8 Verkeersmaatregelen in het centrum Verkoop Henseniusstaete 'verloopt lekker' ,.ma belle" oooo EMOFRA Villeroy&Boch center in verband met derde fase De Bleek In memoriam Harrie van Daal pOOOOOOOO^O' OOOOOOOOOOOOOOOOOO broeken duur? kom nou!!! Bouwaktiviteiten op Vliegbasis Vredepeel i hypotheken Geslaagde Rode Kruis Campagne DONDERDAG 20 JULI 1989 Nr. 29 HONDERDENTIENDE JAARGANG PEEL EN MAAS UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ADVERTENTIEPRIJS 31 cl. per mm - ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 kl 1 IHVI PER HALFJAAR f 13,00 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO I '8.00 In de leeftijd van bijna 81 jaar, is toch nog vrij onverwacht in het Venrayse ziekenhuis overleden de heer Harrie van Daal uit Overloon. Tijdens de plechtige Uitvaart dienst in de parochiekerk van Over loon schetste de pastoor de ver diensten van Harrie van Daal speci aal voor Overloon, terwijl de beken de journalist, Jan van Lieshout, inging op het levenswerk van Har rie van Daal, "zijn" museum. Als iedereen die door Harrie van Daal in de na-oorlogse jaren, met de wederopbouw van het verwoeste Overloon. geholpen was, in de kerk aanwezig zou zijn, dan zou deze kerk te klein zijn, aldus de pastoor. Daarbij was Harrie van Daal bezeten van het idee: oorlog, nooit meer. Als Harrie van Daal in de tijd van het Oude Testament geleefd zou hebben dan zou men hem een profeet noe men. Zijn idealen zullen voortle ven, dankzij het doorhem gestichte museum. Samen met de legendari sche pastoor Van Boxtel, hebben zij een krachtige start gegeven aan de wederopbouw van "het witte dorp Overloon". Als er ooit een man uit Overloon in aanmerking zou ko men, dat voor zijn verdiensten een straat naar hem genoemd wordt, dan is dat zeker Harrie van Daal. Hjj heeft het dorp Overloon aan de on bekendheid onttrokken. Dat Over loon geworden is wat het nu is, is mede het levenswerk van Harrie van Daal geweest, aldus de pastoor. JAN VAN LIESHOUT schetste in een "in memoriam" het idealisme van zijn grote vriend, die na de verwoesting van zijn dorp en in navolging van de musea in Be- gië, juist op het slagveld van Over loon een museum wilde bouwen. Hij kreeg de steun van de toenmali ge burgemeester Jans en men kreeg een optie op 14 ha slagveld. De inscriptie in de steen, by het kruis van het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum verwoord zijn ide aal: "Sta een ogenblik stil, want op deze plek zyn tijdens de bevrijding 2800 soldaten van diverse nationa liteiten gesneuveld". Tot op hoge leeftijd heeft Harrie van Daal met niet aflatende ijver steeds iedere oorlog aangeklaagd. Dè.t was zijn bijdrage aan de bevor dering van de Vrede. Sinds de dag van de stichting van het museum op 25 mei 1946 werden nog 200 oorlogen gevoerd en ging er geen dag voorbij zonder dat er soldaten sneuvelden. De verbreiding van de Vredesgedachte zal daarom ook na de dood van Harrie van Daal moe ten doorgaan. Bewogen nam Jan van Lieshout afscheid met de woorden "bedankt Harrie". De belangstelling bij de Uitvaar- dienst ;viel tegen, zeker als wij de woorden van de pastoor in aanmer king nemen. Wel merkten wij op, de heer Frans van Thiel, jarenlang voorzitter van het museum-curato rium. wij zagen oud-burgemeester G. van Heusen, direktie en mede werkers van het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum en enkele tien tallen leden van het Voormalige Verzet. LEVENSLOOP Harrie van Daal werd geboren op 8 augustus 1908 in Woensel maar kwam op jeugdige leeftijd naar Overloon. Hij bezocht in Venray het Gymnasium IC van de Francisca nen. Na het behalen van zijn diplo ma werd hij klerk op het gemeen tehuis in de toenmalige gemeente Maashees, Overloon, Holthees. Hij bleef meer dan 40 jaar in dienst van de gemeente, welke later opging in de gemeente Vierlingsbeek. Hoewel hy meermalen kansen kreeg elders promotie te maken, bleef hij zijn woonplaats trouw, me de omdat hy daar veel kon doen voor zijn mede-inwoners en het museum —zijn levenswerkzijn stuwende kracht niet kon missen. O Venray j O Grote Q Straat 57 1(4 SWEETIES Q O GRATIS 150gram Engelse drop bij halve kilo snoep O geldig van donderdag 20 juli t/m woensdag 26 juli In verband met de op komst zyn- de derde fase van De Bleek, heeft de gemeente nu al een aantal ver keersmaatregelen afgekondigd, welke direkt na de Venrayse kermis zullen ingaan. De derde fase van De Bleek be helst, zoals intussen bekend is, een verdere bebouwing van dit winkel centrum tot aan de schouwburg en bovendien de bebouwing van de westzijde van de Schoolstraat de vroegere jeugdbibliotheek. JAN HENSENSTRAAT Allereerst wordt met deze ver keersmaatregelen de Jan Hen- senstraat als zodanig opgeheven. Niet alleen komt deze straat te ver vallen er wordt immers overheen gebouwd maar ook de parkeer vakken aan de schouwburgzijde. Omdat het verkeer van de Merse- loseweg dan niet meer de School straat in kan ryden, wordt de verkeersrichting in het straatje vóór de Schouwburg gewijzigd. Nu mag men nog vanuit de School straat dat straatje in; straks is dat alleen toegestaan vanaf de Merselo- seweg dus vanaf de Rabobank. In dat straatje komen parkeer- en stopverboden, zodat de bezoekers van de Rabobank, die daar nu veel vuldig gebruik van maken, dan hun auto elders moeten zien onder te brengen. SCHOOLSTRAAT In de Schoolstraat komen de par keerplaatsen éij de Schouwburg, vóór de voormalige jeugdbiblio theek te vervallen. Daar komen straks immers winkels. De twee parkeerplaatsen welke er voor inva liden gereserveerd zijn. worden dan ingericht in de parkeervakken bij het Schouwburgplein. Omdat de verkeersrichting in het Schouwburgstraatje gewijzigd wordt, komt ook het eenrichtings verkeer in de Schoolstraat, tussen dat straatje en het Henseniusplein, te vervallen. Feitelyk is dat een le galisering van een bestaande toe stand, want sinds de renovatie van het zuidelijke gedeelte van de Schoolstraat wordt dit gedeelte zeer veel in beide richtingen bereden. De Bleek zelf wordt aangeduid als "voetpad". Dat is duidelijk iets an ders als "voetgangersgebied". Op een voetpad mag men een fiets aan de hand meevoeren; in een voet gangersgebied (zoals de Grotestraat) is dat verboden maar wie houdt zich daar aan? VERKEERSCIRCULATIEPLAN Het vervallen van de Jan Hen- senstraat is feitelyk de laatste maat regel in het huidige verkeerscircu latieplan. In het najaar zal dat plan weer eens terdege onder de loupe worden genomen en zullen de noodzakelijke of gewenste aanpas singen op 'n rijtje worden gezet en in een vernieuwd plan verwerkt worden. Het zal wel januariVfebrua- ri zijn, voordat de commissies en de raad daar hun oordeel over mogen vellen.. Ongetwijfeld zal daarbij aan de orde worden gesteld, of de School straat verkeersvrij lees: autoloos moet worden. Een dergelijke maatregel, waar intussen veel voor standers voor zijn, heeft echter wel konsekwenties wat de bereikbaar heid van het centrum betreft Ook zal in het te vernieuwen ver keerscirculatieplan uitvoerig wor den ingegaan op het PARKEREN in het centrum, omdat men, on danks de grote parkeerterreinen welke er verwezenlijkt zijn, toch nog dikwijls naar een plaatsje voor zyn "heilige koe" moet zoeken. Met de derde fase van De Bleek komen er 18 parkeerplaatsen te vervallen in de Jan Hensenstraat en de Schoolstraat. Die worden maar gedeeltelijk gekompenseerd door de inrichting van het nu nog braakliggende parkeerterrein tus sen de Schouwburg en De Bleek. Wanneer dat terrein volgens plan nen is ingericht, kunnen er zo n 70 auto's geplaatst worden, op deze parkeerplaats worden een aantal vakken gereserveerd voor de bewo ners van De Bleek. Uitbreiding van de parkeermoge- lijkheden zijn nog in overweging, namelijk op het binnenterrein dat omsloten wordt door Hoender straat, Eindstraat, St. Jozefweg en Langeweg. De gronden daar zijn grotendeels gemeentelijk eigen dom. Een reeds lang leegstaande en vervallen woning aan de Hoender- straat dient dan gesloopt te worden om dat binnenterrein te bereiken. De gemeente heeft geen geld om er een keurig ingericht parkeerter rein van te maken, maar proviso risch moet dat ook kunnen. De kosten bedragen zelfs dan 150.000,--. Ongeveer 150 auto's zouden daar kunnen parkeren. BLAUWE ZONE Een andere mogelijkheid om meer auto's de kans te geven naby het winkelcentrum te parkeren, is de uitbreiding van de blauwe zone, met name voor het parkeerterrein by de Tbrro. Zoals men weet is dat parkeerter rein één van de eisen van de Torro geweest, voor vestiging van het fili aal in De Bleek. In de praktijk is nu gebleken dat een aantal van die par keerplaatsen wordt ingenomen door langparkeerders van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat. En dat was nu net niet de bedoeling... Gaat men voor het terrein de blauwe zone invoeren, dan is parke ren slechts één uur toegestaan. Langparkeerders zullen dan elders standplaats moeten kiezen; byvoor- beeld op genoemd binnenterrein of op het grote parkeerterrein achter "Henseniusstaete" de Gouden Leeuw. Ook het parkeerterrein(tje) voor café Hulsman en de Algemene Bank Nederland zou voor een blau we zone in aanmerking komen, evenals dat nu al het geval is met het Henseniusplein. Ook hier wordt nogal wat plaats ingenomen door langparkeerders. PARKEERGELD Een punt van overweging is ook het invoeren van parkeergeld. Sinds de parkeerautomaat zyn intrede heeft gedaan, is het niet meer nodig overal parkeermeters te plaatsen. De investeringen voor de gemeente zijn dan ook beduidend lager. Het heffen van parkeergeld in het centrum maakt in feite een blauwe zonde overbodig, omdat, vanwege de kosten, niemand langer zyn au to zal parkeren dan nodig is. Maar, zowel by uitbreiding van de blauwe zone als bij het plaatsen van parkeerautomaten moet een kon- troleur worden aangesteld, willen de maatregelen effekt hebben. Het heeft immers ook geen enkele zin (verkeers)maatregelen te treffen waarop de politie door personeels gebrek toch geen kontrole houdt. De aanstelling van een kontro- leur met verbaliserende bevoegd heid kan niet in het gemeente lijk apparaat worden ingepast, bij gebrek aan gemeentelijke finan ciën. Zo iemand zou dus betaald moeten worden uit de opbrengst van de parkeergelden. En het is toch helemaal niet overdreven om te stellen dat die parkeergelden dan minstens 1.000,-- per week op moeten brengen. Het is aan de gemeentelyke plan nenmakers om te becijferen of zo'n bedrag haalbaar is... Nog een paar weken, en het fraai ogende bouwcomplex "Hensenius staete", op het voormalige terrein van De Gouden Leeuw, wordt door het Venrayse Bouwbedrijf Janssen kompleet opgeleverd. De 52 appar tementen welke op de verdiepingen zijn gebouwd, werden al eerder op geleverd; de begane grond waar straks het winkelgebeuren zal plaats hebben, volgt op zeer korte termijn. Mede door de zeer zachte winter is de aannemer er in geslaagd ruimschoots binnen de vastgestelde bouwtijd de zaak ge reed te hebben. Makelaarskantoor Zeelen-v.d. Burgt is intussen met de verkoop van de 52 appartementen begon nen. Op de twee gehouden kijkda gen mocht men vele echt geïnteres seerde kopers voor zo'n woning, midden in het centrum, verwelko men. Meer dan 10 appartementen zijn inmiddels verkocht en met meerdere tientallen gegadigden is men nog in bespreking. "Het ver loopt lekker" aldus een woordvoer der van dit makelaarskantoor. ALBERT HEIJN De totale begane - grond, welke bestemd is voor winkels en maga zijnen, is verkocht aan AHOLD, de moedermaatschappij van Albert Heijn. Het is de bedoeling, dat het huidige winkelgebeuren op de hoek van de Kemp weg, straks in Henseniusstaete zal worden onder gebracht. Dat "straks" is echter pas op het einde van 1992... Men zal zich herinneren dat de Torro (Vendex), die eerst plannen had om op het Gouden Leeuwter rein te bouwen, naar De Bleek ver huisde, maar daarbjj als voorwaar de stelde, dat er op het Gouden Leeuwterrein tot genoemde datum geen konkurrerend bedrijf ge vestigd zou mogen worden. Die toe zegging heeft de gemeente gedaan en daarom moet Albert Heijn wachten... Begrijpelijk dus. dat AHOLD de nieuwe bedrijfsruimte tot 1993 gaat verhuren. Het is mogelijk dat er in tussen wel een sly terij van het kon- sern gevestigd wordt, maar iets definitiefs is er op dit moment nog niet. Er zijn onderhandelingen gaande zo verzekerde men ons maar er staat nog niets op papier. Geruchten als zouden de Venrayse automobielbedrijven er een geza menlijke showroom van maken. Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 Heythuysen, Telefoon 04749-3866 werden niet bevestigd, noch door AHOLD noch door de garage houders. Eerder nog ontkend. BROUWERIJ De brouwerij en het "lieren' huis van de Gouden Leeuw zijn eigen dom van de Exploitatiemy Ven rode. Beide gebouwen worden door Bouwbedrijf Janssen verbouwd en gerestaureerd. Beide panden kry- gen een horeca-funktie. In de brou werij een restaurant; in het woon huis een hotel De tekeningen zyn gereed en bouwvergunningen worden aangevraagd. ASIELZOEKER AANGEHOUDEN Dinsdagavond hield de politie hier een 29-jarige man uit Ghana aan, die om politieke redenen asiel vroeg. Omdat hy, vanwege zijn godsdienstige overtuiging, moei lijkheden in zijn land vreesde, was hij naar ons land gevlucht. Met een lyntoestel was hij dinsdagmorgen op Schiphol aangekomen en met de trein via Venlo in Venray beland. Hy had verschillende kranten knipsels bij zich, waarmee hy de autoriteiten in ons land wil overtui gen dat er inderdaad voor hem ge vaar bestaat in Ghana. In afwachting van de beslissing op zyn asielaanvraag is hij naar het opvanghuis voor vluchtelingen in Spaubeek overgebracht. In Stevens beek bleek voor hem geen plaats te zyn. serviesgoed - kristal - glas - bestek WMF de Villeroy Boch^ catalogus ligt voor U klaar patchwork-quilting-stoffen woonideeën kado-artikelen schilderijen - aquarellen zijdebloemen meubels antiek perzen - berbers moderne vloerkleden tafellinnen kussens woonaccessoires hebbedingen tineke meurs VENRAY Schoutenstraatje 6 Tel. 04780-88566 iets leuks voor 'n ander.wat fijns voor jezelf In de Keulsche Pot loundue-, gourmet- en specialiteiten restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Burgemeester en wethouders van Venray hebben onlangs vergun ning verleend tot het bouwen van een personeeisverblijf en een brandweergarage op de vliegbasis Vredepeel. Dat zijn vernieuwingen welke nog dit jaar worden verwe zenlijkt. Voor het volgend jaar mogelijk zelfs voor de volgende ja ren staat op het programma, de1 aanleg van een nieuwe rolbaan. die de verbinding gaat vormen tussen de start- en landingsbaan en een nieuw aan te leggen parkeerplaats voor enkele vliegtuigen. Ook dient nog een verkeerstoren gebouwd te worden en nog enkele kleine ge bouwtjes die dienst gaan doen als werkruimte en ruimte voor de cen trale verwarming. Het ministerie van defensie heeft nu (eindelyk) geld beschikbaar om genoemde objekten, waaraan al ja ren behoefte was. in de komende tijd te verwezenlijken. Maar. omdat het alles by elkaar toch nog om mil joenen guldens gaat worden de voorzieningen over een aantal ja ren "uitgesmeerd". Het is niet de bedoeling dat de vliegaktiviteiten vanaf deze "sla pende" basis toenemen. De bestem ming blijft namelijk ongewijzigd: oefen- en uitwijkbasis voor het mili taire vliegveld Volkel. Alleen in ge val van oorlog of oorlogsdreiging zou de vliegbasis in Vredepeel ak- tief worden. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 0A7B0-87S75 De jaarlijkse Rode Knus Campag ne. die gehouden werd van 23 mei tot en met 4 juni 1989. is voor de af deling Venray een goed sukses ge worden. De opbrengst was hoger dan die van vorig jaar. Het bestuur van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Venray be dankt alle gulle gevers, mede na mens de campagne-leidster mevr. T. Arts-van Leipsig, voor de on dersteuning van het Rode Kruis. Het bestuur is ook grote dank ver schuldigd aan de kollektanten en kollektrices. die zich met veel verve hebben ingezet voor deze campagne. De totaal-opbrengst bedroeg 13.719.80. verdeeld als volgt: Vredepeel 137,10 Smakt 170.00 Veulen 342.10 Merselo v 380,15 Heide 437,45 Casten ray 460.10 Oirlo 518.20 Leunen 786.55 Oostrum 1.047.80 Ysselsteyn 1.418.30 Venray 8.022.05 Totaal 13.719.80 grillrestaurant Grote Markt 11 tel. 04780-80250 JlecLex Aicxle Schoolstraat 24, 5801 BP Venray. tel 04780-83500

Peel en Maas | 1989 | | pagina 1