PEEL EN MAAS 'vdA fractie stelt weer vragen over wijziging datum uitkeringen BIJ VERKOOP ade™ Kangeroemethode in kassen met sla VAN UW WONING Wie wil mij sponsoren? Harrie Bloemen verlaat 't Zonnehuis JG TRUDY BONGARTS Tijdelijke directie stapt op PEEL EN MAAS Hoofdinspecteur Sietsma V neemt afscheid bij de politie EEN HELPENDE HAND Makelaarskant<^^ Brandstichting bij sloopbedrijf I Eind 1984 hebben de Venrayse |ijstandscliënten van de gemeente ericht ontvangen, dat hun periodie- |e uitkering op een ander tijdstip zou rorden uitbetaald. In plaats van de tatste vrijdag van de maand, zou de litkering in het vervolg vrijdags na de |veede woensdag van elke maand lorden uitbetaald. Gezinnen en lelfstandig wonenden, die door dit jpschuiven in de financële proble men kwamen, konden een overbrug- ings-uitkering krijgen, die in de nden daarna terugbetaald diende worden door middel van inhou- ingen op de uitkering. De argumen- £tie voor deze verschuiving werd met ne ontleend aan de daarmee ereikte betere aansluiting tussen de Uitkering en de werkelijke inkomsten een bepaalde maand, teneinde fetere verrekeningen en terugvorde ren te voorkomen. Op 18 augustus van dit jaar heeft fie PVDA fractie naar aanleiding van [leze zaak een aantal vragen aan het ollege van b. en w. gesteld over de onsequenties van het verschuiven de uitbetalingsdatum van de eriodieke uitkeringen. Inmiddels heeft de kantonrechter 30 november jl. de gemeente fenray verboden verhaal te plegen op overbruggingskrediet, dat ver rekt is om de leemte in de bijstands- rstrekking, ontstaan door het schuiven van de betaaldatum, op vullen. fS| H0E NU VERDER? Voor de PVDA fractie blijft de ^lUvraag over hoe nu verder te gaan. nravrolgenS de fractie heeft het colle8e 22 nu meerdere opties: de uitbetalingsdatum terugbrengen, Is die was bij de oude regeling. dé '8! - de huidige betalingsdatum hand haven. Maar dan zal het college telkenmale een tussenuitkering moe ten toekennen met alle financële risico's van dien voor de gemeente. Omdat niet verhaald mag worden vraagt de fractie of het Ministerie meebetaalt; - een nieuwe datum kiezen, die in de buurt van de oude datum moet liggen, wil ook deze keuze geen grote financiële risico's voor de gemeente hebben. STANDPUNT BEPALEN Het lijkt de fractie voor de cliënten gewenst, dat het college van b. en w. op korte termijn een standpunt bepaalt, dat alle rechten van cliënten respecteert en de financiële risico's voor de gemeente zoveel mogelijk reduceert. De fractie is wil nu van het college weten of het deze opvatting deelt. Tevens vraagt de fractie het college nogmaals met klem om de mogelijke financiële gevolgen voor Venray van een en ander helder op papier te zetten. Dit kan het college nu doen omdat de kantonrechter uitspraak heeft gedaan. CASSATIE? Daarnaast wordt de vraag gesteld of het college overweegt tegen de uitspraak van de kantonrechter in cassatie te gaan. De fractie is van mening dit niet te doen. Gevraagd wordt verder of de gemeente Venray met betrekking tot deze zaak nog verhaalsprocedures en kroonprocedures heeft lopen en om welke aantallen het daarbij eventueel gaat. Tot slot wordt opgemerkt, dat het voeren van discussies over dit soort complex vraagstukken in de gemeente lit? ;e -/ :e 3tel Op vrijdag 6 januari a.s. zal de ïoofdinspecteur van de politie, Henk iietsma, in een informele bijeen- comst afscheid nemen van de Venrayse politie. Hij maakt daarbij gebruik van de door minister Van "ijk éénmalig geboden gelegenheid: een vervroegde vrijwillige uittreding voor politiepersoneel dat de 57-jarige leeftijd heeft bereikt. Min of meer onverwacht, want de heer Sietsma had nog gesolliciteerd als opvolger van commissaris De Bruijn, maar op die sollicitatie heeft hij nimmer ant- roord gekregen. Henk Sietsma is geboren en getogen in het Friese Opsterland. Hij diende bij het korps Mariniers, waar na hij een aanstelling kreeg als agent van de gemeentepolitie in Rotterdam. Hij kwam daar bij de recherche te werken en werd hoofdagent. al gelaatsbehandelingen al v.a. f 25; deelbehandelingen al v.a. f 107 parfums extra feestelijk verpakt ook voor cadeaubonnen v.a. f 10; PARFUMERIE HUIDVERZORGING VENRAY, SCHOUTENSTRAAT 16, TEL. 04780-82 70g_---rrSf VENWjNIEUWTRMn9JÏ^7^758^-55£|S!j>£ raad al snel tot ongewenste verwar ring kan leiden. „Daarmee is niemand, maar zeker niet het belang van de cliënten gediend" zo schrijft de fractie, die tot slot stelt te allen tijde bereid te zijn om de vragen en standpunten nader toe te lichten. Drs. J.R.M. van Rattingen, die sedert juli ad interim directeur voor het zwakzinnigingeninstituut Nieuw- Spraeland was, legt met ingang van 1 januari a.s. deze tijdelijke functie neer. Privé redenen noopten hem om eerder dan aanvankelijk was veron dersteld deze beslissing te nemen. Tegelijkertijd legt ook de heer A.P. Versteege, eveneens ad interim direc teur van Nieuw-Spraeland, zijn functie neer. Over de voorwaarden waaronder dit zal geschieden heeft het bestuur overeenstemming bereikt met de heer Versteege. In afwachting van adviezen van een door het bestuur ingestelde advies commissie vervulde hij tot nu toe zijn functie als directuer op de lokatie Nieuw-Spraeland. De adviescommis sie heeft het bestuur inmiddels geadviseerd een nieuwe algemeen directeur aan te stellen. Het bestuur heeft met ingang van dezelfde datum mr. C.W.F.H. van den Muijsenbergh benoemd tot full-time directeur algemene zaken ad interim voor Nieuw-Spraeland. De heer van den Mijsenbergh is oud- directeur van het katholiek centrum voor geestelijk gehandicapten Stich ting Nieuwenoord te Baarn. De heer van de Muijsenbergh blijft in principe in functie tot het moment waarop de bestuursadviescommissie, die het bestuur van het PCV moet adviseren over de gewenste directie structuur en -bemanning, haar werk zaamheden heeft voltooid en er een nieuwe algemeen directeur in vaste dienst is aangesteld. Het bestuur van het PCV respec teert de beslissing van alle betrokken en en betreurt dat nogmaals een tijdelijke voorziening getroffen moest worden. Het bestuur heeft er echter alle vertrouwen in dat met de tijdelijke aanstelling op full-time basis van de heer van den Muijsen bergh de belangen van Nieuw-Sprae land goed gediend zijn. EEN ABONNEMENT WAARD! _j ié Toen in Tiel, bij de recherche een hoofdagent werd gevraagd met logelijke bevordering tot brigadier, solliciteerde hij daar. Hij werd aan genomen en klom op tot chef van de recherche, o.m. belast met de bijzon dere wetten. In die tijd was hij ook nog groepscommandant van de ME in Tiel. Maar hij wilde verder, en toen hij de kans kreeg docent te worden aan de Politieschool in Leusden, nam hij die kans gaarne aan. Sietsma werd er ook bevorderd tot adjudant. In die tijd volgde hij een inspec teursopleiding en solliciteerde daarna met gunstig gevolg in Venray, voor inspecteur en waarnemend korpschef. Dat was in 1978. Vooral de eerste jaren was het in Venray prettig werken. En met plezier nam Sietsma zitting in de >ouwcommissie welke het nieuwe politieburo moest voorbereiden. Later kwamen er verschillen van inzichten en meningen, welke de onderlinge verstandhoudingen niet bevorderden. Maar zeker nu, wil Sietsma daarover niet verder uitwei den of zwarte pieten uitdelen. Met de nieuwe korpschef, commis saris Den Teuling, is er in ieder geval weer een frisse wind gaan waaien. Als zijn visie over de toekomst van het Venrayse politiekorps meent Sietsma dat het noodzakelijk is dat de politie meer regionaal moet gaan samenwerken. Ook het Venrayse korps is te klein om alle taken binnen dat eigen korps te houden. Daarom vooral samenwerking op het gebied van de technische recherche, op het gebied van de surveillance en verbindingen. Een herverdeling van de taken zal dan ook nodig zijn. Het Venrayse politiekorps is vol gens Sietsma een goed korps, met gemotiveerde politiemensen, die zich graag blijven inzetten, zeker voor hen welke hun hulp behoeven. Voor Henk Sietsma blijven er ook na zijn vervroegd uittreden nog veel taken liggen. Zo zal hij als docent verbonden blijven aan het LOI (Leidse Onderwijs Instituut) voor de B-cursus politiepersoneel. En verder zijn adviserende taak bij bewaking en beveiliging en de bijscholing van bewakingspersoneel. Niet onvermeld mag blijven, zijn inzet als ouderling van de Protestant se Kerken in Venray en omgeving, en omgeving, en zijn lidmaatschap van de financiële raad van deze gemeen schap. Ook kan hij nu, nog meer dan in het verleden, zijn invalide echtgenote bijstaan, die ondanks haar handicap, blijmoedig door het leven gaat. Door de wisseldiensten en piket als hulp officier bleef zij wel eens alleen achter. Dat is nu voorbij. In de tien jaar dat Sietsma nu in Venray is, heeft hij deze plaats weten te waarderen. Het is er prettig leven en als lid van de Protestantse Kerk heeft hij nimmer ervaren dat de Katholieken van Venray hem iets in de weg legden. Jaren geleden zou het moeilijk zo niet onmogelijk zijn geweest, als Protestant in het Zuiden een aanstelling te krijglen. Dat was er gewoon niet bij... Bijna 40 jaar actieve politiedienst zitten er voor Sietsma op. Op vrijdag 6 januari zal hij nog even in de belangstelling staan, op de infor mele bijeenkomst die aan zijn vertrek voorafgaat. Om misverstanden te voorkomen: deze bijeenkomst is alléén voor genodigden! PECH VOGEL LIJN AUTOJtVtffrBEDRIJF GEBR. TIMMERMANS HORST Bij deze introduceren wij de Pechvogel-lijn 04709-2019 van maandag tm zaterdag dag en nacht bereikbaar Hiermede hopen wij - als ex perts in het verhelpen van autoschade - een belangrijke bijdrage te leveren in het nóg sneller oplossen van Uw vierwieler-probleem. Het motto zal zijn: Schade herstellen? Timmermans bellen. voor de autobezitters in Horst en regio (maar óók daarbuiten) geldt bovendien, dat wij in ons modern gara gebedrijf klaar staan met on ze befaamde service quick beurten voor alle merken auto's en onze onlangs geïn troduceerde milieu vriendelijke energiez-zuinige benzine. Timmermans Horst maakt foute boel goed BESTUURDERS TEVEEL ALCOHOL Op de Langstraat wekte het rij gedrag van een autobestuurder de aandacht van de politie. Onderzoek leerde dat die Venrayer teveel alcohol had genuttigd. Een rijverbod van vijf uur, plus een proces verbaal was zijn beloning. In de nacht van zondag op maandag hield de politie een personenauto uit Cuyck aan. De bestuurder bleek in het bezit te zijn van een niet in Nederland geldig rij bewijs. De auto was niet verzekerd en na de blaastest kreeg de man een rij verbod van acht uur opgelegd. De auto werd in beslag genomen. Op de Servatiusweg trof de politie een personenauto aan, die in een greppel lag. De oorzaak moet zijn geweest dat de 23-jarige Venrayse bestuurder teveel alcohol had genut tigd. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur, plus de aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt. Dankzij een tip trof de politie op een parkeerplaats langs de Deur- neseweg een personenauto aan, waarvan de bestuurder zijn roes lag uit te slapen. Het was een 38-jarige inwoner van Gemert. Maar de politie ontdekte ook, dat de auto in Gemert gestolen was. De bestuurder weigerde alle medewerking aan de blaastesten, maar- hij kreeg toch proces verbaal aangezegd terwijl de auto in beslag werd genomen. DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 Nr. 52 HONDERDENNEGENDE JAARGANG In december lijken veel kassen leeg te staan. De grond erin is echter in veel gevallen bedekt met slaplanten. De kroppen nemen in de winter maanden de plaats in van de hoge tomaten-, komkommer-, paprika- of aubergineplanten. Met de slateelt overbrugt de tuinder de koude winterperiode. De hete-luchtkachels die in de kas hangen, geven voldoende warmte voor de slaplanten. De grote verwar mingsketel, die bij de teelt van gewassen als de tomaat en komkom mer wordt ingezet, kan uitblijven. Het duurt drie maanden voordat de sla van klein plantje is uitgegroeid tot een forse krop. Er zijn ook tuinders die een kortere groeiperiode aanhou den; zij oogsten dan sla die minder zwaar is. De verzorging van de sla vraagt minder tijd dan bij voorbeeld het dagelijks plukken en sorteren van tomaten. Het planten en oogsten van de sla gebeurt meestal met de hand. Een machine maakt gaten in de grond, waarna de tuinder planten zet. Bij de oogst wordt vaak de zogenaamde „kangoeroemethode" toegepast. Daarbij heeft de tuinder een voorraad plastic zakjes als een buidel om zijn middel hangen. Iedere gesneden sla- krop komt eerst in een plastic zak en gaat vervolgens in een kist of doos. Zo gaat de sla naar de veiling. Dit jaar bedraagt de oppervlakte sla uit de kas circa 1900 ha. Naar verwachting zal dit volgend jaar Het zal nog wennen zijn, dat het hoofd van 't Zonnehuis, niet meer aanwezig zal zijn, want sinds november 1973 is hij er de verant woordelijke man geweest, óf om het juist te stellen: meewerkend afde lingshoofd. 't Zonnehuis, aan de Vlierstraat, is een buitenafdeling van het psychia trische ziekenhuis St. Servatius, waar 70 bewoners een eigen kamer hebben en van waaruit ze zelfstandig aan het maatschappelijk verkeer deelnemen. Dat kan zijn als tewerkgestelde bij de Sociale Werkvoorziening, bij de Arbeidstherapie of in het Venrayse bedrijfsleven. Vanuit dat Zonnehuis wordt getracht de weg terug naar de maatschappij voor de bewoners weer vrij te maken. Het percentage dat die terugkeer geslaagd mag noemen is vrij hoog. De Overloonder, Harrie Bloemen, had al het een en ander van de wereld gezien, toen hij zich als 23-jarige aanmeldde als leerling-verpleger bij St. Servatius, waar de broeders het toen nog voor het zeggen hadden. Hij zocht juist de psychiatrie, om de mensen met een geestelijke handicap te helpen en te verzorgen. Die kans kreeg hij, want hij kwam achtereen volgens terecht op de ziekenzaal, op de onrustafdeling, op de opname-af deling en weer terug in de ziekenzaal. Hij behaalde in 1955 het bekende diploma. Om met dat diploma afdelings hoofd te worden, viel niet mee. Er waren nog te veel broeders die daar voor als eersten in aanmerking kwamen. Maar, dankzij bepaalde aanbevelingen kreeg Bloemen toch de Patersstraat 17 Venray - Tel. 04780-85958 minder zijn. Steeds meer tuinders telen het hele jaar door tomaten, komkommers, paprika of aubergine. Door deze specialisatie vervalt bij die tuinders de slateelt. De moderne kassen, waarin op steenwol wordt geteeld en waarin verwarmingsleidin gen op de bodem liggen, lenen zich niet voor de slateelt. In december zullen ongeveer 40 miljoen kroppen sla bij de veilingen worden aange voerd. De recherche gaat er van uit dat de brand, welke maandagavond om streeks half acht werd ontdekt, op een sloopterrein van een firma aan de Metaalweg is aangestoken. De sloper is door deze brand ernstig gedupeerd, want hij is niet tegen brand op dat terrein verzekerd. De schade wordt geschat op meer dan 30.000,--. Passanten ontdekten de brand en stelden via de portier van Rank Xerox de politie in kennis. Deze zorgde dat de brandweer vlug ter plaatse was. Toen deze arriveerde bleek een nissenhut al niet meer te redden. In die berging bevond zich een mobiele kraan. Die werd als verloren beschouwd, evenals een aggregaat en een bromfiets. Een vrachtauto liep grote schade op. De brandweer was vrij snel de brand meester en kon voorkomen dat de brand oversloeg naar een tweede nissenhut. Het onderzoek in deze brand wordt door de recherche voortgezet. aanstelling op afdeling 2. Hij was daarmede het jongste afdelingshoofd, dat ooit op Servatius was benoemd. Dat hij voor die taak berekend was bleek in de loop der jaren toen de bevorderingen niet uitbleven. Toen het bestuur van St. Servatius besloot een buitenafdeling te forme ren, in 't Zonnehuis, was de keus niet moeilijk en werd Harrie Bloemen meewerkend afdelingshoofd. Volgens hem is dat de beste formule om het contact te blijven onderhouden met de bewoners. Tot zijn afscheid heeft hij in alle wisselende diensten meege draaid, zelfs tijdens de Kerstdagen. Ook buiten zijn functie is Harrie Bloemen actief. We noemen maar zijn 35-jarig lidmaatschap van het Geschied- en Oudheidkundig Genoot schap; zijn lidmaatschap van de Bond voor Verpleegkundigen, waarvan jaren bestuurslid en zelfs drie jaar voorzitter; 35-jaar actief werkzaam in de personeelsvereniging; 20 jaar actief in het Rode Kruis-werk als docent voor de EHBO-cursussen en 12 jaar lid van de museumcommissie. Graag zal hij straks optreden als suppoost in het Venrayse museum en mede de rondleidingen in de Grote Kerk verzorgen. Verder zal hij zich gaan intensiveren voor wat betreft zijn stamboomonderzoek, waarvoor hij zelfs een computercursus zal gaan volgen om het sneller en beter op papier te kunnen zetten. Sinds 13 jaar zingt hij ook nog zijn hoogste lied bij het Venrays Mannen koor. En hij is ook te vinden, als er een beroep op hem wordt gedaan voor de Kennedymars, èn om studerende jongeren te helpen in het zoeken en vinden van een kamer in Venray. Zijn afscheidsfeest wordt begonnen met een plechtige Eucharistieviering in de kapel van St. Servatius en voortgezet in het Camillushuis, waar ongetwijfeld zijn staat van dienst nog eens uitvoerig zal worden belicht. Degene welke zich geroepen voelen om Harrie de hand te drukken kunnen terecht van 16.30 tot 17.30 uur. Dan zal ook het Venrays Mannenkoor wel acte de presence geven. Ik heet Julieta Tangco en ik woon in Manilla op de Filippijnen. Ik ben 7 jaar oud en zit in de eerste klas. Ik woon bij mijn grootmoeder en tante samen met mijn broer en neefje. Mijn ouders wonen op het platteland omdat mijn vader ziek is en niet kan werken. Mijn grootmoeder en mijn tante werken als wasvrouw voor de buren en verdienen samen 60,- per maand. Wij wonen samen in een kleine kamer die mijn grootmoeder huurt voor 10,- per maand. Het inkomen van mijn grootmoeder en tante is niet genoeg om de eindjes aan elkaar te knopen. Thuis help ik mee met het huis schoonmaken en de afwas. Later wil ik onderwijzeres worden. Mijn hobby's zijn verstoppertje spelen en schooltje spelen. Wie wil mij sponsoren voor 65,- per kwartaal? Neem dan kontakt op met Wereldkinderen - Sponsorgroep, Elly of Luc Hageman, Pettenmaker- straat 14, 5801 RB Venray, tel. 04780 -86909. De sponsorkinderen die wij be schrijven maken deel uit van ons sponsorprojekt Damayan Communi ty Center, een zeer arme wijk in Manilla waar 400 gezinnen in krotten wonen. Deze gezinnen wor den ondersteund door de zusters van de Goede Herder onder leiding van zuster Mary Lilia Flores. Van het sponsorgeld ad 65,- per kwartaal gaat 60,- naar het gezin in Manilla.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 9