In Venray 150 inbraken per jaar Vakantie neem de fiets mee -OPEL PEEL EN MAAS Interland volleybal te Venray h) i n mi n is1 Chez Jacques Excursie Botanische Tuin Partikuliere woning toenemend doelwit korting EXCLUSIEVE Dames MocIe Champignon campagne met receptenwedstrijd VOLVO HANS KOK VENLO b.v. Wegwijs in sociale verzekeringen WAO VAN SOEST Niet alleen in Venray, maar in geheel ons dierbaar Nederland wordt nog steeds een toenemend aantal inbraken in partikuliere woningen gekonstateerd. Vorig jaar werden er landelijk maar liefst 460.000 inbraken aangege ven. In Venray waren dat er 150. De politie hier slaagde er in 35 ge vallen tot een oplossing te bren gen. Bovendien werden ook nog 25 inbraken gepleegd in Venrayse bedryven. Heel erg noemt de politie ook de diefstallen zonder braak, waar bij bijvoorbeeld een krat bier zo maar overdag uit uw bijkeuken wordt meegenomen. Zonder dat u er erg in heeft Of, terwijl u de voordeur even heeft open staan, een jas van de kapstok verdwijnt of een ander waardevol voorwerp door een passerende dief uit uw gang verdwijnt... Vorig jaar gebeurde dat in Ven ray liefst 162 keer... Als we ons realiseren dat hier in Venray dus gemiddeld 3 maal per week wordt ingebroken en ook nog eens 3 maal per week op klaarlichte dag iets uit een wo ning verdwijnt, dan behoeft het geen betoog dat we ons tegen zo'n ongewenst bezoek dienen te be schermen. De afdeling inbraak preventie van de Venrayse politie wil u daarbij graag adviseren. VERVIERVOUDIGD Het overgrote deel van de toene ming van de kriminaliteit in ons land bestaat uit vermogensdelik- ten, variërend van fraude tot een ordinaire winkeldiefstal. Veel meer mensen dan vroeger hebben moei te mijn en dyn uit elkaar te houden. In 1975 kwamen ongeveer 350.000 vermogensmisdrijven ter kennis van de Nederlandse politie tegen 500.000 in 1980, 850.000 in 1985 en 865.000 in 1987. Zorgwekkend is vooral de toene ming van het aantal inbraken. Meer dan gewone diefstallen worden in braken als ernstige misdrijven be schouwd, en dit zeker door de slachtoffers. Het is een uiterst frustrerende gedachte dat iemand zonder jouw toestemming zich toe gang verschaft tot je huis, daar al lerlei spullen ontvreemdt waar onder mogelijk spullen, die voor jou een zeer persoonlijke betekenis kunnen hebben. Het is eveneens eep nare zaak als iemand je auto vernielt om te kijken of daaruit spullen ontvreemd kunnen wor den. In 1975 kwamen ongeveer 100.000 inbraken ter kennis van de Nederlandse politie. In 1980 be droeg het aantal inbraken 175.000, in 1985 350.000 en in 1987 werd het aantal van 400.000 inbraken ruimschoots overschreden. Een verviervoudiging van het aantal in braken in vijftien jaar tijd dus. Vooral het aantal auto-inbraken en het aantal inbraken in partiku liere woningen is ontstellend toege nomen. Wat inbrekers in uw huis zoeken, is natuurlijk goed bekend. In de eerste plaats geld, waardepa pieren en cheques (met het pasje er bij), in de tweede plaats kostbare, vlot verkoopbare spullen als elek tronische apparaten (video, televi sie, hifi-apparatuur), antiek, schilderijen, etc. ONDERZOEK Om voorzorgsmaatregelen te kun nen treffen tegen woninginbraak, is kennis van de manier van wer ken van de inbrekers een belangrij ke vereiste. Om deze kennis te vergroten heeft het Landelijk Bu reau Voorkoming Misdrijven in sa menwerking met het Bureau Criminaliteitspreventie een onder zoek laten uitvoeren, dat ten doel had meer te weten te komen over de vraag waar de inbreker op let wanneer liy zijn 'vak' uitoefent. Daartoe worden de processen- verbaal en de rapporten van de technische recherche onderzocht. Het ging hier om gegevens van liefst 4.146 inbraken in twaalf Ne derlandse gemeenten. Ook tal van inbrekers werden geïnterviewd om zo een beeld te krijgen van waar zij bij het kiezen van hun doelwit op letten en- waarvoor zij eventueel terug schrikken. Het Landelijk Bureau ter voorko men van misdrijven, gevestigd te Den Haag, publiceerde hierover een rapport. Daaruit blijkt dat de meeste inbraken in de wintermaan den worden gepleegd. De inbreker houdt kennelijk van de duisternis. Ruim 70 procent van de inbraken wordt 's avonds of 's nachts ge pleegd. De zaterdag geldt als een fa voriete dag voor de inbrekers en eventueel ook de vrijdagavond. Inbrekers hebben een voorkeur voor eengezinswoningen. Het liefst slaan zij hun slag in een hoekwo ning of een vrijstaande woning. Een stille buurt staat hierbij hoog op de wensenlijst van de gemiddel de inbreker. De meeste inbrekers (3 op de 4) komen aan de achterzijde van het huis binnen en vrijwel al tijd op de begane grond. Bezoeken inbrekers meersgezinswoningen, dan gaat hun voorkeur uit naar de zomercollectie 30% GROTESTRAAT 7 VENRAY TEL. 04780-84263 Bij vakantie hoort de fiets. Dat is voor veel mensen een waarheid als een koe, zeker voor hen die 'er toch al regelmatig met de fiets op uit trekken. Meer vrije dagen en dat is het kenmerk van een vakantie betekent dat je ook een fietstocht over een veel langere afstand kunt maken. Lange-afstand-fietstochten zijn op het ogenblik "in" en dat hangt zeker samen met het feit dat de moderne fietsen veel meer mo gelijkheden bieden. Lichter materi aal. versnellingen en minder kans op pech onderweg. De ATB of mountain bike biedt mogelijkheden om met een fiets met een flink aantal versnellingen door ruw terrein te rijden en de randonneur stelt je in staat om op een lichtgewicht fiets toch veel ba gage mee te nemen. Ideaal dus voor een trektocht of een kampeerva- kantie. Zo'n dikke honderdvijftigduizend Nederlanders maken van die meer daagse trektochten en dan gaat het om het aantal dat in eigen land blijft. Nog eens de helft van dit aan tal gaat met de fiets de grens over. Nu wij het toch over cijfers heb ben, circa drie miljoen Nederlan ders maken ieder jaar dagtochten op de fiets en dan gaat het om af standen van gemiddeld een kilome ter of veertig. Fiets volop te huur Toeristische fietsers geven de voorkeur aan hun eigen fiets. Dat is begrijpelijk. Als het goed is. heb je de fiets met de nodige zorg gekozen en naar zoveel mogelijk persoonlij ke aanpassingen gezocht. Bij een willekeurige fiets is het de vraag of je wel lekker rijdt en of de fiets wel goed past. Dat is soms het nadeel van een buurfiets, maar het voor deel van het huren van een fiets is dat .je overal kunt gaan fietsen, ook als je je eigen fiets niet bij de hand hebt. Je hoeft dus nooit zonder fiets te zitten, want vrijwel overal in Ne derland zijn volop fietsen te huur (ook kinderfietsen en tandems); bij een zeer groot aantal spoorwegstati ons, bij speciale fietsverhuurinrich- tingen en bij een groot aantal fietsenwinkels. Bij de ANWB- kantoren is een lijst te krijgen van fietsverhuuradressen; weliswaar niet kompleet, maar je kunt er mee uit de voeten. Vooral in toeristische centra is het aanbod groot, maar dat geldt ook voor de vraag. Daarom kan het. zeker in de vakantietijd, aanbeveling verdienen om eerst even te bellen om een of meer fiet sen te reserveren. Je voorkomt dan dat je achter het net vist Laten vervoeren Je kuntje eigen fiets ook naar el ders meenemen. Dat is onder meer mogelijk met de trein. De spoorwe gen beijveren zich om het meene men van een fiets door treinreizi gers steeds beter mogelijk te ma ken. Je moet wel zelf voor het in- en uitladen zorgen. Een opvouwbare fiets kan als handbagage worden meegenomen. Ook rijden er in de zomermaanden speciale fietstrei- nen. Wie daarvan gebruik wil ma ken, moet zijn fiets een paar dagen van tevoren aanbieden, want deze treinen vervoeren geen passagiers. Op de spoorwegstations is een fol der te krijgen waarin precies staat hoe dit allemaal,werkt. Ook naar het buitenland kunnen eerste etage. Kortom, aan ingewik kelde en riskante klimpartijen heb ben de heren een hekel. Een opvallende rol bij veel inbre kers speelt de schroevendraaier. In bijna 30 procent van alle inbraken wordt dit gereedschap gebruikt om binnen te komen. In 25 procent van alle gevallen kon de inbreker zijn schroevendraaier echter op zak houden, omdat zijn slachtoffers zo vriendelijk waren om een raam of een deur niet af te sluiten... HONDEN EN LICHT Jongere, onervaren inbrekers opereren anders dan oudere, gerou tineerde inbrekers. De laatsten leg gen een voorkeur aan de dag voor kraakjes in andere gemeenten dan waar zijzelf wonen. Ervaren inbrekers opereren ook liever 's nachts dan 's avonds. Zy letten meer dan onervaren inbre kers op de buurt, waar mogelyk iets te halen zal vallen. Dat moet een 'goede' (lees welgestelde) buurt zijn, waar vluchtwegen aanwezig zyn om snel met de auto te kunnen weg komen. Inbrekers hebben een hekel aan verlichting en aan honden. Als zy aan de voorkant van een huis naar binnen willen, zullen zij een don ker portiek prefereren boven een portiek waar licht aanwezig is. An derzijds moet u niet verwachten dat u inbrekers uit uw huis kan hou den door een zwak schemerlampje te laten branden. Daar trappen de meeste inbrekers niet in. Deze misplaatste zuinigheid kan dus flink afgestraft worden. U kunt be ter het volle licht laten branden achter gesloten gordijnen. Dat ver sterkt de indruk dat u gewoon thuis bent Inbrekers willen ook nog wel eens van een kraak afzien, wanneer in het huis een hond aanwezig is. Vooral forse en blafferige honden zijn bij inbrekers niet populair. HELERS Uit het onderzoek onder inbre kers bleek ook dat deze lieden de gestolen spullen (behalve uiteraard geld of cheques) vaak niet zelf in be zit houden. Veelal proberen zij de buit te verkopen. De helers moeten volgens de in brekers vooral 'betrouwbaar' zijn (dus hun mond houden tegen de politie). Gelet op het groot aantal inbra ken in ons land moet het in Neder-, land wemelen van helers. Het vervelende is dat die maar zelden worden gearresteerd. Meer politiële aandacht voor de helers kan dus het aantal inbraken doen afnemen. Een inbreker heeft immers niets aan gestolen spullen als hij ze niet verkopen kan. Tegen inbraken staan partikulie- ren huizenbewoners niet by voor baat machteloos. Zwaarder hang- en sluitwerk, vooral aan de achterzijde van het huis, helpt. Geraffineerd omgaan met de verlichting ook. Een alarminstallatie kan effekt sor teren. Goede afspraken met de bu ren zijn, vooral in afgelegen buurten, aan te bevelen. En laat vooral geen geld en cheques in de huiskamer achter, als u gaat slapen of de deur uitgaat. fietsen worden verzonden. De mo gelijkheden wisselen per land. Dat geldt ook voor het meenemen van fietsen in treinen in het buiten land. Soms wordt dat oogluikend toegelaten, soms zijn er welom schreven regels voor. Om dit aan de weet te komen, informeren bij de spoorwegen of bij het desbetreffen de buitenlandse verkeersbureau. Er rijden zelfs fietsslaaptreinen, onder andere naar Frankrijk. Hier voor moet tijdig worden gereser veerd. Dat geldt ook voor de fietsbussen: een bus met aanhan ger voor fietsvervoer. Deze bussen een Nederlands initiatief rij den op verschillende landen, vaak gekoppeld aan een fietsvakantie- arrangement. De veerdiensten heb ben byna altijd mogelijkheid om fietsen mee te nemen per boot en ook met het vliegtuig is dat moge lijk. In het laatste geval moet meestal voor speciale verpakking worden gezorgd en dat is ook be langrijk om beschadiging tegen te gaan. Vaak wordt het verpak kingsmateriaal op de luchthaven beschikbaar gesteld. Bij vervoer door de lucht de banden laten leeg lopen, omdat door de drukverschil len de banden anders kunnen knappen. Het verdient aanbeveling steeds eerst te informeren hoe het allemaal precies in zijn werk gaat. Dat voorkomt teleurstelling. Zelf je fiets vervoeren Mogelijkheden genoeg dus om je fiets op je vakantiebestemming te krijgen. Dat kan natuurlijk ook met de eigen auto, als daarvan gebruik wordt gemaakt. Er zijn tegenwoor dig vele hulpmiddelen om fietsen over verantwoorde wyze met de au to mee te nemen. Deze hulpmidde len zijn volop in de fietsenvak- handel te koop. Je moet wel de juiste keus doen en die keus is me de afhankelijk van het type auto. Afgezien van een opvouwbare fiets, die in de bagageruimte kan worden meegenomen, gaat het bij fietsver voer om een drietal globale moge lijkheden. Een dakrek, een rek op Al voor f 43.- per dag bent u in u eigen Huur-Opel op weg naar Spanje Waar u ook heen wilt, Happy-Rent wijst u de weg. In zo'n comfortabele luxe Huur-Opel. Het openbaar vervoer is kijkt'u maar, IlrfhJiM'.j voomeuG opcl huren Perdao Corsa f 43,- Kadett f51,- Ascona f 59,- Per week f283,- f 338,- f380,- Vraao onze volledige tarieflijst aan. Reserveer tijdig. Prijzen zijn exclusief 18,5% BTW en inclusief all-risks-verzekering en 200 km vrij per dag ■fiv !vr- Atebe Garage bv Venray Oude Oostrumseweg 4 - Telefoon 04780-86200 Als regio waar ruim 75% van alle Nederlandse champignons wordt gekweekt, zal in Noord- en Midden- Limburg ook in 1989 weer- liet zoek licht op deze groente schijnen. De Streek VW Noord- en Midden-Lim burg organiseert in de eerste week van september namelijk een cham pignon/paddestoelencampagne. Onderdelen van deze campagne zijn onder meer autoroutes door het Limburgse champignonland. mogelijkheden voor bedrijfsbezoek en restaurants die hun menukaart op de champignons afstemmen. Het hoogtepunt van de campagne valt op zondag 3 september, waarbij vooral in Horst en Kessel extra akti- viteiten plaatsvinden. van 10 tot 17 uur open dag op de Champignonvakschool in Horst, met o.a. rondleidingen door de kweekcellen; manifestaties in plaatselijke mu sea en molens; centrum akties, paardetram, muziek, champignon hapjes; open huis bij diverse tuinbouw bedrijven. Paddestoelenreceptemvedstrijd In de voorgaande drie jaren dat de receptenwedstrijd onderdeel ran de champignoncampagne is, is gebleken dat de Nederlandse ama teurkoks graag met paddestoelen experimenteren. Ook in 1989 is er dan ook weer een recepten- wedstrijd. Deelnamevoorwaarden zijn: niet beroepshalve bezig zijn met koken of recepten schrijven; gebruik maken van Nederlandse paddestoelen (hoofdbestanddeel): 9 receptuur voor hapje/tussenge recht/hoofdgerecht voor 4 personen; uiterste inzenddatum 15 juli 1989 (prijsuitreiking zondag 27 augustus 1989). Ie prijs: hotel-arrangement voor twee personen in Noord- en Midden-Limburg. 2e prijs: champignondiner voor twee personen in een Noord- en Midden-Limburgs restaurant. 3e-5e prijs; culinair boek over champignons. Recepten inzenden aan Streek WV Noord- en Midden-Limburg, Koninginneplein 2, 5911 KK Venlo. RIJVERBOD Het rijgedrag van een auto bestuurder op de Noordsingel was voor de politie aanleiding een on derzoek in te stellen. Toen bleek, dat die bestuurder, een 59-jarige Venrayer, te diep in het bekende glaasje had gekeken. Gevolg: een rijverbod van drie uur. de achterzyde van de auto of een rek op de trekhaak. Elke manier heeft zijn eigen voor- en nadelen. Bij een rek op het dak van de auto moet voorkeur worden gegeven aan een speciaal fietsenrek boven een algemene imperiaal. Zo'n fietsen- dakrek heeft speciale voorzienin gen voor het goed vastzetten van een of meer fietsen, hetzy rechtop, hetzij op de kop of gedeeltelijk ge demonteerd. Bij een rek op de ach terzijde van de auto gaat het altijd om een rek waaraan een of meer fietsen worden gehangen. Even wat passen en meten om de juiste plaats te vinden en er op toezien dat nummerborden en lichten zichtbaar blijven. Houd ook de uit laat in de gaten, de banden moeten daar niet te dicht by komen. Een fietsenrek op de trekhaak wordt steeds meer gebruikt, maar de auto moet natuurlyk wel van een trek haak zyn voorzien. Op zo'n rek kunnen drie soms zelfs vier fietsen worden geplaatst. Een veilig en ver antwoorde manier van fietsenver- voer. met het grote voordeel datje niet zo hoog hoeft te tillen als bij een dakrek. In alle gevallen zal bij fietsvervoer de rijstijl wat moeten worden aangepast, vooral by een dakrek. In ieder geval wat minder hard ryden. DONDERDAG 13 JULI 1989 Nr. 28 HONDERDENTIENDE JAARGANG k^%«. Wïöi Op verzoek van de Nederlandse Volleybal Bond organiseert de Rooyse Volleybal Kombinatie a.s. zondag een interland tussen de da mes van Nederland en Zuid-Korea. Reeds begin mei organiseerde de Rooyse V.K. de heren-interland Ne derland (Jong Oranje) Frankrijk. Kennelijk was de NeVoBo daar zó te vreden over, dat ze Venray opnieuw de organisatie van een interland heeft toevertrouwd. Dat gebeurt dus a.s. zondag om 16.00 uur in sport hal De Wetteling. Ofschoon de Nederlandse dames zich niet hebben kunnen plaatsen voor het Europees Kampioenschap voor landenteams, in september a.s., heeft de Rooyse V.K. toch ge meend hiermede een wedstrijd van hoog niveau te kunnen aanbieden. De Zuid-Koreaanse dames hebben een naam hoog te houden. Sinds 1964 is Zuid-Korea voortdurend in de sub-top van het wereld-volleybal aan te treffen. Zowel bij de Olympi sche Spelen als by de Wereld Kam pioenschappen wist bet team zich op te werken naar een positie by de eerste acht. Op de foto staat het Nederlandse damesteam volleybal: Zittend v.l.n.r.: Vera Koenen. Sas- kia ran Hintum, Wiesje Doeven- dans. Maijolein de Jong, Kirsten Gleis, Cintha Boersma, Helena van Eijkeren. Staand v.l.n.r.: Manager Joost Vee- ger, Henriëtte Weersing, Heieen Crielaard, Femke Hoekstra, bond scoach Wuqiang Pang, Ingrid Piersma, Marian Pappot, Lisette van de Ven en fysiotherapeut Gert-Jan Kuipers. Off. dealer: U belt: 077-821818 Venrayseweg 28 Venlo-Blerick RUITEN INGEGOOID Er werden weer verschillende aangiften gedaan van van da- lenst reken. Bij de Mavoschool aan de Ch. Ruysstraat werd met een steen een ruit ingegooid. Eveneens aan de Ch. Ruysstraat werd by een woning met een steen een ruit ingegooid. Van de basisschool De Kemp is een grote ruit ingegooid. Een scha depost van 700,-. Ook een ruit van een flat aan de Haammakerstraat werd opzette lijk ingegooid. Bij de basisschool St Petrus Banden in de Dr. Poelsstraat waren 3 ruiten ingegooid. Hier bedroeg de schade 400,-. In het afgelopen weekend hebben vandalen weer een ruit van de ba sisschool "De Foekepot." ingegooid. Schade deze keer 100,--. ROOYSE V.K. De Rooyse Volleybal Kombinatie is ontstaan door een ftisie van twee Venrayse volleybalverenigingen, V.C. Rooy '57 en Lyceum '64. Rooyse V.K. heeft op het ogenblik ruim 300 leden, dames en heren, en is daar mee een van de grootste verenigin gen van Distrikt 23 van de Neder landse Volleybal Bond. Distrikt '23 bestaat uit Noord- en Midden- Limburg. Van al de verenigingen in distrikt 23 is Rooyse VK als enige met 3 teams op landelyk nivo verte genwoordigd. Dit trekt natuurlijk een zware wissel op de organisatie van de vereniging, maar ook finan cieel levert dat de nodige proble men op. Naast 3 teams op divisie- nivo spelen nog 7 teams in het ko mende siezoen in de distri ktskom- petitie. In hun eigen kompetitie gaan on der de Rooyse V.K. vlag nog 4 heren- en 6 dames veteranen teams van start. Aan de jeugd van de Rooyse V.K. wordt ook de meest mogelijke zorg besteed. Met 10 tot 12 teams zal Rooyse V.K. in september a.s. aan de jeugdkompetitie deelnemen. Een ploeg deskundige en enthousiaste trainers staan klaar om half au gustus met de voorbereidingen van het nieuwe seizoen te beginnen. Door eigen akties en sponsoren slaagt het bestuur er telkens weer in de eincljes aan elkaar te knopen. Het bestuur van Rooyse V.K. zoekt echter nog steeds sponsors om de financiële zorgen te verminderen. internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 De Botanische Tuin Overloon or ganiseert op zaterdag 15 juli een ex cursie naar de Rhulenhof tuinen Kleefsteweg 14 te Ottersum. Deze tuinen, de grootte van 1 ha. zijn ontstaan door de liefhebberij van een kweker. Vijf verschillende tui nen bieden hier een welhaast uniek overzicht van wat er in Ne derland mogelijk is. men kan er uitstekend ideeën opdoen. De tuinen bestaan uit een vijver- tuin, de Penstemontuin waar zo merbloemen voor een prachtig dekor zorgen, een woonhuis in neo Romaanse stijl met erf, waar veel kuipplanten staan uit het gebied rond de Middenlandse Zee. Een moestuin, boomgaard en borders. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft, in- sa menwerking met uitgeverij Kluwer, een boekje samengesteld: "Welver zekerd met uw Ziekenfonds". Het boelye wil u wegwijs maken in ons sociaal verzekeringsstelsel. De zie kenfondsverzekering en de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) dienen hierbij als uit gangspunt, In grote lijnen beschrijven de au teurs wat u kunt verwachten van uw ziekenfonds, wat er gebeurt als u arbeidsongeschikt, werkloos of gepensioneerd raakt, of als u aan spraak op bijstand maakt. Velen ran ons krygen jaarlyks met de sociale voorzieningen te ma ken. of we nu ziek. gehandicapt of werkloos raken. Dit boekje helpt u de weg te vinden in het woud van regels en bepalingen van het socia le stelsel. Instellingen, bedrijven en organisaties kunnen het boeltje als naslagwerk gebruiken. ook een grote vijver met theehuis. Naast de tuinen bevindt zich de kwekerij, waar vaste planton in kleurenborders zyn gerangschikt. Ook is er een uitgebreid assorti ment van oranjerieplanten. De rondleiding duurt ongeveer IV2 uur, de kosten zijn 5- p.p. De samenkomst is by de Botanische Tuin Overloon. vertrek 13.30 uur, aankomst 14.00 uur. Twens vermelden wy nog de vol gende excursies: zaterdag 12 au gustus Kasteeltuinen Arcen en 9 september Rob Herwig tuinen. U kunt informatie inwinnen by mevr. D. Willems-Stappers 11a 18.00 uur, tel. 04788-1582. beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 Aanleiding om het boefje samen te stollen, zyn de grote veranderin gen in het ziektekostenverzeke ringsstelsel en de sociale wetgeving. Het boelye tolt 90 pagina's. Het is ook ingesproken op cassette. L* kunt het boekje in uw bezit krygen voor 5,50 (inclusief ver zendkosten) over te maken op giro rekening 4024 of op bankrekening 69.99.52330 t.n.v. VNZ te Zeist. U krijgt het boelye dan zo spoedig mogelyk thuisgestuurd. Voor 3,- kunt u het boekje by uw zieken fonds ophalen.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9