datering XVIe eeuw. INBRAAK WONING Terwijl de bewoners van een wo ning aan de Verdistraat met vakan tie zijn ontdekte de toezichthoud- ster dat er aan het slot van de voor deur was geknoeid. De politie kwam de zaak onderzoeken en vond in het slot een afgebroken sleutel. Zeer waarschynlyk heeft men getracht met die sleutel in de woning te komen, maar dat is door het breken van die sleutel niet gelukt. Dankzy de politie kon, al was het al na sluitingstijd, toch voor een nieuw slot worden gezorgd. Kennisgeving bekendmaking Ontwerpbeschikking Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat zy van plan zijn om de aanvraag van A. Swinkels, Veenmos 26 te Ys selsteyn, voor een hinderwetver gunning voor het oprichten en in werking hebben van een tuinbouw bedrijf, waar elektromotoren wor den gebruikt met een gezamenlyk vermogen van meer dan 1,5 kW., ge legen aan de PasL Jacobspeel (ong) te Ysselsteyn: H. Wilms. Veulenseweg 43 te Veulen, voor een hinderwetvergun ning voor het wijzigen van een var ken smesterij, gelegen aan de Veulenseweg 43 te Veulen; positief te beschikken onder het stellen van voorwaarden. De ontwerp-beschikking en bijbe horende stukken kunnen op het raadhuis, kamer 309, Raad huisstraat 1 te Venray, elke werkdag ran 9.00-12.00 uur worden ingezien tot 4 augustus 1989. Tbt deze datum kunnen de stuk ken ook worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur, na telefonische afspraak. Tbt bovengenoemde datum kun nen gemotiveerde bezwaren schrif telijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Venray. Daarbij kan worden ver zocht de persoonlyke gegevens van degene die bezwaar maakt niet be kend te maken. De aanvrager en degenen die be zwaar hebben gemaakt naar aanlei ding van de aanvraag en degenen die aan kunnen tonen dat zijn niet (tijdig) in staat zijn geweest dit te doen. kunnen bezwaar maken te gen de ontwerp beschikking. Burgemeester en wethouders voornoemd, namens deze, het hoofd van de afdeling volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer, ir. G.F.J.M. Frencken De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 21 juli 1989 gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage bij de onderafdeling bouw- en wo- ningtoezichL kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk by burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche Het beeldje van St. Corneliusna de restaumtie. Deze Madonna stond in de gang van de oude pastorie, nu in de bid kapel (oude zuidingang). ANNATRITS SL Anna-ten-drieën De H. Anna draagt op de linke rarm Maria die met beide handen het kind naar voren strekt; XVIe eeuw. liet beeld werd opnieuw gepoly- ITTWIJKEN VOOR OVERSTEKENDE HAAS Een volgende keer zal deze Ven- rayse automobilist wel anders han delen. als op de Ysselsteynseweg plotseling een haas oversteekt. Nu week deze bestuurder uit; verloor de kontrole over het stuur en zyn auto belandde via de wegberm in de linkergreppel. De auto werd zwaar beschadigd, de bestuurder liep geen noemens waardige verwondingen op. BLOEMPOTTEN GESTOLEN Er werd aangifte gedaan van diefstal ran 10 bloempotten met planten uit een tuin aan de Frans Miehelsstraat. Ook was uit die tuin een poort ontvreemd. Uit een tuin aan de Isabellahof werden drie kaktussen van elk een waarde van 60.-- ontvreemd. SCHUURTJE IN BRAND Doordat kinderen met lucifers aan het spelen waren, is er brand ontstaan in een voor afbraak bestemd schuurtje achter een sloopwoning aan het St. Jorisprakt. Voor de brandweerlieden was het een goede oefening, want er behoef de niets bespaard te blijven. Het kon geheel uitbranden. VANDALEN GOOIDEN RUIT IN Vandalen gooiden een ruit in van een woning in de Verdistraat. Dat had voor het 5-jarige zoontje van het daar wonend gezin ernstige ge volgen. want glasscherven kwamen in zijn beentje terechL De verwon dingen waren van dien aard, dat de kleine naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Daar werden zes hechtingen aangebrachL De vandalen konden nog niet worden achterhaald. IN KENNELIJKE STAAT Een 36-jarige Venrayer wilde in zyn aan de Langstraat geparkeerde personenauto stappen, maar dat ging moeilijk vanwege de genoten alcohol. Zijn capriolen gebeurden juist voor de ogen van de politie. Die gaf hem een rijverbod en eiste de sleutels van de auto. Maar de Venrayer was daartoe niet genegen. Daarop werd hij aangehouden en overgebracht naar het politie bureau. Met de mededeling dat het rijver bod nog van kracht was en dat te gen hem proces verbaal zal worden opgemaakt wegens openbare dron kenschap en het niet voldoen aan een vordering van de politie, werd hy huiswaarts gezonden. DIEFSTAL EN VERZILVERING VAN EUROCHEQUE'S Vrijdag werd door de politie een 38-jarige Venrayer aangehouden wegens diefstal van 15 Euroche-, que's. Hij had reeds 10 cheques ver- zilverd en daardoor een bedrag van ongeveer 3.000,- rijker gewor den. De handtekening op de che que's had hij vervalst. Nadat hij was verhoord en voorge leid aan de hulp-officier van justi tie, werd hij de volgende dag huiswaarts gezonden met de aan zegging dat proces verbaal zal wor den opgemaakt. Het beeld van O.L. Vrouw (van Venray). chromeerd midden/eind 19e eeuw, en is nu in bruiileen gegeven aan de Psych. inrichting SL Anna. MADONNA Een staand beeld met kindje Je zus op de rechterarm, in de linker hand houdt zij een scepter; hoogte 60 cm: datering is niet bekend, vermoedelijk XVIIIe eeuw. Op nieuw gepolychromeerd. Dit beeldje stond oorspronkelijk in de oude pastorie en bevindt zich nu in de doopkapel van de kerk. ST. ANTONIUS ABT Dit beeld dateert uit de XVIe eeuw. Het stond eveneens in de oude pastorie; nu in de vitrinekast van de sacristie. Een prachtig beeldje! ST. PETRUS of APOSTELBEELDJE Een hardnekkige overlevering wil dat een aantal beelden, die aan- ZONDER HELM OP BROMFIETS OP FIETSPAD Vrijdagmiddag vond op liet zg. zwarte pad, tussen de Spinetstraat en de Luitstraat in Brukske een kleine botsing plaats tussen een bromfietser en een fieLser. die el kaar tegemoet reden en vermoede lijk niet voldoende rechts gehouden hebben. De verklaringen van het tweetal zyn nogal tegenstrijdig en het lijkt er op dat het een klus zal worden voor de politie om de juiste toe dracht vast te stellen. Al direkt kwam vast te staan dat de 17-jarige.jongedame op de brom fiets geen helm droeg. Het pad is al leen voor voetgangers en fietsers bestemd en is als zodanig ook aan gegeven. De jongedame kreeg dan ook twee bekeuringen: een voor het met een bromfiets berijden van het pad en een voor het niet dragen van een bromfietshelm. ERGELIJKE VERNIELINGEN .AAN SCHOOL Weer werd het schoolbestuur van de Foekepot geconfronteerd met een ergelyke vorm van vandalisme. De toegangsdeur was bekrast; speel toestellen en klimrekken vernield; terwijl ook enkele buitenwanden van lokalen bekrast waren. Het beeldje van Madonna met kind. wezig waren op de oude pastorie, af komstig zouden zijn van het klooster Jerusalem. In juli 1794 ver overden de Fransen onder Piche- gru de huidige provincie Limburg. Zijn troepen trokken ook door Ven ray en bivakeerden één nacht in het Ven ravs veld. Op 20* juli 1789 moest het klooster Jerusalem alle mogelijke inlichtingen over het klooster ver schaffen. Tbvens werden officiële bescheiden van de kloostergoede ren opgevoerderd. Op 5 september 1802 werd het vonnis over het klooster voltrokken en de inventaris kwam elders te rechL Het hoofdaltaar ging naar de kerk van Swolgen. Het orgel werd naar Geysteren overgebracht. Het zilverwerk werd in bewaring gege ven aan de Venrayse parochiekerk, onder voorwaarde dat alles bij het herstel van het klooster teruggege ven zou worden. VEKEERSONGELUKKEN MET GEWONDEN Dinsdag middag omstreeks 13.45 uur vond op het zg. Zwarte pad gelegen tussen de bachstraat en de Wagnerstraat een botsing plaats tus sen twee fietsende jongens. Beiden kwamen na de botsing ten val en moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Daar werd by beiden een gebroken neus en ontvellingen geconstateerd. Een van de jongens... een 10-jarige. uit het Brukske. liep tevens een lichte hersenschudding op. De andere was een 13-jarige jon gen uit Oostrum. De vermoedelijke oorzaak is. dat een van de jongens een te hoge snel heid heefd gehad en daardoor in een bocht, welke enigzins onoverzichte lijk is, uit de koers is geraakt en frontaal tegen de tegemoetkomende jongen opbotste. Een 10-jarige jongen kwam fietsend vanaf de ventweg de Noord singel op en lette onvoldoende op het verkeer. Een uit Venlo afkomsti ge autobestuurder kon de jongen niet meer ontwyken. De jongen werd by de botsing gewond en naar het ziekenhuis vervoerd, maar kon na behandeling naar huis worden overgebracht Het beeldje van SL Antonius-AbL Van in bruikleen geven ran beel den wordt geen melding gemaakt. In de kloosterkerk ran Jerusalem stonden op het hoofdaltaar en twee zijaltaren in totaal 13 beelden. Hoe dan ook. door gebrek aan ge gevens is die hardnekkige overleve ring niet waar te maken. Ook de aantekening op de foto ran het beeld van Christus op de Ronde steen is slechLs een rage aanwij zing. Ondanks alles, hebben w(j toch gemeend de beschrijving ran de beelden uit de oude pastorie, U niet te moeten onthouden. Wegens vakantie van de auteur zal deze rubriek enkele weken niet verschijnen. Foto's uit het gemeenle atvhief. (Naar gegevens van Ben Kruysen.)

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5